Grotere rol voor Europa Recessie van korte duur Luis van 65 mille: uim ton subsidie ijn vuiler an gedacht ficidóc (3omo/tit Pauskeertzich weer tegen politiek HMIDT STEUNT GISCARD: Evangelische bewogenheid in de CDA-politiek Stakingen in Polen Amerikaanse nderminister naar Bonn OESO-VOORSPELLING VOOR BENELUX: Am erikaan on tke ten t privé -boyco t weer ^1NENLAND\BUITENLAND leidse courant zaterdag 12 juli 1980 pagina 7 onze correspondent Ami van Vree) Bondskanselier idt ondersteunt het jn van de Franse presi- Giscard D'Estaing om >a een grotere rol te la llen in de wereldpoli- fe afloop van het drie staatsbezoek van rd aan de Bondsrepu- en de daaropvolgende tweedaagse bilaterale be sprekingen in Bonn zei Schmidt gisteren: „De Frans-Duitse samenwerking moet worden benut om de samenhang van Europa te versterken, om het bewust zijn van de Europese identi teit te versterken maar ook om de Europese bijdrage tot behoud van het militaire evenwicht in Europa en in de wereld, tot het behoud Wat dit laatste betreft begroet te de bondskanselier uitdruk kelijk de aankondiging van Parijs dat het overgaat tot mo dernisering van zijn atoombe wapening (onder andere door het in produktie nemen van de neutronenbom). De bonds kanselier ziet dit voornemen van Frankrijk in het verleng de liggen van het NAVO-mo- derniseringsbesluit van de cember dat er eveneens op ge richt is om het militaire even wicht in Europa tegenover het Oostblok te herstellen. On danks de Frans-Duitse samen werking op militair gebied blijven er overigens verschil len bestaan, benadrukte Schmidt: „De Bondsrepubliek is geen atoommacht wil dat ook niet worden". Giscard herhaalde op de pers conferentie aan het einde van zijn bezoek wat hij deze week al enkele keren naar voren had'gebracht, namelijk dat Eu ropa naar zijn mening meer gewicht in de wereldpolitiek moet krijgen, met als funda ment de Duits-Franse vriend schap. Desgevraagd verklaar de hij dat dit streven naar nauwere samenwerking niet tegen Amerika is gericht. Het gaat volgens Giscard niet om een onafhankelijkhéid der Eu ropeanen van iemand, maar Duitsland en Frankrijk moe ten de stem van Europa in de wereldpolitiek meer doen gel den, aldus de Franse presi dent. Met de bondskanselier is hij het eens dat Europa overi gens geen supermacht kan worden. iANNEMER LANCEERT PLAN AOOR GOEDKOPE KOOPHUIZEN toepassing van de geldende subsidiere- ing voor premiekoop A-woningen, waarin Peerdeman-appartementen vallen, wordt restigd door een woordvoerder van de pro- iciale directie van het ministerie van lkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening'in arlem. Dat zulke extreem hoge subsidies nnen worden uitgekeerd, schrijft hij toe. minder rente hoeft te betalen, het feit dat de premieregeling geënt is op Fiscus ningen die dicht aan het plafond van de isid ie regeling zitten. Dat plafond is mo- nteel 130 mille. Bij de opzet van de pre- rregeling is er nooit van uit gegaan dat er bepaalde types huizen zulke lage stich- igskosten uit de bus zouden kunnen komen. in een onzer verslaggevers) !N HAAG-HOORN Een huisje ko rt En er nog geld mee overhouden ook? t kan vandaag de dag met de geldende tsidieregelingen. Dat blijkt als je de or de aannemer Peerdeman in Hoorn tworpen koopappartementen eens op subsidiemérites gaat bezien, appartementen, zoals Peerdeman ze bouwen, komen uit op een prijs van cweg 65 mille. Uitgaande van eenïnkb- van 26.500,- per jaar kan de totale idie over een reeks van jaren oplopen niet minder dan 117.300,-. Met andere orden: met die subsidieregeling geeft rijk een huisje cadeau en schenkt irbij nog een aanzienlijke zak met dui niet minder dan 10.900,-. In principe wordt elk volgend bewoningsjaar een 500,- lagere premie uitgekeerd. Maximaal kan die premie over een lange reeks van zeventien jaar wor den betaald. Een snelle rekensom leert dat dit getotaliseerd op het toch niet onaardige be dragje van 117.300,- uit komt. Bovendien keert Vadertje Staat aan het begin van die reeks van zeventien jaar, dus als de woning is gekocht, een eenmalig belastingvrij bedrag van vijf