eel plezier boten op elgische Haas knel „Van der Schaar ging zonder meer over de schreef" Kraker moet weg „met al de zijnen" Suggestie Van Doorn onmogelijk Voorlopige lossing kloze rken agenaars 1 België prongelukt lachtoffer irgmoord: S|- jarige Geen automatische promotie meer in het leger Vijf jaar geëist na fatale brand in Rotterdam Woning markt trekt aan weer JNNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1980 PAGINA 9 ANT Een groot aantal pleziervaartuigen, waaron- honderd Nederlandse, zit als gevolg van de hevige re- iVal van de afgelopen weken al tien dagen vast op de as in de buurt van de Belgische plaats Dinant. Vol ts een woordvoerder van de ANWB zijn de problemen staan nadat het waterpeil in het riviertje de Lesse, ten zuiden van Dinant in de Maas stroomt, door de1 i enval enorm was gestegen. Een drietal campings gs de Lesse kwam zo onder water te staan dat vele ca* 1 ans werden weggespoeld. Brokstukken van die cara* is hebben in de Maar vier stuwen flink beschadigd. f de schade aan de stuwen is het onmogelijk geworden per t de Maas af te zakken, omdat het waterpeil vlak voor de ven te laag is geworden. Bovendien liggen de sluzien vol kstukken van de stukgeslagen caravans, i vertegenwoordiger van de ANWB is naar Dinant gereisd te bekijken wat er voor de gedupeerde schippers en hun ge ien kan worden gedaan. De ANWB heeft ondermeer kunnen n £len, dat gezinnen die naar Nederland moeten terugkeren, t boot onder de hoede van de achterblijvers kunnen achterla- Eö i de Belgische autoriteiten heeft de ANWB geen duidelijk- i kunnen krijgen op welke termijn de stuwen gerepareerd en zijn. De ANWB zorgt ervoor dat de betrokken schippers de hoogte blijven van de vorderirig van dit werk. vilify Enkele van de honderden scheepjes die al vele dagen op de Maas vastliggen. Hier het haventje van Anseremme bij Dinant. waar de gestrande schippers en hun gezin nen hun vakantie noodgedwongen voortzetten. nGELO Er is een rlopige oplossing gevon- i voor het huisvestings- bleera van de twee chris- irkse gezinnen, die in jelo sinds maandag in kpen lucht bivakkeerden. iuders hebben er in toege- e- bd dat de kinderen nu toch O- gastgezinnen worden on- {ebracht. De vaders en Iers zelf hebben de afgelo- nacht in een koffiehuis bracht Hun is te ver- gegeven voor de komen- ichten zelf onderdak te De twee gezinnen ten op een uitspraak over asiel-aanvraag. Ze waren ïdag door de gemeente op it gezet omdat ze illegaal in huis verbleven dat voor •ning ongeschikt werd kht. HAAG Drie Neder- jers zijn woensdagavond een verkeersongeluk op nelweg bij het Belgische |ht om het leven gekomen, uto waarin zij zaten, bots- or onbekende oorzaak te- *en lichtmast. De slachtof- zijn Francisca Lawniczak en Petronella Jonker (56) Den Haag en Bernardus lier (51) die in het Belgi- Ukkel woonde. Ook een .tie inzittende, een Belg, p om het leven. TERDAM Het slacht- r van de Rotterdamse m gmoord, die maandag or d ontdekt, blijkt de 81-jari- yeduwe M. van der Bend- z te zijn. De politie heeft identiteit pas gisteren •er'egeven. De vrouw woon- jer 1 jaren in het huis te wo- waarin ze werd vermoord ij had veel kennissen in de t „Omaatje" van der i ontving ook vee! bezoek, .'hom zij werd gewurgd en "de dader is, is nog volko- onduidelijk. Vooralsnog het of er niets gestolen is d ok ontbreken sporen van aak. ADVERTENTIE dninrell, daar kikker je van op! attra Nieuw: Insektenihow AenKikkersbow Entree: S.so iBlItwassenaar/^few ï.01751-19212 !