Politiearts: Alcoholcontrole te kostbaar en tijdrovend Bolivia krijgtnieuwe sociale orde' Moet België blijven wstaan? Zoetemelk wint tijdrit Niets te maken met aanslag op Bakhtiar Vakanties in 1981 iets meer gespreid e krant 'an vandaag: Disconto gedaald j U.S.S. Drive-In Show Politie pakt „dieven met record" ieidte&yuMMl Zaterdag 19 juli 1980, 70e jaargang no. 21711 'V) lekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur J. J. Hallewas redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) nementen: kwartaal ƒ46,30; Jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Avond der piano's Opname van een concert met George van Renesse, Daniël Wayenberg, Louis van Dijk en Frederic Meinders in het Utrechtse muziekcentrum Vredenburg. Zondag Nederland 1 om 22.02 uur. Veel bewolking Veel bewolking, af en toe re gen. Middagtemperatuur rond 17 graden. Matige, aan de kust soms krachtige zuidwesten wind. Morgen zon op 05.41, onder 21.46. Hoogwater Schev. 09.06 en 21.45 uur, laagwater 04.45 en 17.07 uur. rant van vandaag omvat in totaal 20 pagina's estaat uit twee delen. Het actuele nieuws uit >n- en buitenland, stad, regio en sport vindt u gebruikelijk in het eerste deel. De wekelijkse e Finale bevat onder meer reportages over: )p Zoetemelk klaar voor glorieuze intocht, jeten uit Pechland..., cantie in de plasregens, ibodem geeft goud van Lutine nog niet prijs, sten en gevangenen van Intourist, iharrelen" hoort bij het leven in Polen, rrenregens bombarderen moeder aarde. België verlaagt benzineprijs BRUSSEL De Bel- gische oliefederatie heeft gisteren be kendgemaakt dat de prijs voor benzine gaat zakken. Zowel super als normaal gaan dertig centimes (ongeveer twee cent) omlaag. Een liter su per komt bij de Zui derburen nu op 23,80 Belgische frankt 1,54) en een liter „normaal" op 23,30 Frank 1,50). De prijsverlaging is een gevolg van schomme lingen op de wereld markt. India evacueert miljoen mensen NEW DELHI In India zijn gisteren bijna een miljoen mensen geëvacu eerd, nadat door zware regenval duizenden dor pen werden overstroomd. Het water heeft al aan meer dan 350 mensen het leven gekost. De meeste doden vielen in de deel staat Zuttar Pradesh, waar de Ganges tiental len dorpen onder water zette. Sinds vorige maand de moesson be gon, zijn veel rivieren buiten hun oevers getre den, waardoor grote stukken land en wegen blank zijn komen staan. Ministers: Vlieg er 'ns uit SCHIPHOL Minister Gardeniers van CRM is gistermiddag vanaf Schiphol naar Athene gevlogen. Zij zal daar de opening bijwonen van een archeologische ten toonstelling over Alexander de Grote en kennis maken met haar nieuwe Griekse ambts genoot Andrianopaulous. Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting vliegt morgenmiddag naar Canada om te we ten te komen hoe de au toriteiten daar de pro blemen rond de volks huisvesting aanpakken. Brood twee cent duurder DEN HAAG Het brood wordt maandag twee cent duurder. De prijsverhoging vloeit voort uit de loonkos tenstijging per 1 juli en de stijging van an dere kosten, uitgezon derd de grondstoffen. De maximum-brood- prijzen die gelden bij levering door de pro ducenten aan de de tailhandel gaan maan dag met 1,6 cent per 800 gram omhoog. Dit heeft het ministerie van economische za ken gisteren bekend gemaakt. Joop Zoetemelk heet! plateren voor de elide etappeiege voor de ploeg Poet gezorgd. Maar dat niet alleen, want door de uitziekende tij den van Gerrce Knetemann en Bert Oozter- boach veroverden zij ook de eerate plaata in het algemeen ploegenklaaaement. Het kan niet op voor Nederland dit jaar. Bovendien heroverde ..Kuipertje" de tweede plaata in het algemeen klaaaement Ala Joop Zoetemelk morgenmiddag de Tour de France wint, zal hij op de Champa Etyaeea zijn leatate gele trui krijgen van de burgemeeater van Parijs, Jac- quea Chirac. Op de eretribune zullen ook aanwezig i§n de Nederlandse minister-preaident Van Agt, die een aantel etappee heeft gevolgd en op de Franse minister van jeugd en aport, Jean Pier re Soiaaon. Uit handen van Soiason zal Zoete melk een bokaal ontvangen van Sèvrea-por- celein, geschonken door de Franse president Valery Giscard d'Eataing. Tientallen voorspelden dat Zoetemelk de tijd rit zou gaan winnen. T-shlrta gaan naar PJ'A- ml uit Hazerawoude-dorp; Oma van der Hoe ven uit Zoetewoude en Tiny v.d.Hulat uit Voor hout Voor poatabonneea is het niet meer mo getijk om vraag 23 op de bus te doen. Tot zon dagochtend 10.00 uur alleen nog in