Monsterverbond van geestelijkheid en berale oppositie leidde tot val van sjah dentiteit ontvoerders Duitse inderen nog steeds niet bekend ESTEN VERKEEK ZICH OP „WITTE REVOLUTIE" Politieke incidenten tussen Nederland en Iran Billy-gate"werpt schaduw over Carters campagne £e4dóe6ommtt Weinig soelaas voor gijzelaars Lafhartige aanslag Brand in pension Voor 340 gulden naar New York gin, ITENLAND le1dse courant maandag 28 juli 1980 pagina 7 (Van onze redactie buitenland waf HAAG Zelden is het doen en van een belangrijke openbare fi- zo omstreden geweest en zo ult- gpend beoordeeld als dat van de malige sjah van Iran. 'ssein st merendeel van de verslagen en i a views die de sjah voor zijn val i.' Onderwerp hadden, gold hij als een en modern vorst „De knappe, ende keizer van Perzië, die aan fd staat van een van de oudste '"KKrchieën ter wereld heeft siiids troonsbestijging in 1941 getracht 13 zoals Perzië nu officieel heet te ai t m in de richting van een twintig- "^jeuwse democratie. Daarvoor 'Kt hij verscheidene moordaansla- -doorstaan". Schreef, rijn bewondering nauwelijks ver- nd, het Engelse persbureau Reuter in 1972 flKcT Sjahanshan (koning der koningen) Mo- fteh »ed Rera Pahlevi, toen deze zich opmaak- Jbuu ur een ongekende viering van het 2500-ja- ide, staan van de koninklijke dynastie. Dat de elf een betrekkelijke parvenu was zijn stichtte immers de rahlevi-dynastie in werd zoveel mogelijk verhuld. Het dub- 1 I mige karakter van het bewind van de kei- st >e Iran wilde opstoten tot een van de mo« e h te landen ter wereld en tegelijkertijd een ibuu rne Cyrus wilde zijn, werd alsmaar duide- 'aagfchtsbasis zwak [®uk ijl de sjah onder de slogan van de door zelf geproclameerde Witte Revolutie met élan de modernisering van zijn land ter E(ke nam, bleef het draagvlak van zijn regime 12-4 iet begin af aan uiterst zwak. Dat zou dan dyajde voornaamste oorzaak van zijn val wor- lefit n februari 1979, zoals dit gebrek aan brede 61 onder de bevolking hem al eerder in in zijn positie had bedreigd. 5 ader van de sjah, Reza Pahlevi, had in een tgreep die ondersteund was door de Brit- n 1925 de macht onttrokken aan de Kad- )OR ren-dynastie. Hij wilde, net als zijn zoon, Iran een grote, moderne natie maken. en negeerden welbewust het feit dat Perzië 17 en der allereerste landen in het Nabije ..en een democratische traditie kende die had gekregen in een grondwet en een ment, daterend van 1906. In die grondwet lr q n de rechten van het vorstenhuis, de isla- g che geestelijkheid en die van het volk in noeizaam geweven compromis vastgelegd. an een absolute monarchie was in die grond- da i zeker geen plaats. De vader van de sjah idert zich niettemin te handhaven door een ;k autoritair bewind, j rjtci de sjah in 1941 op bevel van de geallieer- iKTft plotseling het bestuur van zijn vader moest imefl Reza Sjah had zich door zijn con- raet de As-mogendheden gecompromit- werd de zoon geconfronteerd met een iteliikheid die haar rechten kende en een Mwikkelde bevolkingsklasse die zich nog al- geïnspireerd wist door liberaal-democrati- principes. voornaamste tegenspeler van de sjah na de ig, premier Mossadeq slaagde erin de de ie van de sjah als constitutioneel monarch staande sociale orde al te abrupt door elkaar. Enkele van de meest sprekende punten van dat revolutionair program waren: de boeren zou den meer land krijgen, de vrouwen zouden ge lijkberechtigd worden aan de man. Ongetwijfeld waren die hervormingen oprecht, inzoverre zij bijdroegen tot de realisering van het idee fixe van de sjah om van Iran een land te