foidóe (Souna/nt Krakers kunnen straks wettelijk worden aangepakt ©Lsstallo &v Adviseurs voor onderwijs aan buitenlanders Libië spekt Billy Carter S Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken ettingen als tra beveiliging treincoupé's Tientallen gewonden bij explosie in Kopenhagen Voor bouw en interieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541 Keukens - open haarden - tegels - sanitair - alle verbouwingen skersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hailewas edacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorgino: tel. 071-122248 (18 00 lol 19 00 uur) lemenlen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Dinsdag 15 juli 1980, 70e jaargang no. 21707 Zon Perioden met zon en overwe gend droog. Middagtempera- tuur ongeveer 19 graden. Mati ge wind uit noordwest tot noord. Morgen zon op: 5.36. Laagw.: 21.51. Schev. hoogw.: 6.18 en 19.00 uu. Laagw.: 2.28 en 14.33. Brazilië-reis Paus „Brandpunt" om 21.15 uur op Ned. II over de Brazilië-reis van Paus en om 21.40 uur do cumentaire „Leven op aarde". Op Ned. I om 18.59 uur „Cam ping 1980" en om 21.55 uur do-, cumentaire „Jacht naar het Olympisch goud". jnschepen aflieten lt. ind veiliger HAAG Minister w-hman (verkeer en wa- fl'aat) zal binnenkort de "J ijen die met passagiers- »}ien op de Rijn varen klem verzoeken de Iveiligheidsvoorschrif- Pftorgvuldig na te leven. er zal hij de Nederland- ,n immissaris in de inter- W inale Rijncommissie laals wijzen op de in gevallen brandgevaar situaties. 'inister sluit zich hiermee w 'ij de kritiek van de Arn- 9j|e brandweercommandant Deze was na een on- fek tot de conclusie geko- dat de voorzieningen aan I van de ongeveer 60 Ne- ndse Rijnpassagierssche- om brand te voorkomen lig te ontdekken, volko- - onvoldoende zijn. KABINET STUURT ATTACHE'S OP PAD (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad zal op drin gend advies van minister Pais van Onder wijs bij wijze van proef twee speciale onder- wijsattache's aanstellen op ambassades in het Middellandse Zeegebied. Deze attaché's krijgen tot taak contacten te leggen met het onderwijs in die landen, waaruit grote groe pen anderstaligen in ons land afkomstig zijn. Het kabinet hoopt hiermee een deel van de problemen weg te nemen, waarmee buitenland se kinderen en ouders te maken krijgen bij de overgang naar het Nederlandse onderwijssys teem. Na de proefperiode van twee jaar wordt beslist of ook in andere landen dergelijke atta ché's moeten worden aangesteld. Minister Pais van Onderwijs voert overleg met Buitenlandse Zaken over de technische kant van de zaak. Hij zei te verwachten dat nog dit jaar de twee nieu we attaché's aan het werk kunnen gaan. Er is echter nog niet beslist in welke twee lan den de beide attaché's worden geplaatst. Voor de hand liggen Turkije en Marokko, omdat gro te groepen culturele minderheden in Nederland uit deze landen afkomstig zijn. Beide landen bezitten tevens een grote achterstand op onder wijsgebied en de kinderen hebben grote moeite met de overgang naar het onderwijssysteem in Dns land. Prominenten in de Tour Mfniifer-president Van Agt was gisteren in de Tol» de Trance de spe ciale gasf van ploeglei der Pefer Poet Hij volgde de renners in de zware etappe near Moraine. Voor het begin van de rit sprak hij de Nederlandse kampioen Johan van de Velde neg wat moed in (tie toto). Onder de dui zenden Nederlanders die elke dag weer langs het parcours staan om vooral Joop Zoetemelk aan te moedigen wae gisteren ook Willy Alberti. De Am sterdamse zanger kwam niet met lege handen naar de Tour. Voor de coureurs had hij 200 ha ringen meegebracht Slechte twee deelnemers aan onze Tourprijsvraag hadden juiat voorspeld dal de Belg Johan de Muynck gisteren in de zeventiende etappe van de Ronde van Frankrijk de top van de Col du Ga bbier ets eerste zou be reiken. T-shirts gaan naar P. Kraan (Hoogroo ds) en G.H. Blikman (Lei den). voor vraag 19 (Op welke plaats eindigt Joop Zoe temelk in de achttiende etappe ven Moraine naar Prapoutel?) moeten ui- Belangstelling van minister-president Van Agt voor Johan one'bezii°zi!n 1° van de Velde, kort voor de start van de zeventiende etappe. