ieuw voorstel universitaire tudie schept ongelijke kanse „Alsjij nou even het gras maait, zet ik vast een pilsje koud? Jieuwe raad gaat kostenstijging sociale zekerheid beheersen Veel te nat, veel te koud heel somber Wraakacties schrikken hypotheekbanken af JNENLAND [NISTER PAIS MOET OP STEVIGE KRITIEK REKENEN ^terkere positie olksgezondhei bestrijding g atervervuiling Veel doorlopers bij Vierdaagse van Nijmegen Heerlijk,helderHeineken. Bouw: achterstand van vorige winter ingelopen FNV: demonstratie verontruste leden gore beledigingr uueer LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 JULI 1980 PAGINA 9 onze parlementaire redactie) HAAG Het kabinet treft voorbereidin- om binnen een jaar een onafhankelijke rolerende instelling in het leven te roepen Ue sterk stijgende kosten voor de sociale Irheid beter in de hand moet houden, tssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) t de Sociaal-Economische Raad gevraagd om een advies over de betreffende voorstellen. De nieuwe instelling gaat sociale zekerheidsraad heten en komt tussen de overheid en de uitvoe ringsorganen, zoals arbeidsbureau's, in te staan. Dat gebeurt in het kader van een in voorbereiding zijnde samenvoeging van een aantal sociale zeker heidswetten, zoals WAO, AAW en Ziektewet De raad moet de minister rapporteren over een on juiste toepassing van de wetten die onze sociale voorzieningen regelen. Zij zal een aantal regionale uitvoeringsorganen onder zich krijgen waar men terecht kan voor alle sociale verzekeringen en an dere zekerheidsregelingen. Het regeringsvoorstel gaat er van uit dat in principe op regionaal niveau de uitvoering van de aow, aww kinderbijslag, wao en aaw en de werkloosheidsregelingen ter hand genomen zal worden. Concrete voorstellen wach ten echter op een beslissing over de samenvoeging van de sociale zekerheidswetten. Zowel werkgevers als werknemers zijn er fel te gen als zij geen rol meer zouden spelen in het nieuwe controleorgaan, dat vooruitlopend daarop al vast wordt ingesteld. In het bestaande beheer- singsorgaan hebben zij allebei een derde van de zetels, de rest bestaat uit kroonleden. In het kabi netsvoorstel zal de nieuwe raad bestaan uit uit vijf onafhankelijke deskundigen. Zij zullen echter (ge vraagd of ongevraagd) adviezen krijgen van een college waarin evenveel vertegenwoordigers van werkgevers als van werknemers zitting hebben. Minister Pais )lac 1 HAAG Wie volgend jaar arts, tandarts of dierenarts I jaan studeren zal op het v.w.o. t moeten aanpakken. Want de rant-student medicijnen tand- kunde of diergeneeskunde t, wanneer het door iter Pais van Onderwijs open gemaakte toelatingssysteem It aanvaard, alleen met zeer ie cijfers de zekerheid dat hij an deze studies, die gebonden aan een studentenstop, zal len volgen. De v.w.o-ers die met een middelmatige cijfer- voor een van deze studies aan- len moeten heel wat geluk sn om nog ooit arts, tandarts ierenarts te kunnen worden, leesten kunnen het dan eigen- wel vergeten. jnige kleine mogelijkheid die zo nd dan nog rest is daadwerkelijk de praktijk te bewijzen dat hij v niets anders wil dan bijvoor- I voor huisarts studeren. Door aantal jaren een verplegend of orgend beroep uit te oefenen, hij alsnog de kans vferwerven om te loten voor anderhalf procent het aantal beschikbare studie- sen in die richting. Wel blijft zo'n gegadigde, die eigenlijk arts wilde worden, nog de moge- eid open om dan maar voor arts of dierenarts te gaan stude- of een geheel andere studie te volgen. bewindsman heeft maandag jl., is bericht een „voorontwerp wet, houdende machtiging in ging studenten wetenschappe- snderwijs" ingediend Een nieu- i machtigingswet dus, die in de moet komen van de huidige tg/die de inschrijving voor numerus isus-studies regelt via het systeem |Sj de „gewogen loting". t denkt zich in zijn plannen ge- iét HAAG Minister Ginjaar (volksgezondheid en mi- zal in de toekomst mede bepalen wat industrieën en nnen moeten betalen voor de vervuiling van het opper- itewater. Tot nu toe viel dat helemaal onder de verant- rdelijkheid van de minister van Verkeer en waterstaat, zal minister Ginjaar