weekpuzzel door dr. Pluizer SCHAKEN postzegels WETENSCHAPPEN DENKSPORTEN/HOBBY oplossing vorige puzzel NR. 28 KRUISWOORDRAADSEL m m m 1 m s n M O LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 JUU ijpj De prijswinnaars van de puzzel van vorige week zijn: Vijftien gulden: B.J. Hoogenboom, Binnenweg 6, 2375 XR Rijpwetering. M. Janson, Mozartstraat 109. 2324 XS Leiden. Oe prijzen worden binnen drie weken per cheque toegestuurd. Horizontaal: 1 van harte, 7 soort schoen. 13 stand in de middeleeu wen, 15 wankelbaar, 16 argument, 18 hoofddeksel, 20 ondoordring baar woud in Z.-Amerika, 22 de gezamenlijke edelen, 23 vuurwa pen, 25 vrouwelijk dier,26 metaal, 27 vis, 28 wolvlokje, 30 bijbelse naam, 31 etage (afk.); 32 teken van de dierenriem, 33 klein paard, 35 kleefstof, 37 muzieknoot, 38 insekt, 40 vierwfelig rijtuig, 42 gids te wa ter, 44 boom, 45 aardrijkskundige afkorting, 46 per procuratie (afk.), 48 lofdicht, 49 vergunnirig, 50 he keldicht. 51 vaatwerk-, 52 0.001 meter (afk.); 54 bijbeldeel (afk.): 55 uiting van genegenheid, 57 klets kous, 59 rechtsgeding, 62 vis, 64 paardeslee, 65 deel van de hals, 67 bontgekleurde papegaai, 68 be drog, 69 voorzetsel, 70 schaak term, 72 gewricht, 74 vis, 75 R.-K. godsdienstoefening, 76 dierenver blijf, 78 soort pruim, 81 metaal, 82 zangstem, 84 familielid, 85 onder grondse spoorweg, 86 onvoorziene omstandigheid, 88 afzet van waren, 90 Europeaan, 91 blauwe kleurstof. Verticaal: 1 onophoudelijk gepraat, 2 volk in de Oudheid, 3 wars van laagheid, 4 telwoord, 5 namelijk (afk.), 6 bespreking v.h. voor en te gen; 7 glanszijde, 6 aan boord (afk.), 9 muurinham, 10 mengsel om te bakken, 11 niets uitgezon derd, 12 heelkundig instrument, 14 hansworst, 15 middel om melk te stremmen, 17 uitgave, druk; 19 lange, puntige degen; 21 rangtel woord, 23 gewrichtsholte, 24 zand heuvel, 27 danspartij, 29 werptuig, 32 schoolvak, 33 uitroep, 34 sport evenement (afk.), 36 soort gebakje, 39 legerplaats onder de blote he mel, 40 houten schoen, 41 kapge- bint, 43 reukwater, 45 boom, 47 Ned. staatsbedrijf (afk.), 51 tak van sport, 53 overleg, 56 de oudere (Latijn), 57 vrouwelijk beroep, 58 deel v.h. por, 60 muzieknoot, 61 dieregeluid, 62 vinnig, 63 plaatijze ren doos om een las in een elektri sche geleider, 66 horizon, 68 tel woord, 71 familielid, 73 lage rust bank, 74 vogel, 75 kernspreuk, 77 zonder energie, 79 moerasvogel, 80 slaapplaats, 81 grondsoort, 83 sierlijk dier, 85 stutpaal, 87 van een (afk.), 89 uitroep. Oplossingen onder vermelding van Puzzel 28 dienen uiterlijk woensdagmiddag in bezit te zijn van: Leidse Courant, Postbus 11, 2300 AA Leiden. Eigen postcodenummer s.v.p. leesbaar vermelden. Verrassing Het jaarlijkse Harold Vander- bilt teamtoernooi is dit jaar op verrassende manier gewonnen door Bud Reinhold (captain). Russ Arnold, Robert Levin, Jeff Meckstroth en Eric Rodwell, door in de finale te winnen van het team van Precisie-ontwer- per C. C. Wei. Uit deze finale het nevenstaan de spel (zie diagram) waarin het bieden van de west-speler een belangrijke rol speelde: Rodwell opende het zuidspel met 1 schoppen, Kokish volg de als west met 2 ruiten, Meckstroth (noord) 2 schop pen en zuid inviteerde tot de manche met 2 SA, maar noord dacht dat hij genoeg gedaan had en zwaaide af met 3 schoppen. Zuid had het kwets bare volgbod op 2-niveau van west gehoord, zodat hij weinig waarde toekende aan zijn rui tenheer en ook klaverheer sec bood weinig perspectief, zodat hij paste. Zuids rode tienen bleken echter waardevol. West kwam met schoppen 10 uit, zuid