Openingscerem onie moet feest worden Rini Wagtmans en de manier om constant succes te kweken fïlswf1'5 MM» Arts Elzerman:„Gezicht op dom ADO maakt het zichzelf moeilijk f Diskwalificatie Freeh SPELEN „EPILOOG" VOOR WEGCOACH Kracht of pure snelheid cot geen onderwerp op IOC-congres FBO komt met rapport SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 JULI 1980 PAGINA Russische wielrenners houden van een reent parkoers maar in Moskou is het een en al bocht. MOSKOU De Olympische Spelen 1980 zijn voor wielercoach Rini Wagt mans zijn zwanenzang na drie jaar wielerarbeid. Zelf noemt hij het „de epiloog". In 1978 werd hij, naast Joop Middelink, aangesteld als wegcoach maar daar Middelink enkele maan den later afhaakte, stond Wagtmans snel alleen. Na de Spelen houdt ook van die enorme verantwoordelijkheid af. Het is niet meer te combineren met mijn dagelijks werk. Ik stef me alleen nog incidenteel beschikbaar als leider van een wielerploeg, die naar een of andere wedstrijd in het buiten land gaat" Wagtmans zag in de tijd dat hij als coach door het wielerleven ging heel wat ta lent onder zijn handen wegglippen: Bart van Est (gestopt), Bert Oosterbosch (prof), Jo Maas (prof), Theo de Rooy (prof), Jan van Hou welingen (prof), Ad Wijnands (prof) om maar enkele te noe men. Van de gouden tijdritploeg van de Niirburgring in 1978 is alleen Guus Bie- rings nog over. En toch was Wagtmans van plan om met die vier van West- Duitsland Moskou te halen. Wagtmans:„Je hebt in Nederland nu eenmaal te maken met een zeer varië rend gezelschap. Op één moment heb je vier goede amateurs, op het volgende zijn ze prof geworden. Als coach moet je steeds weer met anderen werken, terwijl er wel verwacht wordt dat je die in twee maanden voor het grote werk klaar- Samaranch: kans Moskou Nog één nachtje slapen en dan mag Juan Antonio Samaranch plaatsnemen in de meest protserige li mousine, die Moskou heeft te bieden. Als de zorgvuldig opgebouwde lobby van Oosteurpeanen en Latijnsamerikanen de Catalaanse zakenman/diplomaat niet op het allerlaatste moment in de steek laat, wordt hij één dag voor zijn zestigste ver jaardag de opvolger van lord Killanin als voorzitter van het Internationaal Olym pisch Comité. Zijn clan rekent op 38 stemmen, meer dan de helft van de in Moskou aanwezige IOC-leden. stoomt. Als je geluk hebt, kun je een ta lent een jaar bij je houden. Kijk naar Wijnands. In 1978 werd hij gevórmd, in '79 klapte hij in de laatste ronde van het WK in Valkenburg in elkaar en in '80 zou het ziin jaar moeten worden. Maar dan stapt hij een maand voor de Olym- Èische Spelen over naar de beroeps, 'aar word ik niet kwaad om, maar het is de realiteit waar je als Nederlandse coach mee te maken krijgt. Ook mijn op volger". „Het hóéft niet zo moeilijk te zijn, als de KNWU maar een andere lijn gaat vol gen. Dan is het succes, volgens mij, elk jaar gegarandeerd. Ik ben voorstander van het begeleiden van het talent vanaf de basis. Om dat te bereiken zul je een andere formule moeten bedenken voor de gastrennersverenigingen. Per district, zoals de schaatsbond dat heeft, zou een club vol talent moeten worden gevormd met aan het hoofd gewesttrainers, man nen die nu een gastrennersvereniging leiden. Zij moeten het talent opsporen, de eerste opleiding geven en dan door sturen naar het door de KNWU gevorm de centrale punt. Daar staat dan een coach, die zonder rancune van de zijde van de gewesttrainers een paar iaar met die knapen moet kunnen werken. Op