Bar weer drijft boer^njuiirder tot wanhoop Staatsgreep zet democratie in Bolivia buiten spel Nijpend personeelstekort bij koninklijke lijfwacht Zware eisen voor overval op geldtransport Ww/y Nog drie dagen Tour.... SINDS 1907 IS HET NIET ZO ERG GEWEEST Haring vissen op Noordzee dit jaar verboden India lanceert kunst maan Amerika luistert heel Europa af HEREN.' kaPsalons COIFFEUR JACQUES B.V. Molukse jongen overleden DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 18 juli 1980, 70e jaarg&Bg no. 21710 iekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas [.redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0.52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) nnementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Film Italiaanse film „Een school jaar" om 21.55 uur op Ned. I en om 23.00 uur film „Het lijkt wel een sprookje". Op Ned. II om 20.27 uur tv-se- rie „James Herriot" en om 22.00 uur tv-spel „Het was maar een spelletje". Bewolkt Veel bewolking met af en toe regen. Middagtemperatuur rond 17 graden. Krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Morgen zon: 5.39 - 21.48. Schev. hoogw.: 8.21 en 20.57. Laagw.: 4.14 en 16.18. islukte aanslag Iraanse ex-premier tpoer Baktiar RIJS Twee mensen zijn morgen om negen uur ge ld bij een schotenwisseling sen politie en enkele jonge- die de woning van de Iraan- oud-premier Sjapoer Bakh- wilden binnendringen. Een wacht staande agent en een irder werden gedood. Bakh- de laatste door de sjah be- inde premier, bleef onge- rd. De vier overvallers, on- wie een vrouw zijn gearres- Opnieuw dode door drugs AMSTERDAM In een huis in Amster dam is gisteren het li chaam gevonden van een 31-jarige Brit. Hij is vermoedelijk over leden aan een te grote hoeveelheid verdo vende middelen. In de hoofdstad stierven dit jaar tot nu toe al 21 mensen aan een overdosis drugs. Vo rig jaar waren dat er over de volle twaalf maanden negentien. Hondehok met air-conditioning De hittegolf in de VS be zorgt ook de dieren veel last. Wade Wendt in het plaatsje Big Spring in Texas kon het niet ver kroppen dat in zijn huis, door de air-conditioning, een aangename tempera tuur heerste terwijl zijn waakhond Pearl in het hondehok van de hitte lag te puffen. Een aftakking van de air-conditioning was snel gemaakt. Van ne gen uur 's ochtends tot negen uur 's avonds blaast voortaan koele lucht door Pearls hondehok. Geen wonder dat hij rustig blijft liggen en alleen zijn kop naar buiten steekt. Oplichting verijdeld AMSTERDAM De politie van Amsterdam heeft gister avond een oplichter in de kraag gegrepen. Het was een 20-jarige beroepsmilitair, die 25 Eurocheques had gestolen van een zakenman. Een van de cheques had hij naar de eigenaar gestuurd met de mededeling dat hij alle ove rige cheques voor 1500 gul den kon terugkopen. Dat geld moest hij in een par keergarage deponeren. In plaats van de zakenman kwam echter de gewaar schuwde politie om de op lichter in te rekenen. Joop Zoetemelk heeft ook de lastigs rit new St-EHenne goed volbracht. Nog drie dager» en Nederland zal waar schijnlijk voor de tweede maal in de historie zijn Tourwin naar hebben. De commercie haakt inmiddeta volop in op de jongele Nederiandae toursueeeseen. Zo ie er at een grammofoonplaat uitgebracht ter ere van utopie", gezon gen doOr de groep „Het Peloton". Ook voor de deelnemer, aan onze prijsvraag zit het er bijna op. Vandaag de laatste vraag. Degenen die hel via het antwoordnummer inzenden dienen dit antwoord met de laatste avondpost van vrijdag mee te geven. Andera uiterlijk zondagmorgen om 10.00 uur inleveren aan der Apothekeradljk 34, Leiden. Vraag 22 (Welke ploeg wint het dagptoegenklaaaement7) moet ui terlijk zaterdagmorgen 10.00 uur in ons bezit zijn. Deelne mers die meerdere formulieren op één neem hebben inge vuld dingen uiteraard niet mee voor een der hootdprijzenl Velen zagen Leo van Vliet ata eerste Nederlander over de finish komen in St.