ïJ)roogte teistert China en YS terwi jl uropa klaagt over alsmaar regen fieidóeGoutont oekgeraakt rietal thuis Huizenbeleid Rotterdam moet worden opgeschort pritse premier ér er kt te hard? Regen: Franse wijnbouwers in de zorgen IMATOLOGEN: ZONNEVLEKKEN EN ST. HELENS ZIJN MOGELIJK DE OORZAAK Rijkspolitie: kans >p acties tegen lezuinigingen Samenwerking Bovag-Hiswa Houdt Kissinger Reagan in toom? Consumentenbond bepleit verbod tandeninstituten „Aponno wordt niet bedreigd" Sacharov- tribunaal in Ridderzaal Weer vestiging op Jordaanoever uueer NENLAND leidse courant zaterdag 19 juli 1980 pagina 7 114.90 121.70 85.00 222 m Van een onzer verslai HAAG Hittegolven in het en van de Verenigde Staten en noorden van China eisen op ogenblik honderden slachtof- Tegelijk zien miljoenen Euro- 5 sen hun droom van een zonni- vakantie verstoord door een £3 aflatende opeenvolging van B3oiooa n. De depressies en de hoge- 3SS M 'gebieden, die elkaar normaal 57o.'oo de regelmaat van de klok op- 97o!oo tn, lijken nu al ruim een 91.00 35.10 16.30 Ikl 0_„ doende verklaringen voor de ;e weersgesteldheid te vinden. 73ÜÓÖ" Hooi 'as z'ln ^et v°lstrekt met e^" 34]oo oneens en heeft iedereen zijn ei- '|o.oot theoriën, waarbij twee punten bij 160]00' - 72.70 activiteit van de zon (een maxi- aan zonnevlekken) en de uit- i2i.ooiting (in mei) van de vulkaan St. 42.00 103.00 253.00 91.00 Helens in de Amerikaanse staat Was hington. Invloed op 27-MC De zonnevlekken hebben, zoals in het verleden is aangetoond, invloed op het radioverkeer. Het komst zelfs voor dat 27-MC'ers met hun „bak kies" Australië bereiken. En het is ook opvallend dat extreme weertypes zich vooral voordoen op tijdstippen dat de zonnevlekkencyclus, die elf jaar duurt, zich op een maximum of minimum bevindt. De gevolgen van de uitbarsting van de St. Helens hebben zich nog niet duidelijk laten afmeten. Maar net is een feit dat door de eruptie enorm veel as in de atmosfeer is gebracht en dat deze as momenteel op grote hoog te rond de aarde cirkelt. „Het slechte weer van het ogenblik heeft volgens mij vooral met de zon nevlekken te maken. Wel is het heel goed mogelijk dat de vulkaanuitbar sting de gevolgen voor het weer heeft verscherpt", aldus de bekende weer man Hans de Jong uit Gorredijk. De zonnevlekken donkere plekken op het oppervlak van de zon, waar de temperatuur lager is dan in de omge ving hebben volgens hem tot ge volg dat de normale luchtcirculatie in oostelijke richting (luchtcirculatie ontstaat doordat door de zon ver warmde lucht opstijgt en „weg stroomt") verstoord wordt. „Die cir culatie zorgt ervoor, dat een Ameri kaans weertype na verloop van tijd onze omgeving bereikt. De constante luchtstroming voorkomt het ontstaan van extreme weersituaties. Hoge drukgebieden verdwijnen en maken plaats voor depressies, die weer door hoge druk worden opgevolgd. Maar daar is dit jaar nauwelijks sprake van. We hadden er het warme weer van mei aan te danken, maar nu ook het aanhoudende slechte weertype". Invloed De vulkaan-uitbarsting inm de VS heeft, meent hij, wel een zekere in vloed. „Maar dat is hooguit een ver scherpend effect. De as in de hogere luchtlagen kan de zonnestraling tem peren, waardoor die circulatie nog meer wordt verstoord en het koeler wordt." De hittegolven in de Vere nigde Staten en China lijken hiermee in tegenspraak. Maar de as die door de St. Helens in de atmosfeer is ge bracht, is nog maar pas met zijn ron dreis rond de aarbol begonnen. „De vulkanische stof heeft de sluier gevormd, die nu over het noorderlijk gedeelte van ons halfrond hangt", verklaart de Britse hoogleraar Hu- bert Lamb van de afdeling klimaat onderzoek van de universiteit van West-Anglia. „De hoeveelheid stof die door de St. Helens werd uitge spuwd, zou weieens net zo groot kun nen zijn, als die na de grote uitbar sting van de Krakatau in 1883. Die eruptie werd gevolgd door een op merkelijke afkoeling