;,Goedkope grond gebruiken voor woningbouw 'urchtpoort: herstelde ioegang tot vernieuwd eeuwenoud complex ^AD/REGIO Karin Meijers (21): eerste vrouwelijke buschauffeur bij NZH-district Zuid Je hebt nu eenmaal van die plakkers, daarom: .Verboden op het werk te komen' SIDSCHENDAMSE PVDA EN D'66 OVER PLAN 'AMSTELWIJK'; LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 JULI 1980 PAGINA 5 Urtjn.uvw Pas 65 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. x*f :r" i - ffjr .V ;V Mij prj 3pj b - -7iiHRS ,i f;. ri' VE8B0DEH OF «EI wm IE KOMEN 31ISCHENDAM De progressieve fracties i en D'66 van de Leidschendamse gemecn- «1 willen meer woningbouw in het plan stelwijk-Prinsensingel". In een reactie op dijknamige Interimnota van het College en beide fracties voor meer woningen dan n het plan staan vermeld; met name voor d p w van woningen voor kleine huishoudens. L wil niet dat de goedkope grond wordt op- erd aan commerciële activiteiten zoals een [ngcentrum en een serviceflat. De grond beter bestemd worden dan door het Colle- het plan wordt voorgesteld, aldus de frac- it er ergens een kans is voor bouw van wonin- 'oor kleine huishoudens dan is het wel in Am- 'ijk en op het Prinsensingeltracee. De grond- n zijn er lager dan in 't Lien en plan-Voor- vi ieweg omdat de grond „zonder waarde" bij de algemene dienst is opgenomen en er dus ook geen jaarlijkse rentebijschrijvingen behoeven plaats te vinden", aldus de PvdA-fractie. „Een aantal van vijftig, volgens de toelichting hon derd plus een serviceflat, moet gezien het bestaan de woningtekort als volstrekt onvoldoende worden beschouwd. De voorgestelde typen sluiten boven dien onvoldoende aan bij de bestaande woningbe hoefte en bij soorten woningen zoals die achter de Voorburgseweg, in de Zeehelden wijk en in 't Lien zijn gepland", volgens de PvdA. De noodzaak van een serviceflat moet eerst wor den aangetoond en als die noodzaak blijkt zou ze in het plan-Voorburgseweg moeten worden opgeno men. De keukenfaciliteiten die Duivenvoorde hiervoor volgens het stedebouwkundig bureau OD205 heeft zijn onvoldoende terwijl de flat meer centraal in de gemeente zou zijn gelegen en beter bereikbaar voor het openbaar vervoer. De PvdA gaat niet zover als D'66 die in Amstelwijk. alleen een wijkvoorziening wil bouwen maar twijfelt wel of er behoefte bestaat aan een zaal met vierhon derd zitplaatsen. Werkelijk belanghebbenden als de toneelverenigingen en de oratoriumvereniging „Zanglust" zullen de zaal maar enkele avonden per jaar gebruiken. Aan een aantal nevenruimten in een cultureel centrum zou echter zeker behoefte bestaan. Volgens de fractie heeft ook de Stichting Culturele Raad twijfels over een grote zaal. In de commissie ad hoe voor Amstelwijk pleitte de stich ting voor een inventarisatie van de benodigde ruimten in zo'n centrum. Met een bowlingcentrum, een biliotheek, het jeugdcentrum en reservering voor eventuele nieuwbouw van het Veurs College verklaart de fractie zich akkoord. D'66 is een uitgesproken tegenstander van concen tratie van welzijnsvoorzieningen. Wat voor Am stelwijk gepland is, is volgens D'66 bovendien niet centraal gelegen ten opzichte "9an grote delen van de gemeente. Het gevolg zou zijn dat ze veelal per auto worden bezocht en dat slechts een beperkt aantal inwoners er gebruik van zal maken. Als er in Leidschendam behoefte bestaat aan een voorziening van de omvang als in Amstelwijk be hoort die te komen in het door de stedebouwkun dig adviseur aangegeven centrumgebied. Verkeer- saantrekkende voorzieningen als een bowlingcen trum en in mindere mate tennisbanen behoren volgens D'66 niet in een woonomgeving te worden geplaatst Het intrigeert de democraten trouwens waar het idee van een bowlingcentrum vandaan komt. Uit de gemeenteraad of de burgerij zijn D'66 dergelijke geluiden niet bekend. In Amstelwijk zouden slechts sociaal-culturele voorzieningen moeten worden gebouwd die Leidschendam-noord tot draagvlak hebben. Evenals de andere fracties is de PvdA blij met de bouw van een gezondheidscentrum, echter alleen als daarin'samengewerkt wordt tussen huisartsen, wijkverpleegsters, medisch maatschappelijk wer kers, vroedvrouwen, tandartsen en fysiotherapeu ten. De visie van het CDA dat in Amstelwijk en in zuid