-Etienne. T-shtrtt gent naar DJUUUeM uit Leiden; Fred v4t.Poel uit Stampwijk en Fred Verlaan on Bodegraven. (Van een onzer verslaggevers) GORREDIJK Dit weekeinde en in elk geval tot midden volgende week blijven oceaanstoringen in vloeiende volgorde op Nederland afkomen. Daardoor blijft het weer wisselvallig en laat de tempera tuur ook de komende dagen nog veel te wensen over. De afgelopen 41/* week heeft de zon 120 tot 130 uur te weinig geschenen. Weerman Hans de Jong uit Gorredijk zegt: „Sinds 1907 is het niet zo erg ge weest". Het „barre herfsttij" is oorzaak van bergen ellende in land- en tuinbouw. Door het tekort aan zon kan de sla niet groeien! Op de veiling brengt gen twintig cent vorig jaar. natuurlijk ook gevolgen voor de huis houdbeurs. Andere specifieke zomer groenten als tomaten en komkom mers zijn eveneens fiks duurder. En blijft voorlopig zo. Aardappelen zul len ook prijzig worden; in de natte landbouwgebieden kunnen de telers de velden niet op om het loof dood te spuiten. Erwten en bonen kunnen niet geplukt worden. Voor veel boe ren is de hooioogst mislukt. Door de hardnekkige regenval in het (normaal is tien meter). Rijkswater staat denkt dat het met die veertien meter nog niet is afgelopen. Alle zij rivieren in de bovenstrocm van de Rijn zijn eveneens fors gewassen en al dat water moet nog hierheen ko men. Niet alleen boeren lijden schade, ook campinghouders langs de Rijkn en de IJssel. In Lathum onder Arnhem heeft een beheerder al twintig cara vans van lagere delen van zijn ter rein weggesleept. Komt het water over de zomerdijk heen, hetgeen Rijkswaterstaat voorspelt, loopt het hele terrein, waar ook enkele tiental len niet-verrijdbare caravans staan, onder. BRUSSEL Nedet- land zal ook dit jaar geen enkele haring uit de Noordzee mo gen halen, evenmin trouwens als de an dere EG-landen. Dat blijkt uit de voor stellen van de Euro pese landbouwcom missaris Gundelach die gisteren zijn ge publiceerd. Er bestaat echter een kans -en niet meer dan dat- dat de Nederland se haringvissers mogen vissen in de Ierse Zee, het westelijk deel van het Kanaal en ten wes ten van Schotland. De Denen daarentegen ko- man er in de plannen van Gundelach uitste kend uit Als enig EG- land mogen zij vijfdui zend ton haring uit het Skagerak halen. In het Kattegat staan de De nen genoteerd voor 14.700 .ton (terwijl de Duitsers daar bijvoor beeld 50 ton mogen vissen). NEW DELHI India- heeft vandaag zijn eer ste kunstmaan gelan ceerd. De 40 km we gende SLV3 is in een baan om de aarde ge komen. De satelliet is, evenals de draagraket, in India geconstrueerd. India is daarmee het zesde land dat een sa telliet in een baan om de aarde heeft ge bracht. De andere zijn de Sovjet-Unie, de VS, Frankrijk, Engeland en China. LA PAZ Het leger heeft gisteren in Bolivia éen geslaagde greep naar de macht gedaan, ten einde te voorkomen, dat op 5 augustus de-voor uitstrevende Hernan Siles Suazo als president gekozen zal worden. De staatsgreep, die ge steund wordt door uiterst rechtse groeperingen, zegt als doel te hebben „de partijen en vakbon den van marxistische invloeden te zuiveren, om een democratie in het land te kunnen vesti gen." De voorlopige regering van Lidia Gueiler is ge dwongen om af te treden. Mevrouw Gueiler en haar ministers zijn gevankelijk weggevoerd. Kan didaat-president Suazo, die praktisch zeker was van zijn benoeming op 5 augustus, is ondergedoken of hij bevindt zich gewond in een kliniek in La Paz. Rechtse troepen en groeperingen hebben het ge bouw van de machtige vakbond, die een algemene staking had uitgeroepen bezet. Daarbij vielen ten minste drie doden, onder wie mijnwerkersleider Vela. Vakbondsleider Juan Lechin is ontvoerd. De mannen achter de staatsgreep zijn legercom mandant generaal Luis Gracia Meza en generaal Waldo Pereira, de commandant van de lucht macht. De Verenigde Staten hebben de staatsgreep ver oordeeld en hebben voorts aangekondigd, dat alle economische en militaire hulp aan Bolivia, een van de armste landen van Zuid-Amerika, wordt opge schort. Ook de aartsbisschop van La Paz, mgr Jorge Man- rique heeft de coup veroordeeld als „een poging de wil van het volk te onderdrukken'.'