tclcbe <3oma/nt SU lloedige tanslag op oodge dnderen Ex-sjah krijgt staatsbegrafenis in Egypte luizenden in VS iëvacueerd na igeval giftrein Verkeer in weekeinde vooral richting kust Man bekneld tussen twee jachten WASHINGTON GERESERVEERD, UITGELATENHEID IN TEHERAN René van de Kerkhof terug naar Eindhoven Prins Bemhard bijna door golfbal getroffen eptomane in bejaardentehuizen Eerste medailles Schutting weg Si LEMING 1SSO PER 1SS6/1SSO Atletiekbonden Amerika en Rusland bespreken boycot Maandag 28 juli 1980, 70e jaargang na 21718 Warm Droog en zonnig. Middagtem- peraturen van 25 tot 30 gra den. Morgen; zon op: 05.54; zon on der 21.33, maan op: 22.36; maan onder: 07.52. Hoogw.: 04.35 en 17.11. laagw.: 00.42 en 12.52. Oorlogsfilm Oorlogsfilm „De hel van Duin kerken" om 20.25 uur op Ned. I en om 19.00 uur jeugdserie „Koning Bolo". Op Ned. H om 19.25 uur jeugd serie „Dirk van Haveskerke" en om 21.20 uur tv-serie „Ka2". kersdijk 34. 2312 DD Lelden, postbus 11, 2300 AA, lel. 071-122244 Giro 103003Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas jdadeur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) rmenten: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. CB „redde" in juli zieken en gewonden ilAAG - De ANWB heeft in p Nederlanders die tijdens hun tie in het buitenland ziek wer- f gewond raakten, naar Neder- (rguggebracht. Dat is bijna vijf- [roeent meer dan in hetzelfde vorig jaar. Onder de pechvo- [vonden zich kinderen met blin- ia-problemen, verkeersslachtof- ji „gewone" zieken. Tijdens het. (inde moest voor 24 Nederlan- een chartervliegtuig vasn (air worden ingezet omdat in de stellen geen plaats meer was. pkantiegangers werden opge- ~i Gerona en Montpellier. Gevonden goud blijkt waardeloos AALTEN/LA VSANNE Volgens de politie in bet Zwitserse Lausan ne is de „goudschat" die twee Aal- tense families vorige week langs de snelweg ontdekten waardeloos. Ze hebben geen goud, maar messing gevonden. Bet vindersloon van 25.000 krijgen te dan ook niet Vermoedelijk gaat het om goudstaaf jes", die louche handelaren aan goed gelovige vakantiegangers hebben ge probeerd te verkopen, maar waarin dezen niet zijn geslaagd. SCHOONHOVEN Een 55-jarige man uit Schoonhoven is zaterdag om het leven gekomen, toen hg probeerde schade aan zijn motor jacht te voorkomen. Het bootje kreeg motorpech en dreig de tegen een afgemeerd schip te ko men. In een poging om dat te voorko men, raakte de man bekneld tussen de opbouw van het ene en het anker van net andere schip. In het zieken huis van Gouda bezweek de man aan de opgelopen borstwonden. De plaats van de aanslag, in het centrum van Antwer pen. onze correspondent Mare de Ko- ninck) [werpen België is .giste- Opgeschrikt door een bloedige lag op een groep van 60 Jood- inderen in Antwerpen. Daar- s een 15-jarige Franse iongen tod en werden 20 Belgische leren gewond. Zeven van hen i opgenomen In het zieken- s. Eéit jongen verkeert in lo sgevaar. Engelse en Neder» Ise kinderen, die ook deel uit- ikten van het gezelschap, ble- ongedeerd. De dader, vermoe- Ik een Arabier, is aangebou- roep jongeren - tussen negen en m jaar oud - stond gistermiddag het Joods sociaal cultureel cen- Antwerpen te wachten op een faarmee ze naar een zomerkamp Ardennen zouden vertrekken. (ling kwam er een Arabische lit een zijstraat, die twee hand ten gooide, tussen de wachtende I, waar ook moeders bij stonden, volgen waren verschrikkelijk, slachtoffertjes lagen zwaarge- op straat, terwijl anderen hevig nd in het rond liepen zonder te .►en wat er was gebeurd. gelijk gaat het om een Libanees. Ge- ntwerpse politie kon na korte vraagd naar het motief voor zijn daad waarschijnlijke dader aanhou- was het antwoord:Je weet wel waar- Sen man met een Marokkaans om". De autoriteiten sloten gistera- lort, dat echter vals zou zijn. Mo- vond niet uit dat het om een geestelijk onevenwichtige gaat, die een rol heeft willen spelen in het Israëlisch-Ara- bisch conflict. Geruchten dat er meer dere daders bij de aanslag betrokken waren vonden geen bevestiging. iDRAUGH Ruim zevenduizend mensen zijn in het einde geëvacueerd toen tien wagons van een trein, die st giftige stoffen vervoerde, bij Fort Knox in Ken- p