maken dat mee zou kunnen concurreren met de grootste naties ter wereld. De vrouw werke lijk als zijn gelijke te zien, kon er echter bij hem niet in. In een vraaggesprek zei hij een keer smalend: „Is er ooit een vrouw geweest die gepresteerd heeft wat Bach of Beethoven klaarspeelde?" De snelle uitvoering vai\ veel hervormingen pakte averechts uit. Met name tegen de land hervormingen ontstond langzaam veel verzet omdat veel plattelandbewoners van huis en haard vervreemd raakten. Met behulp van miljarden oliedollars kreeg het land in ijltempo een moderne industrie, die een kleine middenklasse ten goede kwam, maar de Islamitische geestelijkheid schokte, te meer daar zij gepaard ging met een westerse levens stijl die vreemd was aan hun rigide islamitische principes. Mevrouw Sadat condoleert en kust Reza, de zoon van de sjah, toen zij arriveerde bij het pa leis waar de familie van de overleden ex-kelzer woont. Farah Diba (rechts) kijkt toe. sterk te ondermijnen. Toen Mossadeq echter een nationalisatie van de westerse oliemaat schappijen wilde doorvoeren, bleek hij zijn tijd te ver vooruit. JSngeland en Amerika accepteer den niet dat de sjah opzij werd geschoven. Le-' gerofficieren herstelden toen met stéun van de Amerikaanse Inlichtingendienst CIA de sjah, die kort zijn toevlucht had genomen in Rome, in zijn macht Van nu af aan werd de opbouw ter hand geno men van een groot repressieapparaat, de SA- VAK, dat, zo veel mogelijk van de buitenwe reld afgeschermd, herhaling van het Mossadeq- avontuur moest voorkomen. De sjah zelf trok steeds meer bevoegdheden naar zich toe die hij krachtens de grondwet niet bezat De SAVAK zou tot een staat in de staat uit groeien en probeerde zo geruisloos mogelijk korte metten te maken met snel in kwaliteit en omvang toenemende democratische oppositie. Maar die oppositie bleef op zich klein en kon maar weinig uitrichten. Vele jaren na zijn kortstondige ballingschap in Rome in 1953 zou hij verklaren dat nij in die kritieke periode geholpen was door een godde lijke macht. Wat er ook van zij, het keizerlijk bewind en de geestelijkheid stonden toen zeker niet op gespannen voet met elkaar. In 1953 wa ren er nog genoeg ayatollahs die de terugkeer van de sjah wisten te waarderen. Witte Revolutie De afstand en het wantrouwen ontstonden pas toen de effecten van de overhaast doorgevoerde Witte Revolutie aan het licht traden. In het Westen wist de sjah als geen andere leider in het Midden-Oosten daarmee indruk te maken, in eigen land schudde hij een eeuwenlang be- Verlies aan gezag De islamitische geestelijkheid zag met lede ogen aan hoe zij aan gezag verloor. Bovendien was haar misnoegen gewekt door de snel om zich heen grijpende corruptie van het miljarden dol lars strooiende sjah-Dewind. De corruptie was een onvermijdelijk uitvloeisel in een autoritaire staat waar het regime steunde op een kleine se lecte groep. Waar zij in de steden aan invloed verloor, won de geestelijkheid die terug op het platteland. De verpauperde massa's daar zouden op den duur een gemakkelijke prooi worden van de gefru streerde mollahs. Het ontbrak hen alleen nog maar aan een duidelijke leider. Die werd in het voorjaar van 1978 ayatollay Khomeiny. Tijdens de ernstige onlusten van 1963 had de geestelijkheid voor het eerst een groot aandeel in het verzet tegen de sjah. Er vielen honder den doden, toen het leger het verzet de kop in drukte. De sjah slaagde er echter in de kwalijke kanten van ziin bewind zoveel mogelijk aan het oog te onttrekken. Het verzet tegen de sjah, zo was de voorstelling van zaken, leek