die manier kweek je jaarlijks succes". Voor Rini Wagtmans is in deze dagen evenwel Moskou en de wegwedstrijden probleem nummer een. Een zwanen zang, die met goud bekroond zal nfoeten worden, maar dan zullen toch vooral de Russen (denk aan Olympia's ronde) ver slagen moeten worden. Wagtmans ge looft dat zijn coureurs daartoe een kans hebben. „Als het op puur fietsen aan komt, ziin de Russen niet te verslaan. Maar taktisch wel. En natuurlijk met een klein beetje geluk. Dat moet je altijd hebben, wil je kunnen winnen. Het par koers, waarop de individuele wegwed strijd wordt gereden, speelt een belang rijke rol. De renners zijn daar een beetje bang van. Dat moet ik er uit krijgen. M^ar inderdaad hoort dit circuit eerder in Disney World thuis dan bij Olym pische Spelen. Het is een attractie op zichzelf. Kapitanov, de Rus die het par koers ontwierp, zei tegen mij dat Russen niet van bochten houden maar het van lange rechte stukken moeten hebben. Nu, in dit traject zitten wel zestig boch ten. Het is aangelëgd op een stuk grond van vijf kilometer in het rond. Het is net een roetsjbaan". Mijlenver Bij zijn afscheid als wegcoach geeft Rini Wagtmans de KNWU nog een advies dat de moeite van het bekijken waard is. Een wel wat erg florissante voorstelling- van zaken, dat beseft Rini Wagtmans ook wel. Hij weet namelijk drommels goed dat de werkelijkheid van nu mij lenver van dat door hem geschetste idea le beeld ligt. „Hoe gaat het op dit moment in de prak tijk. Een-ploegleider ontdekt een ventje dat aardig kan fietsen. Dat kereltje is tot op dat ogenblik begeleid door zijn vader. Dan korpt er een ploegleider bij en heeft het ventje twee mensen die hem van ad viezen voorzien. Het knaapje blijkt in derdaad goed te kunnen wielrennen en krijgt dan contact met de KNWU-coach, begeleider nummer drie. Op die manier kweek je conflicten en die moeten dan uit de weg geruimd worden in de maan den dat het ventje het echte fietsen moet leren. En dat gaat natuurlijk niet". Het weer in Moskou van dat moment zal bepalend zijn welke vier Neder landse renners de honderd kilometer tijdrit op de weg zullen rijden. Van de zes kandidaten beschouwt KNWU- coach Rini Wagtmans Egbert Koer sen, Theo Ilogervorst en Guus Bie- rings de krachtpatsers, terwijl Adri van de Poel, Jac Hanegraaf en Johnny Broers meer in aanmerking komen voor de titel „flyers". Vandaar dat Rini Wagtmans op het laat ste moment zijn definitieve ploeg voor de honderd loodzware kilometers zal sa menstellen. Wagtmans gaat er van uit dat hij bij slecht weer de factor kracht de doorslag moet laten geven en bij redelij ke tot mooie weersomstandigheden een mixture van kracht en pure snelheid zal moeten samenstellen. De wegcoach re kende uit dat een tijd van 1 uur, 58 mi nuten en 30 seconden over de honderd kilometers in Moskou goud zal opleveren en een prestatie rond de twee uur zilver of brons Hij berekende dat 1 uur en 59 minuten voor de Nederlandse formatie haalbaar moet ziin, een gemiddelde van boven de vijftig kilometer. Gemakkelijker heeft Wagtmans het met de ploeg voor de individuele wegwed strijd. Vier renners mogen worden inge schreven en dat zullen zijn: Peter Win nen, Jac van Meer, Adri van de Poel en Jac Hanegraaf. Als reserves werden Theo Hogervorst en Johnny Broers op gegeven. MOSKOU - Iedere keer als dokter J.H. Elzerman, de arts van de Neder landse zwemploeg, met zijn tasje de wachtpost van het Olympisch dorp wil passeren, wordt dat tasje nauw keurig nagekeken. Zijn