odernisering kernwapens 'doorzetten Griekenland deelt in toeristische malaise Republikeinen tonen conservatieve gezicht Dure bescherming voor prominente Britten CHMIDT: vroot-Brittannië oopt nieuwe toomraketten oordaanslag op Israëlische inister mislukt Delegaties lopen weg voor toespraak van mevrouw Sadat Scheidsrechter doodge schopt door spelers AARTSCONSER VA TIEF GOLDWA TER ALS HELD BINNENGEHAALD r: UITENLAND AG LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 JULI 1980 PAGINA 11 uisk )NN Bondskanselier Helmut Schmidt a West-Duits land heeft gisteren zijn be* mergdheid geuit over de „aarzelende houding ch d sommige Westeuropese landen (bedoeld I din Nederland en België) enkele van de 572 itiejjnerikaanse Pershing II en kruisraketten l ge hun grondgebied te stationeren". Na een C. sprek met premier Werner van Luxem* hoctrg zei de Westduitse bondskanselier dat ig. Westeuropese landen hun beslissing het Ie drnarsenaal van de NAVO te modernise* nbiik niet mogen afzwakken nu de Sovjet* e vaie bereid is over wapenbeheersing te pra- u »elopen december nam de NAVO het besluit :e Dfouderde, in Europa gestationeerde kernra ten te vervangen door Pershing II en kruis- cetten en koppelde aan dit besluit een aan- isted aan Moskou over wapenbeheersing te pra* diMet de plaatsing van deze raketten zal in doo 3 worden begonnen. i shmidt, die twee weken geleden na bespre* i huigen met Russische leiders uit Moskou terug- ms ferde met een aanbod van het Kremlin met an (fcshington te gaan praten over beperking van in dknwapens in Europa, legde de nadruk op het -l' jang 'dat de NAVO er bij heeft te blijven bij i kernwapenbesluit, terwijl het bondgenoot- lap het Russische voorstel bekijkt en ook tij- e e is de besprekingen. ienc kunnen alleen serieuze besprekingen wor- i 55 den verwacht als voor de aanvang ervan en tij dens de gesprekken het Westen er geen twijfel over laat bestaan dat het zowel het eerste deel van het NAVO-besluit (modernisering kernar- genaal) als het tweede (aanbod tot onderhande lingen) uitvoert",aldus Schmidt. In Brussel heeft de Amerikaanse onderminister Warren Christopher gezegd dat de Verenigde Staten bereid zijn de voorbereidende bespre kingen met de Sovjet-Unie over het beperken van de in Europa gestationeerde'kernraketten voort te zetten. Die voorbereiding zal wel een enorme taak zijn. Christopher woonde gisteren een speciale zitting van de NAVO-raad bij. De VS staan op het standpunt dat dergelijke voorbereidende zouden moeten leiden tot on derhandelingen in het kader van SALT-III (over beperking-van strategische wapens). In een eerste fase zouden die besprekingen gecon centreerd moeten worden op de eurostrategi- sche wapens. Volgens Christopher rechtvaar digt het aanvaarden door de Sovjet-Unie van het NAVO-aanbod te gaan onderhandelen het besluit van de NAVO in december over te gaan tot modernisering van het kernwapenarsenaal. De Pravda heeft gisteren in een artikel over het opstellen van raketten in Europa het Sov jet-standpunt herhaald dat de Soviet-Unie be reid is het aantal SS-20-raketten te beperken op voorwaarde dat er geen „aanvullende" Ameri kaanse raketten worden opgesteld. (Van onze correspondent Roger Simons) otel NDEN De Britse Conservatieve regering van premier pleëatcher heeft besloten voor ruim twintig miljoen gulden .perikaanse Trident-atoomraketten te kopen. De eerste dent-raketten zullen in het begin van de jaren negentig j'erkfrden geleverd. De atoomwapens zijn bestemd om de oude /ooniaris-projectielen van de Britse atoomduikboten te ver namen. Tegelijkertijd