Amsterdam inde ban -? van bollende i zeilen MEER DAN MILJOEN TOESCHOUWERS VERWACHT fieidaeSoiwa/nt en met dins- de hoofdstad in bollende zeilen houdt zwart van belangstellen- het do voorliggende da rt zijn op het strand van aan Zee? Daar vindt, 6 de finish plaats 16 Mioven allee uit ronden het am [eiland over bakboord en ko- zo dicht mogelijk onder de te top der duinen. Bij redelijk Ir weer zal het spektakel zichtbaar zijn, voorspellen banisatoren. ilste tijdstip voorspellen kun- echter niet. Zeilschepen zijn iders dan de veerboot Hoek lolland-Harwich; er valt geen >p gelijk te zetten. Bij wind uit iord-oosten zullen de eerste m reeds maandag 4 augustus met de vuurtoren van Noord- an Zee over de finish scheren. ussentijds moet afbreken om in Amsterdam te kunnen arri- Vroeg uit de veren dan en op lustus om 8.00 uur in IJmui- want daar wordt de Armada ioorder- en Zuldersiuis ge- Of, tussen 10.00 en 12.00 lassaal naar het Noordzeeka- waar de in kiellinie varende immers en de rest van het lun weg naar Amsterdam ver- i, geëscorteerd door oud-Ne- idse ronde- en platbodem- en. zeil- en motorjachten en ischepen. Goede raad: pro- üet naar het Stenen Hoofd te de in het IJ uitstekende pier t Westerdok die het schitte- te vergezicht zal bieden, want areloge is geheel gereserveerd lehandicapten. Amsterdam op rmpathiekst. anstaande evenement is een b van Sail Amsterdam 700 dat ir geleden werd gehouden ter van het zevende eeuwfeest e hoofdstad. Die maritieme w trok 700.000 toeschouwera Ie aandacht van de hele we-, Aaar ditmaal zal het allemaal reel grootscheepser zijn. In getallen: 1.000 zeilschepen, id door 10.000 schepelingen, laai de sterkte van 1975. g landen nemen deel met een van 200 vaartuigen uit de A- klasse. Het aantal B-klassers vijfmaal zo groot als de vorl- er. Daarbij komen dan nog landse rond- en platbodems voormalige vissersschepen oude zeilende bedrijfsvaartui- 200) en scherpe zeegaande Jachten (55). Nooit heeft het oog aan de boorden van het IJ zo kun nen feesten. Glorie en romantiek En het feestelijkst van alles zullen weer de Tall ships of windjammers zijn, de grote, vierkant getuigde zeilschepen, enkele duizenden ton nen groot, met een zeiloppervlak van ongeveer 5.000 vierkante me ter, die de glorie en romantiek van een voorbije tijd levend houden. Al lereerst de „Krusenstem" die in 1926 te Bremershaven onder de naam „Padua" van stapel liep en in 1933 met 67 dagen een rectord ves-. tigde tussen Hamburg en Port Lin coln in Zuid Australië. Na de oorlog voerden de Russen de reus als buit op de verslagen Duitsers mee en herdoopten hem met de naam van hun ontdekkingsreiziger die begin vorige eeuw de eerste Russische reis rond de wereld maakte. Deze viermastbark, met ïljn lengte van 115 meter, heeft een bemanning van 236 koppen. Maar ook de 107 meter lange vier mastbark „Sea Cloud" mag er zijn. Vijftig jaar geleden vormde hij het huwelijksgeschenk ter waarde van een miljoen dollar (reken eens uit in guldens van nu).waarmee de Ameri kaanse beursmagnaat Edward Hut ton zijn bruid verblijdde. „Hussar" was toen de naam. De bark wissel de verschillende keren van eigenaar en raakte vergeten totdat hij werd herontdekt door kapitein Pasch- burg, die hem met behulp van en kele reders uit Hamburg als luxe passagierschip weer in de vaart bracht. Hij voert de vlag van Ber muda. Dan het gelijkwaardige pronkstuk'uit Italië, de „Amerigo Vespucci", een vertrouwde gast op het IJ. Dit 101 meter lange drie- mast-volschip ziet er uit als een ty pisch groot fregat uit de negentien de eeuw, maar werd de waarheid gebiedt het te zeggen pas in 1930 gebouwd voor de Academica Navale in Uvorno. Het historisch ui terlijk is vooral verkregen door twee lichtgekleurde poortbanden in de zijden toe te passen en door de rij ke