deTijd resident Carter gaf broer Billy geheime diplomatieke elegrammen mee naar huis Opnieuw executies in Teheran HP d0ENE iLSl&r.us Trotse Arabier slachtoffer van onbekookte liefde Volle week naar Schotland r- lranfö Boliviaanse leger bereidde achtsovername goed voor „El Fatach-raad" eist verantwoordelijkheid aanslag Antwerpen op IUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 JULI 1980 PAGINA 7 .gp Jieuwe onthullingen in „BiHy-Gate"-schandaal isgn ur a drit n Zatv%r zaterda festival Noort sddingi jmonsti stri i Nooi niddag Vuurt ucht- ijd anner. hepen aansta ember WASHINGTON President Carter (j)eeft met zijn broer Billy gesproken w..atPtT diplomatieke telegrammen van Koninc* Amerikaanse ministerie van bui- I nlandse zaken over een reis die Billy 1978 naar Libië heeft gemaakt. Dit eft een functionaris van het Witte uis woensdag in Washington ver klaard. Het ging volgens de functiona- om zogenaamde „Low Classifies- In de telegrammen waarover de ident met zijn broer heeft gespro- en mogelijk aan hem heeft meege- gven, stond dat diens reis naar Libië y(j|aar de mening van de Amerikaanse Nembassade goed was verloDen. Witte Huis kwam met deze verkla- ng na berichten dat Billy Carter tegeno- er de FBI had verklaard, dat de presi- ent hem telegrammen had laten zien van het ministerie van buitenlandse zaken en hem enkele daarvan had meegegeven. President Carter echter kan zich niet her inneren dat hij zijn broer deze documen ten heeft laten zien of ze aan hem heeft gegeven, aldus de functionaris. Maar een ambtenaar van het ministerie van justitie, Joe Lisker, bevestigde woensdag dat Billy' Carter hem in januari al had verteld dat hij telegrammen van de regering in zijn bezit had over Libië en dat hij deze vari de president had gekregen. Lisker vertel de dat'hij in een gesprek met Billy tele grammen over diens bezoek aan Libië had laten zien. Billy Carter had daarop ver klaard, dat hij die ook bezat en deze van zijn broer had gekregen. Het dagblad „Washington Post" heeft ge meld dat Billy Carter 1979 het Witte Huis heeft gebeld om te informeren naar de verkoop van C-130 militaire transport vliegtuigen, die door Libië waren besteld. Volgens de Post heeft Billy Carter op .16 januari van dit jaar tegenover onderzoek- sambtenaren van het ministerie van justi tie verklaard, in 1979 over deze zaak con tact te hebben opgenomen met de secreta ris van het Witte Huis Philip J. Wise jr. Billy zou hebben geweigerd te antwoor den op de vraag van de ambtenaren of hij heeft geprobeerd de president te beïnvloe den om de toestellen te leveren. De VS hebben steeds geweigerd een ex portvergunning te verlenen voor de leve ring van acht C-130 toestellen, waarvoor Libië al in het begin van de jaren zeventig had betaald, omdat dit land een aantal C- 130s zou hebben gebruikt voor terroristi sche doeleinden. De Amerikaanse weige ring geldt als een belangrijke reden voor de slechte betrekkingen tussen Washing ton en Tripoli. PAZ De Boli- minister van nenlandse Zaken Arce heeft de bending van de >chten van de mens [Boor het nieuwe mili- lire bewind van de' nd gewezen als „be- ichelijke geruchten" i ook de kritiek van e landen van het An- Hespact (Peru, Colom- Venezuela en Ecu- dor), die de staats- ep scherp hebben ordeeld, van de tand gewezen. Toch "kt de omwenteling Bolivia onder lei- van generaal i Garcia Meza ze- Jut niet op een van de lülllj I talloze voorgaande re- Jgeringswisselingen dit 0 die bet land in de 155 jaar dat het onafhan- J kelijk is, heeft ge kend. Politieke waarnemers wijzen op de organisatie van de opstand en op de meedogenloze manier waarop de oppositie is uitgeschakeld. In de