oetemelk ontsnapt aan tourkoorts Peter Post moet radio inleveren Steve Ovett Ontspannen jiaar toptijd Tweede zege voor Nico Toussaint £eidóc0otnont tUSTDAG KOMT NET OP TIJD" Moeder Zoetemelk gepast trots op haar zoon Joop Ploeg Post niet in Nederlandse profronde Verstappen versterking zwemtop Tourprijsvraag in 24 etappes Hoofdprijs: weekend Parijs voor twee personen 'Uri I LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 JULI 1980 IRZINE Rond het mid- uur, toen het hotel van Post-equipe op de rustdag een mierennest begon te noefcen en steeds meer Neder- raaa ders er met de meest uit- lymolopende bedoelingen aan- rooiamen, lag Joop Zoete- antylk in zijn bed een sport- e dent te lezen. Buiten viel koude regen uit de grau- hemel en werd het weer minde Alpen steeds slechter, aaiyi trainen was geen spra- Zoetemelk had een uur- beneden in de hal van hotel met journalisten ees iraat en zich daarna op kamer terug getrokken de mededeling dat hij hajjir niemand te spreken 1 eis. Hij wilde aan de rust- dak een letterlijke betekenis i beven. Als hij beneden zou tjesp gebleven, was hij 's hefends waarschijnlijk al gedraaid. Want de Tour- segdörts heeft bij veel Neder- veeftders epidemische vormen denpgenomen. het dak van een nabijgele gen huis vormde zich een wit te laag. Sneeuw. „We gaan weer wat meemaken in de Al en", zei Zoetemelk, "maar ik ten er niet meer bang voor. Als Raymond Martin nog eens een goede dag heeft, pakt hij misschien twee minuten op mij terug. Niet genoeg om me te bedreigen, want er komt ook nog een tijdrit in Dijon, waarin ik normaal toch een minuut sneller ben". En direct daarna: Weet ie mand hoeveel Nederlanders er zondag in Parijs zijn?'. Hij gaf het antwoord zelf: „Als ik de berichten moet geloven zullen het er misschien wel 50.000 zijn". Assistent-ploegleider Jules de Wever liet weten naar huis te gaan. „Joop, ik ben ziek ge worden., Ik heb geen stem meer, als ik blijf ga ik er on derdoor. Ik kan niet meer te gen de spanningen op". Zoete melk: „Jammer, Jules, maar ie komt toch zéker naar Parijs? De Wever nam afscheid. „Die man heeft veel voor de ploeg gedaan, is het niet zonde dat hij net nu ziek wordt". Val Terug naar het fietsen. Hoe is het te verklaren dat Zoete melk na zijn val op de helling van Pra-Loup zondag zo'n voortreffelijke indruk mnaak- te en dat hij een dag later op de Galibier gelost werd? Zoe temelk: „Daar heb ik over na gedacht, natuurlijk. Ik heb zoiets dit nog eens meege- (maakt. In Parijs-Nice fietste ik altijd het beste op de Col Tur- bie bij Monaco. Daar was ik bijna niet te verslaan. Ik heb er zelfs sneller gereden dan Eddy Merckx in zijn beste tijd. Een paar jaar geleden viel ik, de dag voor de klim van de Turbie. Ik ging toen ook „te voet" de Turbie op. Kennelijk blokkeert mijn zenuwstelsel na een val. Dan treedt er door de schrik een verhoogde stof wisseling op. Deze rustdag is daarom net op tijd gekomen. Vandaag zal het leed wel gele den zijn Zoetemelk geeuwde. „Onge looflijk, ik slaap wat af. 's Avonds neem ik in bed de krant en dan kom ik alleen toe aan het bekijken van de foto's op de voorpagina. Eer ik een RIJPWETERING Rijpwetering, een kerk- dorpje ten Noordoosten van Leiden, is de ge boorteplaats van Tour de France vedette num mer één, Joop Zoetemelk. Negen jaar geleden verliet Joop de 'Rip', zoals het dorpje in de volksmond wordt genoemd, maar zijn ouders bewonen nog immer het fraaie huis in de scha duw van het café 'De Vergulde Vos'. De Rip pers zijn hem in de afgelopen jaren niet verge- de ontelbare prijzen die hij op zijn fiets in de wacht wist te slepen. De interesse van de kleine dorpsgemeenschap in 'zijn' beroemde wielren ner is na al die jaren niet in het slop geraakt. Er is dit jaar zelfs van een opleving sprake nu Joop Zoetemelk ontspant Morzine met het lezen van binnenblad kan openslaan, ben ik al weg. Ik