elk vijf tennisbanen worden aangelegd wordt door de PvdA-fractie gedeeld. Het zouden echter openbare (en verharde) 'banen moeten zijn, zoals Amerika en Canada die reeds lang kennen. Met het bouwen van woningen boven de centrale bibliotheek, waartegen het bibliotheekbestuur be zwaar heeft gemaakt, gaat de fractie akkoord als aan bepaalde voorwaarden bij de bouwconstructie wordt voldaan. Het opbreken van delen van de Prinsensingel wordt toegejuicht evenals de door OD205 voorge stelde capaciteitsvermindering van de Heuvelweg en de doortrekking van HTM-lijn 6. Wat de finan ciering van het plan betreft zou volgens de PvdA tenminste voor enkele ambitieuze elementen van het plan op enigszins korte termijn financiële dui delijkheid moeten konten. links de ellende van de afgebrande „Burchtzalen", rechts naast de binnenplaats het oude, onderwijl gerestaureerde, Koetshuis, dat nadat de nodige vergunningen zijn verkregen, een horeca-gelegenheid gaat worden; en daarboven de heuvel waar alles naar heet: de Burcht, feodaal overblijfsel van een roerige maar kalmaan pittoresk geworden era. Het toegangspad lijkt nog nergens naar, met al die steenslag en nauwelijks te beklimmen helling. Maar het gaat beter en oed worden, en deel van de restauratie van het Burcht-complex, in stenen doen, is al voltooid. Daar heeft aannemer Du Prie voor gezorgd. Du Prie had natuurlijk z'n richtlijnen; onder andere van Monumentenzorg, maar het is voortreffelijk vanonder de hamer en uit de metselmortel vandaan gekomen. Kijken we naar de toegangspoort. Als je ervoor staat, zou ie denken: er is LEIDEN EN OMGEVING VINDT HET AL NIET VREEMD MEER Karin Meijers, die begin van het jaar 21 werd, was al geruime tijd zo bezeten van autorijden dat ze niets liever zou willen doen dan zowat constant achter het stuur zitten. Ze had al een paar maanden haar groot rijbewijs en toen moest het er maar eens van komen, vond Karin. En ze schreef meteen geschiedenis. Althans in het NZH-distict Zuid, waar zij de eerste vrouw is die als full-time kracht de gelederen van het chauffeurskorps van deze vervoermaatschappij in Zuid-Holland is komen versterken. Al een paar weken stuurt ze nu haar bus door Leiden en omgeving, en het bevalt haar uitstekend. Een hartewens ging in vervulling. „Ik zag wel wat in het beroep van chauffeur, want ik ga graag met mensen om en chaufferen is één van mijn grootste liefhebberijen. Nou, daar wou ik best mijn beroep van maken. Dus ging ik solliciteren", aldus Karin Meijers, die even moest wachten tot ze 21 jaar geworden zou zijn, want zo willen de regels van het openbaar vervoer het nu eenmaal. Het wachten op een beslissing was een spannende tijd voor haar, want voor de rest waren het allemaal mannelijke sollicitanten die naar de chauffeursfunctie meedongen. Ze maakte een vreugdesprongetje toen ze hoorde, dat zij chaufferend in dienst van de NZH kon treden. Als enige vrouw. In Zuid. Alleen, ze had nog geen uniform. Daar was nog niet zo gauw in voorzien. Maar een maandje geleden kon ze haar „pak" aantrekken: een uniform, bestaande uit een jasje met naar eigen keuze een rok of een broek. Bij de NZH werd deze „inkleding" als een mijlpaal gezien, immers de chef van de afdeling Kleding en Uitrusting verraste Karin met een feestelijk boeket fresia's. En voor zover men kan nagaan is het nog niet eerder gebeurd, dat een buschauffeur een bosje bloemen kreeg bij gelegenheid van het feit dat hij voor het eerst zich in een uniform kon steken. Karin Meijers is dus wel haar (rij)loopbaan goed begonnen. Natuurlijk keken de buspassagiers in het begin wel even vreemd op toen ze een jonge vrouw achter het grote stuur zagen zitten, maar de meeste reacties waren zonder meer positief en vandaag is men al aan het voorkomen van Karin in de bus gewend. In Noord- Holland, bij NZH-district Noord, is men allang vertrouwd met de verschijning van een buschauffeuse, met dien verstande dat hier de dames uitsluitend worden ingezet als chauffeuse ten behoeve van het groepsvervoer. i Meijers: gewoon solliciteren. Nu we toch midden in de vakantieroes zitten Krijgen we daar van een onderhoudende abonnee, op doortocht in het Vlaanderland, een aardige bijdrage toegestuurd. Het is de laatste Belgenmop, maar dan helemaal visueel. Als