Armetierige voorbereiding deert Henk Numan niet Ewemtoernooi bewijst: achterstand gegroeid Zwemrecords MEDAILLES Regen doorkruist plannen van Thompson PETER ADELAAR AL SNEL VERDWENEN 4 i MOSKOU Tijdens het Olympisch zwemtoernooi werden het afgelo- pen weekeinde twee wereldre cords en drie Europese records verbeterd. In elle gevallen waren hiervoor Oostduitsers verantwoor delijk. Wereldrecords: Dames: 200 rug: Rica Reinlsch (Odl) 2.11,77; oude record: Linda Jezek (Vst) 2.11,93. 400 wissel: Petra Schneider (Odl) 4.36,29; oude re cord: Petra Schneider 4.38,2. Europese records: Heren: 100 vrij: Jorg Woithe (Odl) 50,21; oude record: Jorg Woithe 50,49. Dames: Ines Diers (Odl) 8.32,55; oude record: Petra Thümer (Odl) 8.35,04. 4 x 100 vrij: Oost Duitsland 3.45,19; oude record: Oost Duits land 3.45.50. De medaillestand ziet er, na acht Olympische dagen, als volgt uit: goud zilver brons 1. 47 25 2. Oost-Duitsland 31 24 26 3. 6 7 5 4. 5 4 6 5. Bulgarije 4 6 10 6. Groot-Brittannië 4 5 4 7. 4 3 0 8. Italië 4 1 1 9. Zweden 2 3 5 10. Cuba 2 2 1 11. Autralië 2 0 5 2 Nederland 0 0 DSKOU Met stralende ogen en lens tevreden bekeek Henk Numan iteravond na zijn opwindende ge- cht met de Hongaar Istvan Szepesi i bronzen medaille die hem door de esident van'de Internationale Judo- deratie (IJF), de Jappanner Matsu- se, hoogstpersoonlijk was uitgereikt. !o mooi heb ik ze nog niet, jongens!", chtte hij breed grijnzend.* „Die van wereldkampioenschappen vorig Br in Parijs was ook mooi, maar hier in zit meer smaak". De blijdschap 0 de Amsterdammer was begrijpeii- want zelden in zijn overigens nog Ij prille carrière heeft hij het zo moei- k gehad om het erepodium te berei dt. De strijd bij de halfzwaargewich- n was weer bijzonder zwaar. Zelfs de wezigheid van de Japanners deed israan niets af. De finale, een herha- ig van de eindstrijd van de wereld- impioen&chappen, was daarvoor >uwens het beste bewijs. De Belg toert van de Walle bleek wederom te »rk voor de Rus Khoeboeloeri. In het raargewicht, waarin Petar Adelaar al iel werd uitgeschakeld, was de hoog- 9 eer voor ae Fransman Angelo Pari die de Bulgaar Zaprianov van het Nd afhield. Bt Parisi en Van de Walle werden in- irdaad de betere judoka's gekroond. Boral in het zwaargewicht kwam weer ns tot uiting dat technische judoka's genwoordig in de minderheid zijn. Pa il slaagde er als een van de weinigen met gave acties de tegenstander on- iruit te halen. Toch constateerde ook „Het judo is niet meer zo mooi als oeger. De regels deugen niet meer. sar een oplossing om ai dat sleur- en akwerk te doen verdwijnen weet ik ook jet". Parisi mocht zich over deze ont- Akkettng terecht een oordeel vormen. In Aünchen veroverde hij tijdens de Olym- Ische titelstrijd al een bronzen medail- i. Voor Engelandl De geboren Italiaan 3d namelijk de Engelse nationaliteit ge- egen omdat zijn vader het gezin in irband met veranderende werkomstan- gheden naar Engeland had overge- acht. Parisi kreeg echter kennis aan n Frans meisje en besloot zich vervol- ns in Frankrijk te vestigen. „Mijn )uw kreeg heimwee. Ik ben naar Parijs gaan". Het Franse ministerie van Drtzaken zag onmiddellijk de moge- Iheden en bood hem pijlsnel een zijn ploeg van twaalf heeft behaald. Bo vendien werden nog eens tien nationale records gebroken. Voor Sitters reden tot enige tevredenheid. De vraag is echter of de zwemsport In Nederland met deze voldoening gediend Is. Het Olympisch toernooi in Moskou heeft overduidelijk aangetoond dat de achterstand op de toonaangevende zwemnaties vergroot