nam en speelde schoppen naar de heer, gevolgd door een ruiten naar de heer, voor het aas van west. Hartenaas en harten volgde, voor de 10 van zuid. harten naar de heer en klaveren terug bracht west aan slag, die klaveren naspeelde.. Oost moest nu beslissen. Zuid had 2 SA geboden en kon dus best twee klaveren hebben. HIJ „incasseerde" klavervrouw, maar zuid troefde en west kwam bij het afspelen van de schoppens in onoverkomelijke moeilijkheden in de lage kleu ren. Als hij klaverboer weg doet is noods 10 hoog en als hij ruiten afgooit verdwijnt de klaveren en zijn de laatste twee slagen voor de ruitens. Aan de andere tafel volgde west na 1 schoppen met 2 SA (2-kleurenspel in de lage kleu ren), noord bood 3 schoppen en zuid maakte er 4 schoppen van. Wellicht een beetje gehol- H953 C?H85 O V76 1053 iu M 64 <?A4 w n CB9763 ft A B532 w7°A94 AB872 L V964 AVB872 O V 102 0 H 108 pen door het bieden vond de zuidspeler een aardige manier om zijn contract te maken. Ook hier kwam west met troef uit en zuid incasseerde schop penvrouw en -boer. gevolgd door klaverheer. West nam en speelde hartenaas en een klei ne harten na. Zuid nam de slag, ging met hartenheer naar de dummy en troefde een kla veren af. Een schoppen naar de 9 vorm de de entree om de laatste klaveren te troeven, waarna er. naast de troeven, alleen nog maar ruitens in de noord-zuid spellen aanwezig waren. In de tiende slag kwam ruiten heer op tafel en west had geen goede verdediging meer. Als hij duikt volgt een kleine ruiten naar de vrouw en ver liest zuid slechts een ruitens lag. In de praktijk nam west met het aas en speelde een kleine.ruiten na, in de hoop dat zijn partner de 10 zou hebben (klaveren, in de dubbele renon ce, helpt natuurlijk ook niet want noord troeft en zuid gooit een ruitentje af) maar zuid liet de slag doorlopen naar zijn 10 en kon vervolgens +620 note ren. Waaruit dan weer eens moge blijken dat conventies hun nut kunnen hebben als ze ten eigen bate kunnen worden toegepast, maar dat ze alerte tegenstanders ook op het goe de spoor kunnen zetten. Eindstand oploswedstrijd De derde oploswedstrijd is ge wonnen door W. Los uit Smil- de. Hij behaalde 84 punten, twee meer dan K. Postema uit Beilen. André Schokker, trotse koploper na vijf ronden en mede-koploper na tien ronden, zakte naar de Bolleboom en Huisman gedeelde derde tot en met vijfde plaats. Met dit vijftal zijn dan meteen de prijs winnaars bekend van de derde oploswedstrijd, die in totaal zestig oplossers zeven maan den heeft beziggehouden. De top-25 van het eindklasse ment ziet er als volgt uit: 1. W. Los Smilde 84 punten, 2. K. Postema Beilen 82, 3/5. R. Bolleboom Zoetermeer, E. Huisman Hooghalen en André Schokker Oldemarkt 76, 6/7. J. Lammerts Vries en J. Zijp Zuidscharwoude 72, 8/11. J. van de Brink Heerde, K. Knol Twello, A. W. Lelieveld Leid- schendam en A. Pruijs Emmel- oord 70, 12. B. H. W. van de Beek Wijhe 69, 13. J. Buisman Oldebroek 68, 14. J. H. ten «ji o ir y s is H. VAN MEGGELEN Kate Zwolle 67, 15/16. B. Eg- gens Borger en F. A. van der Ploeg Zwolle 65, 17. Walter van den Herik 64, 18. P. G. Prins Wateringen 63, 19. N. J. Cloosterman Schipluiden 61, 20/22. Kees Besseling Zwaag, Egb. van Hattem 't Harde en R. J. H. L. Smits Zoetermeer 59, 23. W. A. Deters Deventer 57, 24. Jac. Wittenberg Stede- broec 50 en 25. Tj. Vriend Har- denberg met 45 punten. Daar na volgen nog 35 deelnemers met 41 punten of minder. De prijswinnaars krijgen hun beloning, een boekje van Wiersma over de match Sij- brand-Andreiko toegezonden. De prijzen zijn