kleedkamers van het stadion van La Paz worden tegenstanders van de militairen onder onmenselijke omstan digheden gevangen ge houden YQlgens een ge vangene die eraan kon ontsnappen. Zij moeten staande slapen en krij gen niets te eten. Het aantal slachtoffers van de laatste Boli viaanse revolutie zal wel nooit bekend wor den, maar leiders van de oppositie spreken van honderden mensen die zijn neergeschoten en in massagraven be graven. Diplomaten spreken over martelin gen op grote schaal. Tientallen leidende po litici, journalisten en vakbondsmensen die de militairen eerder lastig hadden gezeten, zijn tot zwijgen gebracht. Sinds twee jaar geleden generaal Hugo Banzer aftrad, heeft de bevol king van dit droge, bergachtige land gepro beerd een democrati sche regering te vor men. Er zijn sindsdien drie presidentiële ver kiezingen geweest, waaronder de laatste eind vorige maand plaats had, die de linkse democraat Zuazo aan de macht had kunnen brengen. Al in november begon het leger zich voor te bereiden op een machtsovername. De regenng van mevrouw Lidia Gueiller was slechts enkele dagen oud, toen het leger er voor zorgde dat me vrouw Gueiller niet haar eigen legercom mandant kon benoemen en Garcia Meza, die commandant van het leger was tijdens de kortstondige regering van kolonel Natusch, uiteindelijk de macht kon overnemen. Een voorbeeld van de meedogenloze manier waarop het leger de "staatsgreep uitvoerde deed zich voor toen een aantal mannen in bur ger het hoofdkwartier in La Paz binnenstorm den van de Boliviaanse A rbeidersf ederatie. Terwijl de mensen in het gebouw naar buiten werden gedreven, ver moordde een van de ge wapende mannen de leider van de socialisti sche partij, Marcelo Quiroga. Paramilitaire eenheden trokken door de stad en arresteerden politici, journalisten en vakbondsleiders. Het le ger bracht ondertussen regeringsgebouwen, communicatie-centra en het vliegveld onder controle. Gemaskerde mannen baanden zich schietend hun weg bij kranten en radiosta-> tions. Nadat Garcia Meza de ambtseed had afgelegd, verklaarde hij dat de, strijdkrachten de macht hadden overgenomen omdat linkse terroristen van Bolivia een nieuw Nicaragua of Cuba wil den maken en dat hij een grondwettelijk be wind zou stichten dat niet afhankelijk zou zijn van een buitenlandse mogelijkheid Zijn echte problemen zullen ech ter zijn oplossingen te vinden voor de Boli viaanse armoede en haar grote buitenlandse schulden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIII „Koninklijke" ontwerpen De „Koning" van de Parijse coutu riers, Yves St.- Laurent, heeft zich bij het ont werpen van zijn nieuwe herfst- en wintercollectie la ten leiden door de prachtige en zeer vrouwelijke gewaden, die men in de Re naissance ge woon was te dra gen. Een van zijn ontwerpen (bo ven) is een avondjapon met Hamlet-mouwen, gesloten aan de ellebogen en wijd aan de schou ders, uitgevoerd in even kostbare als schitterende stoffen. Een strik accentueert de taille: een lust voor het oog. Een ander ont werp (onder) om vat een zwartflu welen rechte rok, een felgekleurde satijnen blouse, waar overheen een jasje met daarop de naam van de Franse schrijven Jean Cocteau. