Alleen kinderen hebben plezier Water poloteam terug in de realiteit LENIN-STADION LUKT OP MILITAIR OEFENTERREIN Amerikaanse tv-ploeg uitgedund Geen cola, tocli cola WÊÊËËÊÊËÊÊÊËÈMM Synagoge zonder gelovigen Boycot helpt Sovjet-Unie in jacht naar veel goud Steeds meer medailles Wagtmans moet gokken SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 JULI 1980 PAGINA 121 MOSKOU - Ook op de tribunes van het gigantische Lenin- sta dion zullen morgen geen Neder landse sportmensen aanwezig zijn wanneer de 23e Olympische Spelen officieel worden geopend. Een opening die overigens wel licht toch niet door Leonid Breznjev wordt verricht De par tijleider is plotseling met vakan tie en het moet niet onmogelijk worden geacht dat hij zijn ver blijf in zijn „Datsja" om de be kende politieke redenen ver lengd. Welke rege rings- functio naris het uiteindelijk ook zal worden, de Nederlandse sport mensen zullen dat allemaal niet van nabij meemaken. De beslis sing om niet deel te nemen aan het défilé en al het ander vlag vertoon heeft namelijk ook zijn vervelende kanten. Niet mee doen, dan ook geen faciliteiten, zeggen de organisatoren. Met als gevolg dat de Nederlandse lei ding via de normale kanalen heeft moeten proberen aan tribu- nekaarten te komen. Onbegon nen werk. Het zal dus televisie kijken worden. Om nog even op de eventuele afwezige- hid van Breznjev terug te komen, net zou geen geen unieke zaak zijn. Ook in München en Montreal hebben de staats- hooofden dit werk niet voor hun reke ning genomen. Wat dat betreft is er niets aan de hand. Dat kan niet worden ge zegd van de repetities die momenteel in het Lenin-stadion aan de gang zijn. Steeds weer blijkt dat alles nog niet vlekkeloos verloopt. En dat moet toch wel want anders komt de eer van de staat in het geding. Om dat te voorko men zijn er in ieder geval massa's men sen ingezet. De fraaie accommodatie aan de oevers van de snelstromende Moskwa oogt meer als een gigantisch oefenterrein voor militairen dan als een omgeving waar binnen enkele dagen sportmensen topprestaties moeten leveren. Met grote regelmaat worden kolonnes soldaten aangevoerd om de verschillende ingan gen hermetisch af te sluiten. Een rustig wandeltochtje rond het stadion waarbij achteloos wat petten worden geteld leert dat er zeker drieduizend kazernebewo ners zijn opgeroepen. En daarbij blijft het nog niet, want het aantal ingezette, wellicht met de „BB" vergelijkbare an dere controlefunctionarissen kan even eens niet worden onderschat. Voor ^lle betrokkenen geldt: rustig wachten op de aangewezen plaats en verder ervoor zor- fen dat alle nieuwsgierigen op een eer- iedige afstand blijven. Desnoods met een grote bek en harde hand. Niemand die het waagt het gegeven bevel in ieder geval aan zijn laars te lappen. Het perscentrum blijft tot zaterdag onbe reikbaar. Er moet achter gesloten deuren kennelijk nog zoveel werk worden ver richt dat het onverantwoord zou zijn al buitenlanders toe te laten. De zenuwen gieren de verantwoordelijke baasjes dui delijk door de keel. Ergens wel begrijpe lijk, maar door de manier waarop velen zich van hun taak menen te moeten kwiiten een toch weinig gezellige ont wikkeling. Alleen bij de schoolkinderen die aan het openingsspektakel medewer king moeten verlenen, overheerst het plezier. Daarover behoeft de organisatie zich evenwel geen zorgen te maken. Met deze kinderen zal het morgen allemaal best in orde komen. De vraag is hoe de gigantische stroom bezoekers moet worden opgevangen. Het openbaar transport schiet namelijk dui delijk tekort Een bezoek aan het stadion gaat gepaard met een forse wachttijd bij de metro. Ook de andere middelen