DIRK VAN DEN DROEK/ DAB VAN DER HEIJDEN/ DIGDOS en DIRKSON Alphens gemeentebestuur: 'Onbekend met gifstorting' jaar denkwerk gerealiseerd Katwijkse raad geeft groen licht voor vormingscursussen 't Wedde: na veertig CONSUMENTENPRIJZENONDERZOEK TOONT ONOMSTOTELIJK AAN: HEBBEN HET LAAGSTE PRIJSPEIL IN NEDERLAND! Grafschennis in Alphen Inzwem- tarief COLLEGE WIL NIET VOOR KOSTEN OPDRAAIEN Wensdorp: geopend en afgebrand ALPHEN AAN DEN RIJN Een 19-jarige inwoner van Amsterdam is gistermiddag door de politie betrapt op graf schennis op de Joodse begraafplaats in de Kortsteekter- buurt, aan het Aarkanaal. De jongeman wilde zijn collectie schedels aanvullen met een mensenschedeL De Amsterdammer, in het gezelschap van twee vrienden, meer de met een roeibootje aan bij de jaren geleden gesloten Joodse begraafplaats. Zijn graafwerk werd opgemerkt door passerende boten die de politie waarschuwden. Bij aankomst van de politie had de jongeman reeds een gat gegraven van een meter diep en zeventig centimeter breed. Een schedel had hij nog niet gevon den. Stelende vrouwen aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN in het bezit van 28 korte broe- Drie Amsterdamse vrou- ken en zes jurken, wen van 26,23 en 19 jaar oud zijn gistermiddag in het fi liaal van Zeeman in het Aarhof-winkelcentrum door de Alphense politie aange houden. Zij worden verdacht van het stelen van kleren. De vrouwen werden betrapt door het per soneel van Zeeman. Ze waren Voorschotens zwembad gaat 16 augustus open VOORSCHOTEN De deu ren van het Recreatiebad „Het Wedde" gaan zaterdag 16 au gustus open en Voorschoten heeft dan een van de modern ste zwembaden van Neder land. Na 40 jaar wikken en wegen besloot de gemeente raad drie jaar geleden tot de bouw. De saldi-reserves (het kerkhof van de niet uitgevoer de werken, volgens de toen malige wethouder N. Ooster- baan) waren inmiddels der mate hoog, dat deze bedragen nodig eens ten nutte van de burgerij gebruikt dienden te worden. Veel gemeentelijke plannen konden geen door gang vinden en uit die finan ciële dekkingen waren de sal di-reserves ontstaan. Met een royaal gebaar besloot de vori ge gemeenteraad dat er best een echt zwembad gebouwd kon worden. Inmiddels kost het zwembad ruim 5.- mil joen, omdat vorig jaar nog een extra krediet nodig was voor diverse voorzieningen. Het recreatiebad „Het Wedde" heeft naast een groot binnen bad, geschikt voor wedstrij den, een instruktiebad en een kleuterbad. Het grote en speels aangelegde buitenbad heeft slechts een maximale diepte van 1.50 meter en is bijzonder geschikt als recreatiebad om dat rondom grote zonnewei den zijn. Een midget-golfbaan en een restaurant met diverse kleine koffie- en theebars ma ken het geheel tot een gele genheid waar het aangenaam toeven is, zowel voor zwem mers als zonaanbidders. Ruim 40 jaar denken en pra ten over een zwembad lijkt een lachertje, maar zeker tot aan het begin van de zestiger jaren, was een eigen Voorscho tens zwembad nu niet direkt dringend nodig. Voorschoten heeft veel open water en de VOORSCHOTEN Ter gelegenheid van de ope ning van het zwembad 't Wedde op zaterdag 16 au gustus is er een speciaal 'inzwemtarief van twee gulden vastgesteld. De eerste frisse duik kan 's morgens om 10 uur worden genomen. Dit tarief geldt voor de pe riode van 16 augustus tot 1 september 1980. Voor na dere informatie over tarie ven en openirtgstijden kan het telefoonnummer 01717-4848 worden ge draaid. Voorschotenaren die rond de vijftig jaar of ouder zijn, kun nen vrijwel allemaal zwem men, maar hebben geen offi cieel diploma. De eerste zwem lessen werden door vriendjes gegeven in de vaarten en wie op een zeker moment „De Vliet" over kon zwemmen (heen en weer), die kon echt zwemmen. Eerst rond 1960 kwam de noodzaak voor een eigen zwembad werkelijk naar bo ven drijven door het sterk vervuilde buitenwater. De ge meenteraad besloot een In struktiebad te bouwen en in ieder geval de leerlingen van de lagere school zwemles te geven. In die periode van ver vuild buitenwater gingen ook de omliggende gemeenten over tot de bouw van een zwembad zoals Leidschendam, Zoeterwoude, Leiderdorp en Leiden. Inmiddels begon de overheid ook iets te doen aan de vervuiling van het buiten- water en werden er rioolzui veringsinstallaties gebouwd. Thans heeft de omgeving zwembaden en „open