tletiekfederatie stelt onderzoek §in naar Russisch bedrog ewicz steelt de show mm Markin vanuit het niets naar goud Eigen atleten bevoordeeld, westerse benadeeld °OOLSE POLSTOKSPRINGER '&EEFT GOUD GLANS MET RECORD Boogschutters buiten medailles Medailles ft - B «JORT. LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 JULI 1980 PAGINA 11 40 \oSKOU Cen afgevaardigde van het K Internationaal Olympisch Comité heeft vertegenwoordigers van de interna tionale atletiekfederatie opdracht gege- en een uitgebreid onderzoek in te stel- n naar bedrog bij de Olympische atle- ekwedstrijden. Het gaat om het speer- rerpen, het discuswerpen, polsstokhoog- iringen en hinkstapverspringen bij de «ren. I aar ver uidt zouden Russische officials lkens op het moment dat er een Russi- he werper aan de beurt was de poorten an het stadion hebben opengegooid, zo- dat speer en discus werden „gedragen" door de wind, terwijl er bij de worpen van de concurrenten sprake was van windflauwte. Bovendien zou de speer van gouden medaillewinnaar Dailis Kula vlak op het gras zijn neergekomen. Daardoor was er geen afdruk. Volgens de reglementen is zo'n worp ongeldig, maar de officials vonden niettemin de plaats waar de speer was neergekomen. Zij zouden de landingsplaats ook nog een metertje hebben verlegd. De IAAF moet deze zaak nu uitzoeken. Iets dergelijks zou zich hebben afgespeeld bij het dis cuswerpen. De Cubaan Luis Delis pas seerde bij zijn laatste poging de Oostduit- se wereldrecordhouder Wolfgang Schmidt voor het brons. Er werden nog twee klachten over voortrekken van Russische atleten en benadelen van Wes terse atleten bij de IAAF ingediend. De Australische hinkstapspringer Ian Campbell kwam op zijn specialiteit tot een afstand van 17 meter 50, die hem de gouden medaille zou hebben opgeleverd. De officials verklaarden zijn poging on geldig. Niet doordat Campbell over de afsprongbalk stapte; zijn afzet was cor rect. Maar omdat hij tijdens de stap met het „tweede" been de grond zou hebben getoucheerd. Klachten over onsportief gedrag van de officials kwamen er ook van de Zweedse polsstokhoogspringers. De Russische offi cials zouden bij de kwalificatie het vlag getje, waarmee wordt aangegeven dat de baan vrij is en dat de atleet met zijn aan loop kan beginnen, naar beneden gehou den hebben. Voor de eigen springers zouden ze het vaantje demonstratief om hoog gestoken hebben om de windsterk te te laten zien. Afgelopen week kwam het tussen de Russische organisatie en de IAAF al tot een heftig meningsverschil. De IAAF verlangde dat de juryleden toegang zou den krijgen tot het middenterrein om zich bij omstreden beslissingen van nabij op de hoogte te kunnen stellen. Het ver zoek werd door de organisatie afgewe zen. De juryleden dienen zich nu vanaf de tribune een oordeel aan te meten over gebeurtenissen die met het normale oog nauwelijks voor honderd procent te vol gen zijn van grote afstaqd. „Een schan daal, dat in de geschiedenis van de Spe len nog niet is voorgekomen", aldus een IAAF-woordvoerder. JOSKOU Wladislav Kozakiewicz tuurde gisteravond bijna het hele at- eüekprogramma in de war. Het was le bedoeling dat de polstokhoogsprin- ers de ongeveer 90.000 toeschouwers ip de tribunes zo lang zouden bezig jouden, dat de deelnemers aan het on- ierdeel 50 km. snelwandelen bij hun erugkeer in het stadion door een uit- jundige menigte zouden worden be roet. Het pakte echter anders uit. 'j Cozakiewicz stal de show. Elke keer ^-anneer hij aanzette om met een da- srende sprong de steeds weer aange- iste hoogte te overwinnen was suc- tcs verzekerd. Terwijl de voltallige joncurrentie steeds meer moeite had ,e in een schitterende vorm stekende 'ooi bij te houden, nam Wladislav Tikiewicz de steeds moeilijker lende hindernis met het grootste ak. Na zes sprongen, de laatste cht hem over de 5.75 meter, was hij verzekerd van de gouden medaille. I Een plak die extra glans kreeg omdat zijn poging het wereldrecord met één centimeter te verbeteren en op 5.78 meter te brengen eveneens slaagde. Pas op 