rarkensh o uder zi t 'in de problemen over "jescherming weidevogels GRwENTE FRfftT BL' EMBM BALLEN Ta^ND en tuinbouw JJPECIAAL VOOR LANDBOUWKRINGEN: PRUZEN NIET OPBLAZEN Recordaantal verkochte bloemen en planten in '79 PRIJZEN TULPEN ONDER DRUK LEIDSE COURAN- MAANDAQ 28 JULI 1980 PAGINA 9 8 er. I een flink aantal maanden •rkeert de Nederlandse var- jnshouderij in de proble- len. Problemen die onder idere het gevolg zijn van tt stagneren van de export varkensvlees.' De beken- „varkenscyclus" volgens •lke 1980 een jaar van in trhouding hoge varken- errie, prijzen zou ziin, blijkt te zijn ammjerstoord. Daarvoor zijn teerdere oorzaken of combi- elen; iaties van oorzaken. Aan de verse ne kant een geweldige pro- juktiestijging de afgelopen rzifrgfpren. maar de laatste tijd ook naaJtjen dalende consumptie. is kJ£an veel groter invloed op alm fcje Nederlandse varkenshou- >rij en vooral op de prijs- rgariiiorming is de afzet. Die afzet es varttagneert buiten de EG onder dede>ndere naar Japan en de MSA. Maar vooral de hache- unjke marktsituatie in ver- naakwand met de grensmoeilijk- m taMeden met Italië zorgden er of neéfoor dat tegen ieders ver te tijm achting in, de varkensprijs itortte. Dat begon in maart tn de Italiaanse grens voor irs vlees werd gesloten. Dat tgon in maart toen de Ita- anse grens voor vers vlees rd gesloten. De gevolgen papriki)n dat, terwijl de boer in ja- luari en februari nog ƒ4,05 snijtyet kilogram geslacht ge in wicht ontving, die prijs nu wafetaker zestig cent per kilo- <n migram lager is. En dat bete- te mkent dat de Nederlandse var- eekenshouder met verlies kerrwerkt en op elk varken dat n mdiij nu aflevert flink geld k manoet toeleggen. Naar schat- nte ating ligt de kostprijs nu zo'n bidertig tot zestig cent per kilo gram hoger dan de op- lef eebrengstprijs. een j baste ^""Afhankelijk óg lOe produktie van varkens vlees in ons land is enorm JEk,root. Nog geen twintig jaar geleden lag de produktie zo ■Mfond de vijf miljoen slacht- mHfrarkens per jaar. Nu is die 'Tjproduktie toegenomen tot bij- "Salmonella is een geslacht zestien miljoen mestvar- van bacteriën dat bestaat uit ■^■icens per jaar. Minder dan de zeer vele en uiteenlopende .helft van al dat vlees wordt soorten. Bepaalde daarvan - flu in eigen land opgegeten. Bij- en dat zijn dan de kwaadaar- na zestig procent moet in het dige - kunnen de oorzaak zijn 'buitenland worden afgezet. \f Q), Vooral West-Duitsland en Italië zijn onze grootste afne- mers. wanneer de export volg naar een van deze twee twik groot-afnemers stagneert dan e w is het effect daarvan op de De nederlandse varkensfokker moet op elk varken dat hij aflevert flink wat geld toeleggen. kwestie. Gelukkig waren binnen zeer korte tijd de des kundigen het eens over de onderzoekmethoden e.d. waardoor na enkele weken de export weer normaal doorging. Sinds eind maart staat nu de export naar Italië vrijwel stil. Met de wet in de hand, tonen de autoriteiten aan dat ons varkensvlees niet vrij is van Salmonella-kiemen. Die kie men zijn altijd en overal aan wezig. Men steriliseert het vlees wel en het wordt per koelwagen vervoerd, maar toch is altijd de aanwezigheid van kiemen aan te tonen. Die erg lang. Het gevolg is dat de betaald worden. De vraag is export van vers vlees vrijwel of banken in alle gevallen tot stilstand is gekomen. In bereid zijn te helpen met bij- januari van dit jaar ging er voorbeeld kort lopende le- nog gemiddeld per week- zo'n ningen. Het probleem dat 3000 ton vers vlees per koel- daarbij naar voren komt is, wagen naar Italië plus een dat onderpanden als grond en woonhuis de afgelopen maanden