beschikbaar door W. Los (I), die de eerste prijs, een fraai dambord, met plezier afstaat. In overleg wordt een bestemming ge zocht, wellicht al weer een be gin voor de vierde oploswed strijd, die in het jaar van start gaat. Zij het wellicht in iets ge wijzigde vorm. Voor vele deelnemers bleek het grote opgave om elke twee weken weer de oplossingen in te sturen. De trouwe kern had er geen problemen mee: van de top-10 ontbrak slechts drie keer één inzending. Volgende week volgt het restant nieuws over de oploswedstrijd, wat correspondentie plus een serie bijoplossingen van de elfde ronde. Nu nog aandacht voor een vraagstuk van de Groninger Herman van Meggelen. De dia gramstand sierde het pro grammaboekje van de finale van het kampioenschap van Nederland, dat in april in Be- dum werd gehouden. Van Meggeleh gaf aan dat 42- 37 24x35 47-41 36x47 37-32 47x40 32x5 40-44 5x6 44x31 hem maar matig bekoorde en vroeg zich af hoe dan te win nen. Welnu, er meldde zich maar één speler die het vraagstuk doorgrondde en wel Ton Sij- brands. De oud-wereldkam pioen zei dat hij pas met het elimineren van de normale combinatieve mogelijkheden de oplossing had gevonden: 47-4111 36x47 gedwongen (op 24x35 45-401 35x33 38x29 36x38 43x5!) 46-41 47x22 42- 37 24x35 38-32II en wat zwart ook speelt, hij moet het onder spit delven. Een curieus slotl door C. J de Feijter Prins Eén van de markante schaakfi guren in ons land was Lode- wijk Prins. Ik heb hem nooit ontmoet, en ken hem alleen maar door wat over hem ge schreven werd en door wat hij zelf schreef. Daaruit leer je hem dan kennen als een „draufganger", iemand die op een bijzondere en vaak scher pe wijze voor zijn mening uit kwam. Direkt na de oorlog heeft hij een boekje het licht doen zien: „het weerzien der schaakmeesters" en wat hij daarin schreef en de wijze waarop hij dat deed was uit stekend. Daarvoor ging hij op de toernooi-toer. In Hastings 1946, London 1946 en Maa stricht 1946 was hij van de partij. In Maastricht werd dr. Euwe nr. 1, hij verloor slechts één partij maar dan wel te gen Prinsl In datzelfde jaar won hij In Leeuwarden de Bur- maniabokaal. Hoogovens 1948 eerste, Baarn tweede in groep B, en in datzelfde jaar werd hij 11e in Karlsbad (met 10 pt.. de eerste had 13 pt). Verder heb ik niet gezocht, maar zijn suc cessen in Spanje staan nog helder in de herinnering. In la tere jaren werd hij nog eens landskampioen en dat is toen door Donner een blamage ge noemd voor het Nederlandse schaak. Had hij maar niet naar Cuba moeten gaan schaken en in eigen land deelnemen. De schaakrubriek die prins in een der grote landelijke bladen zo'n 35 jaren heeft gevuld met zijn gekruide schrijfwijze viel bij de lezers steeds in de Diagram 1. smaak. Onlangs heeft Prins af scheid genomen van zijn lezers en het was maar een povere wijze waarop hij door de lei ding werd uitgeluid met twee volzinnen. Een dergelijke per soonlijkheid had meer ver diend. Wensen wij hem van deze plaats nog vele goede ja ren en schaakplezier toe. Ik heb hier nog een echte Prin spartij voor u uit het toernooi in Veneti'e 1949 (1. Szabi 2. Rossolimo 3. Prins. Tartakower werd 10e, en het zal Prins deugt hebben gedaan, dat hij eindelijk eens een keer van Tartakower wonl Wit: Canal. Vierpaardenspel. Zwart: Prins. I. e4, e5 2. Pf3, Pc6 3. Pc3, Pf6 4. Lb5, a6 5. Lc6:, dc6: 6. Pe5:, Pe4: 7. Ped4:, Dd4 8. 0- 0. De5: 9. Te1, Le6 10. d4. Df5 II. Lg5, h6 12. Lh4, Ld6 13. c3, g5 14. d5. cd5: 15. Pd6+:, cd6: 16. Da4+, b5 17. Dd4, 0-0 18. Lg3, Tfc8 19. Ld6:, Tc4 20. Diagram 2. Dd2, d4 Zwart heefj, ondanks de ongelijke lopers, in deze af gekloven variant de beste kan sen verkregen. 