de brie venbus van de Leidse Courant, Apotheken- dijk 34, Leiden. ROTTERDAM De controle op alcoholgebruik in hét ver keer door middel van een bloed proef is te kostbaar en te tijdro vend. Daardoor krijgt de echte dronken rijder alle kans uit handen van de politie te blijven. Precisie bij het bepalen van het alcoholpromillage is niet nodig, de ademtest via het blaaspijpje is goed genoeg. Daardoor wordt de procedure sterk verkort, zo dat de politie snel weer langs de weg staat en de pak-kans voor Dat schrijft de Rotterdamse poli tiearts H. Cremers in het algemeen politieblad. Volgens hem kost het de politie gemiddeld ongeveer 150 minuten om het hele „program ma" van aanhouding, eerste en tweede blaastest, bloedproef en op maken van proces-verbaal af te werken. Vervalt de bloedproef en gebruikt de politie een blaaspijpje waarmee de verschillende „geva renzones" van het alcoholgebruik in het verkeer kunnen worden af gelezen, dan verkort dat de proce dure met een uur. Bovendien spaart dat per keer ongeveer 160 gulden uit. Volgens Cremers is het de wetge ver niet in eerste instantie te doen om verkeersdeelnemers met min der dan 0,8 promille alcohol in het bloed. Het heeft volgens hem dan ook nauwelijks zin dat de politie die mensen nog eens aan een bloedproef onderwerpt, met alle tijdverlies van dien. „Het gaat in de alcoholwetgeving om de verkeersveiligheid", aldus Cremers. De risico's liggen volgens hem dan ook bij de mensen met meer dan 0,8 promille alcohol in het bloed. „Dat type mens is een gokker. Die drinker heeft ervaren dat de pak-kans voor zijn geval praktisch nul is. En daar heeft hij ook nog gelijk in." Volgens Cre mers moeten de activiteiten van de politie zich daarom veel meer op dié drinkers richten. Dat kan volgens hem alleen, als de politie méér tijd krijgt omdat ze korter bezig is met de minder gevaarlijke drinkers. Volgens de politiearts is het de vraag of de nieuwe alcoholwetge ving (sinds november 1974) iets anders heeft gedaan dan het steu nen van politie en justitie met be trekking tot overtreders van de wet. „De bedoelde verbetering van de verkeersveiligheid is niet aan toonbaar bereikt", aldus Cremers. HOOGLERAAR WIL REFERENDUM: (Van onze correspondent) ISEL - De Belgische senator Jan de Meier, lid van de itste regeringspartij CVP, heeft gisteren opzien gebaard het indienen van een initiatief-wetsvoorstel om een ^raadpleging (referendum) te houden. Belangrijkste ig die aan alle Belgen zou moeten worden \'Oorgelegd: ït België blijven bestaan?" fessor De Meier is verfent tegenstander van de Belgische shervorming, die afzonderlijke deelregeringen en -parie ten geeft aan Wallonië en Vlaanderen en later mogelijk ook het hoofdstedelijk gebied Brussel. Tweede vraag van het re- ndum moet volgens de senator dan ook zijn: „Moeten er in ië al dan niet meerdere parlementen komen"?. »ens De Meier dient Belgie een eenheidsstaat te blijven, ze- in de huidige zorgwekkende economische situatie, dat het huidige Belgische parlemertt zijn tijd verspilt aan de (shervorming, wil de CVP-hoogleraar bovendien de bestaan- enaat en kamer van volksvertegenwoordigers opheffen en rangen door een „volksraad". ator De Meier kreeg voor zijn denkbeelden weinig steun van collega-volksvertegenwoordigers. Een record aantal wandelaars heeft de (64- ste) Vierdaagse tot een goed einde gebracht. De eindstreep in Nijmegen (foto) werd gehaald door 16.592 lopers, 851 meer dan vorig jaar. Van de tippelaars konden het er - 206 gistermorgen niet meer opbrengen om ook de laatste dag aan de start te verschijnen. Een van de aanvallers van Bakhtiar wordt letterlijk en figuurlijk in de kraag gevat. KHALKALI: (Van onze correspondent) PARIJS - Drie leden van een Iranees moordcommando heb ben zoals gisteren gemeld, in een Parijse buitenwijk bij een poging de voormalige eerste minister Chapur Bakhtiar te vermoorden twee personen doodgeschoten en twee ernstig gewond. De drie aanvallers konden gearresteerd worden terwijl de ex-premier van Iran ongedeerd bleef. De drie werden zwaar geboeid onder sterke escorte naar het Pa rijse politie-hoofd-kwartier overgebracht, geen hunner bleek een woord Frans te spreken en zij droegen valse Syrische, Liba nese en Lybische paspoorten bij zich. Vrijdag tegen de middag eiste een onbekende Iranese groep, de Strijders voor de Islamitische Revolutie de aanslag op en wel middels een door radio Teheran uitgezonden communique. De zogenaamde slager van de Teheran, Ayatollah