ga nu maar weer een uur slapen, wat moet je anders met dit ellendige weer?" Beneden in het hotel was er bijna geen doorkomen meer aan. Kameraploegen, journa listen supporters, toevallige passanten, allemaal wilden ze de gele-truidrager zien. Maar die sliep al weer vredig in zijn afgeschermde kamer. Hoe an ders was de sfeer in hotel „Concorde", twee straten ver der, waar Hennie Kuiper ver bleef. Geen opstoppingen, geen supporters, slechts enkele belangstellenden. „In de sport MORZINE Er zijn problemen ontstaan ten aanzien van de deelneming van de ploeg van Peter Post met de mogelij ke Tourwinnaar Joop Zoetemelk aan de Ronde van Neder land. Raleigh heeft de profronde vier jaar lang gedomineerd. In 1976 won Knetemann, in '77 Pronk, in '78 Van de Velde en het vorig jaar Raas. Het geval wil nu dat de leiderstrui in de profronde van Neder land, die van 11 tot en met 16 augustus wordt gehouden, gespon sord wordt door een concurrerend rijwielmerk. Indien een lid van de ploeg Post de leiding in het algemeen klassement zou ne men, maakt hij reclame voor twee verschillende merken race- en sportfietsen. Dat is onmogelijk. Post verklaarde in Morzine zelfs van plan te zijn niet met een ploeg aan de proftour deel te nemen. De Britse sponsor stelt meer belang in de Ronde van Engeland, die tegelijkertijd wordt gehouden, volgens Post. Het is dan ook vrijwel zeker dat Joop Zoetemelk als kopman in de Britse ronde zal optreden. zich tijdens de rustdag in een (Franse) krant. wordt alleen naar de winnaar gekeken", zei Hennie Kuiper gelaten. „Ze geloven niet meer in mij., Als ik eerlijk ben, en dat probeer ik altijd te zijn, dan moet ik vaststellen dat ik deze Ronde niet meer kan winnen. Het ontbreekt mij aan macht. Joop heeft een betere ploeg. Hij heeft Van de Velde, die in de bergen voor hem het tempo kan maken. Hij heeft ook aan de basis meer talent dan ik. Zo liggen de feiten en ik kan er niet omheen. Toch meen ik dat ik in deze omstan digheden tot nog toe niet slecht gereden heb. Ik ben tweede, al vergeten de mensen dat misschien. Maar het blijft een grote prestatie tweede te staan in het klassement, enke le dagen voor Parijs". Hennie Kuiper weet nog niet voor welke ploeg hij het ko mend jaar gaat rijden. „Eind van deze week praat ik met Maurice de Muer, mijn ploe gleider". De Muer: „Ik weet niet wat onze directie wil. Ik zou graag met Hennie Kuiper doorgaan, ik weet dat hij in middels onderhandeld heeft met DAF, maar hij heeft nog niet getekend. Ik blijf er in ge loven dat ook Kuiper nog eens een Tour kan winnen. Wie had in Frankfort op Zoete melk gerekend? Ik had er geen honderd franken om durven verwedden. En nu gaat hij de Tour waarschijnijk winnen. Dat kan ook nog eens met Kuiper gebeuren, want hij is toch twee jaar jonger dan Zoetemelk". Joop kans heeft op dé prijs die er op wielerge- bied te behalen is. Het meest spectaculaire ere metaal, de bekroning van jaren afzien op het smalle zadel, winnaar van de Tour de France 1980. Dat kan je als rechtgeaarde Ripper na tuurlijk niet ongemerkt aan je voorbij laten gaan. Joop's pedaleren is het gesprek van de dag. De moeder van Joop doet echter nog geen voorbarig uitspraken. Ze heeft te vaak meege maakt, dat haar zoon op de tweede plaats ein digde. „Het is natuurlijk leuk, al die belangstel ling, maar Joop is nog niet over de finish in Pa rijs. Je zag het afgelopen zondag met die val partij, het kan zo gebeurd zijn". Het gezin Zoetemelk telt viif kinderen. „Ze vragen me wel eens „Joop hebt u zeker het meest lief", maar dat is zo'n onzin", zegt me vrouw Zoetemelk. „Ik heb vier zonen en één dochter. Kijk bijvoorbeeld eens naar die boe kenkast, die heeft een andere zoon van mij ge maakt. Nou, daar ben ik even blij mee als een overwinning van Joop. Het is te hopen dat hij heel thuis komt Zondag heb ik niet de directe tv-uitzending gezien, 's