^Stadsherstel bezorgt Leiden nieuw soort toerisme maar fijn. voorlichting speelt voor gids Leidenaar (33) blijft nog in voorarrest Onderzoek naar oomburgs grondwater n augustus van start Ccid6c6oiï^cmt Inventief Leids tweetal op vakantie met vreemdsoortig vervoermiddel Apollo-koor uit Chicago Het Apollo-koor uit Chicago geeft dinsdag 22 juli een concert in de Stadsgehoorzaal in leiden. Het concert vindt plaats onder auspiciën van The Dutch immi grant society en in samenwerking met K&O. Aanvang 20.15 uur. Het koor bestaat uit 90 koorleden en bestaat al sinds 1972. Het koor is regelmatig te beluisteren sa men met het Chicago Symphony Orchestra en is gediri geerd door grote dirigenten als Serge Rachmaninoff, Rafael Kubelik en Leo Sowerby. De huidige dirigent is William J. Petermann, die ook het concert in Leiden dirigeert Het koor zal werken uitvoeren van Palestri- na, Schütz, Bach, Handel, Vaughan Williams, Bruck ner enz. De toegangsprijs is voor houders CJP en 65plus, leden van de Dutch Immigrant Sociëty en in schrijvers K&O, vier gulden. Andere belangstellenden moeten zes gulden betalen. Wandeling De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbescher- mings-educatie houdt op zondag 27 juli een wandeling door de Hortus Botanicus in Leiden. Men kan aan deze wande ling deelnemen na opgave aan mevrouw J. Kruijer, per adres Hortus Botanicus, Nonnensteeg 3 in Leiden, tel. 071- 148333. Opgave moet voor 18 juli geschieden. De wandeling start om 10.00 uur bij het Rapenburg 73 en deelname is gratis. Orgelconcert Wim Van der Reijden geeft op vrijdag 18 juli een or gelconcert in de Leidse Marekerk. Het concert, dat om 20.15 begint, maakt deel uit van de K&O serie Zome- rorgelconcerten 1980. Wim Van der Reijden, vroeger studerend bij Hendrik Andriessen, is organist van de Lokhorstkerk. Op het programma voor 18 juli staan ondermeer werken van Buxtehude, Böhm, Bach en Mozart. Ook worden er werken van 20e eeuwse componisten als Langlais, Ro berts, Schack en Nystedt uitgevoerd. Toegangskaarten voor dit concert zijn a raison van 2 en 3 gulden bij het bureau van K&O aan de Oude Vest verkrijgbaar. Bo vendien is men in de gelegenheid om op de avond van het concert vanaf 19.30 uur toegangskaarten in de Ma rekerk te kopen. S )TAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 JULI 1S80 PAGINA 3 DEN HAAG Zoals twee weken geleden de Haagse rechtbank geen gevolg gaf aan het verzoek om twee ver dachten in de beruchte Leidse Lemy-affaire, Hans G. M. van L. en Wim v.d. B. in vrijheid te stellen, weigerde dinsdag de rechtbank eveneens om een andere verdachte F. K. R. (33) uit Leiden uit de voorlopige hechtenis te ontslaan. In het kader van voortzetting van het onderzoek door de rechter-commissaris verscheen laatstgenoemde voor de recht bank. Ook aan deze verdachte werden diverse vervalsingen in rekeningen en dergelijke verweten en het vermelden van werken zonder dat die zijn uitgevoerd. De verdediger van R. zette voor de rechtbank uiteen dat verdachte slechts een onderge schikte werknemerspositie bij het bedrijf had en niet zelf standig kon en mocht optre den. Alles moest door de ande re betrokkenen worden goed gekeurd, waarin ook de broer van R. een rol speelde. Toen verdachte werkloos was vroeg zijn broer hem bij Lemy in dienst te komen, Hij zou in mei van het vorig jaar op ver zoek van zijn zwager L. als procuratiehouder zijn opgetre den, maar in feite was hij wei nig anders dan een loopjongen. Aan de hand van werkbonnen door onder-aannemers ver strekt gaf hij gegevens door aan de hoofd-aannemer. Zijn positie