inister Ginjaar blijft gen nieuwe kerncentrales Steeds meer kleuren-tv's Halve gram zware drugs per dag is normaal Leerkrachten weinig ziek Religieuze stromingen in werkgroep PvdA Volgend jaar 100.000 man in en om de bouw werkloos Illegalen verliezen van Hoogovens Schietende verdachte hoort vijf jaar en tbr eisen mbtenaren de bres )or samen- ven Ontruiming gelast van Amsterdams kraakpand weer INENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAQ 18 JULI 1980 PAGINA 9 flNDSMAN DEELS EENS MET MILIEU-ORGANISATIES 197 197e1 on2e Par^ementaire redactie) 17 ei HAAG Hoewel minister »7I ar van volksgezondheid en mi- I7ljrgiëne het derde deel van de !7jgienota over de mogelijke van nog drie kerncentrales mede-ondertekend distantieert er toch van. Hij blijft, zoals iteren in een ewigen toelich- :i, de voorkeur geven aan dOor verkregen energie, vooral om- aanb>lgens hem een kerncentrale amp nooit zal kunnen uitslui- I lij neemt daarom een eventuele ^verontreiniging door kolen op >op toe. De regerig maakte gis- in het derde deel van de Ener- ta bekend dat zij, naast de bestaande kenercentrales, de bouw van nog eens drie kerncentra les wenselijk acht Op basis van de nu beschikbare gege vens, de inpassing in het milieu en net feit dat alle energiebronnen een milieu belasting opleveren is „niet dadelijk een duidelijke voorkeur aan te geven voor kernenergie", aldus minister Gin jaar in een eigen toelichting op de der de Energienota. In de nota besluit het kabinet tot de eventuele bouw van drie nieuwe kern- centralfes, één van 1000 megawatt naast de bestaande centrale in Borssele en maximaal twee van ieder 1000 mega watt langs de westelijke dijk van de Noord Oostpolder. De bouw van deze centrales is afhankelijk van de uitkom sten van de brede maatschappelijke dis cussie over het verdere gebruik van kernenergie, die begin 1981 moet star ten. Besluitvorming vindt dan plaats in 1983 waarna de centrales rond 1992 in bedrijf zouden kunnen zijn. Direct na het verschijnen gisteren van de derde Energienota is erover een stroom van kritiek losgebarsten, vooral in Overijssel, waar in-de nieuwe pol ders eventueel twee kerncentrales ge pland zijn in de nieuwe polders. De kri tiek geldt vooral het feit, dat de provin ciale autoriteiten, noch die van de ge meenten, waarin de eventueel te bou wen centrales komen te liggen, door de regering niet bij de disussies betrokken zijn geweest De diverse milieu-organisaties zijn van plan zich zeer scherp op te stellen tegen de nieuwe regeringsvoorstellen. „De strijd tegen de'kernenergie zal nu wor den verscherpt. Iedere nieuwe kern centrale levert een nieuwe actiegroep op", aldus de actiegroep Strohalm. Zij begrijpt ook niet, dat de regering een keuze maakt voor de zeer dure kerne nergie, gezien in het licht van de huidi ge econonmische situatie. „Kernenergie is een dure en onrendabele vorm van energie", aldus de groep. „Milieudefensie" vindt de Energienota een „onaanvaardbare manipulatie", vooral omdat nog lang niet vaststaat dat de Nederlanders kernenergie wil len. Volgens deze vereniging is zeker zestig procent van de Nederlanders te gen kerncentrales. De vereniging „Na tuur en Milieu" sluit zich bij deze stel- lingname aan, temeer omdat „duidelij ke signalen uit samenleving en parle ment worden genegeerd" e weinig oog or eigen Ituur rinamers" HAAG Het kabinet ;nt dat de Surinamers ederland cultureel ge- een onlosmakelijk on- el van het Surinaamse zijn. De regering be- wt de Nederlandse Su pers veeleer als „Neder- rs met een aantal pro* ïggen het Suriname Co de Surinaamse Jonge- nsüfcweging