van openbaar vervoer laten het afweten. Toch wordt niet nagelaten te suggereren dat alles uitstekend onder controle is. Daartoe moet ook bijdragen de aanwe zigheid-van enkele honderden Berioska meisjes die de bekende prullaria tegen een zeker voor Russen beroerde prijzen aan de man trachten te brengen. Het is voor de Moskovieten trouwens te hopen dat het tijdens de ceremonie protocolair droog is. Een paraplu aanschaffen voor ruim vijftig gulden is namelijk de meeste Russen niet gegeven. De kans op een nat •pak is voor hen daardoor levensgroot Nog even echter en de Olympische vlam zal worden ontstoken. De Russen kijken er echt naar uit Tenminste, dat wordt nog steeds hardnekkig volgehouden. Als aanloop naar de Olympische Spelen levert onze equipe in Moskou, bestaande uit Wil Kester, Frans van der Mespel, Peter van Putten en Harrie Vermeulen vandaag deze bijdrage in de reeks „voorbereidende verhalen". Pikant moment tijdens de repetities voor de openingsceremonie, waarbij verder commentaar overbodig is. MOSKOU De radio» en televisie- equipes van de landen, die de Spelen in Moskou boycotten, zijn drastisch besnoeid. Zo zijn er van de Westduitse televisie slechts drie reporters en negen technici in Moskou aanwezig. Bij de planning voor de Spelen was men uitgegaan van tachtig personen, onder wie 32 verslag- evers. De inkrimping van dë Ameri- aanse tv-ploeg is nog indrukwekken der. Was men aanvankelijk van plan met een gezeldschap van vierhonderd personen naar Moskou af te reizen. Na net uitspreken van de olyi werd dat aantal teruggeb; tig- MOSKOU Het Nederlands waterpo» loteam weet precies waar het staat Het zelfvertrouwen dat de laatste we ken was opgegroeid, heeft weliswaar de realiteit De oorzaak daarvan was de vrij grote nederlaag (10-5), die te gen de Olympische selectie van gast land de Sovjet-Unie werd geleden. Het is natuurlijk maar gissen welke waarde er aan een dergelijk oefenduel gehecht moet worden. Het is een leuke onderbreking van de trainingssessie, maar aan de andere kant zal het toch niet in de bedoeling gelegen hebben met vijf doelpunten verschil te verliezen. Was de nederlaag door uitstekend aan- valsspel van de Russen veroorzaakt, dan kan men er nog vrede mee hebben, maar nu niet. Het merendeel van de Russische doelpunten kwam tot stand na fouten in de Oranje-equipe. Die fouten werden onmiddellijk afgestraft, want de Russen toonden zich uiterst gretig en wilden de spionerende trainers en coa ches van de andere teams graag tonen waartoe zij in staat zijn. Nederland bood nauwelijks tegenspel, en dat moet voor die toeschouwers een teleurstelling zijn geweest Die hadden immers begrepen dat Nederland een gedaanteverwisseling had ondergaan. Natuurlijk ging Nederland ook niet tot het uiterste. Veer met name mengde zich zelden in het strijdgewoel en liet het uit vinden over aan Lande weert en Noorde- graaf. Ook de talentvolle Van Belken was zelden in de voorste linie te vinden en dat vond zijn neerslag in het spel. Verdedigend ging Oranje echter niet vrijuit De beide doelverdedigers Mis- dorp en De Bie lagen ieder twee perio den in het water en zij moeten zich soms machteloos hebben gevoeld als er weer een Rus vrij kon opkomen. Er werd ech ter niet gemopperd. Het was immers een I oefenwedstrijd. Dat neemt niet weg datl er zondag tegen Griekenland anders, be-| ter en vooral feller zal moeten worden 1 gespeeld. Zo niet dan zal hc-t pofotcam toen erg vroeg in het toernooi kopje on-/ der gaan. Scoreverloop Nederland-Sowjet-UnieA 5-10 (1-2, 1-2, 2-2 en 1-4). De Nederland se doelpunten kwamen op naam van l Lande weert, Buunk, Van Belkum, Kore- vaar en Noordergraaf. Zo enorm soepel