mille uit. Bij die berekening van de jaarlijkse premies komen wel twee „maran" om de hoek kijken, zonder dat die overigens het lucratieve ka rakter van de subsidieregeling aantasten. In het vierde en het zevende bewoningsjaar vindt namelijk een toetsing aan het inkomen plaats op basis waarvan de premie wordt aan gepast. Een andere „maar" bij de premieregeling is dat bij dalende rentevoet de premie wordt aangepast. Als de rente na één jaar met één procent of meer is gedaald wordt de jaarpre mie met duizend gulden verminderd. Daar staat dan vanzelfsprekend tegenover dat men is dat Peerdeman met zijn ontwerp voor partementen dat toch heeft klaargespeeld, gaat om sobere, functionele appartemen- voor een- of tweepersoonshuishoudens, erklaring voor de lage prijs waarvan de ststelling door het ministerie van Volks- isvesting reëel wordt genoemd,is onder :er dat de aannemer de woningen geheel in ;en beheer Ontwerpt. dergelijke koopappartementen worden realiseerd voor die prijs van 65 mille krijgt koper - bij een inkomen van 26.500,- na eerste bewoningsjaar een subsidie van Over rente gesproken, die is wat de gesloten hypotheek betreft natuurlijk ook nog aftrek baar. Per saldi is er echter geen sprake van een fiscale aftrekpost aangezien de verwor ven premie weer bij dat inkomen opgesteld dient te worden. Bij een koopsom van 65 mil le en bij de huidige rentestand impliceert dit dat men bij uitbetaling van premies van bij voorbeeld 10.900,- (eerste jaar) wel meer be lasting moet gaan betalen over zijn inkomen. Dit"in tegenstelling tot de gebruikelijke gang van zaken waarbij men normaliter na aan koop van een huis juist minder belasting hoeft te gaan betalen. Ondanks die lichte minpuntjes is de uiteinde lijke balans voor het kopen van een huisje van 65 mille bij een bescheiden inkomen ech ter uiterst positief. Simpel gezegd: gewoon een erg lucratieve aangelegenheid. VARENDEN MILIEUSCHIP: (Van een onzer verslaggevers) TERDAM „De Rijn is nog veel vuiler dan we had- gedacht", zo zeggen de chemici aan boord van het zeil- ,Het Avontuur,", dat de afgelopen twee en een halve in het kader van de internationale actie „Redt de deze rivier vanaf Basel is afgevaren. Gisteren is het in Rotterdam gearriveerd, waar de exacte meetresul- in het stadhuis zijn aangeboden aan ir. W. Reij, direc- ïieneraal van het ministerie van milieuhygiëne. Op de- de dag nog is het zeilschip vertrokken voor eenzelfde ac- )cht van drie weken langs de Waddenkust naar Dene ken. inderweg genomen monsters van het Rijnwater hebben uit- :zen dat zowel het chloride-gehalte'als het zogenaamde che- h zuurstofverbruik veel hoger zijn dan internationaal wordt [enomen. Daarbij bleek het Rijnwater bij de elektriciteits- rales langs de rivier twee graden warmer dan elders op de Rotterdamse stadhuis maakte ir. Reij namens minister van milieuhygiëne gisteren bekend dat de Stichting iwater een subsidie toegezegd is voor voorlopig een periode drie jaar. Naast allerlei acties voert deze organisatie al bijna iaar een proces tegen de Franse kalimijnen vanwege de stor en van afvalzout in de Rijn. leer Reij constateerde overigens dat het zuurstofgehalte van iijn is toegenomen en dat het aandeel van de zware metalen kwik en chroom is afgenomen, iur-generaal. De zieke vrijgelaten Ameri kaanse gijzelaar Richard Queen werd gisteren direct na aankomst overgebracht naar een ziekenhuis in Zürich. Zijn ouders boven kwamen later op de dag in Zürich aan. Queen vertelde dat hij niet wist of de gijzelaars zijn verspreid na de mislukte Amerikaanse actie. Volgens de Zwitserse te levisie wordt Queen vandaag geopereerd aan een bloedprop in de hersenen. Er is geen aan wijzing dat de vrijlating van Queen meer is dan een op zich zelf staande humanitaire daad. het hoopvol signaal dat de CDA-delegaties onlangs in Noordwijkerhout hebben gegeven tot de fusie van de ARP, CHU en KVP naar het definitieve CDA, wordt de laatste da gen overstemd door het dreigend tromgeroffel van de kriti sche CDA-werkgroep „Niet Bij Brood Alleen". De werkgroep doet niet voor het eerst van zich spreken. Maar