een aanslag op de vooruitgang te zijn. Een uitgebreid public rela- tions-apparaat deed aanvankelijk met succes hardnekkig verslag van het moderne beleid van de sjah. De omvang van de repressie waartoe de onlu- stren noopten moesten echter wel tot de buiten wacht doordringen. Het repressieapparaat had bovendien zulke grote vormen aangenomen dat de controle hem daarover ontging. Toen de grote massabetogingen in het najaar van 1978 de val van de sjah naderbij brachten, verklaarde hij zich verrast door de grote haat die in de massa's tegen hem leefde. „Waarom hebben ze de regeringsinstanties mij daar niet voor gewaarschuwd?", zo verklaarde hij direct voor en na zijn val verscheidene malen. Het antwoord is waarschijnlijk te vinden in het door hem zelf opgebouwde extreme repres siesysteem dat als een schild tilsen hem en zijn volk stond en geen falen duldde. Ook het Westen nam aanvankelijk met verba zing kennis van de omvang van het verzet. Het monsterverbond dat onder leiding van de als maar agerende Khomeiny tussen geesteijkheid en democratische oppositie in 1979 tot stand kwam, bleek sterk génoeg om hem tenslotte ten val te brengen. PAUL VAN VELTHOVEN ONDER REGIME VAN SJAH DEN HAAG Onder het regime van de gisteren overleden ex-cjah heeft Neder land te maken gehad met een pijnlijk di plomatiek incident met Iran. De politieke ontevredenheid in dat land in de zeventi ger jaren kwam in 1974 het sterkst tot ui ting onder de in het buitenland studeren de Iraanse studenten. Dit leidde onder meer tot een kortstondige bezetting op 8 maart 1974 van de Iraanse ambassade in Den Haag. De lichte bestraffing van de studenten bracht de Iraanse ambassadeur er toe zich te laten terugroepen naar Tehe ran. De Iraanse ambassadeur was to ontsteld dat hij zich met zijn staf op 17 maart liet terugroepen. Dit diplomatieke incident was des te pijnlijker omdat Iran zich als enig olie-leverancier in het Midden-Oosten niet aan de olieboycot van, onder andere, Nederland wenste te houden. Er was een tweedaagse reis van de minister van bui tenlandse zaken, Max van der Stoel, voor nodig in juli om de betrekkingen weer te normaliseren. Een tweede incident dreigde in februari 1977. In Amsterdam belegde Amnesty International die maand een congres, gewijd aan de rechten van de mens in Iran. Fel werd daar stelling geno men tegen een uitlating van de Sjah als zouden nooguit 4000 mensen gevangen zit ten vanwege hun marxistische overtui ging. Volgens Amnesty bedroeg op dat moment het aantal politieke gevangenen tussen 25.000 en 100.000. (Van onze correspondent) SJb'ENCE De politie ia Floten- 9. Tkeerde gisteravond nog in on- rheid omtrent de identiteit van tr of vijf bandieten, die vrijdag Duitse kinderen hebben ont- i Hoewel aanvankelijk werd enomen, dat dit het werk was est van Sardijnse bandieten die werkterrein naar Toscane had- verlegd, was er gisteren ook ld voor de veronderstelling, dat otvoering is gedchied door Duit je se of althans Duitssprekende bandie ten. Paus Johannes Paulus II heeft gisteren een klemmend beroep op de ontvoer ders gedaan om de kinderen vrij te la ten. Voor de Italiaanse televisie deed gisteren ook de aartsbisschop van Flo rence, kardinaal Benelli, een drama tisch beroep op-de menselijke gevoelens van de ontvoerders. Twee kinderen, Susanna en Sabina Kronzucker, 15 en 13 jaar oud, zijn dochters van de Duitse journalist Die ter Kronzucker, die in Washington cor respondent is voor het journaal,ftHeu- te" van het tweede Duitse televisienet. Dieter Kronzucker en zijn vrouw Re- nate waren samen met de