(2owa/nt ndustrie nvesteert dit aar 1,4 miljard gulden meer GEBOORTECIJFER WEER OMHOOG Konsumenten Kontakt: Benzine kan direct vier cent goedkoper GOOCHELAAR FREDKAPS OVERLEDEN Nederlanders maken 9zwijnebende'> op Zuidfranse camping Nederlandse Unifillers voorkomen Palestijnse inval in Israël Oegstgeestse verongelukt MINISTERIE OVERWEEGT AL PRIJSDALING \v yy's AGIN/j DAGBLAD VÓÖR ZUID-HOLLAND Woensdag 23 juli 1980, 70e jaargang no. 21714 kant P°s,?us 1' ••':°71-12ï244 - Glr6 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hooldredecteur: J. J. Hallewas - menten- klLarfaJ per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) jmenten. kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Operette uur op Ned. I en om 20.55 uur tv-spel „Mur Italien". Op Ned. II om 18.59 uur „Het paard van Troje" over toe komst Surinamers in Neder land en om 21.15 uur film „Su- garland Express". Droog en zonnig Droog en zonnig weer met middagtemperaturen van on- feveer 24 graden. Aan zee iets oeler. Zwakke tot matige wind uit zuidoost tot zuidwest Morgen zon: 5.47 - 21.42. Schev. hoogw.: 0.51 en 13.31. Laagw^ 8.46 en 21.28. UTRECHT De wereldkampioen goochelen Fred Kaps is afgelopen nacht op 54-jarige leeftijd in Utrecht overleden. Fred Raps werd vooral beroemd door zijn kaartentrucs. Hooge te- punten uit zijn loopbaan zijn de voorstellingen geweest voor de ko ninklijke familie, zoals bij het 25- jarig huwelijksjubileum van ko ningin Juliana en prins Bernhard. Ook trad hij op in de Amerikaanse televisieshow van Ed Sullivan. Kaps is nog begin dit jaar geope reerd. Na enkele voorstellingen werd hij opnieuw ziek. Willem, wat heb je grote handen. MEPPEL Zanger Willem Duyn, eens de beroemde helft van het duo Mouth and McNeal, zal op 6 en 7 augustus een poging ondernemen om het wereldrecord handjes schudden te verbeteren, bit met het doel een plaatsje te be machtigen in het Guiness Book of Records. Om dat te bereiken zal Willem geduren de beide dagen zo'n achtdui zend handen moeten schud den. Hij start op 6 augustus in Amsterdam en beëindigt zijn en beëindigt ziin recordpoging in de Meerpaal te Dronten. De Tros-teevee maakt er opna men van. Eindelijk. Verlangend naar een beetje warmte koesteren deze dames zich in de zonnestralen, die na heel lange tijd weer in staal bleken het wolkendek te verdrijven. Maar niet ledereen is gelukkig met de plotseling teruggekeerde zon. Welke desastreuze gevolgen het hoge- drukgebied heeft kunt u lezen in de rubriek Wegwezen op pagina 7. Nederlander vindt Zwi tserse goud scha t AALTEN Het gezin van de dou ane-ambtenaar Van de Beukei uit Aalten is dank zij het vinden van een gestolen goudschat op terugweg naar A al ten tijdens een rusts top bij de Zwitserse grens 25000 gulden beloning rijker geworden. Zijn va kantie kan niet meer stuk. Tot hun verbazing ontdekten hij en zijn gezinsleden in het gras 109 goudstaafjes met een waarde van 250.000 gulden. Bij de politie kreeg de douane-ambtenaar te horen, dat de staafjes gestolen waren bij een bank in Geneve. Voor de eerlijke vinder stond tien procent van de waarde als beloning genoteerd, die hem prompt werd uitbetaald. Lords vluchten voor kroon LONDEN Leden van het Britse Hogerhuis hebben voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog tij dens een zitting een goed heenko men moeten zoeken, toen een hou ten kroon van de plafondversiering naar beneden viel. Het geornamenteerde plafond van het namaak-gotische vertrek in het Hogerhuis is ruim 150 jaar geleden beplakt met versieringed. Men is di rect begonnen met het beter vastzet ten van de versieringen. De laatste maal dat de leden van het Hoger huis in alle haast hun boeltje moes ten pakken was in 1941, toen Lon den door de Duitsers werd gebom bardeerd. liemaatschappijen nemen 0,8 miljard voor hun rekening ÏN HAAG Een groot deel van de derlandse industrie en 'de gas-en ewinning zal dit jaar voor zeker 1,4 ljard gulden (achttien procent) *r investeren dan