arry Schulting neemt afscheid Krachtsexplosies bij verspringen dames EB3 Peil bokstoernooi valt ernstig tegen mmÊÊ jsm _r»oog- i schutters zitten in lift Rfj Ad Paulen steekt loftrompet over Russische jury's "na 'ORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1980 PAGINA 13 „IK GA WEER STUDEREN' tOSKOU Er lijkt een doem te ;ten op. de Nederlandse atle- ekploeg in Moskou. Weer wam een aantal van hen in ak- ie en weer ging het mis. De 4 x I00 meterploeg slaagde er bij nge na niet in zich voor de fi le te kwalificeren. Met een jd van 3.06, goed voor de elfde plaats en ver van het nationaal eslis-record (3.03.18 vorig jaar in bbenMexico gelopen) was het einde *arVoemloos. In de aanloop van de pelen waren de verwachtingen was voor een goede klassering van het estafettekwartet hoog ge spannen. Het uitvallen van de geblesseerde Hugo Pont leek waardig opgevangen te zijn en Jo Westbroek, Marcel Klaren- beek, Koen Gijsbers en Harry Schulting rekenden dan ook op een finaleplaats. Het noodlot sloeg echter weer toe. Eerst werd Harry Schulting getroffen door een blessure, daarna was het de beurt aan Koen Gijsbers om af te haken. Schulting kwam na zijn teleurstellende in het estafettekwartet in aktie. Gijsbers moest het laten afweten. "Ik had wel kunnen lopen, maar dan zou ik voor 90 procent zeker niet zijn aangekomen. En dat is toch niet de bedoeling" aldus de Bredanaar. De plaats van Gijsbers in de estafette werd ingenomen door Henk Brouwer. De Arnhemmer fungeerde als startloper en deed het zeker het niet slecht. Ook Westbroek en Klarenbeek voldeden aan de verwachtingen. Harry Schulting, van wie het als laatste loper steeds moet ko men. kon echter opnieuw geen vuist ma ken. De Vughtenaar gaf zich wel volle dig, direkt na de finish moest hij zelfs overgeven, maar zijn tijd(46.2) was ron duit teleurstellend. "Vooraf heb ik ge zegd dat we door het uitvallen van Koen een tijd van onder de 3.06 zouden halen. Dat is het dus net niet geworden". Wel verteerd De teleurstelling over zijn optreden op het individuele hordennummer was vol gens Schulting niet meer de oorzaak van zijn mindere lopen. "Die is inmiddels wel verteerd. Maar ik voél me wel ge pakt door het feit dat er door sommigen wordt gesuggereerd, dat ik er met mijn pet naar heb gegooid. Er worden mij dingen kwalijk genomen die niet bij mii zijn geverifiëerd. En dat gekat achteraf doet gemeen zeer". Het hoeft voor Harry Schulting alleitoaal niet meer. "Ik stap uit de topsport. Vol gende week loop ik nog een wedstrijdje in Londen en dan is het afgelopen. Dan ga ik weer studeren. Voor mij heeft de afgelopen tijd veel plezier betekend, maar ook veel verdriet. Vooral in de laatste week". Waarmee Nederland een atleet kwijtraakt die zich aankondigde als topper, maar dit in Moskou niet kon waarmaken. Zoals ook veel van zijn minder getalenteerde Nederlandse colle ga's gebeurde. I om m ilain DE nill) 13 MOSKOU - De laatste pijlen die Tini Beniers en Carry Floris op hun boog hadden waren echte voltreffers. Waar de buitenlandse concurrentie de con centratie voelde verslappen aan het einde van de lange dag handboog- schieten in felle zon en bij harde wind, daar pepten de twee Nederland se vertegenwoordigers zich voor de laatste keer nog eens op. Het resul- b>- taat was verbluffend. Beiden scoor- den drie tienen, de maximale winst d) Het gevolg was dat zij in de lift bleven. Carry Floris staat nu zevende en heeft 3- halverwege het Olympisch toernooi nog 3. volop mogelijkheden hoger te komen en dit geldt nog sterker voor Tini Reniers. De Liesselse vrachtwagenchauffeur staat ■■^twaalfde in het algemeen klassement en "--'heeft slechts twintig punten minder dan kde Hongaarse koploper Nagy. Het was gisteren lastig schieten. De wind stoeide met de pijlen en maakte een .langdurig richten volslagen nutteloos. etitjTini Reniers door veel ervaring wijs ge- Jworden, haastte zich niet en wachtte zo lUng mogelijk in de hoop dat de wind [an^even minder hard zou waaien. „Hij stond op de hand", legde hij uit. „Ik had -^'soms moeite om mijn boog stil te houden. j^Dat ding wilde gewoon weg". heniers had hejt nu aanmerkelijk beter naar zijn zin dan de dag tevoren, toen hij 2 te veel achten in zijn schuttersrepertoire |had. In de morgenuren kwam hij op de .60 meter tot een totaal van 312 en klom v Jdaarmee naar de vijftiende plaats. „Kijk, ÏVdzoiets werkt inspirerend", zegt Reniers j en hoe, dat bleek op de dertig meter waarin hij tot een totaal van 342 kwam j Reniers heeft zijn zelfvertrouwen terug en hii weet ook dat hij meestal in het tweede deel van de wedstrijd beter schiet dan in de eerste vier afstanden. - „Ik wil hier natuurlijk zo hoog mogelijk r eindigen. Ik wil erg graag op dat bord II komen", en hij wijst op het electronisch scorebord, waarop de namen van de acht besten vermeld staan. „Lukt mé-dat, dan ben ik tevreden. Ik stop trouwens na deze wedstrijd met het internationale J werk. Ik moet eens aan mijn gezin gaan j denken. Dat heeft al genoeg opgeofferd voor het handboogschieten". Zuinig leven De waarheid is ook dat Reniers gewoon erg zuinig moet leven om zich op topni veau te kunnen handhaven. Het gaan naar de wedstrijden, de trainingen, het materiaal, alles kost erg veel geld. „Om aan de top te komen, kost erg veel. Om er te blijven wat minder, want dan ¥)ringt de NSF bij". ini Reniers moet voor zijn sport vrijwel altijd zijn vakantie opofferen. Voor Mos kou heeft hij onbetaald verlof moeten opnemen, omdat zijn werkgever voor een boycot van de Spelen was, daarom bestaan de inkomsten van Reniers nu uit tachtig procent van zijn salaris, dat door de NSF betaald wordt. „Dat zijn verve lende dingen, al kan ,ik echt goed met mijn baas omgaan, maar soms denk je jvel eens: waar doe ik het voor?" Wel op bord De naam van Carry Floris staat wel op het bord bij de eerste acht. Al heeft het er even naar uitgezien dat ze uit de kop groep zou zakken. Zij maakte plotseling een paar zwakke series op de dertig me ter en had daar geen verklaring voor. „Op een gegeven moment denk je, die schiet er goed in en dan is dat niet zo. Dan ga je corrigeren, maar dan wordt het er nooit beter op". Desondanks kwam Carry Floris op een totaal van 330 punten van de 360 haalbare, ook al zag ze haar voorsprong op nummer acht, haar Zwitserse vriendin Lotti Tschans tot twee punten teruggebracht. Vandaag worden opnieuw de lange af standen geschoten. Voor de dames 70 en 60 meter en voor de heren 90 en 70 me ter. Coach Cees Floris: „We zitten er Soed bij. Ze zijn vol vertrouwen en ze unnen alle twee goed terugvechten. Ik ben zeer optimistisch". MOSKOU - Alles legde zij in haar laatste sprong. En Tatiana Kolpako- va slaagde. De frele Russische ver- springster landde na 7.06 meter en won daarmee goud. „Ik moest wel al les riskeren", vertelde zij dolgelukkig later. „Een tweede plaats telt immers niet Ik wil altijd winnen, dat is voor mij de basis van mijn sportbeoefe ning". Met haar schitterende prestatie, die slechts drie centimeter onder het we reldrecord van haar landgenote Bardaus- kine bleef, passeerde Kolpakova in het klassement Tatiana Skachko, ook al een Russin. Die had dat echter niet zo heel erg gevonden. „Ik ben dolblij dat mijn vriendin en landgenote de gouden me daille heeft veroverd", stelde zij. En er was niet eens zilver voor Skachko, die 7.01 meter had gesprongen. Want de Oostduitse Brigitte Wujak kwam drie centimeter verder neer. Ook al in haar laatste poging. „Een kwestie van zenu wen in bedwang houden", meldde zij. „Dat is trouwens heel belangrijk bij het verspringen". Drie springsters