gaat het allemaal niet In Moskou, want in de overvolle metro-stations moeten de mensen, die naar het Lenin-stadion willen, erg lang wachten. MOSKOU De rustigste plaats in het Olympisch Dorp is ongetwij feld de synagoge. Tot dusver heeft zich nog niemand gemeld bij Rabbi Adolf Shajevich. Niet zo verwonderlijk, dit gebrek aan belangstelling voor de joodse gebedsruimte. Want zij is als het ware weggemoffeld in een hoekje van het culturele centrum. In totaal wonen er in de Russische hoofdstad 20-000 joden, die kunnen be schikken over drie synagoges. Rabbi Adolf zegt, dat hij bij de uitoe fening van zijn ambt geen tegenwerking ondervindt „Men laat het joodse geloof toe, want de Sovjet-Unie kent officieel vrijheid van godsdienst", merkt hij op. Voor zijn studie moest Rabbi Adolf echter naar Boedapest, omdat Moskou geen theo logische hogeschool kent, waar men in de Talmoed wordt onderwezen. Het feit, dat zijn kleine maar smaakvolle gebedsruimte tijdens de Spelen zo weinig bezocht wordt, schriift de rabbi toe aan de afwezigheid van ondermeer Israël natuurlijk en de Verenigde Staten, maar hij had toch wel gelovigen uit de Westeuropese landen verwacht. „Misschien komen zij nog, want ik heb begrepen, dat nog niet alle sport mensen zijn aangekomen". Eén troost heeft Rabbi Adolf; zijn buurman, een boed dhistische leidsman, heeft ook nog geen enkele gelovige kunnen begroeten, in tegen stelling tot de gebedsruimte waar katholieke en orthodox-christelijke diensten wor den gehouden. Maar deze ligt dan ook aan het begin van de gang, op een tameliik in het oog vallende plaats. MOSKOU De Coca-Cola Company is niet op de Spelen van Moskon ver tegenwoordigd. Bij voorgaande Spe len zorgde de Amerikaanse gigant er steeds voor dat op alle officiële olym pische plaatsen de bekende dranken aanwezig waren. Die konden dan gra tis worden genuttigd. Toen Amerika echter besloot om de Spelen te boycot ten, schaarde Coca-Cola zich In de rij van bedrijven die hun medewerking aan de Spelen opzegden. Het heeft de Russen er evenwel niet toe kunnen brengen om de koffiebruine drank te boycotten. In het centrum van Moskou staan namelijk veel tentjes waar cola wordt verkocht Ervoor staan lange rijen dorstige Russen, die de flessen in gigantische hoeveelheden over de toon bank laten gaan. Helaas voor Coca-Cola betreft het hier de produkten van con current Pepsi-Cola. Deze firma houdt sport en zaken blijkbaar gescheiden. MOSKOU De Hongaarse turner Zoltan Magyar, gouden-medaillewin naar in Montreal op het onderdeel paardvoltige en drievoudig wereld kampioen op dit nummer, zet na de Spelen van Moskou een put achter zijn loopbaan. Magyar gaat na de afsluiting van zijn sportcarriere diergeneeskunde studeren. Bovendien wil hij trouwen met een 20-jarige balletdanseres uit Gijor. MOSKOU - Het lijdt geen twijfel dat door de boycot die belangrijke zwem- naties als de Verenigde Staten en West-Duits land buiten deelneming hield, de strijd in het zwembad straks voornamelijk zal gaan tussen de Sov jet-Unie en Oost-Duits land. Het thuis land rekent daarbij op tien gouden medailles die onder andere moeten worden bijeengezwommen door de wereldkampioene Lina Katsjoesjite, Julia Bogdanova en Vladimir Salni- kov. Maar de Russische chef-trainer Serge Walzechowski zorgde bij voor baat al voor een excuus: „Oost-Duits- land profiteert het meest van de boy cot Dat land kan nu twaalf gouden medailles halen. Als Amerika er bij was geweest dan waren dat er maar twee geweest Wij acht en de Verenig de Staten twaalf De kansenberekening vooraf wordt vlij tig gemaakt in de diverse kampen. Het spreekt voor zich dat de Sovjet-Unie, waar sportprestaties