Woonbus nu definitief weg van Leidsevaart Plezier in hobby schept voldoening gen oeg W inkelcentrum Leidschendam in de ban van heroïneverslaafdei GESPREK MET GEMEENTE LEVERT NIETS OP Tolueen gevonden^ in Alphense vaten „Open huls" bij jubilerende dokter Christine Verhoog naar EK dressuur ponyruiters Erkenning (nog) niet echt belangrijk Fake en Trash: POLITIE LEIDSCHENDAM: TOENAME AANTAL VERSLAAFDE]5 )t REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 JULI 1980 PAGINj^[ BURGERLIJKE /STAND NOORDWIJKERHOUT Nadat het Noordwijkerhoutse college van b en w toegegeven schijnt te hebben dat bij de eerste uitzettingsactie een procedurefout is gemaakt, zijn de autobusbewoners nu definitief ver dwenen van him illegale standplaats aan de Leidsevaart. Nadat een ge sprek tussen het college en de eco loog J.R. Pegman 's morgens voor beide partijen niets opleverde, kreeg de autobusfamilie gistermiddag om vier uur het officiële bevel om de ge meente Noordwijkerhout voor 17.00 uur te verlaten. De heer Pegman mocht nog wel op de standplaats blijven tot 1 augustus. „Maar dat heeft helemaal geen zin, want ik werk tot en met september aan een speciaal project voor de Sint Bavo in Noordwijkerhout en tot die tijd moet ik natuurlijk ook woonruimte hebben. Ik denk dat we nu maar proberen om een standplaats te krijgen op het ter rein van de Bavo. Als dat niet lukt, weet ik het ook niet meer", aldus de heer Pegman die met onbekende be stemming vertrokken is. De heer Pegman werkt op dit moment aan een ecologische tuin voor het woonproject 'De Hafakker' van het psychiatrisch ziekenhuis. Zijn vrouw geeft kooklessen aan de bewoners van De Hafakker. Drie maanden geleden is het gezin in een autobus aan de Leidse vaart gaan wonen. Na september zijn er plannen om met de bus naar Frankrijk te rijden. Zoals bekend werd de auto bus vorige week maandag na een mon delinge aanzegging met behulp van de politie uit de gemeente gesleept. Een schriftelijk bevel voor de ontruimings actie schijnt pas maandagmiddag ver vaardigd te zijn. Mevrouw Pegman trof na het wegslepen van de autobus in het raadhuis van Noordwijkerhout een ambtenaar aan die bezig was hét ulti matum uit te tikken. Uit verbolgenheid over dit feit koos de familie Pegman In het gesprek met burgemeester Win kel en wethouder Heemskerk kreeg Pegman de toezegging dat ditmaal wel de wettelijk voorgeschreven procedure zou worden gevolgd. Tot het moment >dat hem gistermiddag het ultimatum' werd overhandigd, veronderstelde Peg man dat hij de gelegenheid zou krijgen in beroep te gaan tegen de gemeentelij ke beslissing. De Noordwijkerhoutse poltie verscheen gistermiddag niet. Het is op dit moment niet bekend waar de autobus van de familie Pegman z'ich bevindt. Het ,,Open huis" dat gisteren ter gelegenheid van het vijfent wintigjarig jubileum van de Zilkse huisarts Van der Lugt plaatsvond, is een bijzonder geslaagd feest geworden. Onder 'aanvoering' van Noordwijkerhouts burgemeester mr. F. Winkel brachten veel belangstellenden en ook de nodige collega's de Zilkse dorpsdokter hun gelukwensen over. Vaak vergezeld van uiterst fraaie boeketten waardoor de woning van dokter Van der Lugt binnen korte tijd werd herschapen tot een fraaie bloementuin. Ook het comité liet, in de perso nen van pastoor de Jong en Leo van Hensbergen vanzelf sprekend van zich horen. Een enveloppe met inhoud veran derde van eigenaar. Op de foto het gezin Van der Lugt, pose rend tijdens het „Open huis". HAZERSWOUDE - De zestien jarige Christine Verhoog zal komend weekeinde