Si 1 X f nnn amsterdam sail'80 li amro bank 'Wij voelen ons geenszinsals op een zinkend schip' Meppel is vooral op donderdagen een bezoekje waard Tips voor het weekeinde BOERENDAG IN RIJSBERGEN KORTE METTEN BINNENLAND 1 iü Den Bosch op de stoere toer Met klitten band kun je veel doen Jonge Slowaakse katholieken tot westerse christenen: kerk wereld LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 JULI 1980 PAGINA m Bill li Zondagmiddag 3 augustus gaat Den Bosch op de stoere toer. Op de Markt rijn dan allerlei waaghalzen en stoere knapen in da weer om het publiek te vermaken en kippevel te bezorgen. Aan het programma werken mee: parachutespringers die met rook en vuurwerk op de Markt zullen landen; stuntpiloten in drie Harvards die ook te zien waren In de films „Een Brug te ver" en de „Soldaat van Oranje" en kinderen kunnen deelnemen aan een mini-para-jump (van een paar meter hoogte kunnen ze het echter parachutespringen nadoen); verder zijn er boksers, judo ka's, circusartiesten met fakirs, parapluhangers en boomstamza gers, gewichtheffers, touwtrekkers en messenwerpers. En als al les meezit zal vanuit de nok van het stadhuis een „stoerdoener in optima forma" langs een een kabel met een noodvaart naar be neden schieten. Ook het publiek mag meedoen in de strijd om het kampioenschap klompenstampen en hardschreeuwen, lang zaam fietsen en honderd meter figuurzagen. Er tussendoor zijn er optredens van muziekgroepen, een illusionist en enkele clowns. „Op de stoere toer" duurt van twee tot vijf uur. Kijken en meedoen is gratis. Fakirs en andere stoere mannen zaterdag in Den Bosch. Net zoals paperclips en vei ligheidsspelden kun je klit tenband voor duizend en een dingen gebruiken. Het is ook in allerlei maten en uitvoeringen te koop. Ook als riem en dan is het ideaal om dingen te bundelen die mee op reis moeten. Kampeerspul- ten ondermeer. Het traditione le klittenband, dat kan worden genaaid, geniet of geplakt is weer geschikt voor bijvoor beeld het sluiten van kleding of kussens. Zelfklevend band is prima om losse onderdelen In de autokofferbak vast te zetten of om kussen op de bank op hun plaats te houden (meer informatie over klitten band bij VPI, postbus 52, Zwanenburg, tel.: 02907- 5641). „Gy siet my aen en kunt niet hooren, tree maer in huys, wij komen voren...". Die oude, wervende spreuk siert de gevel van één van de schilderachtige pandjes in het hartje van Meppel. De woorden zijn deze zomer bij na symbolisch voor de ma nier waarop men zich in Meppel inspant om het de ei gen burgerij en de toeristen naar de zin te maken. De toeristen kunnen de sfeer volle stad in zuidwest Drente het best op donderdag bezoe ken. Want op alle donderda gen in augustus bruist Meppel van festiviteiten, markt en di verse andere attracties. Aan de voet van de monu mentale Grote Kerk ontrolt zich vanaf negen uur 's mor gens een welhaast midde leeuws aandoend tafereel. Een in klederdracht gestoken stadsomroeper vertelt het „laetste nieuws" en kondigt aan welke festiviteiten men voor het publiek in petto heeft. Meppel prijst zichzelf verder aan als de stad waar men zo geweldig kan winkelen. Op donderdag omlijst men die bezigheid met boerenkapel- len, draaiorgels, folkore en openluchttheater, 's Morgens is er een grote markt en de hele dag vindt men leuke kraampjes in de winkelstraten. Men kan zich laten wegen op de waag of zich laten fotogra feren aan de schandpaal. Maar Meppel is ook om ande re redenen een bezoek waard. Een stadswandeling, waarvoor