van het weer op de hele wereld". De uitbarsting van de Krakatau, een vulkanisch eiland in de Sundastraat tussen Java en Sumatra, is een van de krachtigste geweest die ooit heeft plaatsgevonden. Ruim 36.000 duizend mensen kwamen om het lev^n en een vloedgolf bereikte de kusten van alle continenten. In 1937 was er weer een eruptie. De kille periode die daarop volgde heeft twee jaar ge duurd. Hartje zomer kwamen toen in gebieden met normaal gesproken ge matigde témperaturen (geen hete zo mers en geen strenge winters) perio des met nachtvorst voor. Als de Britse professor gelijk heeft, wachten ons dus nog twee barre zo mers. Maar misschien wordt veel goed gemaakt door fantastische zon sondergangen. Ook die werden waar genomen na de eruptie van de Kra katau. In Natal (Zuid-Afrika) was de lucht „rood aan de horizon, welke kleur naar boven toe overging in groen en purper". In zuid-Amerika, Panama en Honoloeloe ging de zon groen gekleurd onder en in Trinidad „als een blauwe bol, waarna de he mel zo rood werd dat hij leek op een enorm vuur". (Van onze correspondent Roger Simons) NDEN In de naaste omgeving van de Britse 'öïoo mier mevrouw Thatcher wordt gezegd, dat zij te M 50 d werkt. Men is bang voor haar gezondheid. Al .ito m een jaar beperkt de Britse premier haar ihtrust tot hooguit vier uur slapen en zij weigert i lange vacantie te nemen. Meer dan een week in to.!» Justus kan er volgens haar niet af. Daar komt m oo I bij dat zij zegt. niet van vakanties te houden, osiooi 1MB r relatief onbelangrijke buitenlandse bezoekers staat zij ge- 5,0° om hen te ontvangen. Haar adviseurs van premier That- zijn bang, dat zij in de komende winter door uitputting ziek förden. De vakbonden hebben al aangekondigd de komende 35]oo4lermaanden zoveel mogelijk herrie te schoppen. Momenteel Britse premier verkouden, wat ze zelf geen wonder vindt |it barre weer, want ook in Engeland regent het al geruime 47.00 sè'Sottirre weer, want ook in Engeland regent het al geruime tijd. '25.00 JVERDAL De 37-jarige Kaizer uit Nijverdal, zijn jarige nichtje Paulien en ir zevenjarig broertje Iter zijn terecht. Het drie dat dinsdag in Oosten- spoorloos" verdween is alarm geslagen. De politie van Klagenfurt heeft zelfs helpen zoeken naar de auto van Kai zer. De politie van Nijverdal houdt het erop dat een com municatiestoornis bij de* Oos- tenrijkse collega's er de oor- teravond heelhuids per I zaak van is dat de familieleden o in Nijverdal terugge- elkaar niet hebben ontmoet Na hun zoekacties in Karint- hië, waarbij ook de politie van Villach was'betrokken, keerde het eghtpaar Grooten en de twee kinderen donderdag avond ten einde raad terug naar huis. Inmiddels had Kai zer via de Oostenrijkse radio vergeefs de familie Grooten laten oproepen. Toen dit geen Td. man en de twee kinderen ren zoekgeraakt terwijl ze t z'n drieën in een auto '9.5Ób iter de wagen reden waarin ouders van Paulien en Wal en hun twee andere kinde- i zaten. Kaizer heeft reeds i uur nadat hij de auto van zwager uit het oog had loren de politie van Kla- ifurt geïnformeerd. Daar ook de familie Grooten effect had is ook hij met de twee kinderen terug naar Ne derland gereden. ISTERDAM Acties tegen de miljoenenbezuinigingen het korps rijkspolitie zijn niet uitgesloten, als de minis- van justitie blijft weigeren de politiebonden te laten epraten over de uitvoering van die bezuinigingsoperatie, arbij kan gedacht worden aan het „volgens het boekje" voeren van de dienst. Volgens secretaris B. Franke van Nederlandse Politiebond (NPB) is dat een effectieve ma- t van actievoeren, omdat „het systeem erdoor wordt ge- •streerd". Nederlandse Politiebond wil echter pas in het uiterste geval r mogelijke acties praten. Hoewel de NPB en de Christelijke ïtiefederatie (ACP) het overleg met het ministerie van justi- op 27 juni opschortten omdat ze zich met de afkondiging van bezuinigingsmaatregelen voor een voldongen