weekpuzzel door dr. Pluizer ha:iiiniH3i'ii postzegels SCHAKEN Ijs WETENSCHAPPEN -DENKSPORTEN/HOBBY oplossing vorige puzzel NR. 31 CRYPTOGRAM m HhMB |B LEIDSE COURANT De prijswinnaars van de puzzel van vorige week zijn: Vijftien gulden: J. Rodenburg, Montgomerystraat 30, 2321 CC Leiden. H.G. Diepenbach, van Leeuwenpsrk 3, 2351 CM Leiderdorp. De prijzen worden binnen drie weken per cheque toegestuurd. Horizontaal: 1. In het hele opstel staat maar één lidwoordl (7); 4. Ik vind dat Laos een militair ingrij pen moet zien te voorkomen (7); 7. Hij wordt steeds brutaler tegenover zijn geliefdel (5); 9. Dat die man 'n overwinning zal be halen, gelooft geen van ons (7); 11. Zorgt voor vertraging bij een orkest (5): 12. Soort mengsel van de romp? (5); 13. Met juistheid teruggevonden (7); 15. Een dergelijk kerkelijk voorschrift heeft elke krant in vele soorten (7); 17. Grondstof voor een kleipan? (7); 19. Bent.u er tegen opgewassen als er niet langer gevochten wordt? (7); 21. Hij lijkt wel stapel met zulk een aanvoer! (5); 23. Geen wonder dat Je een berisping kreeg: je danst als een wilde stierl (7): 25. Een dier met het karakter van men sen? (7); 26. Als u erachter komt zult u hierna wel veel van uw moeheid kwijt zijn (5): 27. Die dieren maken het geluid van katten (7); 28. Voorloper van de brancard voor een strijdpaard? (7); Verticaal: 1. in die belt vindt u vast vis! (7); 2. Dat moet u mogelijk doen om van die grillen af te komen! (5); 3. Dat dier is bepaald niet de mascot te van een zeeman! (7); 4. Oefent hij zijn beroep in een hokje uit? (7); 5. Een venijnig persoon haalt er vijftig van de leer (5); 6. Die stad in Libië bekoort velen (7); 8. Dieren die rusteloos heen en weer lopen vindt u niet louter in dieren tuinen (7); 10. Twee vervoermiddelen in één (7); 14. Die geeft bij de berg pas warmte! (7); 16. Aziaat met een hond (7); 17. Examen voor dikkerdjes? (7); 18. Als de bliksem voof voorraad zor gen! (7); 19. Heeft Bernard soms een tekening van zulk een vaartuig in vroegere jaren? (7); 20. Ondergeschikte van Ariadne? (7); 22. Hiermede wordt vader mager (en langerl) gemaakt (5); 24. Om moeder derhalve te plezieren kocht hij een boek van die schrijver (5). Oplossingen onder vermelding van Puzzel 31 dienen uiterlijk woensdagmiddag in bezit te zijn van: Leldse Courant, Postbus 11. 2300 AA Leiden. Eigen postcodenummer s.v.p. leesbaar vermelden. Slagzetten Het is, ondanks de aandacht die het positiespel krijgt en het genoegen om vla een knap ge speelde partij de winst op te eisen, toch altijd de „liefste" wens van een dammer om een slagzet uit de stand te halen. Het doet je altijd wat als je denkt: óls mijn tegenstander nu eens die zet doet, dan... Je bent dan gespannen en hoopt dat je tegenstander dat niet in de gaten heeft. Sommigen zien het wel en gaan met hun hand naar de „verboden" schijf, om vervolgens bijtijds hun „fout" in te zien. Hoe dan ook, een slagzet heeft een niet uit te cij feren bekoring. Vandaar dat het toch niet zo merkwaardig is om van twee lezers dezelfde slagzet toege^ stuurd te krijgen. De heren J. van de Brink uit Heerlen en C. van Norel uit Elburg maakten, onafhankelijk van elkaar, mel ding van de winst van een huisdammer, de heer G. Reg- terschot, tegen de sterke spe ler H. Damman van het Oos- i m m i BI I I.. m m m m m R I 1 I awS m M i I L ...Mj REGTERSCHOT ten, Rotterdam, in de strijd om het kampioenschap van Wa penveld. Damman beantwoordde wits laatste zet 33291 (zie dia gram) met 19—33? en verloor toen kansloos door het niet al te