uit de rails liepen. ainste twee wagons met vinylchloride, dat gebruikt wordt vervaardiging van plastics, ontploften. Zeker vier wagens ten in brand. Verscheidene mensen werden gewond. RAIRO, TEHERAN. WASHING TON De vorig jaar verdreven sjah van Iran, Mohammed Reza Pahlevi (60), is gistermorgen om 1017 Nederlandse tijd overleden in het militaire hospitaal van Kairo overleden, waar hij op 27 juni waa opgenomen. De sjah, die al jaren aan kanker leed, overleed nadat za terdagavond een onverwachte bloe ding hem in een shocktoestand had gebracht, aldus heft Egyptische persbureau voor het Middenoos ten. In het officiële, vanmorgen be kend gemaakte medische bulletin staat dat hij gestorven is aan com plicaties bij lymphekanker. De ex-sjah kwam op uitnodiging van president Sadat op 23 maart 'naar Egypte. In bet najaar was zijn verblijf in de Verenigde Staten waar hij was opgenomen voor een operatie ongewenst geworden toen miliante Iraanse studenten over gingen tot de gijzelneming van ruim vijftig Amerikaanse diploma» ten in Teheran. President Sadat heeft aangekondigd dat de sjah morgen een staatsbegra fenis zal krijgen. Hij heeft boven dien een week van officiële rouw afgekondigd. De Amerikaanse oud president Richard Nixon heeft laten weten dat hij de begrafenis zal bij wonen. Hij noemde de overledene iemand die meer dan dertig jaar een loyaal vriend en bondgenoot van de Verenigde Staten is geweest Het bekend worden van de dood van de ex-sjah zorgde gistermiddag in Teheran voor uitingen van en thousiasme. Stadsbussen en auto's fingen luid toeterend door de stra ten en groepen jongeren liepen met borden waarop stond: „De sjah is dood". Radio-Teheran bracht $ijn luisteraars van de dood van de vroegere heerser officieel op de hoogte met de woorden: „De bloed zuiger van de eeuw is dood". Ayatollah Moessvi die de islamiti sche studenten vertegenwoordigt bij Irans hoogste geestelijke leider, aya tollah Khomeiny, verklaarde dat de dood van de ex-sjah niets verandert aan het probleem van de gijzelaars. „Wij willen niet zijn lijk, maar de teruggave van al zijn goederen". Hij zei ook te geloven dat Amerika de riah had gedood. Ook in Washington gaat men er vanuit, aldus onze correspondent, dat de dood van de sjah geen effect zal hebben op de oplossing van de gijzelingsaffaire. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gaf een uiterst omzichtige verkla ring wwaarin met geen woord werd gerept over de vroegere, nauwe re latie tussen de sjah en de VS. Presi dent Carter en zijn vrouw zonden een een persoonlijke condoleance naar de nabestaanden van de sjah. NERGENS ERNSTIGE ONGELUKKEN DRIEBERGEN Het verkeer in het afgelopen weekeinde is vooral richting kust getrokken. Daarbij zijn wat files ontstaan op de zo langzamerhand tra ditionele punten, maar nergens hebben eicb ernstige ongelukken voorgedaan. Zaterdag spande een file van 20 kilometer bij de Grevelingendam in Zeeland de kroon. Ook bij Hoek van Holland en Zandvoort stonden regelmatig files en buiten de kustgebieden was er zaterdag en zondag vooral op de Zeelandroute en op de A-12 richting Utrecht, veel verkeer op de weg. .Ook bij Eindhoven was het erg druk, al dacht de Rijkspolitie in Drieber gen dat hier vooral sprake was van va kantiegangers op weg naar Frankrijk en Spanje. De verkeerscentrale in Driebergen ver wachtte dat de zonaanbidders bij de kust zondagnamiddag massaal de weg zouden opgaan, maar het verkeer kwam juist heel geleidelijk op gang. Grote files bleven dus uit, alleen bij de grensovergang Bergh bij Arnhem, waar de Duitse douane stevig controleerde, stond in de avond een file van ruim acht kilometer. Om tien uur 's avonds was bet nog behoorlijk druk op de kustwegen. Otppischd atleten in Moskou EINDHOVEN - Na Mn weekje Italië heeft Reuk na 'de Kerkhof zich vandaag weer bij de apeiaragroop van PSV gevoegd. Nadat üttlo Roma, in verted mei hel omkoopschandaal, door do «tuleoennieelu van de Italiaanse voetbalbond werd t enig gazet naar de tweede divisie, kwam de transfer van de nulls spite op de tochl te staan. Oe Italiaanse voetbal bond staat niet toe dal buitenlander* In de I divine spelen. Berichten dat Vaa de Kerkhof uitga- leend zou worden naar