Krakers één dag te vroeg uit huis gezet ustige start ivoor Leidse Vier jaar voor .overval' geldtransport Voorwal hoosl wat ltax neemt or ger ding's axibedrijven lover dwingend Klein Matilo FRANSE VERDACHTE AFWEZIG BIJ UITSPRAAK VONNIS 0 iljl LEIDSE SPAARBANK S Outspan aktiegroep verbaasd over uitlatingen van VVD-senator Zeiljacht uitgebrand £eidae(Boirta/nt TAD in» ,EIDEN Het Leidse j1® wibedrijf Eltax heeft v rie andere Leidse taxi- edrijven overgenomen, let gaat hier om Bor- erding's taxicentrale B-tax b.v. en Wprk- üü^oven b.v., die alle drie igendom waren van de Borgerding. -len ruime maand geleden '«ef wamen er geruchten over de 2 vername in omloop. Met r. 2 ame het personeel van Bor- ïrding maakte zich ongerust er eventele ontslagen. Van zijde van de directie van de rie bedrijfjes werd toen toe gegeven dat er inderdaag met de Eltax werd onderhandeld, maar dat met name de conse quenties voor het personeel en de prijs die Eltax voor het aan delenpakket zou moeten beta len struikelblokken in de on derhandelingen vormden. Gis teren kon een woordvoerder van Eltax bevestigen dat beide directies het eens waren ge worden zodat Eltax de eige naar van de drie andere taxi bedrijven was geworden. „Voor het personeel zal dit geen consequenties hebben", aldus de woordvoerder: „Als zij dat willen kunnen zij onder dezelfde voorwaarden bij ons in dienst komen". r>lnHhnie Wlein Maflln uiüc hat flielormiHHan Ha clubhuls Klein Matllo was het gistermiddag de (dlsco)beurt n de kleinsten van het „huls". Op heuphoogte swingden ze lustig op los, dit alles In het kader van de geplande disco- Tlddag. e belangstelling voor dit gebeuren (twaalf deelnemers) was 'erigens niet bijzonder groot. Ook hier was het goede weer aar de mening van organisatie de boosdoener. Reden dus ■)n het voor vandaag op de agenda staande binnenproject aar te veranderen in een zwemdag. DIDEN Na het reces jaat de Leidse gemeente- aattad maandag 11 augustus van start met een roigenda die voor een belang- gejjk gedeelte wordt ingeno* is<|en door het onderzoeken man de geloofsbrieven van rieuw te benoemen raadsle* ken. ie je socialistische fractie krijgt de persoon van Joop Maat 'I'm vervanger voor het on- igs afgetreden raadslid Joy- Hes. De y eer Maat wordt 11 igustus (i,ainstalleerd. Het "•R-raadslid Laurens Beijen irdt opgevolgd door Frits in Oosten die voor deze par- in de vorige raadsperiode •k al zitting in de gemeente- ad had en momenteel frac- lassistent is. De CPN-er reries Hoeven wordt opgevolgd J>or Jan Brands terwijl in de S"f pature van de D'66-er Oos- irman wordt voorzien door benoeming van de frac- assistent Menno Witteveen. vafe drie nieuwe gemeente- adsleden zullen vermoede- a in de vergadering van 25 sp gustus geinstalleerd worden. ac nnen niet al te lange tijd lt dan nog het afscheid van *®"t PvdA-raadslid Nelleke issen te verwachten. Zij brdt opgevolgd door Toos ,aaÜleux, die hiermee het ze- ;tu nde opvolgende PvdA idslid is. retjes buiten de winkel ter be schikking van het publiek te stellen. Zij die op zaterdag de inhoud van hun portemonnee in drank en etenswaren heb ben omgezet en deze op de tot nóg toe gebruikelijke wijze vanuit hun karretje in hun auto willen overbrengen zul len naar een andere manier van verladen moeten uitkijken want ook zij zijn voortaan in overtreding wanneer zij samen met een Winkelkarretje op de openbare weg worden betrapt. De maatregel is een. uitvloeisel van de motie van het PPR- raadslid Laurens Beijen, die hiermee de overlast voor voet gangers van dergelijke karre tjes tegen wil gaan.. redieten en w stellen de raad verder or 136.000 gulden en 