Dr. Kruyswijk op GOS: Verwijten over slapheid Gereformeerde Kerken onterecht Treintoerisme meer in trek Tips voor het weekeinde Nieuwe druk van lona Tuinengids kerk wereld Antwoord Engelse bisschoppen op pastoraal congres met spanning verwacht Korte metten Kerk in Litouwen gaa haar gang BINNENLAND Handboek Natuurmonumenten Druivenpluk staat weer voor de deur Op de Gereformeerde Oecu menische Synode (GOS) in het Zuidfranse Nimes heeft de Nederlander dr. A. Kruyswijk krachtig gerea geerd op verwijten aan het adres van de Gereformeer de Kerken in Nederland, gedaan in een artikel in een Nederlandse krant door ds. Allan Boesak, stu dentenpredikant van de Nederduits-Gereformeerde Sendingkerk en ds. Sam Buti van de zwarte NG- kerk in Afrika. Zij hadden de Nederlandse kerk een slappe en bange houding verweten tegenover de blanke kerken van Zuid- Afrika. De Nederlanders hadden helemaal niet naar de GOS in Nimes moeten gaan, zo vonden zij. Dr. Kruyswijk, secretaris van de „oecumene buitenland" van de Gereformeerde Ker ken in Nederland, wees er in zijn reactie op, dat ds. Boesak zelfs zijn eigen kerk niet heeft gevraagd uit Nimes weg te blijven en dat ds. Buti dit tegenover de delegatie van zijn kerken waarvan hij deel zou uitmaken pas heeft gedaan op de dag vart het vertrek naar Europa. Drs. Kruyswijk meende bo vendien, dat ds. Buti en ds. Boesak door zelf weg te blij ven de Nederlandse kerk hebben verhinderd om een harder standpunt in te ne men inzake de rassenproble- matiek. Het verwijt, dat de Neder landse kerk bang is om tegen de blanke kerken te spreken en dat zij de zwarte kerken niet serieus neemt, noemde hij „onzin". „De laatste tien jaar hebben we toch wel be wezen ons getuigenis tegen de apartheid ten koste van alles te laten horen. De direc te relatie, tot de blanke NG- kerk is er door verbroken en er ligt een synodebesluit om die relatie niet te herstellen, voordat de zwarte kerken zijn geraadpleegd. Deze staan juist voorop in ons beleid". In alle katholieke paro chiekerken van Engeland en Wales zal zondag een ge zamenlijke brief van de bisschoppen worden voor gelezen. Daarin kondigen zij aan, dat zij in augustus een uitvoerige reactie zul len publiceren op bet in mei gehouden landelijk pastoraal congres van de Engelse katholieken. Uit deze herderlijke brief valt echter nog niet af te lei den hoe het bisschoppelijke antwoord van veertigduizend woorden volgende maand zal uitvallen. De katholieken van Engeland en Wales zien het antwoord echter wel met enige spanning tegemoet, omdat het landelijk pastoraal congres een reeks nogal con troversiële eisen heeft ge steld. Zouden de bisschoppen op die eisen ingaan dan ko men zij onvermijdelijk in conflict met Rome. Gaan zij niet op de eisen in, dan bete kent dit een teleurstelling voor de gelovigen. In hun herderlijke brief vra gen de bisschoppen aan priesters en leken hun ant woord in augustus zorgvuldig te bestuderen en met elkaar te bespreken. Zij verklaren te begrijpen, dat de gelovigen van hun bisschoppen nu lei derschap verwachten. De enige aanduiding voor de inhoud van het antwoord is te vinden in het slot van de brief, waarin de-bisschoppen bij hun gelovigen aandringen op grote dienstbaarheid ten opzichte van de misdeelde groeperingen in eigen land en in andere landen. Het landelijk pastoraal con gres, dat in mei van dit jaar werd gehouden en waaraan tweeduizend leken, religieu zen en priesters hebben deel genomen, nam een serie aan bevelingen aan, die in Rome niet erg in goede aarde zijn gevallen. Het congres drong onder meer aan op een nieuw onderzoek naar de kerkelijke opvattingen over geboorteregeling en naar de kwestie van de vrouw in het ambt en van de 'gehuwde priester. Ook deed het con gres aanbevelingen voor een grotere maatschappelijke be trokkenheid en voor meer oecumenische mogelijkhe den. De bekende russisch-ortho- doxe geestelijke, vader Di- mitrij Dudko, die in janua ri werd gearresteerd en aan het einde van de vorige maand een even verrassen de als gewantrouwde schuldbelijdenis voor de Moskouse televisie aflegde, zou niet meer in Moskou zijn. Volgens het genoot' schap voor mensenrechten in Frankfort bevindt hij zich nu