Benzine zaterdag twee cent goedkoper Zoekactie naar helpers aanslag joodse kinderen <4/ Sjah met militaire eer begraven raag naar amers meer an verdubbeld (5) Lsstella av. (Sowumt lekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas -edacteur: Wim Buljteweg. Advertenties (excl. BTW) f 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorginq: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) ementen: kwartaal 46,30; jaar 173.70; losse nummers: 60 cent. Dinsdag 29 juli 1980, 70e jaargang no. 21719 Mogelijk onweer 'Mogelijk een regen- of on weersbui. Middagtemp. van 20 tot 25 graden. Matige oosten wind. Morgen zon: 5.55 - 21.32. Schev. hoogw.: 5.15 en 17.55. Laagw.: 1.25 en 13.30. Arie Groenevelt Actualiteitenrubriek brand punt" waarin een gesprek met Arie Groenevelt om 21.15 uur op Ned II en om 20.27 uur tv- serie" „De Sullivans". Op Ned. I om 19.35 uur film „Vrede over Jeruzalem" en om 20.30 uur documentaire „Olympische Spelen en evan gelie". bstbare violen gestolen Slecht werkklimaat CHEDE Uit het huis van de Ensche- violist Bech zijn het afgelopen week- twee uiterst kostbare violen gestolen. ne viool, een Guerneri van tweehonderd oud, heeft een waarde van ongeveer tigduizend gulden. raarde van de andere viool is, volgens Inschedese politie, niet precies bekend, let huis werden ook nog drie strijkstok- gestolen. wt4 ARNHEM De airconditioning van het gro tendeels uit glas bestaande Arnhemse stadhuis blaast de laatste dagen lucht van 29 graden Cel sius het gebouw in. In de winter werd ooit tien f raden gemeten. ij de bouw van het stadhuis, dertien jaar gele den, werd bezuinigd op het systeem dat de tem peratuur moet regelen. Dat besluit is intussen wel betreurd. Het gemeentebestuur heeft nu voorgesteld om één miljoen gulden uit te trek ken om wat te doen aan de extreme tempera tuurswisselingen. Eerste Belgische F-16 verongelukt Speuractie (Van onze correspondent Mare De Koninck) BRUSSEL De Belgische luchtmacht heeft gisteren zijn eerste F-16 straaljager verloren. Het toestel stortte neer bij Nijvel, ten zuiden van Brussel. De piloot kon zich red den met de schietstoel. De oorzaak van het ongeluk was gisteravond nog onbekend. De Belgische luchtmacht werd in januari van het vorig jaar uitgerust met de eerste toestellen van het type F-16. Tot dusverre werden drieëndertig toestellen ontvangen. naar verdronken Zoetermeerder ZOETERMEER - Sinds fis- termiddag is op de Noord- Aa-plas in Zoetermeer een intensieve speuractie gaande naar het lichaam van een verdronken man. Gistermiddag kwam omstreeks kwart voor vijf de melding binnen dat een man bui ten de ballenlijn, waar de Noord- Aa-plas op sommi ge plaatsen een diepte heeft van dertig meter, in moeilijkheden was geraakt Met behulp van zes duikers werd naar de man gezocht echter tevergeefs. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met ingang van aanstaande zaterdag (2 augus tus) gaan de benzineprijzen om laag. Zowel normale als super- benzine wordt dan zeer waar schijnlijk twee cent per liter goedkoper. De maximumprijs van een liter super zou daar mee op ƒ1,472. komen. Bij de zelf tankstations en de witte impen liggen de prijzen over ger dan het hoogst toegestane gesteld op basis van een vrij ingewik- lliveau. kelde formule. Hiervan is de vrije- marktprijs een vrij belangrijk bestand- Minister Van Aardenne (Economische deel, met name, omdat dat de enige ma- Zaken) zal tot deze verlaging besluiten nier is om te zien of de oliemaatschap- vooral als gevolg van het dalen van de pijen niet overvragen. De regering benzineprijzen op de zogeheten vrije voelt er dan ook niet voor de „vrije markt. Op deze markt worden partijen prijzen uit het systeem te halen, zeals ge- en verkocht door handelaren, die vorige week gevraagd is door Konsu- onafhankelijk zijn van de grote olie- mentenkontakt. Deze organisatie maatschappijen. Het is overigens wel zo meent dat de grote oliemaatschapijen dat de oliereuzen zich de afgelopen ja- de „vrije" markt manipuleren, ren wat meer voor deze markt zijn gaan interesseren èn er zo af en toe ook Konsumentenkontakt vond ook dat de zelf wel aankopen doen. benzineprijzen zo snel mogelijk met moesten. Dit omdat de maatschappijen de prijzen van een vat ruwe oiie nog steller zouden hebben laten stijgen dan de landen van de OPEC. Volgens