was niet vergelijkbaar met die van een compagnon zoals bij van L. het geval was. Mfen probeert op verdachte nu de belastingschulden af te schuiven omdat hij degene was die het langste in dienst bleef. Verdachte heeft volgens pleiter geen strafbare/ feiten gepleegd zodat hij verzocht hem in vrijheid te stellen, het geen de rechtbank na raadka- mer afwees. De behandeling van de strafzaak zal plaats vinden op dinsdagmiddag 23 september. IN FEITEN DE BESTE tv ,EIDEN Een TH-student Delft legt de laatste hand n zijn afstudeerscriptie Jj^Jver de renovatie {[ooi, een Berlijnse architect estudeert met een vergroot- ilmr las de plattegrond i lerengracht/Zijlsingelge- lied, een Japanner in Tokyo ntwikkelt zijn zoveelste illetje Rapenburg. In Mi- >n Rlaan herinnert zich een ge- neenteraadslid niet geheet onder weemoed enkele fan- lr( astische dagen, die hij heeft i, oorgebracht in het wel zo 1 rachtige „piccola Venezia" ,nd9Jan het noorden: het kleine :iden, waarin het al niet vriió 16101 li,li rooi t kan zijn... folgens Wim Issendonck, mi nerkzaam op het Bureau n. doorlichting van het Leidse jk. 2 tadhuis, raakt de stad steeds neer in trek bij binnen- en uitenlanders. die met de, no- ige specialistische voorkennis litgerust de gemeente komen ezoeken en dan het naadje i de kous willen weten over hetgeen met de stadsver- ieuwing, de renovatie en de de Sleutelstad •rband houdt. Iriënteren Vim Issendock: „Tien jaar ge- eden was Leiden natuurlijk geweldige stad om te ezichtigen. Maar nu heb je jq iet bewijs daarvan zo in han- Jo len. Er gebeurt zoveel. Op het Kin ebied van de stadsvernieu wing en de renovatie hebben ve de laatste jaren een enorme mtwikkeling doorgemaakt. Er 1 yerd en wordt nog steeds veel 1 iver gepubliceerd in dag- en reekbladen, de mond tot nond-reclame draagt ook zijn teentje bij aan de bekendheid ik ran de stad. Ons bureau wordt lan ook bijna dagelijks aange- chreven door mensen uit bin- en buitenland die van A it Z alles over Leiden willen lieten. Ingenieurs, architecten, ankrludenten, woningbouwcorpo- Jwies, gemeenteraden, vrou- renadviescommissies, je kan zo gek niet opnoemen of je jreft hier mensen, die Leiden Us oriëntatiepunt hebben uit- voor bepaalde ont die in hun stad nog moeten plaatsvinden. We natk rijgen daarbij ook steeds ®n' neer aanvragen binnen van 3.ajnensen, die inplaats van de lormale sight-seeing bijvoor- «eld een soort excursie door stadsvernieuwing willen De medewerkers van het bureau voorlichting van de gemeente Leiden in beeld. Handen vol aan toeristische trips.. maken. „Als het zo doorgaat hebben we volgend jaar ie mand nodig die bijna alleen al een dagtaak heeft aan het rondleiden en voorlichten van onze gasten door de stad. We zijn inderdaad een soort VVV aan het worden. Dat doet me al Leidenaar toch wel wat..." Issendock vertelt, dat hij of zijn collega's van voorlichting, Leo Meijer en Erik Hulsker, inmiddels al diverse malen de boer op zijn geweest met groepjes Japanners, Duitsers, Italianen, Engelsen en Neder landers om de stad eens vanuit een volstrekt andere hoek dan alleen maar de toeristische te bekijken. Op zo'n tochtje met bijvoorbeeld een aantal Ita liaanse woningbouwverenigin gen door de' stadsvernieu wingslocaties van Leiden kan dan ineens blijken, als de be grippen huurgewenning of huursubsidie ter sprake wor den gebracht, dat deze voor de Italianen nog altijd grote onbe kenden zijn. Zelfs dat deze re gelingen in Italië totaal tot de onmogelijkheden moeten wor den gerekend, omdat vrijwel alles wat in dit land wordt gebouwd particulier initiatief Japanners