Arabische landen zetten Nederland onder druk lieprijzen o vrije markt uien sterk (oren vinden ro te gasbel Reagan kiest Bush als kandidaat oor vice-presidentschap Wiegel pakt ambtelijke top salarissen fors aan Groot 'aantal nieuwe treinen voor NS Motorjacht uitgebrand Ginjaar verliest strijd om nieuwe kerncentrales (Bomo/nt hekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas •redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) mementen: kwartaal ƒ46.30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Donderdag 17 juli 1980, 70e jaargang no. 21709 dagblad VOOR ZUID-HOLLAND Film Film „Storm over the Nile" om 19.30 uur op Ned. I en om 21.55 uur special rond „Nana Mouskouri". Op Ned. II om 20.27 uur tv-se- rie „De Sacketts" en om 21.20 uur show „Ten voeten uit: Dave Allen". Om 22.30 uur tv- serie „Spionnen". Wisselvallig Eerst regen, in de loop van de dag vanuit het westen enkele opklaringen. Weinig verande ring in temperatuur. Matige wind uit west tot zuidwest. Morgen zon op: 5.38. Zon on der: 21.49. Schev. hoogw.: 7.41 en 20.16. Laagw.: 3.39 en 15.39. JDEN De prijzen op de vrije kt voor ruwe olie dalen flink als lig van het grote aanbod, zo is in gen van de oliehandel in Londen omen. In veel gevallen liggen de ten op de vrije markt al onder de liële (maxium) exportprijzen van die de OPEC-landen op contract ren. ontwikkeling wordt toegeschreven de geringe bereidheid van de olie- orterende landen om hun produktie erminderen ondanks het overschot wereldmarkt. Dat overschot is ook te schrijven aan de vermindering het verbruik als gevolg van de eco- ische achteruitgang in de Westerse strielanden. De voorraden zijn daar ngekende omvang toegenomen. De ng van de prijzen, de bezuinigings- regelen en het zachte weer van de open winter hebben ook een rol ge ld. Verwacht wordt, dat de markt en de komende maanden verder n dalen. In het Noorse deel van de dzee is een gasveld aangeboord, Iwaarschijnlijk het grootste ter leid is. De eerste schattingen wij- lop een hoeveelheid van rond de 1 miljard kubieke meter, maar I verwacht dat het veld een aan- lijk grotere omvang zal hebben. 1 1990 kan met de winning wor- legonnen. rergelijking, het gasveld bij Slochte- [dat tot op heden als grootste gasveld kvereld te boek staat, bevatte bijna 0 miljard kubieke meter aardgas, rvan is inmiddels 600 miljard kubie- meter gewonnen. jwaarde van de super-bel onder de is volgens de huidige prijzen miljard gulden. Wanneer dat J onder de Noorse bevolking zou 3en verdeeld, krijgt iedere Noor een pg van twee ton. nking op de Noorse booreilanden in prdzee zal morgen worden beëin- wanneer een speciale bemidde- icommissie met een compromis voor loongeschil komt. Twee weken lang t alle gas- en oliewinning stilgele- Zoon wurgt moeder VLISSINGEN De po- litie heeft gisteren in het Zeeuwsvlaamse Terhole een 33-jarige man aange houden, die bekend heeft enkele uren daarvoor zijn moeder te hebben gewurgd. Via een kennis liet hij de politie waar schuwen. Moeder en zoon woonden zeer afge legen in een klein huisje midden in de polder. De zoon heeft verklaard in een vlaag van verstands verbijstering te hebben gehandeld. Dief blijft met steeltje zitten GRONINGEN Om uit zijn cel te komen heeft een gedetineerde uit Gro ningen een steel van een lepel doorgeslikt. Zijn po ging mislukte. Weliswaar werd hij voor onderzoek naar het Academisch Zie kenhuis van Groningen gebracht, maar de dokto ren waren van mening dat de steel het lichaam wel weer via de natuurlijke weg zou verlaten. Daarop werd de jongeman weer naar zijn cel gebracht waar hij zit wegens in braak. „Vurige" boekhouder aangehouden EDE Dé politie van Ede heeft een 25-jarige boekhouder aangehou den, die bij zijn baas brand wilde stichten. Waarschijnlijk wilde hij