moeilijke, maar wel venijnige 38—33 23x34 33—28 22x33 25-L-201 15x24 27—22 17x28 44—39 33x44 50x6! Zwart ver loor later ook nog de schijf op 28. Regterschot moet zich WIERSMA maar snel bij een damclub melden. Verloor In het eerste fragment een clubdammer van een huis dammer, zo gaat In het tweede fragment de wereldkampioen de boot in tegen een clubdam mer. namelijk B. J. Stegink uit het Gelderse Laren. Dit overkwam Harm Wiersma op de geslaagde recordpoging om het wereldkampioenschap simultaanspel te verbeteren. Zoals bekend gebeurde dat op zaterdag 31 mei in het Pony park Slagharen. Harms laatste zet (zie diagram) was 42—38?, waarna Stegink verrassend won: 35—40! 44x35 (gedwongen, (op 45x34 immers 23—28x49) 14—20 25x14 5—10 14x5 12—17 5x28 17—22 28x17 11x441 Enkele partijen in het Harwi- toernooi, dat in december in Brakel werd gewonnen door DAVO, werden ook door slag- zetten beslist. Luteyn (Vrien- dendamkring)—R. Schippers (Davo) duurde maar zeventien zetten. Luteyn heeft wit 132—28 20—24 2.34—30 18— 23 3.30—25 23x32 4.37x28 13— 2? 5~1~~37 16~21 6.31—28 11—16 7.46—41 1822 8.38 32 7—11 9.40—34 8—13 1043—38 13—18 11.37—31 21—27 12.32x21 16x27 13.45— 40 1—7 14.34—30?? 14—201 15.25x23 18x29 16.30x19 0-14 17.33x24 14x45. Zoals u ongetwijfeld bekend zal zijn, worden er jaarlijks door de International Bridge Press Association vele prijzen uitgereikt: de Man van het Jaar, het best gespeelde Spel, de Sportiefste Speler, het Best geboden Spel en nog wat aar digheden. Wat betreft het best gespeelde spel: in een van de bulletins van de IBPA trekt Terence Reese (wie anders?) nogal fel van leer tegen de juryleden, die deze prijzen toekennen. Hij vindt, dat er spellen worden bekroond die daar nauwelijks voor in aanmerking komen, terwijl er anderzijds spellen zijn die, zijns insziens, juweeltjes mogen worden genoemd, maar die amper in de publiciteit ko men. Nu valt over smaak natuurlijk a priori al niet te twisten, maar een feit is wel, dat een zeer goed spel vaak aan de aan- Prijzen HB74 VAVB752 o 942 geen 1086 95 10 N O 983 O HVB86 W 00 753 AB95 Z 4 H 10873 4 AV32 O H64 o A 10 4 V642 dacht van de juryleden ont snapt, omdat het niet als can- didaat voor die prijs wordt aangemeld. Zelf kunnen ze niet alle spellen aan alle tafels vol gen, dus zijn ze aangewezen op „spionnen" die het mate riaal aandragen. Maar voor hen geldt in wezen hetzelfde en de speler, die met zijn eigen spel op de proppen komt, moet zo ver ik weet nog gebp- ren worden, al was het maar om de schijn van (m.i. mis plaatste) ijdelheid te vermijden. Hoe men over het toekennen van dit soort prijzen ook moge denken, in ieder geval komt er daardoor toch nog wel eens iets aardigs tevoorschijn en ditmaal toon ik u het best ge boden spel, waarin met slechts 24 klavervrouw telt eigenlijk niet mee) hoge kaartpunten een groot slem werd bereikt en gemaakt: zie diagram. In vijf biedrondjes werd het contract door de heren Martel en Stans bereikt: zie staat jes. Vier klaveren is een „splinter" bod; goede schoppensteun, korte klaveren. Het afspelen leverde niet al te veel moeilijkheden op. West kwam uit met ruitenheer, zuid nam en troefde onmiddellijk een klavertje af. Hierna schop penheer en schoppen naar het aas. Een tweede klaveren werd met 'schoppenboer getroefd en nu moest de leider naar de hand om de laatste troef er uit te halen. Hartenheer bleek een bruikba re entree, waarna troef werd gespeeld en de hartens voor de resterende slagen zorgden. Zuid West Oost Martel Passell Stansby Kantar 1 klaveren 1 ruiten 1 harten