<da9^ Samenwerking met Duitsers tegen koppelbazen DEN HAAG De Loontech- nische Dienst van het ministe rie van sociale zaken heeft contact opgenomen met de Duitse justitie om te bekijken hoe koppelbazen gepakt kun nen worden die in Nederland mensen ronselen voor zwart werk in Duitsland. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie is al geruime tijd be kend dat de koppelbazen in Nederland mensen werven, zowel Nederlanders als buiten landers, die dan in kantoortjes vlak over de grens aan werk in Duitsland worden geholpen. DEN HAAG Nederlandse beroepsmilitairen zul len in de toekomst minder gemakkelijk bevorderd worden. Bij promotie zal, in tegenstelling tot de huidige situatie, bekwaamheid een belangrijker rol spelen dan anciënniteit (ervaring). Dit schrijven minister Scholten en staatssecretaris Van Lent in een reactie op het rapport „Krijgsmacht in verandering", dat een stuurgroep van beroepsmilitairen in 1977 aan de minister heeft aangeboden. De suggestie van deze stuurgroep om voor be paalde essentiële, onderdelen van het militaire apparaat speciaal personeel aan te werven, nemen de bewindslieden niet over. Dit zou volgens hen leiden tot een ongewenste scheiding tussen „ge wone" en „elite-militairen". Anders dan de stuurgroep zien Scholten en Van Lent geen reden om betogingen binnen de ka-' zernes onder alle omstandigheden te verbieden. Buiten de ka zernes mogen militairen in uniform demonstreren, aldus de be windslieden, maar dat uniform moet dan wel overeenkomstig de voorschriften worden gedragen. SIGARETTENPEUKJE KOSTTE ELF MENSEN HET LEVEN ROTTERDAM De Rotterdamse officier van justitie mr. E. den Doelder heeft gisteren een ge vangenisstraf van vijf jaar met aftrek geëist te gen de voormalige meubelmaker Jan T. uit de Maasstad. De rechtbank had hem eerder al schul dig verklaard aan het veroorzaken van een brand, begin dit jaar, in een woonhuis aan de Rotterdamse Oleanderstraat. Nadat de verdachte hier een brandend sigarettenpeukje naar binnen had geworpen, kwamen elf mensen om het leven. Het is ongebruikelijk dat de rechtbank eerst schuldig verklaart en daarna pas de strafmaat bepaalt. De verdachte wilde echter geen psychiatrisch onderzoek voordat de rechtbank overtuigd was geraakt van zijn schuld. De resultaten van dit onderzoek bleken giste ren weinig licht te werpen op de motieven die Jan T. tot de brandstichting hebben gebracht. Dat hij door lustgevoelens werd gedreven toen hij zijn peukje bij het woonhuis naar binnen wierp, sluiten de deskun digen uit. Herhaling van zijn daad hoeft evenmin worden gevreesd en het opleggen van tbr wordt dan ook niet nodig gevonden. Niettemin achten de des kundigen de verdachte op het moment van zijn daad verminderd toerekeningsvatbaar. Zij omschrijven Jan T. als een „emotioneel afgestompt mens". On dermeer op grond hiervan bepleitte de verdediger een straf gelijk aan het voorarrest zodat hij bij de uit spraak onmiddellijk op vrije voeten zou komen. De officier wees erop dat met een straf van vijf jaar in ieder geval een stuk onrust in de buurt - „de wrok is enorm" - kan worden weggenomen. Hij zei zich er van bewust te zijn dat Jan T. zélf de straf als te hoog zal bestempelen omdat hij gefixeerd is op zijn, be trekkelijk onschuldige daad en geen oog heeft voor de dramatische gevolgen daarvan. NIEUWEGEIN Het gaat weer beter op de woningmarkt. De ver koopcijfers over de maand juni zijn hoopvol en het lijkt dat de daling in de verkoop van hui zen die zich de laatste twee jaar voordeed