op die manier sporen van verduistering in vlam men doen opgaan. Het geen echter mislukte. Hij wordt echter ook ver dacht van een succesvol ler brandstichting in Bennekom, twee jaar ge leden. Toen brandde daar een advocatenkan toor geheel uit. Kampeerder in hoofd geschoten LUXEMBURG De 21- jarige Johannes Kaihatu uit Smilde is gisteren op een camping in Luxem burg in het hoofd gescho ten. De Molukse Neder lander werd het slachtof fer van schoten die de wacht van de camping afvuurde, nadat hij ver dachte geluiden had ge hoord. De schutter is aangehouden. Kaihatu is ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. KJ (40-3)= winnen LUXEMBURG De 18-jarige Ka- reljan Schoutens uit Bergen op Zoom heeft de internationale wis- kundewedstrijd voor vwo-leerlin- gen in Luxemburg gewonnen. Hij behaalde 37 punten uit een maxi mum van 40. Ook de tweeling Erik en Herman Verlinde uit De Meem viel in de prijzen. Deze twee jon gens zijn inmiddels doorgereisd naar Oostenrijk waar ze hun schei- kundeknobbel gaan testen tijdens de internationale Scheikunde- Olympiade. De wedstrijden in Luxemburg zijn in de plaats geko men van de Wiskunde-Olympiade die in Mongolië zouden worden ge houden, maar die door onvoorziene omstandigheden niet konden door gaan. Zoetemelk verstevigt positie Joop Zoetemelk heeff lijn positia aan da kop van ha» klas sement van da Tour da France gisteren veretevigd. In de laatste grote bergetappe konden zijn naaste concurrenten, Hennie Kuiper en Raymond Martin het hoge tempo niet meer volgen. Hennie Kuiper, tot gisteren nog tweede in het algemeen klassement kon die plaats niet behouden. Hij slaat nu derde met een achterstand van 5 minuten en 39 seconden op Zoe temelk. De nieuwe nummer twee, Raymond Martin heeft een achterstand van 5 minuten en 22 seconden op de geie trui-drager. Veel deelnemers ean onze tourprijsvraag hadden voorspeld dat Joop Zoetemelk gisteren op de vijfde plaats zou eindig en. T-ahirts gaan naar Paul Oissetdorp uit Hoogmade, L. Dingjan uit Leiderdorp en Hans van Goozen uit Hoogmade. Oe oplossing van vraag 21 (Welke renner wint de tijdrit van 34 kilometer in de omgeving van St. Etienne?) moet mor genochtend voor 10.00 uur in ons bezit zijn. .Nederlandse weg uit Jeruzalem1' DEN HAAG Ambassadeurs van Arabische lan den waarmee Nederland diplomatieke betrekkin- fen onderhoudt, hebben gedreigd deze betrekkin- en te verbreken indien de Nederlkandse ambas sade in Israël blijft gevestigd. Zij hebben echter geen termijn genoemd waarbinnen de ambassade moet worden verplaatst. De hoofden van de missies die in Den Haag zijn geves tigd, maar ook van enkele Arabische landen wier am bassadeur in Bonn, Brussel of Parijs is gevestigd, heb ben vorige week een gezamenlijke stap bij minister Van der Klaauw ondernomen. Zij lieten blijken het feit dat Nederland als enig Europees land zijn ambas sade niet in Tel Aviv, maar in Jeruzalem heeft, als een zware hypotheek voor de betrekkingen met de Arabische landen te beschouwen. Zij gaven te ver staan dat de betrekkingen zQuden worden verbroken indien de ambassade niet wordt overgeplaatst. Het ministerie van Buitenlandse Zaken had vanmor gen geen commentaar op het Arabische dreigement. Het lijkt evenwel duidelijk dat Nederland niet zal zwichten voor de Arabische druk. Behalve Nederland hebben slechts twaalf Latijnsame- rikaanse landen in Jeruzalem een ambassade. Het feit dat de Nederlandse ambassade niet in Tel Aviv is ge-- vestigd, houdt verband met het feit dat Nederland al in het Engelse mandaatgebied Palestina, nog voor het uitroepen van de staat Israël in mei 1948, een consu- laat-g9r.:TE.il-in-Ten,izalem had orrvnelgrimms bij staan. EISEN OUD-PRESIDENT FORD ONAANVAARDBAAR (Van onze correspondent) "ROIT Kort na middernacht spatte