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll PARIJS Een onbekende heeft gisteren in Parijs in naam van „El Fatach-revolutionaire raad" (een splintergroep van de organisatie El Fatach van Yasser Arafat) de verant woordelijkheid opgeëist voor de aanslag, die zondag in Ant werpen op een groep joodse kinderen is gepleegd. Bij de aanslag vielen een dode en een vijftiental gewonden, onder wie twee Nederlanders. In een communiqué, via de telefoon bekendgemaakt, werd ge zegd dat het de groep „van de martelaren Mohamed Al Gaabaou en Rassem Heloua is, die granaten voor het zionistische centrum liet exploderen". Het zijn de namen van twee Palestijnen, die vorige week in een Israëlische gevangenis in de Negevwoestijn stierven nadat zij gedwongen werden voedsel te nemen. Zij wa ren in hongerstaking. „Deze waarschuwingsactie heeft ook geleid tot de executie van de spion "Joseph Halahmi die zich vermomde als diplomaat op de Israëlische ambassade in Brussel", zo besloot het communique. Deze laatste mededeling was door de Israëlische ambassade in Brussel tegengesproken. Een woordvoerder van de ambassade verklaarde toen dat Joseph Halahmi, die als functionaris ver bonden was aan de commerciële afdeling, afgelopen vrijdag door een ongeluk was omgekomen toen hij zijn geweer schoonmaak- Staking in Zuid-Afrika uitgebreid JOHANNESBURG De staking van gemeentearbei ders in Johannesburg heeft zich woensdag uitgebreid. Ongeveer 10.000 man, twee derde van het zwarte perso neel, heeft het werk neerge legd. De stakers eisen een minimumloon van 130 gul den per week. Zij krijgen nu een basisloon van 220 gulden per maand. Vooral het openbaar vervoer en de reinigingsdienst zijn door de staking getroffen. In de straten hoopt het afval zich sedert het weekeinde op. 's Morgens en 's avonds wach ten duizenden vaak urenlang op een autobus die hen uit of naar de voorsteden moet ver voeren. UNITA dreigt met vergelding PARIJS De UNITA, de door Zuid-Afrika gesteunde Na tionale Unie voor Volledige Onafhankelijkheid van Ango la, heeft gisteren gedreigd 50 gevangenen te zullen doods chieten als de marxistische regering van Angola de dood vonnissen tegen 16 leden van de UNITA voltrekt In een in Parijs gepubliceerd communiqué zegt de in Angola verboden UNITA dat zij 45 leden van de in Angola aan het be wind zijnde arbeiderspartij MPLA en vijf buitenlanders, die al len in haar macht zijn. bij wijze van vergelding zal doodschieten als de zestien om het leven worden gebracht. Een Angolees gerechtshof veroordeelde dinsdag 16 mensen ter dood voor hun aandeel in een reeks bomaanslagen in Angola. TEHERAN In Teheran zijn vanmor gen opnieuw elf mensen terechtgesteld wegens deelname aan het militaire complot voor de omverwerping van de islamitisch revolutionaire regering. Het betrof ditmaal burgers. Tot nu toe zijn er 36 mensen geëxecuteerd van de vijfhonderd personen die in verband met het complot werden aangehouden. In Ahwaz in de provincie Khoezestan kwamen gisteren acht mensen om het le ven en raakten 36 anderen gewond toen vlak bij een hotel een bom ontplofte. Mili tanten in deze provincie strijden voor on afhankelijkheid. De 117 Khomeiny-gezinde Iraniërs die af gelopen zondag na een treffen in Was hington werden gearresteerd, zijn gisteren in hongerstaking gegaan. Een gevangeni sarts heeft verklaard dat de 117 onder dwang zullen worden gevoed wanneer zij in hun hongerstaking volharden. In een brief aan het Iraanse parlement hebben 187 Amerikaanse Congresleden aangedrongen op spoedige oplossing van het gijzelingsvraagstuk. De voorzitter van. het parlement uitte zich anti-Amerikaans en zei dat het aan het parlement is een antwoord op te stellen. „De leden van het parlement moeten de Amerikanen zeggen dat hun regering liegt." Een benoeming van een premier is als gevolg van het aan houdende conflict tussen de orthodoxe is lamitische partij en president Bani-Sadr nog steeds niet afgekomen. GEDUCHTE HOLSTEINER OMGEZET IN WORSTEN SOEP t ga: it g< r en o LONDEN Hij heeft, op het lelleandje van Wales, in de wei ge- itaan. Als een monument van ortplantingsdrift. Zijn naam is Arabier, waarschijnlijk