*)ick Bouman in litstekende vorm :lisabethzusters uit Breda al 100 jaar onmisbaar in Leidse gezondheidszorg ^Afscheid van Toni Brooshooft uitgeschakeld Pierrot kado. Ja CcidócSouAcmt Om tien uur wordt het pas echt gezellig op de Gebruiksveemarkt Vlietloop trekt veel deelnemers ^AP/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 JULI 1980 PAGINA 5 ie zusters van de j congregatie van de 11 Heilige Elisabeth van het gelijknamige iLeiderdorpse ziekenhuis 'herdenken zondag in het Bredase moederhuis ,et 100-jarig bestaan van leze congregatie, ispronkelijk afkomstig it de orde van 'ranciscanessen tochten de zusters nna, Camillia en iathilda zich in 1880 gaan bezighouden met wijkverpleging. En voor die jaren was verpleging 17" aan huis door Franciscanessen beslist ijeen bijzondere zaak. De lusters reisden ook naar het westen om zieken te yerplegen. In Leiden kwamen de religieuzen al vrij snel in contact met artsen die de zusters voorstelden zich in heiden te vestigen. Ze jouden dan bijvoorbeeld kunnen assisteren bij operaties. Daar had de II ^ongregatie wel oren 7 /ïaar. De verhuizing zou een voor die tijd aanzienlijk bedrag aan reisgeld sparen. Bovendien voelden de •et Leidse katholieken zich P^hoe kan het ook anders; itie0 k°rt na Leiden's 0 ppntzet) niet bijzonder s fihuis in de bestaande is «iekenhuizen. Met de ;chc De oude röntgenkamer waarin de Elisabeth-zusters actief waren. welwillende medewerking van de Leidse deken Bots werd een huis voor de zusters gezocht en gevonden aan de Hooigracht. De leegstaande meisjeskostschool bood ook accommodatie voor het verrichten van operaties. Eigenlijk een idee van deken Bots dat in Leiden enthousiast ontvangen werd en bij de Haarlemse Bisschop Bottermanne definitief de deur dichtgooide, denkende aan de concurrentie voor zijn 'eigen' gasthuis in Delft. Na lang praten bij de bisschop en een bedevaart naar Lourdes, kreeg de Deken het toch voor elkaar. In 1892 konden de zusters hun intrek nemen in het Elisabeth Ziekenhuis. In Leiden duurde het daarna toch nog wel even voordat de congregatie-zusters zich zonder lastig te worden gevallen over straat konden. Volgens de overleveringen was er zelfs in de beginjaren een politie-escorte nodig als de zusters naar de kerk gingen. Toen de wijkverpleging en het werk in het Elisabeth Ziekenhuis goed op gang kwam, maakte de aanvankelijke agressie plaats voor een vrij algemene waardering. De wijkzusters hielpen bejaarden, zieken en hulpbehoevenden aan huis. Daarnaast hielden ze twee keer per dag spreekuur en behandelden ze patiënten die geen directe doktershulp nodig hadden. Rond de eeuwwisseling konden de zusters het vele werk niet meer aan en deden leken zusters hun intrede in de wijkverpleging. Mede door de uitbreiding van het takenpakket, kreeg het werk 'in de wijk' in de loop der jaren een zelfstandig karakter. De legendarische Simon Smit - zijn naam vind je terug in het adres van het nieuwe Elisabeth Ziekenhuis - was rond 1900 waarschijnlijk de eerste Leidse ambulancevervoerder. Patiënten die niet naar het Gasthuis konden komen, haalde Simon Smit per brancard, of liever: overdekte handkar, op. In de malaisejaren vormde het feit dat verpleegkundige hulp alleen was weggelegd voor de 'happy few' een doorn in het oog van de Elisabeth-zusters en rector Reynen. Er kwam in de Leidse regio een collecte na iedere mis en een ziekenfonds onder de naam 'Sint Elisabethspenning'. In 1939 kon deze liefdadigheid vervangen worden door een voor iedere werknemer verplichte verzekering. Het fonds diende daarna nog alleen te worden aangesproken voor gevallen die niet door het officiële ziekenfonds werden vergoed. Ook in de oorlogsjaren nam het Elisabeth Ziekenhuis een vrij centrale plaats in in de Leidse gezondheidszorg. Oorlogsgeweld en voedselschaarste legden een zware verantwoordelijkheid op de schouders van de congregatie-zusters. Er was in die jaren veel kunst en vliegwerk nodig om het ziekenhuis te laten draaien. De zusters Zephyrina, Alacoque en Ernesta ondernamen in de hongerwinter zelfs per slede voedseltochten in de Zoeterwoudse polders, in de hoop bereidwillige ex- patiënten tegen te komen. Op zijn omwegen door. stad en land, komt Ton Pietera graag mensen tegen. En dat doet hij ook, zij het dan'dat de schrijver van Langs Omwegen zijn werkterrein tijdelijk naar het zonovergoten Denemarken heeft verplaatst. Teneinde als uit