kunnen gaan vaststellen tot hoever de irvervuiling mag gaan. Voorts wordt hij betrokken bij het illen van het programma ter bestrijding van watervervui- dat het rijk elke vijf jaar vaststelt. )lijkt uit een tweede wijzigingsvoorstel dat minister Tuijn- (Verkeer en Waterstaat), nu mede met zijn collega Ginjaar, e Kamer heeft ingediend van de Wet Verontreiniging Op- laktewateren. De wetswijziging was noodzakelijk rrn het ka- heeft besloten de positie van Ginjaar op dit terrein bedui- te versterken. steund door de beide regeringspar tijen CDA en VVD. Zij willen vol gens Pais eveneens van het huidige lotingssysteem af omdat daarin te weinig recht gedaan wórdt aan die v.w.o.-leerlingen die goede resultaten hebben behaald. In het huidige sy steem krijgen de beteren alleen een iets grotere kans om te worden inge loot en inderdaad is er een groep die desondanks door het lot telkens weer uit de boot valt. Een oplossing zou zijn om jaarlijks een flink deel van de studieplaatsen te reserveren voor de genen die al meermalen zijn" uitge loot. Dit jaar heeft Pais drie procent gereserveerd voor deze groep. In zijn ontwerp is daarvan niets meer terug te vinden. Het plan van minister Pais dreigt naar een heel andere kant uit te slaan: de aspirant-student die wat minder studie-kwaliteiten bezit en zijn inspanningen niet in al te hoge cijfers tot uitdrukking gebracht ziet, zal aanmerkelijk minder kansen krij gen om de studie van zijn wens te volgen. De plannen van de bewinds man zijn voor een groot deel geba seerd op een reeds twee jaar geleden uitgebracht advies van de commissie- Wiegersma. Dit advies heeft destijds al veel kritiek ontmoet, zowel van de PvdA als het CDA. In sommige ge vallen gaat het plan vari minister Pais zelf nog verder dan het toen uit gebrachte advies. Zo mag men van hem maar éénmaal inschrijven voor één bepaalde „stopstudie". De com- missie-Wiegersma heeft in haar rap port voorgesteld de inschrijving te beperken tot tweemaal. Pais wil de mogelijkheid openen om de instroom van nieuwe studenten tot de medi sche studies aan te passen aan de vraag of de behoefte in de gezond heidszorg. Dit, omdat er een groeiend overschot aan huisartsen dreigt te ontstaan. Hij zou dus op basis van deze wet kunnen besluiten om het huidige aantal van 2000 studieplaat sen voor medicijnen drastisch te ver lagen. Pais vindt dat, wie hoge cijfers haalt ook een goede student zal zijn: een hoge prestatie betekent een hoge mo tivatie. In de memorie van toelich ting staat met zoveel woorden te le zen dat mensen die echt gemotiveerd zijn ook goede cijfers zullen behalen. En op die formule is het nieuwe toe latingssysteem ontworpen. Uit gegevens hierover van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) is evenwel gebleken dat hoge eind- examencijfers lang niet alles zeggen over het succes in de studie en dat ook studenten met lagere eindcijfers goede studieresultaten behalen. Pais heeft het toelatingsstelsel opge deeld in drie parten, volgens hem noodzakelijk om een billijke verde ling van de studieplaatsen te krijgen. Éénderde deel van de studieplaatsen is voor de „bollebozen" met de hoog ste eindcijfers, éénderde voor de wat minder briljante leerlingen die via een toets in de kernvakken alsnog kunnen laten zien wat ze in hun mars hebben en tenslotte het reste rende deel voor de mindere kandida ten, die nog een kansje kunnen wa gen via de loting. Bij inschrijving doorloopt de student dit stelsel traps gewijs. Hij begint bovenaan bij de hoogste eindcijfers. Valt hij af, dan mag hij aan de toets meedoen. En eindigt hij daar ook niet in de „top tien", dan rest hem alleen nog de lo ting. Men heeft dus drie kansen en wordt geen van die kansen benut, zo stelt de bewindsman, dan weet men in ie der geval waar men aan toe is. De vraag is wat de aspirant-student lie ver heeft: de onzekerheid van een gewogen loting en de zekerheid dat hij iedere jaar weer een kans maakt om ingeloot te worden; óf de zeker heid dat hij na drie „onbenutte" kan sen in één jaar die studie verder kan vergeten. De stelling dat die drie kansen niet voor iedereen werkelijk drie kansen betekent, valt