„Gezusters Langrishe"biedt toneel schrijver Pinter's kijk op mens en liefde TERUGBLIK Westduitsers kijken oostduitse televisie TELEVISIE VANAVON TELEVISIE ZATERDAG RADIO VANAVOND RADIO VRIJDAG (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN - Dankzij ae grote broer in Moskou geniet de oostduitse televisie eindelijk eens, en dan nog wel veertien dagen lang het aanzien - letterlijk en figuurlijk - dat zij an ders meestal aan de concurrent in bet Wes ten moet overlaten. In die gebieden langs heft IJzeren Gordijn en rond Berlijn name lijk waar men zowel de west- als de oost duitse programma's kan ontvangen, kijken in deze dagen miljoenen westduitse burgers naar wat de duitse oosterbuur te bieden beeft; het omgekeerde van de gebruikelijke situatie. Oorzaak van deze politiek pikante gedragsve randering is de aandacht die de verschillende Terwijl in de DDR vanaf 's morgens acht uur vrijwel de gehele dag over de Spelen wordt be richt, o. a. met uitvoerige rechtstreekse uitzen dingen, moet de Westduitser genoegen nemen met een avondlijk samenvattinkje van een kwartier, hooguit een half uur. Hoewel in de Bondsrepubliek een algemene verontwaardi ging hierover is uitgebleven, lopen de discus sies over deze schaarse bediening er toch wel hoog op. Toen er nog geen sprake was van een boycot hadden ARD en ZDF zich voorgenomen om maar liefst 170 uur over de internationale sportwedstrijden uit te zenden wat neerkomt op 10 tot 12 uur per dag. Dit zou hebben bete kend dat de Westduitsers vrijwel alle andere Europese zenders de loef hadden afgestoken. Maar de uitersten sloegen in elkaar over sinds het Duitse Olympische Comité besloot zich verre van Moskou te houden, omdat regering en parlement in Bonn daartoe het advies had den gegeven. Deze gedragsgetrouwheid (in an dere landen waaronder Nederland legde het NOC dit advies naast zich neer) werd door de tv-stations gevolgd, waarbij de programmadi recteuren tot een wel zeer drastische besnoei ing besloten. In plaats van 170 slechts 6 uur, opgedeeld in aan de nieuwsbulletins geplakte kwartiertjes met enkele dorre beelden en een veelheid van onpersoonlijke uitslagen. Behalve bij veel ontevreden kijkers die zich nu - als ze daartoe in staat zijn - tot de uitzendin gen van de DDR, Oostenrijk, Zwitserland, De nemarken en de Benelux-landen wenden, kwam er binnenskamers ook veel kritiek los. Sportjournalisten en andere redacteuren von den het maar onzin dat van een weliswaar geamputeerde, maar toch altijd nog zeer be langrijke internationale sportgebeurtenis als de Olympische Spelen met talloze nieuwe wereld en andere records zo uiferst summier verslag werd gedaan (van de drie uur durende officië le opening bijvoorbeeld werden welgeteld zes minuten uitgezonden). Het argument dat er geen Duitse sportieve interesses in het geding zijn, wijzen de critici van de hand met een ver wijzing naar evenementen als Wimbledon of de Tour de France, waar wel onevenredig meer aandacht aan werd besteed. Toch wel enigszins geschrokken van hun stoe re houding en van de kritiek die deze opriep, lieten de verantwoordelijke tv-chefs stiekem de teugels wat vieren en daarmee de uitzen dingen geleidelijk steeds verder uitlopen tot ergernis van weer andere kijkers die iedere dag langer op de andere aangekondigde uit zendingen moesten wachten. Naarmate de tak ken van sport voor een groter publiek meer aantrekkelijke kijkstof boden en er meer be slissende duels werden uitgevochten, groeide de tv- souplesse navenant. Het principe van de beknopte verslaggeving werd echter niet opge geven en daarmee bleef de buitenwacht met de vieze