pas <1 schoppen pas 4 klaveren pas 4 ruiten 4 harten pas 5 harten pas 5 SA pas 6 schoppen pas 7 schoppen (einde). Nederlandse vervoersserie Op 26 augustus a.s. zal de PTT een serie van drie bijzondere postzegels in de verkoop bren gen. Met deze serie zal aan dacht worden gegeven aan het weg- en railvervoer en de bin nenscheepvaart. Een zegel in de waarde van 50 cent heeft als onderwerp het wegvervoer. Op deze zegel ziet men een aantal vrachtauto's bij een overslagbedrijf. De zegel is uit gevoerd in de kleuren bruin, blauw, grijs-zwart en oranje. Vervolgens een zegel in de waarde van 60 cent. Deze heeft als onderwerp het railver voer en vertoont een twee-as- sige silowagen van het type Uces. Deze zegel werd gedrukt In de kleuren bruin, blauw en zwart. Tot slot in deze serie een zegel van 80 cent met als onderwerp de binnenscheep vaart. Op deze zegel ziet men een binnenvaartschip en de kleuren zijn groen, blauw, grijs en oranje. Met de uitgifte van deze zegels wil de PTT de be langrijke functie van het goe derenvervoer onderstrepen. Tevens wil men tot uitdrukking laten komen dat Nederland in het internationale transport een grote rol speelt. Het ont werp voor deze zegels werd vervaardigd door Ben Bos uit Vreeland. Voor 9 juni j.l. had de PTT van Liechtenstein naast een Olym pische serie ook enkele andere •zegels op het programma. staan. Bij het terugtrekken van de Olympische zegels besloot men de andere geplande uit giften uit te stellen naar 8 sep tember. Reden dat er nu voor deze datum maar liefst 10 bij zondere zegels op de agenda staan, omvattende drie series van ieder drie zegels en een losse zegel. De „9 juni-zegels" zijn hier al eerder aan de orde geweest, maar om volledig te zijn willen wij deze hier nog maals in het kort bespreken. Op de eerste plaats is daar een uit drie zegels bestaande serie met als motief „Jachtwa pens". Deze serie wordt geo pend met een zegel in de waarde van 80 rp. Op deze ze gels staat een kruisboog afge beeld van het model zoals de vorst van Liechtenstein die in zijn privè-verzameling bezit. Onder dit wapen ziet men een apparaat waarmee deze kruis boog gespannen kan worden. Vervolgens een zegel van 90 rp. met als afbeelding een zo geheten bérenspies en een jachtmes. De serie wordt afge sloten met een zegel In de waarde van Lfr. 1:10. Deze ze gel toont een uit de 15e eeuw stammend vuursteengeweer. Onder dit wapen staat een ton deldoos en kruithoorn afge beeld als toebehoren voor di wapen. Snelvuur was in die da gen nog een onbekend gege ven. Er moest eerst vuur gesla^ gen worden om de lont aan te steken. Deze lont moest het krult doen ontbranden nadat een kogel en een prop in de loop waren aangebracht. Het ontwerp voor deze zegels kwam van de hand van prof. Adalbert Pilch uit Wenen en de zegels werden gedrukt door de Oostenrijkse Staatsdrukkerij te Wenen. In 1977 verscheen in Liechten stein een serie met als thema „Vrouwenklederdrachten". Op 8 september a.s. verschijnt een bijzondere serie bestaande uit drie zegels met als motief de mannelijke klederdracht van Liechtenstein. De serie wordt geopend met een zegel van 40 rp. Afgebeeld zijn vier perso nen die gekleed zijn in het kos tuum dat gedragen wordt door de volksdansgroep van Trie- senberg. De serie wordt afgesloten met een zegel van 80 rp. die een beeld geeft van de harmonie „Konkordia" van het dorp Mauren. Ook deze zegels wer den ontworpen door prof. Adalbert Pilch uit Wenen, maar in dit geval gedrukt door Hélio Courvoisier SA te La Chaux- de-Fonds in Zwitserland. Dit