mi nister Van Aardenne heeft Konsumen tenkontakt zich daarbij vrij fors ver gist, onder meer door geen rekening te houden met het stijgen van de kosten van het transport. Als men dit soort factoren erbij betrekt, dan lopen de prijsverhogingen van de industrie en van de producerende landen vrijwel parallel, aldus de minister. (Mogelijke accijnsheffing op LPG: zie j Vanmorgen Is de hulpverlening uit gebreid met een duikploeg van de Genie van de Ko ninklijke Land macht en dregma- teriaal van de Rijkspolitie te wa ter. Verder speurt de Dienst Lucht vaart Rijkspolitie met een vliegtuig de plas af. De poli tie is bekend met de identiteit van de verdronken Zoetermeer, maar wil deze niet vrij geven, voordat hij is gevonden. De Egyptische pre sident Sadat condo leert ex-keizerin Fa- rah Diba. (foto bo ven) Oud-president Nixon wordt bij zijn aankomst in Kairo verwelkomd door de Egyptische mi nister Metwally. (foto rechts). UDENTENHUISVESTING: oACHTLUST GROEIT VAN .000 NAAR 25.000 )ioq fge ra *cif ioo t« em zi in< S> ïta et ïrw D® vraag naar kamers van de Stichting Studen- icht Huisvesting (SSH) is op dit moment ruim twee keer zo ren a^s vorig jaar om deze tijd. „Onze computers dreigen enk draaien", aldus secretaris H J. van den Heuvel van cir< Gemeenschappelijk Overleg Studentenhuisvesting. „Vo- s a jaar hadden zich, over het hele land verspreid, 12.000 Ie e eren bij ons ingeschreven voor een kamer. Nu is het iap, al namen op de wachtlijst hard op weg naar de 25.000. ironf^httijd varieert inmiddels van één tot drie jaar". nog elai ichtingen voor studenten- i vo resting zijn gevestigd in 13 billende plaatsen in ons De huizen die ze exploi- ploo zijn oorspronkelijk al- ave» voor studerenden be leid! I, maar in de praktijk al efen nu vrijwel overal ook e h< ende jongeren toegelaten. ;t eigrijkste factor die de huidige run op de SSH in de hand heeft gewerkt is volgens Van den Heuvel de huurwet van 1 juli '79. Daarin wordt de ruimte die een verhuurder heeft om een huurder „op straat te zetten" belangrijk in geperkt. „Veel mensen die best ruimte over hebben, dur ven het onder de huidige om standigheden niet meer aan om iemand op kamers te ne men", aldus Van den Heuvel. „Daartegenover staat dat het aantal jongeren dat zelfstandig wil wonen, nog steeds toe neemt". Een oplossing zou vol gens hem de bouw van semi- permanente huisvesting zijn, met een levensduur van 10 15 jaar. „Maar daarvoor zijn de bouw-richtlijnen van het mi- nisteriè van volkshuisvesting vaak te streng". Om de stroom van eerstejaars straks toch provisorisch onder dak te kun nen brengen worden in veel universiteitssteden alweer de eerste voorbereidingen getrof fen voor sleep-ins, tentenkam pen en wat dies meer zij. (Zie verder pagina 3). 1 die verdedigen zich door eggen dat kinderen zich best thuis voelen in een omgeving. Onzekerheid over nieuwe premier van Iran TEHERAN De benoe- ming van de nieuwe premier van Iran blijkt in een im passe te zijn geraakt De kansen van de door presi dent Bani-Sadar voorgedra gen 33-jarige Mostafa Mir- Salim zijn twijfelachtig ge worden. Als Mir-Salim wordt afgewe zen betekent dit een zware slag voor de president, die hem heeft voorgedragen. Dan zou Djaleddin Farsi, een mili tantere politicus, die de keus was van de door de geestelijk heid overheerste Islamitische Republikeinse Partij (IRP), waarschijnlijk regeringsleider worden. De positie, van de Iraanse minister van Buiten landse Zaken, Sadegh Ghotb- zadeh, is niet duidelijk. Minder drukte op Voorschotense paardenmarkt Het uitbundig zo merse weer Is gisteren nadruk kelijk van invloed geweest op de Jaarlijkse paar denmarkt in Voorschoten. Minder drukte dan voorgaande Jaren toonde aan dat veel potentië le bezoekers uit eindelijk hadden gekozen voor zand, zee en zon. De ruimte die hierdoor In het centrum van Voorschoten ont stond, bood de toch nog dui zenden bezoekers volop gelegenheid sfeer te proeven en op hun gemak de ongeveer 145 paarden te bekij ken. Een groet aantal paarden verwisselde na handjeklap tussen handelaren van eigenaar. Foto: Milan Kon- valinka (Zie verder pagina 4) De als Al Saeid -Nasser geïdentificeer de, 25-jarige, Syriër had een vervalst Ma rokkaans pas poort in zijn bezit. (Van onze correspondent Mare de Koninck) ANTWERPEN Hoewel de 25-jarige Syriër Saeid