JChinees- Indische mensa en dancing in Wolsteeg >Te weinig ambtenaren om nieuwbouw te realiseren" Nieuwe opstapbus bij AZL leiden week tang in de loemetjes Verrassend werk van wisselende kwaliteit LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 JULI 1980 PAGINA 3 ICHTING HEEFT AZIATISCHE STUDIEBEURZEN ROND z. W Sri ips-fj n"5,StEIDEN De Stichting voor ,'ev«6'i!iziatische studenten „Amici- Mutua" (S-A.M.), die me- io verleden jaar in Leiden is lergestreken, heeft de voor- alige disco „Studio 246" aan houweiijé Wolsteeg gekocht om er nog soseptember een Chinees- "g ^ndische mensa, annex café- ancing te openen. Eén van de oelstellingen van S.A.M. is in »i«n io(ederland zoveel mogelijke rv""i"3ziatische studenten te laten i98° »*tu(jeren op kosten van de lichting en haar donateurs. 3 i-k [et geld voor de studie en het levensonderhoud van de stu- fenten zou voor een ander ktual „pel moeten worden opge- spM'jjracht door allerlei projecten ,mmi6hSe inmiddels in Leiden, maar 17 00 Kbk in andere steden, zijn ge tart of binnenkort nog moe- io widfn gaan starten. Het verleden leken»ar heropende café „Het Dief- e" aan de Leidse Diefsteeg is ipisci»en voorbeeld van zo'n onder- NET1 leming. Met de komst van de lieuwe mensa, die aan circa ipischego gasten plaats kan bieden, een „studiebeurs" voor ientallen buitenlandse stu- lenten in Leiden veilig zijn ge ld. i geestelijke vader van S.A.M.de Chinese Aeologiestudent Mo Yo Sie, zegt van enkele pderwijsinstellingen in het land al de toe- fegging te hebben gekregen voor de plaatsing St jaar van in ieder geval vijfentwintig Azia- sche studenten. De ex-priester, -zakenman modern Boeddhologie-dichter laat de be wijsstukken ervan zien: een brief van de Kat- ilieke Theologische Hogeschool in Amster- im en een foto-kopie van de Stichting Ne-- erlands Bijbel Instituut „Bosch en Duin" in Uithoven, twee instellingen die deze zomer ■^"^an respectievelijk 15 en 10 studenten een Per sa<astvrij onthaal willen bieden. S.A.M. hoopt aipaceoï1 beiden circa 50 studenten te kunnen on- óPais§)erhrengen en verder nog Rotterdam, Gro- o7 30oïnSen en Nijmegen met elk groepjes van 25 w Tudenten. t,m™s)ecumenisch 12.03 I sop°p Iet streven van S.A.M. is erop gericht de stu- topjenten de Aziatische cultuur- en godsdienst ig 702;ormen in contact te doen brengen met het s.'9'02 faditionele Christendom. De studenten, die o°Rdrar Nederland komen, moeten wel wat voe- Frans-P voor het uitdragen en propageren van dat )2 Tuss^cumenisch principe, waarvan de grondsla- "13.25^0 zijn terug te vinden in de studie van de 14.00 rJjoeddhologie,- een beweging in het Boeddhis- !et'zout<tie. ^ie zo®^1 naar een vereniging met andere De stichting S.A.M. is stellig niet van plan ergens open deurtjes In te trappen. Vandaar een demonstratie door een van haar Kung Fu-specialisten op straat, vlak voor de ingang van de in september te openen mensa, annex dancing aan de Leidse Wolsteeg. godsdiensten. De heer Mo Yo Sie zegt wat dat betreft overigens zo min mogelijk verplich tingen aan de studenten op te willen leggen. „Als men in Nederland theologie wil stude ren is het prima en erg fijn, maar men is vrij in de keuze. We zijn niet dogmatisch bezig. De Boeddhologie wordt gekenmerkt door een grote mate van vrijheid en tollerantie." Een andere doelstelling van S.A.M. is het be oefenen van de Yoga en meditatie en het ge nezen van heroine-verslaafden op de Boed dhistische manier. In dat kader worden er in Leiden en ook in andere steden allerlei cur sussen gehouden, waaronder meditatie, Yoga en Kung Fu. Op uitnodiging van de stichting verblijft nu reeds een half jaar in ons land de abt van de