Coe schrompelt Ineen metOvettindebuurt (Jfter klasse apart op 10 km De dooddoeners van poloeoach Trumbic Klarenbeekals enige verder Irene Szewinska neemt met blessure afscheid Van leperen en Pierik twee punten tekort RACEVAN DEEEUWEENAN1KLIMAX tallen li* zijn: reserve, aantal) i en de Het prl 77.890,1 prijsl smis] word sppeil m zijl n staf kwant comi ird bl MOSKOU Steve Ovett wat de man van de daad, Sebastian Coe van het woord. De daad won in wat wat aange kondigd als de zoveelste race van de eeuw. Net als twee Jaar geleden in Praag, tijdens de Europese kampioen schappen, moest Coe in de finale 800 meter tegen Ovett het onderspit del ven. Het ging het toen om zilver en brons, dit keer was goud en zilver de inzet. Er kon zaterdagavond in het Le- ninstadion maar één man winnen, en dat was niet Sebastian Coe. Tactisch gezien is de atleet uit Sheffield een strompelaar. Dat bleek in Praag toen hij alleen maar oog had voor zijn rivaal Ovett en de Oostduitser Beyer met het goud ging schuiven. Dat was ook zater dagavond het geval. Als Steve Ovett in zijn buurt is, lijkt Sebastian Coe ineen te schrompelen. De race van de eeuw werd een anticlimax. Coe is alleen gebaat bij een snelle wed strijd. Hij maakte echter de fout direct na de start al aan de staart van het lopers- veld te gaan hangen. Ovett daarentegen toont zich nooit bang voor het hang- en trekwerk, waarmee de lopers proberen een goede positie te verwerven. De man DOOR WIL KESTER uit Brighton durft uit te delen, maar ook te incasseren. Coe gaat liever een straat je om en legt zo aanmerkelijk meer me ters af dan de anderen wanneer hij zich in de voorste gelederen wil vestigen. En ofschoon hij een uitstekend finisher is, kunnen deze extra meters hem soms le lijk opbreken. Wanneer bovendien, net als zaterdagavond de Braziliaan Gulma- raes deed, het tempo In de beginfase laag wordt gehouden, is Coe een geklopt man. De eerste ronde ging In bijna 54 secon den, het hadden er 51 moeten zijn. Het kopwerk van de derde Brit in deze finale, Warren, een trainingsmaat van Ovett, leidde ook al niet tot een tempoverho ging. Die kwam pas toen Klrov zich er mee ging bemoeien. Coe, achteraan, rea geerde te laat op de demarrage van de Rus en er viel een gat. Kirov na de race: „Ik vreesde vooral het eindschot van Coe. Daarom ben ik maar vroeg wegge gaan". Dat de vrees van de Rus niet on gegrond was, bewezen de laatste meters. Met een machtige spurt kwam Coe nog voorbij Kirov. Zijn grootste rivaal, Steve Ovett, die dankbaar had geprofiteerd van de Russische inspanningen, bleef echter net uit zijn greep. Het laat zich raden wat Coe's vader Pe ter. die tevens zijn coach is. hem na af loop toevoegde. „Seb" wilde zijn woor den tenminste niet herhalen. Net zo min als hij veel woorden over had voor Steve Ovett. „Gefeliciteerd" en een koele handdruk was alles wat hij had te mis sen. Maar Coe wilde tenminste nog iets zeggen na afloop van de voor hem zo te leurstellend verlopen race. Steve Ovett bleef weg. Hij liet via een boodschapper weten, dat hij te moe was om iets te zeg gen. „Misschien vrijdag na de 1500 me terfinale", aldus Ovetts bode. LEIDSE COURANT MAANDAG 28 JULI 1980 PAGINA 13 MOSKOU Het bronzen succes van het Nederlands waterpolotesm in Mon treal zal in Moskou niet geprolongeerd worden. Zaterdag verspeelde de ploeg van Trumbic daarop de laatste uitzich ten door met 5-4 van Joego-Siavie te verliezen. Op papier