bevriende fa milie Wachtler op vakantie in een villa op het landgoed van prins Corsini in de heuvels van Valdelsa bij Florence. De ouders zaten aan tafel toen enkele ge wapende en gemaskerde bandieten de villa binnendrongen en hen in een berghok duwden. Vervolgens gingen de bandieten naar het zwembad waar *e vroegen wie Sabine en Susanna Kronzucker en Martin Wartler waren. Zij namen de kinderen mee in een auto. Om een groot losgeld kan het niet be gonnen zijn, want geen van beide fami lies is vermogend. Mogelijk is er een wraakneming in het spel tegen Dieter Kronzucker. In dat geval zou de ont voering het werk van Duitsers geweest kunnen zijn, omdat Kronzucker in Duitsland grote bekendheid geniet, maar in Italië onbekend is. EIROTHER OF THE PRESIDENT' VERDIENDE GOED AAN NIEUWE STATUS (Van onze correspondent Dick Toet •an 4SHINGTON BUly Carter, de 2 rieden week zo in opspraak geko- icn jongere broer van de Ameri- anse president, heeft er vanaf fl nament dat Jimmy Carter In I p76 tot het hoogste ambt werd ge- epen, geen twijfel over laten bw un klinkende munt te willen an uit zijn nieuwe status als ftrst Brother". De „brother of the esident" werd al snel een veelge- jagde en stevig betaalde ver- lijning bij openingen, wedstrij den andere partijen, waarvan de ixnisatoren meestal niet ten on- hte meenden via BUly wat meer ie bliciteit te kunnen verwerven. e activiteiten van Billy Carter wer- n door de meeste Amerikanen be- m ken met een mengeling van verbij- kc "ing en vertedering. Grote proble- i.O 5 begonnen echter, toen Billy in n. '8 plotseling een reis ondernam ar Libië, innige relaties aankoopte tt enkele hoge medewerkers van aident Khadaffy en begon aan een *s onbezonnen opmerkingen die Joodse groeperingen in Amerika T*f#e Amerikaan»* senatoren, de Democraat Birch Bayti (recht») en Republikein Strom Thurmond (links) gaven een korte persconfe rentie, nadat de commissie die de handel en wandel van Bllly Carter moet onderzoeken, waarvan zij lid zijn, een eerste bijeenkomst had gehouden. op hun achterste benen en het Witte Huis in opperste verlegenheid brach ten. Maar Billy's kordate wandel door de porceleinkast van de Joods-Arabische verhoudingen werd pas een echt poli tiek hangijzer, toen het ministerie van justitie en de FBI er in april van dit jaar lucht van kregen, dat Billy geld ontving uit Libië. Officieel zou er niets aan de hand zijn geweest, wan neer hij zich als buitenlands agent had laten registreren. Billy Carter voelde daar weinig voor. Het ging slechts om gewone vriendschapsbanden en het geld zou hem als lening zijn verstrekt Toen hij zich, onder druk van het Witte Huis, uiteindelijk toch liet regi streren, storte de Amerikaanse per» zich op de zaak. Mede door die aandacht van de pers zijn inmiddels zoveel vragen opge worpen, dat ook de Democraten in bet Congres een diepgaand onderzoek willen. Zo blijkt Billy vóór zijn bezoek aan Libië te zijn voorgelicht („ge bliefd") door het ministerie van bui tenlandse zaken; zowel veiligheidsad viseur Brzezinski als president Jimmy Carter zelf blijken via Billy de hulp te hebben ingeroepen van een Libische diplomaat in ae gijzelingsaffaire in Iran. De Republikeinen in het Congres pro beren de kwestie naar Watergate-ni- veau te tillen, getuige de naam „Billy- -gate". Het zal de Amerikaanse presi dent daarom geen goed doen, dat hij gisteren liet bekendmaken toch een onderhoud over zijn broer te hebben gehad met minister van justitie Civi- letti. In een eerder stadium had hii een dergelijk contact ontkend, maar gisteren liet perschef Powell