5.82 meter kwam er een eind aan de demonstratie van kracht, tech- |niek en machtsvertoon. De aanval op "le barrière mislukte. Maar terecht lerkte Kozakiewicz na afloop stra nd op: „Ik kon alles vandaag toch tevreden, want zij waren er mede de oorzaak van dat de Franse vedetten een verpletterende nederlaag leden. Thierry Vigneron moest al op 5.55 meter afhaken. Hij kwam gisteren alleen over de 5.45 meter en bleef ver achter op zijn beste persoonlijke verrichting van 5.75 meter, waarmee hij Kozakiewicz enige maanden geleden als deelrecordhouder had onttroond. En ook Houvion kon gis teren de Franse eer niet reddden. Laatst genoemde mocht dan met een sprong van 5.75 meter kort voor de aanvang van de zomerspelen zijn naam op de wereldrecordlijst hebben laten bijschrij ven, in het directe duel met de Pool was hij eveneens kansloos. En dat gold even eens voor Bellot, de derde Franse troef. Rechtvaardig Eigenlijk niet meer dan een rechtvaardi ge zaak. Als gisteravond iemand aan spraak mocht maken op de Olympische titel, dan was het wel Wladislav Koza kiewicz. En niet alleen omdat hij door blessures geplaagd op de vorige Olym pische Spelen alsmede tijdens de Europe se kampioenschappen van 1978 niet heeft kunnen schitteren. Tot op heden werd hij alleen gekroond tot Europees indoorkampioen in San Sebastian en in Wenen, resp. in '77 en '79, en won hij in 1974 zilver tijdens de Europese kam pioenschappen in Rome. Voor een atleet, die met de grootste re gelmaat de lat op een hoogte van 5.60 m. onberoerd laat, waren dat slechts kleine triomfen. In Moskou maakte hij tenslotte waar dat hij werkelijk als de allerbeste mag worden beschouwd. De eerste signalen daarvoor waren trou wens al in 1975 gegeven. Tijdens wed strijden op een zogenaamde Kusocinski Memoriaal was hij eveneens in een gran dioze vorm. Toch dreigde hij toen op een hoogte van 5.45 te blijven steken. De met een uitstekend gevoel voor humor geze gende Pool besloot toen maar de 5.40 te proberen. Hij kwam daar overheen en ging meteen door naar 5,60 meter, het geen prompt een Europees record bete kende. In één dag maakte hij een pro gressie van 22 centimeter. Vervolgens had hij vijf jaar nodig om het toenma lige wereldrecord van de Amerikaan Jennings weg te werken. Tijdens wedstrijden in Milaan, hij werk te eerder dit jaar een trainingskamp af in het Italiaanse Formia, gleed hij over de 5.72 meter. Tijdens de daarna rijkelijk vloeiende champagne vertelde de Pool zijn geheim. Hij beschikte over een nieu we 5.10 meter lange bijzonder harde stok. Toen hij eenmaal had ontdekt op welke hoogte hij deze stok het beste kon vasthouden, zette zijn vooruitgang zich snel door. In Milaan verklaarde hij al: Wladyslaw Kozakiewicz is blij; hij heeft zo juist goud veroverd op het polsstokhoog springen. „Ik geloof dat een hoogte van 5.80 meter haalbaar is" In Moskou werd duidelijk dat hij niet had gebluft. Zijn poging om over de 5.82 meter te komen - de absolute sprong in het atletiek-heelal - mocht mislukken, het deerde hem niet. De onder voor hoogspringers matige omstandigheden - het waaide hard en het publiek probeer de met fluitconcerten de atleten uit hun concentratie te halen - afgewerkte sprongen waren van een superieure klasse. De andere favorieten van een gouden medaille, krqgen een pijnlijk les- Kozakiewicz zorgde er steeds voor min der sprongen nodig te hebben als zijn ri valen. Steeds slaagde hii in zijn eerste poging het gewenste aoel te bereiken. Toch leek hij op 5.70 meter nog niet ge heel zeker van het goud, omdat de over gebleven prijsvechters na twee misluk kingen alles of niets gokten en de lat op 5.75 meter lieten leggen. Kozakiewicz bleef ijzig kalm toen hij zich opnieuw moest bewijzen. Onverstoorbaar nam hij zijn aanloop en bleef weer foutloos. Op dat moment bleef er voor de andere deelnemers slechts berusting over. De beste man had gewonnen. Het daarna gerealiseerde wereldrecord van 5.78 me ter was er alleen maar een bevestiging van. De Olympische Spelen 1980 waren een nieuwe, grote kampioen rijker. MOSKOU - Het Nederlandse duo Carry Floris en Tini Reniers, die na bijna een halve eeuw het Nederlandse boogschie ten weer op de Spelen vertegenwoordig en, zullen niet in de medailles vallen. Een conclusie gebaseerd na de 72 pijlen van de eerste dag, een kwart van het to taal. De dertienvoudige nationale kam pioene deelt de elfde plaats met Zwedens Anna-Lisa Berglund met 596 punten, 47 punten meer dan Keto Losaberidze uit Rusland. Tini Reniers staat twintigste, 38 punten achter op de Hongaar Bela Nagy. Russische schermer herstelt goed MOSKOU Vladimir Lapitsky, de Russische schermer die drie dagen ge leden door de punt van een floret in de borst werd gestoken, is buiten le vensgevaar. De Hongaarse arts Genoe Kamuti, lid van de internationale schermfederatie, verklaarde na een bezoek de Rus, dat Lapitsky aan de beterende hand is. In tegenstelling tot eerdere berichten werd Lapitsky niet geopereerd. De Rus raakte drie dagen geleden ge wond tijdens een landenwedstrijd tegen Polen. De punt van de floret van de te genstander drong door de berscherming heen in de borst van Lapitsky. Bij een eerste medisch onderzoek bleek de punt het hart op een haar gemist te hebben. MOSKOU De medaillestand na de twaalfde dag is resp. land, goud, zilver, brons, totaal): 1. Rusland 62 54 32 148 2. Oost-Duitsland 37 30 33 100 3. Italië 7 3 3 13 4. Hongarije 6 8 9 23 5. Bulgarije 5 10 13 28 6. Roemenië 5 4 7 16 7. Groot-Brittannië 4 7 4 15 8. Frankrijk 4 3 2 9 9. Zweden 3 3 6 12 10. Cuba 2 4 3 9 30. Nederland 0 0 2 2 31. Libanon 0 0 1 1 Jimmy Carter naar huis gestuurd MOSKOU De discotheekaffaire heeft voor twee atleten een vervelend vervolg gekregen. De Britse zwemmers Gary Abraham en Jimmy Carter behoorden ook tot de jongelui die zondagnacht in een dronken bui het restaurant op zijn kop hebben gezet en Russische agenten hebben beledigd. De delegatieleider van de Britten besloot daarop de twee rad draaiers voortijdig naar huis te sturen. j finale 400 meter die werd gewonnen door de Rus Markin. Geheel links Juan- Comaneci denkt nog niet aan stoppen MOSKOU Nadia Comaneci, de Roe meense turnster die in Moskou Olym pisch goud won op de onderdelen vrije oefening (met Nelli Kim) en de even- wichtsbalk, zet haar loopbaan voort. In het najaar begint de 18-jarige turnster aan een studie aan de sporthogeschool in Boekarest, waar de beste turntraining wordt gegeven. Rouwband tijdens sluitingsceremonie TALLINN De Oostenrijkse zeiler Wolfgang Mayrhofer heeft gisteren in Tallinn tijdens de officiële sluitings ceremonie van de Olympische zeilre-, gatta voor een incident gezorgd. De winnaar van de zilveren medaille in de Finnjollenklasse hield bij de prijs uitreiking een privé demonstratie te gen de Russische inval in Afghani stan. Mayrhofer verscheen overi gens breeduit lachend met een zwarte rouwband om zijn linkerarm. Tot tweemaal toe balde hij een vuist Opvallend was dat tijdens de ceremonie de optische verwijzingnaar de volgende^ Olympische zeilregatta in Los Angeles (1984) ontbrak. De amerikaanse vlag werd eveneens niet gehesen. In aanwe zigheid vande scheidende IOC-voorzitter Lord Killanin en zijn opvolger Juan Sa maranch werd het Olympisch vuur ge doofd zonder vermelding van de volgen de Olympische halte: Los Angeles. MOSKOU De samensteller van het - uiteraard - rode boekje waarin de Russische Olympische deelnemers zijn opgenomen, moest kort voor de Spelen nog snel naar de drukker. Uit het verre Siberié was het bericht ge komen dat de vorm van de 400 meter- loper Viktor Markin sterk was verbe terd. De atleet uit Novosibirsk werd daarom alsnog voor de ploeg van Moskou geselekteerd. De man van het boekje zal geen spijt hebben van zijn overhaaste tocht, want gisteren won de 23-jarige medische student de Olympische finale. Niet de favoriete Brit Jenkins of de Belg Brijdenbach ging met het goud strijken, maar Vik tor Markin. En daar had nauwelijks iemand rekening mee gehouden. De Rus had een magere 45.66 als beste tijd achter zijn naam staan en die was nog wel vorig jaar gelopen. In het be gin