en de vereniging Suriname in een com- aar op de y/oorlopige ie die het kabinet gege- ïeeft op het rapport „Et- l. e minderheden' dat de a-a nschappelijke Raad voor ze legeringsbeleid vorig jaar uitgebracht. De Surina- vinden dat het kabinet er moet zorgen dat de min- eden hun eigen identiteit' Kn versterken om opgaan Nederlandse cultuur te katssecretaris il soberder ikenhuizen SCHENDAM - retaris Veder-Smit indheid) wil tot jsoberder bouw komen Igemene ziekenhuizen, ghuizen, psychia tri- ziekenhuizen en inrich- tn voor zwakzinnigen. r brief aan de besturen dit soort instituten heeft Eschreven dat de sterke jkse van de investerings- m bij verbouw- of nieuw- projecten niet meer op te jen is. De staatssecretaris mdermeer dat de gemid- i oppervlakte per bed It teruggedrongen. Bij al ine ziekenhuizen is de op- lakte per bed in enkele allen jaren toegenomen 55 tot 80 a 90 vierkante onze sociaal-economische ctie) HAAG Voor amb* W ren, die samenleven in niet-huwelijkse relatie, ten ongerechtvaardig* m erschillen met hun ge- wde collega's worden 2 heven bij de regelin* inzake buitengewoon *4of w gens persoonlijke famiUe-omstandighe* uitkeringen bij over» en, vergoeding van reis* en bij dienstreizen, feeding van verhuis- en en bij toepassing het verplaatstngskos- Muit taat in een eerste rapport de werkgroep ambtelijk ad alternatieve samenle- ormen (Wabas). Deze een jaar geleden ingestel- ~?kgroep moet de ambte rechtspositieregelingen ivoor stuk nalopen op ver- '~in tussen gehuwden en samenlevenden en zo wijzigingsvoorstellen in- ize voorstellen ko- dan terecht bij het „Be- aijk Beraad", een overleg- van rijk, provincies, iten en waterschappen bereiken van een eens- personeelsbeleid. HILVERSUM In de afgelopen vijf jaar is het aantal kleurentelevisies in ons land meer dan verdubbeld. In 1975 keek 33 pro cent in kleur en eind 1979 werd een derge lijk apparaat door 70 procent van de Neder landers gebruikt Dit blijkt uit een enquête die de afdeling Kijk en Luisteronderzoek van de NOS heeft gehou den onder ongeveer 10.000 Nederlanders van twaalf jaar en ouder. De toename van het aan tal kleurenkijkers is ten koste gegaan van de zwart-wit toestellen. Eind '75 stonden die nog' in 69 procent van de huiskamers, maar dat was eind '79 teruggelopen tot 41 procent. Veel invloed op de werkgelegenheid bij Philips lijkt dit niet te hebben. Dit jaar en volgend jaar zullen bij de hoofdindustriegroep video van Philips 70Ql arbeidsplaatsen verdwijnen. Dit wordt ondermeer veroorzaakt door de techni- sche ontwikkelingen, die het werk voor steeds minder mensen mogelijk maken, aldus de FNV. OPIUMWET: HUISDEALERS KRIJGEN SPECIALE BEHANDELING DEN HAAG Voor een halve gram amfetamine, heroine, morfine of cocaine op welke manier dan ook verkregen, kan maximaal één jaar gevangenisstraf of 500 gulden boete worden ge geven. Daarbij moet echter geen sprake zijn van voorlo pige hechtenis maar van be handeling in een daarvoor geschikte inrichting. Voor' hennep prod uk ten van ten hoogste dertig gram, mogen de boetes variëren tussen minimaal 50 én ««airimani 500 gulden, of een maand biojzondere hechtenis. Bij confrontatie tussen huis- dealers en het openbaar minis terie of de politie, zal overleg met het lokaal bestuur nodig zijn om eventueel te kunnen ingrijpen. Daarbij dient reke ning te worden gehouden met de maatschappelijke en be stuurlijke aspecten die het ge bruik van verdovende midde len in jongerencentra heeft Een en ander staat vermeld in richtlijnen die de officieren van justitie met de procureurs generaal bij de gerechtshoven