smaak in de mond zitten dat de west duitse tv in haar eerste en belangrijkste opga ve, de plicht tot het geven van informatie, te kort is geschoten terwille van een politieke zelfcensuur. VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1980 PAGII Saoedl Arable NOS 23.10 JoumaaJ NEDERLAND 1 NOS 18.00 Moskou 80 AVRO 19.00 Worzel Qummidge 19.25 Mork en Mindy 19.50 Een vrouw blijft een vrouw, speelfilm 20.55 Brainwave, tv-serie 21.50 Cliff Richard III NOS 22.12 Journaal 22.30 Moskou 60 23.35 Journaal NEDERLAND2 NOS 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.49 Musfi 18.55 Journaal NCRV 18.59 Zo vader, zo zoon spelprogramma 19.25 De vondeling, vervolgverhaal voor jong en oud NCRV 20.27 David Copperfield, serie 21.25 Hier en nu 21.55 Kerkepad '80 22.25 Rijk en vroom, documentaire over DUITSLAND 1 (Reg. progr.: NDR: 18.00 18.30 Actaul. 18.45 Kleuter* 18.55 Zimmer frel - UNO-Nah tv-eerle. 19.25 Reg. mag. 19.59 Engelse tv-serie. 19.15 Actual.).2( Journ. en sportrep. 20.30 The pal ce, Amer. speelfilm. 22.00 Info progr. 22.45 Actual, en par. ov 23.15 Das Vellchen. blijspel. <X|f Journ. progr. 22.00 Actual. 22.20 Cutui rrnnr 99 «1 Srwirl 9T 9f1 Tha Lu <*-■ DUITSLAND WDR 3 18.00 Kleuterprogr. 18.30 Natui serie. 19.15 Filmrep. 19.45 Joui 20.00 Journ. 20.15 Gesprekapréo 21.00 Filmrep. 22.00 Talkshow, jg BELGIE NED. 1 19.00 Kinderserie. 19.05 Korte 19.15 Kleuterprogr. 19.30 Meded borgen. 19.45 Journ. 20.10 Weer 20.15 Le Mans, speelfilm. 2 ve Agenda 22.15 Cutureel progr. 2 ar Journ. er NEDERLAND 1 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 Journaal KRO 15.32 Maja-debij 15.55 Astronaut tegen wil en dank, speelfilm voor de jeugd NEDERLAND2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 •10.00 Journ., actual, en sportrep. 10.40 Popmuziek. 11.25 Vater der Klamotte, slapstickserie. 11.40 Rep. 12.25 Umschau. 12.55 Persoverz. 13.00 Journ. 13.40 Progr.-overz. 14.10 Journ. 14.15 Kleuterprogr. 14.45 Sein bester Freund, Duitse speelfilm. 10.15 Inform, progr. 1 Reg. progr. (Reg. progr.: NDR: 1 Progr.-overz. 17.31 Die unterM Methodes des Franz Jozef Wan ger, tv-serie. WDR: 17.30 Ac 17.55 Intermezzo.). DUD'S LAND 2 12.00 Progr.-overz. voor de komt week. 12.30 Inform, en amus. 1 'Journ. 14.47 Die drel Klumbei tv-serie. 15.10 Spelprogr. 18.25 kenfilmserie. 17.04 Bekendm. vai winnaars van de week. 17.05 Ja 17.10 Inform, progr. BELGIE NEDERLANDS 17.00 Olympische Spelen. BELQIE FRANS 16.00 Samenvatting van de 0( pische Spelen te Moskou. 16.25j|| rovisie-uitzending: Moskou '80. 2( Samenvatting van de Olympl Spelen te Moskou. 21.00-22.00 0 te Eurovisie-uitzending. Vervolg portage van de Olympische Spel Moskou. RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT Een-sterke film zoals gisteren bij de KRO kan een hele ayond televisie inhoud geven. Dan hoef je voor de rest niet zoveel meer te kijken. En daar hou je dan trouwens ook niet veel indrukken meer van over. Weggespeeld door die sterke film, in dit geval „The conversation" van Francis Ford Coppola, een hallucinant geheimzinnig verhaal over een geluidstechnicus, die in de ban raakt van het afluisteren van wat anderen doen en van plan zijn. Hij raakt er helemaal door in de war, is zichzelf niet meer en wordt op zijn beurt achtervolgd door de afgeluis terde. Typische film voor de televisie. Is televisie ook niet een voortdurend openstaand afkijk- en af luisterapparaat. Je maakt er een soort compag nonschap mee. Ook typisch voor een sterke film is dat hij, al heb je hem al eens gezien, blijkt opnieuw nieuw te kun nen zijn. Bij de TROS kon je ook kijken naar iets wat al eens was