Bronco Billy wordt tweede comedie van ex-harde jongen van de film Gratis concert En verder Pottenbakken en klompenbeschilderen attracties in Leimuidense week Noordwijkse kunstmarkt in dorpshuis „De Kuip" LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1980 PAGINA 7 LIDO I De monsters (16) Een monsterachtige ver haal dat onder regie van Bar bara Peetsers speelt in een vissersdorpje, Noyo genaamd. Chemische middelen veroor- I zaken monsters en de bevol- I king bindt eensgezind de I strijd aan. (tweede week). LIDO II Hardly Wor king (a.l.) Regisseur Jerry Lewis ook in de hoofdrol. Grappige momenten worden wat te langdradig gebracht, (derde week in Leiden) LIDO III Clair de Fem me (16) Romy Schneider en Yves Montand zoeken wanho pig steun bij elkaar in deze Costa Gavras productie, (der de week) STUDIO Vrouwen van Parijs (16) Regisseur Daniel Duval legt in deze rolprent iets teveel de nadruk op Parijs als 'lichtstad'. Maria Schnei der en Miou Miou kennen de onaardige GéGé als directe baas. (tweede week) LUXOR Life of Brian (a.l.) Het Monty Python-team terug in Leiden met vaak bi zarre grappen. Het Nieuwe Testament wordt onder de kritische loep genomen, (tweede week). Nachtfilm: „Fear over the city" (16). TRIANON De vrek (a.l.). Louis de Funès in klas sieke rol van Harpagon, de vrek in Molières gelijknamige komedie. Met regisseur Jean Girault brengt de Funès met deze film een hommage aan Molière. Een hommage, het CLINT EASTWOOD SPEELT EEN GEVAARLIJK SPELLETJE MET ZIJN FANS De Amerikaanse topfilmac- teur Clint Eastwood speelt een even levensgevaarlijk spelletje met zijn fans, als hij het al vele films lang gedaan heeft met gangsters, veedie ven en ander volk onder en boven de wet. De man die beroemd werd met zijn via de spaghetti-western opge bouwde, later in de films van Ton Seagel geperfectio neerde harde image, heeft zich met hart en ziel aan de comedie gewijd. In zijn ko mende film. Bronco Billy, heeft Eastwood weliswaar een cowboy-hoed op en weet hij zeer trefzeker met de schietijzers om te springen, maar daarmee houdt'de ver gelijking op. In Bronco Billy moet Eastwood schieten om te missen, want hij speelt er de eigenaar v^n een reizen de wild-west show in, die behalve van stuntrijden te paard, zijn beroep maakt van net naast het lichaam schieten van jongedames op een draaiend rad. Een actie- comedie noemt Eastwood zijn nieuwste film: „Ik zie niet in dat je, als je een aan tal westerns gemaakt hebt, ook voortdurend cowboy- rollen zou moeten spelen. Óf omdat je succes hebt gehad met de rol van politieman, je voorgoed aan een rol van politie gebakken zou zitten. Toen ik in mijn vorige film, „Every which way but loo se'' begon hebben een hoop mensen gezegd dat ik gek was. Dat ik me niet moest wagen aan een comedie, met bovendien nog een oerang oetang in de hoofdrol. Ik heb nog getwijfeld maar uit eindelijk die film toch ge maakt. Ik heb altijd gehou den van films met humor erin. Daarom heb ik Bronco Billy óók gemaakt". Een beslissing die niet zo moeilijk geweest moet zijn als toen hij „Every which way but loose" maakte. Want die eerste comedie-po- ging blijkt in elk geval in de Verenigde Staten een van de meest succesvolle Eastwood- films die ooit gemaakt zijn. Die film werd geregisseerd door James Fargo en East wood moet gedacht hebben: Wat die kan, kan ik ook. Net zoals hij in het verleden steeds veel van zijn regis seurs geleerd blijkt te