Het team van Bureau Voor lichting maakt wat dat betreft overigens wel gekkere dingen mee. Zo vertelt Wim Issen donck met smaak hoe hij eens een groepje Japanners door Leiden loodste die verbaal contact met hem onderhield via een tolk. Die tolk verstond de kunst om een verhaal over Leidse monumenten, dat Is sendonck bij het formuleren vijftien minuten van zijn le ven kostte, in slechts één ui terst kort lijkende minuut voor zijn gevolg te vertalen. De Japanners, vriendelijk glimlachend en instemmend knikken'd, bekenden de gids hierop, dat het een erg boeiend verhaal was geweest. „The answer is yes", voegde de tolk .Vim tenslotte vertrouwelijk nog toe. Hierna stapten de Ja panners van de ene seconde op de andere naar een volstrekt nieuw onderwerp over en be gonnen voorlichter Issendock uit te horen over de prijzen van Hollandse fietsen en ande re welvaartsartikelen- De representatieve rol die het Leidse stadhuis naar buiten toe vervult wordt alsmaar be langrijker. De Wagon-Lits in Amsterdam en een groot va derlands reisbureau ontpoppen zich de laatste tijd steeds als bemiddelaar het contact brengen van groepjes buitenlanders met het ge meentelijk Bureau Voorlich ting. Niet alleen de voorlich tingsambtenaren, maar ook de wethouders en hun staf kom je steeds vaker tegen in de stad met groepjes aandachtig luiste rende en kijkende buitenlan ders om zich heen. Het Heren gracht/Zijlsingelgebied met name blijkt hoge ogen te gooien bij stedebouwkundigen uit Duitsland en Italië. Wat de renovatie in de stad betreft be dient de gemeente (Bureau Voorlichting) zich doorgaans van een alternatieve wandel route door de Kooi, Leiden- Noord en het Haagwegkwar- tier. Hoogtepunten en fraaie voorbeelden op het gebied de restauratie zijn letterlijke en figuurlijk: de Marekerk, de Hartebrugkerk, Hooglandse- kerk en de talrijke monum ten in de Pieters- en Acade- miewijk. De restauratie van het onlangs opgeknapte Heer enlogement met daarin de nieuwe Openbare Bibliotheek (de mooiste van Nederland) mag volgens Bureau Voorlich ting in dat rijtje zeker niet ont breken. En dan niet te vergeten de bruggen en de grachten en wevershuisjes en de kleine Westlanders zaterdags langs de markt en de geschiedenis de Pilgrim-fathers en de ge schiedenis van de lakenindu strie en de hofjes etcetera", somt Wim Issendonck ten slotte nog even enthousiast achterelkaar op. Belangrijk is, onderstreept hij andermaal, .dat die ene man of vrouw er volgend jaar bij komt. „We hebben die vacture al in onze intensiveringen voor komend jaar opgenomen. De represen tatiefunctie van Bureau Voor lichting is niet meer uit de ge- merite leiden weg te denken. We zijn nu zelfs bezig om een speciaal potje aan te wenden voor de bekostiging van nieu we presentjes: balpennen, aan stekers, placemats met Corne lls Joppesz erop of zo, mis schien wordt het wel een fraaie luchtfoto of anders een fotoboek van Leiden. Gewoon iets wat je de mensen mee kan geven als aandenken. We heb ben onze handen er op dit mo ment vol aan. Het zou leuk zijn als ze ons straks in het buitenland ook eens een keer uitnodigen om daar een stad te bekijken. We zijn er immers om bekend tegenover iedereen altijd ja te zeggen..." PETER VIERING EIDEN De gemeente Leiden bereidt mo menteel een onderzoek voor naar de vervui ling en de mogelijke gevolgen daarvan van rooi iet grondwater rondom de voormalige vuil- tortplaats Roomburg. Het onderzoek gaat óeu rermoedelijk in augustus dit jaar van start ivat betekent dat in september de eerste re it k uitaten bekend zouden kupnen zijn. Het routine-onderzoek' dat