TUSSEN Stichting vrije recreatie op zoek naar ,Leidse' kampeerboeren Waken opdat zij rust hebben Rijnsburgse Bloemencorso ook in Noord wijk VOOR U GEPARKEERD (3) Tönjann en Ni je verrassen in Nieuwkoop .STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1980 PAGINA 5 Op zijn omwegen door stad en land komt Ton Pieters graag mensen tegen. En dat doet hij ook, zij het dan dat de schrijver van Langs Omwegen zijn werkterrein tijdelijk naar het zonovergoten Denemarken heeft verplaatst. Teneinde als uit zendkracht bereikbaar te zijn voor tips, rest mij slechts zijn geduldige telefoon. Het nummer is nog steeds 071 - 122244, toestel 22. TMDS DOOR ED OLIVIER erafeel handen, veel Jen iee. TiriTin de jjrie Noordwijkse m o", „De Echo der - zullen bij de roni Wie dacht dat Wim van den Berg uit het Midden-Hollandse Meerkerk bij de pakken zou neerzitten nadat zijn eenmans- Boerenpartijfractie bij de laatste verkiezingen met een slap handje van de provinciale tafel werd geveegd, heeft het dus goed mis. De uit de boot gevallen provinciale statenman heeft zich op de bekende wijze geworpen op de plaatselijke politiek en zijn strijd voor het legale kamperen bij de boer. In de gemeenteraad van Meerkerk verwierf de Jwakkere politicus een zetel voor zijn 'gemeentebelangen'- partij. Hiertoe reed hij met zijn auto een hele dag achter het autobusje dat de boeren en burgers van Meerkerk - ongekleurd- opriep om n: ar de stembus te komen. 'En als u toch gaat, stem dan lijst zes van Wim van den Berg', zo adviseerde de 39- jarige Willem in zijn eigen volgauto per spandoek. Bijna twee zetels leverde deze escapade op en - nog voor de eerste raadsvergadering begonnen was - de nauwelijks begrensde haat van zijn collega-raadsleden, inclusief het voltallige college van b en w. Zo zie je maar weer; Wim van den Berg verliest wel zijn haren, maar niet zijn streken. Boer Koekoek kan er een puntje aan zuigen in Meerkerk. Het is daarom de laatste tijd aardig druk tijdens raadsvergaderingen. Zijn fans maken er een avondje-uit van, lachen zch gek op de publieke tribune en de Zuidhollandse Don Quichotte schenkt na afloop ongetwijfeld een borrel in 'De Keijzer' of zo. Vrije recreatie Maar goed, er is weer nieuws van het vrije recreatiefront. De stichting die zich beijvert voor het kamperen bij de boer, doet dit op de kop af tien jaar. ïn 1970 was Wim van den Berg de eerste agrariër die zijn boomgaard openstelde voor de kamperende burger. Het mes sneed aan twee kanten; burgers met blèke stadsneusjes konden eens kennis maken met het rustieke boerenleven en ook de agrariërs pikten een graantje mee van de alternatieve recreatie. „Geen eindeloze rijen caravans en tenten, geen batterijen naar lysol ruikende toiletten en douches en geen kampwinkels en lawaaierige kantines", zo vindt Wim van den Berg. „Nee, gewoon lekker tot rust komen in de gezonde lucht van 't platteland, met verse eieren en volle melk, dat is pas een mooie vakantie". Voorwaarde voor het kamperen bij de boer is volgens de Stichting Vrije Recreatie wel, dat tenten en caravans 's zomers schuil moeten gaan in het groen en 's winters van het boerenerf verdwenen moeten zijn. Voor Van den Berg en zijn rebellenclub is er nog een ander belangrijk argument; het feit dat een boomgaard economisch gezien alleen maar verlies oplevert. Op veel plaatsen in Nederland worden vruchtbomen omgekapt om plaats te maken voor renderende herkauwers. Voor die grappenmakerij schijnen zelfs subsidies verstrekt te worden. Zoniet boer van den Berg; hij besloot het landschappelijke karakter vap zijn boerenbedrijf te handhaven en zich te laten subsidiëren door kampeerders. Na lang procederen en zeuren, besloot ae overheid Van den Berg vergunnning te verlenen. De kloeke veehouder doopte hierop zijn mini-camping onmiddellijk om tot 'De Victorie'. Hierna bleek er al snel geen kruid meer gewassen tegen de vrije recreanten die zich anno 1980 in een oplage van 10.000 aandienen bij zo'n 600 kampeerboeren. Evenals tien jaar geleden spreekt de 'bescheiden overnachtingspriis ook een woordje mee voor de Stichting Vrije Recreatie. Op dit moment kent de stichting een schrijnend gebrek aan kampeerboeren in Zuid- Holland en dan met name de Leidse regio. Wim van den Berg die van het Zuidhollandse college van G.S. de toezegging heeft dat de aanvragen van de Stichting Vrije Recreatie welwillend zullen worden bekeken, is dan ook uitvoerig op zoek naar belangstellenden. Maar eerst is er nog de viering van het tweede lustrum. Op zijn boederij aan de Meerkerkse