Avonds heb ik zijn val op de video gezien. Het bloed zag je uit z'n arm druppelen. Franci- ne (Joop's vrouw, een francaise - redvertelde me dat z'n arm gelukkig meeviel. Dat was een hele opluchting". Joop is de enige in het gezin die aan topsport doet. Een broer van hem is een enthousiast re creatief fietser, de andere broers voetballen en volleyballen. Mevrouw Zoetemelk pakt ook wel eens de fiets, maar noemt zich niet sportief. „Ik begrijp trouwens niet wat er zo leuk is aan dat fietsen. Ik vind er eigenlijk niets aan", aldus mevrouw Zoetemelk. „Hij heeft ook geen pret tig beroep. Hij is vaak van huis zijn vrouw en kinderen moeten dan alleen achterblijven. Door zijn vele reizen zie ik hem ook thuis erg weinig. Francine doet er alles aan om Joop te helpen. Dat is een enorme steun voor hem. Hij heeft een slecht voorseizoen gehad en boven dien nog een sleutelbeen op twee plaatsen ge broken. Met het al is hij nu wel voorzichtiger geworden. Hij heeft een vrouw en twee kinde ren waar hij aan denlten moet.. Nee, als Joop maar niets oploopt ben ik allang blij" BIERVILTJES Joop heeft twee kinderen van wie Karl, de oudste van zeven jaar, tijdens de Tour bij oma logeert. Zonder twijfel is zijn zoontje de meest trouwe fan van Joop. Nauwkeurig volgt hij de tour op de televisie. Het inventieve ventje houdt zelfs veelvuldig een Tour de France in De etalage van drogisterij Zoetemelk in Rijpwe tering is helemaal gewijd aan de successen van Joop. de huiskamer met behulp van bierviltjes. Op de rand van de viltjes zijn namen geschreven. Maas, Knetemann en natuurlijk zijn vader ko men op de kartonnen randen voor. Hij pakt dan het stapeltje beet en rolt de bierviltjes tege lijkertijd door de huiskamer. „Hinault, gooit hij altijd meteen omver. Dan kan die in ieder ge val niet winnen", aldus een trotse oma. „Hoe Karl het voor elkaar krijgt weet ik niet, maar het is altijd „Jopie wint, Jopie wint". Hij heeft het ook altijd over Knetterman. Francine zegt vaak tegen Joop dat hij meer Nederlands moet spreken tegen zijn zoontje. Hij vergeet dat nog al eens" NAAR PARUS Tal van Rippers maken al sinds vele jaren een tocht naar Parijs om Joop Zoetemelk bij de fi nish te juichen. Een evenement georganiseerd door een touringcar bedrijf uit het nabijgelegen Roelofarendsveen. Zaterdagmorgen om acht uur vertrekken de bussen naar de Lichtstad, volgeladen met supporters. Zij zullen proberen het behalen van de eerste plaats door Joop een extra feestelijk tintje te geven. Ook zijn er al plannen om Joop zo gauw mogelijk in zijn ge boortedorp te huldigen. Joop gisteren voor de radio: „Vorige jaren, toen ik steeds tweede werd, is dat ook gebeurd. Als ik nu win kan ik niet wegblijven. Ook al heb ik misschien eigen lijk geen tijd vanwege de vele criteria die ik straks moet rijden, ik zal dan hoe dan ook tijd maken Ondertussen hangen Joop's rennerstruien en bekers in de etalage van een ondernemend Rips familielid en handig zakenman, eveneens een Zoetemelk. Rijpwetering zindert onder Joop's tour. Mevrouw Zoetemelk: „Toch moet je niet denken dat alle Rippers zo meeleven hoor. Er zijn er genoeg die zeggen „Mijn zoon werkt ook hard". Ze hebben gelijk. HUIB HIKKE DRZINE Op de rustdag Morzine kwamen de ploe- 'iders weer bijeen voor n tweede vegadering (in- isief champagne) met de J .urdirektie. AÏs voornaam- *J punt stelde de Tourdi- :tie aan de orde dat het vgend jaar de meeste [%rts van de étapes bij het :ken van de dag zullen itsvinden, bijvoorbeeld zeven uur in de ochtend. >re e, aankomsten zullen dan id één uur in de middag Het blijkt dat op dat uur, alt hans in Frankrijk, de kijk dichtheid van televisiepro gramma's erg hoog is. De be slissing is ook genomen omdat de schrijvende pers de laatste jaren erover klaagde in tijd nood te komen, omdat de meeste aankomsten te laat op de dag plaatsvonden. Verder is de start