feit geplaatst en, wordt dat overleg volgende week - informeel - hervat. i/4 NPB meent, dat de bezuinigingen bij de rijkspolitie zowel de i/< ntspositie van de politieman als de dienstverlening van de tspolitie onaanvaardbaar aantasten. „Het hele pakket maatre en overziend kunnen wij niet aan de indruk ontkomen dat ri korte tijd iets in elkaar is gestampt dat onvoldoende even- u ehtig is en derhalve onvoldoende doordacht", aldus de NPB. 1/8 ISTERDAM De Bovag-afdeling watersport (oi 1975) en de Hiswa (opgericht in 1932) hebben I uw te gaan samenwerken. reengekomen is dat de samenwerking zal plaatsvinden op olgende basis: De Hiswa zal de belangen behartigen van de dernemers, die werkzaam zijn in de produktie, import en 4i]s nthandel. Onder de Bovag-afdeling watersport valt de detail- 'j'J Qdel op het gebied van de watersport. Daarnaast is afgespro- 2,1 n> dat tentoonstellingsactiviteiten op het gebied van nieuwe w dukten en artikelen tot de taak van de Hiswa behoren. An- 8Ö te tentoonstellingsactiviteiten zullen waar mogelijk in samen- ijl rking worden ondernomen. Bij de Bovag-afdeling watersport circa 300 bedrijven aangesloten, bij de Hiswa circa 450. Klaar voor de oversteek(?) Met deze gevleugelde kinderwagen, die hij heel trots „Spirit of California" heeft gedoopt, wil de 28- jarige piloot Eagle Sarmont vanuit Califomië naar Parijs vliegen. Veiligheids halve gaat hij niet over de Atlantische Oceaan, maar kiest hij de „safe" route via Canada, Groenland, IJsland en Schotland. Openbare executies Iran TEHERAN Zeven mannen en een vrouw, die op last van rechter Khalkali wegens han del in verdovende middelen ter dood waren veroordeeld, zijn gisteren in een straat in Teheran opgehangen. Vier uur later hingen hun lij ken nog aan de galg. De straat ligt in een wijk waar eerder dit jaar bordelen met de grond gelijk zijn gemaakt en waar verslaafden en handelaars in verdovende middelen steeds bijeenkomen. Na twaalf jaar campagne voeren en twee mislukte pogingen heeft Ronald Reagan deze week dan eindelijk zijn doel be reikt: de Republikeinse kandidatuur voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen in november. Op zich moet men be wondering hebben voor het uithoudingsvermogen en élan, dat de bijna 70-jarige ex-filmster de afgelopen maanden, tij dens de even langdurige als slopende periode van voorver kiezingen, aan de dag heeft gelegd. Maar daarbij moet het wat die bewondering betreft, wel blijven. De toespraak die Ronald Reagan donderdagnacht tot de partijconventie hield, stond volledig in het teken van zijn „nationale anti-commu nistische kruistocht om de grootheid van Amerika te herstel len" De grote vraag is momenteel of George Bush, onder luid gejuich gekozen tot kandidaat voor het vice-presidentschap, een matigende invloed zal hebben op de conservatieve be leidsplannen van Ronald Reagan als deze de race naar het Witte Huis wint. Gevreesd moet worden: nauwelijks. Bush heeft zich steeds, en met name ten aanzien van het buiten landse beleid, niet veel minder behoudend opgesteld dan Reagan. BiNNEN de Republikeinse partij maken vooralsnog slechts weinigen zich zorgen over de mogelijke gevolgen van een Amerikaanse buitenlandse politiek naar Reagans model: toe nemende spanningen tussen de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie, West-Europa en de Derde Wereld. Een van die wei nigen is Henry Kissinger. Hij heeft zich de afgelopen maan den bij herhaling zeer kritisch over Ronald Reagan uitgela ten. Het zal velen daarom hebben verbaasd dat hij zich in zijn toespraakje tot de Conventie afgelopen dinsdag, volledig achter presidentskandidaat Reagan schaarde. TOCH was deze actie niet zo vreemd, omdat de voormalige minister van buitenlandse zaken tegelijkertijd bleef vasthou den aan zijn weigering in te stemmen met Reagans verkie zingsprogramma. Kissinger sprak slechts over de onsamen hangende buitenlandse politiek van