niet eens een slecht resultaat want de Joegoslaven zullen met de Rus sen, die nog geen puntenverlies leden in dit toernooi, uitmaken wie Olympisch kampioen wordt. Toch bleef Nederland opnieuw met een kater zitten. Het verloor opnieuw onnodig maar had wel de ne derlaag aan zichzelf te wijten. De beslis sende treffer viel pas twee seconden voor tijd en was het gevolg van een gru welijke verdedigingsfout, waarbij de lin kervleugel van de Joegoslaven volstrekt zonder bewaking werd gelaten. Ivo Trumbic, de coach, maakte na afloop niet de veerkrachtige indruk die hem steeds kenmerkte. Hij plaatste een aantal dooddoeners zoals: „We hebben bewe zen tot de wereldtop te behoren. We spelen tenslotte in de finalegroep van het Olympisch toernooi waaraan de sterkste zes landen deelnemen". Toch moest ook Trumbic toegeven dat sommige wedstrij den uit handen gegeven zijn. Natuurlijk, er waren tal van verklaringen. Sommige waren ver gezocht, sommige nauwelijks sportief te noemen. „Als Lan- deweerd had geschreeuwd, was in de laatste seconden een strafworp gege ven", zei Nieuwenhuis. „Hij werd zwaar gepakt maar deed zijn mond niet open en er kwam dus niets". Er was nog een opmerkelijk verschil met voorgaande wedstrijden. Nederland had een groot respect voor de tegenstander, liet bij voortduring het initiatief aan de statisch opererende Joegoslaven en kwam zelf zelden tot een schot. Dit was uiteraard een kolfje naar de hand van de Joegoslaven, die veel fellere tegenstand hadden verwacht, voor hun puntentotaal vreesden maar dankbaar profiteerden van de eerbied van de Nederlanders voor hun reputatie. Joego Slaviö kwam heel voorzichtig uit Vergeefse poging van Van Zeeland om te scoren. De beide Joegoslaven zijn Bebic en doelman Vezilic. een numerieke meerderheid tot uitdruk king en scoorde Veer met een fraaie backhand de achterstand terug tot 3-4. Twaalf seconden voor tijd leek een straf worp de Joegoslaven fataal te worden. Buunk was door twee tegenstanders „overvaren." „Eric, jij doelpunt maken", klonk de stem van Trumbic van de kant en Noordegraaf zwiepte de bal in de ui terste hoek:4-4.Dat had, gezien de schaarse seconden die nog restten, de eindstand moeten zijn. Maar Nederland rustte te vroeg op zijn lauweren en dat werd de equipe fataal. Beblc kon op- zwemmend op zijn gemak de speler uit zoeken aan wie hij de bal het best kwijt kon. Dat was Rudic, die ongehinderd van dichtbij kon inschieten. -Rusland won van Cuba met 8-5 en Hon- tarije versloeg Spanje met 6-5. tand: 1. Sovjet Unie 2. Joego Slavie 3. Hongarije 4. Cuba 5. Spanje 6. Nederland zijn verdedigende stellingen maar Gop- cevic bezorgde zijn team wel een voor sprong van 1-0 na het eerste kwart. In de tweede periode profiteerde Bebic van een fout van Veer, die zich dat - terecht - zo aantrok dat hij in samenwerking met Buunk en Van Belkum tegenscoorde: 1-2. Het inspireerde Nederland niet. Gopcevic en Trifunovic met een onge looflijke knappe doortikba! brachten zelfs 1-4 op het scorebord. In de laatste periode bracht Noordegraaf 3 6 19-11 3 6 20-18 3 2 17-18 3 2 19-22 3 2 13-17 3 1 16-18 MOSKOU Kees van leperen en John Pierik hebben de laatste dag van het kleiduivenschieten de medailles even gezien. Maar zij zijn er niet aangeko men. Twee punten scheidden het Ne derlandse tweetal van de topvijf die voor de barrage moesten aantreden om de medailles te verdelen. Caatrillo (Cub.), Carlsson (Zwe.), Rasmussen (Den.), Giardini (Ita.) en Pulda (Tsj.) kwamen uit op 196 duiven. Hun extra strijd bracht de medailles bij Rasmus sen (goud), Carlsson (zilver) en Castril- lo (brons). Van leperen en Pierik deel den de tiende plaats met zeven andere echutters. In de beslisslngsserie van het kampioen schap met zijn steeds wisselende om standigheden (donderdag hitte, vrijdag kou, zaterdag eerst wind en regen, later overgaand in veel aantrekkelijker zomer weer) waren de ijskoude Scandinavfërs Hans Kjeld Rasmussen (25+25) en Rars Göran Carlsson (25+24) het sterkst. Ro bert Castrillo (25+23) kon de zenuwen- strijd niet volhouden. In de eerste ronde van de barrage waren Giardini en Pulda, die zich op de slotdag net als Carlsson (met 49) naar de top hadden geschoten, al afgevallen. De apotheose vond plaats zonder Neder landers. De eindstand van het kleiduivenschieten skeet: 1. Rasmussen (Oen.) 196 (25+25+25+25+23+25+25+23) 25+25; 2. Carfc- son (Zwe.) 196 (25+24+25+25+24+24+24+25) 25+24; 3. Castrillo (Cub.) 196 (24+25+25+24+25+25+25+23) 25+23; 4. Giardi ni (Ita.) 196 (25+24+25+25+25+25+23+24) +24 en Pulda (Tsj.) 196 <(24+24+24+25+24+25+25+24) +24; 10. ex ae quo: Van leperen (Ned.) 194 (25+25+25+23+24+22+25) en Pierik (Ned.) 194 (24+24+25+24+25+25+23+24). OU Eindelijk heeft Miruts Yif- een 36-jarige luitenant uit het Et- he leger, zijn gouden medaille, jaar geleden moest hij op de tien Ier, genoegen nemen met brons, Viren en Puttemans. Op de vijf leter verspeelde hij toen een zeke- Klaille omdat hij vlak voor de race it Olympisch Stadion de weg niet r wist te vinden van het toilet naar itart. Vier jaar later bleef Miruts Yif- helemaal met lege handen omdat land zich aansloot bij de Afrikaanse t. Maar eindelijk werd in Moskou ipisch goud behaald dat zich al aftekende. lale tien kilometer in het Leninsta- was een van de boeiendste uit de npische geschiedenis. De ploegen- ik speelde een hoofdrol en het werd, confrontatie tussen Ethiopië en Fin-' Vijf lopers uit deze landen vormden eedbezetting van de kopgroep die de me- les verdeelde. Ethiopië en Finland be nen beide met drie man aan de fina- de Fin Vainio nipt in de voorste deren kon afmaken. De Afrikanen 1# den de afspraak gemaakt het initia- •'■'te nemen en door tempowisselingen veel mogelijk concurrenten kapot te in. Yifter, Kedlr en Kotu, het Ethiopi- 9 driespan, namen regelmatig van el- r de kop over. Na twee kilometer al k het veld en hoewel de aansluiting Pir de achterblijvers nog enkele keren stand gebracht kon worden, waren zij uitgeschakeld voor de ereplaatsen. Ier de achterblijvers bevond zich ook tard Tebroke, die na zes kilometer s moest lossen uit de laatste groep en race in eenzaamheid voltooide. „Ik geen vorm, de fut is er uit", berustte in zijn lot. ee drie Ethiopiërs en de Finnen Vlren en aninka namen een beslissende voor- ov ong. Opvallend sterk in deze fase (na achtste kilometer) liep Lasse Viren. gouden medaillewinnaar van Mün- en Montreal nam regelmatig de isitie over en probeerde vanaf die n ^Jat8 de Ethiopiërs uit hun ritme te MOSKOU Marcel Klarenbeek redde het Nederlandse atletiek-gezicht nog enigszins door zich te plaatsen voor de Kwartfinales van de 400 meter heren. Hij had aanvankelijk niet op de 400 me ter mogen uitkomen omdat hij niet aan de lAAF-limiet had voldaan, maar kreeg na enig „rommelen" van de Nederlandse ploegleiding toch gelegenheid te starten. Klarenbeek knokte voor zijn kans en werd