met de ze- venjarige palomino-ruin Na kal deelnemen aan de Europe se kampioenschappen dres suur voor ponyruiters. De wedstrijden worden donder dag, vrijdag en zaterdag afge werkt in Brussel. Christine, lid van de landelijke rij- en ponyclub De Groenen- dijkruiters uit Hazerswoude, maakt deel uit van de equipe, die verder bestaat uit Greetje Arts, Sandra Kraaymakers, Peter Verberk en Mark Ver- ploegen. Het vijftal is geselec teerd uit veertigduizend pony ruiters in ons land, die zijn on dergebracht bij een van de drie basisorganisaties: de Ne derlandse Pony Club, de Ne derlandse Katholieke Bond en de Koninklijke Nederlandse Federatie. De club van Chris tine Verhoog, De Groenen- dijkruiters, is aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Federatie. Overigens, de vere niging uit de Groenendijk, die een „thuis" heeft in de vorig i'aar geopende manege Xenop- ïon, levert de enige KNF-ver- tegenwoordiging in de natio nale ploeg. ALPHEN AAN DEN RIJN De showbusiness is een harde wereld. Een wereld met wei nig'successen, veel armoede, weinig of geen aanmoediging en veel, veel teleurstellingen. Een belangrijk deel van deze glamourwereld vormt de bloeiende popmuziek. Bloeiend, omdat dit een zaak is die „toebehoort" aan de jeugd, jeugd die de popmuziek op handen draagt en graag be reid is daaraan veel (zak)- geld te besteden, maar^ie de zelfde popmuzikant even zo goed van de ene op de andere dag in zijn sop laat gaar ko ken. Ér niet meer naar om kijkt. Mét de voor de hand lig gende trieste gevolgen voor de popmuzikant in kwestie. Een keiharde wereld dus waarin men zich slechts kan hahdha- ven met een ijzeren doorzet tingsvermogen. Een wereld waarin slechts de sterksten overleven. Een wereld ook waarin men elkaar elk succes misgunt. Dat het ook anders kan, bewijzen de leden van de Alphense pop- formatie Fake en Trash die niet wereldvreemd en fana tiek naar erkenning zoekend door het leven gaan. Groepen die rustig kun weg zoeken en voldoende bevrediging vinden binnen eigen beperkte kring. Formaties die met de nodige zelfkritiek en zelfspot hun ge liefde hobby beoefenen. Zelf spot die al blijkt uit de geko zen benamingen: Fake dat voor „bedrog" staat, en Trash voor „vuilnis". FAKE Waarom zo'n neerbuigende naam aan de popgroep gege ven? Dick Lieftink meent dat de hele popwereld bedrog is. De schijn dat popmuziek voor „veel geld verdienen" staat is bedrog. Dat het maken van acceptabe le popmuziek gemakkelijk is. Sterker, als je aan het werk bent op de bühne, ben je jezelf niet. „Even ben je iemand an ders, even vergeet je alles om jc heen en ben je een deel van de muziek die je produceert", aldus Dick Lieftink. Dick, die drummer is bij de groep, kwam eind 1977 tot de conclu sie dat het tijd werd om een formatie op te richten en kwam met de groep Babyion op de proppen. De gekozen formule bleek niet tot het ge wenste resultaat te leiden waarop de formatie snel werd ontbonden. Aarzelend wer<j gestart met Fake. Ook deze start bleek niet feilloos te zijq en tot vorig jaar heeft de groep te kampen gehad met de grote kwaal waarmee elke popgroep moeite heeft. Zo'n tien popmu sici sloten zich aan bij Fake en verlieten de groep met dezelf de snelheid. Thans is duidelijk dat Fake tot een hechte een heid is gegroeid en- bestaat de grOep uit drie heren en één dame: Manon van der Water, zangeres bij Fake en studente Russisch in het dagelijks le ven, gitarist/zanger Dolf Koe- lewijn, leraar LTS, bassist Pim Hopmans, student aan de sportacademie en tenslotte