De balans is opgemaakt Leo van Vliet treurt niet over missen kans Êeidèe 6oma/ni Nog een record voor Zoetemelk TOUR DE FRANCE Tourprijsvraag in 24 etappes Hoofdprijs: weekend Parijs voor twee personen PORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 JULI 1980 PAGINA 9 Nederlanders helemaal geen nuchter volkje ,Zelf heb ik die beelden $lleen maar af en toe op de televisie gezien hier in Frankrijk, maar ik heb bet ook van mensen wel iens gehoord, dat de Ne derlandse supporters tij dens het wereldkam pioenschap voetbal in 1974 in West-Duitsland de meest enthousiaste waren. Sinds gisteren weet ik dat dat waar is. weet ik ook dat Ne derlanders helemaal jeen nuchter volkje vor- 7ien. Hoe komen ze daar keer horen roepen on derweg. „Vooruit Joop". En „Houden zo". Ze la ren op de weg, ze ston den op hun auto's of op hun caravans. Of ze wa ren in bomen geklom men om ons voorbij te tien komen. Normaal is lie Hera uit een verlaten itreek. Als wij er met de Midi Libre passeren, H itaat er vrijwel niemand langs de weg. Maar giste ren was het te gek. Uit de campings waren de mensen naar het par cours gestroomd en ze lieten ons nog slechts een klein pad om over te rij- :Sp< den. Ik hield helemaal m voorin het peloton de jpl wedstrijd goed in de ga- tonfen. We hadden met de andere jongens van de ploeg afgesproken dat we niet achter iedereen zou- ien den gaan jagen. Wie on- Cht belangrijk was voor het htalgemeen klassement, kon rustig vertrekken. Daarom hebben we ook r.iet achter Ludo Peeters aangereden. Het gnat goed, dat moet ik beken-* S-Sfnen. Ik ben niet noe menswaardig vermoeid \en ik ben heel optimis- I tisch. De ploeg heeft zich "wis te ren volledig hersteld in: Ivan de minder goede dag 1 in de Pyreneeën. Peter iPosï had aan tafel ver- '1 teld: „Jongens, we gaan 5' f vis hergroeperen, wij lijn nog maar met zijn Jaa2evenen' maar w'ï z'Jn :a°sterk genoeg als we pre- 9 Pc/es weten wat we moe ten doen en als we pre- Kcies op elkaar zijn afge stemd én als we ons vooral niet nerveus laten maken. Dat devies heb- "«jfben we opgevolgd en het is uitstekend verlopen". u jol eerste iie edwongen fstapper )NTPELLIER De Span- rd Juan Pujol is de eerste iner in de Ronde van ankrijk geworden, die ge- 'ongen naar huis moet, om- t hij laatste stond in het al- meen klassement. De regel al eerder ingaan. Na een Dtest van de ploegleiders rd er tot uitstel tot Luchon iloten. Ook daar kon Pujol koers blijven, omdat het ital uitvallers in de dertien etappe meer dan vijf pro- it bedroeg. In Montpellier :1 echter het doek voor jol, die als sinds de eerste ^gentijdrit tussen Wiesba- en Frankfort rode-lan- rndrager was. Het peloton rd gisteren tot 95 renners lecimeerd. Michel (Fra) rtte niet; Dierickx, Hoste, Keyser (allen Bel) en Jour- n (Fra) stapten onderweg in bezemwagen. rd •uk MONTPELLIER Leo van Vliet heeft weer eens bewe zen, dat hij meer in zijn mars heeft dan zich alleen in dienst te stellen van zijn ploeg. Voor de tweede maal In deze Tour legde hij beslag op de tweede plaats. In Rouen moest hij wereld kampioen Jan Raas voor la ten gaan in een massaspurt. Gisteren in Montpellier won hij de sprint van het grote peloton achter de ontsnapte Ludo Peeters. Leo van Vliet is een beetje het slachtoffer van de sterkte van de Raleigh-formatie. Hij moet zich geweldig Inspannen voor anderen en komt slechts af en toe zelf eens aan de bak. Meestal zijn het kruimels die hij mag oprapen. Daar staan echter uitstekende verdiensten tegenover. Voorlopig neemt de Oudenbosschenaar daar ge noegen mee. Maar het is dui delijk dat hij zich bij een ande re ploeg beter zou kunnen ont plooien. Nu is het overigens niet zo dat de kopstukken van Peter Post één en al hebberigheid demon