in de achtste en laatste serie - vier lopers gingen rechtstreeks over - derde In 47,37 seconden. In tegenstelling tot Klarenbeek gaf Harry Schulting, zich zonder verzet over. De Brabander, die voor opschudding en woede in de atletiekequipe heeft gezorgd door vrijdagnacht de nacht ergens an ders door te brengen, hield in zijn serie van de 400 meter tien meter voor de eindstreep in. Hij werd in de beschamen de tijd van 48,53 seconden vijfde. Ook voor Henk Brouwer was op de 200 meter geen verder optreden weggelegd. Hij eindigde, zwak lopend, in de derde serie in 21,96 seconden als zesde en voorlaatste. ©en matige start en lag lange tijd voor laatste. Pas In de kruisrakken wist Geert Bakker zich weer wat naar voren te wer ken om noa als vierde te finishen. Na af trek van hët slechtste resultaat is hij der- da in het tussenklassement, achter de Oostduitser Below en de Griekse dagwin naar Boudouris. „Je kunt er nog niets van zeggen", aldus Geert Bakker, „het veld ligt dicht bij elkaar. Er kunnen nog zes boten winnen". Persé voorin Henk van Gent was één van degenen, die persé voorin moest eindigen om bij te blijven. De iets sterkere wind ten opzich te van de voorgaande races kwam hem goed uit: tweede. Van Gent en Van den Hondel stegen naar de gedeelde vijfde plaats in het klassement. De Brazilianen Soares en Penido hebben de beste uit zichten op goud. De broers Erik en Sjoerd Vollebregt heb ben de gehele race In de Flying Dutc- hmanklasse op de derde plaats gelegen, echter de Spaanse en de Ierse boot. Bij 'S*|)IN In vijf van do zes klassen yo de Nederlandse zeilers gisteren jetalleri d zijn:, )t resej I van baai van Tallinn in meer ofminde- late kansen op medailles behou- Alleen Mark Neeleman, de enige jeiler met zijn Finnjol, kan zich na kor 0,9 uit0eschakeld betchou- Speed^.jarige Reeuwijker sloeg in kansrij- IS- 1 'risitie om en eindigde ontluisterd als 9uliende. Henk van Gent en Jan Willem ;den Hondel kwamen dit keer in zellweer (zon en windkracht vier) in tweede plaats in de 470-klasse W «leste voor de dag. De oogst bestond $r uit twee derde en twee vierde Isen. Met uitzondering van Neeleman nCn alle Nederlandse zeilers echter II Ubinnen het bereik van een prijs(je). 1 Bakker verspeelde zaterdag In de Ing zijn spinaker. „We kregen 'm goed binnen en toen bleef hij han- c kl» ze' na de v,JWe race- >>lk heb nu inJld met een spinaker, die ik van de ]e jllaan Brun heb gekocht. HIJ is zeil- 1 moBr en had er een paar extra meege- issa P0'5, De Nederlandse Solingboot had )6 fin tweej de finish kwam de tweeling, die de ruzie van eerder in de week zoals gewoonlijk ook weer vrij snel had bijgelegd, een paar meter te kort om tweede te worden. De Vollebregts, die al acht jaar met el kaar in de FD zeilen, staan als zesde ge klasseerd en hebben het brons zij het op enige afstand nog binnen bereik. De Spanjaarden Abascal en Noguer (4-1- 2-4-1) stevenen recht op het goud af. Willem van Walt Meijer en Govert Bras ser sleepten met hun defect geraakte Tornado nog de vierde plaats binnen. „Ik was nog voor de start door het dek heengegaan", zei Van Walt Meijer. „Ik geloof niet dat dat ons een plaats heeft gekost. Het was wel ongemakkelijk zei len". Het betekende wel dat chef mate riaal Gert Pauli gisteravond overwerk moest verrichten. Van Walt Meijer en Brasser hebben hun vierde positie in het klassement ook nog mogelijkheden brons te grijpen. De strijd om het goud