hebben opgesteld voor opspo ring - en strafvervolging van overtreding van de Opiumwet. De halve gram zware drugs of de dertig gram lichte middelen v*irden daarbij' door de justitie beschouwd als een normale hoeveelheid, die een gebruiker ervan dagelijks neemt In de richtlijnen, waarover de Tweede Kamer is ingelicht, wordt op een zoveel mogelijk gelijkgericht beleid in het hele land aangedrongen om terri toriale verschuivingen in de criminaliteit" te voorkomen. ,DEN HAAG Leerkrachten zijn opvallend minder vaak ziek dan de doorsnee-beroeps- beoefenaar. In het schooljaar *78/79 bedroeg het verzuimpercentage van mannelijke leer krachten vier en dat van de vrouwelijke bij na zes. Voor de rest van de beroepsbevol king bedroegen deze percentages respectie velijk tien en twaalf. Dit blijkt uit een onderzoek dat de rijksuniver-* siteit van Leiden heeft uitgevoerd in opdracht van het ministerie van onderwijs en weten schappen. De cijferuitkomsten zijn gebaseerd op een steekproef die onder alle, behalve universi taire, onderwijssoorten werd gehouden. In to taal werden ruimn 10.000 personen onder vraagd. Uit de resultaten blijkt dat 42 procent van het onderwijzend personeel geen enkele' dag per iaar verzuimt. Leerkrachten op het platteland melden zich minder vaak ziek dan hun collega's in de stad. Het verzuim van per soneel op protestants-christelijke scholen steekt eveneens gunstig af. Oorzaak van vergiftiging vis ontdekt VLIJMEN De vergifti ging van de tienduizenden dode vissen die de vorige week in het oppervlaktewa ter van de polders rond Vlij men zijn aangetroffen, is veroorzaakt door 30.000 liter cyanidehoudende vloeistof uit. containers en vaten. Deze zijn gisteren in de buurt vaii Vlijmen aange troffen. Door de kleur van de achter gebleven restanten meenden chemici dat het om dezelfde cyanidehoudende verbinding gaat, als in het water is aange troffen. Er zijn monsters van de vloeistof en van het slibaf- val in de omgeving meegeno men. Het slib zal worden afge graven. De politie heeft nog geen aanwijzingen over dege ne die verantwoordelijk is voor deze giflozing. N. Ierland wijst journaliste uit BELFAST De Amster damse journaliste Els van Hout (30) wordt door de Noordierse autoriteiten het land uitgezet Wanneer dat gebeurt is nog niet duidelijk. Van Hout is zondag in Belfast gearresteerd. Zij had een perskaart en een introductiebrief van het week blad De Nieuwe Linie bij zich. Voor dit blad zou zij een arti kel schrijven over de situatie1 van de vrouwen in Noord-Ier- land. Ook was ze betrokken bij de oprichting van een vrou wencentrum in een voormalig kantoor van de voorlopige vleugel van het verboden Ier se republikeinse leger (IRA). Volgens haar advocaat toont de uitwijzing van Van Hout aan, dat zij op onwettige gron den werd gearresteerd. DE LAATSTE DAG... NIJMEGEN Op da laatsta dag van de Nijmeegse Vierdaagse zijn 16.789 wandelaars van start gegaan. Het wandellegioen heeft rich gisteren tljden9 de derde en zwaarste marsdag, waarop de „Ze ven Heuvelenweg" moest worden bedwongen, uitstekend gehouden. Slechts 359 deelnemere moesten hun startkaart Inleveren. Dat waren er heel wat minder dan de dag ervoor, toen 643 lopers dankzij koude en regen, uitvielen. Tijdens het bedwingen van de „Zevenheuvelenweg", het zwaarste deel van deze voettocht, kreeg één van de Britse deelneemsters het erg moeilijk... DEN HAAG Binnen de Partij van de Ar beid is een werkgroep opgericht, waarin vertegenwoordigers van die partij en men sen met verschillende levensovertuiging van gedachten zullen wisselen over politie ke ideeën, plannen