drastisch in prijs zijn gedaald. Wanneer de ex port naar Italië niet snel weer op gang komt en de prijzen weer zullen aantrek- 1000 ton gevroren vlees. Op het ogenblik beperkt die ex port zich tot enkele tonnen. Moelijkheden Lage prijzen voor de boer ^en n.aa,r het niveau van ja- zijn het gevolg. Een kostprijs nurari dan zijn de gevolgen die ook al als gevolg van ho- voor zeer veel individuele gere voeder- en energiekos- varkenshouders nog niet te ten gestegen is, en die nu in overzien, de meeste gevallen hóger ligt dan de prijs die de boer ont- Inkrimïlinff vangt. Dat zou kunnen bete- kenen dat veel varkenshou- Tegelijkertijd zien we ook de ders in liquiditeits-problemen inkrimping van personeel bij geraken. De eersten die daar- een aantal grote slachterijen, mee te maken krijgen zijn Wanneer we de berichtge- wellicht die boeren die de af- ving mogen geloven zijn de gelopen jaren geheel nieuw moeilijkheden daar vooral in deze bedrijfstak zijn be- het gevolg van de hoge loon- gonnen en diegenen die dras- lasten. Loonlasten, die hoger •tisch hebben uitgebreid. De liggen dan elders omdat er van bijvoorbeeld paratyfus bij de mens. De eis van Italië: geen Salmonella-kiemen. Dat klinkt best aaredig, maar daaraan is in feite niet te voeldoen. Totale uitroeiing 'rotdhriic pnnrm ornnt We hokhon K&n bacterie is ondenk- xvullu ucxc llJU muci uc ucux- nei. veixuup unaer nei perso- iük baar. Over deze affaire verlo- jaarlijkse rente en aflossing neel op de slachterijen erg ruinf/nd Hp ?nvopr JmmPttP JF contacten en °.nder_ aan de bank overgemaakt groot zou zijn. Daardoor moet ruiniland de invoer stopzette in handelingen zeer moeizaam worden. Maar ook de voeder- r fu verband met de trichinen- en vooral: het duurt wel erg, leverancier moet elke week investeringen zijn zeer hoog. erg veel verzuim is en omdat Rond deze tijd moet de half- het verloop onder het perso- Varkenshouderijen In moeilijkheden. extra-mankracht worden aangetrokken en betaald. Je kunt ook zeggen dat de pro- duktiviteit er lager ligt dan elders. Dat verzuim en ver loop is ook wel voor te stel len. Het is niet het allerfijn ste werk dat slachten van varkens aan de lopende band. Vies-nat-koud-lawaai- ïg. De lonen liggen in deze bedrijven echter niet lager dan in vergelijkbare secto ren... echter niet hoger ook. Inkrimping van personeel door de hoge lasten, of zijn er andere oorzaken? Opvallend is het bijvoorbeeld dat de export van levende varkens met sprongen naar boven gaat. Was het normaal dat er per jaar enkele hon derdduizenden varkens le vend de grens overgingen, dit jaar gaat het op jaarbasis al om een kleine twee mil joen varkens die niet meer in de Nederlandse slachterijen geslacht zullen worden, maar ergens in het buitenland. In teressant is de vraag of die snel toenemende export van levende varkens het gevolg is van veterinaire moeilijkhe den of is het toegenomen om dat het voordeliger is ze in het buitenland te laten slach ten? Voordeliger voor wie ei genlijk? Al N PELDOORN Naar een iesch en Drents voorbeeld 1 de Commissie Natuur- k Milieu van de regionale lieuraad Oost-Veluwe een ochure uitgeven over de scherming van weidevo- ls in de broedtijd. Het okwerk is bedoeld voor de odbouw en vermeldt hoe jweide werkzaamheden •gels beter beschermd kun- worden. Ook reeën heeft len op het oog. t Milieuraadscommissie wil r verspreiding van haar Iviezen de landbouworgani- ties inschakelen. Enkele m unmissieleden en ook een vertegenwoordiger van de vo gelwerkgroep Oost-Veluwe, zeiden woensdagmiddag op de vergadering in het Apeldoorn- se stadskantoor, praktische be zwaren te zien tegen