Consimienten somberder dan ooit Iraanse grenzen tijdelijk dicht DAMESMODE Wat? 600 goede en gezellige restaurants U t serveren het. Tourist Menu. XZ.6I1 neei Een drie gangen menu fl{npi* voor maar 13.75. voor 113,75? "auwenbo^n, Man met mes bedreigd Kraakpand Lisse gesloopt Onlusten in Miami Proefproces over zendantennes 27 MC ZtMm ^owwrnt Woensdag 16 juli 1980, 70e jaargang no. 21708 hekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - •redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122240 (18.00 tot 19.00 uur) - finementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60'cent. Film Film „In de zomer van 1936" om 19.50 uur op Ned. I en om 18.59 uur „Van gewest tot ge west". Op Ned. II om 18.59 uur praat- porgramma „Het paard van Troje" en om 22.10 uur mu- ziekspecial „Janis Ian Billy Preston". Meer zon Zonnige perioden en mogelijk een bui. Middagtemperatuur rond achttien graden. Zon op 05.36, onder 21.51 uur. Hoogwater Scheveningen 06.18 en 19.00 uur, laagwater 02.28 en 14.33 uur. Tweetal opgepakt namishandeling LEIDEN Twee Lelde- naars van 16- en 18 jaar, die gisteravond rake klappen uitdeelden aan een 38-jarige man en twee meisjes op de Breestraat, zijn gisteravond op de Korevaarstraat in Lei den door de Leidse politie opgepakt Ie twee jongers reden op een brommer over de Breestraat en sloegen de 38-jarige man om onbekende reden van zijn fiets. Ook zouden zij t\yee meisjes hebben geslagen. De Leidse politie heeft de jongens na verhoor weer heen gezon den. De bromfiets van de jon gens zou vermoedelijk ook ge- "olen zijn. r innwn Overal waar dit n r r hangt. De WV ISeStaaat... kent alle adressen. VERTROUWEN IN ECONOMIE BLUFT DALEN DEN HAAG De Nederland se consumenten zijn net zo somber over de economie als vlak na eerste oliecrisis in 1974. Erger nog; in die tijd her stelde het vertrouwen zich na een paar maanden, maar dat is nu niet het geval. Dit blijkt uit een enquete van de Cen traal Bureau voor de Statistiek die in mei werd gehouden. De sombere ver wachtingen van de Nederlanders wer den twee jaar geleden al geboren. Sindsdien zijn deze verwachtingen ten aanzien van de economie ih het algemeen en de eigen portemonnee in het bijzonder alleen maar duisterder geworden. Dit kwam heel duidelijk tot uitdrukking in hun oordeel over de vraag of het nu een juist moment is een éigen huis of duurzame gebruiks goederen aan te schaffen, Zestien pro- cept van de ondervraagden vond het in mei een goede fiid voor de aanschaf van duurzame gebruiksgoederen. In een vorige peiling in januari was dat nog 28 procent. Wat huizen kopen be treft was 85 procent van mening dat je daar op het ogenblik niet aan moest beginnen. In januari was zestig pro cent die mening toegedaan. Ook is de somberheid af te meten aan de „index van consumentenvertrou wen" een cijfer dat aan de hand van de onderzoeksresultaten wordt vastge steld. In mei was dat 65.0 en zo laag is het sinds 1972 niet meer geweest, al dus het CBS. Slacht offer van hitte en droogte Wekenlang al wordt een tiental staten in het zuid westen van de Verenigde Staten ge troffen door een hittegolf, die de tem peratuur overdag doet stijgen tot bijna 50 gra den Celsius en aan bijna 600 mensen leven heeft gekost. De twee cow boys op de foto rijden, In zuiden van Texas, langs het ka daver van een koe. In deze streek is het al veel langer erg warm en droog. In de afgelopen tien maanden is in totaal slechts vijf centimeter water geval len. Afghaanse hockeyploeg vermoedelijk geliquideerd MOSKOU De negentien hockeyers die tot de Olympische selectie van Afghanistan behoren, zijn vermoedelijk door partizanen vermoord. Dit is van Afghaanse zijde gisteren in Moskou bevestigd. Op 11 april verdween de nationale hockeyploeg op «weg van Moskou naar Kaboel, na een oefenwed strijd in de Sowjet-Unie. Afghaanse verzetstrijders zouden de spelers hebben ontvoerd om op die ma nier wraak te nemen op de voorgenomen deelname aan de Olympische Spelen in Moskou. f Op het ogenblik trainen nog 24 Afghaanse sportlie den in Rusland voor de Spelen die zaterdag begin nen. Zeven van de elf Olympische worstelaars heb ben na te zijn bedreigd het zekere voor het onzeke re genomen en zijn in Kaboel ondergedoken voor dat de rest van de ploeg naar Moskou vertrok. Geen haringen voor Zoetemelk MORZINE „Kakelvore" noemde Willy Albert! gisteren de tweehonderd nieu we haringen die hij had meegenomen naar Frankrijk voor de ploeg van Peter Post. Maar gele-truidrager Joop Zoete melk wilde deeondanks niet meedoen aan het haringhappen. Nu