lar weer maakt toenten ar duur Plannen voor indeling kustwater bij lokale overheid if onder Stolwijkse bungalows Ongeloofwaardige actie van Vrouwen tegen sexueel Misdrijf JENLAND „Ontwikkelingsbeleid VN heeft gefaald" Pluimveehouders zijn actiegroep slag voor Ernstige fouten oorzaak van bijna-ramp met supertanker Olie-lozing binnenvaart aan banden Straaljager neergestort Almeloër besteelt 37 Chinezen Vooral kleine ondernemer overtreedt loonmaatregel Verbod geëist van Turkse „Grijze Wolven" weer LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 JULI 1980 PAGINA 11 CONSUMENT BETAALT VAAK HET DUBBELE VAN VORIG JAAR HAAG Het oedige regenwater laatste tijd heeft ente uiterst prijzig kt. Voor sla, an- en snijbonen be- le consument vaak ree keer zoveel als jaar. Maar ook ndere groenten en moet, de tijd van iar in aanmerking Jen, veel geld wor- :ergeteld. k is domweg verdron- om met keurmeester van de veiling Leiden ;en. „Van de sla en de die om deze tijd van van het veld worden is maar heel weinig rf>nij- eh sperciebonen uit de kas. Normaal ge- zou het aanbod hier- worden aangevuld met ran buiten. Omdat deze net zo goed zijn verregend, blijft ook hun prijs erg hoog". Voor een krop sla wordt mo menteel in de winkel rond een gulden neergeteld, tegen twee kwartjes een jaar geleden. Een kilo snijbonen kost de consu ment nu circa 7,50. Vorig jaar om deze tijd 3,50. An dijvie kost nu om en nabij de f 2,50 tegen 1,25 vorig jaar. Hoelang dit prijsniveau ge handhaafd blijft, hangt van de zon af. Keuringmeester Polak: „Als het een paar weken lek ker droog weer blijft, kan er over anderhalve maand op nieuw worden ingezaaid. Ge beurt dat niet, dan kunnen we de bladgroente en de bonen wel vergeten dit jaar". Bestuursvoorzitter W. van Tu- renhout van groenteveiling in Barendrecht, ziet de toekomst met wat minder pessimisme tegemoet. Volgens hem kan de zon er nog wel degelijk voor zorgen dat de ""prijzen al vóór de nieuwe oogst omlaag zullen gaan. Een delegatie van het Land bouwschap heeft gisteren eeh bezoek gebracht aan Overijs sel, Gelderland en Limburg. De boeren daar zijn in ernstige moeilijkheden geraakt door het barre weer. Doordat het vee niet het land op kan, is het in de stallen bezig langzaam maar zeker de wintervoorraad te verorberen. Het moet zeker tien dagen droog en zonnig weer zijn, wil het vee weer de wei in kunnen. Sommige koeien geven per dag drie liter 3 melk mi/ider, waardoor de schade voor sommige boeren kan oplopen tot 30.000 gulden per week. Als het mooie weer aanhoudt en daar is alle kans op kunnen veel boeren de schade nog wel te bbven komen. Mocht het echter weer gaan regenen, dan zal het Land bouwschap een beroep doen op het Rijk voor een financiële tegemoetkoming. De voorzitter van het Landbouwschap, ir. D. Luteyri (rechts) bekijkt met een boer de situatie op diens wei landen in Hasselt (Ov.) NS GiT-, feluiting van de Utrechts.'.- L'in" was voor de vakantie houdende kinderen lijk een teleurstelling. Ze k en stencil, waarin de wijkverenigingen de ach- *nd van hun bezorgdhe! 11» j*r d 3eken doen. STOLWIJK Onder een bungalowpark in de Zuid hollandse plaats Stolwijk, in de Krimpenerwaard, zijn in het grondwater de giftige stoffen benzeen, tolueen en xyleen aangetroffen. Een zogenamd „snuffelopder- zoek" van een Wagenings bo deminstituut moet deze week uitwijzen wat de precieze om vang van de verontreiniging is. Bii een eerder onderzoek naar het drinkwater zijn hier in geen gif-sporen aangetrof fen. In de betreffende wijk, Zwaluwhof, staan tien wonin gen. De grond is voor een deel bouwriip gemaakt door het Rotterdamse bedrijf Wijnste kers; dezelfde firma die be trokken was bij stortingen in de ernstig verontreinigde wijk Lekkerkerk-West. Volgens een