Tibettaanse Lama, die op zijn ei gen wijze meehelpt aan de verbreiding van de Boeddhologie-gedachte door middel van lezingen, massage en acupunctuur. Donateurs De 150 studiebeurzen worden voor 70 procent gefinancierd door Chinees en 30 procent door Nederlands en Philippijns kapitaal. Het zijn met name Chinese zakenlieden (eigenaars van restaurants) die garant willen staan voor het jaarlijks levensonderhoud van de studen ten. Er zijn net zoveel donateurs als er kandi daat-studenten zijn. Iedere donateur betaalt maandelijks een bedrag van 750 gulden voor huisvesting en levensonderhoud van één stu dent. De resterende kosten moeten worden opgebracht door de door S.A.M. in het leven geroepen ondernemingen. Ook voor huisvesting van de studenten zegt de stichting oplossingen te hebben gevonden. In Leiden zou voor tenminste vijfentwintig studenten onderdak te vinden zijn op de eer ste etage boven de mensa en in een door S.A.M. aangekocht pand aan de Oude Singel. Het merendeel van de studenten is afkomstig uit Formosa en de Philippijnen. Ook studen ten uit communistisch China komen voor een studiebeurs in aanmerking. Het streefgetal van S.A.M. is tenminste tien studenten uit de Volksrepubliek China hier op basis van het Boeddhologie-principe te laten studeren. Dit land lijkt voorlopig echter de boot nog wat af te willen houden, maar is nochthans bereid twee studenten ter kennismaking naar Ne derland te sturen. De laatste hindernis die de stichting S.A.M. bij het verwezenlijken van al haar plannen telkens weer moet nemen is het nogal stroef verlopend contact met het ministerie van Justitie. Het ministerie wil bij de aanvraag van een verblijfsvergunning over zoveel mo gelijk gegevens kunnen beschikken van de betreffende student Voor de studenten die in Amsterdam en Bilthoven kunnen gaan stude ren lijken intussen alle problemen te zijn op gelost. Wat het verblijf van het resterende aantal kandidaat-studenten in Nederland be treft zijn er reeds wel verzoeken ingediend, maar nog niet door Justitie behandeld. Muziek Het ambitieuze project van S.A.M. krijgt met Leiden als zakelijk en bestuurlijk middelpunt hoe dan ook steeds duidelijker trekken. De nieuwe mensa is na café „Het Diefje" de tweede vestiging in de stad die een goede kans van slagen heeft. Een eerder plan om de mensa in het zalenverhuurbedrijf de „Leid- sche Fles" aan de Lange Scheistraat onder te brengen is onlangs afgeketst op een te hoge vraagprijs. Met de eigenaar van de voormali ge „Studio 246" aan de Wolsteeg is S.A.M het wel eens kunnen worden. Als alles goed gaat kan de Chinees-Indische mensa begin sep tember gaan draaien. De openingstijden ko men te liggen tussen 17.00 en 20.00 uur. Na het afruimen van de tafels en het schoonma ken van de vaat is het etablissement als café dancing toegankelijk voor studenten en wer kende jongeren. De opening zal een muzikaal evenement worden met optredens van een Phülippijnse dansgroep, een Indonesische zanger en het jazz-orkest van Dolf del Prado, welke laatste op geregelde tijden de Wolsteeg van zijn sprankelende prestaties op de hoogte zal houden. S.A.M. heeft inmiddels ook plannen om café „Het Diefje" een ander aanzien te bezorgen. Mo Yo Sie: „Het moet er allemaal wat rusti ger worden. De flipperkasten gaan de deur uit. Iedereen moet er uiteindelijk kunnen ko men. Het wordt een gezellig cafeetje met zachte achtergrondmuziek. Een praatcafé waar de mensen met elkaar contact kunnen leggen. Achter de tap, evenals in het café dancing, komen Aziatische studenten te PETER VIERING Benoeming Dr. C.J.M. Schuyt, gewoon hoogleraar In de recbtsso- ciologie aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen is bij Koninklijk Besluit aan de Leidse Universiteit be- noemd tot gewoon hoogleraar in de empirische sociolo gie. Professor Schuyt werd in 1943 in Leidschendam ge boren, studeerde sociologie en Nederlands recht in Lei den en behaalde daar in 1967 en 1970 bet doctoraal exa men. Na een studieverblijf aan bet Instituut voor rechtsso ciologie en bestuurskunde van de universiteit van Oslo en aan bet Center for the Study of Law en Society van de universiteit van Berkeley, USA, promoveerde hij in 1972 bij prof. mr. W.H. Nagel en prof. mr. J.F. Glastra van Loon aan de Leidse universiteit tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op een proefschrift, getiteld Recht, Orde en Burgerlijke Ongehoorzaamheid." Van de band van professor Schuyt, die oprichter en lid van de kernredactie van het blad „Beleid en Maat schappij" en voorts lid van de redactie van een groot aantal tijdschriften is, zijn zeer veel publicaties, waar onder Inleiding in de Rechtssociologie" (in 1971), een publicatie die beloond werd met de Kluwerprijs, ,J)e weg naar bet recht" (in 1976) en „Een beroep op de rechter (in 1978), verschenen. Dagtocht De vereniging Oud-Leiden organiseert op zaterdag 23 au gustus een dagtocht naar Antwerpen voor leden en intro ducés. De bus vertrekt om 8.00 uur vanaf de Lammer markt bij Molen de Valk. In Antwerpen, een stad die rijk is aan monumenten zullen diverse bezienswaardigheden worden bezocht. In het programma zijn een lunch om 12.30 uur, een theepauze en een diner in Breda inbegrepen. De bus is om 21.30 uur terug in Leiden. De betaling voor 11 augustus is tevens de aanmelding. De excursie kost f66, te storten op de Excursierekening van de vereniging Oud- Leiden, rekeningnummer 644854472 bij Slavenburgs Bank in Leiden, giro 529915. Nadere inlichtingen zijn te verkrij gen bij de heer J.A.E. Aalders, tel. 071-121418. APOLLO CHORUS LEIDEN Een Amerikaans om precies te zijn uit Chica go afkomstig - koor bezocht gisteravond de Leidse Stadsge hoorzaal om er het eerste concert te geven van de reeks die in Nederland georganiseerd is. Het Apollo Chorus bestaat uit amateurs en telt gewoonlijk zo'n tweehonderdtwintig le den. Voor de toernee in Europa treedt iets minder dan de helft van dit omvangrijke koor aan. Dirigent is W. Peterman, begeleidend organist D. Bachman. Pu bliek was er in ruime mate voor dit in Nederland niet al te be kende gezelschap. Verrassende tegenstellingen kenmerkten vooral het optreden van het Chorus. Een op het eerste gezicht veelzijdig programma bleek teveel obligaats te bevatten om de aandacht steeds te boeien. Dictie, volumewisselingen en homo geniteit waren van een voortdurend wisselende kwaliteit De dirigent hield het koor uitstekend in de hand en de koorle den volgden zeer gedisciplineerd zijn aanwijzingen op. Dat een en ander in werken als Factum est silentium (Deering) en Ave Maria (Bruckner) niet tot resultaten leidde kwam voornamelijk door een te hoge, voor de sopranen niet geschikte zetting. Dat andere werken, met name Nigra sum (Casals) voor vrouwen koor en Gloria in excelsis Deo (Pinkham), wel goed, zelfs uitste kend gezongen werden bewijst dat dit koor veel in zijn mars heeft. De interpretatie van deze zo verschillende werken was in beide voorbeeldig. Het moeilijke staccato, de lastige harmonieën: het bleek het koor niet voor moeilijkheden te plaatsen. De spiri tuals die erop volgden waren ontspannende composities van Smith Moore, Burleigh en Dawson. De laatste twee werken die gezongen werden waren May the love of God unite us (Phelps) en Blessed Be God (Jacobson). Eerstgenoemde besloot het concert Dat we titel en