streren. Met name Jan Raas toonde zich in deze Tour zeer genereus door na twee ritzeges Priem en Van Vliet steun aan te bieden. Priem profiteerde er dankbaar van. Van Vliet miste een mogelijkheid om toe te slaan door te twijfelen bij een ontsnapping met Patrick Pe- venage en Ludo Peeters. Het is nauwelijks aannemelijk dat Van Vliet in de resterende etappes een nieuwe mogelijk heid zal krijgen. Aan een onts napping met een klein groepje in het vervolg van de Tour hoeft hij al bij voorbaat niet te denken, want in de vlakke etappes geldt nog slechts een devies: bij Zoetemelk blijven Van Vliet: „Als Raas en Priem er nog bij zouden zijn, hadden we ons naast het verdedigen van de positie van Zoetemelk bezig kunnen blijven houden met proberen etappes te win nen. We missen nu de kracht om het hele peloton te contro leren. Als er nu mannen weg springen die niet gevaarlijk zijn voor het klassement, laten we die gewoon gaan. Dat is al leen maar een gunstige ont wikkeling voor Joop. De ploe gen, die een renner mee neb ben, rijden dan ook verdedi gend. Zelf een man meesturen, is niet meer verantwoord, om dat we nog maar met z'n zeve nen zijn. Daarom zal het moei lijk worden voor mij om als nog een rit te winnen. De eni ge mogelijkheid is eigenlijk als het hele pak bij elkaar blijft en dan zou ik nog de beste benen •moeten hebben. En dat is na tuurlijk ook niet altijd het ge val. Zonder overwinning zal ik echter beslist niet treuren. Ik heb m'n best gedaan voor de ploeg en dat heeft iedereen kunnen constateren". HENNIE KUIPER ONDERVINDT TEGENWERKING Hennle Kuiper Is nogal wantrouwig na de etappes van de laatste twee dagen, waarin hij iets heeft bespeurd van een front dat tegen hem is ge vormd. MONTPELLIER Er is gisteren druk verhandeld in het peloton. Dat gaat meest al zo als de laatste week bij na is aangebroken. In dit licht dient de Pyreneeën-e- tappe van eergisteren over de vier grote cols als een se- lektieproef gezien te wor den. In die etappe is geble ken wie voor welk klasse ment nog in aanmerking komt. De balans is opge maakt en degenen die eigen lijk niets meer te winnen hebben, gaan nu hun dien sten aanbieden aan de ambi tieuzen, die in alle glorie straks op de Champs-Ely- sées in Parijs gehuldigd wil len worden. Dat gaat elk jaar zo en door alle (wieler)generaties heen. Het was al zo ten tijde van Bo- bet in de vijftiger jaren, ten tij de van Anquetil in de zestiger jaren en ten tijde van Merckx in de zeventiger jaren en het is nu nog zo. Het reglement ver biedt samenwerking tussen renners van twee verschillen de ploegen, maar sinds het ontstaan van de ronde in 1903 zijn er combines gesmeed. Het sportieve verloop lijdt er nau welijks onder, want de sterk- sten winnen toch. Vanzelf sprekend zoekt ook Joop Zoe temelk met nog slechts zes ploegmaats ("Ze hebben van daag voortreffelijk voor mij gewerkt") steun in het pelo ton. Er is nog 1200 kilometer af te leggen naar Parijs, een weg vol gevaren met nog twee aankomsten op de toppen van bergen. Bergop hoeft Joop Zoetemelk - zo is gebleken - niet veel te vrezen. Hennie Kuiper, gisteren: "Zoals ik het op dit moment kan bekijken, is Joop niet te verslaan. Ik heb er nog eens een nacht over ge slapen en mijn mening is al leen nog maar bevestigd. Nee, dit is geen taktisch praatje, het is echt zo. Wat niet wil zeggen, dat ik niet zal aanvallen, als ik daartoe in staat ben". Het gevaar schuilt voor Joop Zoetemelk in de twee Alpen ritten maandag en woensdag. Als Zoetemelk daar, als hij al leen is, in de tang wordt geno men op de vlakke gedeelten tussen de cols in, waar het meestal hard waait, en hij moet dan opnieuw alle werk opknappen, dan kan hij bre ken. Peter Post, optimitisch gestemd: "Maar het