woordvoerder van de ge meente Stolwijk is de omvang van de verontreiniging hier overigens niet vergelijkbaar met die in het nabij gelegen Lekkerkerk. Niet alleen om dat het om veel minder wo ningen gaat, maar ook omdat er geen aantasting is vastge steld van de waterleiding- en gasbuizen. In Utrecht hebben enkele in een „gif-comité" verenigde wijkverenigingen gistermor gen de hekken van de speel tuin in het Utrechtse Grift- park met kettingen afgesloten. In de bodem van dit park zijn ondermeer de giftige stoffen benzeen, fenol, naftaleen en tolueen aangetroffen. De wijk- vereingingen willen eigenlijk dat het hele park wordt afge sloten. Bij gebrek aan voldoen de kettingen hebben ze met de afsluiting van de „gif-tuin" vast een daad willen stellen. Het weghalen van de 800 ku bieke meter cyanide-houdende grond uit de uiterwaarden van de Maaè in de gemeente Den Bosch vordert gestaag. De grond moet snel weg omdat het wassende Maaswater het gif dreigt te verspreiden. fcel niet (zonder sd voor rt- en jiedvaten HAAG Het ge- i van Becel-dressing laats van vergelijk- ^produkten met het lerk de gezondheid hart- en bloedvaten (vorderen, heeft geen le zin. [elt het Konsumenten kt op grond van een •ek, waarvan de re ien zijn weergeven in jngste editie van het. Koopkracht van deze nenten-organisatie. ns fabrikant Unile- eeft Becel een welda- werking op hart- en vaten vanwege het gehalte linolzuur in irodukt. Het Kosu- Kontakt is tot de bsie gekomen dat dit (te helemaal niet ho- dan bij andere, lelijke, produkten. ;r heeft een analyse de Halva-mayonaise Talvé en Duyvis uit jen dat deze veel vet- jn dan slasaus en fri- 5 geleerd?... ERDAM Vier jon- van zes tot acht jaar Jben afgelopen maan- t meubilair van een aan het Aldebaran- in Amsterdam-Noord klein geslagen, jarige bewoner vond i kleuren-tv en geluids uur vernield terug, ter- behang met verf was rd. De parkiet was met ste staart, gebroken en vleugels temidden puinhoop achtergela- de tuin werd een vuil- met kostbaarheden ge- die de kinderen al nd voor de buurvrouw, eten. De door de politie aaide kinderen kregen bureau alleen een omdat zij strafrechte ls te jong zijn voor de echter. De ouders zul- i duizenden guldens vergoeden. r iRIS-GENERAAL HENDRIKS (CRM) IN S-iT.GKONG ONDERSCHEIDEN (Van onze parlementaire redactie) HONGKONG Directeur-generaal C. Hendriks van CRM heeft gisteren op de conferentie van de Internationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn in Hong Kong voor zijn ver diensten de dr. Bené Sand-onderscheiding gekregen. Na de uitreiking stelde Hendriks in een toespraak dat het inter nationale ontwikkelingsbeleid de afgelopen jaren heeft gefaald. Zo ontvangen de ontwikkelingslanden onvoldoende gerichte technische en financiële steun om zélf een begin te kunnen ma ken met de ontwikkeling van hun land. Alleen door alle aandacht te richten op de plaatselijke bevolking kan iets worden bereikt, aldus Hendriks. VOORLOPIGE CONCLUSIE NA EERSTE ONDERZOEK ROTTERDAM De bijna- ramp met de supertanker „Energy Concentration" gis termorgen in het Rotter dams havengebied is vrijwel zeker te wijten aan fouten bij het lossen van de olie, al dus de voorlopige conclusie van de Rotterdamse rivier politie. Het onderzoek wordt voortgezet, hoe het te ver klaren is, dat niemand aan boord alarm heeft '-"en toen de drukve- n het schip tijde «r' Voor iedere tanker geldt na melijk het nadrukkelijk voor-, schrift, dat de drukmeters zo wel bij laden als lossen voort durend moeten wörden gecon troleerd. Dit voorschrift is in ieder geval bij het lossen van de „Energy Concentration" verwaarloosd. De Rotterdamse rivierpolitie meent dat dank zij een aantal voorzorgsmaatregelen geen explosie is ontstaan. De leegge pompte ruimte in