21. Te5, dc3: 22. bc3:, Df6 23. De3, Tac8 24. Lb4, Td8 25. Te1. Dg6 26. h3,. Dit lijkt me niet goed, zwart krijgt naderhand een aanvalspunt op de witte ko ningsvleugel. 26. Kh7 27. Db6. Td7 28. Da6:,. Wit ne geert volkomen de mogelijke aanval op zijn koningsvleugel, ten onrechte zoals spoedig blijkt. (zie diagram nr. 1). 28. g4! 29. Db5:, gh3: 30. g3. Df6 31. f4, Dg6 32. Kf2, Tf4:+! 33. gf4:, Dg2+ 34. Ke3, Dg3+ en wit gaf op. Telkens als men een boek van Kasparjan in handen krijgt wordt het oog getroffen door een natuurlijke stelling van op vallende fijnheid, terwijl de op lossing er van zodanig be koort, dat men er steeds weer door wordt getroffen, het zou al een kei van schadkspi moeten zijn als hij zo voor het bord de juiste sing zou weten aan te toi Nu is Kasparjan zeker nietje eerste de beste zo niet de|P lergrootstel Van zijn hand reeksen boeken verschem toernooien heeft hij wellichtj£ meeste prijzen in de wacht vjjt sleept van allemaal. Hier is]*" bedoelde opgave: p" H. M. Kasparjan. g0 1e prijs Sjachmaty v S.S.Sfae 1939. |mi (zie diagram nr. 2) en tis Wit: Kc1, Td5, Ld2; pion fft Zwart: Ka2, Tg6; pionnen: L b4. jn Wit begint en wint. p( Wit moet beginnen met Ld2-g5!,. want 1. Tf5. r wordt afgestraft door 1. Tg1+ 2. Kc2, b3* 3. Ko3, f7, Tct+ 5. Kd4,. en daaSf houdt de toren op c8 de RCi( tegen. I. b4-b3 2. Td5-d2+, KU a1 3. f6-f7,. Na Le3 5tl zwart zich met pat. 3. Tg6xg5 4. f7-f8D Tg5-g1* Td2-d1, Tg1-g2 6. Df8-a! bt Tg2-a2 7. Td1-d2!f, Ta2xai Td2-b2!,. en ondanks twee pionnen meer (of b^ gezegd, juist door die t pionnen meer!) zit zwart in dwangstelling en is gedwoni tot: 8. Ta3-a2 en nu v( mat door: 9. Tb2-b1! GenielC maar van het is de moi waard. En er zft nog wat [j kluiven aan ook voor kritisT Pruisisch museum en Robert Stolz Op 3 augustus 1830 werd tij dens het bewind van koning Friedrich Wilhelm de Derde in het door Karl Friedrich Schin kel opgerichte „Oude Mu seum" het eerste openbare museum in Pruisen geopend. Daar het dit jaar 150 jaar gele den is, dat deze gebeurtenis heeft plaats gevonden, zal de Aardwormen wurmen door afval Het is nog droevig gesteld met de de status van de worm. De aardworm wel te verstaan. De enige waardering die hij bij het grote publiek ondervindt is die van lekkernij aan een vishaak je. Maar boeren en tuinders wéten dat de aardworm veel nuttig werk verricht door, on-, opvallend, de kwaliteit van de bodem te verbeteren. En thans is een nieuwe toepassing In opkomst, die de aardworm zeer in aanzien kan doen stij gen: het verwerken van huis- en ander afval, aldus Bio-bulle- tin. Een moeilijk woord voor het op deze manier verwerken van af val Is: vermicomposteren (ver- mls=worm). Het Is een tot dus verre nogal duur procédé, dat In Nederland nbg maar nauwe lijks bekend is en ook niet, vanwege de financiële kant. ook niet snel Ingeburgerd zal zijn. Wat doet een worm nu eigen lijk? Hij eet aarde, haalt daar voor zichzelf de nodige be standdelen uit en scheidt het grootste gedeelte weer af. Zo ontstaan de zogenaamde wor menhoopjes. Op die manier ploegt de aardworm de hele bodemlaag door. In die wormenhoopjes is de aarde fijner vermalen dan in de omliggende grond, zodat de bodem beter van zuurstof kan .worden voorzien. Zeer ten fa veure van allerlei bacteriën, die op zuurstof leven en zo beter de kans krijgen om allerlei schadelijke stoffen In de bo dem af te breken. Bovendien zijn de wormenhoopjes minder zurig dan de omringende grond. Kortom, men schat