heeft het Britse kabinet de bouw van <fr of vijf nieuwe onderzeeërs, waar vanaf de Trident moet len afgeschoten, aangekondigd. loot-Brittannië heeft evenals de Verenigde Staten zijn kern- a a' "Ipens volledig in de NAVO-kernmacht geïntegreerd. Alleen Huijmkrijk houdt zijn nucleaire wapens buiten de NAVO. stal «iieuwe atoomduikboten voor de lancering van de Trident* ien letten zouden in Groot-Brittannië moeten worden gebouwd, lublfcr het ontwerpen en van stapel laten lopen van een nieuwe „Hcderzeeër staat ongeveer tien jaar. Alle duikboten zullen wor- lastfa bewapend met zestien raketten, die elk acht onafhankelijke Jsijv»ornkoppen gaan dragen. Groot-Brittannië bezit momenteel hi*r Polaris-duikboten, elk bewapend met zestien raketten. Te- ;nsbi| 1992 zijn die oorlogsbodems versleten ^n hun projectielen naaHkomen verouderd. Het bereik van de Trident is bijna twee ^ial zo groot als het bereik van de Polaris en de acht kernkop- kunnen afzonderlijke doelwitten bestoken, k het gebruik van de Trident-raketten zal, evenals met de laris het geval is, een beslissing zijn van het NAVO-opperbe- L De socialistische oppositie in het Britse parlement is gekant len de aankoop van zeer kostbare Tridents. Premier Thatcher haar minister van defensie, Francis Pym, wezen dit argu- nt van de hand door erop te wijzen, dat 70 procent van de lerstjdent-uitgaven bestemd is voor de Britse industrie, wat de bewfkverschaffing ten goede zal komen. afsti r AVIV De Israëlische lt „ubeime dienst heeft giste- fi Hoi iceven Palestijnse Ara* 0 narren gearresteerd die een irdaanslag hadden be- e an iUnd op de Israëlische mi lter van Landbouw, Ariel restapn, de ontwerper van 1 controversiële nederzet- I: Oefenprogramma op de Fr Israël bezette westelij* Jordaanoever. Een orga- latie die zich noemt Ara- Ch Bevrijdingsfront LA) heeft in Beiroet be* ~~hd gemaakt verantwoor* ÜVAVa(ijk te zijn voor de samen- en. mering tegen de minister, e en izeven mannen die afkom- 'f 8) waren uit de Gaza-strook, rk vcjden al enige weken gele- gearresteerd. Volgens het stond de operatie op het it van slagen toen het Is- lische leger erin slaagde de itijnse revolutionairen munitie opgeraakt was, te neesteren. een bombardement van de door Israël gesteunde rechtse militie op het Zuidlibanese stadje Nabatiyeh zijn gisteren twee mensen om het leven ge- komenen zeven gewond ge raakt. Nabatiyeh is in handen van linkse Libanezen. In Kairo hebben Egyptische en Israëlische afgevaardigden gisteren drie dagen.van vrij wel vruchteloze besprekingen over Palestijns zelfbestuur af gesloten met een openbare re detwist over de status van Je ruzalem. De volgende ronde zal bestaan uit een bijeenkomst van juridi sche deskundigen op 27 juli in Alexandrië. De Arabische landen hebben om een spoedzitting van de Veiligheidsraad gevraagd waarin zij een resolutie in stemming willen brengen die een tijdschema vaststelt voor de terugtrekking van de Israë lische troepen uit de bezette Arabische gebieden. AMERIKAANSE OOGGETUIGEN: „Geen 148 maar 2.000 doden in Kwangju" STOCKHOLM Twee Ame rikanen die gedurende twee jaar in Zuid-Korea hebben ge werkt, hebben gisteren in Stockholm verklaard dat bij het neerslaan van de opstand in de Zuidkoreaanse stad Kwangju, eind mei, minstens 2.000 doden zijn gevallen en geen 148, zoals de regering in Seoel officieel heeft gezegd. Volgens het tweetal, dat zegt ooggetuige te zijn geweest, is het hoge aantal slachtoffers mede te wijten aan de „buiten gewoon hardvochtige" manier waarop het leger bij het her stellen van de orde optrad. „Queen-mum" wordt 