Broekseweg houdt Wim van den Berg zaterdag 6 september open huis of liever: 'open erf'. Wie komen wil, die mag. „Maar of ze allemaal kunnen blijven slapen, dat weet ik niet", voegt Van den Berg er bloedserieus aan toe. Van der Berg: gezonde lucht van het platteland, verse eieren en volle melk. De politie is je beste kameraad. Dat mag als bekend worden verondersteld. En de politieagenten worden geacht meer en meer in het straatbeeld op te duiken. Maar om nou met vier surveillanceauto's op een vechtpartij-aan de Apothekersdijk te verschijnen, dat is misschien een wat al te nadrukkelijke interpretatie van het 'Vigilat ut quiescant', oftewel:'hij waakt opdat zij rust hebben. Het leek gistermiddag even alsof Leiden met de ondergang bedreigd werd, toen uit alle hoeken van de stad politieauto's met gierende banden en fdiende sirenes de innenstad inreden. Echt rustgevend was dat natuurlijk niet Maar eerlijk is eerlijk, er was een vechtpartij en er was via de politie- mobilofoon een bekende naam gevallen. Dus werd het zekere voor het onzekere genomen. Toch maar met wat meer mensen erop af. En inderdaad, vele handen maakten ook nu licht werk; de vechtpartij kon worden opgelost en half Leiden dat naar de ramp kwam kijken kon weer rustig huiswaarts keren. RDWIJK Het Rijnsburgse bloe- jorso zal komend weekeinde even- in de badplaats Noordwijk te zien Het Rijnsburgse evenement wordt loordwijk als volgt omlijst de badplaats muzikale medewerking nen. Verder zal de „Paradeband Rijs- de rondgang opluisteren, iloemencomité Noordwijk zal in navol- Van het vooijaarsgebeuren een kinder fietscorso organiseren. Een stoet van circa honderd kinderen zullen op door hun zelf versierde fietsen het corso in Noordwijk openen. De bloemen worden door het bloe- mencomité gratis ter beschikking gesteld. Alle deelnemende jongelui zullen het T- shirt van de bloemenbadplaats dragen. Het kindercorso wordt muzikaal opgeluisterd door de boerenkapel „De Afkokers" uit Voorburg. Het ensemble neemt bij deze ge legenheid plaats op een open, platte wagen, getrokken door een paar stoere Zeeuwse paarden. Het Rijnsburgse bloemencorso »Urt om 19 uur vanaf de Schiestraat. Vandaar volgt het corso de volgende route: Heilige Geestweg, Zeestraat, Molenstraat, Sint Jeroensweg, Boerenburgerweg, Van de Mortelstraat, Van Panhuysstraat, Duinweg, Nieuwe Zeeweg, Huis ter Duinstraat, Picképlein, de Grent, 'Palaceplein, Koningin Wilhelmina Boule vard en Vuurtorenplein. Door de Noordwijkse politie is ten behoeve van minder-validen, zieken, bejaarden en dergelijke mensen een regeling getroffen, zodat zij op een gereserveerde plaats langs de route vanuit hun vervoermiddel het bloemencorso kunnen bekijken. De pojitie heeft hiervoor enkele plaatsen vrijgehou den. Een doorlaatbewijs met opgave van tijdstip en standplaats kan worden aange vraagd aan het politiebureau, Oude Zeeweg 10, telefoon 11100. Na afloop van het bloemencorso zullen de veertien praalwagens gedurende het gehele weekeinde in Noordwijk blijven. Zij zullen worden opgesteld op de Koningin Wilhelmi na Boulevard en kunnen daar gratis worden bezichtigd, 's Avonds worden de wagens in de schijnwerpers gezet, hetgeen met de zee als achtergrond een spectaculair schouwspel oplevert De VVV verzoekt aan de Noordwijkse bur gerij aan het bloemenfestijn bij te dragen door het uitsteken van de vlag, het uitstal len van bloemen voor de ramen en het ge ven van een extra-beurt aan de tuinen. „Bevolking en gasten zien dan op 2 augustus a.s. de bloemenbadplaats op z'n best", aldus Rovers. Het corso krijgt deze keer een bijzonder Noordwijks tintje, want burgemeester mr. J. M. Bonnike zal deze keer (op 1 augustus) de opening verrichten. Dit gebeurt in de bloe- menveüing „Flora" in Rijnsburg. In deel drie van dit rubriekje, het voor u geparkeerde blik betreffende, een wel bijzonder opzienbarend staaltje van foutief parkeren. Want, laten we wel zijn: een ieder zet zijn of haar auto wel eens neer op een plaats waar dit eigenlijk niet mag, maar aan de andere kant best wel probleemloos mogelijk is. Het directe gevolg is in dat soort gevallen nooit echt schokkend. Of het onderbezette Leidse parkeerwachterskorps merkt uw autootje niet op (en zonder financiële schade kan de reis weer worden voortgezet), of de blauw gepette controleurs struikelen wel over de betreffende auto en stoppen voor straf een bekeuring onder een van de ruite wissers. Hoe dan ook: die problemen liggen wat eenvoudiger dan het parkeervraagstuk dat door die witte 'Kever' in de