is. Sitters bestrijdt dat ten dele: „We acteren niet op het tweede plan, maar aan de andere kant hebben we, afgezien van een talent dat hier en daar opduikt, geen kans met de groten mee te doen. Eefting, Vervoorn, Reggie de Jong, dat zijn al of worden toppers, die kunnen zich internationaal met de besten meten. Maar dat gaat niet op voor de complete ploeg. We moeten echt leren accepteren dat de tijd soonlijke recordverbeteringen en roffel de zaterdag nog de 100 meter vrije slag af in 55.73, hetgeen onvoldoende was om ondanks het nationale record tot de finale door te dringen. Fred Eefting haal de de finale 200 meter rugslag wel, werd daarin vijfde, maar liet wel een record noteren (2.03.92). „En toch durf ik te zeggen, dat er In Ne derland genoeg talent is. Ik ben alleen fzo erg bang dat er bok een hoop verlo ren gaat", zegt Bert Sitters, die de zwemsport wil organiseren naar Oost- duitse trant. Het probate middel schijnt daarbij ge deeltelijke centralisatie te zijn. „We zit ten hier met 600 verenigingen, in Oost- Duitsland zijn er nog geen zestig. De clubs zouden meer hun talenten moeten afstaan. Pas in een onderlinge competi tie kunnen de tijden beter worden. De trainers zijn te gauw tevreden. Als een zwemmer een seconde van zijn persoon lijke tijd afhaalt, is iedereen gelukkig, maar misschien zit het er in om er vijf seconden vanaf te halen. Dat kan, maar dan wel gecentraliseerd. De KNZB zou tot een akkoord met het rijk moeten ko men en de mogelijkheid moeten krijgen wat onsympathieke maatregelen te ne men, zoals zwemtijd vorderen, en dan wel op tijden die het gunstigst zijn voor de topsporters". Twee keer Aan het gebrek aan onderlinge competi tie wijt Sitters het ook dat het hier in Moskou menigmaal gebeurde dat er 's morgens in de series door de Nederlan ders harder gezwommen werd dan in de finales. „Dat komt omdat wij dat niet kennen. Twee keer per jaar moet bij ons twee keer per dag hard gezwommen worden en dat is bij de winter- en zo- merkampioenschappen. Als nu de top pers in de zwemcompetitio eens om de veertien dagen tegen elkaar zouden uit komen, hebben we al een hoop gewon nen". Pessimist is Sitters niet. Hij voorspelt dat Nederland met een vrij grote groep naar de Europese kampioenschappen in Split zal gaan, volgend jaar. „Als we vroeg met de voorbereiding kunnen be ginnen, hoeven we niet op alle nummers kansloos te zijn". MOSKOU Het klimaat In Moskou was gunstig voor een wereldrecord op de 800 meter dames. De zilveren me daillewinnares Olga Minejeva evenaar de het oude wereldrecord van Nadesj- da Olitajarenko, die echter in de volle dig door de Russinnen beheerste finale 1,4 seconde sneller wat en het wereld record op 1.5&5 min. bracht. De 800 meter heren bracht inderdaad het lang verwachte duel tussen de Brit ten Coe en Ovett, welke laatstó won in een tegenvallende wedstrijd. De regen van zaterdag doorkruiste de plannen van een andere Brit, de kleurling Daley Thompson. Hij wilde de tienkamptitel veroveren met een wereldrecord. Thompson bleef steken op 8495 punten, geen wereldrecord, wel goed voor goud. Veel medailles waren er andermaal niet voor de wel opgekomen landen uit de „vrije wereld". Het communistische blok, waartoe ook Cuba wordt gere kend, veroverde in acht dagen 91 gou den medailles, de „vrije wereld" slechts 22. Goud was er bijvoorbeeld wel voor de Italiaanse militaryruiter Roman In een wedstrijd, die bij de crosa-country ont sierd werd door veel paarden leed en voor zijn landgenote, de hoogspringster Sara Simeonl, die met deze