80 De populariteit van de Britse „Queen-mum" (Elizabeth I) blijkt die van haar dochter (Eliza beth II) nog steeds ver te overtreffen. Dat bleek ook gisteren, toen in de St. Paulska- thedraal in Londen een dankdienst werd ge houden ter gelegenheid van de 80e verjaardag van de koningin-moe der de echte ver jaardag is overigens pas op 4 augustus. In de Britse hoofdstad waren naar schatting 250.000 mensen op de been om de „Queen- mum" tijdens een rij toer door de stad toe te juichen. Ook toen de koninklijke familie later op de dag op het bal- kon van Buckingham Palace verscheen, werd de „jarige" geestdriftig begroet. Kort voordat zij op het balkon van het paleis verscheen, werd in een van de kamers deze foto van moeder en dochter genomen. De Britse vorstin lijkt de belangstelling die een van de koninklijke hon den voor haar knieën heeft niet zo te kunnen waarderen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het kost tegenwoordig meer dan acht miljoen gulden om de Britse ko ninklijke familie, alle leden van de rege ring en andere prominente figuren dage lijks te beschermen tegen mogelijke aan slagen. De veiligheidsmaatregelen en hun hoge kosten zijn scherp toegenomen sinds de moord afgelopen jaar op Airey Neave, een bekende conservatieve politicus, in Westminster, en op burggraaf Mountbat- ten van Birma, in de Ierse Baai van Done gal. Lord Mountbatten was een oom van de Britse koningin. Niet alleen mensen, ook gebouwen worden sterk bewaakt. Veel agenten zijn belast met de bescherming van openbare gebouwen, pa leizen en ambts- en privéwoningen. Van sommige gebouwen heeft men ware vestin gen gemaakt. De regering van mevrouw Thatcher heeft het standpunt ingenomen, dat desbetreffende maatregelen en uitgaven on vermijdbaar zijn en dat zij niet verminderd kunnen worden zolang het risico van IRA- aanslagen blijft bestaan. Tien jaar geleden bleven de in Groot-Brittan nië gebruikelijke beschermingsmaatregelen beperkt tot de meest prominente leden van de koninklijke familie, de premier, en de mi nister van binnenlandse zaken. Vandaag de dag wordt elk lid van de koninklijke familie speciaal beschermd. Dit geldt ook voor een groot aantal (gewezen) ministers en andere bekende politici. Al deze mensen kunnen overigens in zekere mate zelf beslissen over de omvang van de bescherming, die zij nodig vinden. In de meeste gevallen proberen zij het zo te regelen, dat hun privéleven zo wei nig mogelijk gehinderd wordt. En geen enke le prominente Brit, zelfs niet koningin Eliza beth, wordt in het openbaar even omvangrijk beschermd als de Amerikaanse president. OPSCHUDDING OP VROUWENCONFERENTIE KOPENHAGEN Op de tweede dag van de wereld vrouwenconferentie in Ko penhagen hebben pro-Pales tijnse delegaties voor op schudding gezorgd door de zaal te verlaten toen me vrouw Sadat, de vrouw van de Egyptische president, het spreekgestoelte betrad. On der hen bevonden zich alle Arabische en communisti sche landen, behalve China. De Palestijnse vertegen woordigster Leila Khaled verklaarde later dat de actie niet tegen mevrouw Sadat persoonlijk was gericht, maar bedoeld om te protes teren tegen het „verraad aan de Palestijnen" dat Egypte had gepleegd, door de ak koorden van Camp David te ondertekenen. In haar toespraak zei me vrouw Sadat dat de conferen tie in het belang is van de wereldvrede, vooral in Zuid- Afrika en in de door Israël be zette gebieden. Volgens haar worden „de Palestijnse vrou wen, individueel en binnen het gezin,* in hun waardigheid en toekomst diep getroffen" door de Israëlische bezetting. Zij