van de étappes ver vroegd om de verplaatsingen van de renners en de rest van de karavaan in het middaguur te doen plaatsvinden. De be doeling is dat de renners, als zij met de trein over grote af stand vervoerd worden, zich eerst in hun hotels gaan ver frissen en eten, en dat daarna wordt afgereisd. Felix Levitan las tijdens de vergadering ook artikel 23 van het UCU-reglement voor dat transfers van renners naar an dere ploegen verbiedt voor ok tober. Met name de algemeen bekende overgang van de Belg Ludo Peeters (van IJsboerke) naar de ploeg van Peter Post (volgend jaar), had tot gevolg dat men aannam dat Peeters de Raleigh-renners wel eens de helpende hand zou kunnen toesteken in deze Tour. Post vroeg daarna zijn twaalf colle- gae-ploegleiders een hand op te steken als zij zich aan een dergelijk vervroegde transfer nog nooit schuldig hadden ge maakt. Onder grote hilariteit stak niemand een hand op. Liefst 67 renners werden in de rit naar Morzine beboet we gens overtredingen tegen het reglement. De Schoenmaecker kreeg voor het aannemen van de drinkbus 50 frank boete, plus 10 seconden straftijd in het klassement. Ook Ooster bosch, Knetemann, Jonkers, Lubberding en Van Vliet wer den beboet wegens het aanne men van drank toen dat ver boden was. De Fransman Ro ger Legeay, kamergenoot van Hennie Kuiper, werd negentig keer gestraft omdat hij zich naar de waarnemingen van de wedstriidcommissarissen ne gentig keer op de cols had la ten duwen door toeschouwers. Hij kreeg 15 minuten straftijd en 100 frank boete. Het laatste punt op de agenda was de verbinding die Peter Post volgens de wedstrijdcom missarissen heeft met de NOS- radio. Jan Court, voorzitter van de jury, vertelde: „Peter Post is altijd voortreffelijk op de hoogte van hetgeen er voor en achter het peloton gebeurt. Hij staat in verbinding met de verslaggevers van de NOS-ra- dio. Daardoor is hij bevoor deeld boven de andere ploe gleiders." Post verdedigde zich door te stellen dat hij een ge wone radio in zijn auto heeft, die iedereen kan aanschaffen. Jean Court heeft Post deson danks gevraagd deze radio uit de auto te verwijderen. „Doet Post dat niet", zei hij gisteren, „dan zie ik mij genoodzaakt een commissaris in zijn auto te plaatsen die voortreffelijk Ne derlands spreekt en die mij kan melden wat er in de auto van Post beluisterd kan wor den. s- III eal ILO Twee weken na de wereldrecords van Sebastian e (2.13,40 op de 1000 meter) en Steve Ovett (3.48,,8 op de jl) noteerde liet Bislett-stadion in Oslo zijn zoveelste we- d drecord. De 24-jarige Ovett egaliseerde op de 1500 meter terl t wereldrecord van zijn landgenoot Coe door 3.32,1 op de era okken te brengen. -3 act elf maanden eerder had Coe deze tijd in Zürich verwezen- t Z it. In honderdste seconden gemeten, wat in 1981 als maatstaf dt voor wereldrecords, was Coe sneller. Hij kwam in de Zwit- ini se stad destijds tot 3.32,03. Ovett noteerde in de Noorse stad rn 2,10 en deed zichzelf daarmee schromelijk tekort. n 1 Britse atleet uit Brighton had de toptijd van zijn rivaal zeker lerrbeterd als hij had nagelaten veertig meter voor de streep d- iendelijk naar het Noorse publiek te wuiven. Het gebaar te- hap nde de overmacht van Ovett^die op dat moment zijn belagers i i van zich had afgeschud. Thomas Wessinghage, de arts uit linz, finishte als tweede in 3.33,2, een verbetering met 1,2 se- 01 ide van zijn eigen Duitse record. John Walker werd derde. I n tijd van 3.33,4 toonde aan dat de Nieuwzeelander de terug- ;es g naar zijn oude prestatiepatroon heeft gevonden. 