oorspiegel hoeft hij echter niet meer te demonte ren, sedert het moment dat hij daad werkelijk de oren van een soldaat aan een onderzoek onderwierp. „Die controle is helaas noodzakelijk", zegt de Haagse arts, „en net zo vervelend als destijds in Montreal, met dit ver schil dat die mensen daar nog konden lachen. Dat schijnt hier verboden te zijn. Daarom probeer ik het NOC-ad- vies zoveel mogelijk op te volgen en zet ook als het mij verveelt of irri teert het gezicht op dom." Dokter Elzerman bracht gistren een be zoek aan de laboratoria waar de urine monsters op verboden stoffen -zowel anabolen als stimulerende middelen- zullen worden onderzocht. Hij toonde zich geïmponeerd, want in totaal zullen daar tijdens de Spelen 2800 dopingon derzoeken plaatsvinden. Alles staat on der leiding van professor Beekett. Het is wel te hopen dat alles heel blijft. Het is geweldige apparatuur, maar als er iets stuk gaat, komend er grote problemen, want er zijn geen reserveonderdelen. MOSKOU - De openingsceremonie van de Olympische Spelen mag dan •officieel een sober karakter krijgen, de Russen doen er alles aan van het geheel toch een groot 'feest! te maken. Om de spanning er in te houden wordt er zelfs geheimzinig gedaan. Zo wordt er geen antwoord gegeven op de vraag wie de opening zal verrich ten. Met de opmerking „We hebben maar één regeringsleider" heeft de plaatsvervangend voorzitter van het organisatieécomité, de heer Coval, in het midden gelaten of premier Alexei Kosygin dan \vel partijleider Leonid Breznjev aan het woord zal komen. Desondanks kan rustig worden aan genomen dat de voorzitter van het Po litburo hoogstpersoonlijk in actie komt. Minder eenvoudig is het de namen in te vullen van enkele andere bij de opening betrokken personen. De olympische vlag zal door een naamloze atlete worden ge dragen, terwijl eveneens nog geen infor matie wordt verstrekt over de man trouw die de Olympische vlam mag aansteken. Over de andere zaken bestaat overigens geen twijfel. De opening wordt groots aangepakt. Tijdens de drie uur vergende voorstelling komen zestiendui zend mensen in beweging. Daarbij be vinden zich zeshonderd turners. Het zijn kandidaat-meesters in de sport in de leeftijd van negen tot elf jaar. In totaal worden er een nalf miljoen kostuums en rekwisieten gebruikt. Tijdens het opmar cheren van de deelnemers zullen inder daad geen volksliederen worden ge speeld. Er is gekozen voor marsmuziek. Hoewel Canada officieel op deze Spelen niet is vertegenwoordigd, zal een kleine deputatie uit Montreal de Olympische vlag overhandigen. Burgemeester Jean Drapeau ontbreekt echter op het appèl. Volgens de Russen overtreden de organi satoren van de vorige Spelen het olym pisch handvest niet omdat "er altijd een vertegenwoordiger mag worden ge stuurd". Tijdens de repetities voor de openingsceremonie In Moskou is er, tussen de buien door, af en toe ook tijd voor een dutje. MOSKOU Bij het aanhoren van d j vele onbenulligheden tijdens de pers i conferentie was het angstige vermoei den al gerezen. Zou het IOC helemaa i niet in de gaten hebben dat de olymi! pische beweging in een buitengewooi j ernstige crisis is geraakt? Het anti woord is, helaas, ja. De boycot, die d< i Olympische Spelen zowat halveert, li geen onderwerp tijdens de 83e zittinj van het IOC in Moskou, evenmitd wordt nagedacht over de wijze waaiw op de breuk misschien nog te lijmea valt. IOC-lid Cees Kerdel kon ziel niet herinneren, dat het onderwerp di afgelopen dagen ter