Krakersjhix^flats bereid tot oorlog TWEEDE GROTE KEYSER? Verdrag totaal verbod kernproeven bijna rond Vervangend hartchirurg voor operaties in Klokkenberg Molukkers in gevecht met Nederlanders rand in centrale: el zonder telefoon tchinist voortijdig Winsum vertrokken btergate Telefoons Britse vakbondsleiders en politici worden afgetapt fT Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken ZMwOowuvnt [kersdlik 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas •dacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) ementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND Vrijdag 1 augustus 1980, 70e jaargang no. 21722 Jeruzalem Actualiteitenrubriek „Hier en nu" om 21.55 uur op Ned. II over beslissing van Israëlisch parlement Jeruzalem als hoof- stad te beschouwen. Om 22.25 uur documentaire „Rijk en vroom". Op Ned. I om 19.50 uur tv-se rie „Een vrouw blijft een vrouw" en om 21.50 uur spe cial „Cliff Richard". Vrij warm Zonnige perioden en mogelijk een regen- of onweersbui Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Matige zuidoosten wind. Morgen zon: 6.00-21.27. Schev. hoogw.: 7.28 en 20.06. Laagw.: 3.33 en 15.46. ia Bosboom VARA rTROS ERSUM VARA- yerker Wim Bos- presentator van ng Klant", stapt ijk 1 november aaar de TROS. Bij oroep zal hij als re- r-producer de lei rijgen over de con- itenrubrieken op en televisie. Bos- werkt sinds 1960 VARA. Onenigheid om verzwijgen van geheime CIA-operaties WASHINGTON Wanneer de Amerikaanse presi dent het noodzakelijk acht, mag hij geheime opera ties van de Amerikaanse Centrale Inlichtingendienst (CIA) zelfs voor de leiders van de Congrescommissie voor de inlichtingendiensten verborgen houden. De Congrescommissie voor buitenlandse zaken ging gisteren met dit voorstel akkoord. Vorige maand werd door de commissie voor de inlichtingendien sten een voorstel aangenomen dat de president ver plicht haar tevoren van geheime operaties op de hoogte te brengen. Het Huis van Afgevaardigden moet nu beslissen, welk commissiebesluit moet wor den aangehouden. RIJSSEN In Rijssen zijn gisteravond groepen jeugdige Zuid-Molukkers en jonge Nederlanders slaags geraakt. Eén jongen raakte moest naar een ziekenhuis. De moeilijkhe den begonnen tijdens de braderie in Rijssen. In een vecht partij woensdagavond raakte een jongen gewond. De Ne derlanders wilden daarop een vergeldingsactie uitvoeren in een Molukse wijk. Daar werd het opnieuw vechten, waaraan de politie snel een eind maakte. Molukkers trok ken daarop gisteravond naar het centrum van Rijssen, waar opnieuw wanordelijkheden ontstonden. Tientallen politiemannen hadden de grootste moeite de partijen te scheiden. Helicopter te water Een helicopter van Britsh Airways drijft op de golven, nadat het toestel met motorproblemen te kampen kreeg en een noodlan ding moest maken op de gelukkig klame Noordzee. De 13 arbeiders die met de heli van een boorplatform waren gehaald en de twee bemanningsleden werden gered. De helicopter, die bleef drijven, werd later weggesleept. Deel III wordt gulden duurder DEN HAAG Deel III van het kentekenbewijs wordt met ingang van 1 oktober een gulden duurder en gaat vanaf die datum 19,50 gul den kosten. Als het deel wordt afgegeven op het post kantoor wordt de prijs 31 gulden (was dertig). De voor de prijsverhoging benodigde wijziging van het reglement kentekenregistratie is gepu bliceerd in de Staatscourant van woensdag. Een brand in de PTT-telefooncentrale in Tiel heeft tad gistermiddag telefonisch van de buitenwereld af- en. Het gemeentebestuur en de politie van Tiel kun- ebruik maken van de centrale verbindingen van de BB. Voor de overige Tielenaren zal het nog wel eni- ken duren voordat zij hun telefoon voor gesprekken buiten kunnen gebruiken. Over de oorzaak van de is nog niets bekend. de getroffen centrale een zogenaamde „knooppuntcen- is, zijn ook Ophemert, Waddenoijen, Buren, Zoelen, Mau- enden en Ochten van buitenaf niet bereikbaar. De bewo- unnen wèl met elkaar bellen. Volgens een woordvoerder PTT zal het enkele weken duren voordat de schade is d. Le centrals staat momenteel etn mobilofoonwagen, aaruit Tielenaren maar alleen in uiterst dringende ge- naar buiten kunnen bellen. De verbinding loop via de le in Utrecht. De PTT onderzoekt de mogelijkheidheid litgaande" poodverbindingen. Vast staat in elk geval dat en zeer beperkte capaciteit zullen hebben en ook slechts in nde gevallen mogen worden gebruikt. iphen