men een plattegrond met rou te kan kopen bij de VVV, ont hult interessante aspecten. Als u een bezoekje gaat bren gen aan Meppel en indien u die wandeling gaat maken, let dan eens op de geveltjes, uit hangborden en pakhuizen. Laat, terwijl het carillon van de Grote Kerk „zilveren klan ken" strooit over de stad, eens de sfeer aan de Heeren en Keizersgracht op u inwer ken. Of vertoef een moment aan de Sluisgracht met het overblijfsel van molen De Vlijt uit 1859 en een fraai gerestau reerd pand aan de overzijde van het water. Op de Sluis brug heeft men een prachtig uitzicht over de stad en de 6-12 augustus Een grootscheeps nautisch evene ment. Een imposant festijn van trotse vier- en driemasters.Van barken en fraaie jachten. Met spiegelgevecht, wedstrijden, exposities en vermaak. 't Programmaboekje Sail 'SO is nu te koop voor f 5,- bij alle Amro banken. Een zowel handzame als leerzame wegwijzer. Met achtergrondinformatie en reisverslagen. Met alle gegevens over dit geweldige 7-daagse gebeuren. En met een interessant praktisch voordeel. Want in dit boekje is ook de NS-reductiebon opgenomen: 50% korting op'n enkele reis. 40% korting op'n retour. binnenhaven. Meppel heeft ook een aantal kunstwerken, zoals bijvoor beeld de Meppeler Muggen, een compositie van messing en koper die voor de Grote Kerk staat. Het beeld herin nert aan een gebeurtenis in de vorige eeuw, toen men rook wolken boven de kerk meende te zien. Later bleek dat het geen rook, maar een enorme zwerm muggen was, zodat men de burgers van Meppel voortaan ook wel „Meppeler muggen" ging noemen. In het stadsbeeld van Meppel ontbreekt de Staphorster kle derdracht niet. Vrouwen uit dit nabij gelegen dorp doen vaak boodschappen in Meppel en dat heeft ooit Theo van de Nahmer geïnspireerd tot het maken van het beeld „Stap horster vrouwtje" dat vanaf 1967 het centrum van Meppel opfleurt. Kortom er is in Mep pel vooral op donderdag voor elck wat wils en wie van het wandelen moe Is geworden kan neerstrijken op een van de terrasjes op de Hoofd straatpromenade waar men het drukke gewoel prachtig kan gadeslaan. Putterahoek (Ion westen van Dordrecht) loopt zater dag uit voor wedstrijden eprietlopen over de oude ha ven. De wedstrijden begin nen om twee uur. Zondagmiddag om twee uur beginnen in de kanovijver van het Rotterdamse Zuiderpark de wereldkampioenschappen modelspeedbootraces. De fi nales zijn zaterdag 9 augustus tussen 8.30 en 1.45 uur. Vanwege het 1500-jarig be staan worden er in Oirschot diverse landjuwelen gehou den. Zondagmiddag zijn er gildedan8«n (om 2 uur op de markt), gevolgd door een op tocht naar molen De Kore naar en wedstrijden kruis- boogschieten. e De Lange Voorhout en de Vijverberg in Den Haag zijn zaterdag van 11 tot 5 uur het stijlvolle decor van een draaiorgelmanifestatie. Zaterdag eindigen in Ber gen op Zoom de jaarlijkse bourgondische feesten. Er zijn dan onder mee demon straties handboogachieten, middeleeuwse wagenspelen, uitvoeringen door blaaska pellen, demonstraties van oude handwerken en een an tiek- en curiosamarkt. Voor de puien van vele winkela zijn middeleeuwse gevels gebouwd. Hoogtepunt van het jaarlijk se „Ossefeest" in Maasbrea (ten westen van Venlo) is het braden van een aan het spit gestoken os en (nog meer) het nuttigen van het sappige vlees op zondag vanaf 3.30 uur 's middags. Oudeschild op Texel viert van vandaag tot en met za terdag het 200-jarig bestaan van zijn haven. Zaterdagmid dag zijn er onder meer wa tersport- en