verder dan zeven meter, de afwezigheid van de Amerikaanse Jody Anderson, ook al een zeven-meterspringster, viel er minder door op. DOOR WIL KESTER Opvallend daarentegen was wel weer de drieduizend meter steeple. Alles had Fil bert Bayi er op gezet om de Olympische gouden medaille van dat nummer naar Tanzania te halen. Bayi, de 27-jarige be roepsmilitair. zag er zelfs van af in Mos kou te starten op de 1500 meter. En op die afstand was hij toch voor de komst van het dynamische duo Coe en Ovett wereldrecordhouder. Al zijn inspannin gen werden echter niet beloond. En het had er voor hem zo veelbelovend uit gezien in het begin. Direkt na de start had Bayi de kop genomen en het veld een waanzinnig tempo opgelegd. De Tanzaniaan zou er hara-kiri door plegen. Want in de laatste ronde kwam ineens Malinowski opzetten. De Pool overbrug de de veertig meter die hem van de bijna stilstaande Bayi scheidden, moeiteloos. De routine van de oud-weréldrecordhou- der op dit nummer en in Montreal zilve ren-medaillewinnaar achter de Zweed GaerderucT, had de doorslag gegeven. Filbert Bayi kon slechts zilver mee naar huis nemen. Dat de Ethiopiërs ook op de steeple mee kunnen bewees de bronzen medaille van Tura. Wel raak Kwam er op dit nummer ondanks he< helse tempo werk van Bayi net geen we reldrecord uit de bus, bij het kogelslinge ren was het wel raak. Dit Russisch on deronsje werd gewonnen door Sedykh die het slingertuig 81.80 meter van zich af wierp. De ineens ex-wereldrecordhou der geworden Litwinov mocht als troost prijs het zilver in ontvangst nemen. Het brons was voor Tamm die daarmee ook niet slecht bedeeld werd. Naast een spierscheuring van de Belg Fons Brijdenbach waardoor het Belgi sche kwartet niet werd geklasseerd, baarde de uitschakeling van Cuba op de Tatiana Kolpakova op weg naar goud bij het verspringen. estafettenummers nogal opzien. De Cu banen werden gediskwalificeerd wegens een foutieve wissel op de vier maal hon derd meter. Zilveren sprintwinnaar Sil vio Leonard, die als laatste loper fun geerde, was te snel weg, zodat Lara hem het stokje niet kón overhandigen. De Cubaan werd hierop zo boos dat hij kei hard met het stokje op de rug van de in middels pas op de plaats gemaakt heb bende Leonard mepte. De Olympische Spelen werken de verbroedering duide lijk in de hand. Dat zal vanavond ook wel weer het ge val zijn. Dan staat namelijk naast een groot aantal andere finales ook de slot- loop van de vijftienhonderd meter op het programma. Met daarin de grote ri valen Steve Ovett en Sebastian Coe. De laatste maakte de beste tijd in de halve finale, de eerste de beste indruk. Ovett vond zelfs bij het uitkomen van de laat ste bocht de tijd vriendelijk naar luid keels roepende Engelse supporters te wuiven. Niemand kon de demarrage die daarna kwam volgen. Bronislaw Malinowski is Filbert Bayi gepasseerd op de steeple en verovert even later het goud. MOSKOU „Niets van waar". Ad Patilen ontkent met klem de geruch ten dat het in het Olympisch atletiek- toernooi protesten zou regenen. De voorzitter van de Internationale Ama teur Atletiek Federatie (IAAF) zegt dat er tot dusver pas twee zijn bin nengekomen. „Cuba protesteerde te gen de uitslag op de 110 meter horden en de Tsjechen dienden een protest in tegen de uitsluiting van een atleet op de 50 kilometer snelwandelen. Bij el kaar dus twee, die trouwens zijn afge wezen. In Montreal waren er in totaal vijftien protesten. Dus het zit hier in Moskou wel goed met de jurering". Toch geldt in het Olympisch atletiekge- beuren ook de oude stelregel dat er vuur moet zijn waar rook is. Want waarom verscheen Paulen bij de finale van het polsstokhoogspringen ineens in eigen persoon bij de springbak en waren er bij de andere nummers ook plotseling IAA- F-officials te