6- Nederlander Hans Koeleman verbeterde het nationale re- ri op de 3000 meter hindernisloop. De atleet van AAC uit Ne Amsterdam noteerde de tijd van 8.32,49, hetgeen ruim 0,8 secon de onder zijn oude toptijd (8.33,3 Sittard 1978) was. Tot dusverre had Koeleman in dit seizoen niet sneller gelopen dan 8.35,12. Deze tijd zette hij neer tijdens de wedstrijden om de Westathle- tic-cup, half juni in Winterthur. AMERSFOORT Het aar dige van Nederlandse kam pioenschappen zonder vedet tes is dat mensen, die vaak in de schaduw van grootheden hun slavenarbeid verrichten, nu de schittering van een kampioenschap ondergaan. Op de vierde dag in Amers foort waren de dagelijkse vier ere-medailles voor Berber Kamstra, Annemarie Verstap pen, Matthijs van Leeuwen en Gerard de Kort, terwijl ploe gen van HPC (Heemstede) en Zwemlust den Hommel (Utrecht) de estafette-prijzen opeisten. Heeft Annemarie Verstappen vanaf de eerste dag al bewezen een welkome versterking te betekenen in de smalle zwem top en Berber Kamstra al een aantal jaren eerder aangetoond erbij te horen, hetzelfde kan moeilijk gezegd worden van de heren-zomerkampioenen Matthijs van Leeuwen en Ge rard de Kort. Uitslagen finales: Dames: 200 meter vrije slag: 1. Ber ber Kamstra (Zwemlust/h) 2.05.77, 2. Yvonne van der Hurk (Zwemlust/h) 2.05.99, 3. Ineke Ran (DJK) 2.06.58. 400 meter wisselslag: 1. Annemarie Verstappen (BZC-s) 5.06.65, 2. Moni que Wildschut (Njord'59) 5.07.73, 3. Marijke de Groot (Zwemlust/h) 5.09.75. 4x 10Ó meter vrije slag esta fette: 1. Zwemlust/h (V.d. Hurk, De Groot, De Lange en Kamstra) 3.59.78 (nat.r). Heren: 100 meter rugslag: 1. Matthijs van Leeuwen (De Otters) 1.00.91, 2. Hans Kroes (HPC) 1.01.30 (nat. adspir. ree.), 3. Robin Schuyt (HPC) 1.02.06 (serie 1.01.06). 200 2.08.61 (serie 2.08.51). 3. Gerard Smit (Zwemlust/h) 2.09.27. 4x 200 meter vrije slag estafette: 1. HPC 7.57.90. 2. Zwemlust/h 8.02.42, 3. Steenwiik'34 8.07.78. (Van onze verslaggever) GRAVENZANDE Zo eentonig als het 1 u crsverloop van de Ronde van 's-Graven- nde was, zo zinderend was de finale van ni 88 Westlandse wielerronde. Ruim vijfen- ptig van de vijfenzeventig ronden lag het, rtet Ron den Boer, Arie Kamsteeg, Jan Rossem, Henk van Weers maximaal een Ive minuut voor op het peloton, dat wei dde te fietsea. Pas toen de laatste acht 'arte »nRc n Ive i ronden aanbraken, kwam er enige activiteit in de grote groep. Toen bleek dat de vier vluchters, die aanvankelijk ook gezelschap hadden van de voor eigen publiek rijdende Wiersma, te veel van hun krachten hadden gevergd en de kopmannen in het peloton slim gekoerst hadden. Nico Toussaint van De Markthof was de snelste van een groepje achtervolgers. Het was het tweede succes in korte tijd voor de ervaren Naaldwijker. Veertien dagen gelsden toonde Toussaint zich in de Ronde van Maas dijk ook de sterkste. De 32-jarige vleeshouwer, had geduldig op zijn kans gewacht en klopte Gerrie St. Nicolaas, Gerrit Pronk en Jan van Rossem in de eindsprint met een fietslengte. De renners legden de tachtig kilometer in 1 uur en 55 minuten af. In de laatste ronde kwamen Ron Borst en René Koppert ten val, als gevolg van een domme oversteekpoging van een westlandse dame. Eerstgenoemde liep een rugblessure op en Kop pert leek er met een armblessure minder ern stig aan toe. Uitslag: 1. Nico Toussaint; 2. Gerrie St Nicolaas: 3. Gerrit Pronk; 4. Jan van Rossem; 5. Willem Lugtenburg; 6. Arie Kam steeg; 7. Ron den Boer 8. Gerrit SolleveTt; 9. Henk van Weers; 10. Ben Langeveld. Verder vele andere prijzen, waaronder een rijwiel, een fotocamera en horloges. Spelregels: 1. dagelijks een vraag beantwoorden 2. in de laatste week een rebus oplossen 3. antwoord in open envelop zenden naar dagblad Leidse Courant, antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden (geen postzegel plakken) 4. op enveloppe duidelijk vermelden: Tourprijsvraag 5. inzendingen moeten uiterlijk 's morgens om 10.00 uur, op de dag waarop de vraag betrekking heeft, in ons bezit zijn. VRAAG21 ->g Welke renner wint de tijdrit van 31 km. 20e etap pe van vrijdag 18 juli INZENDER: Naam:.. Woonplaats:.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13