altijd een intrige rend deel hebben uitgemaakt van de re clame voor het systeem, er voor eigen publiek op gebrand is als een inhalige gouddelver te handelen. De Sovjet-Unie, dat vier iaar geleden in Montreal Oost- Duitsland met 47 tegen 40 gouden me dailles achter zich hield, heeft als grote ideaal nu de zestig belangrijkste plakken te halen. Het gatsland wordt in dat streven na tuurlijk geholpen door de boycot Boven dien is de voorbereiding, zoals verwacht, perfect geweest. De zwemmers hebben vier weken lang op hoogte getraind in Zachkadsor in de Kaukasus en arriveer den pas gisteren in het Olympisch Dorp. De atleten lieten zich vertroetelen in de kuuroorden aan de Zwarte Zee, de ge liefde vakantiestreek van de hogere par tijleiding. De atleten zullen naar ver wachting hoge ogen gooien, maar hoog springfenomeen Jatsjenko zal er wegens een ernstige knieblessure niet bij zijn. Wel aanweizg is de hinkstapspringer Victor Sanejev die aan zijn vierde Spe len begint en die in staat moet worden geacht het record van discuswerper Al Oerter (vier keer goud op hetzelfde nummer) te evenaren. Er zijn nog meer klasserijke veteranen in de Russische ploeg, die 560 sporters omvat, zoals de schermster Jelena Bele- va en de zeiler/basketballer Serge Below (aanvoerder van het Russische team in 1972 dat toen in één seconde de Ameri kaanse hoop op Olympisch goud verpul verde). Bij turnen zijn er de bekende na men van Nikolai Adrianov en Nelly Kim, maar bij het boksen zullen nieuwe sportlieden voor succes moeten zorgen. De boksploeg die in Montreal met lege handen stona, is opgedoekt. Nu zijn er naar men zegt nieuwe talenten opge staan. MOSKOU De hoogste olympische eer is in de loop der tijden voor steeds meer deelnemers weggelegd. Vielen er bijvoorbeeld in 1948 (Londen) tijdens de eerste naoorlogse Spelen „slechts" 147 gouden medailles te verdienen, in Moskou zijn dat er 203. Over vier jaar, in Los Angeles zullen de overwin- ningsfanfares zelfs nog vaker schette ren. Of de Olympische beweging met deze uitbreiding echter gediend is zal voorlopig nog wel een vraag blijven. Al zullen de beoefenaren van bijvoor beeld het windsurfen daar anders over denken. Het Internationaal Olympisch Comité heeft voor Los Angeles twaalf nieuwe onderdelen op het programma opge voerd. Eén onderdeel moest sneuvelen, "alle categorieën" bij het judo. Met name de dames komen veel meer aan hun trekken op de Olympische Spelen. Zo krijgen de wielrensters (50 km.) de kans in Los Angeles goud te verdienen. De progressie in de damesatletiek weerspie gelt zich met name in het opnemen van de 3000 meter en de 400 meter horden. Voor die laatste nummers wordt trou wens over enkele weken al een wereld kampioenschap in Sittard georganiseerd. Het schieten begint ook steeds meer een damesnummer te worden. In 1984 kun nen zij in aktie komen op de nummers pistoolschieten, een driekamp in het klein kaliber geweer en op de luchtbuks. Het turnen krijgt uitbreiding in de vorm van een vierkamp in de ritmische gym nastiek. Kunstzwemmen staat nu ook op het Olympisch programma. Zij 'het slechts alleen voor duetten. De zwemme- rij wordt gecompleteerd bij de dames door de 200 meter schoolslag. Ook de he ren kunnen zich weer voor dit nummer inschrijven in Los Angeles. Evenals de vier keer 100 meter vrije slag estafette, die op het programma is teruggekeerd. De zwemsters en zwemmers moeten ech ter toch iets inleveren. In Los Angeles zullen per nummer slechts twee in plaats van drie deelnemers per land mogen starten. Ook de Olympische Winterspelen in Se- rajewo worden verrijkt. De dames kun nen zich nu ook inschrijven voor de 20 kilometer langlauf. Op de 