tot op heden regel- m°j aatig werd uitgevoerd heeft dan wel geen verontrustende gegevens boven water ge tracht maar het gemeentebestuur wil zich met Lekkerkerk als sprekend voorbeeld er fh van overtuigen dat in het gebied waar i woonwijk is gepland niet van enige che- sche verontreiniging sprake is. 1976 werd de voormalige vuilstortplaats in Roomburg afgesloten en werd de vuilberg 'dm- levormd' tot een recreatiegebied. Vanaf dat te noment werden er regelmatig monsters van iet oppervlaktewater genomen. Zoals ook al "jiverd verwacht gaf dit onderzoek geen aanlei- I Üng om te veronderstellen dat er chemische af- 1valstoffen in de berg aanwezig waren. Milieu- ambtenaar In 't Veld: „het zou een toevalstref fer zijn geweest wanneer we werkelijk iets an tadden aangetroffen. Het is een vrij groot ge- B bied waaruit je maar een willekeurig hapje neemt. Bovendien verdampen chemische stof- fen vrij snel of worden ze door het regenwater e.. sterk verdund. Vandaar dat het mij raadzaam leek om toch een diepgaander onderzoek in te li «len". n Roesten i e Het onderzoek dat de gemeente nu van plan is an gaan houden strekt zich uit over een periode van 15 jaar. Voor dit onderzoek zullen enkele -trt Putten geslagen worden waarin zogenaamde peilbuizen worden aangebracht. Hieruit zullen rep enkele malen per jaar monsters genomen wor- eviden die op gevaarlijke stoffen zullen worden nti onderzocht. In 't Veld: „het is noodzakelijk dit ee onderzoek over een aantal jaren uit te strekken vol want je zou je kunnen voorstellen dat er bij- erd voorbeeld vaten chemisch afval zich in de berg jeI bevinden. Deze vaten roesten op een bepaald jrai otoment door en dan pas wordt de verontreini- nff f>ing meetbaar". Het onderzoek zal ook gegevens op moeten le veren over de stroming van het grondwater om te kijken over welk gebied zich de eventuele 'ervuiling heeft uitgestrekt. Voorlopig is al III vast komen te staan dat het grondwater van de geplande bebouwing wegstroomt, een gegeven dat erg gunstig genoemd mag worden. De kos ten van het geplande onderzoek zijn aanzienlijk hoger uitgevallen dan verwacht, wat tot gevolg heeft gehad dat de hele zaak nog even is uitge steld. De gemeente verwacht dat de kosten het eerste jaar 60.000 tot 70.000 gulden zullen be dragen, een bedrag waarvan de hoogte voorna melijk door het plaatsen van de peilbuizen wordt bepaald. De volgende jaren zullen de kosten zich beperken tot het werkelijke onder zoek van de watermonsters wat ongeveer 20.000 gulden per jaar zal bedragen. Dat het on derzoek ondanks deze tegenvaller toch door zal gaan is vrijwel zeker. Woningen Al eerder drongen Provinciale Staten van Zuid-Holland aan op een inventarisatie van voormalige vuilstortplaatsen en ook het minis terie van Volksgezondheid en milieuhygiëne trok naar aanleiding van de verontreinigingsaf faire in Lekkerkerk aan de bel. Hierbij werd tevens aangedrongen op voorzichtigheid bij de bouw van woningen in de buurt van oude vuil stortplaatsen. Roomburg is met name een plaats waar vrij dicht bij de voormalige vuilberg be bouwing zal plaatsvinden. Het gemeentebestuur van Leiden was overi gens al voor de waarschuwingen van landelijke en provinciale overheid op het idee gekomen mogelijke verontreiniging te onderzoeken. Ge durende het onderzoek zal zoveel mogelijk worden samengewerkt met het ministerie en het provinciaal bestuur. Ook het Rijks Instituut voor Drinkwater Onderzeek zal om advies ge vraagd worden. Volgens milieuambtenaar In 't Veld is Room burg de enige vuilstortplaats in Leiden waar vervuiling op kan zijn