familieleden 'speelden presidenten VS al vaker parten sth,p Geen invioed op produktie Belang contacten tussen vrouwen onderschat Buitenland éi ^Anderson bereid andidatuur p te geven Turkse diplomaat in Athene vermoord EG-afgezant Thorn krijgt bij Begin nul op rekest Italië wacht druk toeristen-weekeinde 'OLITIEK OVERSCHADUWDE VROUWENCONFERENTIE LEIDSE COURANT t VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1980 PAGINA 11 ASHINGTON Mary Todd en Ro» irt Lincoln, Sam Houston Johnson, onald en Edward Nixon, Ida Ic.Kinley, Rachel Jackson, Elliott velt. Achternamen die menig- vertrouwd in de oren zullen klin- :en, maar voornamen, die waar- kijnlijk net zo weinig zeggen als •illy. Maar Billy in combinatie met ie achternaam Carter is andere koek. 'och is de huidige president van de erenigde Staten, James Earl Carter, _iiet het eerste Amerikaanse staats- i hoofd dat problemen heeft met een iMastige bloedverwant Abraham Lincoln (1860-1865), altijd be schouwd wordt als een van de populair ste Amerikaanse presidenten, ging hevig gebukt onder de hardnekkige geruchten dat zijn vrouw, Mary Todd, tijdens de Amerikaanse Burgeroorlog spionneerde voor de Zuidelijken. Lincolns spreek woordelijke zuinigheid kwam in een wat vreemd daglicht te staan door de enorme uitgaven van zijn vrouw. Bovendien werd Mary Todd hevig bekritiseerd van wege haar regelmatige ontmoetingen met waarzeggers. President William Mc.Kinley's (1896- 1901) vrouw Ida had last van epilepti- Jndien Kennedy p11democratisch kandidaat wordt Ie, WASHINGTON De hoop van sena- ipitor Edward Kennedy dat hij volgende lofweek alsnog de Democratische presi- 5-dentskandidatuur in de wacht kan r slepen is vergroot De onafhankelijke n kandidaat John Anderson heeft aan- i gekondigd zich eventueel uit de race )r«iaar het Wite Huis terug te zullen !8trekken, wanneer Kennedy de Demo cratische kandidaat wordt. Anderson zei dit na een gesprek van een uur met Kennedy. In een dergelijk geval zou de stap van Anderson van groot belang, zijn, omdat de potentiële Anderson-stemmers dan waarschijnlijk eerder de kant van de De mocratische kandidaat Kennedy dan die van de Republikein Reagan zullen kie zen. Anderson kwam tot zijn besluit om-, dat de kans steeds groter wordt dat de Democratische conventie een „open" conventie zal zijn, zonder uitgesproken kandidaat. De vroegere Republikein had zich als kandidaat opgeworpen als alter natief voor Carter of Reagan. Maar wan neer een andere Democraat dan Carter kandidaat wordt, is Anderson graag be reid zijn kandidatuur, ten gunste van die nieuwe man (om te voorkomen dat rea- gan president wordt), terug te nemen. sche aanvallen. Een aandoening, die rond de eeuwwisseling nog voornamelijk met argwaan werd bekeken. Het verhaal gaat dat de president bij staatsdiners som? een reusachtige zakdoek over haar hoofd drapeerde om die pas weer te ver wijderen als zij van de flauwte bekomen was. Goudschandaal Aangetrouwde familie heeft ook nodige presidenten problemen bezorgd. Abel R. Corbin, een neef van president Grant (1869-1877) raakte verwikkeld in een goudschandaal, waarin hij dankbaar ge bruik zou hebben gemaakt van informa tie die hem via de president ter ore was gekomen. En Thomas Jefferson (1801- 1807) werd te schande gemaakt door twee neven, die betrokken raakten bij de moord op een slaaf in Kentucky. Lastige broers zijn vooral na de Tweede Wereldoorlog voor het voetlicht getre den. Zo had president Eisenhower (1956- 1960) problemen met het feit dat zijn broer Milton tot vervelens toe werd beti teld als „Het brein van de familie". Dof fe ellende beleefde Lyndon Johnson (1963-1968) met zijn drinkende, vrou- wenjagende en geldverslindende broer Sam. Richard Nixon (1968-1974) is bijna zijn hele politieke carrière geplaagd door dubieuze handelingen van zijn broers Donald en Edward. Nixon liet zelfs de telefoon van Donald een jaar lang aftap pen. Milde houding De Amerikanen hebben door de jaren heen een opvallend milde houding aan de dag gelegd tegenover ontsporingen van familieleden van de president. In die sfeer bijvoorbeeld werd een niet al te hard oordeel geveld over de met alcohol verslaving kampende Betty Ford. Ook Billy Carters opmerkelijke capriolen ga ven tot voor kort