heb ben. Eastwood regisseerde al zes films, waarin hij ook z^lf de hoofdrol in speelde. Je zou de regisseur Ton Seagal een van zijn leermeesters kunnen noemen. Seagal re gisseerde Eastwood's Ameri kaanse doorbraak, „Coogans Bluff", nadat hij in Europa een overwachte hit-acteur werd door het overweldi gende succes van de spa- ghetti-wensterns van Sergio Leone. Vandaar dat East wood Seagal als hommage een klein rolletje toebedeel de als barman in zijn eerste ling „Brain misty for me". Het duo, dat met „Dirty Harry" ook een succes scoor de, werd niet lang geleden weer verenigd- in „Escape from Alcatraz", waarin East wood een gevangene is die uit Amerika's meest beruch te en beveiligde gevangenis weet te ontsnappen. East wood: „Natuurlijk is het af en toe een opluchting als je niet hoeft te regisseren en te spelen. Als je gewoon ont spannen kunt luisteren naar wat de regisseur je vertelt. Maar toch geloof ik dat ik mijn beste werk geleverd heb, wanneer ik op beide stoelen tegelijkertijd zat. Re gisseren is voor mij een lo gisch gevolg van mijn werk als acteur. Tenminste, als je een totaal-concept van de film met je mee wil dragen. In plaats van in je caravan te zitten te wachten- tot je weer een scènetje mag doen. En ik heb me altijd geïnte resseerd in het hoe en waar om van de film waarin ik! speelde". Verknipt Bronco Billy is het verhaal van de baas van een reizend wild-west circus, die de touwtjes met moeite aan el kaar geknoopt houdt, wan neer hij door de kleine van het Ameri kaanse westen trekt. Een eenvoudig, recht-toe-recht- aan karakter, die het moei lijk krijgt als een mooie, maar wat verknipte New Yorkse dame zich bij hem komt melden. Met als gevol gen een bankroof, een desa streuze brand in de circus tent en een klein ongeval. Scatman Crothers speelt de opperstalmeester Bill McKinney, de eenarmige schutter Two-Gun Lefty, Sam Ottoms is een lasso-spe cialist en Dan Adis speelt een ver familielid van de apache Giromino, die in de show een dans uitvoert. De jongedame van de moeilijk heden, Antoinette Lilly, wordt gespeeld door Sondra Locke, ook in het werkelijke leven de vriendin van Clint Eastwood. Het zou haar vierde film samen met Clint zijn, en het begint er ver dacht veel op te lijken, dat hij met haar dezelfde weg gaat als Charles Bronson, met zijn bijna per definitie eveneens in de film aanwe zige echtgenote Jill Ireland. Eastwood, die in Amerika de grootste publiektrekker is gebleven, lijkt zich langzaam af te keren van het vele geweld dat zijn films bevolkt heeft. Eastwood: „Natuurlijk houd ik van opwinding, spanning in een film. Maar de laatste tijd voel ik me steeds sterker aangetrokken tot humor in de verhalen die ik kies. En wat me in dit verhaal speciaal beviel, was dat Bronco Billy een man is die alle moderne cynisme om zich heen afwijst en een positieve instelling heeft voor wat hij doet in zijn le ven. Die weet wat belangrijk is en wat niet". Het is de vraag of Eastwood, die zijn paardenstunt in de film zelf uitvoert, zijn fans zal blijven boeien zonder het geweld en de vuurgevechten. „Every which way but loose" werd positief ontvangen, hoewel een hpop critici de wenk brauwen fronsten. Misschien blijkt Eastwood als Bronco Billy opnieuw een man met gouden handen. BERT JANSMA' aanzien meer dan waard, (vierde week). REX Tante Emma's sex-shop (16). Opnieuw een film die hoogstwaarschijnlijk geen 'tweede week' in Leiden zal halen. Nachtfilm: „De genotzoekers" (18). CAMERA Azen zijn troef (12 jr). Reprise van de harde Trinity-jongens Bud Spencer en Terence Hill. Een pittige en gekke western, (vierde week in Leiden). Nachtfilm: „Taxi-driver" (16). EUROCINEMA I (Aiphen aan den Rijn) Star Trek (a.l.) Nachtfilm: „The warlords of Atlantis" (16). EUROCINEMA II (Alphen aan den Rijn) On her ma jesty's secret service (12). EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) De sheriff- ziet ze vliegen (a.l.) Nachtfilm: „Eat my dust" (16). EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) Hardly wor king (a.l.) Nachtfilm: „Martine, ik kom" (18). GREENWAY (Voorscho ten) De Stuntrock (16). In het dorpshuis „De Kuip" in Noordwijk zal op 16 en 17 au gustus weer een kunstmarkt worden gehouden. De op brengst van deze bijna traditioneel te noemen markt zal ge heel ten goede komen aan de ontwikkelingsprojecten in Bo ven Volta. De opening zal zaterdag 16 augustus om 11.00 uur worden verricht door burgemeester Mr. J.M. Bonnike. De markt zal op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur open zijn. 's Zondags kan men er van 12.00 tot 18.00 uur terecht. De deelnemende kunstenaars zijn: Jan Ruigrok, Henny Reneman, Liesbeth Wertz, Harry de Jong, Wieb Machula-de Rook, Arnold Linssen, Hilda van Rossum- Bouma, Pierre Backus, Hans Hoogendam, Jan Golsteyn, Ab Steenvoorden, Han,. Werz, Annemarie Honderdos-Meijer, Martijn Plettenberg, Jan Treffers, Machiel Hopman, Henny Zijda, Erica Sijnja, Jan Willem van Swigchem, Huub Strin- ga, Guus Swüste, A.W. Segboer, H.M. Langereis de Jong, Henny Jobse, Mevr. Liesel Mutgeert en Lie van Oosterhout- Schaeffer. Overzicht van de Warmondse expositie. Expositie in Oude Raadhuis" Warmond In het Oude Raadhuis in Warmond is tot 21 augustus een expositie ingericht met het. werk van mevr. J. Ny- pels Kamerlingh Onnes. Aquarellen, olieverfschilde rijen en tekeningen van mevr. Nypels zijn te zien op zaterdag 10.30-16.00 uur, zondag woensdag en donder dag 14.00-17.00 uur en op dinsdag 19.00-21.00 uur. Mevr. Nypels werd in 1894 in Leiden geboren en woon de vanaf 1934 eerst uitslui tend in de zomermaanden en van 1943 tot 1971 perma nent op de Warmondse bui tenplaats Vroenhof. Mevr. Nypels komt uit een zeer be kende kunstenaarsfamilie. Zij is de dochter van de schilder Menso Kamerlingh Onnes. Van deze schilder is op het moment een expositie ingericht in de Lakenhal e- venals van haar oom Floris Verster: beiden vertegen woordigen de „Nabloei Haagse School". Haar broer, de schilder-cera- mist Harm Kamerlingh On nes woont in Leiden en heeft vele malen geëxpo seerd, onder meer in de La kenhal. Mevr. Nypels heeft zelf nooit echt les gehad (uit gezonderd een schriftelijke kursus), maar ontwikkelde haar talent als pure vrije tijdsbesteding. Haar werk stukken werden een tijdlang tentoongesteld in een etalage van een voormalige sigaren winkel in de Dorpsstraat. De opbrengst van de ver kochte werken was bestemd voor het Prinses Beatrix- fonds. De 86-jarige mevrouw Nypels schildert nog steeds met veel plezier en vertelt ook graag over haar werk en over haar bekende familie. Daarom zal zij op de zonda gen 3 en 17 augustus tussen 16.00 en 17.00 uur in het Oude Raadhuis aanwezig zijn. Zij verwacht daar veel be kenden te ontmoeten en uit eraard andere belangstellen den. Tijdens de opening van de expositie leek het pleintje voor het Oude Raadhuis ge vuld te zijn met wat oudere