componist van het werk dat als toegift gegeven werd niet kenden, vervul de ons helaas niet met spijt Verena Koperdraat ïT ADVISEUR IN CRM-KRANT: PEN „Veel mensen hebben de indruk eiden een beperkt uitvoeringsgerieht ap- [at heeft. Het lukt prima om renovatie van nd te krijgen maar een werkapparaat om imingsplannen op te stellen en vervan- nieuwbouwprojecten te realiseren ont pit ten enemale". Dit schrijft Evert Hasse- buurtadviseur in de wijk Groenoord, in periodiek 'berichten over stadsvernieu- f een uitgave van het ministerie van CRM, t Hasselaar'vervolgt zijn verhaal met „De ge meente zal veel extra mankracht moeten inhuren om uitvoeringsplannen te gaan uitwerken. Als dit niet gebeurt, zal de ISR-aanpak (ISR staat voor In terim Saldo Regeling - red.) een luchtballon blijven en gebeurt er nog weinig". De buurtadviseur, die .in 1979 door de bewoners werd gekozen en sinds- Wilskrachtig dien de bewoners adviseert en ondersteunt, is van mening dat de sociale aspecten en de woningverbe tering bij de verbeteringsplannen te weining aan dacht krijgen. Hij dringt er dan ook op aan dat buurtgroepen voor met name de sociale begelei ding meer hulp van de gemeente eisen. Het inrich ten van een zogenaamde verbeterwinkel om de woningverbetering te stimuleren zou naar zijn me ning een goede zaak zijn. Over het verloop van de verbetering van de wijk Groenoord heeft de heer Hasselaar goede woorden, zij het dat hij waarschuwt voor een al te wils krachtige aanpak van de gemeente. „De gemeente moet er voor oppassen niet gekeerd te worden door de tegenwerkende krachten die het versnellingsproces in zoveel buurten heeft op geroepen, namelijk een groeiende weerstand tegen zoveel haast en mogelijk een groeiend wantrouwen tegen de haalbaarheid van het uitvoeren van zo veel plannen". Een grotere inbreng van de verant woordelijk wethouder acht hij noodzakelijk daar naar de indruk van het buurtcomité er teveel ge werkt is in isolement ten opzichte van college en raad. Een veelvuldiger aanwezigheid van de wet houder zou daarom nuttig zijn. Niets dan lóf over de ambtenaren met wie de buurtbewoners moeten samenwerken. „De goede samenwerking met het effectief werkend ambte narenteam is een grote stimulans geweest. Het ont breken van drempels in het contact tussen bewo ners en ambtenaren zorgde voor het slagen van de gehele aanpak. Het college bood ruime bewegings vrijheid aan ambtenaren. Hun projectwerk kreeg tijdelijk de hoogste prioriteit", aldus Evert Hasse laar. - j )EN Leiden wordt de komende week, van zaterdag *11 t/m zaterdag 2 augustus, letterlijk en figuurlijk in oemetjes gezet „Leiden Bloemenstad", onder dat motto Ie onlangs opgerichte Commissie Leiden Promotion het fe van de stad met het organiseren van talrijke plaatse activiteiten een kleurrijker tintje gaan geven. ende zaterdag wordt in het kader van het Leids Plein Fes- >p het Stadhuisplein rond 15.00 uur de verkiezing van het ste bloemenmeisje gehouden. De verdere plein-festiviteiten ien hierna volgens programma tot 's avonds 22.00 uur tgezet. Dinsdag 29 en woensdag 30 juli vindt er een Parken- eltocht plaats. Start Stadhuisplein, aanvang tussen 18.00 en uur. Op deze twee genoemde dagen, maar ook op donder- 31 juli, kan men zich de kunst van het bloemenschikken ei- laken in het Waaggebouw aan de Aalmarkt Aanvang 15.00 ,00 uur. Op de donderdagse koopavond zullen winkeliers inkelend publiek op ruikertjes en zo mogelijk ook op een koekje, ijsje of chocolaatje tracteren. Het slot van het bloe- stijn valt te beleven op zaterdag 2 augustus. Die hele dag in het teken te staan van het bloemencorso, dit maal spe- lyoor kinderen, met daaraan