water waarin eventueel ook ge zwommen kan worden. De ge meenteraad koos drie jaar ge leden voor een luxueus bad. Pessimisten beweren thans dat in de direkte omgeving te veel zwembaden zijn. Zij kunnen dit nog bewijzen ook aan de hand van de tekorten, die de gemeenten moeten voteren om de zwembaden in stand te houden. De gemeenteraad van Voorschoten is zich bewust dat Voorschoten sterke concurren tie heeft en daarom is gezorgd voor een luxueus bad en kun nen de inwoners straks door middel van hun gas-, licht-, water- en televisierekening ook maandelijks een zwem bad-gezinsabonnement güan betalen. Het ziet er naar,suit dat Voorschoten de eigen bur gers weet te trekken voor het eigen bad. Veertig jaar denkwerk om tot een bad te komen. Toevallig heden hebben een eerdere bouw vertraagd. Rond de jaren 1938 was er een goed plan. D< oorlog werd spelbreker. Koi na de oorlog was er weer eei plan. Een vijver in het burge meester Van der Hoevenparl leek zeer geschikt. Toevallig gingen ,over die vijvers de bo vengrondse kabels van het Eu ropese electriciteitsnet en oof' dat plan ging niet door. Na tuurlijk had het zwembad tienl jaar eerder gebouwd kunnenl worden. Het gepraat tijdens del jaren 1960 tot 1980 verzandde^ steeds in politiek geharreward Positief bekeken is het alle* maal prachtig geregeld. ThanJ heeft Voorschoten het mees! moderne bad in de omgeving.! Wonderschoon Rijnsburgs Kindercorso Onder bijzondei veel belangstellin Is gisteren weer Ik unieke Ri|nsburgs. kindercorso doo het dorp gereden. Ruim 250 fietsjes, skelters en anderekeel voertuigen deden aan de tocht mee^n Het was voor de vijftiende maal dal dit feestelijke ge-, beuren aan de 1 vooravond van hel| grote plaatsvond. Hat kindercorso, dat in bestuursle den J. Kagenaar, N. >RI van Delft en bloem- cor: bindster Carla Stel- in lenberg jubilarissen H< kende, zag er op nieuw wonder- schoon uit. Het re sultaat van een ge hele woensdag bin- den en opsteken door een-team, on-de der leiding van ar- rangeur Herman Van van der Barg. REGIO LEIDSE COURANTVRIJDAG 1 AUGUSTUS 1980 PAGINA A u.'ïifli'.LiH ■ei'fi'ji'ni ..a.ri.i jAr.iyiw-.^yi.iiiniiTM'iiiM.i'i'ïïiii'ïïi'TiniiiMHum n iiBaMBBMBaanMMMBnBKMMnaaMMnn— ALPHEN AAN DEN RIJN Wij hebben nooit geweten dat er in de Vierambachtpolder aan de Wcstkanaalweg vaten gif zijn begraven, laat staan dat wij daarvoor vergunnin gen hebben verstrekt. Deze stelling heeft het Alphense college van burgemeester en wethouders Ingenomen in de chemische gifstortzaak. Eer der waren er toespelingen ge maakt dat de gemeente hier van wel degelijk heeft gewe ten. Dit nu wordt met klem ontkend. Het college gaat zelfs verder en meent dat zij Met het loslaten van enkele honderden Alphense postdui ven, werd Wensdorp 1980 gisteravond officieel geo pend. De opening van het dorp waar zich in de afgelo pen week honderden jeugdi ge huttenbewoners hebben gevestigd, volgden op toe spraken van de achtjarige burgemeester Claudia Keijzer en haar „collega" loco-bur gemeester en wethouder de heer Goedhart. Gistermorgen bracht de jeugdige gemeen teraad van Wensdorp een bezoek aan het échte Alp hense gemeentehuis waar de kinderen met een glas limo nade en gebak „les" werd gegeven In het besturen van een stad. Vannacht mochten de kinderen in hun houten hutten blijven slapen en van morgen werd het dorp vol gens traditie in de brand ge stoken. KATWIJK Een door de vakantie enigszins uitgedunde Katwijkse ge meenteraad keurde gisteravond een be drag van voorlopig vijftigduizend gul den goed voor de vorming van de hoge re gemeenteambtenaren en het college. Over het door het college gedane voor stel werd door de raad uitvoerig gede batteerd. Eerst leek de stemming nega tief uit te vallen, maar na verduidelij king en de toezegging een uitgebreid evaluatierapport aan de raad toe te doen komen werd het voorstel alge meen goedgekeurd. Toch benadrukte' burgemeester mr. C. A. Bos alsnog dat de vorming geen scholing is, noch een cursus om de ambtenaren een groter verbaal machtsmiddel te verstrekken. Hoofddoel, aldus de Katwijkse burger vader, is de betrokkenen extra te moti veren en het gevaar van verstarring in hun werk tegen te gaan. Het pré-advies werd in eerste instantie door C. Oskam (SGP) een met te veel om haal omschreven stuk genoemd. Vooral begrippen als zelfontplooiing en conflict modellen