merkte kens bij nesten. Kwaadwillen den zouden daardoor aange trokken worden. De commissie schuilt zich ach ter een rapport van de vogel- werkgroep over de bedreiging van gierzwaluwen door stads vernieuwing. De gemeente Apeldoorn zou gevraagd wor den om bijvoorbeeld bij het stadskantoor en de Brinklaaf- lat speciale nestkasten voor gierzwaluwen (kolibri-achtig- en) te plaatsen. Juist in de bin nenstad mist de vogel door kaalslag een voorheen uitste kend nest en daarmee broed- gelegenheid. In het streven van de raad om nieuwe hoogspanningsleidin gen tussen Arnhem en Apel doorn ondergronds aangelegd te krijgen, wil de commissie het argument van vogelaanva ringen laten vallen, bij gebrek aan voldoende bewijsmate riaal. Blijft overeind het punt van „horizon-vervuiling". Zwaveldioxide De commissie besprak woens dagmiddag de bezwaren van de gezamenlijke milieuorgani saties in ons land tegen de uit worp van zwavel-dioxide (S02) in de lucht, speciaal vanwege de aantasting van de flora. Het Duitse Roergebied levert bij zuidoosten wind de Oost-Veluwe het overgrote deel van de zwavel-dioxide. Korstmossen, kanterellen en andere vegetatie blijken ui terst gevoelig te zijn voor zwa vel-dioxide, ook de honingbij. Vanwege het internationale karakter van vervuiling voelt de commissie Natuurlijk Mj- lieu zich vrij machteloos en kon niets anders besluiten dan de zwavel-dioxide waarschu wing voor kennisgeving aan te nemen. Nu de natte moesson sinds kort achter de rug is en de zon alweer een aantal dagen hoog aan de hemel staat is men gauw ge neigd veel dingen te vergeten. De consu ment is inmiddels bestookt met allerlei rampzalige berichten en er valt haast niet te ontkomen aan prijzen die de pan uit rij zen. Zonder twijfel is er de nodige schade geleden door wateroverlast, het is echter nog te vroeg om de balans al op te maken. In de fruitsector kan men wel zeggen dat de oogst van kersen, frambozen, bessen en aardbeien thans als afgeschreven be schouwd kan worden. In de groentensec- tor ligt dat echter anders. Door het koude en natte weer groeiden de gewassen zeer traag en men stond niet direct te popelen om in de stromende regen' op drassige grond te oogsten. Nu het beter weer ge worden is kan er wel een inhaaleffect ontstaan, waardoor de prijzen zullen da len. Sla Bij de sla heeft zich een uitzonderlijke prijsuitschieter voorgedaan. In de derde week van juli liep de gemiddelde prijs op van een kwartje naar zes dubbeltjes per krop. In de afgelopen week daalde de ge middelde priis naar 49 cent. Let wel, er wordt gesproken over gemiddelde prijzen, want er wordt sla aan de veiling aange voerd die in prijs varieert van 20 cent tot 78 cent per krop. Door het zomerse weer kan de vraag naar sla groter worden. De aanvoer blijkt echter mee te groeien, zo dat verdere prijsstijgingen onwaarschijn lijk lijken. Tomaten goedkoper De aanvoer van tomaten viel in de afgelo- B;n week groter uit dan vorig seizoen, aarnaast is er sprake van een toegeno men concurrentie op de Westduitse markt. Bulgarije, Italië, Frankrijk en Bel gië exporteren meer tomaten naar West- duitsland. Het Nederlandse aandeel is in de afgelopen week wat kleiner geworden. De A I export brachten f 1,36 per kilo op (vorige week f 1,*45). De aanvoer van vleestomaten is vrij omvangrijk. Zeker in vergelijking met vorig seizoen. Er wordt thans wekelijks ruim 900.000 ton aange voerd, (vorig jaar 500.000). Door de prijs- druk bij de gewone tomaten moesten de vleestomaten het ook ontgelden. Hier was het prijsverval echter aanmerkelijk gro ter. Zo daalde de gemiddelde prijs van een kilo BBB van f 2,03 naar f 1,66. Het