Khalkali ontken de enige operatie jegens Siapoer Bakhtiar georganiseerd te heb ben hoewel bekend is dat deze op de zwarte lijst van de autori teiten in de Perzische hoofdstad staat. AMSTERDAM Gelet op de ontwikkeling van de geld- en va lutamarkt gaat de Nederlandsche Bank haar tarieven over de gehele linie maandag met een half procent verlagen. Per 21 juli geldt voor het wisseldisconto een tarief van 9 pet, voor de voorschotrente een tarief van 10 pet en voor het pro messedisconto een tarief van 10,5 pet, zo heeft de centrale bank bekendgemaakt. ;kte Dali kt bezorgdheid id Salvador Dali, de zijn surrealistische wer en excentriek gedrag in hele wereld bekende use schilder, lijdt al oden aan een ziekte waar- steeds nieuwe speculaties Qnde doen. „Het is geen te die dodelijk is", ver fde zijn secretaris en ve- weling, Enrique Sabater, ar de ziekte wekt wel be dheid". is niet bedlegerig, maar Werkt niet. Het gaat de tenaar al drie jaar niet Een acute achteruitgang zijn gezondheid is opgetre- nadat hij in de winter in York griep had opgelo- april tot en met juni ver- f Dali verscheidene weken ten kliniek. Volgens een cht in het Madrileense „El Pais" is zijn ziekte van fysieke maar van hische aard. Hij werd tot toe elke week door de [leraar in de psychiatrie Juan Obiols bezocht, overleed echter donder en een hartinfart toen hij in Port Lligat opzocht. n krant ontvangen? tussen 18.00 en 19.00 nummer 122248 en per ciale koerier wordt de nt alsnog bezorgd. AD VERTENVE. VANAVOND aanvang 20.30 uur Meerhoeve - Oud Ade LA PAZ Brigade-generaal Luis Garcia Meza is gisteren door de drie man tellende militaire junta benoemd tot nieuw staats hoofd van Bolivia. Hij kondigde de vor ming aan van een „regering van nationale, wederopbouw", die het land „een nieuwe so ciale orde" zal brengen. Meza, tot voor de 189-ste staatsgreep in het nu 155 jaar onafhankelijke Bolivia chef-staf van het leger, deelde mee dat vakbonden verboden worden tot er een nieuwe wet is die zegt wat hun is geoorloofd en wat niet. In elk geval zal in de toekosmt elke binding tussen vakbonden en politieke partijen verboden zijn. De nieuwe president, aan de macht gekomen door het leger dat de verkiezing van een gema tigd links staashoofd met geweld verhinderde, beschuldigde in een radiotoespraak vorige rege ringen van een economisch wanbeleid. Zij had den in hoge mate bijgedragen tot de ellende van de bevolking en de vergroting van de schuldenlast van het land. Hij veroordeelde ook het communisme, het Castrisme en het anar chisme. In het vervolg, aldus het nieuwe staats hoofd, zijn particuliere belangen ondergeschikt aan het landbelang. Volgens hem is er in de ge schiedenis van Bolivia nu een „nieuwe histori sche etappe" begonnen. De afgezette presidente Lidia Gueiler staat on der arrest en wordt samen met een aantal van haar kabinetsleden, vastgehouden in het presi- dentiëel paleis. GRONINGEN De Gronin ger politie heeft drie man nen aangehouden die ervan verdacht worden de afgelo pen twee jaar in het gehele land 95 inbraken te hebben gepleegd. De politie spreekt van een record omdat het aantal tot dusver op rond 92 lag. Het drietal kraakte in het bij zonder kluizen van panden op industrieterreinen. Daarbij werd zelfs gebruik gemaakt van vorkheftrucks. Er werd bij deze „kraakacties", waarbij veel gesneden en gebrand werd, voor tonnen schade aan gericht. De mannen stalen voor zichzelf zo'n 70.000 gul den hijeen. DEN HAAG Minister Albeda van sociale zaken is ak koord gegaan met het vakantieschema 1981 voor het be drijfsleven. De Stichting van de Arbeid adviseert bedrijven zich aan te passen aan de schoolvakanties. In Noord- en Zuid-Holland vallen die vakanties volgend jaar van 27 juni tot en met 9 augustus (kleuter- en lager onderwijs) en van 4 juli tot en met 16 augustus (voortgezet onderwijs). Nieuw is, aldus de minister dat voor het kleuter- en lager onder wijs het begin van de vakantie per regio steeds twee weken ver springt. Daarmee wordt de zesweekse zomervakantie in totaal gespreid over tien weken. ÈSE». Voorkauwen geblazen! Het grootbrengen van een kleine flamingo is geen sinecure; daar weten de oppassers van de Rotterdamse diergaarde Blijdorp vant mee te praten. Het tien dagen oude dier wordt verzorgd in een' couveuse en moet van 07.00 tot 23.00 uur elk uur voedsel heb ben, dat echter door de verzorger twintig minuten dient voorge kauwd. Het dier groeit als kool.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1