stuitte bij hem en zijn partij te gen de borst. Ook het CDA-raadslid Tim mermans begreep niet dat Katwijk met het houden van zulke cursussen in Neder land voorop moest lopen (Katwijk hoort bij de eerste twintig gemeenten). Verder had de CDA-er de angst dat hierdoor de ambtenaar extra getraind wordt het amb telijk advies te verdedigen, waardoor het initiatief van de raadsleden beperkter kan worden. In tegenstelling tot deze vormen van kri tiek noemde J. Haasnoot (PvdA) deze vor ming de olie voor het goed gesmeerd lo pen van de ambtelijke molen. Hij en ook J. van Leeuwen (CDA) roemdpn het ini tiatief tot deze vormingsaktiviteiten. Wethouder Parlevliet, gesteund en aange vuld door burgemeester C. A. Bos, verdui delijkte de ware bedoeling van deze vor ming. Hoofddoelen achter de opzet noem de hij motivering en het tonen van didac tische modellen voor de ambtenaren, waardoor deze beter in staat zijn om ge dachten naar derden te vertolken. En juist ten bate van de openheid is dat een voor deel. De raad kon uiteindelijk met het voorstel instemmen, zij het wel dat er na de vormingsaktiviteiten (die in de eerste week van oktober gehouden worden) een evaluatie plaatsvindt Het vaststellen van de kampeergeldveror- dening voor 1981 hangt voorlopig af van niet voor de storting verant woordelijk mag worden ge steld. De kosten om het gif uit de grond te halen, wil zij dan ook niet opbrengen. Dit is tijdens een gesprek met een lid van gedeputeerde Sta ten duidelijk geworden. Dit gesprek draaide om drie za ken: 1. Wie is verantwoordelijk voor het feit dat vaten met chemisch afval zijn begraven? 2. Wie geeft opdracht tot het opgraven en verwijderen van de vaten en een eventuele ont gronding? 3. Wie neemt de fi nanciële gevolgen voor zijn re kening? De gemeente meent dat het hier in eerste instantie om een algemeen landelijk probleem gaat. Een maatschappelijk pro bleem waarvoor meerdere Ne derlandse gemeenten komen te staan. Alphen meent dat het met ille gale stortingen anders ligt dan met stortingen waarvoor ge meentelijke toestemming is verleend. Hierdoor heeft zij dan ook tijdens het gesprek la ten blijken niets te voelen voor de kosten van opgraving. Aangedrongen is op de vor ming van een fonds waaruit dit soort kosten betaald kan worden. Het fonds zou ge vormd moeten worden door de gemeente én rijk én provin cies. „Zo wordt voorkomen dat een gemeente, die met che misch afval blijkt te zijn opge scheept, met de financiële zwarte piet blijft zitten", aldus werd tijdens genoemd gesprek opgemerkt. De standpunten bleken niet gelijk op te gaan, zodat werd besloten om de ge deputeerde te verzoeken de (financiële) wensen te bespre ken met de minister van Volksgezondheid. Ook zal de raad voor de gemeenten-fi- nanciën worden geraadpleegd. Eén en ander leidt er tevens toe dat pas omstreeks 11 au gustus zal worden begonnen met het graven van proefgaten om zodoende vast te stellen hoe groot het gebied is waar de onbekende gifstorter is be zig geweest. Wanneer het on derzoek zal zijn afgerond, kon men nog niet zeggen. 't Wedde. Veertig jaar denkwerk leverde een uiterst modern bad op het ministerie. Tegen de geldende toe stemming in heeft het Katwijkse college de prijzen ten opzichte van dit jaar met 0,5% verhoogd. Hoewel het ministerie slechts 5% toestaat hoopt het Katwijkse college door middel van onderhandelen de verhoging er toch door te krijgen. Deze drastische verhoging is nodig om de on kosten niet te veel boven de opbrengsten te laten oplopen. Toch vermoedt wethou-, der N. Parlevliet (CDA) voor de eerstko mende jaren een hoog nadelig saldo. De Katwijkse raad wil van het college duidelijheid hebben over de besteding van de gelden binnen de Katwijkse muziek school. Het wordt een bijna jaarlijks ge bruik de lesgelden te verhogen, om het te kort niet nog meer te laten groeien. De raad wenst duidelijkheid over het ge raamde tekort van bijna zes ton in 1980- *81. Uiteindelijk zegde de raad een bedrag van tweeduizend gulden toe aan de Katwijkse Volksdansgroep. Het college vond dat dit bedrag goedgekeurd diende te worden, omdat de groep al meer dan twee jaar op antwoord wacht. Na zo'n lange wachttijd afwijzen van een bijdrage in de aanschaf van een folkloristisch kostuum, vindt het college niet galant t

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4