5 en 10 kilo meter was dat al mogelijk. Taekwondo wordt door het IOC wel als een Olym pische sport beschouwd, maar toch be sloot men het niet op te nemen in het gakket voor 1984. Dat kan nog wel ge- euren met tafeltennis. Het zal er niet vreemd aan zijn, dat men denkt de Olympische Spelen in 1988 te organise ren in China, net tafeltennisland bij uit stek. Over tafeltennis als Olympisch nummer gaat men praten op het IOC- -congres volgend jaar in Baden-Baden. Ook de marathon voor dames zal dan onderwerp van gesprek zijn. Volgens de Internationale Atletiek Unie, die om op neming in het Olympisch pakket heeft gevraagd, wordt dit onderdeel in niet minder dan zestig landen beoefend. Een teleurstelling kregen de beoefenaars van het wildwatervaren te slikken op de vergadering van het IOC in Moskou. Hen werd te verstaan te gegeven dat deze discipline in 1972 voor de eerste en laatste keer deel heeft uitgemaakt van het Olympisch programma. Maar waar om geen wildwatervaren en wel het even exotische windsurfen, vragen zij zich af. Het IOC gaf in elk geval geen antwoord. MOSKOU - RinJ Wagtmans blijftl twijfelen. Het liefst zou hij zondag|_ voor de ploegentijdrit over honderd kilometer een beroep doen op Johnie iel) Broers, maar omdat er ook in Moskonjooi geen lieve broodjes gebakken worden zit de bondscoach met een groot pro- bleem. Het fraaie weer van woensdag is namelijk plotseling omgeslagen. Het beeld wordt na bepaald door^- wind en regen. En dat zit Wagtmans! met zijn mooi- en slecht wear-oloedi niet lekker. In ieder geval toch besloten onder de harde omstan digheden maar Theo Hogervorst dep^j voorkeur te geven boven Johny ]e Broers. s h Eén ding blijft echter vervelend: 24 uur nV<4 voor de start moet de definitieve samen- jg stelling van de deelnemende equipes be-fc kend zijn. De Oranje-coach moet dus s x duidelijk gokken. Het maakt het voor cn hem allemaal extra moeilijk. Een eerste j0t verkenning van het parcours waarop de honderd kilometer moet worden afge- Q e raasd heeft geleerd dat de Nederlanders iets te wachten staat. Rini Wagtmans: „Het is uiterst lastig. De wind komt uit het oosten en staat pal op kop. Boven dien is de weg golvend. Er zijn momen- boksen. Zoals net er nu naar uitziet moet1'*' ik in de ploeg kracht en snelheid combi- neren. Ik moet daarom Hogervorst toe- 'Ki voegen aan Van der Poel, Bierings en 1 v Hanegraaf". Wagtmans, die gisteren zijn voorkeurs- J® kwartet 25 kilometer en op 95 procent van de mogelijkheden heeft laten rijden 1 (in totaal is 120 kilometer afgelegd),16 kwam op basis van de verkregen cijfers ant na enig rekenwerk uit op een tiid van 2 uur en 3 minuten. „Het kan harder", i oordeelde hij. „We hebben met een ver- 6ll snelling van 54 x 12 (tot 17) gereden. Bi; mooi weer is een blad van 55 tanden mo-lHf gelijk. Ook al omdat er weinig open 1 vlakten zijn. De weg wordt bijna overal door bossen omzoomd. De Russen heb- de ben hier de honderd kilometer al binnen nm de 2 uur afgelegd". Van Wagtmans verwacht dat de winnende hel tijd bij mooi weer rond de 1.59.20 zal lig- npb gen. Als de weersomstandigheden tegen- - werken blijft volgens hem alleen Oost- Duitsland in de buurt van de 2 uur. Be- langrijker voor Nederland is wellicht het eindresultaat van Tsjechoslowakije, dat op 2.00.16 uur kwam. Een land dat tij-'. gL dens het wereldkampioenschap in Val kenburg 48 seconden op Nederland is achtergebleven. Wagtmans: De startvol- gorde is mede bepalend. Als de eind-5^- stand van Valkenburg wordt aangehou- den, hebben wij ongeveer zes teams voor ons die kunnen worden ingehaald. Dat rijdt lekker en is goed voor de moraal", FI(

Leidse Courant | 1980 | | pagina 12