IS TWEE JAAR EN ZES MAANDEN VOOR VERTREDING VAN OPIUMWET ftiformatiebus politie -oudt weggebruiker inegel voor Wethouder Tesselaar ontvangt jeugdige Tour-fietsers Nadelig saldo Sociale Werkvoorziening gedaald Busroutes gewijzigd hierdoor nam ook het perso neelsbestand op de produk- tieafdelingen toe. Een nog gunstiger ontwikkeling valt te bespeuren bij de buitenobjec ten waar de omzet steeg van 90.000 naar 417.000 gulden. Het personeelsbestand werd op deze afdeling bijna verdub beld. Ondanks het feit dat er toe stemming is verkregen om het kassencomplex verder uit te breiden blijft de huisvesting zorgwekkend. De huisvesting van de drukkerij is eigenlijk te krap waardoor er geen nieuwe mensen kunnen worden aan genomen. Eenzelfde probleem doet zich voor bij de produk- tieruimten. Een werkgroep vanuit de dienst adviseerde het college van b en w over te gaan tot nieuwbouw. Zoals het er nu uitziet zal deze nieuw bouw, bij gebrek aan Leidse grond, in Leiderdorp gereali seerd worden. Werkzaamheden Hooigracht worden maandag voortgezet LEIDEN Met de resterende herinrichtingswerkzaamhe- den aan de Hooigracht wordt maandag 4 augustus, direct na de bouwvakvakantie, begonnen. De werkzaamheden bestaan uit het aanbrengen van rode asfalt fietssuggestiestroken. Hiervoor zullen sleuven worden uitge- vreesd waarover het rode asfalt kan worden aangebracht. Be gonnen wordt daarmee bij de 'gepekte brug' ter hoogte van de Pelikaanstraat en werkt dan in de richting van de Ir. Driessen- straat. Het verkeer wordt dan tijdelijk over één rijbaan geleid. Als dit karwei is geklaard wordt met het aanbrengen van een asfalt-toplaag over de gehele lengte van de Hooigracht begon nen. Daarvoor wordt de Hooigracht voor één dag afgesloten. Volgens planning_van de aannemer gebeurt dit op dinsdag 12 augustus. Waarschijnlijk is het gehele karwei geklaard op vrij dag 15 augustus. Illll Motorrijdster gewond na valpartij LEIDEN Een 20-jarige motorbestuurster uit Leider dorp, maakte gisteravond rond acht een flinke valpar tij, toen zij over de 'Gepekte brug' tussen Hooigracht en Pelikaanstraat reed. De vrouw verloor daar de macht over het stuur en kwam met haar motor tegen een stoeprand tot stilstand. De voorzijde van de motor raakte zwaar beschadigd en de vrouw werd met klachten over pijn in borst en rug naar het Aca demisch ziekenhuis in Leiden vervoerd. Smal (1) Bij het herinrichten van woonstraten met het doel het autoverkeer te dwingen haar snelheid te matigen om zo de straat voor de bewoners leefbaarder te maken, willen zich nog wel eens wat nare, onvoorziene, bij komstigheden voordoen. Zo zijn er diverse voorbeel den bekend waarin een heringerichte straat herherin- gericht moest worden nadat bleek dat de plaatselijke vuilniswagen te breed was om de sla lom beweging - naast drempels, heuvels en andere ondefinieerbare op hogingen een uiterst probaat middel om de automobi list tot kalmte te dwingen - te volbrengen. Smal (2) In dezelfde gemeente deed zich het geval voor dat een met kinderkopjes geplaveide heuvel in het centrum (deze pas seren met een snelheid van boven de 15 kilometer ging on herroepelijk ten koste van de uitlaat) enkele maanden na de aanleg verlaagd diende te worden omdat de brandweer wagen. alsmede wat grotere vrachtwagens, bij het nemen van deze snelheidsafremmende maatregel op het hoogste punt dreigden te blijven steken. De bewoners van de Leid se Tollenstraat werden één dezer dagen ook met de nadeli ge gevolgen van een herinrichting geconfronteerd. Smal (3) Onlangs ontvingen deze bewoners een schrijven van de gemeente waarin hen werd medegedeeld dat de ge meentereinigingsdienst het niet meer zag zitten om de bewoners op de tot nu toe gebruikelijke manier van hun huisvuil te verlossen. Reden: de straat was te smal en bet éénrichtingsverkeer beperkte de mogelijkheden van het in- en uitrijden. In de Tollenstraat werden in het kader van de strijd tegen het niets en niemand ont ziende autoverkeer paaltjes geplaatst en éénrichtings verkeer ingesteld. Voor de reiningdienst werd dit alles te veel en de bewoners worden nu verzocht hun huis vuil op de twee hoeken van de straat te plaatsen ten einde de vuilniswagen het berijden van de Tollen straat te besparen. 