kunstenaars die ook alle maal bijna familie waren. Mevr. Nypels beschikt dus over een royale bron van verhalen over het leven en werk van kunstenaars. Midas brengt Auto Da Fé „Auto Da Fé, Portugees voor Een Daad Van Vertrouwen". Met deze merkwaardige naam is de in maart van dit jaar opgerichte groep getooid die morgen in het Alphense Jon gerencentrum Midas optreedt. Het ziet er naar uit dat het publiek ook vertrouwen zal moeten hebben in 'deze gloed nieuwe groep. Auto Da Fé bestaat uit zangeres Gay Woods, gitarist Wout Pennings, bassist Carel van Rijn en drummer Theo Wanders. Het optreden begint om negen uur. Willem Hendrik Zwart op Knipscheer-instrument NOORDWIJK Willem Hendrik Zwart, organist van de Bovenkerk te Kampen, geeft vanavond een concert op het Knip scheer-instrument van de Grote Kerk te Noordwijk- Binnen. Het concert be gint óm 20.15 uur. Het is het voorlaatste con cert in de serie, die door de Stichting Orgelcentrum in samenwerking met de Evenementencommissie van de VVV wordt georga niseerd. De organist opent met een tweetal werken van zijn vader Jan Zwart, namelijk met diens Fanta- sie-Toccatine over Psalm 33 en het Trio over het Gebed des Heren. Verder vermeldt het programma de Fantasie en Fuga in 9 van J. S. Bach, het Concerto „Koèkoek en Nachtegaal" van G. F. Han del, het Grand Choeur no. 2 van de Franse componist Cèsar Franck, en de Sonate no. I van Felix Mendels sohn. Willemn Hendrik Zwart besluit met een ko raalbewerking van Psalm 25 van eigen hand. Jan Schmitz in Marekerk Het viifde concert uit de se rie K&O-zomerorgelcon- certen' wordt vanavond ge geven door de organist Jan Schmitz. Aan dit concert zal de hoboïst Han Kapaan zijn medewerking verlenen. Het concert wordt gegeven in de Marekerk aan de Lange Mare in Leiden en begint om 20.15 uur. Op het pro gramma staan werken van J.S. Bach, J.J. Quantz, Boëllmann, F. Peeters en van de 18e eeuwse kompo- nisten Nieuwenhuyzen, Potholt en Hurlebusch. Toe gangskaarten kosten twee en drie gulden. De kaarten zijn verkrijgbaar bij bureau K&O aan de Oude Vest 45 in Leiden, tel.141141. Ook zijn kaarten te krijgen op de avond van het concert in de Marekerk. „Onder de Bomen", van Ab Steenvoorden. Vanaf dinsdag 5 augustus zal het in en om gebouw 't Spant te Leimuiden weer een drukte van belang zijn. Deze dag start na melijk de vakantie-kinderweek voor de jeugd van Leimuiden, Rijnsaterwoude en Bilderdam. Deze week zal duren tot en met yrijdag 8 augustus. De groep die vier jaar geleden het initiatief tot organisatie van een jeugdweek nam en dit sindsdien volgehou den heeft, verwacht dit jaar een opkomst van ruim 600 kinderen. Evenals andere ja ren is geprobeerd het programma zo geva rieerd mogelijk te maken. Enkele van de aktiviteiten zijn bloemschik ken, film kijken, handenarbeid doen, platen draaien, deelnemen aan zwemwedstrijden in het zwembad „de Oase", dat hiervoor haar deuren één dag uitsluitend voor de va kantieweek-kinderen zal openen en last but not least, het niet meer weg te denken hout- dorp, waar de bouwwoede van de kinderen zal resulteren in een zo solide mogelijke hut, waarin zij donderdagnacht, na toestemming gekregen te hebben van miniburgemeester Gijsbert Stigter, de nacht in mogen door brengen. Hoewel dit een week voor de jeugd is, zijn ook de ouderen niet vergeten. Woensdagavond kunnen zij meedoen met het spel zeskamp, waarin zij als vertegen woordiger van hun straat in teams