Bomo/nt ekerzeven doden bij treinramp jvapers staat in kan dreigen vliegtuig op te blazen ZON NEEMT REVANCHE JoopZoetemelk reikt hoofdprijs uit van Tourprijsvraag Meer dan twintig gewonden w$y Sojoez vastgekoppeld aan ruimtestation Reagan-Carter: 61 tegen 33 procent TAPIJT GORDIJNEN TAFELKLEDEN FOURNITUREN MEUBELSTOFFEN EEN ZAAK MET HART VOOR U van der klugt 0 persoonlijke aandacht 0 stalenservice 0 opmeetservice Vrijdag 25 juli 1980, 70e jaargang no. 21718 Sprekende gorilla Documentaire „Koko, de spre kende gorilla" om 19.55 uur op Ned. I en om 21.15 uur „Cleo Lairje Show". Op Ned. II om 20.27 tv-serie „David Copperfield" en om 22.25 uur documentaire „Oua gadougou, een markt in West- Afrika". Warm Zonnig en warm, maar tegen de avond kans op een on weersbui. Temperaturen tot 27 graden, maar aan de kust iets koeler. Zwakke tot matige wind uit oost tot zuidoost. Morgen zon: 4.49 - 21.38. Schev. hoogw.:2.39 en 15.15. Laagw.: 10.46 en 23.19. CORRED1JK Het ziet er uitstekend uit voor het week end. Dit optimische bericht komt van weerman Hans de Jong uit Gorredijk (Fr.). De zomer gaat zich volledig ont plooien. Er is kans dat de temperatuur oploopt tot 28 a 30 graden. Dertig graden is de grens tussen „zomers" en „tropisch". Overal in West en Midden-Europa stijgt de luchtdruk, zodat regen of on weer geen kans krijgen tus senbeide te komen. Het blijft (naar menselijke berekening) droog met een veelal voluit schijnende zon. Vandaag was er voor de zei lers te weinig wind, maar morgen en zondag is dat an ders. Een hogedruikgebied uit West-Frankrijk ligt dan boven Scandinavë en met be hulp van een depressie uit Ierland ontstaat dan warme zuid-oostelijke luchtstroming. Kans op enig onweer uit West-Frankrijk ontstaat pas midden volgende week. Het natte weer heeft ook zijn gunstige kanten gehad. De waterleidingbedrijven waren en zijn zeer gebaat bij de doorspoeling van het rivier water en de grotere voorra den grondwater. En na twee dagen zonne schijn is Eindhoven gister middag alweer geconfron teerd met luchtverontreiging. Schertsexecutie van gijzelaars WASHINGTON - Kort na het be- gin van de bezetting van de Ameri kaanse ambassade in Teheran wer den twaalf Amerikaanse gijzelaars tegen de muur gezet, waarna een aantal Iraniërs met geweren schoten. Er werd echter niet met scherp ge schoten, maar met losse flodders. Dit heeft de vrijgelaten gijzelaar Richard Queen gisteren in Washington mee gedeeld. De schertsexecutie was waarschijn lijk bedoeld om de gevangenen te waarschuwen die een ontsnappings poging zouden willen wagen. GELDTRANSPORT OVERVALLEN CANNES In de Zuidfranse stad Cannes hebben gisteren drie mannen een geldtransport overvallen. Daarbij werd een bedrag van 10 miljoen franc buitgemaakt. Toen de gepantserde bestelwagen ach teruit de garage van een filiaal van het internationale reisbureau Cook binnenreed om een deel van het geld af te leveren, werden enkele waar schuwingsschoten gelost, maar nie mand raakte gewond. De rovers gin- en er in een gereedstaande auto met e zakken geld vandoor. Het was een van de grootste roofovervallen in Frankrijk van de laatste jaren. 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. jacht op Ook op potvissen ar gejaagd weer wor- voorstel van enkele om de jacht op de met bedreigde potvis- werd gisteren van de sie voor verworpen. Te- Rusland, voorstel op walvissen te dat eerder deze ingediend, haalde (Van een onzer versalggevers) ROODESCHOOL Op het traject Groningen-Roodeschool zijn van- ochtend, even vóór half acht, in dichte mist twee reizigerstreinen [Onfrontaal tegen elkaar gebotst 'Volgens de eerste berichten kwa- j men daarbij zeven mensen om het lieven, onder wie de beide machi- jaar nisten. Zeker 21 mensen werden gewond, van wie vijf ernstig, lag ■tientallen passagiers zaten in de ach! wrakstukken van de opengereten treinen bekneld en moesten door erea de brandweer worden uitgezaagd. er va Zij werden direkt overgebracht veek. naar de ziekenhuizen in Gronin- gen. De ongedeerde reizigers wer- den zo snel mogelijk naar de Rip- perdahall in Winsum vervoerd waar zij door vrijwilligers wer den opgevangen. De ramp gebeurde op ongeveer zes kilo- meter van het dorp Sauwerd. Volgens de Nederlandse Spoorwegen ligt de oorzaak waarschijnlijk bij een menselijke fout. De hulpverlening kwam binnen enkele mi nuten na de ramp op gang. Ambulances uit Groningen en uit de plaatsen in de buurt van de ramp en artsen kwamen on middellijk in actie. De politie trachtte, vaak tevergeefs, de nieuwsgierigen op een afstand te houden. De