weten, dat de president een nootje had ge vonden van een inmiddels al lang weer vergeten gesprekje met de mi nister van justitie, waarin de laatste verklaarde, dat Billy Carter „stom" zou ziin als hij zich niet liet registre ren. Powell gaf toe dat er „fouten" waren gemaakt en maakte tussen neus en lippen door ook nog melding van een tot dusver verzwegen gesprek tussen de president en zijn broer, een paar dagen voor de laatste zich als S[ent liet registreren, et heeft er momenteel veel van weg dat de hele zaak nog geruime tijd een schaduw zal werpen over de herver kiezingscampagne van de Amerikaan se president De talrijke foto's van de gelukkige en harmonieuze Republi keinse kandidaat Reagan zijn nog te vers om niet vergeleken te kunnen worden met het toch enigszins be smuikte portret van de familie Carter. In ieder geval wordt president Jimmy Carter gedwongen zich te verdedigen tegen aanvallen op een eigenschap waarin veel kiezers nog enigzins het vertrouwen leken te hebben: ziin eer lijkheid en rechtvaardigheid. Nu de ex-sjah van Iran is overleden, zou men kortstondig kunnen veronderstellen dat de vrijlating van de ruim vijftig Amerikaanse gijzelaars een stap dichterbij is gekomen. Het hoofd van de sjah was immers opgeëist in ruil voor de gijze laars. Men gaat dan echter voorbij aan het feit dat de gijze ling van de Amerikanen op het allerlaatste moment door de hoogste Iraanse geestelijkheid werd gebruikt om een stagne rende revolutie nieuw leven in te blazen. Nu de sjah van het toneel verdwenen is, rijst dan ook de vraag welke nieuwe trucs de Iraanse ayatollahs zullen be denken om aan hun revolutionaire „regeerkracht" vorm te geven. De afgelopen weken heeft men kunnen zien welke richting de Iraanse revolutie uitslaat. De nieuwe bedreigingen waar aan het bewind van Khomeiny bij gebrek aan iedere werke- lijke regeerkracht bloot staat, hebben geleid tot een onge kend aantal terechtstellingen, een van de zeer weinige mid delen die de ayatollahs hebben om hun gezag te handhaven.' De Amerikaanse gijzelaars die nog altijd een van de belang rijkste potentiële schietschijven zijn waarover de gefrusteer- de Iraanse geestelijkheid beschikt, lijken dan ook niet gauw te zullen worden vrijgelaten, ook al verslijt hun propagandis tische waarde naarmate zij langer vastzitten. Aan nieuwe schietschijven heeft de geestelijkheid in Iran een wanhopige behoefte. TEKENEND daarvoor is dat ook de nog steeds als liberaal beschouwde president Bani-Sadr een groot aantal samenw- zweringen ér werden er in de afgelopen maand zeven op gerold aandroeg om aan deze behoefte tegemoet te ko men. Afgezien van de vraag hoe groot de werkelijke opposi tie is tegen de ongekende terreur waarin Iran momenteel verkeert, lijkt het denkende deel van de natie dat zich met Khomeiny's revolutie heeft verbonden, iedere keer opnieuw een stap terug te doen. DE dood van de sjah zal naar alle waarschijnlijkheid geen aanleiding zijn de Amerikaanse gijzelaars los te laten iets dat de tegenstanders van Khomeiny, onder wie ook de Iraanse president ongetwijfeld zullen vragen maar eer der een verstrakking te zien geven, domweg omdat de Iraan se geestelijkheid die nodig heeft om haar positie te handha ver). De aanslag op de groep joodse kinderen in België is niet laf- hartiger dan soortgelijke overvallen op kinderverblijven in Israel. Nu deze overval dit keer in het nabije Antwerpen is gepleegd en bovendien ook Nederlandse kinderen het slacht offer ervan waren, worden we alleen nadrukkelijker met de neus op de afschuwelijke feiten gedrukt. POLITIEKE