tot staan is gekomen. Dat is de mening van drs. Pee- len, econoom van de Neder landse Bond van Makelaars. Volgens drs. Peelen is de her nieuwde belangstelling voor koopwoningen te danken aan de prijzen, die na een een hoogtepunt in 1978 tot een meer realistisch niveau zijn gedaald. Sinds 1978 zijn die prijzen gemiddeld 17 procent lager geworden. Er bestaat nu, aldus de NBM-econoom, weer een normale verhouding tus sen de prijzen van nieuw bouwwoningen en oude hui zen. Er zou op het ogenblik spe ciaal belangstelling zijn voor huizen met een prijs van 150.000 tot 200.000 gulden. Volgens Peelen is dat een goe de zaak, omdat de „starters", de mensen die hun eerste ei gen huis kopen, weer op de markt verschijnen. (vervolg van de voorpagina) BREDA Alle partijen in het conflict rond hart chirurg dr. P. van der Schaar hebben (op straf fe van ontslag op staan de voet) een spreekver bod. Dit dateert al van het vorige conflict rond de vermaarde operateur. Desondanks heeft een „welingelichte anonieme zegsman" naar buiten gebracht dat er in De Klokkenberg de laatste tijd een slechte sfeer heerste, waarin Van der Schaar openlijke vijan digheden en provocaties te verwerken kreeg. De bom barstte dinsdag in de kamer van manager Van Dijk, toen Van der Schaar als getui ge'aanwezig wilde zijn bij be sprekingen tussen Van Dijk en verpleegkundigen. Dit omdat eerder gebleken zou zijn dat bepaalde toezeggingen door Van Dijk niet zouden zijn na gekomen. Volgens Greep is Van der Schaar daarmee „vol ledig over de schreef gegaan", zoals hij gisteravond voor de t.v. vertelde. Greep staat dan ook zonder meer achter de be- sliossing van het bestuur van De Klokkenberg, Van der Schaar voorlopg te schorsen. Volgens de „welingelichte anonieme zegsman" hebben de tegenstanders van Van der Schaar het niet kunnen ver kroppen dat de hartchirurg na het laatste conflict weer terug keerde. De indruk is ontstaan, zegt hij, dat Van der Schaar geïsoleerd wordt van zijn te genstanders en dat er bewust een onwerkbare sfeer wordt gecreëerd, zodat Van der Schaar óf uit eigen beweging opstapt, óf een fout begaat, zo dat er aanleiding is hem te ontslaan. (Vervolg van voorpagina) AMSTERDAM Mr. W.J. Borgerhoff Mulder, pre sident van de rechtbank in Amsterdam, achtte het voldoende aannnemelijk dat één van de gedagvaarde krakers, Borst, aan de kraakactie op 2 april had deel genomen en na die tijd ook in het pand verbleef. In een eerder stadium van het kort geding had Bor gerhoff Mulder de voorwaarde gesteld dat de eige naar van de appartementen, de exploitatiemaat schappij Huizenbouw Amstelveen b.v., moest bewij zen dat één van de aanvankelijk dertien gedagvaar de krakers aan de actie had deelgenomen en na die tijd nog in het pand heeft gewoond. Op grond van dat bewijs zou de president niet alleen de gedaagde kunnen laten ontruimen, maar aan het vonnis de zinsnede „met al het zijne en de zijnen", kunnen toe voegen. Zo'n kraker wordt geacht toegang te hebben verschaft aan zijn medebewoners. In de bewuste vrachtwagen met gestolen bouwmate rialen die woensdagmorgen in de Bijlmermeer werd aangetroffen, vond de politie ook nog kraaiepoten (die op de weg worden uitgestrooid om de banden van achtervolgende auto's te vernielen), zo heeft een woordvoerder van de Amsterdamse politie meege deeld. In de loop van woensdag, nadat de politie be slag had gelegd op de vrachtwagen, meldden zich bij de politie twee jonge vrouwen van wie één een niet kloppend verhaal ophing over de