jaar is het 50 jaar geleden dat de grondslag werd gelegd voor het huidige postmuseum te Vaduz in Liechtenstein. Ter gelegenheid van het jubi leum verschijnt één zegel in de waarde van 80 rp. Deze zegel draagt als afbeelding een re- produktie "Van een zegel uit 1930 uit de toenmalige Kosel- serie. Deze serie bestond uit 14 zegels In de waarde van 3 rp. tot 2 fr. De zegel werd ont worpen door H.P. Gassner uit Vaduz en gedrukt door Hélio Courvoisier SA te La Chaux- de-Fonds in Zwitserland. De derde serie in deze reeks heeft als onderwerp gebruiks voorwerpen zoals die iri het verleden in de Alpen gebruikt werden. Achtereenvolgens ziet men: „Melkemmer" (20 rp,), „Alp-afdalingshart" (50 rp.) en „boterkarn" 80 rp.. U hebt hier al gelezen, dat v.d. Wiel een heel goede schaker is. De partij die hij tegen Ribli won getuigde daarvan, ook al was het de tweede keer dat hem die overval gelukte. Maar als u nu denkt dat v.d. Wiel omdat hij van Ribli won én vanwege het feit dat Ribli later in het toernooi van Karpov won even sterk is als de wereldkampioen, dan trekt u een verkeerde gevolgtrekking. U hebt die gedachte trouwens niet gekoestert, want v.d. Wiel is een aankomend grootmees ter en Karpov is de wereld kampioen en supergrootmees ter. Dat hij dan eens een partij verliest zij hem vergeven. Hij wint wel elk toernooi waaraan hij deelneemt tot nu toe. Maar dat Karpov sterker Is dan v.d. Wiel kunt u aflezen uit de vol gende partij: Wit: Karpov Siciliaans Zwart: v.d. Wiel 8e ronde IBM-toernooi 1. e4, c5, 2. Pf3, Pc6; 3. d4, cd4: 4. Pd4: 5. Pc3, d6 Het is net of Karpov wil aanduiden: „Jij speelt een fraaie Siciliaan, laat maar eens zien wat je kunt met zwart in die verdediging. 6. Lg5, e6 7. Dd2, a6 8. 0-0-0, Een oude, en geijkte gevaar lijke variant! 8..., h6, 9. L'e3, Ld7 10. f3, Dc7 11. g4. Pe5 12. h4, b5 13. Tg1, h5. Moedig ge speeld, maar te verplichtend en zwak. Hetgeen Karpov aan toont door in een daverende koningsaanvaf met verrassend torenoffer de partij te winnen. 14. g5, Pg8, 15. Le2, Tb8, 16. f4, b5 17. Pb1, Pg4, 18. La6: Even een pionnetje snoepen. door C. J. de Feijter Van het IBM-toernooi E viIXr§H 1 ÖAfi mjÊtjBA jiH 0 W :'\m 18g6 19. Tf1, Pe3: 20. De3: Pe7, 21. f5. gf5: 22. ef5: e5 23. f6 ed4: 24. Td4, Le6 25. fe7: Lg7 26. Te4, Da5 27. Te6: Da6: (zie diagram nr. 1). Het is duidelijk dat zwart totaal verloren staat en glad over speelt is. Met: 28. Df3,... was de partij snel uit, ipaar Karpov deed het veel mooier en dat bracht nog enige sensatie te weeg! 28. Tf7:!,Kf7: 29. e8Dt.Te8: 30. g6f. Kg8 31. Te8t.Lf8 32. De6f.... en zwart gaf het op. En Karpov staat weer bovenaan en v.d. Wiel deelde de laatste plaats met Larsen. Tot uw geruststelling moge gezegd zijn dat Timman slechts een tialf puntje achter Karpov op de tweede plaats stond na de achtste ronde. In de rubriek van 21 juni gaf ik u een driezet ter oplossing. Het was nog al een moeilijke en geen der oplossers zag blijk baar kans de oplossing te vin den. behalve dan B. v.d. Bergh uit Heerde, die de opgave door zijn Computer Chess Cham pion Super Systeem III liet op lossen. Dit is zo ongeveer de beste C. voor het oplossen van problemen. En dat hij ook niet Diagram 2. uit de weg gaat voor een drie- zet bewijst het feit, dat deze computer de oplossing vond in 2 uur en 43 minuten. Driezet van Poetgatsjeva. (zie diagram nr. 2.) De sleutelzet is: 1. Ka4!,... waarna 2. Ta5f en 3. Tb4:, mat dreigt. 