toch zo nauwe Leidse Vrouwensteeg werd opgeworpen. In zo'n steeg immers, oogt zelfs zo'n qua maat toch rustig uitgevoerd vehikel als een grote Amerikaan. Het gevolg bleef in dit ^specifieke geval dan ook niet uit: een motoragent, een telefoontje en het welbekende Oegstgeester wegsleepbedrijf zorgden voor het door de eigenaar zeker niet ingecalculeerde transport.. NIEUWKOOP/KATWIJK- /VOORHOUT Op de diver- se tennistoernooien hebben zich nauwelijks verrassende ontwikkelingen voorgedaan. Of het moest zijn in het heren- dubbelspel B in Nieuwkoop, waarin het favoriet voor de eindzege geachte koppel Ar nold v.d. Capelle/Hendrik-Jan de Jonge door het duo Nije- /Tönjann werd geëlimineerd. Aanvankelijk leek er voor Van de Capellen/De Jonge geen vuiltje aan de lucht, maar ze maakten een grote vergis sing door te denken, dat zij het na de 62 in de eerste set rus tiger aan konden doen. Hans Tönjann en Mare Nije hebben immers dit seizoen voldoende aangetoond, dat zij niet meer te onderschatten zijn. Via 6—3, 6—3 plaatsten de Unicummers zich voor de volgende ronde. Ook voor Bub v.d. .Zee en Jon Visbeen is het dubbel toernooi ten einde, maar hun nederlaag tegen Bosboom en Rodenburg, twee sterke jeugdspelers van buiten het district, kwam min der onverwacht. In het enkel spel kwam Mare Nije minder goed voor de dag. Met 61, 63 werd hij door Jan Willem Bruin aan de kant gezet Bub v.d. Zee had een derde set no dig om C-speler Ron Romberg van Nieuwkoop uit te schake len. Bij de dames had Hanneke v.d. Klis alle moeite met An- nelies Kramer. In een drie uur durend duel klaarde zij uitein delijk het karwei (5—7, 76, 7-5). In Katwijk plaatste Kannebley zich in C voor de halve eind strijd via een 64 61 zege op Kralt In deze halve finale moet hij aantreden tegen Jan de Mooy. Barnhoorn versloeg Binnendijk met 63 61 en speelt de andere halve finale tegen Olivier of Prupper. De invallende duisternis hield deze spelers gisteravond van een beslissende set af. Bij de dames zijn de halve finalisten de dames Meschendorp, De Vries, Kannebley en Pat Heili gers. Van de Duitse familie Kannebley zijn broer en zus in C dus nog van de partij. Moe der plaatste zich in D voor de halve eindstrijd, maar vader moest gisteren als eerste van de familie afhaken. In D ver loor hij met 61 75 van Rui- grok. In Voorhout stevenen Enno Zimmermann en Frans Grim bergen rechtstreeks op de fi nale af. Gisteren deden zij niet voor elkaar onder. Zimmer man maakte korte metten met Van Gerven (60 61), Grimbergen gaf Den Elzen geen schijn van kans (61 6 1). Bij de dames in C redde de als tweede geplaatste Els Vink het niet tegen Ellen van Tricht (4—6 1—6). Paul Theunissen Smalfilmclub voor Lissese beginners LISSE Het komt veel voor dat een filmkamera wordt ge kocht, zonder dat men de ken nis heeft om ermee te werken. Dat is jammer en om hier iets aan te doen, heeft de filmclub voor de Bollenstreek „amfi '66" besloten weer een kursus voor beginners te gaan organi seren. De eerste instuifavond zal worden gehouden op dins dagavond 26 augustus. Tijdens deze informatieavond zal uitgebreide informatie worden gegeven over de opzet van de kursus. Iedereen die al een kamera heeft, of van plan is er één te gaan aanschaffen, is hartelijk welkom in de film zaal van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek, Vennestraat 22 te Lisse. De aanvang is om 20.00 uur. Na dere informatie is te verkrij gen bij de sekretaris van de club: W. Kamerman, Emma- straat 43 in Lisse, telefoon 02521-13495. Warmond even Wild West City WARMOND Het Warmond- se bouwterrein Lommerlust veranderde gistermiddag bin nen enkele uren in een echte Wild West City. Bijna vijftig jongens en meisjes bouwden in het kader van de vakantie- aktiviteiten tien hutten van afgekeurde planken van een plaatselijke houthandel. Met hamer en grote tot zeer grote spijkers werden vrijwel onverwoestbare hutten in el kaar geslagen. De groep die de stevigste hut timmerde werd tot winnaar uitgeroepen en die groep viel een bijzondere eer te beurt Zij mochten het kampvuur doven. De vrijwilli ge brandweer arriveerde aan het eind van de middag om het kampvuur binnen de per ken te houden en het vuur na verloop van tijd te doven. De brandweerlieden stonden ech ter uniformjas en helm af aan de winnaars en lieten de jeugd de slangen hanteren wat met het mooie weer van harte werd toegejuicht De leiding van de jeugdaktiviteiten noemde deze middag een van de meest geslaagde van de hele vakantie. S

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5