49.000 ^jlden beschikbaar te stellen or het aansluiten van de v. ;edaccommodaties van het etiek complex bij het Leidse lut en van het hockeycom- ix Roomburg. Wanneer de »d het college van b en w Igt zal het aan eigenaars van kelbedrijven voortaan ver- JlJfflnkelbedrij' len worde len worden de winkelkar- De huisraad staat op straat. Een dag eerder dan verwacht moeten de krakers uitzien naar een ander onderkomen. LEIDEN De vier krakers van het pand aan de Lammeschansweg 11 zijn gisterochtend tot hun grote verbazing door de deurwaarder uit huis gezet. Verbazing, omdat zij zelf reeds op het punt stonden het pand te verlaten. Met de eigenaar waren zij namelijk over eengekomen dat ze het pand voor 1 au gustus zouden verlaten en de avond van dfe 31ste stond de verhuizing op het programma. De eigenaar kon daar kennelijk niet op wachten en gaf de ochtend van de 31ste juli opdracht de krakers te verwijderen. „Een geheel overbodige aktie", aldus één van de krakers: „maar ondertussen hebben we wel voor de hele buurt te kijk ge staan". Nadat het enige tijd leeg had gestaan werd het pand in juli van dit jaar gekraakt, dit tot ongenoegen van de eigenaar die het huis wilde verkopen. Een gerechtelijke procedure leidde tot de uitspraak dat de krakers, drie Engelsen en één Leidenaar, de woning dienden te verlaten. De advo caat van de krakers, mr. Sprenger, en de advocaat van de eigenaar, mr. De Niet, kwamen overeen dat de krakers in het pand konden blijven zitten tot zes weken na de verkoopdatum. Mr. Sprengers: „Zo wel voor de krakers als voor de eigenaar \yas dit een gunstige afspraak. De krakers hadden tijdelijk onderdak terwijl hun aanwezigheid het pand tegen nieuwe kraakacties beschermde". Twee weken te rug werd een schriftelijke aanzegging ont vangen dat het huis verkocht was en dat het voor 1 augustus ontruimd moest zijn. Gisterochtend om 10.00, stond echter de deurwaarder vpor de deur die onder toe ziend oog van de politie over ging tot ont ruiming van het pand. „Wij waren niet van plan om moeilijkheden te maken en de bedoeling was dat we vanavond zou den gaan verhuizen. Nu staat de hele zaak buiten met alle schade vandien en we hebben mooi te kijk gestaan. Het zag hier zwart van de mensen", aldus de 25-jarige kraker Ton van den Dop. Sinds zijn 20ste 1'aar zwerft hij van kraakpand naar traakpand en ook nu is het voor hem nog zeer onduidelijk waar hij naar toe moet. Mr. Sprenger vindt het ook een verwon derlijke zaak: „Ik ben er altijd van uit ge gaan dat de krakers tot vanavond 24.00 uur de tijd hadden om het huis te verla ten. Als de deurwaarder op de eerste au gustus om 10.00 voor de deur had gestaan was dat terecht geweest maar wat de re den van deze vroegtijdige aktie is geweest begrijp ik niet. Bovendien vraag ik me af waarom dan nu weer met de nodige agen ten erbij moest gebeuren. Je krijgt zo langzamerhand het idee dat ze er tuk op zijn krakers zo aan te pakken. Wanneer blijkt dat de spullen van de krakers bij de uitztting zijn beschadigd zullen we trach ten deze te verhalen. Ik wil echter eerst met mr. De Niet spreken voordat ik defi nitieve uitspraken doe". De vier krakers staan ondertussen met hun hele boeltje letterlijk en figuurlijk op straat. Alle spullen van de vier bewoners zijn door elkaar gegooid terwijj toevallige passanten, blijkbaar in de overtuiging dat net spul staat te wachten op de grofvui- lophaaldienst, kijken of er nog wat van hun gading bij zit. Totdat er vervoer is ge regeld past één van de krakers op de meubels. „Wanneer we de kans hadden gekregen en de eigenaar de afspraken was nagekomen was dit allemaal niet nodig geweest. Een