vorig jaar. De gas- icht- en waterbedrijven komen dit r zelfs op een hogere investering i 22 procent, aldus het Centraal Bu- tu voor de Statistiek (CBS). De hoge- investeringen in de industrie is voor- te danken aan de oliewinning, die eeds grotere vormen gaat aannemen. lgend jaar nemen bedoelde Investe- igen naar wordt verwacht echter *r af. oliemaatschappijen gaan dit jaar tot hogere investering over van 800 mil- n gulden (van het totaal van 1,4 miljard den in de industrie) mede na overleg t de regering. Destijds tijdens het debat de Tweede Kamer over de werkgele- nheid had een aantal Kamerleden bij de regering aangedrongen op overleg hiero ver bij vooral de oliemaatschappijen. De Tweede Kamer stelde toen vast dat juist deze grote internationale maatschap pijen meer zouden kunnen investeren ten gunste vaft de Nederlandse werkgelegen-' heid. Vooral omdat zij aldus de Kamer ip ons land behoorlijke winsten kunnen ma ken. Een deel van deze winsten zou ge bruikt moeten worden voor het vasthou den en scheppen van arbeidsplaatsen. Kort na dit kamerdebat maakten sommige oliemaatschappijen in hun jaarverslagen bekend, dat zij al plannen in uitvoering hadden tot een verhoging van hun inves teringen in Nederland. Men moet er volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek echter wel rekening mee houden, dat de investeringen in de olie-industrie volgend jaar weer zullen af nemen. Dit geldt overigens ook voor de o- penbare nutsbedrijven (vooral de electri- citeitsbedrijven) en voor de industrie voe- dings-en genotsmiddelen. NEDERLANDSE CONSUL IN MARSEILLE: DENHAAG/MARSEILLE „De Nederlanders maken er een twijne bende van, ze gooien hun vuilniszakken in het meer en de rivier en ver trekken zonder te betalen". Aldus de Nederlandse consul in Marseille, de heer Van Eer den, naar aanleiding van be richten, als zouden Nederland se toeristen en Fransen op een camping in het Zuidfranse Le Lavandou met elkaar slaags zijn geraakt Naast de door de Nederlanders veroorzaakte vervuiling zon ook de zuinig heid van onze landgenoten (hijvoorbeeld het van huis meebrengen van eten voor ge ruime tijd) de woede van de plaatselijke bevolking hebben opgewekt Er zijn bij het Nederlandse con- sulaat in Marseille geen klachten binnengekomen van Nederlan ders, die door de plaatselijke be volking bedreigd of mishandeld zijn. Wel heeft de heer Van Eer den iets vernomen over een vechtpartij tussen Franse en Ne derlandse jongeren, maar nadere gegevens daarover waren niet te rijgen. Verder is een Franse milieu-or ganisatie zich tot twee maal toe bij de Nederlandse consul komen beklagen over de vervuiling, die Nederlanders hebben veroor zaakt, met name in en rond het meer van Sainte Croix bij Le Lavandou. Ook zou een cam pinghouder door onze landgeno ten zijn gemolesteerd. DEN HAAG Aan de da ling van het geboortecijfer lijkt een einde te zijn geko men. Het aantal levendgebo renen per duizend inwoners is gestegen van 12,5 naar 12,6. ASldns het jaarverslag naar 12,2) als voor niet-Ne- gen jaar nadat de grens van worden. De tien miljoen 1979 van de Rijks Planologi- derlandse kinderen (Van 27.0, dertien miljoen was gepas- werd in 1949 bereikt, de elf sche Dienst naar 27,4). In maart vorig seerd. In 1795 waren er twee in 1957, de twaalf miljoen in jaar overschreed het aantal miljoen Nederlanders, bijna 1963 en de dertien miljoen in Dit geldt zowel voor Neder- inwoners van ons land de vijftig jaar later, in 1844, 1970. landse kinderen (van 12,1 veertien miljoen. Dat is ne- waren het er drie mijoen ge- tie boos op Indiaantjes ELO De orpsen van en omge- )bben giste- een inten- speurtocht idiaantjes in ig gegrepen, een gazon in heimelijk gwam had- opgetrokken en zich voor de in gang warmden aan een kampvuur. Het tweetal, broer tjes van zeven en negen iaar oud, hadden hun ouder lijke woning in Hengelo voor dag en dauw verlaten. Om hun ouders niet ongerust te maken hadden ze schriftelijk laten weten dat ze, met