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.30 uur nummer 070-469522 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Turkije: 1400 slachtoffers politiek geweld ANKARA De afgelopen zaken, Guilcigil gisteren genissen zijn overvol en de negen maanden heeft het po- verklaard. rechtbanken werken traag. In litiek geweld in Turkije het land opereren, voor zover ruim 1.400 mensen het leven bekend, zo'n dertig terroristi- gekost. Dit heeft de Turkse Het Turkse strafrecht voldoet sche organisaties, met samen minister van buitenlandse niet, aldus Guilcigil. De gevan- ruim tienduizend leden. SSSSSSSSSSSSS: ining udewijn het ^kenhuis r onze dl spondent koide Koninck) doaj SSEL- Ko- Boudewijn '"■«België is gis. voor obser- in het zie- tllll inir rdi uis opgench nadat hij voor het mid- 1 ur in zijn pa- ve$n Brussel on- was gewor- De lijfarts le koning kon directe oor- vinden en elde daarom nader onder in het zieken- noodzakelijk, ng Boude- V/Vil (49) moest >nssle maanden ;afi en een inge- irer elde operatie anc gaan om de jro L*n ziJn heup- Re te verminde- na yeel tijd voor 96< el had hij nd! Na de kabi- viei risis in het jer aar hebben jnt Irijke herden- Ier. bijeenkom- ■net in verband chthet 150-jarig d0 in van de iest België de her in toenemen- In ite in beslag ef- ien. 44 ECHT De stewards en stewardessen op editerraneo, een vakantietrein die van Ne- nd naar Italië rijdt, delen sinds kort ket- uit. Als de reizigers dat willen kunnen jieiarmee hun coupé aan de binnenkant af- irisn en zodoende diefstal op het Italiaanse un t voorkomen. die diefstallen, vooral vlak over de Zwit- ftaliaanse grens, zijn al talloze klachten 'ngekomen. In Noord-Italië maakt de Me- raneo enkele „dienststops" en vermoede naken de dieven daarvan gebruik om aan te komen. Ze zijn uit op geld, paspoorten, ra 's en andere kostbaarheden, lan verhalen dat ze slaapverwekkend gas liken om ongestoord hun slag te kunnen maar daarvan zijn - althans voor wat de rlandse treinen betreft - nog geen meldin- iinnengekomen. nct-directeur R. Grootendorst van de Bil leen trale in Utrecht (die de boekingen dit soort treinen verzorgt), kon niet zeg- ioe groot de waarde van het tot nu toe ge le is. De Italiaanse autoriteiten is om pere controle gevraagd, maar ook vanuit rland worden de laatste tijd controleurs z! estuurd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Krakers kunnen, wanneer de zogenaamde Leeg standswet te zijner tijd is aan vaard, gestraft worden. Maar kra kers, die aantoonbaar zeker op 12 januari 1979 een kraakpand be woonden, blijven nog een jaar na inwerking treden van de wet bui ten vervolging. Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting en minister De Ruiter van Justitie hébben hiertoe gisteren, samen met hun memorie van antwoord, enkele wijzigingen op het ont werp Leegstandswet bij de Twee de Kamer ingediend. De bewindslieden sluiten zich daarmee aan bij de algemene opvatting van de Ka- mer, dat een sfafbepaling in de wet tegen het kraken „onontbeerlijk" is. De nieuwe wet zal niet alleen de strijd moeten aan binden tegen onnodige leegstand van wo ningen en andere gebouwen, maar ook te gen „het wederrechelijk gebruik van leeg staande panden". Met de positie van de zittende krakers wordt in ieder geval rekening gehouden. Daarom komt in de wet een zinsnede voor, dat de strafbepaling pas een jaar na het in werking treden van de wet mag worden toegepast op hem, die aantoon baar zeker een pand uiterlijk op 12 