Italiaanse bisschop stelt hoop op zeer late roepingen PEN BRIEF AAN PELLEBOER: e impzalige *,olr evolgen van fisn hoge- ORTE NIETTEN Kerk in China kon overleven door samenkomsten in woningen kerk wereld gesprek van kerken evraagd over vrouw 3 jul}eNLAND irea bi| LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 JULI 1980 PAGINA 7 maa rgdp^ De kinderen, nog wat onwennig in de eerste zonne stralen op het Schevenlngse strand, weten niet eens meer dat de zee er is om in pootje te baden. kn\ ;,Kjj 151940, r-i het op den duur In ind nooit zó nat 600 - 4 kunnen houden als In b.v'. pte vier verrukkelijke van deze zomer, kon riste kind van Jan de -ig wel op zijn soppende mmtjes aanvoelen. Maar km.. /(ft ooo schande, dat ig zui l(end Jan Pelleboer op Oegj agmorgen zendtijd ekregen om de mool- den daarboven In het d zwerk wakker te eze profeet van de den Friese grond met zijn Onderlijk depressief de Tros had lllfneten, dreef het schip appelen prompt - HoJos weg van onze Zeekust. En daarvoor In lafs voorspelde hij een 10 Dnjkgebied, waar ons km.re vo,k allang niet meer i Kaifekend was. Met rsstra#rs zondagse bikini's S1940immers begin juli al de was een week daarvóór m&ét tot handzame 3 t, waarmee we In h*Jndienst de plassen In )rportaal tot nog toe belet hebben om s rukken naar de ^,d geknoopte pers In de .om y*tow- enpakken lag hadden we van het tiegeld nog waterdichte k' Jisen gekocht. Wat v»niiin we daar nu mee aan >enteiPr Polleboer Het zijn e mooie helgele, die kleuren bij onze arbleke gezichten. En de en konden hun lol dan 11 op en waren niet eg te slaan van het ildje naast de )rmeerde Kerk. Bij elven k het welletjes en riep ik de bulderende storm in, zo zoetjesaan binnen en komen. Maar ze )uge0 vwden terug: „Ach pap, arure nog even". En ach, wat doe Je op zo'n moment als vader? Je strijkt met de hand over je hart en laat ze nog wat ravotten in de modder. Want stadskinderen komen toch al zoveel te kort. Die middag hadden we afscheid genomen van de Barteltjes, die schuin boven ons wonen. Hij werkt al jaren rop een ministerie. Nou ja, hij gaat er In elk geval elke morgen heen. En toen Van Aardenne het Nederlandse Volk In een nationaal programma via alle zenders opriep om dit jaar eensgezind In eigen land te recreëren, was Bartels één van de eersten, die zijn vakantie op Tenerife annuleerde. Het kon net; het was precies binnen de periode, waarin de reis mocht worden afgezegd. De achthonderd gulden, die hij had aanbetaald, is hij natuurlijk definitief kwijt. Maar ach, wat betekent geld, als je daarmee een minister gelukkig kunt maken Ik kwam net terug van de apotheek, waar Ik op doktersrecept tabletten had gehaald tegen een rochelende hoest, waar mijn vrouw al dagen mee kampt. Ik dacht daags tevoren, toen ik haar de was op het achterbalkon zag uithangen, natuurlijk ook: „Is het wel verantwoord, wat ze nu doet? Is dat niet de goden verzoeken?'.'. Maar dat Is allemaal achteraf gepraat. „Waar gaat de reis ditmaal heen?", vroeg ik op het moment, dat Bartels zijn gezin op de stoep hergroepeerde voor de aftocht. „Camping Saint Tropez bij Putte op de Veluwe", riep hij. Watertrappen Het leek me een levensgevaarlijk reisdoel. Want in het late journaal van vrijdag waren nog aangrijpende beelden vertoond van kampeerders, die onder de rook van Epe watertrappelend ternauwernood aan de verdrinkingsdood waren ontsnapt. Met name herinnerde ik me een man van middelbare leeftijd, die met ware doodsverachting naar een kloeke bungalowtent van het type Acapulco was gezwommen om zijn jongste kind te redden, dat niets vermoedend ter hoogte van het slaapcompartiment ronddreef in zijn reiswieg. Je kon zien, dat de man veel water binnen kreeg. Maar toch klauwde hij zich, vastklampend aan de toppen van sparrebomen, een weg door die onafzienbare binnenzee. Terecht kreeg hij dan ook een pluim van de NOS-verslaggever, toen hij zich na eindeloos lijkende minuten, druipnat op de enige heuvel hees, die in de wijde omtrek nog boven water uitstak. „Wat ging er allemaal door u heen, toen u voor de eerste keer kopje onder ging?", vroeg de reporter. De man likte de druppels van