je het met Hollandse ogen bekijkt, zou je de indruk kunnen krijgen dat de Belgen zich tijdens de vakantie moeilijk van hun werk los te weken zijn. Er zijn er die maar geen afscheid kunnen nemen van de arbeid en telkens voortijdig terug proberen te komen. In Belgische bedrijfsleidingkringen heeft men nu aan dit euvel paal en perk willen stellen. Zoals men kan zien aan het bordje op een houten hek, ergens langs de weg, bij een bouwkeet: „Verboden op het werk te komen" Nou, ons niet gezien, vanaf volgende week tot half augustus. Maar wij zijn dan ook geen Belgen. Leiden heb je sinds Jnheugelijke tijden een dat betekent snejok, dat ze ergens mee jtten. De erfgenamen 'fitten uiteindelijk met nalatenschap van een rcht, die over de hele l'dëjinnenstad doet itkijken als je er op aat, maar daar omheen in de loop der eeuwen ïbouwd, in die mate jpjat herstel van de oude T_stand meer dan >dzakelijk was, wilde niet, dat de zaak £r nherstelbaar ncerpauperde. 81 Dat is het eidse Burchtcomplex: ;n in een hoek )-ïd rukte poortpartij als legang, in de romming van de urchtsteeg naar de ieuwstraat, met rechts t larvan het >ortreffelijk igeknapte eerenlogement, met s hoofdbewoners sinds ikele weken de penbare Bibliotheek, geen snars gebeurd. Maar dan vergis je je toch deerlijk. Er staat dan nog wel een steigertje voor, en er moet nog iets bij-gevoegd worden, maar de scheefgezakte poort is in z'n scheefgezakte staat helemaal hersteld volgens de regels. Trouwens, dat had Du Prie ook maar te doen, want Monumentenzorg stond erop. Het is een Pisa- achtige poort die in weggezakte staat diende te worden hersteld. Daar staat weer trots, met zwaaiende staart in een kleurafwijking, de Leidse leeuw die bijna een jaar van honk was gehaald omdat het beest te zwaar was voor een juiste beoordeling van de fundering van de poort. Die fundering is onderwijl verstevigd en de leeuw staat weer te klauwen, tussen de twee „burchttorentjes" die de grauwe leeuw flankeren. Je kunt er nu nauwelijks redelijk bij komen, want vanaf de Nieuwe Rijn wordt de doorloop bemoeilijkt door zand en modderpoelen vanwege allerlei vernieuwingen en herstellingen waaronder de Leidse binnenstad te lijden heeft. Maar toch, het Burchtcomplex gaat weer Kleurafwijking, de Leidse leeuw die bijna een jaar van honk was.... een te koesteren kleinood worden, een binnenstedelijk pronkstuk waar menige oude Hollandse stad jaloers op zou mogen zijn. Boven de hoeken twee forse grijze lei achtige torentjes met „gouden" pinakels getooid. Het wachten is verder op de herbouw van het zalencomplex, waarvoor Du Prie ook meent een opdracht te zullen krijgen. Zeer binnenkort. Rustende Oegstgeestse tuinder heeft weer vakantie gezelschap Een uitgerekende, onontkoombare vakantiefiguur, die naamloze schoffelaar aan de rand van Oegstgeests Indische Buurt. Je komt niet om die doodvermoeide, almaar rustende tuinder heen. Een heel jaar blijft het rustig rond de stenen lomperd, maar zo gauw het juli is worden er grappen mee uitgehaald. Jaren terug kreeg de gezette en onwrikbare tuinder een lading witte verf te verwerken, soms wordt een emmer op z'n kop gezet, of een hoed, of wordt op een andere manier de draak met hem gestoken. Vorig jaar, ook zo rond deze tijd, had de Landman, de Schoffelaar, de Tuinder, de Denker, de Ziener, of hoe het geval ook moge heten, een bord om z'n nek hangen met de mededeling: Vrijdag ga ik met vacantie. Men had toen sterk de indruk, dat de versiering van „Rijnsburg" afkomstig was, want Rijnsburgers kunnen die luiwammes bij de Rijnzichtweg niet luchten of zien. Zeker als je hem vergelijkt met de doe-figuur van Rijnsburg, de Pionier genaamd, die eveneens in steen tuinder staat te zijn, maar dan actief douwend tegen een kruiwagen. Dit jaar is de Oegstgeestse tuinder aangetroffen in het gezelschap van een zeer louche persoonlijkheid, wiens geschilderd portret in de grond geprikt staat. Het opschrift, boven de pet, luidt: Jan met de pet staat er gekleurd op. Naar de herkomst wordt opnieuw gegist. Het bord zal wel weer symbolische trekjes hebben. Ach, het is nu eenmaal weer vakantietijd en daarna ziet de op z'n lauweren rustende Oegstgeestse tuinder wel weer verder...

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5