is toch ook zo, dat nog nooit iemand de Tour gewonnen heeft, zonder dat hij er veel zweet voor heeft moeten laten". En Post vervolgde: "Joop is goed, hij kan een stootje verdragen, hij had in de Pyreneeën best nog wat harder gekund. Maar hij heeft die gele trui vroeg ge kregen en daarom moeten wij voorzichtig met hem manoeu vreren". Wat narrig Voor Hennie Kuiper, die pal achter Zoetemelk tweede staat in het algemeen klassement, verloopt de ronde toch niet zoals hij zich enkele dagen gel den had voorgesteld. Aan de finish in het drukkend warme Montpellier, waar duizenden Nederlanders zich om Zoete melk verdrongen, die slechts met een kleine politiemacht uit de menigte kon worden ontzet, reageerde Kuiper wat narrig op vragen. "Wat is er, Hennie?". Hij haal de zijn schouders op. "Ach, laat maar zitten". Hij wendde zich af en draaide zich dan weer bruusk om. "Ik heb van daag in het peloton dingen ge zien, nou ja, daar kan ik mij kwaad over maken...". Meer wilde hij kwijt. "Straks, mis schien", zei hij, voordat hij naar zijn hotel verdween. Hennie Kuiper heeft waar schijnlijk een omvangrijk sa menwerkingsverband in het peloton ontdekt, dat zeker niet in zijn voordeel zal werken, gezien zijn reactie. Kuiper ver loor op vier kilometer voor de finish in Montpellier nog acht seconden bonificatie aan Joop Zoetemelk. Die daar netjes de sprint voor de tweede plaats won, achter de ontsnapte Belg Ludo Peeters, die volgend jaar voor de Raleigh-ploeg rijdt en nu de etappe won. Vandaar dat men in Montpellier alge meen veronderstelde dat Peter Post zelf best eens de regisseur achter de schermen van die vlucht zou kunnen zijn. Hen nie Kuiper had tijdig gezien, want hij rijdt de laatste dagen pal achter Zoetemelk, dat deze van plan was bij die tussen- sprint seconden bonificatie te verdienen. "Ik wilde achter hem aan", zei Kuiper, "maar ik werd ingesloten, ik kon er niet door". Met opzet of toe vallig? Kuiper wilde er geen uitleg over geven. Omgeslagen De Tour is aan de kust van de Middellandse Zee aangeko men, het weer is 180 graden omgeslagen. De regen en mist zijn eindelijk na vijftien dagen verdwenen. De zon staat aan een azuurblauwe hemel. Om ringd door zijn ploegmakkers had Zoetemelk onder die ge wijzigde omstandigheden een vrij gemakkelijke dag. Hij volgde op de cols van voren het tempo en hij reed erg at tent en gemakkelijk. Maar hij onderschat ook niet de geva ren die nog wachten. In de geschiedenis van de Ronde hebben zeven renners die in de gele trui reden de strijd moeten staken. Hinault was de laatste. In 1956 leidde de Italiaan Pasquale Fornara in de Ronde van Italië. Een ki lometer voor de finish op de Monte Bondone viel hij, be vangen door de kou, van zijn fiets. Hij smeekte om over de finish gedragen te worden, maar niemand mocht hem hel pen. In zijn roze leiderstrui verdween Formara in een am-> bulance. Terecht zegt Zoete melk dan ook „Ik geloof er niet in voordat ik op de Champs Elysées de laatste wit te kalklijn ben gepasseerd. Lévitan weer a-sociaal bezig MONTPELLIER Een sta king van de tourrenners, zoals twee jaar geleden in Valence d'Agen, komt er voorlopig niet, ook al verwerkt Felix Lévitan na een jaar alweer a- sociale toestanden in zijn rou teschema. Na afloop van de dertiende etappe over vier hoge Pyreneeën toppen was er niet eens een hotel voor de renners. Ze werden onderge bracht in een schoolgebouw. Gistermorgen moesten de tourrenners reeds om half zes opstaan om anderhalf uur la ter de derde treinreis, ditmaal van drie uur, te ondernemen. Bij alle ellende was er een ge luk: eindelijk scheen de zon en werden de vermoeide spieren niet verkrampt door regen en mist. Buiten de loodzware rou te hebben de renners het niet k. De