zijn snor en antwoordde: „Ik worstel en kom boven. Dét heb ik gedacht meneer. Ik kom toevallig uit Borssele en ik weet dus niet beter. De zee meneer de reporter, dat is je vriend. Maar evenzogoed is Ie ook je vijand. Zo eenvoudig ligt dat bij ons Zeeuwen. En nu zou ik verrekt graag willen weten, waar ik het Leger des Heils kan vinden. Want een mok dampende snert zal er wel in blijven, zou Ik zo denken". Met die reportage vers In het geheugen vroeg Ik aan Bartels: „Bent u voldoende uitgerust voor zo'n vakantie Ik mag toch aannemen, dat u gisteren ook naar de televisie heeft gekeken". Voorbereid Bartels glimlachte en riep: „Wees gerust buurman. Bartels zou Bartels niet zlfn, als hij geen rekening hield met de post 'onvoorzien'. Gljsje, laat jij meneer maar eens zien, hoe je bent uitgerust. Als Ik roep:WATEROVERLAST wat doe je dan?" Het ventje ritste zijn jekker open en haalde er zo'n plat pompje uit, waarmee al Jaren rubberboten op de vereiste spanning worden gebracht. Twee seconden later was hij reeds koortsachtig bezig om vla een vernuftig ventiel ter hoogte van de linkerdij zijn frisblauwe broek op te pompen. Een aanbieding uit Hong Kong", deelde Bartels mee, "ja, daar schijnt het ook behoorlijk te kunnen spoken. Achttien vijftig. En daar is het pompje bij Inbegrepen. Voor die prijs weet je dus alles". Hij deed vervolgens een greep In de achterbak van zijn auto en vervolgde: „En wat doen we, als straks de tent onverhoopt onder water staatOpletten. Ja, daar gaan we". HIJ wierp een touw naar zijn vrouw, die het vaardig om haar zeiljopper sloeg en met een platte knoop vastmaakte, waarna ze de rest van het touw doorgaf aan haar oudste zoon Jan-Willem. Dat Is dezelfde, die avond aan avond op zijn brommer door onze straat scheurt. Ik moet hem daar binnenkort toch eens over onderhouden. Maar eerlijk is eerlijk: ruim binnen de minuut zat het hele gezin muurvast. „Dat is geen half werk, zou ik zo denken", zei Bartels, „en kom gerust wat dichterbij buurman. En bekijk de knopen op Je dooie gemak. Je zult er geen oud wijf tussen vinden. Een kwestie van goede voorbereiding". Noodrantsoen Hij trok me aan mijn mouw mee naar zijn auto en riep: „En wat ziet mijn buurman daar nog meer liggen? Voor het geval, dat buurman zou mogen denken, dat de familie Bartels wel eens iets aan het toeval overlaat. Nee, i buurman, dan ken je ons toch niet goed genoeg. Kijk maar rustig". In de achterbak zag ik naast twee opblaasbare vlotten met peddel9 ook zes originele genie-schoppen (dat klopt, want Bartels heeft vier kinderen), een alarmpistool voor het afschieten van vuurpijlen, een eenvoudig te bedienen noodaggregaat en twee luchtdicht afgesloten plastic emmers, waarin volgens een tekst op de deksel voedselvoorraden zaten, waarmee zes mensen zich gedurende een week in leven kunnen houden. (Ook dat klopte, want de Barteltjes zijn inderdaad met zijn zessen). „Zo, wat zegt mijn buurman daarvanhoorde ik naast me opmerken, „kunnen de Barteltjes nu met een gerust gemoed afreizen naar de camping Saint Tropez bij Putte?" Hij gunde me de tijd niet voor spontane bijval maar vervolgde: „En ook mentaal zijn wij tot aan de tanden toe gewapend. Vanaf mei hebben we uitsluitend boeken uit de bibliotheek gehaald, waarmee we ons voordeel konden doen. De Scheepsjongen van de Bontekoe, bijvoorbeeld. En dat herdenkingsalbum van de Watersnoodramp van 1953. Nee, laat dat maar aan Bartels over. Al komt het water ons straks tot aan de lippen, wij zullen geen krimpje geven". „Soms ook oorspronkelijk uit Zeeland?", vroeg Ik. „Hoe kunt u het zo raden buurman", zei hij, „de Bartels komen uit Borssele om precies te zijn. Ons Zeeuwen krijg je er niet onder". Lauwe pils Bewonderend heb Ik zaterdag 'zijn auto nagekeken, totdat ,die in een mist van regen was opgelost. Daarna zei ik ontroerd tegen mijn vrouw: „Waar een klein land al niet groot in kan zijn Hélehe. Ik zou zeggen: 'daar moet op gedronken worden'. Staat de pils koud?" Ze knikte. Grafkoud zelfs", zei ze, „ik heb de krat met opzet gisteren op het achterbalkon gezet". Dat gebeurde amper vier dagen geleden. En vanmorgen had Ik weer dorst. Mag Ik