totale aanbod van tomaten zal afnemen, dit heeft niet tot gevolg, dat de prijs op zal lo pen. Er moet met een verdere prijsdaling rekening worden gehouden. Overige gewassen Het aanbod van groene paprika's bleef van beperkte omvang. De prijs liep als ge volg hiervan op naar f 2,64 per kilo. Er worden echter meer groene paprika's ver wacht. De prijs zal als gevolg hiervan weer dalen. Ook bij de rode paprika's was er sprake van terugval in de aanvoer. Voor de rode paprika's liep de prijs ster ker op, voor een kilo werd er f 3,96 be taald. Van rood lijken ook de komende week een beperkt aanbod aan de veiling te komen, de prijs kan snel oplopen. De zware komkommers werden de afgelo pen week goedkoper, zo daalde de sorte ring 61-76 van 71 cent naar 59 cent per stuk. De lichtere sorteringen wisten zich goed in prijs te handhaven en liepen zelfs in prijs op. De gemiddelde prijs lag op 57 cent per scuk. Met een gelijkblijvend of wat kleiner aanbod in net vooruitzicht wordt er op een vaste marktsituatie gere kend. Het aanbod van tuinbonen wordt snel kleiner, de prijs liep op naar 60 pent per kilo. Chinese kool behoort tot de goedkopere groentensoorten en er werd gemiddeld 37 cent per kilo betaald. De prijs zal door een groter aanbod dalen. Door een tijdelijke oogststop bij prei was er een beperkt aanbod, de prijs liep on middellijk op naar f 1,72 per kilo. De oogst zal spoedig weer op gang komen en een groeiend aanbod zal tegen lagere prijzen verkocht worden. Ook bloemkool liep in prijs op en wel naar gemiddeld f 1,82 per stuk, ook voor dit gewas moet er weer op een groeiend aanbod gerekend worden, de prijs zal da len. Spitskool profiteert van de hogere groen- tenprijs, want er werd voor een kilo ge middeld 44 cent betaald. Deze prijs lijkt zich niet te kunnen handhaven. Snijbonen veranderden nagenoeg niet in prijs. Er werd gemiddeld f 4,50 per kilo betaald. Sperziebonen liepen flink in prijs op, na melijk van f 4,82 naar f 6,80 per kilo. Van beide bonensoorten mag op een groter aanbod gerekend worden, waardoor de prijzen zullen dalen. Koolrabi bracht 56 cent per stuk op, door een afnemend aanbod wordt er op vaste prijzen gerekend. bos, door een kleiner aanbod lijkt een 1 gere prijs mogelijk. Bij andijvie was er sprake van een specta culaire prijsstijging, namelijk van 60 cent naar f 2,28 per kilo. De prijs zal aanmer kelijk dalen door grotere aanvoer. Broccoli daalde in prijs van f 2,23 per kilo naar f 1,60 per kilo. Voor postelein werd er f 1,21 per kilo be taald. Ongeveer vier en een half miljoen Neder landse gezinnen kochten vorig jaar 865 miljoen bloemen en 31 miljoen planten. Dat betekent gemiddeld over alle gezins huishoudingen 192 bloemen en zeven pot- planten per jaar. De gemiddelde besteding op jaarbasis komt neer op 119 gulden per gezin. Het aantal gezinshuishoudingen is over het afgelopen jaar opnieuw toegeno men met 1,9 procent. Daartoe behoren ook de eenpersoonshuishoudingen. De to tale bestedingen' aan bloemen en planten is toegenomen met negen procent en be reikte hierdoor een totale waarde van 535 miljoen gulden. Hierbij komt dan nog een waarde van 71 miljoen aan bloemstukjes, zodat het totaal 606 miljoen gulden wordt. De toename in bestedingen aan snijbloe men is het gevolg van zowel een groei in gekochte aantallen als stijging van de ge middelde prijs. Van de potplanten werd een even groot aantal gekocht als in 1978. Omdat de gemiddelde prijs het afgelopen jaar een procent lager was, nam hierdoor ook het bedrag van bestedingen met een procent af. volgens een onderzoek van het Produkt- schap voor Siergewassen (PVS) heeft de verhouding