zendkracht bereikbaar te zijn voor tips, rest mij slechts zijn geduldige telefoon. Het nummer is nog steeds 071 - 122244, toestel 22. Met de welwillende medewerking van Leidse Deken Bots werd een huis gezocht en gevonden aan de Hooigracht... la^u nog Toni Boltini, komend circusseizoen „Gezusters Boltini Toni Boltini die zich dit jaar ontpopt als de Heintje Davids van het circus, is gisteren in het kader van zijn afscheidstournee neergestreken in Noordwijk. Althans, de circuscarvaan van Toni Boltini, want de 60-jarige Boltini zal zijn afscheid van Noordwijk zelf niet bij kunnen wonen. Hij is ziek en moet in Soesterberg achterblijven. En dat is jammer, want niemand zal de onbetwiste koning van het circus het afscheid misgunnen dat hij voor zichzelf in "elkaar gezet heeft. Na 34 jaar gewerkt te hebben in zijn eigen circus. Geplaagd door een slechte gezondheid en de Nederlandse fiscus heeft Boltini besloten het circusleven vaarwel te zeggen in het jaar van de abdicatie van koningin Juliana. Zijn dochters Josette en Antoinette zullen het circusbedrijf voortzetten en volgend jaar gaan reizen onder de naam „Gezusters Boltini". In Noordwijk is de familie voorlopig neergestreken op het terrein aan de Nieuwe Zeeweg. Vandaag en morgen zijn er nog voorstellingen om 15.00 en 20.00 uur. Konijnen te kijk tijdens de Gebruiksveemarkt in de Leidse Groenoordhallen. Een van de minder bekende, maar toch oer-Leidse gebeurtenissen is de gebruiksveemarkt die nu al weer zes jaar in de Leidse Groenoordhallen op dinsdagmorgen plaatsgrijpt. Dat is een veemarkt die zich van de maandagse 'doodsmarkt' onderscheidt door het feit dat er ook kleinvee en aanverwante artikelen van de hand gaan en dat het verkochte vee niet ogenblikkelijk het slachthuis in verdwijnt. Het gaat er allemaal niet zo ruig aan toe als op maandagmorgen. Het heeft ook niet zoveel zin om veemarktbezoekers die toch uiteindelijk potentiële afnemers zijn, eigenhandig tot het vegetarisme te bekeren. Toeristen en dagjesmensen krijgen dan ook altijd het advies om naar de gebruiksveemarkt te komen. Tijd en plaats van handeling zijn hetzelfde als van de maandagmarkt. Om vijf uur 's morgens komt de aanvoer van het vee op gang, terwijl het eerste karakteristieke handjeklap rond de klok van zeven uur te zien is. Verhandeld worden niet alleen runderen, kalveren, schapen, lammeren, varkens en biggen, maar ook geiten, hamsters, konijnen en pony's. De veehandelaar kun je vrij eenvoudig herkennen aan zijn donkere regenjas, (ook als de mussen uit de dakgoot vallen) klompen en een wandelstok die je op een gebruiksveemarkt voor allerlei doeleinden kunt gebruiken. Rond tien uur is het meeste vee al van eigenaar gewisseld en wordt de koop met een borrel bezegeld in het restaurant van de Groenoordhallen. Niet voor niets staat dit tijdstip te boek als 'het gezellige uurtjes' WIJK De eerste tfinalepartij van hel lenkel B van Katwijk teerde in een zeei nde gelijkopgaande L maar de manier waar Dhan v.d. Schans zich de halve finale kwalifi- e zal hem niet erg be- gd hebben. Bij de stand 64, 65 voor Robbert- tui. Feen gaf deze de i gewonnen op mate- it, omdat hij toch ver ird was het toernooi jr te spelen. ^fie andere kwartfinale- re^n gaan tussn Bouman en ol^da, tussen Groen en )rjfiendaal en tussen Theu- y i en Gutter. Dick Bou- loonde gisteren zijn uit- »de vorm in zijn partij te- )e Jel. Met goed tennis wi hij zijn opponent met asfers 6—2, 6—7, 64 op kflieën. Rob Groen ma- jofreerde zich langs Piter ïrsgaal (61, 63) en Ro- had teveel e outine in huis om tegen i. Jeter Hop in moeilijkhe id komen (62, 64). prfroesten twee Jannen de tegen elkaar aantreden. de Mooy uit Rijnsburg zich aanmerkelijk getger op het gravel dan volt Katwijk, waarmee de io<de halve finale binnen- damesenkel D staat me vrouw Van Rhee onverwacht sterk te spelen. Gisteren moest Natascha van Delft dat erva ren. Via een 57, 76, 75 overwinning bereikte zij de laatste vier. Humphrey Stuyver uit Sas- senheim speelt wellicht zijn laatste D-toernooi, want in Voorhout breekt de favoriet in D ook in de C-categorie door. Eerst schakelde hij de als der de geplaatste Fred van Tricht uit (75 64) en vervolgens ging Mike Ruijsenaars tegen hem ten onder (16, 57). In het dubbelspel boekten va der en zoon Grimbergen winst tegen het koppel Gerritsen- /Wolterink (6—4, 63). In D schakelde Mijjam Borsje vete rane Len Demminck uit via