januari 1979 in gebruik heeft en het daarna onaf- gebroken heeft bewoond. Ook bewoners, die met toestemming van deze „hoofdbe woner" daar zijn gehuisvest, blijven een jaar buiten strafvervolging. Zij die de Leegstandswet overtreden kunnen maxi maal 500 gulden boete krijgen. Anti- mifitairisten lopen ook mee in Vierdaagse WITTE HUIS BEWAART STILZWIJGEN ADVERTENTIE KOPENHAGEN Een daverende ontploffing tn een veevoerbedrijf tn het havengebied van Kopenhagen heeft vannacht het centrum van de Deense hoofdstad op zijn grondvesten doen schudden. Tientallen men sen, onder wie politieagenten en brandweerlieden, raakten gewond. Voor het leven van vijf van hen werd gevreesd. Duizenden ruiten van huizen en winkels sneuvelden door de enorme klap. Onmiddellijk na de explosie werden brandweer, politie en ambu lances naar de haven gedirigeerd. Het hele gebied werd afgezet, bruggen werden voor alle verkeer gesloten. Overwogen werd de bevolking te evacueren, omdat er mogelijk zeer giftig chloorgas was ontsnapt. De voorraad chloor zou echter ver van de brandhaard verwijderd zijn. De explosie vond plaats in een gedeelte van de fabriek waar sojabonen met behulp van benzine tot soja werden verwerkt. NIJMEGEN Thomas van der Sande en Rudi Elners nemen er hun gemak voor dat zij aan de 64ste Nij meegse Wan delvierdaagse beginnen, die vandaag van start is ge gaan. Een groep van ongeveer 25 anti-militairis- ten, verenigd In de wandel club „Is het hier oorlog?", wandelt dit jaar ook mee om te protes teren tegen wat zij het mi- litairistische karakter van de Vierdaagse noemen. Vol gens de groep bestaat meer dan de helft van de wande laars uit mili tairen. Billy Carter (links) en de Libiër Ahmed Al-Shahati. (Ar chieffoto uit januari 1979.) Hoewel er op een dergelijk vergrijp een gevangenisstraf staat van vijf jaar en een boete van 10.000 dollar, heeft het ministerie van justiüe bekendgemaakt dat Billy Carter geen straf opgelegd zal krijgen omdat hij zich gisteren alsnog ais agent voor Libië heeft laten registreren. De geschenken die Billy kreeg waren onder meer gouden arm banden, een zadel, een dienblad en een sierzwaard. De reizen die hij op Libische kosten maakte, belopen een bedrag van meer dan 14.000 dollar. In ruil hiervoor zou hij Libië in de VS „verko pen". He't onderzoek naar Billy Carter heeft enige maanden geduurd. Hij heeft verklaard Libië momenteel geen diensten te bewijzen en heeft geen plannen voor de toekomst. Volgens het Wite Huis gaat het om een zaak tussen het ministerie van justitie en een man, die „toevallig de broer van de president is". Arafat nodigt paus uit BRUSSEL De leider van de Pales tijnse bevrijdingsbeweging Yasser Arafat, heeft gisteren via een gesprek met het Vlaamse dagblad „De Morgen" paus Johannes Paulus II uitgenodigd een bezoek te brengen aan de Palestijn se vluchtelingenkampen. Arafat zei onder meer, dat hij de paus wenste uit te nodigen „aan de kop te gaan lopen van de terugtocht van allen die door het wrede ontstaan van Israël op de weg van de ballingschap zijn te rechtgekomen". Door dat te doen zou de paus een bijdrage leveren aan de toepassing van een resolutie, die sinds 1949 elk jaar door de Verenigde Naties wordt aangenomen, maar die de inter nationale gemeenschap tot nu toe niet heeft weten de eerbiedigen, aldus Ara fat. WASHINGTON Het Witte Huis in Washington heeft zich gisteren in stilzwijgen gehuld, nadat het ministerie van Justitie had bekendgemaakt dat Billy Carter, de broer van president Jimmy Carter, de afgelopen jaren is opgetreden als agent voor Libië in de VS, zonder dat hij als zodanig ge registreerd stond. In deze hoedanigheid zou hij 220.000 gul den aan leningen en voor duizenden dollars aan geschenken en reizen van de Libische regering hebben ontvangen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1