sprake is gewees ii en een snelle blik op de agenda leer i de, dat zulks ook de komende dageit niet het geval zal zijn. Het gezelscha] li van louter heren Killanin had eis graag een dame bij gehad, maar da mocht blijkbaar niet houdt zich ber< zig met het verdelen van de baantjes het aanhoren van rapporten en hen uitstellen van beslissingen. g Regel 26, de beroemde of beter gezegc h beruchtste amateur-regel wordt weei c eens uitgebreid tegen het licht gehoudenpi Men discussieert of er voor moderne rit mische gymnastiek, plankzeilen, kunst* zwemmen en dames judo al dan geer olympische mogelijkheden- in Grieken land liggen. Een aardig idee, een studie 5 reis waard, maar meer ook niet voorlo pig. Cees Kerdel kan dat allemaal bes 'I begrijpen. De boycot heeft toch eigenlijk" zichzelf opgelost", zo vindt hij met eer verwijzing naar het grote aantal IOC-le-f den, dat ondanks alles toch maar geko men is. In het sfeervolle paleisje uit de Tsarentijd, waar alleen de beeltenis van" Lenin aan de gevel detoneert, maar het dienstbetoon nog volop aanweizig is wordt de stem van de gedupeerde atle ten niet gehoord. Het veiligheidskordon is ondoordringbaar. Zelfs voor degenen, die over heel wat betere papieren be schikken dan een eenvoudige sportman. De heren van het IOC voelen zich in Moskou best thuis. Vooral de ouderen, die over het algemeen genomen zeker niet van enige communistisoho of 6ocia-( listische sympathie kunnen worden verL. dacht. Voor de gouden badges boven he__ witten vaantje zwaaien de deuren wijc"~ open, rijden de limousines af en aan ei gebruikt de begeleidende Moskouse poli' tie de sirene, als er op de brede bouli vards, waarvan een speciale strook vrijgehouden, een lichte opstopping dreigt. Wie bij een dergelijke behande ling nog klaagt, is een zeurkous. De ouderen vallen niet onder de rege- y ling van 1965, dat men op 72-jarige leef tijd zijn zetel ter beschikking dient t stellen. Zij zijn voor het leven benoemt en oefenen dat recht in een enkel geva tot de laatste ademtocht uit. Eén mag et zelfs niet doodgaan: het Zuidafrikaanst lid Reginald Honey. Hij is inmiddels d<i_ 94 gepasseerd, maar nog altijd aanwezij in het besef dat zijn verscheiden het bre je ken van de laatste draad met het lancLg van de apartheid ten gevolge zou heb ben. De biologische wetmatigheid is et de oorzaak van dat de club sinds het be gin van het jaar van 89 leden terugviel op 86. Tijdens de zitting werden Franz- Jozef, de prins-regent van Liechtenstein^ en de Griekse vice-admiraal Pyrros Lap pas met zachte hand bewogen terug te treden. Zij waren de leeftijd der zêei sterken al lang gepasseerd. De oudste inL dienstjaren is thans Lord Exeter, die alT^ 47 jaar in het illustere college zetelt Aar het eind van het jaar valt er weer één weg, de Venezolaan Baracassa, die da> grens van 72 jaar is gepasseerd. Het res terende gezelschap móet nog maar een iaar in uitgedunde toestand doorgaan, zo heeft Lord Killanin beslist n 0 hl ilefl i (Van onze honkbalmedewer ker) DEN HAAG De inhaalwed strijd in de hoofdklasse tus sen ADO en Vax Kinheim kreeg gisteravond toch nog een enerverend slot Twaalf innings lang bleef de thuis plaat onberoerd. In de aller laatste beurt van ADO scoor de dan toch nog Bart Volke rijk de beslissende run: 10. ,derhalf uur. waren de eerste negen innings voorbij. Na twee uur en twintig minuten kreeg de ontmoeting bij het laatste licht dan toch nog zijn beslag. Toen was overigens al lang duidelijk dat alleen een „toevalstreffer" een