heeft een grote brand de kantoren, fabrieksgebou- n magazijnen van de Lovable lingeriefabriek in de as ge- Uleen de muren staan nog overeind. Over de oorzaak en ade is nog niets bekend. SCHT Uit een eerste bedrijfsonderzoek door de Ne- ïdse Spoorwegen naar de oorzaak van de treinbotsing provincie Groningen luidt de voorlopige conclusie dat m de machinisten ten onrechte uit Winsum is vertrok- onder op de andere trein te hebben gewacht Bij het uk kwamen vorige week negen mensen om het leven, wie de bestuurders van beide treinen, geluidsband waarop de gesprekken tussen de verkeerslei- n Groningen en de betrokken machinisten staan geregi- 1, is gebleken dat aan beide machinisten op juiste wijze de :hten zijn gegeven. Bij Winsum dienden de treinen te in. De machinist van de trein naar Groningen had pas uit im mogen vertrekken nadat hij daaroe een nieuwe rijop- t had gekregen. Die opdracht is door beide machinisten untvangen. AMSTERDAM De 65 krakers van de 47 luxe appartementen aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam denken er niet aan de woningen vrijwillig te ontrui men. Zij leggen het gis teren bij kort geding uitgesproken Vonnis om de flats te verlaten naast zich neer, omdat ze dit vonnis „in strijd achten met het belang van alle 54.000 woning zoekenden in Amster dam". De krakers heb ben 14 dagen de tijd ge kregen om uit het pand weg te gaan. Geven zij geen gehoor aan deze oproep, dan zal de Ster ke Arm worden inge zet, zo heeft rechtbank president mr. W. J. Bor- gerhoff Mulder be paald. Dit betekent dat de Mobiele Eenheid dan opdracht krijgt de ille gale bewoners te ver wijderen. In een verklaring na afloop van het kort geding, eisten de krakers gisteren dat de gemeente de appartementen zal vorderen, zodat zij er te gen betaalbare huren kunnen blijven wonen. In een open brief aan B&W van Amster dam dringen zij aan op over leg. Op beschuldigingen van de politie dat de krakers betrok ken zouden zijn bij de om- Eén van de legale bewoners van de gekraakte appartementen op de Prins Hendrikkade, de heer Kort, in gesprek met een verslaggever. vangrijke diefstallen van zware bouwmaterialen, die woensdagmorgen in een vrachtauto in de Bijlmermeer werden aangetroffen, wilden de woordvoerders niet in gaan. Gesuggereerd is dat men dit materiaal wilde ge bruiken om, met het oog op de te verwachten confronta tie, het flatcomplex te barri caderen. Dit in navolging van de krakers van de Grote Keyser, die dit gebouw al een half jaar geleden tot een vrij wel onneembare vesting heb ben verbouwd. De legale bewoners todnden zich gisteren maar weinig en thousiast over hun overwin ning „Ik weet niet of we wel zo blij moeten zijn met deze zege De situatie zal nu nog ondraaglijker worden", aldus één van hen gisteren. (Vervolg op pagina 9) NA DRIE ONDERHANDELEN GENEVE De Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en de Sovjet-Unie hebben gisteren be kend gemaakt dat zij in meer dan drie jaar on derhandelen „aanzienlijke vooruitgang" ge boekt hebben bij hun onderhandelingen over een totaal verbod op kernproeven. In beginsel hebben zij ook overeenstemming bereikt over maatregelen om de naleving te controleren van een verdrag dat alle kernwapenproeven ver biedt. Het verdrag verplicht de ondertekenaars „het voorkomen en het niet uitvoeren van welke proef dan ook met kern wapens op elke plek in het gebied dat onder de rechts macht van het betrokken land valt". Het rapport, dat aan de veertig landen bij de ontwape ningsconferentie in Genève werd aangeboden, beschrijft dat de drie landen het in grote lijnen eens zijn over de na- levingsvoorwaarden, maar er werd voor gewaarschuwd dat het invullen van de bijzonderheden nog veel werk zal kosten. Het nieuwe verdrag zou een uitbreiding betekenen van het verdrag uit 1963 dat proefnemingen in de atmossfeer, de ruimte en onder water verbiedt. Frankrijk en China, de twee andere atoommachten, heb ben dat verdrag nooit ondertekend en er bestaat volgens diplomaten twijfel of deze twee landen dit nieuwe verdrag wel zullen ondertekenen. De controle zal volgens het uitgebrachte rapport gebeuren met nationale technische middelen, satellieten, en een in ternationale uitwisseling van gegevens van seismologische stations en plaatselijke controles. De Sovjet-Unie had vroe ger, vanwege de bedreiging van de nationale veiligheid al tijd bezwaar tegen controle ter plaatse, maar dit bezwaar tegen controle heeft