drummer/vertegenwoordiger van de groep Dick Lieftink die zijn brood verdient als tim merman. Toch is Fake nog niet com pleet en zoekt naarstig naar versterking. Op korte termijn zal de groep worden uitgebreid met een gitarist en een orga nist. Pas als blijkt dat ook deze nog aan te trekken musici zich bij Fake thuis voelen, zal de groep optimaal kunnen vol doen op de bühne. Fake brengt popmuziek die is onder te brengen in het vakje van „melodieuze rock". De groep streeft naar eigen stijl en poogt popmuziek te brengen die goed in het gehoor ligt bij het publiek. Elke groep wil be kend worden en voldoen aan de vraag. Aan de andere kant wenst geen der popgroepen over commerciële muziek te spreken en verafschuwt het het zogenaamde (populaire) top-veertig werk. Hoe <ienkt Fake daarover? Dick: „Aan dergelijk wereldvreemd ge klets doen wij niet mee. Elke popformatie hoopt op succes. Succes dat men alleen bereikt indien je een breed publiek aan je kunt binden. Als dat lukt verkoop je goed, zowel het aantal optredens als het eventueel beschikbare aantal grammofoonplaten. Derhalve ben je commercieel. Niets meer en niets minder dan dat". Hoe denkt Fake dat pu bliek aan zich te binden? Dick: „Ten eerste proberen we een eigen muziekstijl te ontwikke len. We spelen dan ook uitslui tend eigen composities. Deze worden gemaakt door onze gi-* tarist Dolf Koelewijn die daar een kei in is". TACHTIG NUMMERS „Ons repertoire bestaat uit ■o'n tachtig nummers waar van we de vijftig besten heb- ben uitgekozen. Voorts probe ren wij onze naam in een zo breed mogelijke kring bekend te maken. Er wordt in het (pop)muziekblad OOR gead verteerd, we verspreiden pos ters en brengen binnenkort stickers op de markt". Tenslotte vindt een intensieve promotie plaats met banden waarop een aantal eigen num mers zijn opgenomen. —Die worden persoonlijk ter hand gesteld aan zaaleigenaren en andere geïnteresseerden. Vooral van deze laatste activi teit moet Fake het hebben. Hier komen aanbiedingen om op te treden uit voort. In 1979 trad Fake tien maal op, in dit jaar hoopt de groep daarboven te komen. Bij zo'n optreden bemerkt Fake dat haar mu ziek goed aanslaat bij het pu bliek. Zéker nadat de groep zangeres Manon heeft aange trokken sinds januari van dit jaar. De opbrengsten van de zaalop tredens staan echter in geen verhouding tot de kosten. De leden van de groep brachten 35.000,- bij elkaar die no dig was voor de installatie. Per optreden vraagt Fake rond de 500,-. Om toch enigszins uit de kosten te komen wordt de installatie af en toe voor 200,- verhuurd aan Engelse groepen die zelf geen installa tie bezitten. Dick zit hierover niet in. „Als wij quitte spelen, ben ik allang blij. Ik hoef ér niet rijk van te worden. Ik wil zelfs geen beroepsmusicus worden. Een popgroep is leuk als het een hobby is. Als het een-beroep wordt is het leuke eraf. Voor mij hoeft dat niet zo nodig". TRASH Zijn mening sluit aan bij de leden van de Alphense groep Trash. Saxofonist Toon Roos: „Ik zou zeker niet als beroeps willen werken, dat wereldje staat mij helemaal niet aan". Toon werkt samen met vier Molukse jongeren in deze eveneens drie jaar geleden op gerichte popformatie, waarbij de hobby voorop staat. Trash brengt funkmuziek waarin te vens van rockinvloeden spra ke is. De groep wil zich in de toekomst gaan richten op jaz zmuziek. Trash denkt met af schuw aan een groep als Mas- sada die dag in, dag uit aan het werk moet. Trash bepaalt lie ver zelf wanneer gewerkt wordt. De groep gaat daarom selectief te werk bij aanbiedin