meer reden tot ver maak dan grond voor politieke ergernis. Het was eigenlijk wel aardig, zo'n presi dent die toch nog vriendelijke dingen weet te zeggen over zijn in veler ogen halve gare broertje. Maar de Carters hebben pech. De presi dent had al een ongekend lage populari teit bereikt. En nu, terwijl de verkiezin gen voor de deur staan, broer Billy inni ge relaties heeft aangeknoopt met een land dat door velen is beschouwd als een broeinest van terrorisme en de zaak is tot nu toe door het Witte Huis nogal klungelig is behandeld, zal dat die popu lariteit niet ten goede komen. ATHENE Bij een aanslag in Athene op In een telefoontje naar het perbureau Associa- «1, van de Turkse ambassade zijn de ted Press, kort na de schietpartij, werd de ver- 42-jarige Turkse attache Galip Ozmen en antwoordelijkheid de aanslag opgeëist door „het SVEÏSSK* g Armeense geheime leger voor de bevrijding De vrouw van de attache en een ander kind van Armenië" werden ernstig verwond. BEMOEI U NIET MET ONS' JERUZALEM De Israëli sche premier Menachem Be gin heeft gisteren Europa verzocht zich niet te be moeien met de vredesbespre kingen voor het Midden- Oosten en dit aan de Vere nigde Staten, Israël en Egyp te over te laten. Begin zei tegen de speciale afgezant van de Europese Gemeenschap, de Luxem burgse minister van buiten landse zaken Gaston Thorn, dat Israël niet van de huidi ge koers zal afwijken door enig Europees vredes-initia- tief. Thorn werd halverwege vorige maand door de Euro pese Gemeenschap op pad gestuurd om het Palestijnse probleem te onderzoeken. Behalve aan Israël zal hij ook besprekingen voeren met re geringsleiders in Jordanië, Li banon, Egypte, Saoedi-Arabië, Syrië en de staten aan de Per zische Golf. In een officieel communiqué na afloop van het bezoek werd gezegd dat Israël de besluiten van de Europese topconferen tie van vorige maand in Vene tië verwerpt en niet op basis van deze besluiten wil onder handelen. In deze resluties wordt gesproken van het zelf beschikkingsrecht van de Pa- lestijnen en gesteld dat de PLO betrokken zou moeten worden bij het vredesoverleg. Ondertussen is het kabinet van premier Begin opnieuw verzwakt door het aftreden van de 57-jarige minister Shmuel Tamir. Als reden noemde de 57-jarige straf- rechtgeleerde dat het niet bil lijk is dat een partij, die in het parlement slechts drie zetels bezet van de 120 met drie man in het kabinet vertegenwoor digd is. De partij van Tamir is als gevolg van interne ver deeldheid sterk ingekrompen. In Jeruzalem verluidde dat de liberale minister-zonder-porte feuille, Moshe Nissim van het Likoed-blok een goede kans maaktom Tamir op te volgen. Ondertussen blijft het negatie ve reacties regenen na het be sluit van het Israëlische parle ment het Arabische Oost-Jeru- zalem in te lijven bij Israël. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde dat het wetsvoorstel inzake Jeruzalem geen juridi sche gevolgen heeft en niet van invloed is op de onder handelingen die moeten leiden tot een beslissing over de poli tieke toekomst van de stad. President Sadat zal in het weekeinde reageren op het Is raëlische parlementsbesluit. In VN-kringen verwacht men dat er nog volgende week een debat zal worden gehouden waarin economische vergel dingsmaatregelen tegen Israël zullen worden voorgesteld. ADVERTENTIE (Dit is een publikatie van 63 Smiths Food Group bv. Langedijk) (d VlVfHld bil I Inzet Smiths tijdens de hruml. htnvn Smiths na de brand. Dit nieuws ging afgelopen vrijdag als een lopend vuurtje door Nederland. Sommigen wisten zelfs te melden dat het gehele produk- tiekompleks was verwoest. Zo erg is het gelukkig allé- maal niet. De brand woedde slechts in een opslagloods voor I grondstoffen die op dat moment leeg stond. voorkwam dat het vuur de pro- duktieinstallaties kon bereiken. De aanvoer van kwaliteits aardappelen en de verwerking daarvan tot aardappelchips en Fritesticks is gewoon doorge gaan. Dit betekent voor onze afne mers een ongestoorde levering. En voorde konsumentdatzijde oekende knappend verse Smiths' produkten overal kan blijven kopen. Rellen In Orlando Voor de derde achtereenvol gende keer kwam het de afgelopen nacht in Orlan do, een stad in de Amerikaan se staat Flori da tot ongere