ver toond, namelijk de klucht „Kom van het dak af" uit het jaar 1978, toen bij het Theater van de Lach het lachen nog niet was vergaan. Grapjasserij en spanning speelden zich op hetzelfde moment af; voor een keer werd de kijker dus voor een duidelijke keus gesteld. Je mag aannemen dat het kijk- volk gisteren, voor zover niet aan de wandel, wat nog beter was, in twee blokken was ver deeld. De liefhebbers van dik erop gelegde lol en zij die nog met intelligente psychologie zijn te verwennen. Ik zal er maar geen slag naar slaan welk blok naar alle waar schijnlijkheid het sterkst was vertegenwoordigd. Tros Aktua, weer eens een fij ne neus hebbend voor op laaiende schandalen, verdiepte vid niet naar school, maar zet hem aan het werk als flessen- spoeler in zijn Londense dran kwinkel. Hij zorgt er verder voor dat David wordt opgeno men in het gezin van de Mi- cawbers. Daar beleeft hij voor het -eerst weer een beetje ple zier. Wanneer de familie Mi- cawbers besluit naar het plat teland te verhuizen, vlucht David naar zijn tante in Do ver. Ned- II, 20.27 uur. Rijken vroom Westduitse documentaire van Albrecht Heise over Saoedi Arabië. Saoedi Arabië is een land dat door zijn overvloedige olierijkdom van een betrekke lijk arme woestijnstaat tot een van de rijkste landen ter we reld is uitgegroeid. Hierbij werd het streng islamitisch ka rakter van de samenleving nauwelijks aangetast. Morgenmiddag Op Ned. I om 15.32 uur de te kenfilmserie „Maia de bij" en om 15.55 uur de jeugdfilm „Astronaut tegen wU en dank". zich met de ijlings naai Klokkenberg teruggeké dr. Greep in de achtergro^j van de nieuwe spanningef daar. Ook Billy Carter is c groeid tot Topic numm^g Van je broer moet je het t hebben. En verder k{ Idenburg enig verslag ui tb gen over de Olympische |i len tot dusver. n HAN JONli Nieuw plan voor NOS-journaals (Van onze radio- en tv-i tie) HILVERSUM - NO! naalhoofdredacteur Ed Westerloo heeft zijn mondeling aangel plan tot verplaatsing vi NOS-journaals thans o] pier gezet Een maand den al kwam dit ter s] in de NOS-vergad( maar maakte toen schijn van kans, omdal teveel complicaties o] f tien, omdat dit niet zou bieden dan een her) van het nieuws van acht| In plaats daarvan wil hij half elf en dan vijf min™ langer. Hij zou dan meer hebben voor het maker een journaal met een inhoud. Hij wil hiervooi meer redacteuren Men acht de uitvoering vi plan niet haalbaar vooi nieuwe seizoen. In Ai dan Higgins roman „Het afglijden van de gezusters Langrishe" vond de op zienbarende Britse toneelschrijver Pinter de stof voor een tv-spel onder dezelfde titel. Zaterdagavond zet de VARA dit op het scherm op Ned. II om 20.52 uur. Nog los van de inhoud ook hierom al interessant, omdat men Pinter in een kleine rol ook zelf in de weer kan zien, nl. als dronkeman tijdens een drinkgelag. Een voor dit tv-spel symbo lische rol, omdat hij als Shannon halverwe ge het spel een man neerzet wiens gedrag parallellen vertoont met de hoofdfiguur, een louter voor zichzelf levend mens voor wie de liefde als randverschijnsel fungeer! Het boek en daarmee dit tv-spel handelen over de half wezenlijke relatie tussen de duitse stu dent Otto Beck (Jeremy Irons) en ene Imogen Langrishe, een rol van Judi Dench. Imogen bewoont met haar twee zusters Helen en Lilly (Annette Crosbie en Susan Williamson) een landhuis in Ierland, waar dit verhaal speelt. Zij bewegen zich, of beter staan stil in een eigen gesloten wereldje waartoe anderen geen toe gang hebben. Lilly blijft een schimmige figuur. Helen vermeit zich in muziek en lectuur en toont grote heimelijke interesse in de liefdes brieven