zij klaarblijkelijk laten varen. De Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben besloten dat het verdrag in werking zal treden als twintig landen waaronder zij zelf het bekrachtifgd hebben. TROS- top 50 mocht niet op tv (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - Gisteravond is door de TROS op het laat ste moment besloten het top 50-programma niet uit te zen den. Naar het inzicht van de leiding van deze omroep kwamen er teveel geweld- en naaktscènes in voor. TV-directeur Cees Baay kreeg dit van zijn naaste medewerkers te horen. Na inzage van het programma besloot hij het niet uit te zenden. Er voor in de plaats kwam een aflevering „Man van Atlantis". De TROS-omroepster gaf als reden een technische storing. 'atergate lijkt ook Enge- ijn afluister-schandaal te veiligheidsdiensten en schijnen op grote schaal )ngesprekken af te luis- BREDA Hartchirurg dr. Schaep- tram gisteren meegedeeld. Schaepkens ben toegezegd. J1l Ai. 1- D i „n. liAaff oan koon in i kwam, het medisch-technisch kannen tafel gaan zitten. Over de afloop van oodat gesprek wilde Greep niets zeggen, kenhuis in Utrecht gaat voorlopig de Utrecht, maar hij ziet het niet als een deze week tot minstens half augustus gisteravond bemiddelaar dr. Greep maar het wordt volgens hem wel hartoperaties in De Klokkenberg ver- bezwaar de operaties in De Klokken- is geschorst, „hoeft er niet uit". Er is voor de t.v. Greep gaat eerst zijn on- steeds moeilijker alle partijen op één richten. Dat heeft interim-manager berg „er bij te doen", omdat ook andere evenmin sprake van dat bij het conf- derbroken vakantie voortzetten en zal lijn te krijgen. Van Dijk van het hartchirurgisch een- hartchirurgen hun medewerking heb- üct dat dinsdagavond tot uitbarsting half augustus met de partijen rond de (Zie verder pag 9 kens van Riemst van het Antoniuszie- van Riemst heeft een full-time baan in Hartchirurg dr. P. van der Schaar die van de chirurg in het geding is. Dit zei - -- gisteravond _bemiddelaar dr. Greep LONDEN De Britse vakbondslei der Bryan Stanley heeft gisteren in het Britse Lagerhuis de beschuldiging geuit dat „Britse en Ame rikaanse veiligheids diensten de telefoon van Engelse politici en vakbondsleiders afluisteren, zonder dat de Britse rege ring daarop controle kan uitoefenen". Volgens Stanley, al gemeen-secretaris van de Britse bond voor technisch PTT- personeel is het, van wege het beroepsge heim van het PTT- personeel, moeilijk om deze beschuldi gingen met officiëlé bewijzen te staven. In net rapport dat door de bond over deze zaak is uitge- bracht, staat dat er minstens 1.000 telefoonlijnen konden worden afgeluisterd. De Britse regering gaf verleden week toe, dat vorig jaar meer dan 500 vergunningen waren afgegeven voor het afluisteren van telefoonlijnen. Dit zou echter onder streng toezicht gebeu ren. Volgens het rapport van de vakbond gaat het niet alleen om het afluisteren van „ondermijnende groepen, verdachte spion nen of misdadige organisaties" zoals de regering had gezegd, maar ook om telefoongesprekken van Britse politici en vak bondsleiders. De vakbond dringt aan op een nader onderzoek. VAKBONDSMAN PTT-PERSONEEL: REN/STOFFEN BANKSTELLEN. De partijen bestaan onder meer uit eiken met leder, geheel leder, hoekkombinatiea in leder, klassieke lederen bankstellen w.o. zeer dure orig. Engelse Chester fields. PRUSINDIKATIE: Léderen 3-, 2- en 1-zitskomb. van ca. 3.200.- voor 1.690.- enz. Tevens wordt verkocht een aantal massiel eiken kasten, eiken toogkasten en massief eiken eethoeken. Diverse MERBREED TAPIJT. Div. s FALKAR B.V., In- en verkoi der de 2e hoogspanningsmast a de dijk achter klompenfabrlek. FALKAR B.V. Franse schrijver PascalJardin (46) overleden PARIJS De 46-jarige Fran se dialoog- en romanschrijver Pascal Jardin is woensdag na een langdurige ziekte in een ziekenhuis te Parijs overleden. Ongeluk Britse kerncentrale LONDEN Bij een onge luk in de Britse kerncentra le van Windscale is in 1979 een aanzienlijke hoeveel heid radioactiviteit ont snapt. Dat blijkt uit het gis teren gepubliceerde rapport van de inspectie voor kern centrales. Volgens het rapport levert de besmetting van 1700 kubieke meter grond, „veroorzaakt door gebrek aan besef voor de noodzakelijke veiligheid en een tekort aan vaktechnische beoordeling, geen gevaar meer op voor de bevolking". EEN ZAAK MET HART VOOR U van der klugt Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1