getreden. „In de Meren- wijk ligt nog wel een stortplaats waar Oegst- geest in het verleden van gebruik maakte, maar hier ging het voornamelijk om huisvuil. Er bestaat dus voorlopig geen aanleiding om ook hier een dergelijk grootschalig onderzoek als we nu in Roomburg gaan doen op gang te brengen", aldus de heer In 't Veld. Een defini tieve beslissing over het onderzoek is echter nog niet genomen. De milieuambtenaar ver wacht echter dat het Leidse gemeentebestuur op korte termijn haar toestemming voor het on derzoek zal verlenen: „b en w zitten wat dit be treft op één lijn. Ik verwacht dat het onder zoek, ondanks de tegenvallende kosten, toch echt wel door zal gaan". Ronald van Rijsewijk, Mar Tegelaar en het vreemdsoortige (vakantie)vervoermiddel... MET TRAKTOR EN HAL VE RENA ULTBESTEL NAAR DE CAMPING LEIDEN De kans is groot dat bezoekers van onze Noordzeestranden de ko mende paar weken een vreemdsoortig vervóermid- del ergens langs de kustlijn zullen ontdekken dat niet harder gaat dan hooguit 20 kilometer per uur. Dit vreemde vervoermiddel is het werkstuk van twee Lei- denaars, de 18-jarige Mar Te gelaar en de 17-jarige Ro nald van Rijsewijk. Het tweetal wil er de komende twee weken mee op vakan tie en heeft een trektocht langs verschillende kust- campings op het oog. De vreemde traktor met extra vagante aanhanger moet hen op de verschillende be stemmingen brengen. Van een kennis kocht Mar een traktor voor ongeveer 200 gul den en van de sloop haalden Mar en Ronald een oude Re nault 4 bestel. De neus van de R4 bestel zaagden zij met een slijptol van het achterste be stelgedeelte af, en lasten het open gat later weer dicht. De voorruit werd weer in het voorstuk van het bestelgedeel te van de auto gelast. Aan de traktor werd een trekhaak ge monteerd en een stevig aan het 'bakkie' gelaste balk moet ervoor zorgen dat het onder weg niet los schiet. Van de motorkap van de "R4 maakten zij het dak voor de traktor. Ra men en deuren werden uit multiplex vervaardigd. Mar en Ronald, alle twee net van de LTS af, zijn ongeveer een half jaar elk weekend be zig geweest aan hun vakantie voertuig. Vader Tegelaar hielp af en toe ook mee. Vooral de lasWerkzaamheden zijn voor namelijk van zijn hand. Het vreemde vehikel is geschil derd in geel en blauw en zal vandaag als alles goed gaat op een camping ergens aan de ,kust staan. In hun 'bakkie' hebben zij hun campingspul len opgeslagen en ook hebben zij in het stuk bestelrenault een vaste kookinstallatie ge maakt. „Dat is even makkelij ker. Je zit mooi uit de wind en je hoeft niet op je knieën moeilijk te doen om wat te eten klaar te maken. Hoe ver we komen? We zien wel. Dat ding loopt als een gek en hij verbruikt nauwelijks diesel. Hij loopt ongeveer 1 op 25, dus veel geld aan vervoer zullen we niet kwijt zijn. Ik hoop al leen wel dat de politie niet moeilijk gaat doen. Toen we de traktor ophaalden werden we ook al aangehouden, maar d^e agent wist eigenlijk niet wat hij er nu mee aanmoest dus mochten we weer doorrij den. Ik hoop daarom maar dat ze ons die paar weken onge moeid laten en de boel niet in beslag nemen of zo iets, want dan is onze vakantie natuur lijk mooi naar de knoppen", aldus het tweetal. Een zwaar verzilverd miniatuur van het gerestaureerde Kurhaus sturen wij u graagtoe als u de kleine moeite doet niAiiwo'ahonn«« aan to brengen. '1 noteer m.i.vals nieuwe abonnee van de Leidse Courant Naam Adresj Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een miniatuur van het Kurhaus. Naam Adres Postcode/Plaatsf Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3