dat de Invloed van deze bodem verbetering door aardwormen In het verleden de opbrengst van landbouwproducten heeft verveelvoudigd. Maar de mo derne landbouw heeft meer op met kunstmest, landbouwma chines en bestrijdingsmidde len. Overigens Is de aardworm In sommige landen zelf een land bouwproduct, namelijk als voer voor pluimvee en huisdie ren; gedroogde aardwormen bestaan voor 70 pet uit eiwit ten en andere nuttige stoffen. Zet men een aardworm aan stadsafval, dan onstaat na eni ge tijd compost die bijvoor- bèeld als potgrond gebruikt kan worden. In de VS voert men bij enige rioolzulverlngsln- staJlaties, het slib, dat bij het zuiveren ontstaat, aan aard wormen. Datzelfde doet men ook met het biologisch af breekbaar gedeelte van het huisvuil. Rioolslib zou in begin sel zeer vruchtbare mest kun nen opleveren, als het niet vaak zo sterk veronreinigd is door stinkend materiaal, zware metalen en ziekteverwekkers. De wormen bevorderen de af braak van schadelijke bacte riën, zoals die van de salmo- nellagroep (typhus, paratyphus enz.) en stimuleren verder de toeneming van bacteriën die organischs materiaal afbreken. Verder neutraliseert de darm van de aardworm zuur mate riaal. Maar de belangrijkste taak blijft toch het „doorluch ten" van de afval. Bacteriën die zuurstof nodig hebben, verrichten dan het leeuwendeel van het echte afbraakwerk. De stank van het rioolslib is door gaans afkomstig van bacteriën die hun werk zonder zuurstof doen. De kritieke vraag Is of deze procedure op een economisch verantwoorde manier in een zuiveringsinstallatie kan wor den ingebouwd. De meeste deskundigen zien de kosten voorlopig nog als een breek punt. Maar in Canada bestaat de eerste aardwormen-afval verwerking als sedert 1970. Daar wordt wekelijks zo'n 75 ton afval via de darm van de aardworm doorgedraaid. In Ja pan zijn een paar soortgelijke bedrijven die per dag ongeveer tien ton bedrijfsafval verwer ken. Uiteraard zijn er ook bezwaren tegen het vermicomposteren. Een daarvan is het gevaar dat er ziektekiemen in de compost aanwezig blijven. Want de aardworm vermindert welis waar het aantal schadelijke bacteriën, maar garandeert geen volstrekt steriele com post. Bovendien is slib zonder zuurstof schadelijk en zelfs do delijk voor aardwormen. En het meeste slib bevat weinig zuurstof. Dit probeert men te ondervangen door de wormen een maaltje van vermengd zuurstofrijk en zuurstofloos slib voor te zetten. Ook experimen teert men met wormensoorten die In modderpoelen huizen, waarin ook niet al te veel zuur stof voorkomt. Wat Nederland betreft is het grote probleem de aanwezig heid van zware metalen. Zware metalen, zoals lood, kwik, cadmium, tin en nikkel vormen een probleem, dat de wormen niet aan kunnen. Zij kunnen wel ongewoon grote hoeveelheden zware metalen in hun lichaam opnemen en zelfs als levende snuffelpalen voor ernstige vervuiling dienen. Maar de zware metalen zelf raak je niet kwijt. Zij blijven aanwezig in de voedselketen, die eindigt bij de mens. „Wor men doen ongetwijfeld veel nuttig werk in de bodem, maar een toepassing op commercië le basis zie ik nog niet zitten", aldusdr. Ir. F.A.M. de Haan van het Groningse Instituut voor Bodemvruchtbaarheid. Toch zijn er wel toepassingen. Bijvoorbeeld bij de Kleine Aar de in Boxtel, waar men tuin- en keukenafval composteert. Wormen toevoegen aan dit af val is, volgens een medewerk ster, niet eens nodig: „Die ko men er vanzelf wel in", zegt zij. waarmee het verschil tussen commerciële toepassing van aardwormen en gebruik door kleinschalige