met zijn gezin in een dorp op vierhonderd kilometer van de Russische hoofdstad. De kerk in Bolivia heeft het nieuwe militaire regime in Bolivia verzocht zich te ver antwoorden voor degenen, die zijn verdwenen sinds de regering van president Lydia Gueiler vorige week werd afgezet. De oproep zou zijn gedaan door de pauselijke nuntius, die wordt gesteund door de meeste diplomatieke vertegenwoordigers in de hoofdstad La Paz. De meeste politici en vakbondsleiders Zijn verdwenen sinds de coup. Enkele tientallen men sen werden gearresteerd en de regering weigerde tot dus ver te zeggen wat er met hen is gebeurd. Volgens de Australische Sater Walsh, vertegenwoor- iger van zeven katholieke hulporganisaties in zijn land, is niet de droogtepo- riode maar de onderdruk king door de Indonesische regering schuld aan de hon gersnood op Oost-Timor. In het Madrileense blad „El Pais" beschuldigt hij de In donesische regering ervan de bevolking systematisch uit te hongeren. Om de be volking van guerilla-activi- teiten af te houden heeft zij 350.000 mensen in zwaarbe waakte kampen onderge bracht Als deze mensen naar htm dorpen kunnen terugkeren en net land be werken is het met de hon ger ook gedaan, aldus pater Walsh. Bovendien mogen slechts het Internationale Rode Kruis en enkele kat holieke organisaties uit de Verenigde Staten „beperkte hulp" bieden. In Aquileja, een nu driedui zend inwoners tellend stadje in het gebied Venetië-Udine- Triëst is het jubileumjaar ge opend ter herdenking van het feit, dat daar in het jaar 381 het eerste concilie van Aquileja werd gehouden. Hier heeft de kerkleraar St.- Ambrosius van Milaan het geloof van Nicea tegen de Ariaan Palladius krachtig verdedigd. Bovendien is zes honderd jaar geleden de Augsburgse bisschop Mar- quard von Randeck als pa triarch van Aquileja gestor ven. De basiliek, die door hem werd herbouwd wordt jaarlijks door duizenden toe risten uit de gehele wereld bezocht. De 64-jarige gescheiden dr. Marjorie S. Matthews uit Onawa in de Amerikaanse staat Michigan is gekozen als bisschop van de metho distische kerk in Dayton in de staat Ohio. Zij is daar mee binnen een grote pro testantse kerk enig in haar soort Ze zei dan ook:„Er zijn geen vrouwelijke voor beelden aan wie ik me kan spiegelen. Ik voel me er gens als de eerste vrouw op de maan". De methodisten baseren hun ambtsopvat ting overigens niet op de apostolische successie. De stichter van het methodis- me, de vroegere anglicaan se geestelijke John Wesley (1703-1791) v/as tegen het bisschopsambt Vele regio nale methodistenkerken houden zich hieraan. De Verenigde Methodistische Kerk in Noord-Amerika echter met ongeveer elf toiiljoen leden de tweede protestantse kerk in het land heeft 45 bisschop pen. Na een onderbreking zeven maanden zijn nu k achtereen drie nieuwe ties van de „Kroniek van katholieke kerk in Lit wen" in het westen aan komen. Het lange uitb ven van het ondergrom blad had al tot de zorgeli veronderstelling geleid, de nieuwe gevolmachtid voor religieuze zaken, A| hl lionis, erin was gesla voortgaande verse L^_. van de publikatie te verl dc deren, zoals hij bij zijn noeming in 1978 had aaoj fr> kondigd te zullen doen. Naar uit de nieuwe kronielj te bliikt hebben er inderd enkele arrestaties plaats vonden, maar blijkbaar la de Litouwers zich wat 1 houding tegenover het regi Jet betreft niet ontmoedigen. Sovjet-wetten, in zover die vrijheid van godsdienst tasten, worden openlijk gei nacht, zoals ook werd meld in een verklaring 522 (van de in totaal 708) touwse priesters aan de re ring vorig jaar. „Hoewel de Sovjet-wetgev de kinderen verbiedt ae te dienen en aan proces deel te nemen, worden d wetten in heel Litouv openlijk getrotseerd", aldus Kroniek. „De priesters ond richten de kinderen openl In bijna alle parochies diei kinderen de mis, zij doen r aan processies en in vele vallen zingen zij mee in koor". V. LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 JULI 1980 PAGINA Het gaat goed met het trein toerisme. Door gestegen benzineprijzen, sociale en- politieke onrust en terugge lopen koopkracht, gaan nog maar weinigen verder dan Europa op vakantie en pak ken steeds meer toeristen de