onbekende bestem ming, „uit kampe ren" waren. Op de fiets. Pa en ma vonden het toch verstandiger de twee te laten op sporen. igas tuinders (nog) niet duurder ÜBURG De EG-commissie is er gisteren niet in d een een resolutie door de Europese Landbouwraad en die wellicht nadelig had kunnen uitpakken voor erlandse glastuinders'die aardgas gebruiken tegen- ceerde prijzen. De resolutie vroeg Nederland er op tien dat deze „bevoordeling" werd teniet gedaan, lerlandse minister van landbouw Braks noemde in burg de resolutie „overbodig, onevenwichtig en opportu- De Landbouwraad weigerde de resolutie aan te nemen it tót EG-commissaris Gundelach in september met een apport over de aardgaskwestie komt. De uitbarsting van de Amerikaanse vulkaan Mount St. met een enorme aswolk gepaard. VANCOUVER De vulkaan Mount St. He lens In de Westameri- kaanse staat Washing ton nabij het Canadese Vancouver is gisteren voor de vierde maal in negen maanden tot uit barsting gekomen. Over eventuele slacht offers of de omvang van de schade wist de politie van Vancouver nog niets te vertellen. Op de seismografen in het gebied waren enke le zwakke aardschok ken geregistreerd, maar deskundigen me nen dat er geen uitbar sting zou volgen. Bij een vorige uitbarsting verloren 24 mensen het leven en werden vijftig personen vermist. DEN HAAG/BEIROET Een vijf man tellende pa trouille van het Nederlandse Unifil-détachement in Zuid- Libanon heeft afgelopen maandag op de grens van het Nederlandse en Fijiese Unifil-gebied drie Palestijn se guerrillastrijders aange houden. Een woordvoerder van het ministerie van de fensie in Den Haag heeft dit gisterenavond bevestigd. Tijdens een routinepatrouille stuitten de Unifillers op een groep van vijf Palestijnen. Deze sloegen op de vlucht, waarna nabijgelegen Unifil- posten wegen afzetten. Hier door slaagde-men er in om drie van de guerrillastrijders, die hoewel zij zwaar bewapend waren geen verzet boden, aan te houden. De overige twee zijn ontkomen. Wat de Palestijnen precies van Elan waren, is niet bekend, laar aangenomen wordt dat zij op weg waren naar Israël. De drie zijn overgedragen aan een vertegenwoordiger van de PLO in de Libanese stad Tyre. DE KLOMP De 55-jarige mevrouw B.H. Snoek-Henke- mans uit Oegstgeest is van nacht door een verkeersonge val in De Klomp (nabij Ede) om het leven gekomen. De Oegstgeestse kwam met haar personenwagen frontaal in botsing met een tegenligger. DEN HAAG De benzine prijs kan vier cent omlaag. En wel met onmiddellijke ingang. De Nederlandse olie maatschappijen zitten met hun prijzen aan de top, en geven een volkomen verte kend beeld van de prijsvast stelling van hun produkten. Dit staat in het blad Koop kracht van het Konsumen- Demonstrant gearresteerd Een politieman in San Francisco sleept een van de stakende ho telbedienden van het Hyatt Regency hotel in San Francisco weg. De hotelbe dienden in San Francisco staken al zes dagen. Gisteren betoog den enige hon derden stakers, waarna de poli tie ingreep. ten Kontakt. Overigens stu deert het ministerie van eco- nomnische Zaken momen teel op de mogelijkheid de benzineprijs per 1 augustus twee cent te laten zakken. Konsumenten Kontakt zegt dat de Nederlandse bedrijven in de oliesector door voor olie 1 y* dollar per vat méér te re kenen dan op grond van de Opec-prijzen nodig zou zijn, jaarlijks 660 miljoen gulden extra overhouden. Als oorzaak van de hoge prijzen noemt KK de koppeling aan de prijzen van de vrije markt in Rotter dam en aan de invoerprijzen van ruwe olie. Bovendien wordt er volgens de organisa tie geen rekening gehouden met de enorme voorraaden die dóór de concerns tegen lage prijzen zijn ingekocht. Dezelf de argumenten overweegt het mninisterie voor een eventue le prijsverlaging per 1 augus tus. Konsumenten Kontakt dringt er in een brief aan de Europe se Commissie op aan de olie maatschappijen een prijsverla ging af te dwingen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1