zien? Paulen: „Dat is om een einde te maken aan alle geruchten; ter bescherming van de juryleden. Er is lange tijd geklaagd, dat de roodjassen zich te veel op de voorgrond drongen. Daarom hebben we besloten buiten beeld te blijven. Maar deze zaak is te ernstig. De goede trouw en bekwaam heid van de Russische juryleden, die, daar blijf ik bij, het uitstekend doen, wordt ten onrechte in twijfel getrok ken". Er is echter vuur. Aan de hand van fotomateriaal kon gisteren worden bewezen, dat zich tijdens het polstok gp^g DOOR ||BK WIL KESTER hoogspringen, nota bene het nummer waarbij Paulen zelf aanwezig was, onre gelmatigheden hebben voorgedaan. Op een foto is te zien dat de Rus Kulibaba achter de rug van Paulen om tekens geeft aan zijn landgenoot Volkov, die op het punt staat te springen. En dat is niet toegestaan. Paulen: „Dat incident heb ik niet gezien, ik heb tenslotte geen ogen in mijn achterhoofd. Maar ik heb Kulibaba later wel van het veld gestuurd, toen ik hem Volkov aanwijzigingen zag geven. Misschien doen we er goed aan een regel» in te stéllen dat atleten, die op een num mer uitgeschakeld zijn, het speelveld moeten verlaten. Dan vermijden we dit soort incidenten". Beleed Paulen in dit geval schuld, even tuele onregelmatigheden. De Australiër Mitchell meende, dat zijn hinkstap- sprongsprong van 17.50 meter (die goed voor goud zou zijn geweest) ten onrechte als „fout" werd aangemerkt „Wij heb ben de film van deze sprong bestudeerd, en daarop is duidelijk te zien, dat de jury gelijk had", aldus Paulen. „Bovendien is er geen officieel protest ingediend van Australische zijda". De IAAF-voorzitter gaat vandaag trou wens weer voor het tv-toesiel zitten. Dit keer om filmopnamen van het speerwer pen te bekijken. De derde poging van de Rus Kula, die hem goud opleverde, zou ongeldig zijn geweest. Niet alleen zou de speerpunt de grond niet hebben geraakt, maar bovendien zou een official het werptuig anderhalve meter vooruit heb ben geschoven. Ook zouden Russische officials de stadiondeuren hebben open gezet om op die manier de glijvlucht van de speer van Kula te bevorderen. „Wat dat laatste betreft, er is nog niet bewezen dat open deuren .een voordeel zouden zijn bij het speerwerpen. En over de worp moet de film uitsluitsel geven. Er is een IAAF-official bij het speerwerpen aanwezig geweest en die heeft niets on regelmatigs gezien". Paulen, die zich volgend jaar herkies baar stelt als IAAF-voorzitter en dus wel enkele Oosteuropese stemmen kan ge bruiken, blijft de loftrompet steken over de Russische juryleden. „Ik blijf erbii dat ze het uitstekend doen. Maar menselijke waarnemingen kunnen betrekkelijk zijn. Want was die bal in de WK-finale van 1966 nu wel of niet over de lijn? De En gelsen zeggen van wel, want zij werden er wereldkampioen door. De Duitsers zeggen uiteraard van niet. Kijk, zo be trekkelijk is het nu allemaal" MOSKOU Het was voor iedereen eigenlijk een tegenvaller. Toen het Olympisch bokstoernooi het beslis sende stadium inging werd algemeen verwacht dat het peil aanzienlijk zou stijgen. Al snel werd echter duidelijk dat daarover nog niet al te veel illu sies moesten worden gemaakt. Zeker, de Cubanen met de Olympische titel houders Teofilo Stevenson en Angel Herrera aan het hoofd, imponeerden door hun strijdlust en voortreffelijke conditie. Toch konden ook zij de in druk niet wegnemen dat de Amerika nen node in de Russische ring werden gemist. Desondanks zou het onjuist zijn de prestaties van de Cubaanse ploeg daarom minder hoog aan te slaan. Gisteren stond reeds vast dat de eilandbewoners van Fidel Castro met tenminste tien medailles zouden vertrekken. De enige die de thuisreis met lege handen zal moeten aanvaar den is Jorge Hernandez, notabene de olympische kampioen van Montreal. De enige