sprak de hoop uit dat de door Egypte begonnen bespre kingen met Israël zullen lei den tot een „rechtvaardige en volledige vrede" voor alle vol keren in het Midden-Oosten. Zij oogste met haar toespraak veel bijval van de overgeble ven delegaties. In Kopenhagen heeft de Iraanse delegatie gesproken met de Amerikaanse feministe Bella Abzug over de mogelijk heid om een „mars van moe ders" te organiseren, om de betrekkingen tussen de Vere nigde Staten en Iran te verbe^ teren. Mevrouw Abzug steldé voor dat de Amerikaanse vrouwen zouden proberen om president Carter ertoe te be wegen zich niet langer met het interne Iraanse beleid te be moeien. In antwoord daarop beloofde de Iraanse delegatie een vrouwendemonstratie te organiseren, maar legde er sterk de nadruk op dat het probleem van de Amerikaanse gijzelaars een zaak is van de beide regeringen en dat Iran de uitlevering van de ex-sjah blijft eisen. LAWINE VAN AANVRAGEN Onduidelijkheid over KNIL-geld DEN HAAG Er bestaat grote onduidelijkheid over de vraag wie van de oud- KNIL-militairen wel en wie niet in aanmerking komen voor de eenmalige uitkering van 7500 gulden waartoe de Tweede Kamer vorige maand heeft besloten. Onduidelijk is met name hoe lang de gevangenschap moet hebben geduurd om voor uit kering in aanmerking te ko men. Op Binnenlandse Zaken denkt men aan zes maanden, de organisaties van oud- KNIL-militairen houden het op drie. Vaagheid eveneens over er de rechten van oud strijders die wel hier gewoond hebben, maar inmiddels naar het buitenland zijn vertrok ken. Veel zal afhangen van de vraag hoe lang zij in Neder land verbleven hebben. EL MOLINO Horacio Albar, een Argentijnse voetbal scheidsrechter, is tijdens een vriendschappelijke wedstrijd in El Molino, 1250 kilometer ten noorden van Buenos Aires, door ontstemde spelers gedood. Bij het begin van de tweede helft vielen verscheidene voetbal lers de 26-jarige arbiter aan. Zij schopten en sloegen hem. Albar bezweek onder het geweld, voordat een aantal toeschouwers hem kon bevrijden van zijn belagers. Acht jaar geleden vond een scheidsrechter onder vrijwel gelijke omstandigheden de dood, toen hij een vriendschappelijke ont moeting in Cordoba leidde. Robert Price uit het plaatsje Grundy In de staat Virginia ver scheen gisteren op de Republikeinse conven tie. getooid met de vele stickers, waaronder verschillende van Nixon, die hij de afge lopen jaren verzamel de. Franse specialist voor ex-sjah CAIRO Een Franse spe cialist is gisteren naar Cairo gevlogen om daar de ex-sjah van Iran te opereren. (Van onze correspondent Dick Toet) DETROIT Als er nog twijfel mocht bestaan over de koers die de Republi keinse partij onder Ronald Reagan gaat varen, dan is die gisteren wel weg gevaagd toen op de tweede dag van de partijconventie in Detroit Barry Gold- water, de man die in 1964 de president- race tegen Lynden Johnson verloor, werd binnengehaald als een verloren zoon. Goldwater werd in '64 ook bin nen zijn eigen partij als té conservatief beschouwd. Gisterenavond echter werd de bejaarde senator, onder luide toejui chingen, aangekondigd onder het mot to „eindelijk na zestien jaar zijn de Goldwater-principes weer in ere her steld". Twee maal gisterenavond gingen de Re publikeinen nog harder tekeer. Dat was toen mevrouw Reagan even haar hotelsui te verliet om een kijkje te nemen in de conventiehal en toen tegen het slot van de tweede dag Jack Kemp op het podium verscheen. Kemp, een even jonge als con servatieve afgevaardigde uit New York, werd tot voor kort door velen als te be houdend beschouwd om kans te