'Een wat ongewone maatregel zoals de gemeente het zelf noemt, waaruit maar weer blijkt welke offers er gebracht moeten worden tenein de een straat enigszins leefbaar te maken. [HAAG Twee jaar en zes nden gevangenisstraf met af- van de tijd in voorarrest door- icht eiste de officier van justi- j de Haagse rechtbank tegen 3-jarige verdachte uit Leiden as overtreding van de Opium- Verdachte was in het bezit gram heroïne die niet be* ,d }d was voor eigen gebruik. Bo- u lien zou hij in het tijdvak van augustus 1979 tot 31 maart van dit jaar toen hij werd gearresteerd, in verdovende middelen hebben ge handeld. Laatstgenoemd feit uit de dagvaar ding was aanleiding tot twistpunt voor de rechtbank, reden waarom een politieman uit Leiden door de rechtbank als getuige was opgeroe- B;n. eze verklaarde dat reeds lange tijd het vermoeden bestond dat verdachte handel dreef in verdovende midde len en in Leiden daaromtrent be kendheid bezat. Men wist dat ver dachte vaak naar Den Haag of Am sterdam ging om de verdovende mid delen te kopen. Toen getuige en een collega voor een geheel andere zaak op 31 maart zich bij het station Lei den bevonden, zagen zij verdachte naar buiten komen. Hij werd gearres teerd en er werd tien gram heroïne gevonden. Aan de hand van de informaties kon worden gesteld dat verdachte daarin handelde, hetgeen hij ontkende. „Frans is niet de eerste de beste en gaat slim te werk", zo deelde getuige mee als antwoord op de vraag van de rechtbankpresident, waarom ver dachte niet reeds eerder was gearres teerd. De officier van justitie zag in de di verse verklaringen van gètuigen en van de politie voldoende bewijs voor genoemde eis. De verdediger mr. Amesz was het daar niet mee eens en meende dat juridisch gezien geen sprake was van een verdachte, zodat hij onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte vroeg. Na raadkamer wees de rechtbank dat verzoek af. Vonnis op 12 augustus. Economisch wel en wee Het reclame-ontwerpbureau „Reklamaar" aan de Rijnsbur- gerweg 30 is per 1-6-80 ver plaatst naar Gouda. Het cafébedrijf „Café Bar Klein Duimpje" aan de Oude Vest 97 is per 1-4-80 onder de naam „Fust 80" overgenomen en voortgezet door H. Neute boom. De kleinhandel vanuit een woonhuis in pocketboeken en speelgoederen van Th. van der Velde aan de Lauwerbes 11 is per 1-1-80 opgeheven. De kleinhandel vanuit een gesloten woning in en rep. van vuurwapens „Arma Liberalis" aan de Verdistraat 58 is per 11-8-79 verplaatst naar Alphen aan den Rijn. De snackbar „Topi" in de Molenstraat 2 is per 5-9-79 op geheven. Aan de Lange Mare 37 is per 17-5-80 het „Kunstcentrum Lange Mare" kleinhandel in beeldendekunstwerken, geves tigd. Aan de Kaiserstraat 17 is per 28-5-80 de imp. van en groot handel in electr. app. alsmede in lectuur op dit gebied „Ru- bingh" gevestigd. De juwelierszaak van Begeer aan de Hoogstraat 6 is per eind mei 1980 de opheffingsuitver koop begonnen. - - LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 JULI 1980 PAGINA 3 Pi i - Ba tJs kijken in de informatiebus. „Nuttig", vindt de Leidse politie. "XDSE POLITIE GEEFT VOORLICHTING 9.03 C Car iws. 1EN „Verkeer, ver- s 9 01. Kom kijken of u ook maakt". Onder dit oo o kon het Leidse pu- gisteren een kijkje ko- 9iing. nemen in de informa- 9koPs van het Ministerie ISbinnenlandse zaken, die ^^de politie met foto's en materiaal was inge- om weggebruikers te ^■deren op mogelijke ^®n die zij in het verkeer !n. Agenten van het ^fr»e corps, B. Simons en b®olker en wachtmeester be*iran de Rijkspolitie wa- °°?n de bus aanwezig om vragen van de °°*%rij te beantwoorden, Ie fouten van weggebrui- ^-Ook de mogelijke gevol- ^:,van die fouten werden hand van het fotomate- duidelijk gemaakt. In vi jl kon men zich op de .je stellen van het assorti- blaaspijpjes, waarop au- Ppilisten die mogelijk iets fep in het glaasje hebben ken kunnen blazen. Te- werd op de risico's gewe- Jie ontstaan als men alco- "jieeft gedronken en een Juig bestuurt. Duidelijk