en activiteiten. In de werkgroep, die „trefpunt van socialisme en levensovertuiging" heet, hebben o.a. zitting Max van den Berg (voorzitter PvdA), Bram Pe per (ook PvdA), Ien van den Heuvel (Europees parlement) en Rob Tielman, voorzitter van het Humanistisch Verbond. Van kerkelijhke zijde zijn er Albert van den Heuvel, Vara-voorzitter, Jan ter Laak van het omroeppastoraat en de vroegere voorzitter van de KVP, Dick de Zeeuw. Over vertegenwoordiging van de Jood se gemeenschap is nog overleg gaande. Het trefpunt zal maandelijks bijeen komen. Op het programma vpor het komend seizoen staan onder meer onderwerpen als vrede en veilig heid, arbeid en inkomen, euthanasie en zelfdo ding, kernenergie en het vluchtelingen- en vreemdelingenbeleid. DEN HAAG Ondernemers in de bouw verwaehten dat er medio volgend jaar 60.000 man in de bouw en nog eens 40.000 in de toeleveringsbedrijven zonder werk zullen zijn. Zij pleiten daarom voor een totaal ander bouwbeleid. Met name moet het financierings- en subsidiesysteem op de hel leing, omdat het tekort aan financiële middelen nog groter zal worden en ook de investeringen in de bouw nog verder zullen teruglopen. Dit heeft de voorzitter van de overkoepelende organisatie van aannemers, ir. W. Koning, gisteren gezegd. De heer Koning ba seerde zijn uitspraak op de verwachting dat er ditt jaar en vol gend jaar 60.000 woningen minder zullen worden gebouwd dan gepland, alsmede op de bezuinigingsoperatie van Prinsjesdag. Voor de ondernemers liggen de problemen in het feit dat men met „een prop in denmarkt" zit: 10.000 onverkochte woningen ter waarde van twee miljard gulden, waarvoor jaarlijks 250 mil joen gulden aan rente op tafel moet komen. De onzekere toe komst voor wat betreft de renteaftrek en het kraken vormen belemmeringen om nieuwe projecten te beginnen. AMSTERDAM De 84 illegalen die onlangs een via een kort geding hebben geprobeerd Hoogovens te verplichten ben als sollicitanten te accepteren, zijn ook in hoger beroep in bet ongelijk gesteld. Volgens het gerechtshof in Amsterdam hoeft het bedrijf niet op hun sollicitaties in te gaan en kan van de directie ook niet wor den verwacht dat zij samen met de aspirant-werknemers een aanvraag indient voor een werkvergunning. Hoogovens werft op het ogenblik arbeidskrachten in Joegoslavië hoewel het nog geen toestemming heeft van het ministerie van sociale zaken om die mensen in dienst te nemen. De 84 illegalen vinden dat zij net zo veel recht hebben op het vervullen van de vacatures. In totaal hebben 250 illegalen bij Hoogovens gesollici teerd, maar in overleg met het ministerie zijn deze sollicitaties niet in behandeling genomen. Dit omdat de wet verbiedt illega len in dienst te hebben. Op Schiphol werden gisteren elf illegaal in ons land verblijvende Marokkanen op het vliegtuig terug naar hun land gezet. Een van hen was het daar niet mee eens en strib belde hevig tegen. BOTTERDAM Vijf jaar en onvoor waardelijke ter beschikkingstelling van de regering eiste de Rotterdamse officier van justitie mr. Den Dolder gisteren tegen een 27-jarige Rotterdam mer. Deze had, zwaar onder invloed van verdovende middelen en alcohol, in de vroege ochtend van 19 april jL met vier kogels taxichauffeur Bruma neergerschoten. Deze werd daardoor le vensgevaarlijk gewond. Medici noemden het een wonder, dat de man nog in leven is gebleven, hoewel er nog steeds een kogel in zijn hoofd zit Bij zijn eis hield de officier rekening met de stijgende verontrusting onder de Rot terdamse taxichauffeurs, die zich meer en meer als schietschijf voelen voor