van de twee clubs nog de overwin ning zou kunnen schenken. Beide slagpleegen hadden slecht kijk op de worpen van zowel Ferry Neuteboom als zijn opponent Steve Donovan. Eerstgenoemde beschikte over veel contróle en stond de Haarlemmers in hun twaalf slagbeurten niet meer dan vier hits toe. Voor Vax Kinheim verscheen alleen Frank v.d. Putten op het derde honk. Hij deed dat overigens na de enige „echte" dreun, die hem in één keer naar dat derde kussen hielp. Donovan reikte totaal tot 15—47 en dat zijn even eens sprekende cijfers. Toch verdiende ADO de win nende run in de twaalfde slag- beurt helemaal zelf. Bart Vol kerijk peuterde vierwijd los en kon richting derde honk na een honkslag van Berry Eij- gendaal. Op dat moment wa ren er al twee nullen, omdat Erik Volkerijk (als pinchrun- ner ingezet voor Rob Vakkers) en Harry Heikoop met een dubbelspel door Vax van de honken waren geplukt. Lou Halkema kreeg vervolgens twee slagballen van Donovan toebedeeld. De derde ver dween echter onder de vallen de derde-honkman Rob Knol in het linksveld. Volkerijk kon daarop het niet meer verwach te winnende punt scoren. Tevoren had ADO het zichzelf weer erg moeilijk gemaakt. In diverse situaties bleken de Haagse slagmensen niet in staat te voldoen aan de op dracht van coach Wapperom om een stootslag neer te leg gen. Daardoor sneuvelde bij voorbeeld in de elfde inning loper/Rob v.d. Valk tussen het derde honk en de thuisplaat. Ook het honklopen van de Hagenaars kon beter. Erg bont maakte de thuisclub het in de zesde inning toen zowel Frank van Rest als Van de Valk zich onnodig op de honken lieten uitmaken. Overige uitslagen in de hoofd klasse: Nikon HCAWAmstel Tijgers 04, Unique Giants Haarlem Nicols 35, Ola UWFeyenoord 103. Stand: Amstel Tijgers 2843, Kok Neptunus 26—38, Haar lem Nicols 2734, Unique Giants 2730, Fresh Up Quick 27—29. ADO 28—27, Nikon HCAW 26—25, Ola UVV 27— 21, Vax Kinheim 2818, Fey enoord 287. DEN HAAG Het bestuur van de FBO (de werkgevers organisatie in het betaalde voetbal) heeft gisteren de concept-nota „Minimumei sen deelname betaald voet bal" uitgebracht. In de nota i g^at het bestuur onder meer in op de eisen, die in finan cieel opzicht aan de clubs dienen te worden gesteld. In de concept-nota komen aan de orde: de deelnamelicentie, de sanering van de financiële positie van een club, toetreden en uittreden uit de betaald- voetbalcompetitie en de ba lanswaardering van de spelers en de daarbij behorende af schrijving. De leden van de FBO (de clubs) die de nota in middels hebben ontvangen, kunnen tot 17 augustus schrif telijk commentaar leveren aan het bestuur. Het uiteindelijke rapport zal in september ge reed zijn. Oefenwinst Feye noord MEYEL Feyenoord heeft gisteren zijn eerste oefen wedstrijd met ruime cijfers gewonnen. In het Limburgse Meyel ver sloegen de Rotterdammers de plaatselijke voetbalclub met 6-0. WARMOND Direct na de finish leek het erop dat Holland op de derde dag van de Kaagweek zijn eerste (kleine) overwinning op Friesland had behaald. Nauwelijks één uur later stond de Hollandse ploeg weer met lege handen. Een protest, ingediend we gens aanvaring, van de Fries Jappie Hettin- ga tegen Hollander Peter Frech werd door de protestcommissie gehonoreerd. Gevolg: Peter Frech werd gediskwalificeerd en kreeg veertien punten toegewezen. De her ziene uitslag: winnaar Friesland met 27,75 punten en verliezer Holland met 31 punten. Met nog één race te gaan is het verschil tus sen Friesland en