de regering Carter die dringend verandering behoeft. Uit Kissingers toespraak tot de conventie bleek dat hij, indien Reagan wint, de post Bui tenlandse Zaken opnieuw ambieert. Niet alleen omdat h(j graag terug wil in de actieve politiek, maar ook omdat hij er terecht bang voor is dat Reagan een niet-ingewijde zal be noemen. Ook Kissinger wil het gehavende Amerikaanse prestige opvijzelen. Maar tevens is hem, de grondlegger van de Amerikaanse ontspanningspolitiek ,er veel aan gelegen dat de door hem zorgvuldig opgebouwde relatie met Moskou de komende vier jaar niet nog verder verslechtert, dan de af gelopen vier jaar onder de Democraat Carter. ROTTERDAM De gemeente Rot terdam moet van de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. L. Erades, het nieuwe beleid inzake het verlenen van woonvergunningen op schorten. Op 4 juli besloot het colle ge van B en W geen woonvergunnin gen meer af te geven aan kopers van een huurhuis met een maandhuur boven de 570 gulden. Volgens het col lege was deze maatregel noodzake lijk omdat jaarlijks ongeveer tien duizend goedkope woningen (onder meer door splitsing) worden omge zet in koophuizen. De gemeentelijke commissie stadsver nieuwing ging met de maatregel ak koord; vertegenwoordigers van de hui zenhandel protesteerden. In het kort geding, aangespannen door een make- laarskantoor, zei de rechtbankpresident Volgens een woordvoerder van de ge- woordvoerder. Volgens hem gaan er gisteren dat de maatregel door de ge- meente hebben de mekelaars met de door deze schorsing van de rechtbank- meenteraad genomen had moeten wor- uitspraak van mr. Erades een eerste president in ieder geval tweeduizend *ifn' «n me'T°°°r h,et college van B en winst geboekt. „De taktiek van de ge- goedkope woningen voor huurders ver- W alleen. Het college heeft, volgens meente, de maatregel snel in te voeren loren. mr. Erades, gehandeld in strijd met de om zoveel mogelijk huurwoningen te woonruimtewet van 1947. behouden, is doorkruist", aldus de Op 30 juli volgt er een nieuwe gerech telijke procedure. llllllllllllllllllll DEN HAAG De Consu mentenbond vindt dat tand heelkundige inrichtingen verboden moeten worden. De bond is het niet eens met staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid, die het exploiteren van deze commerciële instituten aan een vergunning wil binden. De bond schrijft in een brief aan Veder-Smit dat het func tioneren van tandheelkundige inrichtingen veel gevaren in houdt voor de volksgezond heid. Het zou veel beter zijn de bevoegdheid van de daartoe gekwalificeerde personen zoals tandprothetici, die een kunst gebit aanmeten, plaatsen en repareren, wettelijk te regelen. Werkzaamheden aan het eigen gebit van de patiënt (boren, trekken, vullen) zouden aan de tandarts voorbehouden moeten blijven, meent de bond. De maatschappij tandheelkun de heeft zich onlangs ook voor een verbod van de tandheel kundige inrichtingen uitge sproken. De centrale raad voor de volksgezondheid ging niet zo ver, omdat zii vond dat er bij het publiek klaarblijkelijk behoefte aan dergelijke insti tuten bestaat. Wel meent de raad (en dat in tegenstelling tot Veder-Smit) dat algehele narcose in tandheelkundige inrichtingen totaal verboden moet worden. ROTTERDAM De Zuid- molukse leider ir. Manusa- ma heeft gisteravond een op roep laten uitgaan aan zijn landgenoten om naar aanlei ding van de recente me ningsverschillen rond een oriëntatiereis naar Indone sië, vooral geen geweld te gebruiken of daarmee te dreigen. Manusama reageerde daarmee op een uitlating van de vroe gere Zuidmolukse jongerenlei- der Etti Aponno, die gisteren voor de NCRV-tv verklaarde dat hij door Manusama be dreigd wordt. Volgens Manu sama is dat absurd. „Ik ben te gen alle vormen van geweld, al kan ik niet tegenhouden dat misschien eens iemand naar de telefoon grijpt. Ik word op die manier ook wel eens ge beld, maar ik keur het sterk af als men