de bel uiteen. Geheel in strijd met de gei le regels kwam Ronald Reagan, kort te il zelf officieel uitgeroepen tot Republi- presidentskandidaat, vanuit zijn hotel Ie hal waar de Republikeinse conven- vordt gehouden. Nadat hij de microfoon gekregen maakte Reagan, twaalf uur er dan gepland, met een paar woorden" eind aan alle geruchten: niet Gerald I, van 1974 tot 1976 president van de Ver- de Staten, maar George Bush zal bij de dezingen van 4 november zijn „running, e" (kandidaat voor het vice-president-' p) zijn. vel de afgelopen weken de keus van ge Bush als „tweede man" steeds waar- nlijker werd, ontstond er op de derde dag van de Republikeinse conventie in Detroit toch nog de nodige spanning rond de benoeming van de running mate. Gisterenmiddag was na melijk het gerucht de conventiehal binnegeslo- pen, dat Reagan er in was geslaagd oud-presi dent Ford over te halen zijn zijde te kiezen. De hele dag werd onderhandeld tussen delegaties van Reagan en Ford en tussen de twee zelf over de voorwaarden, waaronder Ford alsnog bereid zou zijn het vice-presidentschap te aan-, vaarden. Op een bepaald moment bestond er ook bij de Republikeinse top geen twijfel meer over, dat de „droomkoppeling" een feit was. Maar op het allerlaatste moment bleken de ei sen van Ford een positie die meer leek op die van mede-president dan vice-president en. grote invloed bij de benoeming van ministers (Henri Kissinger!!) te hoog voor Reagan en viel zijn keus alsnog op George Bush. (zie verder pagina 7). er in de flink op ALLEN MINISTERS MOETEN HET MET EEN GULDEN MINDER DOEN Nieuw koninklijk buitengoed De koninklijke familie heeft in het Italiaanse Tavernelle, twintig km. van Florence, een nieuw zomerverbljf gevonden Het is een oud landhuis, ver van het gewoel van alledag, dat al voor het grootste deel is gerestaureerd en is omringd door het fraaie Italiaanse landschap, waarin de meegenomen honden naar hartelust kunnen dollen. De wijngaard bij het verblijf is een kolfje naar de hand van prins-gemaal Claus, die zich nu al „een kleine wijnboer" voelt. Koningin Beatrix houdt zich behalve met ontspanning vooral bezig met de nog noodzakelijke restauratie van het gebouw en de drie prinsen helpen dan moeder, dan vader. Voor de rest amuseren zij zich uitstekend, ook bij en in het zwembad. Alleen de koerier, die de dagelijkse officiële stukken uit Nederland brengt, zal af en toe wel zuchtend de hellingen moeten nemen Koning Boudewijn heeft storing in hartritme BRUSSEL - Koning Boudewijn van België lijdt aan ritme-stoornis sen van het hart, die de oorzaak zijn geweest van de flauwte die de koning afgelopen maandag op het paleis in Brussel trof. Een hartspecialist van het academisch ziekenhuis in Brussel, waar de 49-jarige vorst ter ob servatie is opgenomen, heeft dit gisteren vast gesteld. Koning Boudewijn zal nog enige tijd in het ziekenhuis moeten blij ven. De verschijnselen worden niet als ernstig beschouwd. Men houdt het alsnog op overver moeidheid. De Koning heeft op zijn ziekbed alweer enkele staatsza ken ter hand genomen. Twijfelachtig is wel of hij aanwezig kan zijn bij de viering, komen de maandag, van de nationale feestdag van België. Het staatshoofd zou dan een militaire parade in Brussel bij wonen. Op 21 juli her denken de Belgen de kroning van hun eerste koning, Leopold I, op dezelfde datum in 1831. SCHIPHOL—De Ne derlandse Spoorwe gen mogen van minis ter Tuijman (ver keer) 220 nieuwe rij tuigen kopen. Hier mee is een bedrag van 345 miljoen gul den gemoeid. De nieuwe treinstellen zijn vooral bedoeld voor de Schiphollijn en de Veenendaallijn. Zoals bekend zullen eind mei volgend jaar de eerste reizigers tus sen Schiphol en Leiden per trein kunnen rei zen. De Veenendaallijn is een oude spoorweg verbinding van