. VOLGENS BRITS WEEKBLAD: LONDEN De Verenigde Staten luisteren te lefoon- en telexverbindingen in heel Europa af door middel van een speciale luisterpost in het noorden van Engeland. Het Britse blad New Statesman heeft dit gisteren gemeld. Volgens het blad is de luisterpost vijftien jaar geleden in gebruik genomen. In al die jaren zou de communicatie van burgers, ondernemingen en regeringen die voor de VS van politieke of economische waarde kon zijn afgeluisterd. De Britse posterijen zouden voor de verbindingen hebben gezorgd met het (inter)continentale te lefoon- en telexverkeer. Het Britse ministerie van defensie ontkent het bestaan van de luis terpost en zegt dat het een schakelstation voor telecommunicatie van de Amerikaanse legers in Europa is. ADVERTENTIE Te koop gevraagd: in Leiden of omgeving Schrijft u naar Korte Mare 12 2312 NN Leiden Telefoon 071-123925 krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer' !48 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. DEN HAAG De Veiligheids- team van koninklijke lijfwachten, iets op. Het werk zou te saai zijn. kort zo snel mogelijk aanvullen. christelijke politiebond. „Om al- dienst van het Koninklijk Huis, dat officieel 80 man zou moeten Door het aanbieden van aantrek- De politiemannen zien het bewa- leen maar op mensen en gebouwen een speciale dienst van de rijkspo- tellen, uitgedund tot 65 personen. keiijker arbeidsvoorwaarden en ken van de koninklijke familie te passen, zo redeneren veel poli- litie, kampt al ongeveer een jaar Wervingsacties onder agenten van minder strenge eisen proberen de niet meer als een erebaantje. Men tiemensen, daarvoor ben je geen met een steeds ernstiger wordend gemeente- en rijkspolitie leveren politiebonden en het ministerie ziet het gewoon als een oppassers- politieman geworden", aldus de personeelstekort. Inmiddels is het de laatste tijd nauwelijks meer van justitie nu het personeelste- functie, aldus de voorzitter vau de voorzitter. DEN HAAG/WASSENAAR De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren tegen twee man nen voor hun aandeel in een geënsceneerde overval op een geldtransportauto van Van Gend en Loos in Wassenaar on voorwaardelijke gevangenisstraffen van zes en vier jaar geëist. Met medeweten van bestuurder en bijrijder beroofden drie man nen op 6 maart de bestelauto, waarbij ongeveer één miljoen gul den werd buitgemaakt. Terecht stonden gisteren de chauffeur, een 48-jarige Hagenaar en één overvaller, een 34-jarige Frans man uit Purmerend. De Fransman hoorde de zwaarste straf te gen zich eisen. De bijrijder moet zich volgende week donderdag voor de rechtbank verantwoorden. De overige twee daders zijn spoorloos met de buit verdwenen. Zie verder pagina 4. LUXEMBURG De 21-jarige Molukse jongen uit Bovensmil- de, die eergisteren op een cam ping in Luxemburg in het hoofd werd geschoten, is door klaard. Johannes Kaihadu werd beschoten door de cam pingbeheerder, die hem aan zag voor een inbreker die het voorzien zou hebben op de kampwinkel, aldus zijn ver- klaring. Maar het enige wat de iongen gedaan had was in de buurt van de kampwinkel zijn zaklantaarn gebruiken. ADVERTENTIE EENZAAKMETHARTV00RU van der klugt

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1