versiering aan voor- en achter steven. Zeer opvallend is het boeg beeld van de beroemde ontdek kingsreiziger wiens naam hij in ere houdL Oorlogsbuit Nog zo'n windjammer is de drie mastbark „Sagres", In 1937 onteer de naam „Albert Leo Schlageter" te Hamburg voltooid. Deze werd door de Amerikanen als oorlogsbuit uit Duitsland meegenomen en ver volgens aan Brazilië overgedaan dat hem op zijn beurt In 1961 aan de marine van Portugal afstond. Op alle ra-zeilen staat het „Lusiaden- kruis" afgebeeld, naar het beroem de epos „De Lusiaden" van Ca- möèe dat de heldendaden van de zeevaarders bezingt die de stamva ders van het Portugese volk waren. Dan het driemast-volschip „Dar Po- morza", In 1909 gebouwd onder de naam „Prinzess Eitel Friedrich", na de eerste wereldoorlog opgeëist door Frankrijk, maar vervolgens met behulp van een inzameling on der de bevolking opgekocht door Polen. En als indrukwekkende hek- kesluiter de driemastbark „Gorch Fock" waarvoor de kiel werd ge legd na de scheepsramp met de "Pamir" in 1957. De publieke opi nie keerde zich toen fel tegen het bouwen van zee-zeilschepen, maar ondanks alle tegenwerking liep de bark toch van stapel om de trots van de Duitse marine te worden. Tijdens Sail Amsterdam 80 staan de hoofdstedelijke wateren bol van manifestaties. Een greep: de finish van dé Hanzestederace Lelystadha ven-Amsterdam, een pieremacho- cheloptocht van buitenissige vaar tuigen, een gigantische demonstra tie van windsurfers, een botterde- monstratle, een roeiersaluut van 100 wherries met 500 roeiers en na tuurlijk de verschillende zeilexercl- ties. Hoogtepunt echter zal het spiegelgevecht of yraterspel zijn dat zaterdagavond om tien uur in de IJ- haven begint te woeden: een nage bootste zeeslag met ongeveer 150 schepen en verschillende „bran ders". De organisatoren gewagen nu al van „een ongekend schouw spel waarbij vuurwerk en walbatte- rijen voor de nodige effecten zullen zorgen". i Spiegelgevecht Zo'n waterspel of spiegelgevecht behoort tot de oude nautische tra dities van Amsterdam. Het gebruik stamt uit de vijftiende eeuw, maar was gereserveerd voor zeer specia le gelegenheden, bijvoorbeeld het bezoek van vorstelijke personen. Hoe ging het toen en hoe gaat het tijdens Sail Amsterdam? Twee vlo ten meten in een schijngevecht el- kaars krachten door het uitvoeren van manoeuvres, enterpogingen en het opbrengen van vijandelijke schepen, een en ander gepaard met het afgeven van kanon- en musketsalvoTs. Er waren oudtijds grote jachten bij betrokken, soms uitgerust met enkele compagnieën Amsterdamse schutters om het ka nongebulder met musketschoten en gebrul tijdens het enteren kracht bij te zetten. Het bier dat tijdens de spiegelgevechten geconsumeerd werd, gaf aan het geheel een realis tisch tintje doordat menige aange schoten enteraar met onvaste pas het vijandelijke schip probeerde te beklimmen en overboord sloeg. Het belangrijkste waterspel in de Amsterdamse historie Is ongetwij feld dat van 1 september 1697 ge weest dat ter ere van de Russische Czaar Peter de Grote door de hoofdstedelijke magistratuur werd aangericht. Abraham Storck heeft het vereeuwigd op een imposant schilderij, te bezichtigen In het Na tionaal Scheepvaart Museum in Amsterdam. Ga daar, ter vergelij king met de imitatie anno 1980, eens kijken. Admiraalzeilen Zondag 10 augustus klokke twee uur brengt nog zo'n hoogtepunt: het admiraalzeilen. De ronde- en platbodemvloot zal dan met meer dan 250 schepen op het IJ zijn be hendigheid in het manoeuvreren to nen en een saluut brengen aan „admiraal" prinses Margriet die zich aan boord bevindt van de gaf feltopzeilschoener „De Eendracht". Dit gebruik gaat zelfs terug tot de twaalfde eeuw toen Nederlandse schippers op eigen initiatief „In ad miraalschap" gingen varen