geheel overbodige actie", al dus de uitgezette kraker. De advocaat van de eigenaar, mr. De Niet, die de opdracht tot de uitzetting gaf, was gisteren niet voor commentaar bereik baar. Uitbreiding Diaconessehuis vordert gestaag De nieuwbouw en verbouw van het Leidse Diaconesse huis vordert gestaag. Begin dit jaar werd een aanvang gemaakt met de tweede fase van de plannen. De uitbrei ding betreft voornamelijk de kinderafdeling, de polikliniek, de operatie-afdeling en de la boratoria. Tot de plannen die nu in uit voering zijn behoren onder meer de uitbouw van de vleu gel aan de westzijde (het beddenhuis) en de bouw van een nieuwe afdeling voor fy sische therapie. Met de tweede fase van de nieuw- en verbouw is een be drag van zeker negentien miljoen gulden gemoeid. De eerste fase van de bouwacti viteiten heeft ongeveer vijf tien miljoen gulden gekost. Begin 1983 moeten de activi teiten volgens plan zijn afge rond. DEN HAAG De 48-jarige Ha genaar Philip van L. is giste ren, conform de eis, door de Haagse rechtbank veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Van L. was de chauffeur van de Van Gend en Loos-wagen die op 6 maart van dit jaar tijdens een geldtransport op de weg tussen Leiden en Wassenaar zo genaamd werd overvallen. In feite betrof het hier een gefin geerde overval. De ook bij de nepoverval betrokken 34- jarige Fransman Paul C. werd even eens tot vier jaar veroordeeld. Eerder was tegen hem zes jaar geëist. Overi gens was de chauffeur op de hoogte van het feit dat de auto zou worden „overvallen". Behalve dit tweetal wa ren nog drie anderen bij deze overval betrokken. De twee hoofddaders zijn, evenals de buit van één miljoen gulden, nog altijd spoorloos en vertoeven hoogstwaarschijnlijk in Spanje. Problemen Het toenemend tekort aan manschap pen bij de parketpolitie, gekoppeld aan de opdracht van minister Wiegel van Binnenlandse Zaken aan de Rijkspolitie het aantal overuren te beperken, leidt overigens nu al tot ernstige moeilijkhe den bij justitie. Dat bleek gisteren tij dens de uitspraak van de rechtbank in de strafzaak tegen de twee verdachten die betrokken waren geweest bij de geënsceneerde roofoverval. De Frans man Paul C. die in de gevangenis in Veenhuizen in voorarrest zit, kon door een tekort aan begeleidende parketpoli tie niet naar Den Haag worden overge bracht om daar zijn vonnis van vier jaar gevangenisstraf aan te horen. Hierdoor ontstond tussen de raadsman van verdachte, mr. A.W.G.M. Daver- veldt uit Wassenaar, en de president van de rechtbank, mr. J.A.J.M. van Goethem, een nogal scherpe discussie. Onelegant De advocaat deelde mee dat hij de offi cier van justitie een dag eerder had verzocht na uitspraak van het vonnis met zijn cliënt in het gerechtsgebouw te mogen spreken over de mogelijkheid van het instellen van hoger beroep. „Het is in de rechtspraak toch wel one legant als een verdachte niet. in de ge legenheid wordt gesteld zijn vonnis aan te horen," zo stelde mr. Daverveldt, die de president verzocht de uitspraak van het vonnis aan te houden tot de Frans man op de zitting kon verschijnen. „Volgens de wet is dat niet nodig. Daarover heeft de Hoge Raad reeds een uitspraak gedaan," repliceerde de presi dent „De advocaat heeft zich te richten naar de wens van de rechtbank en de rechtbank niet naar de wens van de advocaat," aldus mr. Van Goethem, die daarop het vonnis van vier jaar gevan genisstraf uitsprak, ondanks de afwe zigheid van de betrokkene. Nog groter Bij gesprekken met leden van de Haag se parketpolitie bleek dat op korte ter mijn bij het vervoer van gedetineerden nog grotere moeilijkheden worden ver wacht. In