landen die zij het op beschei den afstand nog enigszins de race naar het eremetaal bijhouden waren Rusland en Oost-Duitsland. Voor de andere deel- nemnede landen was het nu toe maar behelpen geblazen en zat er niet meer in dan een goede figurantenrol. Op zichzelf was dat niet erg. Vervelender was, dat er ook boksers waren ingeschreven die het vooral van een goede wil moesten heb ben. Het spierstelsel was overigens uit stekend verzorgd, maar daarbij bleef het wel zo'n beetje. Het gevolg: harde sla genwisselingen zonder dan wel met te weinig overleg gebaseerd op een tech niek waarvan de echte liefhebber van het „édele" vuistschermen soms de tra nen in de ogen kreeg. Het was dan ook beslist niet verwonderlijk dat de boks- strijd in Moskou tegenviel en tot op he den in verhouding met Montreal weinig knock-outs opleverde. Niet achteruit Alleen de Cubanen sprongen er echt uit. Welke stijl ook werd voorgestaan, één ding stond bij voorbaat vast. Een Cubaan mocht niet achteruit boksen. Aanvallen was het parool. Van de eerste tot de laat ste minuut. Desnoods werd er ook geïn casseerd. Gomez raakte tot grote verwarring van* DOOR PETER VAN PUTTEN de begeleiding kort voor het einde van één van zijn gevechten behoorlijk aange slagen, maar slaagde precies op tijd er in zijn rivaal alsnog volledig knock out te slaan. Met name in het bokstoernooi werden de deelnemers de afgelopen da gen vooral gedreven door de nationale eer. Dat gold niet alleen voor de beken de bokslanden, maar ook voor een wei nig voorstellend staatje als bijvoorbeeld Porto Rico. Hoewel het landje volledig afhankelijk is van de een boycot voorstaande Amerika nen werd niet nagelaten als een soort symbool de kansrijke vlieggewicht Al berto Mercado in te schrijven. Mokkend lieten de Amerikanen dit over hun kant gaan. Om Mercado zo goed mogelijk voor te bereiden werd een trainings kamp in Mexico opgeslagen, terwijl reeds op 28 juni in Moskou werd neerge streken Trainer José Martinez een tweede oom Tom figuur, die in het leger in het grijze verleden ook zijn vuisten wist te gebruiken, had twee sparring- partners meegenomen. Dat waren Mali- na en Pizarro. Grote spel Toen begon het grote spel. Martinez: „We kregen de kans enkele dagen voor de aanvang van de Spelen de sparring- parteners te laten meedoen. Er werd overleg gepleegd met German Rickhoff, dat is.in ons land de man die dit soort beslissingen neemt, en die vond het goed. Enerzijds was het maar goed voor deze coach/trainer dat het zo ver kwam, want de favoriete Mercado liep in de eerste ronde een wenkbrauwblessure op die verder boksen onmogelijk maakte. En ook Malina bracht er niet veel van te recht. Hij versloeg zijn hand. Voor de sensatie zorgde Luis Pizarro. Hij drong zo maar door tot de kwartfinale van het vedergewicht. Fraai werk dus, maar er zat een keerzijde aan de overigens toch al onberèikbare medaille. Luis Pizarro bleek slechts zeventien jaar te ziin. Enige informatie leerde dat hij al driejaar bok ste. In die periode leverde hij 46 gevech ten. Het was de nog lang niet volgroeide bokser uiterlijk nog niet direkt aan te zien. Wié hem echter hoorde praten wist genoeg. Pizarro heeft al veel te veel klappen in ontvangst moeten nemen. De Amerikanen mochten zich nu in het ootje genomen voelen, gevreesd moet worden dat Luis Pizarro het zal je kind maar wezen - later aan de beurt komt De talentvolle bokser uit Rio Grande zal eveneens een rekening gepresenteerd krijgen. Voor de bokssport was het een goede zaak dat deze Portoricaan zo ver kon komen. Kinderen voor de leeuwen gooien zou zelfs in het Olympisch circus niet mogen worden toegestaan. De ge zondheid is daarvoor een te hoog goed. De nationale eer zou tenminste daarvoor moeten wijken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13