Utrecht in de richting van Veenendaal, die halverwege volgend jaar opnieuw voor pas sagiersvervoer in ge bruik zal. worden geno men. Volgens het mi nisterie is de aanschaf van de nieuwe wagens nodig om het steeds groeiend aantal passa giers op te vangen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. VOORSCHOTEN De eige naar van een motorjacht dat in een zijtak van de Vliet ge reed lag voor een vaarva kantie, heeft vanmorgen zijn vakantieplannen letter lijk en figuurlijk in rook op zien gaan. Vroege vissers ontdekten de brand waarvan de oorzaak nog niet bekend is, vanmorgen om vijf uur. De Voorschotense brandweer kon niet voorko men dat het plezierjacht volle dig, uitbrandde. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ginjaar (Volksgezondheid en Mi lieu) heeft voor de tweede maal binnen enkele dagen zijn strijd in het kabinet tegen een besluitvorming over de bouw van twee nieuwe kerncentrales verloren. Eerder was hij ge zwicht voor de druk van zijn collega Van Aardenne (Econo mische Zaken) die zou zijn opgestapt als het kabinet zijn voornemen nu te besluiten tot de bouw ervan niet zou aan vaarden. Gisteren zag hij zijn pogingen stranden om zijn ei gen gezicht nog enigszins te redden. De minister had gepoogd de toelichting van het ministerie van Economische Zaken en van zijn eigen ministerie op het besluit van het kabinet zo veel mogelijk in zijn voordeel uit te leggen. De opmerkingen van de minister werden echter tijdens een overleg tussen beide ministeries over de uiteindeljke tekst van de toelichting onder verwijzing naar de tekst van de nota, terzij de geschoven. Ginjaar stelt zich op het standpunt dat het kabinet nu nog niet over het verdere gebruik van kernenergie kan besluiten omdat er geen zicht is op een deugdelijke oplossing voor het radioactief afval dat bij het proces vrijkomt. Zijn standpunt, dat oorspron kelijk door vijf andere bewindslieden werd gesteund, werd in het kabinet uiteindelijk niet overgenomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Topambtenaren en (semi-)politieke ambts dragers staat een forse verlaging van hun salaris te wach ten. Voor zowel de hoogste ambtelijke als voor de hoogste politieke salarissen gaat een maximum gelden van 13.540 gulden bruto per maand. Nu krijgen de duurste ambtenaren nog 14.800 en de politieke ambtsdragers 15.623 gulden per maand. Een en ander blijkt uit voorstellen die minister Wiegel (Binnen landse Zaken) namens het kabinet aan de betrokkenen heeft ge daan. Het gaat hier om een extra snoeioperatie, los van de mati ging die de ambtenaren toch al moesten betrachten. Met deze voorstellen wordt de door de Tweede Kamer unaniem aangeno men CDA-motie uitgevoerd, waarin werd gevraagd om een snoeiplan voor deze topsalarissen. De verlagingen gaan waar schijnlijk al dit najaar in. De burgemeesters van Rotterdam, Amsterdam en Den Haag le veren het meeste in: 2.083 gulden per maand. Zij gaan maximaal 13.540 gulden bruto verdienen. De president van de Algemene Rekenkamer behoort tot degenen die er het best van af komen: hij gaat er slechts 55 gulden per maand op achteruit. Daarmee is hij nog niet de gelukkigste: de ministers hebben zichzelf en hun staatssecretarissen het meest ontzien. De zestien leden van het kabinet Van Agt gaan er slechts één gulden per maand op ach teruit. De vijftien heren en één dame gaan 13.540 gulden per maand verdienen. De staatssecretarissen hoeven helemaal niets in te leveren. Zij krijgen nu 11.932 gulden per maand en kunnen in de nieuwe situatie nog uitlopen tot 12.410 gulden. (Zie verder pagina 9) HE-BBEN ZE SUM BE-keken iïers en staatssecretaris- orden gespaard. Ze gaan -n gulden op achteruit. blijven er maar 13.540 'eo bruto over.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1