belangrijke rechtszaken is het gewoonte dat de betrokken ver dachten in verschillende huizen van bewaring worden ondergebracht Bij behandeling van de strafzaken moeten zij overal uit het land naar de rechtszit ting worden overgebracht en daarna weer worden teruggebracht. „We rij den ons ongelukkig. We kunnen het zo niet volhouden," zei een Haagse par ketwachter. Kijkhuis Bet aleaxre filmseizoen van het Kljkbnis aan de Vron wenkerkkoorstraa117 wordt maandag 4 augustus weer geopend met een film van de beroemde Japanse regis seur en winnaar van de gouden Palm in Cannes van dit jaar, Akira Kurosawa. De film is uit 1962 en duurt 96 minuten. Een zwart-wit film met Tosbire Mitune in de rol van leider van een groep jonge samurai's die de kamerheer moeten beschermen. Aanvang 20.00 en 2215 uur. Op donderdag 7, vrijdag 8 en zaterdag 9 wordt in het Kijkhuis The Seven Sumarai' vertoond. Dit is de beroemdste film van de Japanse regiseur Akira Kuro sawa uit 1954 en duurt drie uur. Deze zwart-wit film gaat over teven krijgers die belangeloos een boeren dorp tegen een bende rovers verdedigen. Aanvang al leen 20.00 uur. Gymnastiek De Stichting Dienstencentrum voor gecoördineerd bejaar- denwerk begint 4 augustus in het dienstencentrum in de Mors wijk weer met gymnastiek voor ouderen vanaf 55 jaar. De lessen worden gegeven van 9.00 tot 10.00 uur en van 10.00 tot 11.00 uur. Deelnemers dienen van te voren even hun huisarts te raadplegen. Opgeven kan bij bet dienstencentrum Morschwijck aan de Topaaslaan, tel. 761196. Mis In de Rerkhotkapel aan de Zijlpoort zal op dinsdag 5 augustus een H. Mis voor de overledenen worden opge dragen. De dienst begint om 9.00 uur. Voorganger is pastoor JA. van Kleef. abonnee van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (automatische afschrijving) U per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een zilveren hangertje met het sterrebeeld Naam Adres Postcode/Plaats_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1980 PAGINA 3 advertentie LEIDEN De Leidse BOA (Boycot Outspan Aktie) heeft haar verwondering uit gesproken over uitlatingen van het WD-eerste kamer lid dr. G.Zoutendijk. Het ka merlid had laten weten zich gegriefd te voelen door de tekst van het affiche die luidt: 'Stomme trut/kloot zak waarom doe jij niks te gen tegen apartheid in Zuid- Afrika'. Ten aanzien van de vragen van het VVD-eerste kamerlid over de financiering van de affiches heeft de BOA meege deeld dat de verkoopcijfers van de affiches 'verrassend' hoog zijn en dat daarom geen behoefte aan subsidie bestaat Zij spreekt haar verwondering uit dat de heer Zoutendijk zich in zijn reactie niet tot de BOA maar tot het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking heeft gewend. „Gezien de hoge verkoopcijfers van het affiche vinden kennelijk veel Nederlanders met de BOA, dat de op het affiche gebezigde woorden van toepassing zijn op mensen, die de apartheid oirbaar vinden", aldus de BOA. VOORSCHOTEN Een zeiljacht, type 'Sunbeam', is vannacht rond één uur bij jachtwerf Klaassen aan de Hofweg volledig uitgebrand. De schade bedraagt veertig mille. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. door een paar wandela wel de politie als de brand weer waren snel ter plaatse. Het mocht niet meer baten; de polyesterboot ging in de vlam men verloren. De Voorscho- tense politie sluit brandstich ting niet uit IN FEITEN DE BESTE LEIDSE COURANT De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee beloont uw krant u graag met een fraai hangertje van uw eigen sterrebeeld. Weet u al iemand?

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3