vrachtwagen. Na derhand verklaarde zij de vrachtwagen namens en op verzoek van de krakers de vrachtauto te hebben gehuurd. De vrouwen, die tenslotte vertelden dat zij de auto op de Prins Hendrikkade moesten afleveren en de sleutels aan de krakers afgeven, worden nog vastgehouden. Vrij warm DE BILT - Ons land bevindt zich aan de rand van een ho- gedrukgebied, waarvan het centrum boven Oost-Europa ligt. Dit brengt ons perioden met zon waarbij de tempera tuur in de middag een waarde van ongeveer 25 graden be reikt Via West-Frankrijk trekken enkele onweersstorin gen naar Engeland en de Noordzee. Deze zullen groten deels ten westen van ons blij ven, maar een enkele regen- of onweersbui blijft mogelijk. Elders boven het vasteland van Europa is het zonnig weer met zomerse temperaturen. Een uitzondering hierop vormt een smalle strook die met regen van Zuid-Noorwe- gen over Oost-Denemarken en Zuid-Zweden naar Polen loopt, maar de intensiteit van dit storingsgebied neemt wel Vooruitzichten voor zondag: Zonnige perioden en kans op een regen of onweersbui. Vrij warm. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 9 Min. temp.: omstreeks 17 gra den Max. temp.: omstreeks 25 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden, meegedeeld door het KNMI, geldig voor de eerstvolgende 48 uur: Skandinavië, Denemarken: In het zuiden tijdelijk wat be wolking met kans op een bui, overigens zonnig. Aanhoudend warm. Middagtemperatuur meest tussen 23 en 30 graden. Britse eilanden: Bewolkt maar vooral in het zuidoosten ook opklaringen. Middagtemperatuur van 20 graden in het noorden en wes ten tot 25 graden in de omge ving van Londen. Benelux, Noordwest-Duits-* land, West-Frankrijk, Noord- west-Spanje: Opklaringen, afgewisseld door bewolking met kans op on weersbuien. Middagtempera- turen meest 23-28 graden. De rest van Spanje, Frankrijk en Duitsland: Warm en vrij zonnig tot zon nig. Middagtemperatuur 27-33 graden. In Spanje plaatselijk nog hoger. Portugal: Vrij zonnig tot zonnig, 25-30 graden. Balearen, Corsica, Noord-Ita- lië: Enkele wolkenvelden maar geen regen van betekenis. 27 tot 31 graden. Sardinië, rest van Italië: Zonnig en warm totzeer 'warm, 27 graden aan zee tot 35 graden plaatselijk in het bin nenland. Alpen: Merendeels zonnig. In de da len 25-30 graden. 0-gradenni- veau op omstreeks 4000 meter hoogte. Joegoslavië, Griekenland: Zonnig, in bergstreken spora disch een bui, 28 tot 33 graden, in Griekenland tot 36 graden. Canarische Eilanden: Vooral aan de zuidzijde zon nig. Temperaturen van 22 gra den aan de noordkust tot 28 graden in het zuiden van deze eilanden. WeeregestaldheW van gisteren De Bilt Eelde Eindhoven Luchth. R'dam Vlisslngen Bordeaux Frankfort Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Luxemburg Madrid Mallorca Münehen LAATSTE HAND In Rijnsburg Is vandaag nog hard gewerkt aan de opbouw van de praalwagens die morgenmiddag In, het bloemencorso zullen meerijden. Een van de wa gens die morgen middag van Rijns burg via Leiden naar Noordwijk zal rijden is getiteld „Daar zaten zeven kikkertjes". Van avond en morgen ochtend zijn de praalwagens In Rijnsburg te be zichtigen, zondag ochtend staan ze nog in Noordwijk te pronk. PPR-VOORZITTER: DEN HAAG De suggestie van oud-minister Van Doorn om de PPR te laten opgaan in de PvdA kan onmogelijk worden opgevolgd. Gelet op de laatste Nipo-enquètes zit de PPR ,4n de lift". „Wij kunnen onze leden en kiezers niet ip. de steek laten", zegt PPR-voorzitter H. Verbeek in een