Nasser tot nu toe volhoudt de aanslag op de Joodse kinderen in Antwerpen alleen te hebben gepleegd, blijft de Antwerpse po litie zoeken naar medeplichtigen. Getuigen van de aanslag weten met zekerheid dat ze nog twee mannen hebben zien wegren nen. Ook ligt een aanwijzing in het feit, dat de twee geëxplodeerde handgranaten vrijwel ge lijktijdig zijn geworpen. Voor één persoon zou dat moeilijk en riskant zijn geweest. Zoals gemeld is bij de Afgelopen zondag uitge voerde aanslag een uit Parijs afkomstige jongen van vijftien jaar om het leven gekomen. De toestand van een dertienjarige Antwerpse jon gen is zorgwekkend. Hij was geopereerd omdat tientallen granaatsplintertjes in zijn hersenen waren binnengedrongen. Van de overige ge wonden lagen er gisteren nog tien in het zie kenhuis. Een van hen is 37-jarige, zwangere, mevrouw Polak. Zij is van Nederlandse af komst. Volgens eerdere berichten waren de Ne derlanders in het gezelschap ongedeerd geble ven. Ook het 9-jarige Nederlandse meisje Es ther Kohn, evenals mevrouw Polak in België woonachtig, raakte licht gewond. Inmiddels hebben zowel de Palestijnse Bevrij- dings Organisatie (PLO) als het van de PLO af gescheiden, radicalere, Volksfront voor de Be- .vrijding van Palestina de verantwoordelijkheid voor de aanslag afgewezen. Eerder had een man die zich woordvoerder van het Volksfront noemde, telefonisch meegedeeld dat deze ter reurorganisatie het drama wel degelijk op haar geweten had. Het verhoor van de gearresteerde Syriër ver loopt moeizaam. Hij weigert tot nu toe een dui delijk antwoord te geven op de vraag of hij tot een terreurorganisatie behoort en zo ja tot wel ke. „Het is oorlog. Ook onze kinderen worden vermoord. We treffen de Joden waar we ze vinden", aldus zijn verklaring. Muiterij in Afghaans leger gemeld ISLAMABAD In diplo matieke bronnen in de Paki staanse hoofdstad Islama bad is vernomen, dat ver schillende eenheden van het Afghaanse leger in opstand zijn gekomen tegen het regi me van president Karmal. Het zou gaan om een groep van ongeveer 8.000 soldaten. De muiterijen zouden verband houden met de machtstrijd binnen het Afghaanse regime, waarbij dé Khalq-vleugel van de regerende communistische partij, ondanks het feit dat zij de steun heeft van de meer derheid van de bevolking, aan macht inboet en president Karmal steeds meer de touw tjes in handen, krijgt Uit New Delhi komen berich ten dat de Russische troepen een massale luchtactie tegen de Afghaanse verzetstrijders zijn begonnen. Ook komen en berichten over gevechten tus sen Russische militairen en guerrillastrijders in de straten van Kaboel. Via een luchtbrug zouden nog steeds nieuwe troepen en nieuw materieel naar de Afghaanse hoofdstad worden overgebracht KAIRO De voormalige sjah van Iran is vanmorgen tijdens een sobere plechtig heid met militaire eer bijge zet in de Al Rifaie-moskee in Kairo, waar ook de laat ste Egyptische koning Fa- roek begraven is. De kist met het stoffelijk overschot van de sjah werd, bedekt met de Iraanse vlag, door drie generaals en een admi raal van het Egyptische le ger, de luchtmacht en de ma rine naar zijn laatste rust plaats geleid. Kort daarvoor had in de moskee een gods dienstige plechtigheid plaats waarin president Sa- dat van Egypte een aantal verzen uit de Koran citeer de. Namens de westerse landen was alleen de Amerikaanse ambassadeur in Kairo, Alfred Atherton aanwezig. Op per soonlijke titel woonde oud- president Nixon de begrafenis bij. Vele landen voerden giste ren achter de schermen druk diplomatiek overleg over hun vertegenwoordiging bij de be grafenis. Namens de Nederlandse rege ring was niemand op de begra fenis aanwezig. Wel heeft de regering en de koninklijke fa milie in een telegram hun me deleven betuigd met het gezin van de sjah. In een verklaring van het Nederlandse ministe rie van Buitenlandse Zaken volstond men met te zeggen dat de sjah „zijn stempel" op de ontwikkelingen in Iran had gezet Van verscheidene zijden onder wie van de Iraanse oud-pte- mier Bakhtiar werd lof toege zwaaid aan president Sadat voor de moed die hij had ge toond jegens de sjah. Voor bouw an interieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541 Keukens - open heerden - tegels - sanitair - alle verbouwingen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1