Holland al opgelopen tot meer dan twintig punten. Een vrijwel on overbrugbare achterstand voor het Holland se Regenbogen-team. Windkracht drie uit noordwestelijke richting én droog weer waren de prima omstandigheden waaronder de derde ontmoeting Holland-Fries land op de Kagerplassen van start ging. Harrie Amsterdam, teamcaptain van de Friezen, pakte meteen de koppositie en stond die plaats niet meer af. Bij het ronden van de eerste boei werd Amsterdam gevolgd door Hein de Goederen, Peter Frech en Martin Heineke, drie Hollan ders. Een situatie die bij de tweede boei enigs zins was veranderd. Frech was teruggedrongen naar de tiende en laatste plaats, De Goederen had zijn tweede positie behouden en De Groot had de plek van teamgenoot Frech ingenomen. In het verdere verloop van de strijd waren er weinig positie-veranderingen te noteren. De op de tweede plaats varende Hein de Goederen wisselde in het laatste gedeelte van' de wed strijd met ploeggenoot De Groot van plaats. Vlak voor de finishlijn deed Frech nog een po ging de voor hem varende Puck de Vries te passeren. Die inspanning had succes en zorgde er mede voor dat Holland voor het eerst in deze Kaagweek een zege boekte. Een overwinning echter van korte duur. Hettinga's protest werd gehonoreerd en Holland kan zich al als verlie zer beschouwen. Skütsjsilen Het Sneeker skütsje heeft gisteren in het Friese Eernewoude, tijdens de derde wedstrijd van het Skütsjsilen, een voortreffelijke slag gemaakt. Jan van Akker, de man die weinig risico's neemt wist in de droogten, luwten, en engten van de Princehof zijn Sneeker Pan feilloos te manoeuvreren. Hij nestelde zich daarmee ste vig op de eerste plaats in het algemeen klasse ment. Voor Keimpe van der Meulen van de Woud send was het een pechdag. Ronde na ronde lag hij op kop, maar in de laatste rakken kwam hij in een luwte terecht en zakte af naar lagere re gionen. Verbitterd moest hij toezien hoe de bruine en witte zeilen aan zijn schip voorbij trokken. Lodewijk Meeter kreeg in de nauwe passages bij de Ulekrite en Volkertsloot de schrik van zijn leven. Op een gegeven moment moest hij reglementair wijken voor de andere schepen en stevende daardoor recht op het pu bliek af. Kinderen vlogen gillend uiteen. Ge lukkig keerde een steiger op het laatste mo ment de romp van zijn machtige schip. De uitslag was 1 Woudsend, 2 Zuidwesthoek (Rienk Zwager) en 3 Grouw (Joop Mink). KEES VAN HERPEN Sportwereld MONTREAL Marcella ker heeft de tweede ronde reikt van een internatio tennistoernooi in MontrealpL versloeg de Amerikaanse Lewis met 7-5, 7-5. TILBURG In de dl'di wedstrijd voor de inter! t competitie heeft Willem oh voor groep zeven met 4-3 ac gewonnen van Sion uit Z it. seriand. dt MOSKOU De techni se commissie van de intern 2,: nale turnbond heeft de n mumleeftijd voor deelner rb aan Europese-, wereld- ier olympische kampioenschajjnd verhoogd van veertien vijftien jaar. STUTTGART Tom 01 ld is in het internationale t n nooi van Stuttgart uitgesdég keld door Ilie Nastatse: 6- J ■d ati VANCOUVER De Ne landse ploeg onderwater! key is wereldkampioen gef den dank zij een zege val tegen Engeland. MOSKOU De internati le basketbalbond heeft b ten Zuid-Afrika als lid te r ren en de jonge Afrika qj staat Zimbabwe aan te nei GEESTEREN Johan Knd' heeft sinds gisteren de K schikking over een ni dj, paard: de negen jaar c ^aj bruine ruin Tomassa. Ufo j kan nu met vier paarden |VI nemen aan wedstrijden. rd(

Leidse Courant | 1980 | | pagina 12