tenein de gezamenlijk de aanvallen van zeerovers en oorlogvoerende staten te kunnen afslaan. Met de opkomst van de grotere, beter bewapende Indiëvaarders raakten de konvooien meer en meer in onbruik. Het admi raalzeilen bleef echter voortbestaan als een volksvermaak dat jaarlijks tijdens een juli-weekend op het Am sterdamse IJ en de Amstel werd gehouden een aangenaam schouwspel van sierlijke jachten met vliegende vlaggen en wimpels die onder leiding van een gekozen admiraal hun soms Ingewikkelde manoeuvres uitvoerden. Sail Am-' sterdam 80 geeft die nautische tra ditie een nieuwe prikkel. Andere attracties Nog wat aanvullende informatie. Alle dagen zal er kermis en vuur werk zijn. Tussen de Suriname- en Levantkade valt een nautische ten toonstelling te bezichtigen. Ook de meeste grote schepen kunnen wor den bezichtigd, veelal van 13.00 tot 17.00 uur; dit zal aan de valrepen kenbaar worden gemaakt. Vanaf de voorzijde van het Centraal Station vertrekken dagelijks speciale rond vaarten. De Nederlandse Vereni ging van Zeeschilders exposeert in de ronde Lutherse Kerk. Het Rijks museum toont „zeilschepen In de Nederlandse grafiek". In het Technisch Museum aan de Rozengracht de tentoonstelling „De Techniek van het Zeilen". Op de museumwerf 't Kromhout aan de Hoogte Kadljk een modellenten- toonstelling. Amsterdam zal, belo ven de organisatoren, een week lang het wereldcentrum zijn van de grote internationale zeezeilvaart een belangrijke ervaring waarop zal worden voortgebouwd om jonge mensen aan te moedigen zich in de zeezeilvaart te bekwamen. )E NIET NAAR SAIL Bezitters van een eigen jacht ot ander vaartuig vinden wellicht de gedachte verleidelijk Sail Amsterdam 80 vanat het water te gaan bekijken. Ze dienen er dan rekening mee te houden dat de IJ-haven op zaterdag 9 au gustus en zondag 10 augustus voor alle niet deelnemende schepen zal zijn algestoten. Be zoekende schepen worden be slist niet toegelaten. Dit geldt tevens voor de tijden waarop in het IJ nautische manilestatiee worden gehouden. Gedurende de overige Sail-dagen, wanneer er geen tijdelijke stremmingen zijn afgekondigd, kan de U-ha ven worden bevaren mits het in komende scheepsverkeer de zuidoever neemt en dan via de noordoever de IJ-haven verlaat. Afmeren, stilliggen of voor anker gaan is daarbij niet toegestaan. Gedurende het weekend van 9 en 10 augustus is de IJ-haven niet bereikbaar voor automobi listen. Tijdens de overige dagen kan overdag niet op het IJ-ei- land (Javakade/Sumatrakade) worden geparkeerd. De verbin- dingsdam is daartoe voor gemo toriseerd verkeer afgesloten. Be zoekers van buiten Amsterdam wordt aangeraden zoveel moge lijk met de trein te komen (de NS heeft reductiebonnen). Het Centraal Station is slechts 10 minuten gaans van het Sail-ge- beuren gelegen en voorts ver trekken daar de speciale rond vaartboten. Wie toch met de auto komt, doet er verstandig aan zijn wagen elders in de stad achter te laten en per tram of bus naar het Centraal Station te gaan dan wel op de stations Slo- terdijk, Amstel, Muiderpoort of Bijlmermeer de trein naar het CS te nemen. De verschillende vuurwerken zijn zowel vanaf de noord- ais de zuidoevers van het IJ goed zichtbaar. Het spiegelgevecht op zaterdag 9 augustus valt het best te zien vanaf de kop van het IJ-eiland en de Passengers Terminal Amsterdam. De schoe ner „De Eendracht" waarop prinses Margriet zondag 10 au gustus tijdens het admiraalzei len het saluut zal afnemen, ligt voor anker ter hoogte van de De Ruyterkade (oost). Dinsdag 12 augustus om 9.00 uur vertrekt de vloot uit de IJ-haven via het Noordzeekanaal naar IJmuldon, uitgeleide gedaan door een ar mada van kleinere vaartuigen. Het schutten vindt plaats rond het middaguur

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13