tijd is rijp voor een nieuw protest. Er ge beurt echter niets. De renners nemen alles zeer gelaten. Bert Oosterbosch zei na afloop van de veertiende etappe in Mont pellier, waar hij haast van de sokken werd gelopen door op dringerige toeschouwers: „We nemen het zoals het is. Dit wisten we al in oktober van het vorig jaar". en kampioenschap Nederlandse aarden op Duindigt idl an onze sportredactie) pP ASSENAAR Veertien paarden gaan morgenmiddag op 'n ündigt van start in het kampioenschap Nederlandse arden. Doordat Kees Verkerk boven de leeftijdsgrens van gen jaar zit mag de Westlandse reus niet aan de start ver- fiijnen. Normaal gesproken had hij aanspraak gemaakt ev i de eerste prijs Van achttienduizend gulden. Vorig Jaar acht de Limburger Wim van Buytene met Pyreus Berken- t de titel op zijn naam. Het is niet onmogelijk dat dit Jppcl ook nu weer dit bravourestukje zal herhalen. /ai ls favorieten gaan verder van start Martin Vergay met Na- luk, Prizefighter met Maria Poort, Pedro Casindra met Tjitse neding en de enige Nederlandse deelnemer uit de Grote Prijs r Lage Landen, Monty Buitenzorg, met Sjeng Hendrikx. De L stand in het kampioenschap is 2600 meter. et programma op de Wassenaarse baan bestaat uit drie rennen i zeven draverijen. De eerste start is om 13.00 uur. Onze tip» oor deze meeting. tl iN( 1 C IEP IOUKPRIJS: Super Fortuna, Theophiei M en Samba du Bot». EKOMSTPRIJS: Magoula, Rdber en Candy. '•pCOLE H PRIJS: Special Partner, Salvo Esuncia en President S IINRELLPRIJS: Mont Blanc. Magyar en Sir of Engeland, j 1MERAADPRIJS: Seredine Forest, Ricco Westlandia en Sirkit van A. ■h fREUS BERKENHOF: Rainier Gallant, Organza D en Robinia du Bois. L, AMPIOENSCHAP VAN NEDERLANDSE PAARDEN: Nanouk, Pyreus rkenhof, Prizefighter en Monty Buitenzorg. 0" EWMARKETPRIJS: Glashon, Bodens Ride en Caruso. 3 I SPIS DU BOISPRIJS: Remy Princess, Primeur Pride en Petra Morgan. I EES VERKERKPRIJS: Toff Bower, Tempo Rara en Topay. Van Agt weer naar de Tour DEN HAAG Traditiegetrouw zal premier Van Agt volgende week een etappe van de Tour de France meemaken. Van Agt deelde gisteravond tijdens zijn wekelijkse persconferentie mee, dat hij morgenavond per auto zal afreizen naar het Zuid franse Villeneuve-Lasalle om van daar uit maandag de eersfe Alpene tappe (van Serre Chevalier naar Morzine) mee te maken. Even als voorgaande jaren rijdt de premier tijdens de etappe weer mee in de ploegleiderswagen van Peter Post „Dinsdag zal ik samen met de renners een rustdag houden en woensdagmorgen zwaai ik ze uit voor de volgende zware bergrit", aldus Van Agt. TOURPRIJSVRAAG NADERT ONTKNOPING Vandaag In onze Tourprijsvraag naast de gewone vraag (antwoord moet uiterlijk maandagochtend 10.00 uur In ons bezit zijn) en het Invullen van boven staande rebus een extra vraag, waarvan de beant woording alleen van betekenis wordt, wanneer bij het opmaken van het eindklassement meerdere in zenders met een gelijk aantal punten zijn geetndigd. Winnaar wordt uiteindelijk de Inzender die de totaal- tljd het dichtst benadert. Omdat er meerdere prijzen zijn te verdelen is het noodzakelijk dat alle deelne mers aan onze Tourprijsvraag de extra vraag beant woorden. EXTRA VRAAG: Wat is de totaaltljd van de winnaar van de Tour de France 1980. uur..minutenseconden. Het antwoord op de extra vraag dient uiterlijk woensdag 16 juli, 's morgens om 10.00 uur, in ons bezit te zijn. WOONPLAATS De oplossing van de rebus luidt als volgt: MONTPELLIER Joop Zoe temelk heeft een Nederlands record aan ziin erelijst toege voegd. Naast het grootste aan tal etappezeges, bezit hij nu ook de meeste gele truien uit de Ronde van Frankrijk. Gis teren passeerde hij de oude re cordhouder Wout Wagtmans, die dertien