reac tie op de suggestie die Van Doorn deze week in een vraagge sprek met de Haagse Post deed. Verbeek wijst er bovendien op dat er tussen zijn partij en de PvdA op een aantal fundamentele zaken verschil van mening bestaat Hij noemt ondermeer kernenergie, waarin de PPR (die sluiting van de bestaande kerncentrales voorstaat) veel verder gaat dan de PvdA. Volgens Verbeek is het bovendien van be lang dat de PvdA een progressief-radicale partij aan haar lin kerzijde weet. Ook acht hij het bestaan van een kleine partij in het belang van de parlementaire democratie. Verbeek noemde de zienswijze van Van Doorn niet nieuw. „De suggestie dat de PPR zich zou moeten laten opheffen heeft hij Beschuldigingen tegen therapeut niet bewezen ARNHEM De beschuldigin- gen tegen een Harderwijkse psychotherapeut, als zou hij patiënten sexueel hebben mis bruikt, zijn gisteren door de rechtbank in Arnhem niet be wezen geacht. De beschuldi gingen waren geuit door de ac tiegroep „Vrouwen tegen sexueel misbruik". Een brief echter van de inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid aan de huisartsen' in en om Harderwijk, waarin zij voor de therapeut worden gewaar schuwd, hoeft niet te worden herroepen. De inspecteur heeft, aldus de rechtbank, ge zien zijn verantwoordelijkheid voor de volksgezondheid met recht die brief geschreven. Marine haalt zieke vrouw van veerboot DEN HAAG De Marine heeft gisteren een zieke vrouw van de Harwichboot Koningin- Juliana gehaald en naar net Rode-Kruisziekenhuis in Den Haag gebracht. Met een heli copter werd ze opgehaald en naar D^n Haag gebracht DOOR ERICSOREL Een kopje thee op het terras Apropos, was U dat, die in het afgelopen weekend vóór ons liep met een roodverbrande tors en een niet geheel propere boerenzakdoek op het hoofd? Of had u zich geschaard in het legioen der bleekgezichten, die als smakeloze flenzen aan onze stranden zaten vastgebakken? „Zeg Mientje, ik zou me zo zoetjesaan maar eens omkeren. Want aan deze kant ben je al goed gaar". Het kan natuurlijk ook heel best, dat u verkoeling zocht in een naaldwoud en gelijk een platvoetindiaan door het struikgewas sloop en stotterend „pardon" riep, als uw voet voor de zoveelste keer was blijven haken achter het been van een horizontaal gemonteerde burger op zijn peluwtje van mollig mos? Nou eerlijk zijn tegenover elkaar. D!r niet omheen gedraaid: Is er iemand van u, die zondag in ons vaderland een tak heeft kunnen vinden, waar toevallig geen vent onder lag? Als dat zo is, houd die plek dan geheim en praat er met niemand over. Want ze loeren er op hoor. Die honderdduizenden die op zo'n schaarse warme dag door de stad worden uitgezweten, zoeken zich een ongeluk naar een vierkante meter, waarop ze eindelijk hun benen kunnen strekken. En als ze die eindelijk gevonden hebben, moeten ze na een half uur hun benen toch weer intrekken om de voeten van een medemens in de gelegenheid te stellen daar ook të parkeren. Want zo werkt de legpuzzle van de overbevolking nu eenmaal: met een beetje passen en meten kunnen we net allemaal op onze dooie rug liggen. Maar dan moet er daarna niemand meer opstaan om achter een vliegden van zijn hoge nood een deugd te maken. Want nog afgezien van het feit dat onder die vliegden ook iemand ligt, dwingt hij daarmee zeker dertig mensen om zich te verheffen. Anders kan ie er niet eens door. Het wordt ons persoonlijk altijd droef te moede, wanneer we zo'n afgestampt bos zien. We gruwen van zo'n woud vol picknickende lieden, die