zeer goed te verdedi gen. De hoogste trap in deze drie trapsraket van kansen is namelijk onbereikbaar voor al degenen die iets minder studiekwaliteiten bezitten en daardoor geen al te hoge cijfers kun nen behalen. Daarbij wordt geen re kening gehouden met de moeite die de leerling voor het behalen van die cijfers gedaan heeft. In de tweede trap zou hij zo op het oog meer kans kunnen maken, ware het niet dat daar ook de groep „hoge cijfers" te recht komt die bovenaan net niet in de in de prijzen vielen. Deze groep wordt al meteen bevoordeeld omdat ook in de tweede trap de cijfers voor het eindexamen meetellen, maar dan samen met de resultaten van het schoolonderzoek (volgens Pais moe ten juist deze cijfers informatie over de motivatie van de leerling geven en het is dan ook onduidelijk waarom het schoolonderzoek niet ook in de eerste trap meetelt). De „harde wer kers" moeten hier dus een beter re sultaat behalen voor de beslissende toetsen (natuurkunde en scheikunde) dan de afvallers uit de eerste trap. (kandidaten die sterk gemotiveerd zijn kunnen dit in deze toetsen aanto nen, zegt Pais). Gebeurt dat niet dan blijft hen alleen nog de open loting, waar de v.w.o.- cijfers ineens geen rol meer spelen. Vorig jaar waren driemaal zoveel aanmeldingen als de 2500 beschikba re plaatsen bij de stopstudies. Globaal gerekend over de drie stopstudies be tekent dat een - zeer kleine - kans van één op de negen dat men wordt ingeloot. Die kans zal per studie ver schillen en is afhankelijk van het percentage over-inschrijvingen. Het aantal lotingsplaatsen wil de on derwijs minister gelijkelijk verdeeld zien over mannen en vrouwen. Om dat het aantal „mannelijke" aanmel dingen gewoonlijk veel groter is, zal de kans dat voor de mannelijke in schrijver dat hij wordt ingeloot nog aanzienlijk worden verkleind. De mi-' nister stelt overigens wel terecht dat het aandeel van de vrouwen op de universiteiten veel te klein is. Conse quenter zou dan wel zijn geweest, wanneer deze 12,5 procent van het aantal plaatsen over alle drie de toe latingsmogelijkheden was verdeeld, zodat de mannelijke lotelingen niet eenzijdig worden „benadeeld". Het aandeel voor lotelingen die recht streeks van de v.w.o. komen wordt nog verkleind, omdat degenen die de militaire dienst hebben vervuld on derling mogen loten om twee van de drie lotingsplaatsen. Het valt zeer te betwijfelen of reeds volgend jaar een nieuw toelatingsstel sel zal worden toegepast. Allereerst moet de bewindsman de* adviezen van de Onderwijsraad en de Acade mische Raad afwachten. Daarna moet het definitieve wetsontwerp nog worden behandeld door de Tweede Kamer. Zowel uit de onder wijswereld als uit de Tweede Kamer kan forse kritiek worden verwacht op deze voorstellen. De oppositiepar tijen en hoogstwaarschijnlijk ge zien de kritiek op het rapport-Wie- gersma ook het CDA zullen het toelatingsstelsel althans in deze vorm niet aanvaarden. Er zal op het depar tement van Onderwijs heel wat moe ten worden gesleuteld, wil een meer derheid van de Kamer met dit wets ontwerp akkoord gaan FRANS WEERTS Minister Ginjaar NIJMEGEN De wandelaars hebben de eerste marsdag van de 64-ste Vier daagse voortreffelijk doorstaan. Gis teravond bleek dat slechts zo'n drie honderd man het had laten afweten. Dat zijn niet alleen de uitvallers, maar ook de mensen die niet eens aan de start verschenen. De publieke belangstelling langs de route was niet bijster groot, maar dat kwam waarschijnlijk doordat velen het mooie weer van gisteren niet ver wacht hadden. Vandaag zullen 17.836 wandelaars de rou te door het land van Maas en Waal probe ren te volbrengen. Het was gisteren tijdens de Vierdaagse was eei En wie weigert er dan een koele dronk, zeker aangeboden? i stuk droger en warmer dan voordien, wanneer die door 'n jongedame wordt STERDAM Het wordt p» ilijker hypotheken te ■^krijgen op woningen of u-tementen in de binnen- en. Deze terughoudend- I is de hypotheekbanken geven door de toenemen- ans op kraakacties in de I' aensteden. Anders ligt wanneer de hypotheek- vrager zelfs het pand be trekt, waarvoor hij de hypo theek nodig heeft. Maar