aan bestedingen tussen snij bloemen en potplanten de laatste twee ja ren een sterke wijziging ondergaan. In 1977 bedroeg die verhouding 68 tegen 32, in 1978 was die gewijzigd in 72 tegen 28 en afgelopen jaar zelfs 74 tegen 26. Uit het onderzoek bleek ook dat per maand ongeveer zes op de tien huishou dingen aan de markt zijn voor bloemen en planten. In het voorjaar ligt het percenta ge iets hoger dan zestig procent Winkelgebonden Er is duidelijk sprake van een winkelge bondenheid bij de kopers en koopsters. Zij gaan van week tot week naar dezelfde winkel, hooguit twee winkels of aankoop plaats. Ze hebben een niet te onderschat ten voorkeur in afwisseling. Dit geldt niet alleen voor bloemen en planten, maar ook binnen het bepaalde sortiment zowel van bloemen als planten. Omtrent het koopgedrag is gebleken dat de huisvrouw op de voor haar favoriete aankoopplaats ter plekke bekijkt, welke bos bloemen of welke plant wordt gekocht voor een bedrag dat reeds tevoren is vast gesteld. Het aangeboden assortiment, on derlinge kwalitéits- en prijsverschillen zijn bepalend voor de keus. De mogelijk heden tot afwisseling bij die keuze speelt een grote rol. De verkoper heeft als het goed is daarmee al rekening gehouden door de uitstalling met veel assortiment en „bereikbare" prijzen. De weersomstan digheden blijken bij het aankoopgedrag ook een rol te spelen. Er is geconstateerd dat gedurende de lange winterperiode van het vorig jaar de zorg van de huisvrouw in de eerste plaats uitging naar de levens middelenvoorziening waarbij bloemen en planten naar de tweede plaats werden verwezen. Dat i9 ook uit een vergelijking met dit jaar gebleken. Bloementop! Nog nooit tevoren hebben de Nederlandse gezinnen zoveel bleomen gekocht als in 1979, een toename met 49 miljoen of zes procent tot een totaal van 865 miljoen. Het gemengde boeket maakte een stormachti ge ontwikkeling mee, wat mede is te dan ken aan deelname door de levensmidde- lenbedrijven. Dit artikel heeft een opvallend marktaan deel bereikt en staat bovenaan de lijst van de aankopen. Voor de snijbloemen valt een prijsstijging te constateren van gemid deld 54 cent per steel in 1978 naar 46 cent in 1979. Voor de eerste maal wordt bij de potplan ten een prijsdaling geconstateerd die wordt toegeschreven aan de verdergaande verschuiving van grote groene planten naar de wat kleiner de bloeiende planten. Tweederde van het aantal bloeiende plan ten is toegenomen terwijl de groene plan ten een stap achteruit hebben moeten doen. In twee jaar tijd zijn de planten be stedingen met tien miljoen gulden terug gelopen tot een totaal van 127 miljoen, waarvan 81 miljoen voor eigen huis tegen 94 miljoen in 1977 en 56 (53) miljoen als geschenk. De bloembollenexporteurs hebben totaal geen haast. De inkopers die nu dag-in, dag-uit plaats nemen op de stugge houten banken in de veilingzalen vertopen dan ook geen enkele nervositeit. Er is dan ook §een sprake van dat men op de knoppen rukt met een geestdrift een betere zaak volkomen waardig. Kennelijk overheerst de gedachte: het seizoen duurt nog lang en er komen bollen genoeg. Tot nu toe lijkt het er op dat ze het gelijk aan hun zijde krijgen, want de prijzen van de tulpen staan duidelijk onder druk. Wonderlijk Dat is op zijn minst een wat wonderlijke zaak. Want de tulpen mogen dan op klei en zand goed. zijn gegroeid, de exporteurs weten even goed als ieder ander dat tal van partijen die begin juli gerooid hadden moet zijn, eerst vorige week uit de grond kwamen. Dankzij het feit dat de zon zich toen goed liet zien. Te laat rooien kan betekenen dat de bol len niet meer goed in de