Wil Hartog houdt traditie in ere Kraay kiest voor drie spitsen Lippens velt Ajax Philip Robinson de schrik van Duindigi DERDEZEGE IN GROTE PRIJS VAN FINLAND SPORTTRIBUNE Motorcross zege Van dei Ven FC DEN HAAG EEN HELFT STERK TEGENRAPID WIEN Supporters Manchester United stelen en vechten Arie Luyendijk met reserve motor naar winst in Vee-klasse winst Ten Tije op rd Zandvoort LEIDSE COURANT MAANDAG 28 JULI 1980 PAGII IMATRA Voor de tweede keer in dit eeizoen heeft een Nederlandse motorcoureur een Grand-Prix in de 500 cc- klasse gewonnen. Na de over tuigende zege van Jack Mid delburg in de vijftigste TT in Assen stuurde Wil Hartog gis teren op het circuit van Ima- tra zijn Suzuki naar de over winning in de Grote Prijs van Finland. De Abbekerker hield daarmee de traditie in ere, dat een Nederlander de Finse GP wint. Eerder won Hartog in 1978, een jaar later gevolgd door Boet van Duimen. De overwinning van Hartog kwam pas in het tweede deel van de 500 cc-race tot stand. In het eerste deel leidde de Ita liaan Lucchinelli, die tijdens de trainingen de snelste tijd had verwezenlijkt, souverein. Met ruim veertien seconden voor sprong op de rest van het veld leek hij hard op weg naar een onbedreigde triomf. In de der tiende ronde verdween hij door een stuurfout in één van de vele bochten geruisloos naar de achterhoede. Hartog, die een ronde daarvoor het ge vecht met Graziani Rossi om de tweede plaats in zijn voor deel beslist zag omdat de Ita liaan met pech uitviel, nam daardoor de koppositie over. In de resterende ronden breid de de „Witte Reus" zijn voor sprong op wereldkampioen Kenny Roberts uit tot ruim ne gen seconden op de streep. Het betekende voor Hartog In dit seizoen, dat gekenmerkt werd door veelvuldig uitvallen door mechanische defecten, zijn eerste belangrijke zege. De overige drie Nederlanders in de 500 cc-race haalden de finish niet. Van Duimen moest al vrij snel na de start de strijd staken met remproblemen. Na tionaal kampioen Willem Zoet bezette halverwege de tiende plaats en rukte daarna zelfs nog op naar de negende posi tie voordat hij met pech uitviel. Jack Middelburg, die op eigen verzoek op de laatste startrij plaats nam om zijn been te sparen, maakte er in eerste in stantie een inhaalrace van. Halverwege nestelde hij zich vlak achter Zoet. Maar de win naar van Assen haalde de streep niet door machinepech. In de strijd om het wereldkam pioenschap kan Roberts de prolongatie vrijwel niet meer ontgaan. Met nog twee races te rijden heeft de Amerikaanse Yamaha-fabriekscoureur zes tien punten voorsprong op zijn landgenoot Randy Mamola, die in Imatra punten verspeelde door zijn vierde klassering. Ro berts kan over twee weken op het circuit van Silverstone zijn titel veilig stellen. Mang wereldkampioen In de 250 cc-klasse viel de be slissing in de strijd om het wereldkampioenschap. Anton Mang reed in Imatra naar de tweede plaats achter de Zuida frikaan Kork Ballington en ver zamelde hierdoor juist vol doende punten om zich wereldkampioen te mogen noefnen. Met nog drie races te rijden heeft de Westduitser 91 punten. Mang heeft enigszins Wil Hartog op weg naar zijn knappe triomf in Imatra. geprofiteerd van de eerdere afwezigheid van Ballington. De Zuidafrikaan miste twee races door een maagoperatie. Klaas Hernamdt kwam in deze race niet aan de start. De Nederlan der wist zich tijdens de trainin gen niet te kwalificeren door motorpech. In de 125 cc is de spanning nog volop aanwezig. Titelhou der en negenvoudig wereld kampioen Angel Nieto won voor de derde achtereenvol gende keer deze klasse en na derde daardoor klassements- ieider Bianchi tot op vier pun ten. Peter Looyestein presteer de op het bomencircuit aan trekkelijk met de vijfde plaats. Martin van Zoest, de nationale kampioen, viel daarentegen met zijn twaalfde klassering wat tegen. In zijn spoor volgde „veteraan" Jan Huberts (42), die