verbonden een corsageaktie en irsowandeltocht. Het Israëlische pe tit rest. „Shalom" aan de Hoogstraat 5 is per 6-5-80 op geheven. Het in februari i.v.m. reorganisatie gesloten restau rant/winkel in Ind. en Chin, ge rechten „Menuet b.v." in de Maars- mansteeg 23-25 is per 5-5-80 als rest- .bedrijf, tevens kleinh. in conser ven onder de naam „Menuet" geadres seerd Maarsman- steeg 23 geopend. Winkel in schoe nen „Discount Best" in de Haar lemmerstraat 150- 154 is per decem ber 1979 opgehe ven. In een eerder leeg gekomen winkel ruimte aan het Ra penburg 18 is per 10-5-80 een winkel in antiek en curio sa „De Joffers" ge vestigd. „Iris Optiek" ge vestigd in de Haar lemmerstraat 12 is per 18-2-80 als fi liaal van in 's-Gra- Economisch wel en wee venhage gevestigd hoofdbedrijf, voortgezet door J. A. M. v.d. Burg. Aan de Lange Mare 60 is per 15- 4-80 het restaurant „Mangerie de Koe- kop" gevestigd. Aan de Oude Rijn, 25, waarin het kan toor van het aan- n.bedrijf Burgy b.v. is gevestigd, is per 2-4-80 tevens het Installatiebedrijf Cevebu b.v. i.o., aanleggen, onderh. en rep. van c.v. en luchtbehandelings- inst., gevestigd. Aan de Nieuwe Rijn 6, waar eerder de slijterij Bergers was gevestigd, is per 1-1-80 de groot handel in sieraden W. de Gunst-Galj- aard, verplaatst van de Goejestraat 74, gekomen. Het aan de Steen straat 13 gevestigde „Café Chantant Napoleon" (Café bedrijf) is per 5-5- 80 gewijzigd in „Koffie-Bar Napo leon", expl. van een koffiebar. Het metsel- en tim merbedrijf van C. Sloos aan de Mare- dijk 119 is per 3-2- 80 verplaatst naar de Valkenburgse- weg 45. Het bestuurshuis van de W.B.V. „Ons Belang" is per mrt. 1980 ver plaatst van de Mar- nixstraat 17 naar de Prinsenstraat 66. Aan de Madoera- straat 27 is de ves tiging van J. M. van der Schaft-de Groot, chiropodist per 1-1-78 opgehe ven. De amb. handel in boeken en tijd schriften „Ben Zonderop Boeken straat 17 is, per 1-4- 80 opgeheven. LEIDEN De oude opstapbus van het AZL heeft er 140.000 kilometer opzitten en is met de VUT en zijn nieu we Leidse eigenaar op vakantie richting Gelderland ver trokken. In Citroen-kringen heet het busje tot de laatste druppel te zijn uitgeknepen. Sinds enkele dagen bedient het AZL zich nu van een nieuwe ijzersterke Fiat-diesel, die patiënten en medisch personeel van het ene zieken huisgebouw naar het andere vervoert De patiëntenservice per bus is vijf jaar geleden voor het eerst door het Academisch Ziekenhuis gestart De aanschaf van de op stapbus voorzag al direct duidelijk in een behoefte. Het bleek bijvoorbeeld in sommige gevallen ondoenlijk en onverantwoord om patiënten die moeilijk ter been waren helemaal van gebouw 5, de polikliniek, naar interne geneeskunde aan de andere kant van het terrein te laten lopen. De aanschaf van de opstapbus was wat dat betreft een hele uitkomst. Het busje rijdt in tien minuten het hele terrein rond en doet daarbij 12 haltes aan. Het biedt plaats aan ongeveer 10 personen. De bus is van 's morgens half acht tot 's middags een uur conti nu in dienst. De chauffeur die de auto constant bemand is H.W. Mulder. Leuke bijzonderheid is misschien nog, dat voor de bus geen wegenbelasting behoeft te worden betaald. De oude Ci troen is inmiddels verkocht aan de zwager van Jan Smale van de technische dienst van het AZ1. De heer Smale is enige jaren geleden trouwens zelf de trotse bezitter geworden van een afge dankte ambulance, die hij toch nog met succes heeft weten om te bouwen tot een goed roulerende kampeerwagen. Of beide voertuigen nog altijd onbelast over 's rijkswegen rijden is overi gens niet bpkend...

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3