Aponno zou bedrei gen", aldus ir. Manusama. PARIJS De uitzonderlijke regenperiode die grote delen van Europa teistert, heeft in Frankrijk grote bezorgdheid doen ontstaan over de wijnproduktie van dit jaar. Er wordt al rekening gehouden met een oogst die kwantitatief nor maal zal zijn, maar waarvan de kwaliteit te wensen zal overlaten. In elk geval zal de oogst, wanneer definitief de hoeveelheid en de kwaliteit worden bepaald, sterk worden verlaat Een warme nazomer kan nog veel redden, maar het lijkt onwaarschijnlijk dat de oogst van dit jaar voldoende zal zijn om aan alle vraag te voldoen. Er zou dan sprake zijn van een rampzalige ontwikke ling voor de wijnbouwers maar een „zegen" voor de Europese Gemeenschap, die nog steeds met een overschot aan wijn zit als gevolg van de overvloedige oogsten van de laatste jaren. DEN HAAG De regering heeft de Ridderzaal ter be schikking gesteld voor het internationale tribunaal op 4 en 5 september a.s. ten be hoeve van de verbannen Russische Nobelprijswin naar voor de Vrede Andrei Sacharov. Ook de dochter van Sacharov, woonachtig in de staat Connecticut USA zal voor deze conferentie overkomen naar Den Haag- samen _met diverse Nobel prijswinnaars uit vele lan den. Het Residentieorkest heeft aangeboden een benefiet-con cert te geven op de avond van 4 september. Aan dit concert werken mee de beroemde Russische musici Rudolf Bars- hai (dirigent) en Boris Belkin (violist). Beiden zijn'in de ja ren '70 uit de Sovjet Unie geë migreerd. Volgens de laatste verklarin gen van Sacharov's echtgeno te, Mevrouw Ruth Sacharov- Bonner gaat haar man fysiek en psychisch snel achteruit TEL AVIV Een groep Russische immigranten heeft zich gisteren gevestigd op een heuvel op de bezette westelijke Jordaanoever, en heeft geëist dat dé regering daar een stad voor hen zal bouwen. De 40 kolonisten hebben 30 ki lometer ten oosten van Tel Aviv de plek afgerasterd en zich tot het gerechtshof ge wend om te voorkomen dat de vestiging door de Israëlische troepen wordt ontruimd. - Vooruitzichten voor zondag en maandag: Perioden met regen of buien, later meer zon. Weinig veran dering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld: Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min. temp.: omstreeks 13 gra den. Max. temp.: omstreeks 18 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 20 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp.: omstreeks 10 gra den. Max. temp.: omstreeks 17 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent Voor de temperatuur geldt voor zondag een marge van 2 gr. en voor maandag een mar ge van 3 gr. rond de opgege ven waarden. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden voor de eerst volgende 48 uur: Scandinavië: Veel bewolking en perioden met regen, 16 tot 22 graden. Britse Eilanden: Buiig, later kortstondige weersverbetering, 16 tot 20 graden, kustwater 13 tot 16 graden. Benelux, Noord-Frankrijk, Duitsland: Wisselend bewolkt en perio den met regen of buien, 16 tot 20 graden, kustwater 16 gra den. Zuid-Frankrijk, Noord-Spanje: Perioden met zon, 28 tot 30 graden. Italië, Joegoslavië: Overwegend zonnig, plaatse lijk nog enkele buien, tempe raturen in het zuiden rond 35 graden, in het noorden tot 25 graden. Alpen: Zonnige perioden, maar ook enkele buien, 17 graden in het noorden tot 25 graden in het zuiden. Nulgradenniveau stij gend tot boven 3000 meter. Balkanstaten: Vrij zonnig, warm en een en kele bui, ongeveer 30 graden. Griekenland: Vrij zonnig en warm, in het noorden een lokale onweers bui, ongeveer 35 graden. Oostzeestaten: Veel bewolking en perioden met buien, 20 graden, kustwa ter 14 graden. Amsterdam regen De Bilt buien Doelen geh.bew. Luchth. fl'dam regen Twente zwbew. Vllssingen regen Z.-Limburg regen Aberdeen geh.be* Athene onbew. Barcelona l.bew. Berlijn zwbew. Frankfort Helsinki Luxemburg

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7