elkaar met een serene glimlach de lauwe limonade aanreiken, en als er dan ook nog een verliefd stel tussen ligt, dat via handjeplak voeling met elkaar houdt, is voor ons de maat vol. Op zulke dagen weet je niet meer, of die mensen nou in dat bos thuis horen en de bomen een dagje uit zijn. Of dat het net andersom is. Er zijn trouwens ook vaderlanders, die de bossen nimmer bereiken en reeds voortijdig neerzijgen in de bermen van de snelwegen. Waarschijnlijk voelen ze er niks voor om alsmaar „pardon" te blijven roepen bij het zoeken naar een rustplaats. Mensen, die op deze wijze in hun vrije tijd de kantjes er af lopen, hebben doorgaans brood van thuis meegenomen en een thermosfles met koffie. Ze kijken met een lodderoog naar de langsrazende auto's en vragen zich ondertussen af, in welke vetvrije zak de boterhammen met kaas zitten en in welke de sneetjes met plokworst. Persoonlijk hebben ze een duidelijke voorkeur voor boterhammen met plokworst, want kaas kan niet tegen de warmte en transpireert bij zulke hoge temperaturen altijd hevig aan zijn randjes. Voor de rest kan kaas best lekker zijn, vinden ze. Zondagmiddag zagen we tegen vijven een geboren schlemiel met zijn muisgrijze gade en een onduidelijk kind het terras van een deftige uitspanning op struikelen. Eerst hadden ze geruime tijd vol achterdocht gekeken naar de dames en heren, die reeds onder de parasols achter te gek grote sorbets hun stotende welvaart demonstratief uitwasemden. Maar toen er een tafeltje vrij kwam duwde de man zijn gezinsleden resoluut in die richting. Toen ze zaten peilde hij op luide, wrevelige toon de verlangens van vrouw en broed. Beiden opteerden voor een sorbet, maar instinctief voelde hij, dat bruin dat onmogelijk kon trekken. En daarom riep hij tegen de gastarbeider op provisiebasis, die wervelend langszij was gekomen: „Thee. We willen alle drie thee". Toen de bestelling op tafel stond zei de ober hebbberig: „Kan ik misschien gelijk even met u afrekenen, want Ik ga naar huis en d'r komt een ander in deze wijk". Dat was een leugen, want hij werd pas om zeven uur afgelost. Maar een snelle taxatie had hem geleerd, dat hij bij deze clientèle geen enkel risico mocht nemen. „Hoeveel krijgt u van me?" vroeg de man. „Twaalf vijftig inclusief", zei de gastarbeider gnuivend. Op dat moment hapte de man spontaan naar adem en even leek het er op, alsof hij zou gaan braken. Maar gelukkig dreef de bui over en kon hij de betaling zonder averij verrichten. Toen de ober was weggesloft kreunde de man: „Twaalf vijftig, Sjaan. Hoorde ja dat? Voor drie koppies ordinaire thee. De schoften. Daar koop je gemakkelijk vier pakkies thee voor". „Vier pakkies thee", herhaalde hij hoofdschuddend, „dat zijn pakweg tachtig potten thee. Hoeveel koppies gaan er uit zo'n pot Sjaan?" Ze rekende even (net gesloten ogen en kwam uit op twaalf kopjes. „Negenhonderd zestig koppies heeft die knaap me door de neus geboord", stelde hij vast; „Ze durven toch tegenwoordig wel prijzen te vragen". „Misschien zijn de koppies en de pot bij de prijs inbegrepen", probeerde de vrouw nog; „Het zijn mooie koppies. Die zouden goed van pas komen". „Ja ja, jij denkt, dat die hufters zo gek zijn om de koppies aan ons mee te geven. Dan heb je zeker niet op de ober gelet. Nee, we zijn er behoorlijk ingestonken". Walgend dronken ze de thee. De trage gebaren, waarmee dat gebeurde deden vermoeden, dat ze reeds aan hun 960ste kop toe waren.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9