ecologen wel zo ongeveer is gekarakteriseerd. Postadministratie van West- Berlijn twee bijzondere zegels In omloop brengen. Op een zegel in de waarde van 40 pf. ziet men een afbeelding van een emaille medaljon. Dit medaljon toont de „Koningin des Hemels" en is een stuk goudsmeedkunst uit de twaalf de eeuw. Dit kunstwerk werd vervaardigd voor een altaar in de Benediktijner Abdij te Sta- velot in de Belgische Arden nen. De tweede zegel in deze serie heeft een waarde van 60 pf. en toont een meer recent kunstwerk. Het gaat hier om een sculptuur met als naam „Lezende Monniken", in eike hout uitgevoerd door Ernst Barlach in 1932. Het ontwerp voor deze zegels werd vervaar digd door Reinhold Gestetter te Berlijn en de zegels werden in meerdere kleuren offset ver vaardigd door de Bondsdruk- kerij te Berlijn. Op 8 mei j.l. verscheen In West-Berlijn een bijzondere zegel in de waarde van 50 pf. Deze zegel werd uitgegeven ter gelegenheid van het feit dat van 4 tot 8 juni j.l. in West-Ber lijn de 86e „Katholikentag" heeft plaats gvonden. Het woord „Tag" heeft hier niet de betekenis van „dag", doch „bijeenkomst" of „vergade ring". Men denke hierbij bij voorbeeld aan de Rijksdag te Worms of Berlijn. Op de zegel prijkt de beeltenis van de op 21 december 1950 gestorven kardinaal graaf Von Preysing. Daar deze kardinaal op 30 augustus 1880 geboren werd, wordt met deze zegel tevens zijn 100e geboortedag in herin nering gebracht. Elf jaar na zijn benoeming tot bisschop van Berlijn werd hij in 1946 tot kar dinaal verheven. Het ontwerp werd vervaardigd door Ernst Finke uit West-Bertijn. waar ook deze zegel gedrukt werd door de BondsdrukkeriJ. Voor 14 augustus a.s. heeft de Westberlijnse PTT twee bijzon dere zegels op de agenda staan. Op de eerste plaats is daar een zegel in de waarde van 40 pf. Met deze zegel wordt aandacht gegeven aan Friedrich Wilhelm von Steuben (1730-1794). Von Steuben werd als zoon van een Prui sisch officier in Maagdenburg geboren. Als organisator bij het Amerikaanse leger maakte hij naam en leverde hierdoor een bijdrage aan de zege der Amerikanen in de Onafhanke lijkheids-strijd. De zegel die de 250e geboortedag van Von Steuben als onderwerp heeft, toont Von Steuben gezeten te paard aan het hoofd van zijn troepen. Deze afbeelding is af komstig uit het archief van het Pruisische Cultuurbezit, ontwerp kwam van de hL' van Reinhold Gerstetter van Bondsdrukkerij in Berlijn, vu de zegel ook gedrukt werd Zowel ontwerper als dru!J tekenden voor een zegel in waarde van 60 pf.. gewijd Robert Stolz, en uitgegeven V gelegenheid van zijn honde ste geboortedag. Robert S werd op 25 augustus 1881 j Graz (Stelermark) geboi Stolz kreeg wereldbekendl door het componeren van a muziek bij de eerste Europ j\ geluidsfilm „Zwei Herzen Dreivierteltakt". Deze film w a in Berlijn vervaardigd, plaats die sinds 1924 de woTC plaats van Stolz was gevi den. Bij het uitbreken van Tweede Wereldoorlog woexjj Stolz in Parijs en wist naar V.S. te ontkomen. Vai Hollywood veroverde zijn ziek de Verenigde Staten.^ het beëindigen van de ooi n keerde Stolz terug naar geliefde Wenen om daar-j, zijn dood te blijven werd t Twee maanden voor zijn verjaardag overleed Stotz, 27 juni 1975 te Berlijn, stoffelijk overschot werd bl, zet In een eregraf op het trale kerkhof van Wenen^. de zegel ziet men Robert S als dirigent, zoals ij hem J vele malen in ons land hebl J mogen bewonderen. On !r deze afbeelding ziet ment: muziekschrift de aanvang de mars „Die Mëdchen Berlin".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8