stadgenoot AS Don» 6e- ruatten louter op geruchten. HILVERSUM Dat golf lang niet altijd een ongevaar lijke sport Is moest gistermiddag tijdens het open Ne derlands kampioenschap in Hilversum ook Prins Bemhard bijna aan den lijve ondervinden. De Spaan se vedette Severiano Ballesteros sloeg de afslag van de elide hole middenin het publiek. Het projectiel vloog rakelings langs het koninklijke hoofd. Toch koesterde de prins geen rancuneuze gevoelens. Ruim een uur later overhandigde hij, met een toespraak In vloeiend Spaans, Ballesteros de eerste prijs. ININGEN De Groninger politie heeft een 44-jarige w uit die gemeente aangehouden op verdenking van tal in bejaardentehuizen. Zij bekende zeventig keer te hebben gestolen. rouw drong bejaardentehuizen binnen en stal daar tasjes en monnees. De bestolen bejaarden wisten meestal niet hoe- er verdwenen was. De politie schat de buit op zo'n f 10.000. rouw is al eerder voor dergelijke feiten veroordéefd. MOSKOU Af moet deze Henk Numan met de bronzen plak. MOSKOU Nederland veroverde gisteren zijn eerste medailles tijdens de Olympische Spelen. Judoka Henk Numan greep de bronzen medaille in het zwaarge wicht en de dameszwemploeg legde op het onderdeel estafette vrije slag eveneens beslag op brons. Deze medaille was min of meer verwacht, want eerder werd de Russische ploeg gediskwalificeerd. Daardoor moest alleen worden afgerekend met Groot-Brittannie en Zweden, van welk tweetal alleen Zweden achter uiteraard favoriet Oost-Duitsland - te snel bleek. In het judotoernooi stelde Peter Adelaar ernstig teleur door al in de tweede ronde van zijn poule te verliezen van de Tsjech Koeman. De kleiduivenschutter Pierik en Van leperen leverden een goede prestatie, maar reikten desondanks niet verder dan de tiende plaats. De waterpoloploeg stelde opnieuw ernstig teleur door een gelijkspel tegen Joegoslavië In de laatste secon den uit handen te geven. MOSKOU Harry Schutting heeft een uitstapje van vrijdagavond, toen hij de nacht niet in het Olympisch dorp had doorgebracht maar elders, laten volgen door een moedwillige uitschakeling gisteren op de 400 meter. Nadat hi) vrijdag was uitgeschakeld op zijn specialiteit, de 400 meter harden, bleef hij uit het dorp weg, maar bood later de ploegleiding zijn excuses aan. Schulting voelde er weinig voor om zondag op de 400 meter te starten, maar moest wel omdat hij an ders zijn startbewijs op de estafette zou verspelen. Enige tientallen meters voor de finish hield de Braban der met opzet in. kwam als vijfde binnen en viel buiten de volgende ronde. STAAT DER NEDERLANDEN leger- zwijgend *5*!! Zij greep niet in. demonstranten, het Olym- de- Atleten - voor het merendeel Fransen, Spanjaarden en Latijns-Amerikanen - trokken op naar de eetzaal, waar de stoelen en tafels werden omgegooid en de gordijnen van de ramen werden gescheurd. De direkte aanleiding tot deze spontane demonstratie was de be slissing van de Russen de discotheek in het Olym pisch Dorp eerder te sluiten dan gebruikelijk was. MOSKOU Op 5 augustus, twee dagen na da slui ting van da Olympische Spelen, komen in Rome vertegenwoordigers vsn de Amerikaanse en Russi sche atletiekbonden in Rome bijeen om te praten over de gevolgen van ds Amerikaanse boycol van de Spelen. Deze bijeenkomst zal onder auspiciën staan van ds IAAF, de Internationale Amateur Ate tiek Federatie. Ad Paulen, voorzitter van ds IAAF, waarschuwde gisteren in Moekou voor een scheuring binnen deze organisatie. Hij noemde dat een van ds grootste ge varen die de IAAF bedreigt Daarna volgt het pro bleem van de eerste A, die van het amateurisme. In de rij van problemen neemt, volgent Ad Paulen, do ping de derde plaats in. inschrijving volgens het tendersysteem op 29 juli a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs mensen naar strand en zwembaden gelokt. Er waren er vaak zoveel, dat men nauwelijks wist, of men nog strand onder de voeten had. Het was de mensen vandaag ook wel aan te zien, dat zij een stevige portie zon op zich hadden laten inwerken. Voor velen met alle gevolgen van dien, omdat zij waarschijnlijk te haastig de gemiste kans hadden wtllen In halen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1