geldheden. De politie zegt zo'n 15 arres taties te heb ben verricht. ONDANKS WEGBLIJVEN VOOR ONTVOERING BEVREESDE DUITSERS (Van onze corres pondent Piet Tummers) ROME Italië verwacht het komende week einde de groot ste uittocht van vakantiegan gers van dit sei zoen. Vanuit de grote steden zullen duizen den naar de kust en de ei landen Sardinië en Sicilië trek ken. Tegelijker tijd wordt een grootste invasie van buitenland se toeristen ver wacht, die op vliegvelden en bij grensover gangen voor de nodige chaos zal zorgen. De gunstige voor uitzichten voor de toeristenindustrie worden echter overschaduwd door het optreden van gangsters, die ook vakantiegan gers niet meer ongemoeid laten. Het gaat vooral om benden van Sardijnse af komst, die hun werkterrein tot heel Italië hebben uitgebreid. Zij hebben het vooral voorzien op ver mogende Italia nen en op buiten landers, die zij als zodanig" beschou wen, zoals de drie kinderen van de Duitse tv-journa- list Dieter Kron- zucker. een onbeheerde Mercedes aange troffen, eigendom van de Duitse fa-» milie Gerke. Va der, moeder en dochter van 13 jaar zijn verdwenen waarschijnlijk ontvoerd. De reeks ontvoerin gen heeft tot ge volg gehad, dat tal van toeristen, voornamelijk Duitsers en Oos tenrijkers, op het laatste ogenblik hun reisplannen hebben gewijzigd. Zij wendden het stuur naar Joe goslavië en Grie kenland, vanzelf sprekend tot ver driet van die Ita lianen die met het toerisme hun brood verdienen. EN HAAG Officiëel is de VN- ereldvrouwenconferentie, die de afge- pen tweeënhalve week in Kopenhagen ïrd gehouden, mislukt. Vele delegaties, iaronder de Nederlandse, toonden zich leurgesteld over het behaalde resultaat. ;sondanks moet men zich afvragen of tee conferentie werkelijk zo weinig eeft opgeleverd. et onmiddellijke doel van deze conferen- e, een algemeen aanvaard actieplan is niet haald. In dat strijdplan tegen discrimina- en onderdrukking van de vrouw waar >k ter wereld, zouden alle punten die ver- iderd moeten worden, zijn aangegeven, evens zou het actieplan een manier aange- :n hoe die problemen kunnen worden op- flost. En het voornaamste zou zijn, dat alle landen, die aan het overleg deelnamen, zich gedwongen zouden voelen het actieplan na te komen. Dat laatste punt is echter niet verwezenlijkt want vier landen (Israël, de' Verenigde Staten, Australië, Canada) stem den tegen en 22 landen (waaronder alle lan den van de EEG) onthielden zich van stem ming. Het is inderdaad te betreuren dat juist die landen, die de nodige financiële steun aan de naleving van het plan hadden kun nen geven, tegen hebben gestemd of zich van stemming hebben onthouden. Die lan den kunnen straks niet officiëel „aan hun mouw" worden getrokken. Maar dan kan men nog niet zeggen, dat al les voor niets is geweest. Er is in Kopenha gen over wezenlijke problemen gepraat en vrijwel alle betrokken landen hebben de wil getoond om werkelijk iets voor de verbete ring van de positie van de vrouw te doem „Wij voelen ons emotioneel en politiek ge bonden aan de punten die we op de confe rentie hebben verdedigd", zo sprak woens dag de leidster van de Nederlandse delega tie, staatssecretaris van CRM, mevrouw Kraayeveld-Wouters. Natuurlijk heeft het Wereldactieplan aan kracht ingeboet, maar een plan waarin problemen worden gesig naleerd en oplossingen worden aangedragen ontleent zijn waarde niet alleen aan algeme ne instemming. Contacten Wellicht nog veel belangrijker is het feit, dat er contacten zijn gelegd tussen de ver schillende vrouwengroepen. De schatfuw- conferentie Forum, die georganiseerd werd door de Niet-Gouvernementele Organisa ties, die niet op de officiële VN-conferentie werden toegelaten, heeft daaraan heel wat meer bijgedragen dan die officiële conferen tie. Vrouwen uit verschillende lagen van de bevolking hebben kennis kunnen nemen van eikaars problemen. Regelmatig leidde dat tot herkenning. Vaak was men niet van eikaars grieven op de hoogte. Slechts in en7 kele gevallen stond men niet voor eikaars problemen open. Maar wie had verwacht dat vrouwen uit de Derde Wereld met de zelfde problemen te kampen hebben als die uit het rijke Westen? Daarom is de vreugde bij de Nederlandse delegatieleden af en toe wat hypocriet. „We zijn