als dertiende werd afge- vlagd. In de zijspannen opnieuw pech voor de Nederlanders. Streuer- /Van den Kaap haalden het einde niet door een mecha nisch defect en zakten in het WK-klassement van de vierde naar de vijfde plaats. Wes Cooley uit de Verenigde Staten en Greame Crosby uit Australië hebben gisteren in het Japanse Suzuka de vijfde endurance-race, meetellend voor het wereldkampioen schap, gewonnen. Het duo leg de in ruim acht uur 1200 kilo meter (200 ronden van zes ki lometer) af. Met veertig secon den achterstand werd de Au straliër Gregg Hansford, die een koppel vormde met de Amerikaan Eddie Lowson, tweede. Johan van der Wal en Bert Struyk finishten als ne gende met twaaif ronden ach terstand. Door dit resultaat neemt het Nederlandse duo in het klassement om het wereld kampioenschap na vijf van de negen races de zevende plaats in met 26 punten. Koplopers zijn de Fransen Peyre en Sa- min (vierde in Suzuka) met 34 punten. In de 130e ronde kwam de Fransman Huguet ten val. Hij werd met verwondingen aan de borst naar een ziekenhuis vervoerd. De winnende getallen li* derlandse lotto zijn: f 20-25-35. De reserve, zijn 5 en 32. Het aantalj mers Is 609.823 en de 2.690.295,00. Het prL drag is 1.277.890, een eerste 605.340,03. De winnende getallei Belgische lotto zijn: 15-34-40. Het resen 16. De winnende getallen Westduitse lotto zijn: 29-38-44-49. Het rese is Ï6. De uitslag van is: 4361717. Supertrio Het supertrio is gister^ pen in de derde Duindigt om de Speedju «a prijs. De uitslag is: 11-4slti uitkering per guldL., 390,00. X LICHTENVOORDE li der Ven is gisteren in j voorde winnaar gewor^'* een Internationale morj, in de 500 cc-klasse. rr beide manches. De fin ha nen eindigde als twee< Kankamen als derde. DEN HAAG Voor het eerst eigenlijk in de aanloop naar het nieuwe seizoen heeft FC Den Haag, zaterdag tegen Ra pid Wien, voorzichtig enige van zijn mogelijkheden laten zien. Het gaat te ver om steekhoudende conclusies te trekken uit een oefencampag ne (meer is het intertotoge- beuren niet), maar de speel wijze in de tweede helft gaf toch aanleiding tot ingehou den optimisme. FC Den Haag speelde (onder het oog van de zich oriënteren de bondscoach Zwartkruis) niet groots, dat zeker niet. De eerste helft was zelfs slecht met veel ruimte tussen de li nies, een middenveld (Wetzel, Albertsen, Pen, Jansen) zonder vast patroon en een totaal ge brek aan opbouw. In die fase speelde FC Den Haag vanuit het 4-4-2-systeem, het geliefde spelletje van trainer Hans Kraay. Opnieuw bleek echter, dat de Haagse formatie geen voetballers heeft die constant en goed over de flanken kun nen opkomen. Kraay wijzigde het concept even voor de rust in 4-3-3, met Melis (voor Wet zel) naast Treling en Van Leeu wen als derde spits. „Spelen met twee spitsen is niets voor FC Den Haag, dat is me nu duidelijk. Ik stap van dat sy steem af", zei Kraay gedeci deerd. Na de omzetting liep het aan zienlijk beter, vooral toen Kelo- glu in de 59e minuut in het veld kwam als vervanger voor de sterke Jansen. De rijk geta lenteerde Keloglu bepaalde zelfs een tijdje het spel dank zij een uitstekend inzicht, gecom bineerd met een voortreffelijke traptechniek. FC Den Haag speelde aanzienlijk geslotener, oefende pressie uit en bouwde van achteruit aan enkele fraaie aanvallen. Keloglu toonde in de 64e minnuut ook lef door zijn eerste solo tot in het straf schopgebied door te zetten. De ingreep van Kienast leek correct maar scheidsrechter Bakker (die geel gaf aan Van Leeuwen, Peris en Salmayer) gaf tot veler verbazing een strafschop. Dat extraatje was goed benut aan Van Leeuwen, die vanaf elf meter correct in de rechterhoek scoorde (1-0). Het was de enige treffer voor Van Leeuwen, die zaterdaga vond veel pech had en onder meer in de achtste minuut al de paal had geraakt. Dat was jammer voor hem, want de Haagse spits heeft treffers no dig In zijn