huid zitten en dat het aanbod van kale tulpen dit jaar beduidend groter zal zijn dan normaal. Geen paniekvoetbal Toch laten de exporteurs zich vandaag niet verleiden tot paniekvoetbal. Daar moet dan één oorzaak voor zijn aan te wij zen: er zijn in het buitenland minder bol len verkocht Voor de Scandinavische landen en dan met name Zweden is dat niet uitgesloten. Het blijft echter nat- te-vinger-werk. Om te beginnen lopen de exporteurs niet met hun gegevens te koop en bovendien weten ze niet hoe de con currentie heeft geboerd. Een feit blijft echter wel dat de ontwikkelingen in Zwe den de laatste iaren beslist niet volgens de glannen van de exporteurs ziin verlopen, weden is tot voor kort altijd het land ge weest dat tot de allerbeste afnemers van bloembollen behoorde. Per hoofd van de bevolking werden hier meer bollen ge kocht dan waar ook ter wereld. De lange, koude en donkere winter deed behoefte Het seizoen duurt nog lang en er ko men bollen genoeg. ontstaan aan vrolijk getinte bloemen. In Zweden waren tot het midden van de ze ventiger jaren dan ook tal van goed flore rende broeierijbedrijven gevestigd. Broeifabrieken Maar in Zweden ging het als overal: de kleine bedrijven werden mede als ge volg van de sterk gestegen energieprijzen gedwongen om de pijp aan Maarten te geven. Een aantal grote, kapitaalkrachtige bedrijven bleef over en ontwikkelde zich tot ware broeifabrieken die enorme aan tallen tulpen in bloei trekken. Aan het hoofd van die bedrijven staan kiene jon gens die heel goed weten dat bij een ge bundelde vraag scherpe inkoopprijzen te bedingen vallen. Met andere woorden: het aantal kopers in Zweden is nogal sterk ge daald en men weet ginds goed een vuist te maken. Niet dwingen De exporteurs hebben daar al veel last van genad, al konden de Zweden natuur lek de markt niet dwingen. Vooral omdat de laatste jaren de tulpenoogst aan de ma tige kant is geweest en de in Zweden ge vraagde cultivars zeer gevraagd waren, moesten de exporteurs al met hoge in koopprijzen van huis. Nu zou dat alles geen ramp zijn geweest, als de Zweedse broeiers aan de dure Hol landse tylpenbollen een goede boterham hadden kunnen verdienen. Maar dat is de laatste paar jaar niet het geval geweest. Er zijn echter meer landen dan Zweden en die zullen, hoé dan ook, toch bollen nodig Jiebben. Joost mag 't weten Zijn er voldoende dikke bollen? De be kende heer Joost mag het weten, maar vandaag is er geen enkele insider die daar zijn hand voor in het vuur wil steken. Want de prijzen mogen nu een dalende tendens vertonen, dat wil helemaal niet zeggen dat dit volgende week nog zo zal zijn. Het zou waarachtig de eerste keer niet zijn als de stemming van de ene op de andere dag volledig omsloeg. Hyacinten en crocussen Het zal interessant zijn te zien of ook de hoge prijzen van bijv. crocussen zich nu kunnen handhaven. Er is al even sprake van een lichte daling geweest, maar later stabiliseerden de prijzen zich weer. De oogst van crocussen is over de gehele linie heel goed. De hyacintenkwekers rooiden ook erg veel dikke bollen. Een groot deel van de leverbare was door de grage markt vèr voor het rooiseizoen al verkocht en de hy-, acintentelers zitten dus op fluweel. Maar er valt natuurlijk ook nu nog een flink' deel hyacinten te verkopen vooral nu de oogst zo meevalt. Als gevolg daarvan kwam de prijs van enkele rose cultivars onder druk. Volgende week wordt de eer ste speciale hyacintenveiling al weer ge houden. Misschien dat men dan wat meer aanwijzingen gaat krijgen over het verde re verloop van de hyacintenhandel.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9