ge- debp zijn gemak zou voelen. Er wa rren al rekensommen gemaakt zijn nakomelingschap: via de wonderen van de kunstmatige inseminatie zou hij, bij wijze- van spreken, aan de wieg staan van enkele honderdduizenden kalveren. Hij was een stier van -het geduchte Holsteiner-type en voor zijn eigenaar een potentiële goudmijn. In mei van het vorig jaar sloeg het noodlot wreed toe in de vorm van een dozijn verdwaalde koeien en ossen, eigendom van een 96-jarige ex-schooljuffouw, Sarah Ann Wright. Wat er toen is gebeurd is iets waarbij de ossen slechts drome rig konden toekijken. Het gevolg is een bitter schadevergoedingsproces en een elegant hoofdartikel in The Guardian van gisteren, waarin de vraag werd gesteld of een stierenle ven niet meer behelst dan blinde hartstocht. Kort samengevat komt de zaak hierop neer: Arabier lag in zijn wei bij te komen van de gevolgen van een wilde nacht met 29 koeien in het romantische Anglesey. Maar daar klonk plotseling de wulpse roep van de koeien van Sarah Wright die, begeleid door de stom me ossen, de wei van Arabier be traden en hem tot romantische hel dendaden dreven. Het is deze, door de koeien van Sarah Ann geprovo ceerde activiteit geweest, die Ara bier, volgens zijn eigenaar althans, het leven heeft gekost. De kranten hebben het verhaal be schreven onder koppen waarin Arabier is bezongen als een „slacht offer of martelaar van de liefde". De eigenaar betoogde voor de rech ter dat de stier door zijn ontmoe ting met de koeien van zijn buur vrouw zulke verwondingen had opgelopen, dat hij moest worden af gemaakt. Hij is omgezet in worst en soep. Eigenaar John Lloyd eiste daarom van Sarah Ann een scha devergoeding van 675.000 gulden. De rechter gaf in een lyrisch von nis echter te verstaan, dat Arabier al reeds na zijn optreden met de 29 koeien in Anglesey weinig meer dan een schaduw van zijn vroegere majesteit was. De rechter citeerde een 19de eeuws vers dat conclu deerde: „Wat overbleef van de held van weleer waren vel en botten, niet veel meer". sie Tsjechische kaper pleegt zelfmoord dilnchen - De 29-jarige Tsjechoslowaak Rudolf Becvar, die in naart 1977 in München tot acht jaar gevangenisstraf werd ver- tordeeld wegens het kapen van een Tsjechoslowaaks lijnvlieg- lig, heeft dinsdag in zijn cel in de gevangenis van het Beierse traubing een eind aan zijn leven gemaakt. Becvar had op 28 iktober 1977 een in Praag opgestegen lijntoestel met 105 passa- iers gekaapt en de piloot gedwongen naar München te vliegen. Jen Beierse rechtbank kwam tot de conclusie, dat de kaper in [^ijn land niet zodanige politieke risico's had gelopen dat zijn ac te rechtvaardigen was. igd uien iond Uw krant met North Sea Ferries dat rdin Filij In de nazomer naar Schotland. Een unieke mogelijkheid, die uw krant u biedt in samenwerking met North Sea Ferries. Md Een volle week in het noordelijke deel van het Verenigd Ko ninkrijk van maandag 29 september tot en met maandag 6 oktober 1980. jol Na de overtocht met een van de schepen van North Sea Fer ries van Europoort naar Hull rijdt u met een comfortabele touringcar een week door het Schotse land. Bezoeken wor- ichal den o. m. gebracht aan de beroemde huwelijkssmidse in >oei Gretna Green, een befaamde whisky-distilleerderij en het hot kasteel waar voorheen de Schotse koningen hebben ge woond. Voorts een middagtoer door de bijzonder fraaie Trossachs, een dagtocht, de 'Grand Highland Tour' langs de legendari sche Schotse meren, alsmede een bezoek aan het voor de Schotse kust liggende eiland Arran. Een Schotse avond in het Gantock Hotel in Gourock en een dagje winkelen in Edin burgh completeren het weekje-Schotland. In de Schotse hoofdstad wordt de laatste nacht van deze vakantietrip gelo geerd in Forth Bridges Lodge. 