het schip was, alweer gevuld met on brandbaar gas, het zogenaamd' inert. De politie gelooft verder dat er niet meer dan tien ton olie is ontsnapt, ondanks ande re berichten van gisteren dat het vijftig ton is geweest. Het lossen van de nog in het schip aanwezige 111.000 ton olie geeft nog problemen, vooral omdat een aantal leidingen is gesprongen. Als onderdeel van de actie „Ren je rot voor een batterij verbod", wilde de actiegroep „Lekker Dier", die de legbat terijen wil uitbannen opdat de kip- weer vrij kan rondlo pen, het standbeeldje van een kip in het centrum van Barneveld een krans omhan gen. Pluimveehouders waren daar echter eerder. In de vorm van een legbatterij kooiden zij de kip, waarna „Lekker Dier" de krans maar tegen het beeld vleide. Naast het beeld van de gekooide kip hadden de pluimveehouders een grote, zelf vervaardigde kip ge plaatst. Deze kreeg een ere krans omhangen, met de leus: „Hier sta ik dan als trots van de boerderij, groot geworden op een legbatte rij". ARNHEM Van de vijf vrouwen van de actiegroep „Vrouwen tegen sexueel Mis drijf", die een klacht hadden ingediend te gen een psychotherapeut uit Harderwijk omdat hij hen tijdens de behandeling sexu eel zou hebben benaderd, zijn er drie nooit bij die therapeut onder behandeling ge weest De twee anderen kwamen zeven jaar geleden voor het laatst in zijn praktijk. Dit bleek gisteren tijdens de behandeling van een kort geding voor de rechtbank in Arnhem. De actiegroep had in mei een klacht tegen de psychotherapeut ingediend bij de geneeskundig inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid. Deze had naar aanleiding van die klacht alle huisartsen in Ermelo, Putten, Nunspeet, Bid dinghuizen, Dronten en Lelystad aangeschre ven met de vraag of zij de nodige zorgvuldig heid en terughoudendheid wilden betrachten met het doorverwijzen van patiënten naar de Harderwijkse therapeut Deze heeft daarop een kort geding aangespannen tegen de insi De advocaat van de therapeut noemde het gis teren onbegrijpelijk dat de geneeskundig in specteur zich „zonder meer voor het karretje heeft laten spannen van mensen die erop uit zijn om de man en zijn praktijk te gronde te richten". Hetgeen aardig lijkt te lukken, want sinds het versturen v^n de brief krijgt de thera peut geen nieuwe patiënten meer en anderen blijven zonder opgaaf van redenen weg. De vrouwen die het een en ander op gang heb ben gebracht gaven er overigens de voorkeur aan om anomiem te blijven. Pas tijdens het kort geding hoorde de therapeut de namen en kon hij constateren dat slechts twee van die vrou wen zeven jaar geleden bij hem in behandeling waren geweest Hij ontkende ooit sexuele voor stellen of wat dan ook te hebben gedaan. Inte gendeel, hij vraagt al zijn vrouwelijke patiënten of zij willen dat hun echtgenoot of iemand an ders bij de behandeling aanwezig is, aldus de therapeut gisteren tijdens het kort geding. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnen schippers mogen vanaf 1 september de olie die teza men met water uit de machi nekamers vrijkomt (de z.g. bilge-olie) alleen nog afge ven bij daartoe gemachtigde ontvangstinstallaties. Deze installaties, waar ook af gewerkte olie van de schepen ingeleverd moet worden, om vatten zowel walstations als daarvoor speciaal rondvarende schepen. De beheerders heb ben voor het in ontvangst ne men van de afval- en bilge- olie een speciale vergunning van het ministerie van Volks gezondheid en Milieuhygiëne. De regeling voor inlevering van bilge-olie is genomen in het kader van de wet chemi sche afvalstoffen. GILZE-RIJEN - Op de vliegbasis Gilze-Rijen is gis termiddag rond een uur een straaljager van de Konink lijke Luchtmacht neerge stort De enige inzittende, de dertigjarige piloot Hans Ktu nings uit Oldenzaal en ge plaatst op de vliegbasis Twente kwam daarbij om het leven. Het slachtoffer was getrouwd en vader van twee kinderen. Volgens de Luchtmachtvoor- lichtingsdienst is het vliegtuig verongelukt nadat het een looping boven de vliegbasis had gemaakt. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de mogelijke oorzaak van het on geval. ALMELO De rechtbank in Almelo heeft gisteren een 32-jarige man uit die plaats veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee jaar en drie maanden omdat hij 37 Chinese restauranthouders in het hele land heeft besto len. In ruim twee jaar tijd stal hij 360.000 gulden bij elkaar, 's A- vonds, als de Chinezen in hun restaurant aan het werk wa ren, sloeg hij zijn slag. Indien onverwacht de vrouw en kin deren thuis waren, dwong hii hen tot het afgeven van geld en sieraden. Het gestolen geld gebruikte hij vooral om zijn speelschulden af te lossen die hij had gemaakt in Chinese gokhuizen in Amsterdam. Uit deze gokwereld kreeg hij meestal oók de tips voor zijn inbraken. DEN HAAG Er worden op het sche Dienst, ogenblik voorbereidingen getroffen om een strook zeewater tot 1000 me ter uit de kust in te delen bij provin cies en gemeenten, opdat de zee in de toekomst kan worden opgenomen in de streek- en bestemmingsplannen. „In tegenstelling tot het gebruik van de Noordzee door installaties voor win ning van aardolie en aardgas, bestaan er voor het gebruik van de kuststrook Aldus staat in het gisteren verschenen jaarverslag 1979 van de Rijksplanologi- De groeiende belangstelling voor de kuststrook in de laatste jaren maakt dat wettelijke kader echter noodzakelijk. De kuststrookplannen moeten immers in de hele ruimtelijke ordening van Nederland passen, terwijl de reglemen tering 't overleg tussen de verschillen de overheden en het doorgeven van in formatie voor de uitvoering van de plannen, ook mogelijk kan maken'', al dus een woordvoerder van het ministe rie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. De reglementering, die waarschijnlijk onder de Wet Ruimtelijke Ordening zal gaan behoren, is niet alleen nodig voor bouwplannen zoals een Dorp in Zee bij Scheveningen, de aanleg van het schiereiland op de Maasvlakte voor de aanlanding van LPG en LNG, maar ook voor de Waddenzeevervuiling, de toenemende recreatie en afvallozing. DEN HAAG In de maand maart heeft de loontechni- sche dienst van het ministe rie van sociale zaken bij en kele tientallen ondernemin gen, met samen ongeveer 4000 werknemers in dienst, overtreding van de loon maatregel geconstateerd. Dat blijkt uit het derde rap port over de naleving van de loonmaatregel. Voor de overtredingen, die bij de officieren yan justitie voor economische strafzaken zijn gemeld, kan maximaal twee jaar gevangenisstraf en/of een boete van ten hoogste 25.000 gulden worden ogelegd. De overtredingen worden veelal door kleine ondernemers ge maakt Onder druk van de ar beidsmarkt en gezien de waar de van sommige werknemers, zijn zij vrij snel bereid wat ex tra's te doen. De ondernemers, zijn bang dat hun mensen an ders worden weggekocht. Uit onderzoek van het CBS en de Leidse universiteit is geble ken dat de Nederlander in '78 best tevreden was met zijn loon, dat dat jaar met een ge middeld cijfer van 6,9 werd gewaardeerd. Zoals verwacht bleek de hoogste inkomens groep het meest tevreden en de laagste groep, het minst. Voor 37 berovingen 2 jaar en 3 maanden ALMELO De rechtbank in Almelo heeft gisteren een 32- jarige man uit die stad veroordeeld tot twee jaar en drie maanden cel. De man stond terecht voor het beroven van 37 'Chinese restauranthouders uit alle delen van het land. Hij stal in 2V> jaar 360.000 gulden bij elkaar. Zijn werkwijze: Hij ging