1..,Tb7 2. fe5:,Tb2 3. Tc6;, mat. Indien 2..,Le5: 3. De5: mat. Correspondentie: B. v.d. B. Heerde. In de ene opga ve staat op a4 een witte pion. De opgave is met wit aan zet: remise, maar ziet uw computer de beste verdediging?? De pionlozen Opgaven zonder pionnen op het bord noemt men pionloze studies dan wel pionloze pro blemen. Gewild in dit genre zijn die studies waarin de ene partij twee lichte officieren heeft en de andere een toren met een lichte officier. Als er geen „bijzonders" in de stel ling aanwezig is, is zo'n mate riaalsverhouding remise. Maar kijk nu eens naar de onder staande stelling: Bondarénko en Kakovin. 2e prijs Sjachmaty 1954. Diagram 3. (Zie diagram nr. 3) Wit: Kei, Pe6, Lf6. Zwart: Kg6, Tb8. Pb7. Als u er even een blik op wer j dan zegt u stellig: „Dat w» zwart", want de witte lop staat in én zwart dreigt do Te8 het paard te winnen do penning. En dan hebt u het mis, wa wit aan zet houdt remise! dat kan alleen door de begi zetf 1. Lf6-e7!,... een ietwat p radoxale zet, want na: 1. ...,T< zijn beide witte stukken g pend. Maar: 2. Pf4t,Kf5 Pd5,Ke5 4. Pb4l,Kd4 5. Kd2, en de witte koning is uit penning en de belde stukki zijn te redden met remlf Daarom is na: 1. Le7!,Kf7 zwart beter. Er moet dan v< gen: 2. Pd4!.Te8 3. Pf5!,Kg6 Ph4t.Kh5 5. Pf5,Kg4 Pe3t,Kf3 7. Pd5!,Ke4 8. en 9. Pe8:,... met remise. Dit is een van de betere dies met deze materiaah houding. En er blijft nog noeg voor de geïnteresseeri lezer om zelf na te snuffel over. Manipulatie van de menselijke geest De vraag of criminaliteit het gevolg is van milieufactoren of van bepaalde afwijkingen in de hersenen, is niet nieuw, maar het antwoord daarop is nog steeds niet gegeven. Op zich zelf genomen zou een onder zoek in die richting wellicht bouwstenen tot beantwoording van die vraag kunnen aandra gen, ware het niet, dat de con sequenties op lange termijn niet te overzien zijn. Want als iemand ergens een steekje los vindt, dan staan anderen te popelen om dat steekje op de juiste plaats te hechten en voor men hét weet belandt men in een situatie dat mani puleren met menselijke herse nen (psychochlrurgie) als een aanvaardbare zaak beschouwd wordt, zonder zich te realise ren hoe onafzienbaar de gevol gen zijn: argeloze burgers kun nen op die manier zo herpro- grammeerd worden, dat de ge wenste gedachten worden op geroepen, zoals een pianola het deuntje speelt, waarvoor het is geprogrammeerd is. Dit moeilijke maar toch zo be langrijke onderwerp hebben Alan W.Scheflin en Edward M.Opton jr. samengevat In een boek, genaamd „De psycholo gische revolutie" met als nade re aanduiding „Massale mani pulatie van de menselijke geest maakt argeloze burgers tot willoze slachtoffers". Daar mee is de tendens van dit, bij wijlen, huiveringwekkende boek gekenschetst. Bij het ontwikkelen en toepas sen van ingrijpende therapieën kunnen er altijd enige vragen gesteld worden: „Waar eindigt het serieuze onderzoek en waar begint het experiment?" Of: „Waar eindigt het genezen en begint de manipulatie?". Dit grensgebied is juist in de neu rologie en in de psychochirur- gie akelig vaag. Wanneer een neuroloog uit puur nieuwsgie righeid het boek geeft het voorbeeld Mary Rafferty aan een batterij verbonden naalden steekt in de hersens van een stervende jonge vrouw wier ziekte (kanker) een groot gat in haar schedeldak had veroorzaakt, dan is hier sprake van een lichtzinnig en menson waardig experiment, dat met onderzoek noch genezing Iets te- maken heeft. Het resultaat: haar gezichtsuitdrukking vertoonde groot verdriet en ze begon te huilen. Al heel gauw strekte zij haar linkerhand voor zich alsof zij een voorwerp vastpakte; er