gen. Toon is in'het dagelijks leven scholier, evenals Jan Maëtita (gitarist), Willem La- tumanuwy (drummer) en Maurits Simaëla. Alleen de bassist Richard Loupatty maakt deel uit van de Neder landse beroepsbevolking en is computeroperator. De schoolopleiding en het werk staan voorop. Daarna komt de hobby die met vuur wordt beoefend. Echter bestaat bij geen der formatieleden een vergaand fanatisme. Bij ge brek aan financiële middelen wordt dan ook voor elk optre den een muziekinstallatie gehuurd. Kosten: ƒ500,per grote winkelcentrum Leidsenhage I schendam geplaagd door winkeldieven, voor een deel .Junks" oftewel verslaafden aan harddrugs zoals heroïne. Regelmatig komen rechtzaken in het nieuws, waarin een heroïneverslaafde straf krijgt opgelegd wegens winkeldiefstal of hét stelen van ra dio's en dergelijke uit auto's. Heroïnevers- laafden die, om aan de dagelijkse dosis te komen, in het winkelcentrum de stellingen plunderen. De meeste warenhuizen hebben daarop gereageerd door kostbare zaken uit hun assortiment zoals juwelen, cassettere corders en kostbare bontjassen naar veiliger plaatsen of etages te laten verhuizen. Wanneer de bedrijfsleiders van de verschillen de warenhuizen in Leidsenhage om commen taar wordt gevraagd, bliiken ze meestal weinig van het verslaafdenprobleem in het winkelcen trum te weten. „We hebben hier weinig of geen roblemen met verslaafden", is het antwoord. Ie politie van Leidschendam heeft daar echter een andere versie op. Rechercheur Verwijs: „Het aantal winkeldiefstallen in Leidsenhage zal zo per jaar om en nabij de vierhonderd be dragen. Ruim tweederde daarvan wordt door verslaafden gepleegd. Er is de laatste iaren sprake van een duidelijke toename". Volgens de Leidschendamse politie zijh de verslaafden voor het merendeel Hagenaars, afkomstig uit een opvangcentrum aan de Prinsengracht. „Alle gestolen goederen kun je als verslaafde daar kwijt. Een levendige ruilhandel om aan drugs te komen. Wat ruilhandel betreft, kon De in de kraag gevatte verslaafden woi echter na procesverbaal meestal meteen losgelaten. De politie heeft namelijk geen telijke mogelijkheden om de verslaafden vast te houden. Op winkeldiefstal staat r maal vier jaar gevangenisstraf. Een maximj straf van minimaal zes jaar is volgens de nodig om de verslaafden in preventieve hc« nis te nemen. Dit is een gevolg van een v»be wijziging, in 1Ö73 doorgevoerd, waardoorfch plafond van de voorlopige hechtenis met tkg jaar omhoog werd gebracht. eli Het probleem rond de verslaafden begon ec in de daaropvolgende jaren zorgwekkende (ir men aan te nemen. Officier van justitie bik Haagse rechtbank mr. J.A. Blok: „Het problpei is, dat indertijd een groot scala van wetten m baseerd was op die vier-jaargrens. Toen de ste en Tweede Kamer bepaalden dat voor In ventieve hechtenis zes jaar maximum noo 5 kelijk is, werd het er voor ons niet gemakkp1"' ker op". De kans dat de heroïneverslaagei weer snel op oude voet doorgaan, een gtüei voor preventieve hechtenis, is natuurlijk ig wezig, maar de wetsgrond voor een lai.je voorarrest dan zes uur is voor winkeldie" weggevallen. Een groot en frustrerend bleem voor de verschillende politiekoq ei Volgens rechercheur Verwijs gebeurt het St ook meer dan eens, dat de Leidschendamse^ 6 litie 's middags iemand oppakt, die in de i gen al door de Haagse politie aan de tand gevoeld. rd Sassenheim Geboren: 3 jul. Rick, z.v. van Leeu- wen, F L A, en: Burgman, E I M; 4 jul. Elisabeth H M, d.v. van den Heuvel, D, en: Rozenbroek, A C M; 10 juli. Dennie, z.v. van