j dat al bij een kleine hoe- -leid alcohol in het bloed ezichtvermogen voor wat 3 en links gebeurt af- t, men reageert trager, is j. er goed in staat afstanden jjj ielheden te schatten en ordt moeilijker om te be- len wat iemand wel of ekan. Met alcohol in het wordt men vaak over moedig en is geneigd meer ri sico's te nemen. Een ongeluk is dan snel gebeurt. In een andere vitrine waren wat bandenprofielen te zien, die op een verkeerde manier waren afgesleten. Oorzaak van zoiets zou kunnen zijn dat de wielen niet goed staan of dat de banden te hard of te zacht zijn opgepompt. Slechte ban den kunnen vaak oorzaak van en ongeluk zijn. Tevens werd gewezen op het belang van deugdelijke remmen. Aan de hand van wat voorbeelden kon men zien hoe slechte rem men te herkennen zijn. Een ander item in de voorlich tingsbus tentoongesteld, was het gebruik van de veilig heidsgordels. Ook weer aan de hand van foto-materiaal werd getoond hoe men de gordels juist en onjuist draagt. Achter in de bus kon men nog iets meer te weten komen over de opleiding en eventuele vervol gopleidingen die de heden daagse politieman moet of kan volgen. In een derde vitrine werd duidelijk gemaakt dat de politie, in het geval dat ie mand na een ongeluk door rijdt, over verschillende mid delen beschikt om later toch nog achter te dader te komen. Aan de hand van analyses van de lak van de auto's kan nage gaan worden of de opgespoor de inderdaad bij de aanrijding betrokken was. De belangstelling voor de za ken in de bus was redelijk groot. Agent Simons noemde de opkomst groter dan vorig jaar, hoewel hij het stekkie, de Nieuwe Beestenmarkt, eigen lijk niet zo gunstig vond lig gen. Hij meende dat wanneer de bus wat meer in het cen trum zou staan de belangstel ling wellicht nog groter zou kunnen zijn. Helaas was er door de weekmarkt en de aan komst van de Tour de Frats in Leiden geen plaats op het Stadhuisplein waar de bus tra- ditigetrouw wordt geparkeerd. De reakties die de Hermandad van het publiek kreeg waren over het algemeen postitief. De meeste vragen waren van praktische, of technische aard en door het politieteam rede lijk makkelijk te beantwoor den. Echter, er waren ook soms vragen bij die niet één, twee, drie waren op te lossen en dan toog men even met de vragende klant naar het poli tiebureau om één en ander in wat wetboeken na te slaan. De in de bus vertegenwoordig de Hermandad geloofde wel dat een dergelijke voorlichting effect heeft. „Soms hebben de mensen het niet eens echt be wust in de gaten dat ze wel eens heel gevaarlijke dingen doen. Aan de hand van deze foto's met tekst is het mogelijk ze te ontdekken. Doordat ook de gevolgen te zien zijn, en dat ziet er vaak niet zo rooskleurig uit, is men misschien dubbel gewaarschuwd. Het is niet echt in cijfers weer te geven wat nu het resultaat is van zulke informatie, maar ik ge loof wel dat het nut heeft", al dus de heer Simons van de Leidse politie. De informatiebus staat morgen in Rijswijk en trekt overmor gen verder het land in. LEIDEN Het nadelig sal do van de Dienst Sociale Werkvoorziening is in 79 in vergelijking tot het jaar daarvoor kleiner geworden. In het jaarverslag van deze dienst over 1979 wordt in dit kader van een opmerkelijk resultaat gesproken. Over de gehele linie in het zo genaamde industrieel werk verband vond een lichte pro- duktiestijging plaats. Mede VANAF MAANDAG LEIDEN In verband met diverse werkzaamheden bin nen de gemeente Leiden zul len verschillende busroutes vanaf 4 augustus worden veranderd. Tijdens de werk zaamheden aan de Hooi gracht en de Ir. Driessen- straat zullen de NZH-buslij- nen 13,14 en 60 tussen Kore- vaar en Herensingel rijden via het Levendaal, Plantage en Zijlsingel. Deze wijziging duurt ongeveer 14 dagen. NZH-lijn 43 zal tussen Kore- vaarstraat en Station rijden via Breestraat, Kort Rapen burg, Prinsessekade, Nieuwe Beestenmarkt, Tweede Bin nenvestgracht, Stationsweg en Steenstraat. De lijnen 2, 12, en 13 van Cen traal Nederland zullen vanaf de Lage Rijndijk, Kooilaan naar het station rijden via de Herensingel, Maresingel, Oude