hij voor het eerst kans maakt de Tour de France te winnen, waagt hij zich niet aan rauwe vis. „Mij te riekant. Veronderstel dat er een Hollandse Oude tussen zit". De oplossing van vraag 20 van onze tourprijsvraag (Welke Nederlander arri veert in de 19e etappe Voreppe- St.Etienne?) moet morgenochtend voor 10.00 uur in ons bezit zijn. Voor de op lossingen van de extra vraag en de re bus is de inzendtermijn gesloten. OM SAMENZWEERDERS TE GRUPEN TEHERAN De Iraanse staatsradio heeft gistera vond bekend gemaakt dat de Iraanse grenzen te land, ter zee en in de lucht met on middellijke ingang voor 48 uur gesloten zullen zijn om te voorkomen dat Iranlërs die betrokken zijn geweest bij de staatsgreeppoging die vorige week aan het licht kwam, uitwijken naar het buitenland. De maatregel, bekend ge maakt door een presidentieel woordvoerder, kwam in de plaats van een eerder bulletin waarin had gestaan dat de grenzen voor een week zouden dichtgaan. Iran zal een klacht indienen tegen de landen die betrokken zijn geweest bij het militaire komplot dat vorige week ont dekt werd. Een woordvoerder van de Revolutionaire Raad deelde dat mee. Volgens de Tehran Times zou het Interna tionaal Hof van Justitie in Den Haag daarbii kunnen worden ingeschakeld. President Bani-Sadr heeft te gen burgers van Teheran ge zegd dat de staatsgreeppoging van vorige week niet had kun nen wórden ondernomen als de maatschappelijke achter grond er niet voor had be staan. „Als ons sociaal klimaat goed is, als onze economie in de goede richting gaat, als we de prijzen in de. hand hebben en drukken, als we de maatschap pij gezond maken en het leven aangenaam maken, dan is er geen reden tot samenzwering", aldus Bani-Sadr. Vrijgelaten gijzelaar wist niets van reddingspoging WASHINGTON De verle- den week vrijgelaten Ameri kaanse gijzelaar Richard Queen wist niets van de mis lukte poging van Ameri kaanse militairen om de gij zelaars te bevrijden. Dit heeft zUn vader gisteren in Wiesbaden, waar Queen wordt verpleegd, gezegd. Toen het onderwerp ter sprake kwam, reageerde hij volgens zijn vader zeer ver rast. In Wiesbaden werd gisteren tevens bekend, dat Richard Queen lijdt aan multiple scle rose, een chronische aandoe ning van het centrale zenuw stelsel. De eerste symptomen van deze ziekte werden in al december van het vorig jaar waargenomen. De artsen van Queen hebben goede hoop, dat hun patiënt in lichte mate en wellicht slechts tijdelijk aan multiple sclerose lijdt. In Was hington maakte minister van buitenlandse zaken Muskie be kend,, dat Richard Queen overmorgen naar de Verenig de Staten zal worden overge vlogen. LEIDEN De Leidse poli tie heeft gistermiddag twee Leiden aars van 20 en 18 jaar aangehouden die een 32-Lei- denaar met een mes hadden bedreigd. Het tweetal had mensen lastig gevallen in het winkelcentrum De Kopermolen. Zij maakten opmerkingen naar voorbijgan gers en zwaaiden daarbii ver vaarlijk met een mes. De 32- jarige Leidenaar pakte het mes van één van de jongens af en vertelde hen dat ze „maar be ter konden vertrekken". Kor te tijd later kwam het tweetal echter terug met een groter mes en bedreigde hiermee de 3?-jarige Leidenaar. De man kreeg echter versterking en de twee jongens namen de benen. De politie kon de twee jeugdi ge Leidenaare korte tijd later op de Broekweg aanhouden. Na verhoor op het politiebu reau mocht het tweetal weer riar huis. ederlanders rgen mp- nker Ierse baai NTRY BAY Na maar ;t 530 dagen ploeteren is de bergers van Smit-In- tionale te Rotterdam t de restanten van de rfnse supertanker Betel- die in januari vorig na twee explosies bij Ierse Bantrybay ver- zo goed als geheel bo- water te krijgen. Alle nden, 43 man, verlo- bij deze ramp het leven, ,ls zeven Ieren, werk bij de oliterminal in taai. de tanker, die in de baai erwrongen staal overge- en maar wel met de op- rlakte van een voetbalveld. IL, in volgende maand moet een klein deel worden ge- *f! jen en dan is het voor de ;ere van Smit grootste en ilijkste karwei ten einde, werk heeft echter wel het tn gekost aan de Neder- Ise bergingsinspecteur Pols. chnisch en individueel ft de berging zeer veel van en gevraagd", aldus »ren adjunct-directeur as Reinigert, die erop wees, de Nederlandse bergers nooit zoiets aan de hand gehad. Ui **£qrestanten van de trotse su- ker Betelgeuse Benzinedieven aangehouden NOORDWIJK Na een tip van een oplettende dame uit Noordwijk heeft de politie van Noordwijk vanacht drie jongens van 16-, 17- en 18 iaar uit Rees (Duitsland) op heterdaad kunnen betrap