pogen de topvorm van weleer te hervinden. Van Leeuwen is een eind op weg, gesteund door ongekende gre tigheid en (nu al) een topcondi tie. In combinatie met de jeug dige Treling, die wel eens de ontdekking van het seizoen kan gaan worden, heeft Van Leeuwen bovendien meer ren dement van zijn speeltrant, die (nog) meer gericht is op assis teren dan op eigen gewin. Er waren meer hoopgevende elementen te ontdekken in het nauwelijks bezette Zuiderpark (1500 toeschouwers), zoals de pittige manier waarop Van der Zwan de geblesseerde Terne- pelaar verving als rechterver- dediger. De (ook al) jonge Scheveninger heeft zichtbaar beperkingen, maar hoeft daar van geen hinder te ondervin den als hij sober speelt en de neiging onderdrukt geregeld vóór in plaats van achter zijn directe tegenstander te blijven. En tenslotte toonde doelman Havenaar (extra gestimuleerd door de concurrentie van Ja ger) opnieuw aan op dit niveau een zeker en vooral moedig sluitstuk te kunnen zijn. Hans Kraay kon na afloop dan ook tevreden opmerken, dat Henk van Leeuwen heeft in de achtste minuut pech. Uit zijn lob zal de bal tegen de paal ketsen. FC Den Haag op diverse plaat sen een dubbele bezetting heeft, met uitzondering van linksbenige voetballers. Een mogelijk overenthousiasme over de mogelijkheden van zijn jeugdige ploeg vatte Kraay sa men met: „FC Den Haag moet een jeugdige bank krijgen". Het talent moet langzaam wor den gebracht en in die context is het ook verklaarbaar dat Kraay vasthoudt aan een mid denveld met in elk geval Al bertsen en Pen. Uitgerekend de twee spelers die tegen Ra pid Wien (dat met shirtreclame speelde) uiterst matig opereer den. Maar Kraay heeft uiter aard gelijk als hij stelt, dat Al bertsen en Pen tot veel meer in staat zijn. „Pen heeft alles wat een voetballer moet heb ben", oordeelde Kraay. En voor Albertsen gold het ex cuus, dat hij eind vorige week pas voor het eerst weer con tact had met een bal. Kraay kent dus geen twijfels meer, afgezien van blessures, over de samenstelling en het sy steem van zijn elftal waarmee hij de competitie ingaat. Tot zover is de financieel oninte ressante intertotocompetitie dan in elk geval toch nuttig ge- W8eSl' DICK HOFLAND Opstelling FC Den Haag: Ha venaar; Van der Zwan, Mans veld, Van Vliet, Korevaar; Wet zel (Melis), Albertsen, Pen, Jansen (Keloglu), Treling, Van Leeuwen. Essen In Essen leed Ajax een nederlaag van 43 tegen Rot Weiss Essen, dat uitkomt in de tweede Bundesliga. De grote man van de thuisclub was de enkelvoudige Nederland se international Willy Lippens. „De eend" maakte twee doelpunten en gaf bij treffers van Mill de beslissende voorzet. Ajax speelde zonder Schrijvers. Het scoreverloop was als volgt: 13. Lippens 1—0, 19. Arnesen 1—1, 42. Mill 2—1, 48. Schoenaker 2—2, 51 Lippens 3 2, 64. Mill 4—2, 69. Van Geel 4—3. Er waren 5000 toeschouwera. Willem II verloor de intertotowedstrijd tegen Malmö FF zaterdagavond op eigen veld met 2 1. De ruststand was 01 door een doelpunt van Ericsson. Rob Landsbergen maakte het doel punt voor de Tilburgers, maar Darmstadt zorg de voor de winnende treffer voor Malmö. Er wa ren ruim 3000 toeschouwers. Roda JC verloor in Luik met 41 van Standard. De wedstrijd werd gespeeld in het kader van de intertotocompetitie. De ruststand was 20. Feyenoord versloeg in Nieuw Roden de plaatse lijke amateurclub met 90. Bij de rust was de stand 20. Ruim 2500 toeschouwers zagen doelpunten van Nielsen (3), Vermeulen (2), Van Til, Wijnstekers, Bouwens en Troost. PSV won met 140 van een combinatie van Stiphout en Helmond Sport. Bij rust was de stand 90 voor PSV. Doelpunten: Van der Kuij- len (4), Posthuma (4), Wildschut, Smolders, Willy van de Kerkhof, Poortvliet, Valke en Koeman. Er waren 2000 toeschouwers. Scheidsrechter De Schepper, die zijn debuut in het betaalde voetbal maakte, staakte vijf minuten voor het einde de wedstrijd wegens opkomend onweer. FC Twente zegevierde in een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Belgische tweedeklasser FC Boom met 2—0. Bij de rust was de stand nog 00. Na de pauze scoorden Bleumlng en Llnd- sted voor de Twentenaren. In Boom waren 1000 toeschouwers. In Breda verloor NAC met grote cijfers van het Belgische Berchem Sport: 15 (12). Het sco reverloop was: 6. Quaars (strafschop) 1—0, 12. Benito 11. 