tegen el kaar uit zullen komen. Twee speciale attracties, die bij de kinderen voorgaande jaren bijzonder in de smaak vie len, zijn het pottenbakken en klompenbe schilderen. Deze activiteiten worden geleid door vrouwen die dit beroepshalve ook doen, of gedaan hebben. Mieneke Delfos, pottenbakster geweest van beroep en echtgenote van de eigenaar van een winkel in boetseerklei en pottenbakker sartikelen, brengt een nieuwtje mee op het gebied van draaischijven. Dit is een kleine, electrische lichtgewicht draaischijf, waar mee de kinderen gedurende twee dagen on der haar toezicht kunnen oefenen. „Vorig jaar bleek wel dat de kinderen dit erg leuk vonden. Draait iemand voor de eerste keer, dan mislukt het meestal. Je wilt de kinde ren toch graag met iets naar huis laten gaan, daarom spring ik in als ik zie dat het mis gaat. Zo zorgen we er samen voor dat met kunst en vliegwerk een potje tevoorschijn komt", zegt Mieneke, die zelf al ruim ?0 jaar met deze vorm van handenarbeid bpzig is. Het klompenbeschilderen, dat een onder deel is van de volksschilderkunst, wordt ge leid door Ada Gons, die al drie jaar haar medewerking aan de kinderweek geeft. Zo lang ze zich kan herinneren heeft ze zich met deze schilderkunst bezig gehouden. Ze werd hierin gestimuleerd door haar vader, die zelf schilder was. ,,'s Zondags kregen we een plankje, waarop we wat mochten schilderen om te oefenen' In het mooie en voor velen onbekende Bil derdam werkt zij in haar atelier, dat vol staat met stijlvol beschilderde houten speel goedbeesten, klompen, theebladen, mutsen dozen waarin men vroeger de kleding be waarde, stokpaardjes, spiegels en een deken kist. Op verzoek worden door haar ook uit hangborden gemaakt. De stuwende kracht in haar werk is haar man Kees, die zoals zij zelf lachend vertelt 's middags bij haar in dienst is. Dan zaagt hij de speelgoedbeesten, schuurt de klompen en zet alles in de grondlaag, zodat Ada zich al leen met het beschilderen hiervan hoeft be zig te houden. Haar produkten hebben niet alleen in Bilderdam grote aftrek. Door haar bezoeken aan de kunstmarkten heeft zij de aandacht getrokken van boetiekjes en heeft aan opdrachten geen gebrek. In haar schil derkunst maakt zij geen gebruik van de oude volkskunstmotieven van bijvoorbeeld Hindeloopen. Ze verzint zelf nieuwe motie ven om op deze manier de volksschilder kunst levendig te houden. Volgende week kunnen de kinderen zelf deze simpel lijken de kunst gaan beoefenen. Flessen en potten zullen klaarstaan om beschilderd te worden en natuurlijk kunnen de kinderen eigen materiaal meebrengen, zoals bloempotten en tegels, na een korte uitleg, kunnen zij dan, naar aanleiding van voorbeelden of volgens eigen ideeën, aan de slag. Clint Eastwood als Bronco Billy McCoy, eigenaar en ster van een rondreizende Wild-West show, wordt verliefd op Antoinette Lily, gespeeld door Sondra Locke. The Williams School of Church Music uit Harpenden in Engeland geeft dinsdag 5 augustus een gratis concert in de Hooglandse Kerk in Leiden. Het concert begint om 20.15 uur en is in het kader van 'Leiden Promotion' georgansi- seerd. Het orkest heeft reeds in veel steden in Engeland concerten gegeven en vorig jaar bezocht het tevens Duits land, België en Frankrijk. Het orkest bestaat uit 30 leden. De leider van het orkest is Clive Bright, hoofd van de Wil liams School of Church Music.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7