reddingdemon- stratiea. De geschiedenis van de haven wordt belicht op een tentoonstelling in het maritiem- en juttersmuseum. Dertien praalwagens, ach tentwintig met bloemen ver sierde personenauto's en vier entwintig muziekkorpsen vor men zaterdag het Rijnsburg bloemencorso 1980. De stoet vertrekt om 1 uur uit Rijns burg, bereikt om 2 uur 0 geest en trekt rond drie door Leiden. De badgasten In Zand wacht morgen, zaterda zondag een jazzfestival zich concentreert op Gasthuisplein en in di^ horecabedrijven. De Koninklijke Noord Zuidhollandse Reddingr schappij en de Konin Marine geven zaterdagmi vanaf drie uur demonsti voor het Katwijkse stranc De toeristen In Noon kunnen zaterdagmiddag af 2 uur op het Vuurti plein een openlucht-s taan8Chaakwed8trijd sj tegen Jan-Hein Oonner. Ongeveer tweehonderd sen 1560 en 1870 door N( landse kunstenaars gem; prenten van zeilschepen den van zaterdag aansta tot en met 16 november e toongesteld in het Rijksp- tenkabinet (Rijksmuseun Amsterdam. Door de we zien van 10 zondag van Zaterdag 2 augustus ver wacht het landelijke Rijsber- gen (N. Br.) weer duizenden mensen die de traditionele Boerendag zullen bezoeken. Deze Boerendag, destijds ont sproten uit het houden van de fokveedagen, vindt dan voor het vierde achtereenvolgende jaar plaats. Fokveedagen, waarop zowel het roodbont als het zwartbont te aan schouwen valt, komen elders Puttershoek gaat zich dit weekeinde vermaken met sprietlopen zoals men i langs ook deed in Rljpwetering. niet meer voor. Middelpunt blijft de fokveedag, een op zichzelf staand onderdeel van de Boerendag. Enkele honder den koeien worden op hun paasbest aangevoerd. Ook stieren en zware trekpaarden verschijnen op de Rijsbergse Boerendag. Vorig jaar viel veel bezokers het geluk ten deel om de geboorte van een kalf van dichtbij te kunnen mee maken. De kans daartoe is ook deze keer niet uitgeslo ten. Een ander belangrijk onder deel van de Boerendag is het Brabants-Bont. Deze vormt de folkloristische omlijsting van de fokveekeuring. Kinderspe len, demonstraties van oude agrarische werktuigen, be slaan van paarden, ploegen en eggen, hooien, dorsen, volks dansen, wagenspel, muziek, ponyrijden; er is van alles te doèn. Een bezienswaardigheid is beslist de optocht die 's middags van start gae De Boerendag wordt gi den van 9 tot 18 uur en vonds vieren, de dorpst ners massaal feest in een te tent onder het motto pels mee bottermellfra pap". Het terrein waarop de Bowo dag zich voornamelijk afsèn is gelegen in het woongepi Laguiten en heeft vrije gang. Oirschot ligt aan de p tussen Tilburg en Eindhoi Ondanks het feit, dat de toestand ui terst hachelijk is, is het geloof in Slowakije levendig, vooral onder de jeugd. De kerken zijn vol. „Wij christenen voelen ons geenszins als aan boord van een zinkend schip". „Religieuze crises bij ons of elders in de wereld misleiden ons niet lan ger. Wij weten, dat het christendom zich van binnen uit vernieuwt en ge zuiverd verder zal gaan". Dit wordt gezegd in een open brief, die jonge Slo waakse katholieken hebben gericht aan de christenen in de vrije wereld. Hij circuleert clandestien in Slowa kije en is onlangs ook in het westen aangekomen. De brief geeft een analyse van de huidige beklemmende toestand van de kerk en van de gelovigen in dit deel van Tsjechoslowakije, waar nog altijd de meerderheid van de bevolking het katholieke geloof belijdt. Hierin wordt de reden gezien voor het feit, dat de vervolging onevenredig krachtiger is dan in Bohemen en