die Imogen schrijft, maar nooit ver stuurt Hiermee is de leefwijze van de zusters getekend met Imogen als enige die een ope ning naar buiten zoekt, maar nochtans niet ra dicaal breekt met het steriele gedoe in het landhuis. Zij laat zich leiden door de omstan digheden, schept zichzelf geen mogelijkheden, maar wacht tot deze zich voordoen. Dat ge beurt als Otto Beek binnen gezichtskring en handbereik verschijnt, die tijdelijk zijn intrek neemt in de portierswoning. Hij maakt studie van de Ierse taal en folklore en wil daarop Ïromoveren in Freiburg. Zijn verblijf in het erse wenst hii dan ook beperkt te houden, hoezeer hij zich daar ook helemaal in stort, waarvoor model staat zijn benadering van Imogen, veel bruusker dan zij zich had voorge steld. Haar afwerende gebaren passen psycho logisch niet alleen in deze beginnende relatie, maar duiden ook op haar isolement waaruit zij Judi Dench als Imogen en Jeremy Irons al ven verzeild raken. zich niet voetstoots wil laten verwijderen. Zn loopt meer dan zij zich bewust is in het gareel van haar eigen leefwijze en die van haar zus ters. Daar is het in dit spel om begonnen. De student Otto Beek wordt afgeschilderd als een egocentrisch heerschap, dat de zaken des le vens naar zijn hand zet zonder zich om de ge voelens van anderen te bekommeren, maar in wezen gaat het om twee mensen die moeilijk uit zichzelf treden. En daarmee is dit boek omgebogen naar een Pinteriaans drama. Eerst en vooral door de de student Otto, die tijdelijk in eikaars le- dialogen, die in een verhevigde vorm het langs elkaar heen praten behelzen. Zowel Otto als Imogen hebben het voortdurend over zichzelf, twee levensgebieden die weinig raakvlakken gemeen hebben, ook al hebben er amoureuze grensoverschrijdingen plaats, die meer sugge stief dan plastisch in Deeld zijn gebracht en waarin vervloeiende overgangen iets duidelijk maken van de onoverbrugbare afstanden tus sen die twee. Zo bijv. hoort men Otto en Imo gen nog in gesprek met elkaar, terwijl de ca mera alweer in de kamer van Helen vertoeft en daarmee de verscheurdheid van die twee werelden in een onthullend licht plaatst. Pinter is wel eens dubbelzinnigheid verweten. Als zodanig leert men hem in dit tv-spel ken nen. Hij verweert zich tegen deze kwalificatie met het argument, dat het leven zelf dubbel zinnig is, dat elk mens gedoemd is zich jegens de ander dubbelhartig op te stellen, omdat pa rallelle levens niet bestaan. In hoeverre kan men blijvend tot elkaar komen? Pinter zegt ook, dat hij geen gesprekken tussen mensen verzint. Hij brengt wel twee mensen bij elkaar vanuit een verschillende situatie en noteert dan hoe die twee tegen elkaar praten. Hij noemt dat een proces, dat helemaal buiten hem, de schrijver, om zich afspeelt. Als je van uit een bepaalde opstelling als schrijver een stuk ontwerpt, dan hou je je met abstracties be zig, vindt hij. Daarvoor noemt hij het leven een veel te concrete aangelegenheid. Hij zegt, dat men hem er niet op zal kunnen betrappen, dat hii hogere motieven voorop stelt. De na tuurlijke strevingen bieden hem schrijfstof ge noeg. Dit leidt tot een grote vrijblijvendheid in zijn teksten en in de benadering van zijn on derwerpen, speciaal in wat hij nu onder han den heeft. Daar staat tegenover dat hij zijn personages kies behandelt, meer mikt op de ontleding van hun karakters dan op de onthul ling van hun lijfelijke activiteiten. Men krijgt als gevolg van Pinters opstelling echter geen mensen te zien die gegrepen zijn door diepere beweegredenen. In dit geval hadden die Otto en Imogen bij elkaar kunnen houden. En daar mee ontwikkelt