maken op een eventueel vice-presidentschap. Maar zijn aanhangers, strategisch verspreid over de hal, deden hun werk voortreffe lijk. Borden met „Reagan-Kemp" gingen overal omhoog en het duurde voor en na Kemps redevoering minuten lang voordat de orde weer enigszins was hersteld. Als het waar is dat Reagan nog steeds geen definitieve keuze heeft gemaakt inzake zijn „running mate", dan heeft Kemp een zeer indringende sollicitatie ten beste ge geven. Maar ondanks de explosies van Republi keinse vreugde sluipt de verveling steeds nadrukkelijker de conventiehal binnen. Het voortdurend in steeds gelijkluidende toonaarden afkondigen van de noodtoe stand, met daaraan gekoppeld een onaf wendbaar miraculeus herstel onder Repu blikeinse vlag, begint op de slaap-, lach- Maar de meerderheid van de gedelegeer den die Ronald Reagan morgen zullen „kronen", blijven tevredenheid uitstralen. Volgens een onderzoek van een Detroitse krant is dat niet zo vreemd, omdat 98 pro cent van hen blank is, 40 procent een in komen heeft van boven de ton, 75 procent protestant is en er slechts van de gedele geerden vrouw is. Ondanks alle harde uitspraken bliiven er overigens genoeg vraagtekens bij het be leid van reagan, wanneer hij in november zou worden gekozen. Richard Allen, Rea- gans adviseur voor buitenlandse aangele genheden, gaf gisteren een speciale pers conferentie, waarop hij zich voornamelijk bepaalde tot de uitleg dat over sommige zaken nog geen duidelijk standpunt is be paald en dat informatie over andere za ken te vinden is in een interview op pagi- na 28 van de Washington Post van 27 mei, dan wel in andere eerder verstrekte ver klaringen. (Van een onzer verslaggevers) HAAG/ATHENE Het slechte r in geheel West-Europa en de daar toe genomen belangstelling voor ne en zonige vakanties, komt niet al- i de Spaanse en Italiaanse toeriste den, maar ook de Griekse uitstekend ■tnenteel sterk verstoorde Griekse toe- -—^tische balans nog enigzins in even- muofht brengen. En dan blijft nog de nag of de cijfers van vorig jaar kunnen Hen geëvenaard. inmiddels beruchte economische terug- ig is dus niet aan Hellas' toeristenindu- voorbij gegaan. Dit is al te merken op Joegoslavische wegen, die de afgelopen jaren miljoenen Nederlanders, Duitsers en andere Westeuropeanen naar de Griekse zon voerden. Momenteel zijn die wegen nog leeg. Het aantal passerende Nederlandse toeristen kan op sommige dagen op de vin gers van één hand worden geteld. Helemaal juist is het beeld dat de Joegoslavische we gen geven overigens niet, omdat veel toeris ten de overtocht vanuit de Italiaanse steden Ancona, Bari en Brindisi lijken de verkie zen boven de honderden kilometers lange weg door Joegoslavië. Maar ook in Griekenland zelf wijst alles erop, dat de toeristen dit jaar een minder verre vakantiebestemming hebben verko zen. Zo blijkt de grote EOI-camping in de buurt van Thessaloniki, in deze tijd meestal voor driekwart gevuld, bijna leeg. Ook de camping bij Patras, voor veel landgenoten die zich vanuit Italië laten overzetten een geliefde pleisterplaats en in deze weken doorgaans tot op de laatste plaats bezet, is verlaten. Andere campings in Griekenland bieden hetzelfde beeld: de een halfvol, de ander op wat Hollandse „rugzakkers" na leeg. Niet slechts de campinghouders klagen, ook voor de hotels is het seizoen tot nu toe slecht verlopen. Door de stijging van de hotelprij- zen (hier en daar zelfs met driehonderd pro cent) blijven niet alleen de buitenlanders, maar ook de Grieken zelf weg. Degenen die anders hun vakantie op de eilanden door