Beelen, N W P, en: van Schoonderwoerd den Bezemer, R H.; 11 jul. Frank A, z.v. Houtman, R R, en: Meijer, S. Gehuwd: 4 jul. van Beelen, P W C. en: Dijkstra, A W J; 10 Jul. de Zwart, P M, en: van der Lans, S; 11 jul. van der Vluat, R J M, en: van Zuijlen, D E. Overleden: 7 jul. Wassenaar, C; 9 Jul. van Dorp, A M. Zoeterwoude Gehuwd 18 juni C.J.H.M. van Meurs en J.C.M. van Nierop 19 juni A.D.C.G van den Akker en H.J.P. de Ridder 23 juni H.H.J. de Bruijn en C.M. van der Salm 25 juni L.M.J.A. Kool en P.G.M. Berg 27 juni W.T.M. Mooijman en C.P.M. van Rijn Trash. Combinatie die werkt. optreden. Om nog enigszins uit de kosten te springen moet Trash dan ook 1.000,per optreden vragen. Als daar per man ƒ30,van overblijft, is men tevreden. Het plezier in het optreden is voldoende loon, zo redeneert de groep. Tezijnertijd wil ook Trash wel naar een eigen installatie stre ven. Haast maakt deze forma tie daar geenszins mee. Toch mag Trash zich gelukkig prij zen met het aantal optredens. In 1979 bedroeg dat zo'n tien aanbiedingen. Dit jaar zal dit aantal overschreden worden, zo verwacht men. Ook Trash zoekt naarstig naar een eigen gezicht en brengt een repertoi re bestaande uit de helft eigen werk en verder werk van on bekende andere groepen. In tegenstelling tot Fak^ maakt Trash geen reclame voor zich zelf. Men heeft wel een con tactman die zijn best doet om de groep aan de man te bren gen, en voorts boogt Trash al op een redelijke bekendheid in en rond Alphen. Ook in Molukse kringen slaat Trash kennelijk de spijker op de kop. Bij elk optreden gaat de niét geringe aanhang ft Zowel binnen Fake als T®1 bevinden zich formatielW met een grondige muzikale»? leiding en leden die zichft musiceren zelf eigen hetf* gemaakt. Een combinatielj werkt. De één vangt de an0 op en beide groepen vorflj hechte eenheden waar oP schijnlijk niets fout kan gr Iets dat slechts mogelijk if. een zelfkritische instelW een eigenschap die in rtL mate aanwezig is bij Fake Trash en welke aan de op^ vlakte komt als gevri wordt wanneer de eerste rf te verwachten is. Beide foip ties zijn van mening datp punt pas over enkele jaren de orde komt. - Eerst ervaring opdoen'c zaaloptredens. Eerst zo# naar het eigen*gezicht enl tig aan bekendheid opa Pas dan zal men een pofe wagen in de richting vaF platenstudio. En lukt het N geen enkel probleem. D«® zelligheid en het plezier^ het musiceren schept air doening genoeg. ROBERT J. BIT it ALPHEN AAN DEN RIJN De aangetaste vaten met misch afval die enige tijd geleden in Alphen aan den Rfer zijn gevonden in het weiland van De Lange (aan de Westr3 naai weg) bevatten verf verdunners. Bijna tachtig procnF1 van de inhoud van de doorgerotte vaten bestaat uit toluttfj1 Voorts is er ethyl-acetaat en xyleen gevonden.r"' Hoewel het gif, dat overigens ook in Lekkerkerk naar bo?r< kwam, duidelijk schadelijk moet worden genoemd, lijkt de si>d< tie op zich niet overdreven ernstig. Burgemeester Paats dafrt ver: „De vorm van schadelijkheid hangt nauw samen meF vraag of het gif al dan niet in het grondwater terecht is ge1® men. Volgende week hopen we die vraag te kunnen beantw<?t( den. Direct gevaar is echter nfet aanwezig. Het waterwingeF ligt immers zeer ver van de vindplaats van de stoffen af. T"c houden we de drinkwaterleidingen in de directe omgeving in de gaten. Indien deze leidingen van kunststof zijn gemaj.d( bestaat de mogelijkheid dat ze worden aangetast. ZekerheiR daar echter eveneens nog niet over." f

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4