geldro- vers. Aanvankelijk wilde de verdachte op de fatale dag tijn revolver te koop aanbie den. Bruma ging daar niet op ln en werd daarop bedreigd en vervolgens neerge schoten. Volgens de officier is het een wonder dat de taxichauffeur nog leeft, al is het nog niet duidelijk hoeveel schade' een kogel in zijn hoofd heeft aangericht. De raadsvrouw van de verdachte meende dat van poging tot moord geen sprake was, omdat het de verdachte om geld te doen was. Later zou hij in paniek gehan deld hebben. Amsterdam wil meer ambtenaressen AMSTERDAM B. en w. van Amsterdam hebben be sloten te streven naar uit breiding van het aantal ambtenaressen, vooral in functies waarin vrouwen on dervertegenwoordigd zijn. Daarom zal voortaan bij solli citatie en promotie in geval van gelijke waardering de voorkeur aan vrouwen wor den gegeven. Meent een vrou welijke sollicitant dat die be paling niet juist wordt toege past, dan kan ze daarover haar beklag doen bij de ombuds vrouw. AMSTERDAM Het op 15 juni jongstleden gekraakte pand Prinsengracht 188 in Amsterdam moet worden ontruimd. Dat beeft de rechtbank in de hoofdstad gisteren beslist bij 'Uit spraak in kort geding. Gaan de krakers niet uit eigen beweging weg, dan kunnen ze met de sterke arm worden verwijderd. De vordering tot ontruiming kon in dit geval worden toegewezen omdat aan een aantal, doorgaans moeilijk te vervullen, voorwaarden was voldaan. De eigenaar was met behulp van een hoogwer ker de derde etage vafi zijn pand binnengedrongen. Hij had daar een jongeman in sla pende toestand aangetroffen van wie vast stond dat hij ook had deelgenomen aan de kraak van het pand op 15 juni. Deze waarneming speelde een dooslaggevende rol in de be wijsvoering. VEEL BEWOLKING DE BILT - Gisteren was het een dag met redelijk weer. Althans voor deze zomer. De .zon liet zich praktisch in het gehele land zien en overdag viel er nauwelijks regen. Ook was er niet veel wind, zodat het weer tamelijk aangenaam was. Inmiddels is het weer op nieuw verslechterd. Oorzaak hiervan is een lagendrukge- bied met een kern boven de Noordzee en, een kern weste lijk van Schotland. Aan de zuidflank ervan stroomt vochtige en vrij koele lucht van de oceaan naar. West-Europa. Ook morgen zal deze luchtstroming blijven voortduren. Dat betekent veel bewolking en af en toe regen. De middag- temperaturen blijven rond de zeventien graden liggen. Vooruitzichten voor zondag: Aanhoudend onbestendig en weinig verandering in tempe ratuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 8 Max. temp.: omstreeks 18 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent Kans op een geheel droog et-* maal: 30 procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Skandinavië: Veel bewolking en perioden met regen, 16 tot 25 graden. Britse eilanden: Buiig, 16 tot 20 graden. Benelux, Noord-Frankrijk en Duitsland: Wisselend bewolkt en perioden met regen of buien, 16 tot 20 graden. Zuid-Frankrijk, Noord-Spanje: Perioden met zon, temperatu ren tot 25 graden. Italië en Joegoslavië: Overwe gend zonnig, in het noorden enkele buien. Temperatuur van rond 35 graden in het zui-, den tot 22 graden in het noor den. Griekenland: Zonnig en warm, ongeveer 35 graden. Oostzeestaten: Veel bewolking en perioden met buien, 20 gra den. BalkanstaTen: Zonnig, warm en droog, ongeveer 30 graden. Alphen: Zonnige perioden, maar ook enkele buien, 17 gra den in het noorden tot 23 gra den in het^ zuiden. Weersgesteldheid van gisteren De Bilt Eelde Eindhove Luchth. R'dam Aberdeen Barcelona Frankfort Londen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9