spelen haar carrière beëindigde. Bij het roeien was er de „goldrush" van Oost Duitsland: zes gouden plakken bij de dames, zeven bij de heren. De ach terstand op de Sovjet Unie werd daar door aanzienlijk teruggebracht: 43 voor de Sovjet Unie tegen 31 voor de DDR. Oost Duitsland heerste bij het zwem men, dat elf wereldrecords opleverde. De beslissing in het duel van Henk Numan met Szepesi. De Hon gaar was even uit balans en daar van profiteerde de Nederlander door de bronzen medaille te grij pen. OSKOU Nederland heeft na ruim In week Olympische Spelen einde- k zijn eerste medaille. Op het laat- e nummer van de laatste dag van )t zwemtoernooi greep de dames- Peg op de 4 x 100 meter estafette ions door achter - vanzelfsprekend Oost-Duitsland en Zweden de der- I plaats voor zich op te eisen. De |d van 349.51 betekende tevens een Iderlands record. Het stond sedert trlïjn 1978 op naam van Enith Bri- tha, Berber Kamstra, Ineke Ran en nnelies Maas. geiles Maas was er nu wéér bij. Als btzwemster kon zij echter onmogelijk I achterstand op de Oostduitse Sarina glsanbeck wegwerken. De Zweedse Jneta Ericsson bedreigde zij nog wel. sar deze sloeg de aanvat van de Wa- mingse gedecideerd af. it Nederlandse kwartet zwom een ho- ogene race. Connie van Bentum start met 67.50, ze werd gevolgd door Wil- a van Velzen (57.38) en de zeer snelle tggle de Jong (57.17). Annelles Maas lam tot 57.46. De Oostduitse meis|es tarnen ook tot een toptijd, een wereld- cord. Met 3.42.71 onttroonden Barba- Krause. Caren Metschuck. Ines Diers I Sarina Hulsenbeck de Amerikaansen, s destijds tot 3.43.43 waren gekomen, pk dankzij het brons kijkt Bert Sitters &t een zeker gevoel van opluchting te- g op het Olympisch zwemtoernooiHij T niet weten van een teleurstelling en 1st dan op de elf finaleplaatsen, die voorbij Is dat Nederland zeker bij de da mes steeds twee vertegenwoordigers in de finale had en dan ook nog met me dailles naar huis kwam. Die tijd is voor bij en komt ook niet meer terug". Rapport Sitters wil best een rapport uitbrengen over zijn equipe en constateert dat de 4 x 200-meterploeg hem tegengevallen is, „omdat die niet de geest heeft gekregen die nodig voor is voor topprestaties. Dit in tegenstelling tot tet wisselslagkwar tet". Vervoorn, Eefting, De Jong, Van Bentum hebben voldaan. Ook Boonstra krijgt een ruime voldoende, maar achter de overigen zet de Diemense sportleraar toch vraagtekens. Feit is inderdaad dat Annelles Maas ondanks een surplus aan trainingsuren er niet uitgehaald heeft. wat er voor haar te bereiken viei. uok Monique Bosga viel tegen en slaagde er niet in de finale op de 200 meter rugslag te bereiken. Haar tijd van 2.19.21, waar mee zij dertiende werd, was zeer zwak. Ook Joianda de Rover haalde de laatste acht niet, maar bij haar scheelde het maar fracties van seconden en ze kwam zelfs in de buurt van haar eigen Neder lands record. Erg pitig „Die limiettijden van het NOC zijn door veel mensen erg pittig genoemd, maar hier is gebleken dat dat niet het geval was. in de meeste gevallen zou die li- miettijd niet een finaleplaats opgeleverd hebben. Van de drie die wel de limiettij den haalden, hebben er twee (Eefting en Vervoorn) ruim aan dé verwachting vol daan. Vervoom kwam in totaal tot vier per baantje als judoleraar aan waarbij hij voldoende tijd overhield om te trainen. Üit dankbaarheid liet Parisi zich vijf jaar geleden naturaliseren. Daardoor kon hij thans zijn derde vaderland vertegen woordigen. Na de zilveren medaille in alle categorieën bij de Europese kam