dan nog moet hij er rekening mee houden, dat deze hypo theek verlaagd kan worden, wanneer omliggende panden worden gekraakt. Intussen hebben de procu reurs-generaal laten weten, dat zij hun richtlijnen bij kraakacties zullen handhaven, zolang de Leegstandwet (waarop gisteren een aanvul ling is gekomen) is aangeno men. Volgens deze wet kun nen krakers van woningen strafrechtelijk worden ver volgd. Zij kunnen nog een jaar na afkondiging van de wet in hun kraakwoning blijven, wanneer zij althans kunnen aantonen, dat zij het huis al bewoonden op 12 januari 1979. De strafrechtelijke vervolging geldt alleen voor het kraken van woningen en niet voor an dere panden. De procureurs-generaal hand haven hun richtlijnen tot de nieuwe wet er is. Volgens hen zou het ontruimen van kraak panden alleen moeten gebeu ren wanneer dat maatschappe lijk aanvaardbaar is. Dit bete kent, dat de gemeenten moe ten beslissen over ontruiming van kraakpanden na overleg tussen de burgemeester, de of ficier van Justitie en de poli tie. De procureurs-generaal willen daarmee voorkomen, dat de politie moet optreden op verzoek van huiseigenaren en/of krakers. DEN HAAG De bouw is er in geslaagd de in de winter *79-'79 opgelopen achterstand bijna geheel in te lopen. Maar de ongunstige ontwikkeling van nu, werd al zichtbaar in de laatste drie maanden van vorig jaar. Het aantal werkloze bouwvakkers lag in het eerste kwartaal van 1980 bijna 16 procent procent hoger dan in dezelfde periode van 1979. Eind maart waren er bijna 25.000 werkloze bouwvakkers, terwijl de geregistreerde openstaande vraag was teruggelo pen tot 9.500. In het rapport van de directie bouwnijverheid van Volkshuis vesting, waaraan bovenstaande cijfers zijn ontleend, staat ook te lezen dat de cijfers regionaal nogal sterk afwijken. In Zuid-Hol land bijvoorbeeld bleef de spanning op de arbeidsmarkt voor wat betreft de burgerlijke en utiliteitsbouw groot. Elders waren er juist veel werklozen. Het CBS heeft inmiddels bekendgemaakt dat er van januari tot mei van dit jaar 40.888 woningen zijn voltooid; veertig procent daarvan zijn huurhuizen. Nederlandse in Ierland gearresteerd BELFAST De politie van het Noordierse Belfast heeft de zich freelance-journaliste noemende Els van Hout iiit Amsterdam aangehouden op grond van de wet op het ter rorisme. Volgens woordvoer der De Haan van de Stich ting Hulp Noord-Ierland zit zij nog steeds gevangen. Zij werd gearresteerd terwijl zij in het gezelschap was van een groep „Vrouwen tegen im perialisme" die contacten zou onderhouden met anti-Britse organisaties in de republiek Ierland. Volgens De Haan houdt de arrestatie verband met haar onderzoek naar de omstandigheden waarin vrou wen-in Noordierse gevangenis sen zich bevinden. De afgelopen jaren zijn al va ker buitenlandse journalisten gearrsesteerd op basis van de noodwet, die de politie in staat s^elt iemand vijf dagen vast te houden zonder beschuldiging. AMSTERDAM „De demonstratie van de tien verontruste FNV-ers tegeh de nota Beleggingsbeleid van de FNV is een gore belediging van iedereen die zich op democratische ma nier met deze nota heeft beziggehouden", zegt Aé Industrie bond FNV in een commentaar in het blad Zin. De bond noemt de tien demonstranten „een handjevol ongeregeld". De verontruste FNV-ers ketenden zich vorige week met een staalkkabel vast aan de hoofdingang van het FNV-gebouw in Amsterdam, om zo te protesteren tegen het beleggingsbeleid en de wijze waarop het tot stand gekomen is. Het beleid gaat in hun ogen nog lang niet ver genoeg en de vakbondsleden zijn niet ge noeg bij het uitstippelen daarvan betrokken geweest. Een woordvoerster van de tien heeft inmiddels laten weten dat er na de vakantie nieuwe acties zullen worden gehouden. OVER HET WEER GESPROKEN. DE BILT Behalve verregende vakanties en bleke gezichten, tonen ook de „dorre" en sombere cijfers van de Bilt hoe bedroe vend slecht het zomerweer tot nu toe geweest is. Bij normale weersomstandigheden tappen de meteorologen in De Bilt maar 80 millimeter af in het tijdvak van 16 juni tot en met 15 juli, maar in de afgelopen 30 dagen haalden ze maar liefst 200 