dagen de gele trui in de Tour droeg. Zoetemelk kwam gisteren tot veertien. Daar komt er op zijn minst nog één bij, want vandaag rijdt hij opnieuw in het geel. De ranglijst van Nederlandse gele-truidpagers ziet er als volgt uit: 1. Zoetemelk 14; 2. Wout Wagtmans 13; 3. Van Est, Voorting en Knetemann 4; 6. Raas 3; 7. Geldermans, Karstens en Janssen 2; 10. Rini Wagtmans 1. Uitslagen Oe uitslag van de 14e etappe: 1. Ludo Peeters (Bel/Godefroot) 5.34.49 (gem. 33,959 km/u): 2. Leo van Vliet (Ned/Post) 5.36.23; 3. Patrick Bonnet (Fra/Guimard); 4. Klaus Peter Thaler (WDI/Perurena) 5. Jos Jacobs (Bel- /Godefroot); 6. Regis Ovion (Fra/AI- tlg); 7. Johan van de Velde (Ned- /Post); 8. Rudy Pevenage (Bel/Gode froot): 9. Mariano Martinez (Fra/Cre- pel); 10. Ludwig Wljnants (Bel/Gode froot); 11. Guido van Calster (Bel/De Klmpe); 12. Dirk Wagenberg (Bel/Go- defoot); 13. Jean Toso (Fra/Altlg); 14. Pierre Raymond Villemlane (Fra/Guf- mard); 15. Ferdy van den Haute (Bel- /Crepel): 16. Bert Oosterbosch (Ned- /Post); 34. Hennie Kuiper (Ned/De Muer); 35. Henk Lubberding (Ned- /Post); 36. Joop Zoetemelk (Ned- /Post); 37. Gerrie Knetemann (Ned- /Post); 55. Jo Maas (Ned/De Bruyne) allen In 5.36.23; 96. en laatste Jos Schipper (Ned/Lefèvre) 5.42.04. Het algemeen klassement na de veer tiende etappe: 1. Joop Zoetemelk (Ned/Post) 69.45.29; 2. Hennie Kuiper (Ned/De Muer) op 1.18; 3. Raymond Martin (Fra/Danguillaume) op 4.55; 5. Johan de Muynck (Bel/De Kimpe) op 7.01; 6. Jean-Renè Bernaudeau (Fra- /Guimard) op 8.05; 7. Henk Lubber ding (NEd/Post) op 8.59; 8. Joaqulm Agostlnho (Por/Altlg) op 9.52; 9. Christian Ceznec (Fra/Danguillaume) op 10.00; 10. Sven-Ake Nilsson (Zwe- /Danguillaume) op 10.01; 11. Ronnie Claes (Bel/Godefroot) op 10.10; 12. Graham Jones (GBr/De Muer) op 12.01; 13. Pascal Slmon (Fra/De Muer) op 14.17; 14. Ludo Peeters (Bel/Godefroot) op 17.15; 15. Claude Criquielion (Bel/De Kimpe) op 17.53; 17. Johan van de Velde (Ned/Post) op 19.53; 27. Gerrie Knetemann (Ned/Post) op 29.00; 38. Jo Maas (Ned/De Bruyne) op 31.58; 60. Bert Oosterbosch (Ned/Post) op 44.51; 63. Jan Jonkers (Ned/Lauwers) op 46.51; 67. Leo van Vliet (Ned/Post) op 49.06; 71. Jos Schippers (Ned/Lefè vre) op 50.26; 96. en laatste Juan Pujol (Spa/Carrasco) op 1.33.03. Dagploegenklassement: 1. ploeg-Go- defroot (Peeters, Jacobs, Rudy Peve nage en Wynants) 22.23.58; 2. ploeg- Post 22.25.32 (60 plaatsen); 3. ploeg- Altlg z.t. (74); 5. Ploeg-De Muer z.t (91Y, 6. ploeg-De Kimpe z.t. (129). Algemeen ploegenklassement: 1. ploeg-De Muer 292.23.01; 2. ploeg- Danguillaume 292.23.44; 3. ploeg- Post 292.27.44; 4. ploeg-Godefroot 292.45.28; 5. ploeg-Altig 292.49.17; 6. ploeg-Guimard 292.59.46. Bergklassement: 1. Martin 91 punten; 2. Nilsson 87; 3. Belda 57; 4. Zoete melk 54; 5. Loos 52; 6. Kuiper 43; 7. Vandenbroucke 37; 8. Seznec 36; 9. Van Impe 26; 10. Le Guilloux 25. Puntenklassement: 1. Rudy Pevenage 117 punten; 2. Bazzo 109; 3. Peeters 102; 4. Tackaert 97; 5. Jacobs 92; 6. Van Vliet 90; 7. Van Calster 86; 8. Kelly 75; 9. Knetemann 64; lO.Oos- terbosch 64. Verder vele andere prijzen, waaronder een rijwiel, een fotocamera en horloges. 1. dagelijks een vraag beantwoorden 2. in de laatste week een rebus oplossen 3. antwoord in open envelop zenden naar dagblad Leidse Courant, antwoordnummer 349. 2300 VB Leiden (geen postzegel plakken) 4. op enveloppe duidelijk vermelden: Tourprijsvraag 5. inzendingen moeten uiterlijk 's morgens om 10.00 uur, op de dag waarop de vraag betrekking heeft, in ons bezit zijn. VRAAG 18 Welke renner arriveert als eerste op de hoogste berg in de Tour de France de Galibier? Antwoord: INZENDER: Naam: Adres: Postcode: Woonplaats:

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9