pioenschappen in Wenen, pakte hij in Moskou goud. Optimale omstandigheden creëren om een sportman in staat te stellen de top te bereiken. Robert van de Walle kan er ook over meepraten. Voor hem werd eveneens alles gedaan om zijn weg naar de wereldtop te plaveien. Voor Henk Nu man ging die vlieger niet op. Zijn con currenten verbleven al maanden in tal van traingskampen in verre oorden ter wijl Numan in eigen omgeving naar ge schikte trainingspartners moest zoeken. Uiteindelijk kon er alleen een trainings kampje van twee weken in het Zuidfran se Beauvallon af. De kosten van het ver blijf werden betaald, maar de reiskosten moesten de deelnemende judoka's voor eigen rekening nemen! Een duidelijker bewijs hoe-armetierig de totale aanpak in dit opzicht was, behoeft niet te wor den geleverd. Bewondering Daarom alleen al verdiende de 25-jarige Amsterdammer elle bewondering. Na zijn falen in Wenen „Ik kon geen twee pieken In mijn vorm brengen" - kwam hij fraai terug. Hoewel hij niet de aandacht trok met schitterende worpen schakelde hij achtereenvolgens Essambo Emwane (Kameroen) en Mark Thittenden (Enge land) uit. In de strijd die rechtstreeks toegang ver leende tot de finale moest hij in Van der Walle zijn meerdere erkennen. In de her kansing stuitte Numan vervolgens tot zijn eigen verbazing op Istvan Szepesi. De Hongaar was vla Chizooma (Zambia) en Rougé (Frankrijk) toch een weg te ruggevochten. Vooeal de uitschakeling van ex-wereldkampioen Rougé was een pure sensatie. Szepesi maakte het ook Numan knap lastig. Voor de derde keer in hun carrière stonden beide kempha nen tegenover elkaar. Numan: „Ik had hem al twee keer verslagen, ik wist dat het kon". Desondanks werd het een ui terst spannende aangelegenheid. Een balansverstoring was beslissend. Numan had brons. Snel bekeken Voor Peter Adelaar was de strijd bij de zwaargewichten snel bekeken. De Am- Het kwartet dat op het laatste nippertje de 4 x 100 m. vrije slag was het laatste Olympische zwemnummer de bronzen medaille veroverde en daardoor iets goed maakte van de over het algemeen matige presta ties van de zwemafvaardiglng In dit minder sterk bezette toernooi. V.r.n.l.: Conny van Bentum, Reggie de Jong, Wilma van Velsen en Anne lles Maas. sterdammer verzuimde zijn vooral van links werkende tegenstander met de rechterhand te controleren. Het was voor Vladimir Koeman (Tsj) dan ook een koud kunstje met een tiende heupworp - de beroemde uchi-mata van Anton Gee- sink - zijn tegenstander een half punt achterstand te bezorgen. Een ernstige vermaning wegens het opzettelijk van de mat stappen, maakte de eliminatie defi nitief. „Mijn eigen schuld", zei Adelaar eerlijk. „Ik maakte een verdedigingsfout en die werd afgestraft. Die vermaning vond ik niet juist. Ik werd van de mat ge duwd". Dat laatste was een zwak ver weer. Adelaar wist, dat hij zich in de ge vaarlijke zone bevond. Adelaar wacht zaterdag in de strijd alle categorieën een herkansing. Een klasse die op de eventueel te houden volgende Spelen niet meer op het programma zal prijken tenzij een door de IJF, op voor stel van Nederland, met algemene stem men aangenomen ingediend protest het IOC tot andere gedachten brengt. De in Moskou aanwezige voorzitter van de Ju- dobond, Henk van Oosten, zei daarover: „Zelfs de Nederlandse IOC-vertegen- woordiger Kerdel heeft voorgestemd. Belachelijk. Hij had eerst met ons over leg moeten plegen". Sara Simeoni maakte in Moskou haar laatste sprong. Maar die was wel goed voor goud.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11