asjeblieft, want voor het eerst sinds zeven weken scheen de zon. Ik dacht eerst „hoe komen die vlekken op de driezitsbank?". Maar het waren schaduwen. Mijn hemel, ik wist echt niet meer, hoe die dingen er uit zagen. Het bier was lauw. LAUWE PILS, meneer Pelleboer, IS EEN KLAP IN JE GEZICHT. Dat weet u evengoed als ik. En zojuist vroeg mijn vrouw, of er nog groene betaalcheques In huls zijn. Want ze heeft een snoezige bikini In de winkel zien liggen. En als ze toch de stad in gaat, wil ze gelijk ontharingscrème kopen. Want ze wil er toch straks een beetje knap bij liggen op het grasveldje naast de Gereformerde Kerk. Dat heeft u allemaal op uw geweten met dat mallotige Hoge Drukgebied, meneer Pelleboer. Ik heb nooit geweten, dat een profeet zo laag kan zinken. LEO THURINQ rol van de vrouw in de kerk en de kwestie van de iting van de vrouw tot het priesterambt moeten in logische gesprekken tussen anglicanen, katholieken rthodoxen worden besproken. Aartsbisschop Robert ncie van Canterbury heeft van de anglicaanse gene* e synode in Londen öpdracht gekregen met genoem* 2,. kerken daarover contact op te nemen. bedoeling is, dat duidelijk wordt of de drie partijen het jvensps kunnen worden over de rol van de vrouw in de kerk of de kwestie „vrouw in het ambt" een obstakel is voor verdere oecumenische toenadering. Anders dan andere jlicaanse kerkprovincies weigert de kerk van Engeland toelating van vrouwen tot het ambt, omdat ze meent, dat compromisloze houding van de katholieken en ortho- ten in deze moet worden geëerbiedigd. De kerk van En- and wil, dat de voortgang naar christelijke eenheid niet lukt. 1 Groot-Brittannië mogen vrouwelijke priesters van andere stal kerken van de mondiale anglicaanse geloofsgemeen- 110.1 ap geen geestelijke handelingen verrichten en slechts bij Sondering een preek houden. x 33 bekende orthodoxe in "fester Dimitri Doudko, in januari is aangehou* i en zich nadien op 20 i in een vraaggesprek M ,r de televisie heeft „be- w t rd", heeft nu ook een ita brief geschreven aan riarch Pimen van Mos- u. Volgens het persbu* u Tass betreurt hij daar- Het Vaticaan is niet erg inge nomen met het voorstel van de bisschop van het Italiaanse Fano, mgr.Costanzo Micci, om gepensioneerden, bejaarde mannen en weduwnaars een spoedopleiding tot priester te geven om aldus te voorzien in et nijpende tekort aan pries ters. De hoop van het Vaticaan blijft gevestigd op nieuwe groei van het aan tad priester roepingen onder jongeren, of schoon er op dit ogenblik geen tekenen zijn die in deze rich ting wijzen. BisschopMicci van Fano aldus onze correspondent in Rome meent, dat onder ouderen en gepensioneer den, die na een druk bezet leven opeens niets meer om handen hebben, menig kandidaat voor het priester schap schuilt. Hij heeft in Montegiove, dicht bij Fano, dat weer ligt aan de Adriatische Zee tussen Rimini en An- cona, een tehuis geopend waar oude ren zich op het priesterschap kunnen voorbereiden. De bisschop geeft toe, dat het denk beeld is geboren uit de alarmerende situatie van dit ogenblik. In twintig jaar tijd is het aantal priesterwijdin gen in Italië tot de helft teruggelopen. In 1961 meldden zich in Italië 701 jon geren voor de opleiding tot het pries terschap. Verleden jaar meldden er zich 384, van wie slechts een gedeelte de studie voltooit. Het bestaande priesterbestand is sterk onderhevig aan vergrijzing en uitdunning. Zorgwekkender voor de kerk dan in de rest van Italië is de situatie in Rome. In 1900 werden er tien nieuwe priesters gewijd, verleden jaar slechs zeven. In hetzelfde tijdvak is de be volking van Rome verzevenvoudigd. Het Italiaanse episcopaat heeft een programma opgesteld voor de reorga nisatie van de seminaries en vorming van de toekomstige priesters. Daar naast zoeken sommige bisschoppen zelf naar een oplossing, zoals mgr. Micci die dan kandidaten onder de oudere mannen wil zoeken. Kardinaal Pellegrino van Turijn zoekt een oplos sing in de vorming van groepen onge huwde volwassenen, waaruit mis schien kandidaten voor late roepingen naar voren komen. eens zijn „tegen de Unie gerichte activi* In de brief, die is tomen