als de restaurateur 's-avonds (vaak met het hele gezin) in zijn zaak was, naar diens huis en haalde daar weg wat van zijn gading was. Het gestolen geld gebruikte hij om speelschulden in Chinese gokhuizen in Amsterdam af te betalen. Daar kreeg hij ook tips voor zijn inbraken. DEN HAAG „De Turkse fascistische organisatie Grijze Wolven moet in Nederland worden verboden. De regering is op dat punt veel te passief', aldus Niazy Terzi, voorzitter van de „Landelijke vereniging van het volk uit Turkije in Nederland" gisteren in Den Haag bij het openbaar tnnahen van een dossier over de Grijze Wolven. Volgens het rapport worden in ons land wonende „progressieve" Turken door de Grijze Wolven geïntimideerd en met de dood bedreigd. De onrust onder de Turken groeit gestaag en als die onrust ontaardt in chaos en terrorisme, is de Nederlandse rege ring daarvoor verantwoordelijk, aldus Terzi. Het dossier, dat ook naar minister Wiegel van binnenlandse zaken is gestuurd, ver zet zich tegen de uitspraak van minister De Ruiter, die vorig 1'aar het cende. WARM WEER DE BILT - Ook morgen is het warm. Een groot deel van de dag schijnt de zon, in de avond echter kan de bewolking toe nemen en bestaat de mogelijk heid dat er een bui valt. Dit fraaie weer heerst niet alleen Frankrijk Warm en zonnig, maar in het westen toenemende kans op regen of onweer. Middagtem- peraturen van 23 graden in Bretagne tot 33 graden in het zuiden. Benelux, Noord-Duitsland, De nemarken Zonnig maar in het noorden en westen wat meer bewol king. Middagtemperaturen 20 tot 25 graden. in ons land maar ook in Belgie Zuid-Duitsland, Alpengebied en Frankrijk Duitsland het Al pengebied en de landen rond de Middellandse Zee. Alleen in Schotland en Ierland regent het. Het wolkengebied dat hiermee samenhangt trekt naar het noordoosten en vormt voor het weer in ons land geen bedreiging. Vooruitzichten voor vrijdag: Eerst een kleine kans op on weer, later weer zonnig. Mid dagtemperaturen tussen 20 en 27 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 5 tot 15. Min. temp.: omstreeks 12 gra- 'den. Max. temp.: omstreeks 23 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden Scandinavië, Finland In het westen en noorden be wolkt en perioden met regen, middagtemperatuur 14 tot 19 graden. In het zuiden en oos ten geleidelijk meer zon, maar mogelijk nog een bui, middag- temperatuur 18 tot 24 graden. Britse eilanden Veel bewolking en nu en dan regen of motregen. Middag- temperaturen 16 tot 21 graden. In het zuidoosten echter ook enkele opklaringen en enkele regen- of onweersbuien, 20-25 Zonnig en stijging van tempe ratuur. Maxima oplopend van 22 tot 28 graden in het laag land. 0-graden - niveau vanuit het westen oplopend tot 4.000 m. hoogte. Spanje, Balearen, Corsika, Sar dinië, Italië Zonnig en warm maar in Noord west-Spanje mogelijk een onweersbui. .Middagtem peraturen in NoordNvest-Span- je 19-25 graden, elders 25-33 graden. Balkan Langs de Adriatische kust zon nig, 24 tot 28 graden, Zwarte- Zeekust veranderlijk bewolkt en plaatselijk onweer, 25 gra den; in het binnenland veran derlijk bewolkt met enkele on weersbuien en middagtempe raturen van 20 tot 26 graden, maar in Griekenland zonnig en 25 tot 32 graden. DDR, Polen Eerst bewolkt met enkele buien, vanuit het westen ech ter zonnig. Temperaturen 20- 25 graden. Moskou Vrij zonnig en warm, mogelijk een onweersbui, middagtem peratuur omstreeks 27 graden. Weersgesteldheid van gisteren Weer Max Neer- Amsterdam onbew. 21 0 De Bilt onbew. 20 O Doelen onbew. 21-0 Eelde onbew. 20 0 Eindhoven onbew. 21 0 Den Helder onbew. 19 O Luchth. R'dam onbew. 20 0 Twente onbew. 19 O Vlisslngen onbew. 20 O Z-Umburg onbew. 20 0

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11