situatie was uiter mate onoverzichtelijk. Politie en brand weer liepen radeloos rond en wisten nau welijks waar met de hulpverlening te be ginnen. De beide eerste compartimenten •van de treinen waren volledig in elkaar gedrukt. Doordat de trein uit Groningen langer en zwaarder was dan die uit Rood- eschool drukte de eerstgenoemde trein het voorste stuk van de trein uit Roodeschool omhoog. Politiemannen klommen op het omhoogstekende treindeel om te zien waar mensen zaten. Aanvankelijk moes ten alle passagiers in de trein blijven. In de delen die nog recht op de rails stonden liepen de passagiers verwezen rond. De reizigers die in het zwaarst beschadigde deel van de trein zaten hingen als in coma in hun stoelen. Er werd niet geschreeuwd of gegild. Enkele lichtgewonden liepen buiten de trein verwezen heen en weer. Ambulances konden niet direct bij de trei nen komen. Ze stonden tachtig meter «r vandaan. De Nederlandse Spoorwegen maken op het enkelsporige traject Groningen-Rood eschool al ruim tien iaar gebruik van het systeem centrale verkeersleiding. Dat wil zeggen dat da treinen niet geleid worden door seinen maar door mondelinge afspra ken tussen machinisten van de treinen en de centrale verkeersleiding in Groningen, die radiografisch aan de treinen worelen doorgegeven. twee treinstellen die frontaal op elkaar botsten I lm Hulpverleners dragen gewonde passagiers op brancards uit de zwaar beschadigde coupè's Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. WATERINGEN Gerard van der Hoeven, rechts met zoon, stond gisteravond oog in oog met zijn idool Joop Zoetemelk. De Zoetenvoudee winnaar van de Tourprija- vraag, die onze krant tijdens de laatstge houden Ronds van Frankrijk onder de le zers hield en waarvoor een overweldigen de belangstelling werd getoond, stond kort voor de atari van de profwielerronde van Wateringen (gewonnen door Bert Ooaterbosch) in het middelpunt van da belangstelling. Ondanks het enorme ge drang slaagde Joop Zoetemelk, gehuld in Zijn gele trui, er toch in de prijsuitreiking te verrichten. Gerard van der Hoeven, te midden van duizenden toeschouwers, ontving een enveloppe met daarin de bon voor een weekeinde Parijs voor twee per sonen. Venavond worden de overige prij zen uitgereikt in ons gebouw aan do Apo- thekaradijk. MOSKOU Het Russische ruimtevaartuig Sojoex-37 is gisteravond vastgekoppeld aan het rond de aarde cirkelende ruimtestation Saljoet-6. Zo werd door het Russische pers bureau Tass meegedeeld. De twee ruimte vaarders, waaronder een 33-jarige Vietna mees, hebben zich gevoegd bij de twee kos monauten die zich al 3Vi maand in het ruim testation bevinden. De reis van de Sojoez-37 moet ongeveer een week gaan duren. OPINIEPEILING WUST UIT: WASHINGTON Een opiniepeiling van het Amerikaanse bureau Harris, gehouden na de Re publikeinse partijconventie in Detroit, heeft uitge wezen dat de Republikeinse presidentskandidaat Ronald Reagan, als er vandaag verkiezingen zou den worden gehouden, twee maal zoveel stemmen zou krijgen als president Carter, die volgende maand naar alle verwachting tot Democra tisch kandidaat zal worden gekozen. De verhou ding was 61 tegen 33 procent. In februari was de stand, volgens Harris, nog 64 tegen 32 procent in het voordeel van Carter. Bij het onderzoek is geen rekening gehouden met de onafhankelijke kandi daat John Anderson. T7~ GEKAAPTE BOEING ABADAN De kapers van de Boeing-737 van Kuwait Airways twee Jordaanse broers en twee nog steeds onbekenden heb ben gedreigd het vliegtuig op te blazen als niet aan hun eisen wordt tegemoetgekomen. Op het vliegveld van Abadan in Iran, waar het toestel sinds vanmorgen slaat; maakten zij bekend dat zij de 1,5 miljoen gulden willen krijgen, die een zakenman in Koeweit hen nog schuldig zou zijn. De Boeing werd gisteren ge kaapt op een vlucht van Beiroet naar Koeweit Aan boord be vinden zich nog onveer 43 passagiers en bemanningsleden, eer der werden 37 vrouwen en kinderen vrijgelaten. De kaping begon gisteren, kort voor de landing op het vliegveld van Koeweit, waar de kapers de vrouwen en kinderen vrij lieten. Ver volgens vloog de Boeing naar Bahrein, vanwaar het na nieuwe brandstof te hebben ingenomen doorvloog naar Dubai in de Verenig de Arabische Emiraten. Hier werden alle vliegvelden gesloten. Het toestel vloog daarop terug naar Koeweit, waar met de kapers werd onderhandeld. Toen dit niets opleverde moest de piloot vannacht van de kapers vanaf een onverlichte startbaan vertrekken en naar Aba dan vliegen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1