in het informa- ilad van het patriar*' iart ut van Moskou, ver ier kt de 59-jarige Doudko et uiterste nederigheid vergeving voor al mijn dwalingen". Hij zegt zich ervan bewust te zijn, dat hij „onder drang van hypo crisie ongeluk heeft berok kend aan alle gelovigen en aan het vaderland". De Zuidkoreaanse militaire autoriteiten hebben zes kat holieke priesters en een vrouwelijke religieus gear resteerd, omdat zij „onware berichten" zouden hebben verspreid over gebeurtenis sen in de stad Kwangju, waar in mei bloedige onlusten wa ren uitgebroken tussen be volking en leger. De autori teiten zeggen, dat de gearres teerden „wilde boosaardige Seruchten hebben uitge- acht", deze op de band heb ben vastgelegd en naar Japan hebben gesmokkeld. Vorige maand heeft een groep Ja-" panse katholieken in Tokio aangekondigd, dat zij een onderzoekscommissie wilden instellen naar de gebeurtenis-' sen in Kwangju, die volgens hun bronnen duizend doden en vijftienduizend gewonden tot gevolg zouden hebben ge had. Twintig Duitse pastorale lekehelpers, die een missio naire cursus hebben ge volgd, verblijven tot 2 au gustus in Manilla op de Fi lippijnen om daar kenis te maken met het werk van de kerk in de sloppenwij ken en de nieuwe stadsde len. Daarnaast zal de groep een week lang op het ei land Mindoro in basisge meenschappen wonen. De deelnemers aan de studie reis een soortgelijke wordt ook door Nederland se groepen ondernomen hebben zich in verscheide ne bijeenkomsten op hun' verblijf voorbereid. In China leeft het geloof niet alleen, bet heeft er ook wortel geschoten, vol gens de in Maleisië wonende Chinese priester, pater Peng, die een bezoek van een maand aan de volksrepubliek China heeft gebracht. Bij de overna me van de macht door de communis ten indertijd was hij uit het land ge vlucht In het door pater Pang bezochte noorde lijk deel van Mandsjoerije, waar hij zijn ouders en familieleden terugzag, kon hij constateren, dat van zesenzestig priesters Volgens pater Pang zijn sinds 1978, het jaar .waarin de katholieken een zekere vrijheid herkregen, de kerken overvol. Ook jongeren onder de achttien jaar, aan wie wettelijk het praktiseren van de godsdienst is verboden, beleven hun ge loof. De door het Vaticaan niet erkende ..Katholieke Patriottische Vereniging" heeft in het noordelijk deel van Mands joerije weinig weerklank gevonden. Volgens een verslag van de Lutherse Wereldbond over de toestand van de kerk in China staat het vast, dat de kerk als „huiskerk" heeft kunnen overleven. Er zijn momenteel naar schatting twin tig- tot veertigduizend van deze „huis kerken". Aan de diensten in particuliere woningen nemen tussen de twintig en vijftig gelovigen deel. Op het ogenblik staan de gelovigen in China weer tweeëntwintig kerkgebouwen ter be schikking. Vorige week zondag werd in Peking de tweede protestantse kerk in gewijd. Naar de Lutherse Wereldbond verder meedeelt zal binnenkort een panchinese evangelische synode worden gehouden. Het college van bisschoppen van de pa triottische kerk heeft besloten tot stich ting van een priesterseminarie en een theologisch instituut, die spoedig zullen worden geopend. Kerkhistoricus prof. H. Jedin overleden Op het kerkhof Poppels- dorf in Bonn is gisteren het stoffelijk overschot be graven van de op 80-jarige leeftijd overleden kerkhis toricus prof. Hubert Jedin. Vorige maand nog was hij bij zijn verjaardag door de paus geëerd met ae benoe ming tot apostolisch proto- notarius en werd hem door kardinaal Höffner, de voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie, de gouden Bonifatiusmedaille uitgereikt Jedin wijdde zich na 1939, toen hij ternauwernood aan de Gestapo ontkwam door naar Rome uit te wijken, uit sluitend aan het bestuderen van de geschiedenis van het concilie van Trente, die hij tussen 1949 en 1976 in vier delen vastlegde. Dit werk wordt door kerkhistorici ge zien als een hoogtepunt in het moderne concilie-onder zoek en van de kerkelijke historiografie. Ziin meer dan vijfhonderd publikaties heb ben Jedin tót de belangrijkste kerkhistoricus van de moder-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7