36. Marchinos 12, 74. 78. en 88. Adilson 1—3, 1—4 en 15. Toeschouwers: 1000. Zo'n 1500 badgasten In Ameland zagen zater dagmiddag PEC Zwolle achttien keer scoren te gen Geel Wit, dat uitkomt in de vierde klas van de KNVB. De eindstand was 180 voor de ere divisieclub, na een ruststand van 70. Voor PEC scoorden Jans (6), Van der Hengst (3), Steinvoort (3), Hamming (2), Van 't Land, Van de Wildenberg, Frandsen en Israël. Bobby Vosmaer heeft zaterdagavond In de Noordamerikaanse voetbalcompetitie Seattle Sounders aan de overwinning geholpen. Vos maer maakte In de wedstrijd tegen Philadelphia Fury het enige doelpunt. Vancouver Whitecaps, de club van Ruud Krol en de heersende kam pioen, kreeg een grote nederlaag te slikken. De Whitecaps verloren de uitwedstrijd tegen Port land Timbers met 51. Clyde Best, ooit in dienst van Feyenoord, nam twee treffers voor zijn rekening. Uitslagen: New England Tea MenSan Diego Sockers 32, Dallas TornadoDetroit Express 2—1, Los Angeles Aztecs—Toronto Blizzard 1— O, Seattle Sounders—Philadelphia Fury 1—0, Portland TimbersVancouver Whitecaps 51, San Jose Earthquakes—Minnesota Kicks 2—1. NEURENBERG Speelgoed- stad Neurenberg was zater dag speelweide van de sup porters van de Engelse voet balclub Manchester United. De club werd voor de vriend schappelijke wedstrijd tegen FC Niirnberg/ vergezeld door zo'n 400 supporters. Neuren berg heeft het geweten. Voor de wedstrijd kwam het al tot verschillends vechtpartijen, waarbij de politie moest op treden. Tijdens de wedstrijd bestormden de supportera da kassahokjes. Naast talrijke entreebiljetten werd aanzien lijk veel geld buitgemaakt. Ook de dagomzet van een kel ner, zo'n 1500 mark werd mee genomen. Na afloop van de wedstrijd, die in 11 eindigde, kwam het tot een massale vechtpartij tussen Duitsers en Engelsen. De Neurenbergse politie greep hard in. Niet min der dan 120 Engelsen werden gearresteerd en ingesloten. De supporters werden voor het overgrote deel gistermorgen weer vrijgelaten en op de trein naar Wenen gezet. Manchester United speelt de volgende wedstrijd van de toernee op het vasteland in de Oosten rijkse hoofdstad. De politie hield de „geldrovers" in arrest. Winst Kortsjnoj BUENOS AIRES Viktor Kortsjnoj heeft in de halve fi nales van hat kandidatentoer nooi, dat in Buenos Alras wordt gehouden, zijn eerste overwinning geboekt. In de vierde partij versloeg de ex-Rus zijn vroegere landge noot* Lev Poloegajevskl na 64 zetten. De eerste drie partijen waren alle in remise geëindigd, zodat de stand nu 2,5 punt voor Kortsjnoj tegen 1,5 punt voor Poloegajevskl Is. WASSENAAR De negentienjarige Engelse leerling jockey Philip Robinson was gisteren weer een dagje op Duindigt. Dan kunnen de Nederlandse en de in ons land werkzaam zijn de buitenlandse jockeys het wel vergeten. In de Gold Cup kwam hij in actie met Fair Hun- ter van mevrouw Wilma de Kroes uit Elburg. Deze grote klassieker was vorig jaar gewon nen door Pink Tank ook van Wilma de Kroes en evenals Fair Hunter in training bij Mike Ryan in Engeland. Fair Hunter werd goed een jaar geleden aangekocht van neef Ger de Kroes en toen gelijk overgebracht naar Ryan. Als groot favoriet ging Philip Robinson met Fair Hunter van start in deze klassieker met een eerste prijs van ruimvijftien duizend gul den. In de eindstrijd versloeg Fair Hunter de driejari ge import Comic One met Kevin Davies die op Duindigt nog niet had verloren. Op de derde plaats kwam zeer verrassend Erik Bloem