Mora- vië, waar de religiositeit van de bevolking kleiner is en het regime zich voornamelijk op de strijders voor de burgerrechten richt. De vervolging heeft thans geen bloedig, of opzienba rend karakter, aldus de brief. Het regime beschikt veeleer over een grondig doordacht plan en over vol doende middelen om dit door te voeren. Het uiteinde lijke doel is de vernietiging van de kerk en het geloof. Hiertoe heeft de staat zich „toegang tot de gevoeligste plaatsen in de kerk" verschaft, zodat het haar onmo gelijk is zich te verjongen en innerlijk verval te ver mijden. De autoriteiten bemoeien zich doorlopend met de meest interne zaken van de kerk, controleren de litur gische teksten, de huishoudingen van de pastorieën, de samenstelling van de kerkdiensten en de selectie van priesterkandidaten. Het enige seminarie in Slowa kije mag jaarlijks maar dertig kandidaten aannemen, hoewel de behoefte aan priesters veel groter is en er zich veel meer studenten aanmelden. De geestelijken zijn volledig afhankelijk van de plaat selijke gevolmachtigde voor godsdienstige zaken van de staat, die een groter gezag over hen uitoefent dan de bisschop. Maar ook de bisschoppen worden door het kerkelijke bureau van de staat gecontroleerd en gereglementeerd! Als extra gevaarlijk voor de kerk wordt beschouwd de door de staat gesteunde beweging van priesters „Pacem in terris", aan wie'de taak is toe bedeeld tweedracht te zaaien onder de priesters en het gezag van de bisschoppen te ondermijnen. Behalve het theoretisch materialisme wordt ook het praktisch materialisme door de staat gebruikt om de burgers in te palmen. Dat laatste is in werkelijkheid de heersende ideologie, zegt de brief van de jongeren, die spreekt van een „geestloze jacht op de levensstan daard" naar westers voorbeeld. Ook de gelovigen ont breekt nog altijd de moed „de geest van armoede en liefde te aanvaarden". In tegenstelling tot de oudere generatie, die wacht op het einde van de vervolging, hopen de jonge katholie ken niet op een verandering van het regime. Zij wil len veeleer leren „Christus hier en nu te volgen". Ook in een vijandige omgeving willen zij er geschikt toe worden de „christelijke opdracht om zout der aarde en licht der wereld te zijn" te vervullen. Blijkbaar is het de betreffende jongeren gelukt, de di verse angsten die het regime de christen probeert op te dringen, te overwinnen. „Wij weten aldus de brief, „dat de christen geen wetenschap behoeft te vrezen; integendeel, de wetenschap is zijn bondgenoot. Wij weten, dat wij niet bang behoeven te zijn om om gerechtigheid te roepen. We weten, dat wij ook niet bang behoeven te zijn voor een dialoog met de ongelo vigen". Het'is opmerkelijk, dat zij het westen niet om hulp vragen. Blijkbaar voelen zich sterk genoeg, de strijd op eigen kracht te doorstaan. Hun hoop stellen zij op het groeiend aantal christenen in hun vaderland, wie de samenhang duidelijk is geworden. Hun hoop steunt ook op die jonge mensen en jonge gezinnen, die een levendig christendom in praktijk brengen. Als levens noodzakelijk wordt echter de gemeenschap in kleine- groepen gezien of in „christelijke bewegingen, die brj ons bestaan, of zij nu een naam hebben of naamloos; blijven", alsmede in de band met de wereldkerk. De brief is het hoopvolste teken van leven van de ver volgde katholieke Slowaakse kerk van de laatste ja ren. Er blijkt uit, dat, net als in andere landen van het Oostblok, er een godsdienstige opleving onder de jeugd heeft plaatsgevonden, die