moorden nemen in ons deel van de wereld hand over hand toe, terwijl de machthebbers die er achter staan er brutaal voor uitkomen dat zij er de hand in hebben. Het voorbeeld van kolonel Khadaffy vah Libië, die zijn moordteams uitzond om politieke tegenstanders in het bui tenland op te ruimen, heeft navolging gekregen in landen als Syrië, Turkije en niet op de laatste plaats het Iran van de ay atollah Khomèiny. HET moet niet uitgesloten worden geacht dat de aanslag op de kinderen in Antwerpen is beraamd en uitgevoerd door een bij de PLO, de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie, aange sloten groepering. Wie indien dat zo is ter verklaring hiervan verwijst naar de evenzeer lafhartige aanslagen op Arabische burgemeesters op de westelijke Jordaanoever, ziet over het hoofd dat Israel die aanslagen scherp heeft veroor deeld. De PLO heeft zich nog nimmer gedistancieerd van een terreuractie tegen joden. Moordaanslagen als die in Ant werpen kunnen niet scherp genoeg worden veroordeeld. Zij dienen ook zwaar te wegen bij officiële contacten met de PLO of het overwegen daarvan. Brandweermannen dragen een slachtoffer naar beneden uit een pension in Bradley Beach in de Amerikaanse staat New Jersey Bij de brand in het drie verdiepingen tellende houten gebouw kwamen 25 mensen om, voornamelijk bejaarden en jonge mensen. Gematigde premier voor Iran TEHERAN De Iraanse president Abolhassan Bani-Sadr heeft dit weekeinde een 33-jarige in Frankrijk geschoolde ingenieur, Mostafa Mir-Salim, benoemd tot nieuwe premier van het land. De benoeming moet nog door het Iraanse parlement worden be krachtigd. De nieuwe regeringsleider, die een leidende rol heeft gespeeld in de partij van de islamitische geestelijkheid, had Bani-Sadrs voorkeur boven extremere figuren in de clericale partij. Als hij er in slaagt een regering samen te stellen, die het vertrouwen heeft van het Iraanse parlement, kan het parlement beginnen aan de bespreking van bet let van de Amerikaanse gijzelaars. Verzet onder Democratische Congresleden tegen Carter WASHINGTON Binnen de Amerikaanse Democratische partij begint de weerstand te gen president Carter te groeien. Een groep Democrati sche Congresleden heeft de af gelopen week in het geheim geprobeerd om de Democrati sche conventie die vanaf 11 augustus in New York wordt gehouden „open" te maken. Hierdoor zouden de gedele geerden niet meer verplicht zijn om op de kandidaat te stemmen voor wie zij in eerste instantie verkozen zijn. Te vens zou zo de weg worden vrijgemaakt voor een derde kandidaat, naast president Carter en senator Edward Kennedy, waarbij onder meer wordt gedacht aan minister van buitenlandse zaken Mus- kie en vice-president Mondale. Het Witte Huis heeft de door de Washington Post onthulde activiteiten van de Congresle den veroordeeld als „een dui delijk door Kennedy geïnspi reerde operatie". LONDEN Wanneer de Brit se regering instemt met de plannen van British Airways, zal men vanaf 15 september voor een bedrag van nog geen 340 gulden van Londen naar New York kunnen vliegen. Het gaat hierbij om een „standby"-tarief, wat betekent dat er niet voor de vluchten kan worden gereserveerd. Bri tish Airways is tevens van plan lage tarieven in te stellen op andere vluchten naar de Verenigde Staten: Londen- Miami voor 345 gulden en Londen-Los Angeles 456 gul den. Wat de Amerikaanse maatschappijen met de prijzen van vliegreizen naar Europa gaan doen is nog niet bekend, maar met name Trans World Airlines zou nogal wat van plan zijn.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7