er trots op dat de VN-conferentie het door ons ingediende amendement over de reproduktieve functie van de vrouw heeft aangenomen." Deze uitspraak van mevrouw Kraayeveld is typerend voor de officiële conferentie: deze zich heeft hoofdzakelijk bezig gehouden met zulke problemen. Ze zijn immers alleen van belang voor de vrou wen in het rijke Westen. En het overgrote deel van de deelneemsters komt uit de Der de Wereld, waar dit probleem en deze oplos sing nauwelijks van belang zijn. De vrou wenconferentie was eigenlijk een gewone VN-conferentie met de gebruikelijke over daad aan diplomatie,, Misschien waren er wat meer vrouwen aanwezig dan normaal, maar het ging er toe als anders. De delega tieleden mochten op beslissende ogenblik ken alleen dat zeggen, wat door hun rege ring was goedgekeurd. RENE BOGAARTS Protest in België Frankrijk wil kerncentrales aan Maas bouwen BRUSSEL In Btlgiï is gisteren fel gereageerd op de Franse beslissing om nieo- we kerncentrales te bouwen te Chooz in de Franse Ar dennen. Diverse brugemeesters uit het deel van België dat aan Frankrijk grenst Chooz zelf ligt 30 km van de Belgische grens gaven blijk van hun „verbazing en verontwaardi ging". Het Belgische ministerie van milieuzaken maakt zich zorgen over de kwaliteit van het water van de Maas. die een groot deel van het land van drinkwater voorziet. De Belgi sche autoriteiten hebben beslo ten een onderzoek in te stellen naar de gevolgen die de uit breiding van het kernpark van Chooz, w&ar men in de komende tien jaar vier nieuwe reactoren wil bouwen, heeft Boliviaanse vakbond bindt de strijd aan LA PAZ De 500.000 leden tellende Boliviaanse arbei dersfederatie heeft gisteren verklaard een volksregering te zullen vormen om de strijd aan te binden tegen het militaire regime, dat eni ge weken geleden de macht overnam. Op een geheime bijeenkomst in La Paz heeft het uitvoerend comité van (de federatie een resolutie aangenomen waarin wordt opgeroepen de uitslag van de verkiezingen van eind juni, die een overwinning voor de linkse presidentskandidaat Siles Suazo opleverden, te res pecteren. Deze verkiezings uitslag was de directe aanlei ding voor de staatsgreep. In Londen heeft een gevluchte Boliviaanse predikant ver klaard dat er als gevolg van de staatsgreep meer dan 1500 mensen zijn gedood en onge veer 2500 Bolivianen gevan gen worden gehouden. Soejoez-37 terug op aarde MOSKOU De kosmonauten Gorbatko en Tuan zijn giste ren met hun Sojoez-37 veilig geland in Kazachstan, nadat ze een week geleden gelanceerd waren naar het ruimtestation Saljoet-6. De Sovjet-gezagvoer der en zijn Vietnamese metge zel hebben in de ruimte we tenschappelijke experimenten uitgevoerd. Staking Johannesburg lijkt voorbij JOHANNESBURG De sta king om hoger loon van 10.000 zwarte gemeentearbeiders in Johannesburg, onder wie 8.000 van de gemeentereiniging, lijkt over haar hoogtepunt heen. De voorzitter van de werkgeverscommissie van de gemeente Johannesburg, Francois Oberholzer, ver klaarde gisteren dat de staking voorbij was. Andere gemeen tefunctionarissen verklaarden echter, dat nog 2.500 arbeiders in staking zijn. Zij beschuldig den de harde kern van de sta kers van intimidatie van ar beiders. PERSBUREAU TASS: Terugtrekking troepen uit DDR voltooid MOSKOU De terugtrek king van 20.000 Russische sol daten en 1.000 tanks uit de DDR is voltooid, zo heeft het Russische persbureau TASS vanmorgen gemeld. President Brezjnjev had deze terugtrek king op 6 oktober 1979 aange kondigd. Verzet in El Salvador gebundeld SAN SALVADOR De linkse verzetsbewegingen in El Salvador hebben zich ver enigd in één organisatie. Dit heeft hetvolksbevrijdingslc- ger (FPL) bekendgemaakt Leden van het FPL maakten via de radio bekend, dat het FPL, het ERP (Revolutionaire Volksleger), de communisti sche partij van El Salvador en de FA RN (Strijdkrachten van het Nationaal Verzet) hun krachten hebben gebundeld. De bevolking werd opgeroe pen in opstand te komen tegen de uit militairen en christen democraten bestaande junta. Volgens bronnen uit de omge ving van het venset beschik ken de linkse organisaties over minstens 5.000 goed getrainde en 15.000 minder goed getrain de strijders.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11