hun samengaan zich tot een verhouding zonder veel diepgang, die evenwel de nodige emotie oproept als de relatie ten ein de loopt. Zoals ze in eikaars leven verzeild zijn geraakt, zo zeilen ze er ook weer uit. Ook dat zou men Pinteriaans kunnen noemen, het onvermogen van mensen om elkaar te be reiken. En dan vooral daarvoor de sfeer te scheppen waarin de woorden doelloos langs el kaar heen glijden, twee talen uit twee verschil lende werelden. De student Otto komt duide lijk als niet sympathiek in dit spel naar voren, maar Imogen zit gevangen in een leven, waar naar de titel van dit spel verwijst. TON OLIEMULLER a Waarschijnlijk geïnspireerd door het succes van Ingmar Bergmans „Scènes uit een huwelijk", waarin de Zweedse actrice Liv Ulmann de hoofdrol vertolkte, werd er in Duitsland onder de ti tel „Szenen einer Familie" (Een vrouw blijft een vrouw) een serie gemaakt met Lili Palmer. Hierin ging het echter niet om hu welijksproblemen maar om moeilijkheden binnen het gezin. De in 1914 in Oostenrijk ge boren Lili Palmer heeft van kindsbeen af op' het toneel gestaan en vanaf haar jeugd jaren in films optreden. Zij heeft zoveel gevoel voor hu mor, vakmanschap en char me dat zij de meeste uiteen lopende vrouwenkarakters kan neerzetten. In „Een vrouw blijft een vrouw" toont Lili Palmer die veel zijdigheid als de echtgenote van de geleerde dr. Schwarz en als moeder van vier kin deren. Met liefde en begrip weet zij de problemen in haar gezin op te lossen en daardoor werd zij Duits- lands populairste tv-moeder. Ned. 1.19.50 uur. Worzel Gummidge Worzel verlangt naar tante Sally. Maar het vervelende is, dat hij niet weet waar zij uit hangt. Ook mr. Shepherd heeft daar geen idee van en probeert tante Sally samen met de politie op te sporen. John en Sue zijn de enigen die precies weten, waar zij zich bevindt en verklappen hun geheim aan Worzel. Ned. 1,19.00 uur. Mork en Mindy Als Mindy met haar ouders een weekeinde bij een familie lid op bezoek gaat, weet Mork met zijn tijd geen raad. Wan hopig gaat hij naar buurman Bickley, die hem voorstelt naar een bar te gaan. Daar lo pen zij de charmante Lisa en Penny tegen het lijf, die er wel voor voelen om de avond op een aangename wijze in het huis van Bickley door te bren- lied. 1,19.25 uur. Cliff Richard. Brainwave De popzanger Jimmy Goldano wordt door zijn manager met vakantie naar de Ivoorkust ge stuurd. Daar maakt hij kennis met Pierre en Helene Ver meer. Jimmy's plotselinge zelfmoord, waar de publici- teitsmachinerie meteen op in haakt, wordt door Pierre niet zo maar geaccepteerd. Ned. I, 20.55 uur. Cliff Richard Herhaling van een optreden, dat de Engelse zanger Cliff Ri chard verzorgde tijdens de shów ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Ne derlandse Jeugd Herberg Cen trale. Ned. I. 21.50 uur. De vondelinge Margaret houdt het niet meer uit in het afschuwelijke Lu- kasweeshuis. Op een avond lukt het haar om samen met Peter en Horatio te.ontsnap pen. Op Jems boot vinden zij onderdak en werk, echter niet voor lang. Ned. II. 19.25 uur. David Copperfield Meneer Murdstone stuurt Da- leder hoe) uur nlauws. KRO: ie.il Echo. 18.21 En zo hoort het ookt 16.58 Markl- ber. Ism. KNBTB. 19.02 Punt UK. 19.55 Overweging. 20.03 Van Oud Zeer lot Zeer Oud. 21.02 Nine O'clock Jazz. 22.02 Zilver- dael, muzlok-sprookie. NOS: 22.45 Olym pisch Journ. 23.03 Met het oog op morgen. VPRO: 00.02 Vreemd gaan In de nacht. HILVERSUM 2 VOO: 18.00 staandeblj. OVERH.VOORL: Lili Palmer geeft blijk van haar veelzijdige acteertalent in „Een vrouw blijft een vrouw".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 2