brachten, zagen zich vooral door financiële oorzaken genoodzaakt om minder ver van huis een plaatsje te huren op een goedkope camping. En deze malaise laat niet na zijn invloed te hebben op de omzet van terrassen en restaurants. Voor deze laatse categorie komt daar dan nog eens bij, dat veel Grie ken zijn afgestapt van de gewoonte om op zijn minst twee maal in de week buitenshuis te eten. Een bezoek aan een van de talrijke restaurants kan er nu nog hoogstens één of twee maal in de veertien dagen van af. Voor de teruggang in het buitenlandse toe risme is - bijna vanzelfsprekend - de benzi neprijs (normaal 1,70; super 1,91) de voor naamste schuldige, hoewel de laatste prijs- drachme. Daarnaast hebben met name in de Westduitse pers veel berichten de ronde ge daan, dat de brandstofvoorziening in Grie kenland deze zomer ook voor de toeristen grote problemen zou opleveren. Voor Grie ken mag dan gelden dat zij van elke twee weekeinden er één hun auto moeten laten staan; voor de buitenlanders lijkt ar op het terrein van de brandstofvoorziening voor alsnog geen vuiltie aan de lucht Bij het Grieks Verkeersbureau in Amster dam geeft men toe, dat de ontwikkeling van het toerisme in Griekenland momenteel nogal te wensen overlaat. Toch heeft men goede hoop dat de plotseling op gang geko men vakantiestroom opvallend genoeg meer auto- dan vliegvakanties de scherp ste kantjes van de toeristische malaise zal kunnen afslijpen. De conclusie lijkt daarom gewettigd, dat mooi weer en hélder water de pijn van de hoge bezineprijs niet geheel kunnen verzachten. Maar daarnaast heeft het Griekse klimaat, zeker met het koude, natte en troosteloze weer van dit moment, nog altijd zoveel aantrekkingskracht dat ve len zich zonder veel morren net extra finan ciële offer dat een reis naar de zon vraagt, getroosten. Lagere tarieven KLM in Europa SCHIPHOL De KLM komt dit najaar met goedkope vlieg tickets naar Parijs en Londen, en later mogelijk naar andere bestemmingen. Tegelijkertijd komt er verschillende lijnen binnen Europa een zakenidas- se. De prijs daarvan ligt tussen een eerste klas en een eco nomy-ticket. Ook zal het ver trekken op minder aangename tijden ('s-morgens vroeg en 's- avonds laat) door prijsverla gingen aantrekkelijker wor den gemaakt. Een en ander is gisteren meegedeeld daor pre sident-directeur Orlandini van de KLM. Onrust in Zuid-Afrika houdt aan JOHANNESBURG Duizen den zwarte bouwvakkers zijn gisteren van het terrein van de nieuwe synthetische olie- centrale van Sasol, de Zuid- afrikaanse oliemaatschappij bii Secunda naar huis gestuurd vanwege de heersende onrust. Een woordvoerder van Sasol heeft dit meegedeeld. Maandag braken er op het fa brieksterrein onlusten uit, waarbij een blanke werkne mer omkwam en verscheidene auto's in brand werden gesto ken. Volgens de politie is de blanke overleden aan hoofdwonden, die hij op had gelopen toen de auto waarin hij. zat met stenen werd bekogeld. De politie gaat er van uit, dat het niet de op zet was de man te doden. Vol- i Sasol 1 nemers ziin auto in brand had den gestoken. Zuiveringen in Zuid-Korea SEOEL De Zuidkoreaanse regering heeft gisteren de grootste lui veringscampag ne aangekondigd, aie ooit in het overheidsappasraat in Seoel is gehouden. De minister voor binnenlands bestuur verklaarde, dat 4.760 functionarissen van ministe ries en administratieve orga nen, in het kader van een „of ficiële zuiveringscampagne", werden ontslagen. Zij zouden zich hebben schuldig gemaakt aan corruptie en inefficient werken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11