en zilver gaat tussen de Brazilianen van Europese afkomst Weiter en Bjorkstroem en de Denen Due en Kjergard. Geert Bakker werd wel nat In zijn Soling maar werd toch vierde. Dat bete kende wel dat hij In het algemeen klassement naar de derde plaats zakte. Niettemin is hij de best geklasseerde Nederlandse zeiler. Ook Boudewijn Binkhorst en Kobus van den Berg zijn na hun derde plaats van gisteren vierde, op geringe afstand van de Italianen Gorla en Peraboni. Bij het ronden van de laatste boei lag Binkhorst nog tweede. De sterke Oostenrijker Rau- daschl ging hem echter in het laatste rak nog voorbij. Voor Mark Neeleman werd het een slecht weekeinde. Zaterdag voelde hij zich grie perig en hij sliep weinig. De geblokte Zuidhollander moest in de vijfde race een goede prestatie op het dit keer woelige water neerleggen om niet te ver achter te raken. Heel lang bleef Neeleman inder daad in goede positie liggen. Vlak bij de onderboel sloeg zijn Finnjol van Russi sche makelij echter ineens om. „Even daarvoor was de Joegoslaaf Fabris ook omgekieperd", zei de teleurgestelde Neeleman. „Toen werd Ik derde vlak achter de Griek en de Oostenrijker. Ik dacht: nou gaat het eindelijk eens luk ken. En voordat ik het wist lag ik ook in het water". Jot overmaat van ramp sloeg de mast bij het omhoog komen door naar de andere kant, zodat Neeleman ex tra tijd verspeelde. Met een achterstand van acht minuten werd hij achttiende. „Neeleman was eigenlijk de enige van wie ik tevoren vrijwel zeker wist dat hij in de medailles zou vallen", zei Ben Staar tjes bedroefd. „Het hele seizoen vaart hij al vrij geruisloos, maar degelijk met de besten mee. Hij is dit jaar nooit omgesla- gen. Zoiets moet natuurlijk weer uitgere- end op de Olympische Spelen gebeu ren". (Van onze verslaggever) MOSKOU Op trieste wijze kwam gif teren een einde aan de etletiekcarrióre van Irena Szewinska. De 34-jarige Pool se, die in Moskou voor de vijfde keer deelneemt aan de Olympische Spelen, moest gisteren geblesseerd het strijd perk verlaten. Irena Szewinska had zich geplaatst voor de halve finale van de 400 meter, een nummer waarop zij on der meer in Montreal de gouden me daille veroverde. Halverwege de race forceerde de Poolse zich echter en strompelend bereikte zij de finish. Vooraf al had zij aangekondigd dat deze Spelen de afsluiting van haar atle- tiekcarrière zouden betekenen. Zij had zich ongetwijfeld een beter afscheid gewenst WIL KESTER Örèngen. Yifter en de zijnen maakten er zich echter niet druk over. „Ik had erop gerekend dat Viren lang bij zou blijven. Hij is een goede loper", aldus Yifter. Toch moest ook Viren lossen. In de laat; ste ronde liep Yifter van het vijftal weg*.' Niemand kon hem volgen. Ook niet zijn landgenoot Kedir, die over een sterke eindsprint beschikt. Het was daarom een grote verrassing, dat Maaninka in de laatste meters deze Ethiopiër nog voorbij streefde, daarmee ophieuw bewijzend dat Finland altijd wel weer een goede lange afstandsloper levert. Maar Yifter was gisteren een klasse apart. Kaarlo Maaninka bevindt zich nog achter de drie Ethiopiërs, maar voorkwam toch dat die drie de me dailles verdeelden. Miruts Yifter (191) was niet te „belopen" maar de Fin drong wel diens landgenoten naar de derde en vierde plaats. race naar de finish: rechts Steve Ovett, links Sebastian Coe en achter ij de Rus Kirov die derde werd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13