trein. In het afgelopen jaar is het gebruik van de Interrail- en de Beneluxtourkaarten dan ook met 20 procent ge stegen, evenals de reserve ringen voor buitenlandse treinreizen. Het gebruik van slaaptreinen nam zelfs met 30 procent toe. Zo heeft de heer Rameljer, di recteur van Trans b.v., de reisorganisatie van de Neder landse Spoorwegen; gisteren in Amsterdam meegedeeld bij de presentatie van het winter- programma. Volgens, Rameijer is er een duidelijk toenemende belang stelling voor reisvakanties bui ten het hoogseizoen omdat meer mensen een tweede va kantie in eigen land houden. Hetzelfde geldt voor de zoge naamde stedenreizen, die dit jaar waarschijnlijk achtdui zend reizigers (dat Is duizend meer dan vorig jaar) zullen trekken. Het slechte weer van de efge-. lopen weken bracht niet min der reizigers in de trein, maar wel pleitte de heer Ramijer voor betere slecht-weervoor- zieningen in ons land en wees hij op de noodzaak van de aanleg van een nationale fiets en wandelroute. De belang stelling voor dit soort toeris me, zowel van Nederlanders als buitenlanders, is sterk groeiende, aldus de heer Ra mijer. De lona Tuinengids is bij kenners ongetwijfeld be kend. Het is een gids die de groenliefhebbers de weg wijst naar plantencollecties, heemparken, bota nische tuinen enzovoort in eigen land. Nederland is rijk aan tal van „groenobjecten", maar ja, waar lig gen ze, waar zijn ze te vinden en wat is er te zien. Een antwoord op die vragen staat in de tuinengids, een uitgaven van de lona Stichting, waarvan kortgeleden een nieuwe en herziene uitgave is verschenen. Op overzichtelijke wijze is in de gids aangegeven welke tuinen, parken en collecties men kan bezoeken. De tui nen zijn in vijf groepen ingedeeld (heemparken, botani sche tuinen, collecties, stijituinen en plantsoenen Of stadsparken). De auteur, mevrouw drs. C. Taudin Cha- bot, geeft bij elke groep een karakterschets van de be treffende tuinen. De Koninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde heeft de herziene druk voor zijn rekening genomen. De Tuinengids is te bestellen door 12,50 over te maken op gironummer 33474 ten name van de KMTP in Den Haag, onder vermelding van „lona Tuinengids". Er is echter nog een andere nieuwe gids die de natuurlief hebbers een eindje op weg wil helpen. Dat is het Handboek Natuurmonumenten, een uitga ve van de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten in Nederland. Ook deze gids bestaat al langer, maar de nieuwe uitgave is geheel bijge werkt naar de nieuwste gege vens. In de gids staan onge veer drieduizend terreinen. Vermeld wordt waar ze liggen wat de toegangsbepalingen zijn en ook staat er in het kort; in wat men er kan zien. Verder is in de gids opgenomen een overzicht van bezoekerscentra, natuurmusea en een atlas met kaartjes waarop de meeste be schermde natuurgebieden zijn aangegeven. De leden van Na tuurmonumenten hebben het al in de bus gekregen. Ande ren kunnen het kopen in be zoekerscentra, bij de Vereni ging Natuurmonumenten (Schaep en Burgh, 1243 JJ, 's- Graveland, tel.: 035-62004) of In de zogenaamde groene win kels. Het boekje kost voor niet-leden 17,50. Veel jongelui willen wel eens een handje helpen met de druivenpluk. Nou ja, een handje helpen... Het is erg vermoeiend en er moet ne gen uur per dag stevig wor den aangepakt. Deze waar schuwing aan el te enthou siaste plukkers-in-spe komt van de Stichting Bureau In ternationale Jongeren Kon takten. Maar voor degenen die de waarschuweing goed in de oren hebben geknoopt en desondanks willen gaan pluk ken, wil dit bureau gaarne be middelen. Deze bemiddeling beperkt zich tot wijnboeren In twee gebieden: Beaujolais en Bordeaux. De oogst vindt plaats tussen half september en eind oktober. Omdat men pas kort van tevoren weet wanneer de oogst precies gaat beginnen, krijgt men het adres van de boer waar men gaat plukken erg laat door. De tijd waarvoor men bemiddeld wordt is ongeveer tien dagen. Een informatiestencils en in schrijfformulieren zijn verkrijg baar bij dit bureau, Postbus 15344, 1001 MH Amsterdam, tel. 020-250821. Om te gaan plukken moet je Twintig orkesten dit weekeinde weer in Swinging Sch< gen. i tus Botanicus