18 06 Pr'is van deze geheel verzorgde tocht is 899,- op basis van een twee persoonskamer in de hotels en een standaard- hut aan boord. Toeslag voor een special hut bedraagt 40,- ii p.p. Toeslag 1 persoonskamer in de hotels 120,-. North JKef Sea Ferries berekent een brandstoftoeslag van 9,- p.p. Voor vervoer van Den Haag (vertrek 15.00 uur parkeerterrein Mei v°or Centraal Station) en van Rotterdam (vertrek 15.45 uur hrij Coolsingel) naar Europoort en terug kan gebruik worden ge- ,1a, maakt van ons gratis busvervoer (bij de boeking op te ge- rif, I ven). Degenen, die op eigen gelegenheid komen, kunnen ge- erib bruik maken van het gratis parkeerterrein van North Sea n Ferries. nj Inlichtingen en boekingen uitsluitend telefonisch (na 9 uur 's morgens en niet op zaterdag bij Sijthoff Pers Reisorgani satie, Wagenstraat 37 te Den Haag tel. 070-635918. In de Haagse Post valt FNV- voorzitter Kok Arie Groene- velt bij. „Duidelijkheid moet er komen en dan moeten we niet gaan roepen: de koop kracht is heilig, zie maar hoe je de rest van het plaatje rond krijgt, als dat niet rond te krij gen is". Voorts een gesprek met de Russische ex-dissident Danjelj die ooit vijf jaar straf kamp kreeg, maar nu in Mos-- kou rustig zijn werk als verta ler kan doen. „Heel veel van wat er in de westerse pers over de dissidenten wordt ge schreven, is onzin, en er wordt ook het een en ander bij ver zonnen. Ik ken de dissidenten van tegenwoordig niet. Ik zou werkelijk niet weten waar ik zou moeten aanbellen om ze te kunnen spreken". Het blad start een serie gesprekken met oud-bewindslieden uit het ka binet-Den Uyl. Als eerste komt mr. Van Doom aan het woord. „Ik vind dat het de hoogste tijd is voor de PPR om te zeggen: we hebben onze boodschap zo goed als mogelijk dit kleine Nederlandse in ge zonden - en nu wegwezen. Ik ben er voor dat er eindelijk eens tot zaken gekomen wordt met de PvdA. Het is duidelijk dat de PPR in de PvdA hoort op te gaan. Anders bereiken we niks". Vrij Nederland beschrijft hoe het Algemeen Mijnwerkers Pensioenfonds geld te veel heeft. „De pensioenen van de oud-mijnwerkers kunnen on- 20 pre den verhoogd. Gebeurt dat niet, dan blijft het AMF in het jaar 2025 - als er geen pen sioenverplichtingen meer be staan - zitten met een over schot aan vermogen van mini maal 400 miljoen gulden". Ook een gesprek met Richard Pi pes, adviseur van de Ameri kaanse presidentskandidaat Reagan. „Er zijn afgronden van onbegrip in Europa. Jullie zijn net verwende kinderen, niks doen en als er iets is, dan betaalt Uncle Sam wel. Als Reagan president wordt, zal hij in ieder geval meer solida riteit vragen van Europa, tast bare solidariteit". De Tijd noemt Groenevelt realistisch. „Maar het is de vraag of zijn moedig initiatief door de achterban wordt over genomen. Temeer omdat voor alsnog niet duidelijk is hoe men zich de harde afspraken over werkgelegenheid moet voorstellen. Onzekerheid alom. Hier wreekt zich het feit dat de FNV bij haar leden te lang verwachtingen heeft ge wekt die ze niet kan waar ma ken". Ook een gesprek met kapitein Westerling van wie binnenkort een onthullend' boek verschijnt over zijn op treden in het naoorlogse Indo nesië. „De politici die ons toen vertegenwoordigd hebben, de den onverantwoordelijke din gen. Wij waren destijds om ringd door intriges, door men sen die liever met een feest neus opliepen in Hotel Des In- des of in Jogja". Voorts wordt gepraat met een verpleegster die na vijf keer zakken heeft besloten nooit meer haar rijexamen te halen. „Ik merk te dat ik er veel te veel mee bezig was. Een halve dag voor dat ik rijles had, liep ik me al op te vreten. Een week voor het rijexamen ging ik al dun af. Ik dacht: dit loopt de spui gaten uit. Toen ik het besluit had genomen, ging er een we reld open". Aandacht tenslotte voor de bouwwoede in Sche- veningen. Ir. 