met Oriental Prince voor King's Eagle. Ruim één uur later kwam Robinson weer in actie. Dat gebeur de in de Van Brienen's Memoriaal, een soort Derby voor tweejarige volbloeds. Het was een familieduel tussen stal Geran(Ger en An de Kroes) uit Wassenaar en Wilma en Ed de Kroes uit Elburg. De een wil niet voor de ander onder doen en beiden kwamen met twee paarden aan de start, die ze in Engeland laten trainen. De Wassenaarse familie bracht Amigo Raaphorst( Guest) en Shirly Raaphorst( Miller) in de baan en de familie uit Elburg Marmorera (Kevin Da- vies) en Clo Clo(. Philip Robinson). In strijd waren ook nu de paarden van r Kroes oppermachtig. Marmorera voor Glo Glo. Amlngo Raaphorst moest| gen nemen met een derde plaats. De overwinning in de Gold Cup en de tweede plaats brachten niet alleen 1 het kamp van Wilma de Kroes maar dertigduizend gulden op. Vorig jaar r genaar Nuy de dienst uit in de klassiei| tweejarigen dank zij het feit dat hij pa| Engeland bij Mike Ryan liet trainen. C onenigheid tussen Nuy en zijn trainer 1 wilde dat Ryan alleen zijn paarden zouf voor de Nederlandse koersbanen. De 1 strainer nam daar geen genoegen me ma de Kroes heeft hij een goede ven Paarden van Nuy kwamen zowel in de C als in de Van Brienen's Memoriaal niet| start. Philip Robinson, die enkele weken gelei de Derby won op Duindigt, kwam met nJ Engelse collega's te laat aan op de Wai se baan. Ze hadden het vliegtuig gemist door moest Robinson op Finë Scot wore! vangen en Mike Miller op Lady Peppel Nederland al enkele jaren werkzaaam zijl nes kwam nu met Lady Pepper van staf in de baan. In de laatste rechte lijn kwarij val met het paard en vielen enkele com langs en over hem heen. Jones werd I loos naar het ziekenhuis gebracht waar£ dag ter observatie moet blijven. ARTHUR VAN Rl DIEPHOLZ Arie Luyendijk heeft gisteren op het circuit van Diepholz de zevende race in de super Vee-klasse, meetellend voor het Europees kampioenschap, gewonnen. Door deze zege neemt Luyendijk na zeven van de veertien races de toppositie in de algemene rangschikking in. Een dag voor de race kwam het meerijden van Luyendijk in ge vaar. Zaterdag blies dé 26-jarige Bosschenaar tijdens de eerste training de motor van zijn Argo op. In drieëneenhalf uur monteer de hij een nieuwe motor, zodat hij in de tweede training alsnog zijn kwalificatie kon afdwingen. In die training maakte hij op het Westduitse circuit de derde tijd. Een dag later nam hij in de race In de derde ronde de kop. In de tiende van de in totaal eenendertig rondgangen werd hij gepas seerd door de Deen Nielsen. Luyendijk bleef op de tweede plaats hangen en hernam de leidende positie in de zestiende ronde, toen Nielsen met pech uitviel. Daarna heeft Luyendijk zijn voor sprong op de rest van het veld geconsolideerd. Met ruim vier se conden verschil op de Zweed Persson, die tweede werd, werd hij als winnaar afgevlagd. Moment van de race om de Gold Cup met de latere winnaar Fair Hunter(tweeq links). ZANDVOORT De hoogte punten van de zeven nationa le motorwegrace3 op het Zandvoortse circuit waren de 500 cc en de formule natio naal. Guus ten Tije uit Zaan dam kwam bij de halve liters met succes Uit het niets op zetten en bij de formule na tionaal won Harm Sans. Ten Tije ondervond fikse te genstand van John van Veltho- ven, André van der Sar ert Klaas de Graaf, maar in de voorlaatste ronde nam hij re soluut afstand. Bij de formule nationaal leek» Ton Groot uit Den Helder met gemak op de overwinning af te stevenen. De Amsterdammer Sans gaf hem echter weinig kans en kwam uit de zesde po sitie opzetten om in de negen de ronde toe te slaan. Tijdens k h de training brak Ronn der zaterdagmiddag ee telbeen. Bij een zijspanrace ronden werden Ger Danny Verkerk uit Dei derde op een Yamah Voorthuis, eveneens i Haag, werd tweede In erls in de sportklaése B. drie >PO!

Leidse Courant | 1980 | | pagina 12