een grote tentoonstelling Ingericht. De omvat een aantal zoet- en zoutwateraquariums met een inhoud van twintigduizend liter. Geopend van 10 tot 22 De Prins-Bernhardhoeve in Zuidlaren (Drente) van zaterdag aanstaande tot en met volgende week een tentoonstelling van schilderijen van Rien Po Openingsuren: vrijdags en zaterdags van 10 tot 22 ui dags van 14 tot 18 uur en de overige dagen van 13 Werk van de 85-jarige Anton Pieck is nog tot en me gustus op werkdagen van 10 tot 17 uur en in de weekei 14 tot 17 uur te bewonderen in De Tamboer in Ho« (Drente). „Jet8es m'ot je sien" is de titel van een tenti van werk van Cornells Jetses, die tot en met 17 augui ingericht in Het Oude Slot in Heemstede. De (pen)ts gen en aquarellen van de geestelijke vader van Ot zijn mot een aantal door hem afgebeelde voorwerpen i zichtigen van woensdag tot en met zondag, steeds 'i dags van 2 tot 5 uur. e Gallerie Abtswoude in Delft toont tot 14 augustus dt van 9 tot 22 uur een collectie devotieprenten uit de ze>j de, achttiende, negentiende en twintigste eeuw. De t« stelling draagt de naam „Het hemels Prentenboek". Het Drents Museum brengt tot en met 14 septembt! tentoonstelling onder de titel „Drents boerenleven vi bronstijd tot de middeleeuwen". Openingsuren: wee van 13 tot 17 uur, dinsdags tot en met vrijdags van 9 17 uur. De Haagse fotograaf Ron de Rooij maakte een groot foto's over de natuur en het leven in Mexico. Zij zijn met 29 september te bezichtigen in het Museum voor h derwijs in Den Haag. Open in de weekends van 13 tot en op werkdagen van 10 tot 17 uur. Kleurenfoto's, een bedoeïnentent en andere voor*)! uit het nomadenleven zijn de bestanddelen van de tei stelling over de Sinaïwoestijn die tot 1 december wo» houden in het Bijbels Museum in Amsterdam. Open ren: dinsdags tot en met zaterdags van 10 tot 17 uur e Da dags van 13 tot 17 uur. hu minstens zestien jaar zijn en je verdient zo'n 70 80 fr. per dag plus kost en inwoning. Het inschrijfgeld kost vijftien gulden, een verzekering 12,50 gulden. Voorts kun je een aanvullende verzekering af sluiten (hetgeén ten zeerste is aan te bevelen) tegen genees kundige kosten bij ziektye en ongeval, repatriërings-, op- sporings- en reddingskosten, extra reis- en verblijfskosten, diefstal van bagage en wette lijke aansprakelijk. e Een Hongaarse en een Italiaanse groep verzorgen zaterdag middag vanaf 1 uur een optreden op de markt van Sas van Gent (Zeeuws-Vlaanderen), waar een internationaal volksdans feest wordt gehouden. e De tien mooiste Nederlandse kermisorgels laten zaterdag van 11 tot 5 uur van zich horen tijdens de „Draaiorgeldag" in de binnenstad van Den Bosch. e Ringrijderijen zorgen zaterdag tussen 10 en 5 uur voor een kleurig kijkspel in het centrum van Serooskerke (op Walche ren). Zaterdag is de laatste dag van de „Kadefeesten 1980" in Goes. Er is dan onder meer te zien, te horen en te genieten: ringrijden te paard (10-17 uur), een visafslag-oude-stijl (11 uur), handboogschietwedstrijdan (14 uur), een mosselmaal tijd (17 uur) en doedelzakmuziek (19.30 uur). Scheveningen „swingt" weer sinds gisteren. Twintig orkes ten uit binnen- en buitenland geven concerten op de boule vard, in de horecabedrijven en in de Kurzaal. De openbare concerten op de promenade zijn ondermeer morgen te beluis teren tussen 14 en 17 uur en van 19 tot 21 uur. Zondag treden de orkesten op van 14 tot 17 uur. e Stoffel van Viegen geeft zaterdag een concert op het or gel van de Utrechtse Domkerk. Het programma vermeldt ondermeer werk van Rheinberger en Bach. De toegang is gratis. De badgasten in Katwijk krijgen van de WV zaterdagavond om 11 uur een vuurwerk aangeboden. Vier Maastrichtse kerken zijn zaterdag van 10 tot 17 uur ter bezichtiging opengesteld. Het zijn de O. L. Vrouwebasi liek, de St. Servaaskerk, de St. Janskerk en de Cellebroe- dertkapeL e Ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan heeft de Leid- se Aquarium- en Terrariumvereniging De Natuurvriend van za terdag aanstaande tot en met zondag 10 augustus in de Hor- Tien mooie orgels zaterdag'In het centrum van Den Bosch. Druiven plukken: Leuk maar vermoeiend.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14