'Nagel van het Consortium: „De mensen schreeuwen te vroeg. Ik zou er wat voor over hebben, als ik ze kon laten zien hoe het straks wordt. Zo'n ingreep is voor een stad een soort hart transplantatie. compleet met alle crisistoestanden vandien. Wordt het afgestoten, dan sterft de patiënt; wordt het geaccepteerd, dan overleeft men". De Groene Amsterdammer over de terugkeer van Groe nevelt naar het harmoniemo del: „In een open economie als die van óns land bestaan geen absolute garanties dat een be leid, hoe goed ook van opzet, de beloofde resultaten zal heb ben. Gelijk oversteken kan, kortom, niet en dat betekent dat de werknemers in min of meer blind vertrouwen moe ten gaan inleveren". Het blad vergelijkt de twee ontwerpen leegstandswet die half septem ber in de Kamer komen, en concludeert: „Daar, zowel bij krakers als bij politici het mis plaatste idee heerst dat slechts nuances de beide ontwerpen onderscheiden, dreigt onder een valse vlag een anti kraak - wet pur sang te worden aange nomen. Zelfs het op visite zijn in een kraakpand wordt dan een riskante aangelegenheid". In Hervormd Nederland deze conclusie over Groene velt: „Uit oogpunt van onder handelingstactiek zou hem kunnen worden verweten dat hij de koopkracht al heeft weg gegeven voordat hij over de werkgelegenheid heeft ge praat. Maar het is een onver mijdelijk gebaar omdat een doorbraak naar nieuwe ver houdingen moest komen. Ie mand moest de verstandigste zijn". Ook een gesprek met de polemoloog Herman de Lange. „Neem de zaak van het valse atoomalarm in Amerika. In de kranten stond dat we op het nippertje aan een kernoorlog ontsnapt waren. Dat is niet juist. We waren er nog twee dagen tot een week vandaan. De druk-op-de-knop-oorlog die elk moment kan uitbre ken, is science fiction en het is nog gevaarlijk ook, omdat er zo een gevoel van machteloos heid ontstaat. Het zogenaamde doemdenken is een wegberei der van de oorlog". In Elsevier wijst Cees Schel ling van de Voedingsbond FNV het harmoniemodel van collega Groenevelt af. „Hoe verkoop je zo'n ommezwaai aan mensen die je in maart op de Dam en de Coolsingel mas saal op de been hebt gebracht tegen aantasting van de koop kracht? Ik kan dat beleid niet volgen. Het is zoiets als de diagnose stellen dat de patiënt aan een maagzweer lijdt en dan voorstellen om maar eens een been te amputeren". Voorts een interview met de scheidende voorzitter van het CDA prof. Steenkamp. „Dat enkelingen aan de linker- en rechterkant uitvallen is een voudig niet te voorkomen. Wij kiezen de mensen niet De mensen kiezen ons. Wel moe ten we ervoor waken dat hele groepen wegvallen. Daarom blijft het noodzakelijk dat bin nen het CDA een bandbreedte is voor mensen met genuan ceerde opvattingen" Nieuwsnet over de nieuwe strategie van Groenevelt: „Po litici, oppositieleider Den Uyl voorop, proberen deze omme zwaai te bagatelliseren. Maar onmiskenbaar maakt men in radicale vakbondskring een draai van bijna 180 graden. Daarmee in het kielzog koer send van een aantal linkse economen die meer naar het midden opschuift En als de sociale partners elkaar weer Voorts een pleidooi voor over schakeling op compostoiletten waaraan geen water te pas komt. „Het is in feite stomp zinnig dat een gemiddelde Ne derlander per iaar 25.000 tot 30.000 liter drinkwater door onze trek-wc spoelt".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7