een knappe 36, 64, 63 zege. Stuyver stond geen en kele game af aan Claus Schoutsen. De nummer twee geplaatste Egbert Vonk moest harder werken voor de winst. Met 6^3, 64 zette hij Mi chael van Maaren aan de kant. Paul Theunissen Acht weken voor Alphenaar (19) DEN HAAG Wegens gepleegde inbraken en diefstallen veroordeelde de Haagse politierechter overeenkomstig de eis van de officier een 19-jarige beroeploze verdachte uit Alphen aan de Rijn tot acht weken gevangenisstraf waar van twee weken voorwaardelijk met proeftijd van twee jaar. Verdachte had per week honderd gulden nodig wegens zijn ver slaving aan het gebruik van heroïne en dat kon hij niet bekosti gen van zijn sociale uitkering. Het waren wel inbraken en dief stallen in het kleinere genre, zo moest de officier vaststellen, maar zij geven toch veel narigheden aan de slachtoffers. Uit een garage aan de Hoorn had hij ongeveer 200 gulden gesto len, inbraak in een winkel aan de Van Manderslootstraat lever de hem niets op. Na nog enkele andere inbraken of pogingen daartoe werd hij uiteindelijk door de politie bij ziin bezigheden betrapt. „Ik heb nu net een baan gevonden", deelde verdachte mee, doch daarin zag de rechter geen reden om het bij een ge heel vorwaardelijke straf te laten, zoals verdachte vroeg. NIEUWKOOP De sterke bezetting van het heren B- toernooi in Nieuwkoop heeft tot gevolg, dat gereputeerde tennissers al in de eerste helft van de week worden uitgeran geerd. Zo moest Marinus Brooshooft, die tijdens het Badgastentoernooi vorige week zijn goede vorm nog de monstreerde, zijn meerdere er kennen in Lex Bosboom uit Amstelveen. Brooshooft had bepaald geen off-day, maar de jeugdige Bos boom had eenvoudig meer kwaliteit in zijn tennisbagage, wat hem een 63, 64 zege opleverde. Voorts werd de Ier Sheehan, afgelopen week drie voudig winnaar in Petten, naar een nederlaag gespeeld door Hendrik-Jan de Jonge (67, 26). De overige favo rieten kwamen nog niet erg in moeilijkheden, behalve Mare Nije, die een derde set nodig had om zich van wedstrijdlei der Bakker te ontdoen. In het dubbelspel stonden Bakker en Nije nogmaals tegenover el kaar en ook hier moest Bak ker in drie sets de eer aan de tegenpartij laten. Met ham ming was hij wel heel dicht bij de zege, maar Tönjann/Nije wonnen uiteindelijk met 46, 61, 97. Marinus Brooshooft en Jan Willem Bruin zegevier den in dit onderdeel met 63, 75 over de gebroeders Ter Hege. In het damesenkel B zijn nog slechts twee partijen gespeeld. Annelies Kramer versloeg Jacqueline v.d. Bas (64, 61) en Karin Rodenburg rekende af met Mimi Carelier (60, 67, 61). De Nieuwkoopse tennistrainer Dick v. Ingen en Ron Romburg kwamen in het herendubbel C niet in moei lijkheden tegen Roelvin- k/Wieling. Overige uitslagen heren enkel B: H. v.d. Capellen—M. v.d. Meer 75, 61; BruinMoll 63, 62; TönjannRoelvink 63, 62; Van de ZeeJ. v. Leeuwen 62, 64; Madera M. de Bakker 60, 62; A. v.d. CapellenH. Hamming 6-4. 6—1. RIJNSBURG De in het kader van de feestweek georganiseerde Vlietloop, een prestatieloop over 5 en 10 kilometer rond de Rijnsburgse Vliet, heeft gisteravond niet al leen veel bezoekers getrokken, maar ook veel deelnemers. De Vlietloop die ook in de omgeving bekend raakt te worden trok ook veel mensen uit de regio. De Vlietloop over 5 kilometer was hoofdzake lijk voor de jeugd tot 16 jaar en de dames. Win naar werd Nico Blom, 2 Marcel van Delft en 3 Peter Paauw. Bij de dames werd R. van Duijn eerste in een tijd van 19 min. 43 sec. In deze ca tegorie waren 89 deelnemers. Voor de senioren loop over 10 kilometer waren maar liefst 113 deelnemers. Eerste werd Koos Verhoeven uit Leiden 34,39, 2. Hans Mickers uit Uitgeest in een tijd van 35.00 min. en 3. Jan Schijf uit Rijnsburg in 35.15 sec. Bij de dames werd Ine Mickers uit Uitgeest eerste en 2 Anja v.d. Berg uit Noordwijkerhout. Na deze Vlietloop was er in de Voorhof een bingo-avond georganiseerd die door bijna 400 mensen bijgewoond werd. Vandaag hebben zich in Rijnsburg allerlei aktiviteiten afgespeeld en is er vanavond het Oranjebal, de lampionop tocht en touwtrekken. Een exclusief kadootje is uw deel w als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen. Na opgave ontvangt u deze originele Pierrot. \y' abonnee van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een originele Pierrot. Naam Adres Postcode/Plaats- Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5