traden klonlsche krampen op in de arm; haar blik werd star en haar pupillen zetten zich uit; haar lippen wer den blauw en ze had schuim op haar mond....". Het komt er op neer dat Mary Rafferty een reeks heftige krampen kreeg, in een coma raakte en na het bijkomen klaagde over zwakte en duizeligheid. Enige dagen later stierf zij. In de Jaren na de oorlog werd in Amerika en trouwens ook el ders de lobotomie beschouwd als de panacee voor schizofre- niteit. Lobotomie is een zeer grove ingreep, waarbij bepaal de delen van de voorhoofdlob- ben van de hersenen, juist het gebied waar de persoonlijkheid zetelt, vernietigd worden. Men kan dus rustig spreken van een ruwe amputatie van de persoonlijkheid. De lobotomie heeft het voordeel, dat de be handelde voor zijn omgeving handelbaarder wordt, maar zelf wordt hij er niet beter. maar, op de langere termijn, eerder slechter van. Saillant detail: op de lichtelijk debiele zuster van de gebroeders Ken nedy. Rose, is de ingreep ook toegepast en zoals in zovele gevallen is het middel erger dan de kwaal gebleken. Kortom: de lobotomie is jn de VS een rage geweest en op pagina 54 en 55 van het boek kan men een beschrijving le zen van een demonstratie van lobotomie aan de lopende band, uitgevoerd door ene dr. Freeman. Een beschrijving die ronduit afgrijselijk genoemd kan worden. Een ander, te pas en te onpas gebruikt middel bij psychische en neurologische patiënten, is de elektroshock. Een methode, waarbij stroomstoten door de hersenen gevoerd worden, die heilzaam heten te werken, hoe wel men bij geen benadering weet of dat wel zo is en in hoe verre dat zo is. Een nogal sceptische Amerikaanse neu roloog zei eens over de elek troshock: „Als je hersenen klutst krijg je als resultaat al leen maar geklutste hersenen- ...".Tegen de veelvuldige tde- passing van de elektroshock (met chemische middelen zoals insuline, kan men dezelfde ef fecten bereiken) is, ook in Ne derland, de laatste jaren, ten rechte, bezwaren gemaakt, juist vanwege de klakkeloze toepassing en vanwege het feit, dat de shock ook wel werd toegediend als een soort straf voor weerspannige patiënten. Maar de meest gevaarlijke me thode is de elektrische prikke ling van bepaalde hersencen tra, waarmee allerlei reacties. opgeroepen kunnen worde Met elektrische prikkeling! kan men wellicht ingrijpen I bepaalde ernstige hersenzie ten, maar men kan ook h menselijke gedrag manipul ren. Prikkelingen met ing bouwde apparatuur (al is m< nog niet zo ver) kunnen wer zaam zijn bij doofheid, blin heid en verlammingen en dat een groot goed. Maar ze ku nen ook het toekomstige mei selijke gedrag programmer! en dat opent minder leuke pe spectieven. Men kan de hersenen vergel ken met een goeddeels onb kend gebied, met veel wit plekken en schaarse, in kaa gebrachte delen. Maar het allerminst onwaarschijnlijk, d in de toekomst steeds me< witte plekken in kaart worde gebracht en men kan zi< voorstellen hoe in een politli staat, waar de ethiek onderg schikt wordt gemaakt aan opvattingen van de heersen! groepering, de „Big Brothei zich gnuivend in de hande wrijft bij de gedachte, dat h nu of in de toekomst mogell is, om met mechanische ml< delen de onderdanen r.iet leen in al hun gangen te vo gen, maar ook te brengen t< gedragspatronen, die voor heersende groep profijte zijn. Tegen die ontwikkeling ws schuwt het boek met de mee te klem. T. VAN GRINSVE (Alan W. Scheflin en Edwa M. Opton jr.: „De psychologl sche revolutie". Uitg. H4 Spectrum. Prijs 27,50)

Leidse Courant | 1980 | | pagina 18