Herengracht, Langegracht en verder de normale route. Ko mend vanaf het station wordt gereden via Langegracht, Oude Herenstraat, Haven, Zijl poort naar Lage Rijndijk enz. In verband met de afsluiting van de Haagweg en het Noor deinde zullen vanaf 4 augustus de NZH-buslijnen 13 en 14 worden omgeleid via de Vink en Haagsche Schouw. Het tra jectgedeelte tussen Leiden Zuid-West en Station NS, via Kort Rapenburg en Steen- straat /Nieuwe Beestenmarkt komt te vervallen. Lijn 30 zal gedurende de gehele afsluitpe- riode van drie maanden, vanaf de Haagse Schouw recht streeks van en naar Station NS rijden via de Plesmanlaan. Het traject tussen Haagsche Schouw en Station NS, via Leiden Zuid-West, Kort Ra penburg en Steensstraat/N. Beestenmarkt komt te verval len. Bij de halten langs de Rijndijk zal gedurende deze tijd lijn 13/14 stoppen. Passagiers van en naar Leiden Zuid-West, kunnen op de tijdelijke halte 'Haagsche Schouw', (halte lijn 43) overstappen van lijn 13 of 14 op lijn 30 en omgekeerd. Zij dienen daarbij aan de andere zijde van de weg in te stappen dan waar men is uitgestapt. Tijdens de duur van de afslui ting zal er zowel op lijn 13, 14 als op lijn 30 volgens een tijde lijk gewijzigde dienstregeling worden gereden. Deze dien stregelingen zijn gratis ver krijgbaar bij de NZH halte kantoren en in de stadsbussen. Zakkenrollers weer aktief LEIDEN Bij de Leidse politie zijn gisteren weer di verse aangiften van zakke- rollerij binnengekomen. Vooral de Leidse week markt op de Nieuwe Rijn lijkt een geliefd werkterer- rein voor de dieven te zijn. Een 74-jarige vrouw uit Voor schoten werd gistermiddag omstreeks vijf uur van haar portemonnaie, met een inhoud van 85 gulden beroofd. Het geld werd uit haar handtas ge rold, terwiil de vrouw bood schappen deed op de markt. Korte tijd later werd op de markt een 19-jarige Leidse van een plastic tas, met porte monnaie en wat spullen ter waarde van 116 gulden, be roofd. De vrouw had de tas onder een snelbinder achter op haar fiets gebonden en liep met de fiets aan de hand over markt. Een 53-jarige Katwijkse werd 's ochtends omstreeks elf uur tijdens het instappen van de trein op het station in Leiden van haar beurs beroofd. In de buidel zat een bedrag van 425 gulden. De deelnemertjes aan de vijfenveertigste Tour de Frats werden op het Leidse Stadhuisplein ontvangen door wethouder Tesselaar. Een half uur voor op het tijdschema ar riveerden de deelnemers van de vijfen veertigste Tour de Frats gistermiddag op het stadhuisplein in Leiden, de laat ste stad die in deze jeugdronde door Nederland werd aangedaan. Het pelo ton van rond de dertig jeugdige ren ners had zo'n zevenhonderd kilometer in de benen. De start van de Tour de Frats vond tien dagen geleden plaats in Utrecht. Van daaraf werd de tocht vervolgd naar Arn hem en eindigde via Lichtenvoorde, Cues- feld. Goor, Apeldoorn, Hilversum, Am sterdam en Sassenheim in de finishplaats Leiden waar wethouder Tesselaar klaar stond om de fietsers te ontvangen. Na mens Leiden Promotion kreeg iedereen een bos bloemen aangeboden terwijl de gemeente alle deelnemers uitnodigde om aanwezig te zijn van de op 25 augustus te verrijden Ronde van Leiden waarin ook de ploeg van Tourwinnaar Joop Zoete melk meerijdt. Later op de middag vond de prijsuitreiking plaats in clubhuis De Zevensprong. Eerste prijzen waren er voor Douwe Vis ser en Heidi Kolfschoten, niet omdat zij de snelste tiiden hadden neergezet maar omdat zij zich gedurende de Tour het aar digst en behulpzaamst hadden gedragen. De Tour de Frats 1980 was een zware, zoals het Tourbulletin vermeldde. De eer ste dagen werden verreden in stromende regen terwijl de overgang naar zonnig weer eigenlijk te snel verliep. Ondanks deze metereologische tegenvallers vielen er maar negen deelnemers uit. Dit jaar telde de tourkaravaan zelfs drie deelne mers van slechts negen jaar. De drie meis jes haalden alle drie de eindstreep wat met recht een opmerkelijke prestatie mag worden genoemd, hetgeen echter niets af doet aan de prestatie van de andere deel nemers.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3