pen bij het stelen van bezine uit auto's. De politie kreeg de laatste tijd veel aangiften van benzine diefstallen. De jongens zijn voorlopig in verzekerde bewa ring gesteld- De politie onder zoekt of de drie Duitsers ook meerdere benzinediefstallen op hun naam hebben staan. LISSE Het kraakpand aan de Lissese Heereweg (nabij de Tuinbouwschool) dat op de nominatie staat om gesloopt te worden is kort geleden door de kra kers ontruimd. Eigenaar Forholte BV is gisteren be gonnen met de sloop van het gebouw op het terrein waar op korte termijn gestart wordt met de bouw van en kele bedrijfshallen. De leden van het Huisves tingscomité Bollenstreek die enkele maanden in het pand hebben gewoond, kraakten de woning een dag voordat in de gemeenteraad van Lisse een anti-kraakverordening zou worden aangenomen. Ze spra ken met de eigenaar af het pand te zullen verlaten als de bouw van de bedrijfshallen kon beginnen. In een later sta dium gaven de krakers te ken nen de woning niet vrijwillig te zullen verlaten. In kort ge ding werden de krakers even wel veroordeeld om het sloop- pand te ontruimen. Toeristenmen u: Water en brood AMSTERDAM De Amster damse politie heeft twee Lon- dense vrouwen (22 en 24 jaar) gearresteerd, die de afgelopen week in ons land voor 70.000 gulden aan gestolen cheques hebben verzilverd. Deze cheques waren in Engeland ontvreemd en werden in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam tegen geld ingewisseld. Ter legitimatie ge bruikten de vrouwen toeristen- kaarten, die op naam stonden van de eigenaars van de gestolen cheques. Die toeristenkaarten hadden ze weer aangevraagd met de cheques als legitimatie. Tientallen doden bij treinbotsing in Spanje MADRID Bij een ongeluk met een passagiere en een goederentrein in Noord-Spanje, even bui ten het station van Torralba del Moral in de pro vincie Soria, zijn vannacht zeker 20 mensen om het leven gekomen én meer dan vijftig gewond. Van de passagieretrein, de sneltrein van Barcelona naar Madrid die zou zijn ingereden op een stil staande goederentrein, werden de voorste wagons volledig vernield. Veel slachtoffers zaten dermate klem in de wrakstukken, dat snijbranders er aan te pas moesten komen om hen te bevrijden. Men vreest dat het dodental nog zal stijgen. Oorzaak van het ongeluk is waarschijnlijk de verkeerde stand van een sein, wat weer het gevolg kan zijn van een hevig onweer dat de streek gisteren eer der op de dag trof. door de Verenigde Naties 19 Organiseerde bijeenkomst 'jgi ar vrouwenrechten... HÊ ECMTOK .99! ï&G LOPEH niet zonder inciden ts hun streven eensgezind. MIAMI Bij ongeregeldhe den in dezelfde wijk van Miami waar twee maanden geleden hevige rassenonlus- ten woedden, Liberty City, zijn vannacht vijf politiea genten neergeschoten. Ter wijl zwarte jongeren met stenen en flessen gooiden, zette de politie de wijk vol ledig af. De gewelddadigheden braken gisterenmiddag uit, toen blan- e politiefunctionarissen twee verdachten van een roofover val probeerden aan te houden. Hierbij werd een van de agen ten door een kogel in de rug geraakt. Later op de dag en vannacht werden nog eens vier agenten beschoten. De au toriteiten verwachten niet dat de incidenten van vannacht de voorbode zijn van even heftige rellen als in mei. Wel zijn tal van voorbereidingen getroffen om aan eventuele noodsitua ties het hoofd te kunnen bie den. ALMELO De Almelose woningstichting „Beter Wo nen" wil met een proefpro- ces nagaan of een huurder van een woning die is aange sloten op het centraal-anten- nesysteem een 27-MC-anten- ne op het dak mag setten. Met dit proces wil „Beter Wo nen" het voor elkaar krijgen dat er landelijke regels komen voor deze zendantennes. Een probleem, dat volgens de wo ningstichting onvoldoende is onderkend bij het toestaan van zenden met een „bakkie" thuis. Vijftien huurders zijn door „Beter Wonen" gesommeerd de antenne voor morgen te verwijderen. Doen ze dat niet, dan spant de stichting een pro cedure aan bij de kantonrech ter. Deze moet vaststellen of het monteren van de bewuste antenne in strijd is met het. huurcontract. Hierin staat dat woningen die zijn aangesloten op het centraal-antennesys- teem, niet van particuliere an tennes mogen worden voor zien. Volgens de stichting is dat een regeling die in een he leboel gemeentes geldt. „Het is een algemeen probleem, want overal wordt het woud van 27- MC-antennes steeds dichter, Bergingsinspecteur Klaas Rei nigert (links) en bergingsleider Hans van Rooy.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1