mili- meter regen binnen. Dat mag dus wel uitzonderlijk veel heten voor een aaneengesloten periode van 30 dagen. Het weinig benijdenswaardige record voor De Bilt staat voor de regenval met 22 U milimeter op augustus 1912. Een ruime over winning. Maar augustus '69, met 200 millimeter doet er nau welijks voor onder, om maar niet te spreken van de zomer van '66, toen het zwerk eveneens openscheurde en juni 139 en juli 163 milimeter liet vallen. Samen 322 milimeter, dat liegt er niet om. Maar ook de temperatuur was ditmaal beneden alle peil. Is het langjarig gemiddelde voor dit tijdvak 16,5 graden, Nederland maakte, dit jaar een gemiddelde mee van 13,5 graden Celcius. En dan te bedenken, dat juli in de afgelopen twee en een halve eeuw, sinds het begin van de waarnemingen in 1735 in Utrecht- /de Bilt, nooit kouder geweest is dan 13,9 graden Celciuss Hier zijn de kille koplopers 1907 en 1919. Junimaanden die wel kouder zijn dan die 13,5 graden zijn er echter legio. Afwachten dus maar of of de komende twee weken er nog iets goeds gaan maken. Ir .ussen zijn we er nog niet, want behalve lage temperaturen en veel regen, ontvingen we slechts 90 uur zonneschijn in dit tijd vak, terwijl 205 uur normaal is. Minder dan de helft dus. Over inleveren gesproken. De vraag is, of de atmosfeer de ankerplaatsen van de hogedruk- gebieden en de vaarroutes van de depressies even snel kan ver leggen, zoals dat gebeurde na de droogte van april en mei en de eerste twee weken van juni. Zulke plotselinge en grote atmos feerveranderingen zijn dus niet onmogelijk. Hopen dus maar dat dit weer gebeurt, zij het in omgekeerde richting, opdat de va kantieganger, en niet hem alleen, een herstellende adempauze gegund wordt. Berekeningen voor de eerstkomende dagen wijzen wel op kort stondige, maar niet op blijvende gebeurtenissen. Daarbij wijzen de van de Amerikaanse dienst afkomstige berekeningen (die gelden tot 15 augustus), op aanhoudend koud en nat weer. Maar gelukkig scoren weersverwachtingen op een termijn van een maand, meestal niet erg hoog. Slechts hoop rest ons.- KANS OP MEER ZON DE BILT - Er is nog altijd geen beter weer op komst. Wel neemt morgen de kans op buien iets af en komt er meer zonneschijn. De middagtempe- ratuur blijft echter met 18 gra den onder normaal. Een depressie voor de Deense kust heeft vandaag boven de Noordzee een harde tot storm achtige windt veroorzaakt. In ons land en vooral in het Wad dengebied stond er nu en dan een krachtige tot harde wind. De depressie verplaatst zich slechts langzaam naar Zuid- -Zweden, zodat zich morgen boven onze omgeving een koe le noordwestelijke stroming handhaaft. Op de oceaan ten westen van Ierland ligt een hogedrukge- bied. Het breidt zijn invloed uit op het weer in Engeland en Schotland, en kan ook bij ons morgen voor meer opklarin gen zorgen. Vooruitzichten voor vrijdag: Eerst zonnig, later weer regen. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 8 Min. temp.: omstreeks 11 gra den Max. temp.: omstreeks 19 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent Kans op een geheel droog et maal 40 procent Weersvooruitzichten voor de vakantielanden geldig voor de eerstvolgende 48 uur: Skandinavië: Wisselvallig, 16 tot 23 grden, vooral in Finland zonnige pe rioden 20 tot 25 graden. Britse Eilanden: perioden met zon,- nog hier en daar een bui, 16 tot 22 graden, later vanuit het westen weer regen. Benelux, Noord-Frankrijk en West-Duitsland: Wisselend bewolkt, enkele buien. 16 tot 21 graden. Fron tale zone met veel bewolking, regen en/of onweersbuien trekt nu via de Balearen, Cor sica, Noord-Italië, Noord-Joe- goslavië. Polen, zuid-oost- waarts, 20 tot 25 graden. Spanje Portugal: Zonnige perioden 23 tot 28 graden. Zuid-Oost-Europa: Zonnig en warm 25 tot 30 gra den. Plaatselijk meer dan 35 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig, 23 tot 27 graden. Zeewatertemperatuur: Oostzee: 15 tot 18 graden. Noordzee: 14 tot 16 graden. Golf van Biscaye: 17 tot 19 graden. Middellandse Zee: 18 graden in het westen tot 26 graden in het oosten. Zwarte Zee: 23 graden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9