pessimistische voor spellingen over het voortbestaan van de kerk in het land de wind uit de zeilen kan nemen, ondanks de buitengewoon ernstige situatie, waarin de kerk zich daar bevindt. Volgens het jaarboek 1980 van de Sociëteit van Jezus zijn er momenteel in 106 landen in totaal 27.169 je zuïeten in de zielzorg werk zaam. Uit het jaarboek blijkt verder, dat de orde de meeste missionarissen levert, namelijk 6238. Van dezen zijn er 469 werkzaam in Azië, 165 in Afrika, 260 in Latijns-Amerika, 198 in Noord-Amerika, 90 in Euro pa en 65 in Oceanië. Ameri ka levert het grootste con tingent jezuïeten, namelijk 5826. De Hongaarse staatsdrukkerij in Boedapest gaat binnenkort een facsimile-uitgave verzor gen van de Karoly-bijbel. Deze door de hervormde Hongaarse theoloog Gaspar Karoly verzorgde bijbelver taling verscheen voor het eerst in druk in 1590. De twintigduizend exemplaren in facsimile (getrouwe na bootsing) zijn, hoewel zij nog moeten worden gedrukt, al uitverkocht. Met de uitgave in twee delen wil de Hon gaarse staatsdrukkerij de ori ginele tekst van de bekendste Hongaarse bijbeluitgave toe gankelijk maken voor studie doeleinden. Het is voor het eerst sinds lange tijd, dat de staatsuitgeverij een bijbeluit gave verzorgt. Sinds 1975 be staat er in Hongarije ook een bijbel in de omgangstaal, waarvan er tot nu toe tach tigduizend zijn uitgegeven. ICCO, de Interkerkelijke Coördinatie-Commissie Ontwikkelingsprojecten, een samenwerkingsorgaan van de protestantse kerken en christelijke organisaties op bet gebied van de ont wikkelingssamenwerking, heeft de ministers van Bui tenlandse Zaken en Ont wikkelingssamenwerking gevraagd om in internati» naai verband alle mogelij ke stappen te ondernemen die kunnen leiden tot het beëindigen van het gebruik van gifgas in de bevrij dingsoorlog, die in Eritrea wordt gevoerd. Wanneer het (verboden) gebruik vao het gas wordt gestopt. kan een gezamenlijke hul pactie in internationaal verband voor de bevolking van Eritrea en voor de vele tienduizenden vluchtelin gen ter hand worden geno men, aldus ICCO. De gepensioneerde bankem ployé Emilio Cereceda-Del- gado is door bisschop Palen- zuela van Segovia tot priester gewijd. Hij wilde al van zijn jeugd af priester worden, maar kon aan de theologies tudie eerst na zijn pensione ring beginnen. Schijnprocessie bij viering van jubileum Keulse dom kt Geestelijke hoogwaar Jf, heidsbekleders uit verse jjr lende delen van de we hebben aangekondigd augustus naar Keulen m komen voor de viering het feit, dat het bond jaar is geleden, dat bouw van de Keulse werd voltooid. Bij hen zijn de kardin Jaime L. Sin van de Fili] nen, Raül Silva Henrii uit Chili, Lészló Lékai Hongarije, Stephan Hwan Kim uit Korea, Me ce Otunga uit Kenia en F gois Marty uit Frankrijk, de opvolger van paus Jol nes Paulus II op de schopszetel van Krakau, dinaal Franciscek Machaj J Kardinalen en bisschoi- zullen voornamelijk in pi rieën worden ondergebn Een van de onderdelen de viering, die vooral t groot deel van de bevoll J van Keulen zal trekken i J schrijnprocessie, die J vele ouderen de herinne zal oproepen aan de soo lijke processie in 1948 de straten van de toen zwaar verwoeste stad. processie zal op zondag 11 gustus de traditionele Ke processieweg gaan langs vroegere stadsmuien. Met voerd worden de schrij van de heiligen Ursula, bertus, Severijn, Agilolf, nibert, Ewald, Herib Anno en Engelbert en laatste de Driekonin schrijn.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6