van dit seizoen was Markin niet verder gekomen dan 46.96, ook al doordat hij in de winter bij het schaatsen een voetblessure had opge lopen. Maar ineens was de vorm er weer. En dat leverde hem een gouden medaille in de tijd van 44.60 op. Markin trad daarmee gisteravond in de voetsporen van Alberto Juantorena, de held van Montreal. Die heldenrol was voor de Cubaan in Moskou niet wegge legd. Juantorena werd vorig jaar twee maal aan een achillespees geopereerd en liep daardoor een grote trainingsachter stand op. Toch slaagde hij er gisteravond nog in als vierde te eindigen. Alle reden voor de kersverse Olympische kampioen Markin om op te merken: "Alberto is een geweldige atleet. Ik bewonder hem zeer. Misschien kan ik ooit nog eens zijn wereldrecord overnemen". De prestatie van de Cubaan was inder daad fameus, want hij hield bijvoorbeeld de al jaren als een talent te boek staande Fons Brijdenbach nog achter zich. De flpf "gel DOOR WIL ts KESTER Belg, in Montreal vierde, werd nu vijfde. Brijdenbach was als een raket gestart, maar moest dat op het laatste rechte eind bekopen. Naast Juantorena en Markin moest hij ook nog de Australiër Mitchell (zilver) en de Oostduitser Schaffer (brons) voor laten gaan. Toch leverde Brijdenbach op het Moskouse Olym pische tartan zijn op één na beste presta tie af. Alleen vier jaar geleden was hij in Montreal een fractie van een seconde sneller geweest. De brave man kan dus gewoon niet harder. Om het Belgische leed compleet te maken: Emiel Putte- mans en Alex Hagelsteens slaagden er niet in zich te kwalificeren voor de vijf kilometerfinale. Die zal waarschijnlijk wel weer volledig worden beheerst door de Ethiopiérs. Yifter en Mohammed konden het zich zelfs permitteren tijdens hun eindsprint een babbeltje te maken. Over kracht gesproken. Voor karakter kan men terecht bij John Treacy. De Ier werd een week geleden bewusteloos van de baan gedragen en naar het ziekenhuis vervoerd. De hitte was hem tijdens de tien kilometer te veel geworden. Gister avond kon hij zich echter wel in het Et hiopische geweld handhaven en een plaats in de vijf kilometer finale ver overen. Schoonheidsfoutje Bij de dames zijn de Spelen een soort in terland tussen Rusland en Oost-Duits land, een schoonheidsfoutje in de per soon van Simeoni en Colon daargelaten. Nu waren de Oostduitsen weer aan de beurt voor een gouden medaille. Barbel Wockel raffelde de 200 meter in een Olympische recordtijd in van 22.03 al Het wereldrecord blijft echter in het be zit van haar landgenote Marita Ogh. De eveneens Oostduitse Romie Miiller kwam teleurstellend niet verder dan een vierde plaats. Zij moest voorrang verle nen aan de Russin Bochina en de swin gende Otty van Jamaica. Els Vader kwam in het finalestuk niet voor. De Zeeuwse werd in de halve finale kans loos uitgeschakeld. Desondanks was zij niet ontevreden. „Het is miin snelste 200 meter in Moskou. Op het laatste rechte eind kwam ik echter nog te veel*kracht te kort. Waarschijnlijk toch een gevolg van mijn ziekte", aldus de Zeeuwse. Kan zijn, maar in ieder geval ging in een tijd van 23.44 opnieuw een Nederlandse at leet roemloos ten onder. Wat verwacht In de 1500 meter serie deden de Britten Coe en Ovett wat van hen werd ver wacht De gouden winnaar van de 800 meter maakte de meeste indruk. Hij liet de beste tijd noteren (3.36.8). De Britten hebben in ieder geval de concurrentie van Filbert Bayi niet te duchten. De man uit Tanzania heeft gekozen voor de steeple. Op de langste Olympische damesafstand, de vijftienhonderd meter wordt de zaak volledig beheerst door de Russinnen. Maar dat is al lang bekend. Zoals de werpnummers over het algemeen ook een zaak voor de Oosteuropeanen. Dat bewezen de Russen Kiselyov en Barysh- nikov gisteren weer eens met goud en zilver bij het kogelstoten. Brons was er voor Udo Beyer de winnaar van Mon treal. De Oostduitser raakte in Moskou tevens zijn Olympische record kwijt aan Kiselyov, die nu is opgenomen in een gouden Russische boek.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11