naarmate de fusiedatum van 11 oktober nadert wordt de taal harder, vooral aan het adres van de CDA-fractie in de Tweede Ka- Men moet zich daarbij langzamerhand afvragen wat pre cies de bedoelingen en vooral de achtergronden zijn van de huidige opstelling van de werkgroep „Niet Bij Brood Al leen". Moet de partij zich precies gedragen naar de beginse len van de werkgroep op straffe van een breuk? Of spelen hierbij'kwesties mee, die bij het grootste deel van de CDA-Ie- den onbekend zijn? Wij weten het niet In ieder geval moet men uitgaan van de integriteit van de bedoelingen, ook al valt dat vele andere CDA-leden blijkens hun reacties steeds zwaarder.' mag de werkgroep om een voorbeeld te noemen zo nadrukkelijk blijven spreken van haar evangelische bewo genheid in het door haar bepleitte politiek handelen, dat steeds meer andere CDA-leden zich daardoor in geweten ge kwetst gaan voelen? Mag men de indruk naar buiten toe blij ven geven, dat andere CDA-leden, die de handelwijze van de werkgroep niet (kunnen) delen, geen werkelijke christen-de mocratische politiek bedrijven? WlJ willen zeker niet zover gaan als degenen, die menen dat de werkgroep zich door haar opstelling zelf al of niet bewust buiten spel zet, om dan de partij te kunnen verla ten. De bewogenheid, waarmee zij telkens weer naar buiten treedt, wordt, zo hopen wij, eerder ingegeven door de vrees, dat het ene CDA straks een te vrijblijvende partij in de Ne derlandse politiek zal worden. Het CDA bestaat echter uit veel meer leden dan de duizend van de werkgroep. Ook zij worden gedreven door eenzelfde bewogenheid in hun poli tiek denken en handelen. Ook al wijken zij in de conclusies vaak af van die van deze groep. Mag men dan werkelijk in geweten de anderen verwijten zich niet door evangelische bewogenheid te laten leiden? Of gaat het al zover dat de ver draagzaamheid binnen het CDA slechts van één kant moet komen? VATICAANSTAD, MA- NAUS Paus Johannes Paulus II heeft donderdag in Fortaleza de Braziliaanse bisschoppen op het hart ge drukt dat zij politiek geen partij mogen kiezen, maar hij heeft ze wel aangemoe digd de armen en zwakken te blijven steunen. Dat blijkt uit de tekst van de pauselijke redevoering die het Vaticaan pas gisteren heeft vrijgegeven. De paus zag er donderdag van af zijn in het Vaticaan voorbereide toe spraak te houden, maar wat hij nu heeft verteld zou toch in grote lijnen overeen komen met de tekst van die toe spraak. De paus schreef dat de kerk van Brazilië er goed aan doet zich op te werpen als „kerk van de armen", omdat zij daarmee volgens hem ook het heil van de samenleving dient Hij prees de Braziliaanse kerk om haar armoede en eenvoud, haar toewijding aan het volk, haar volledige deelname aan het leven van dat volk en zijn problemen. De paus benadrukte dat alle maatschappelijke hervormin gen tot doel moeten hebben al len toegang tot bezit te geven, omdat de mens daardoor vrij en creatief kan worden en uit de anonimiteit kan treden. Waarnemers zijn van mening dat de paus in Brazilië een volk heeft achtergelaten dat veel zelfbewuster en strijd baarder is dan toen hij voet zette op Braziliaanse bodem. In het algemeen gelooft men dat het prestige van de kerk in Brazilië is versterkt De paus is vanmorgen in Rome terugge keerd. Generaal-majoor Klik nieuwe gouverneur KMA BREDA De gouverneur van de Koninklijke Militaire Acade mie (KMA) in Breda, i. Von Meijenfeldt (rechts op de foto), heeft gistermiddag tijdens een ceremoniële bijeenkomst op het paradeterrein van de KMA het commando overgedragen aan de generaal-majoor van de Koninklijke Luchtmacht D. Slik, (links.) WARSCHAU In een auto mobielfabriek in een voorstad van Warschau hebben de ar beiders gisteren het werk neergelegd uit protest tegen prijsverhogingen, zo is verno men van het comité voor de Maatschappelijke Zelfverdedi ging (KOR), de belangrijkste RAKETTENOVERLEG OP GANG ctei oppositiegroepering in Polen. In niet-officiële kringen wei gert men steeds te spreken van „stakingen" - deze zijn in Polen verboden - maar men bevestigt, zonder overigens na der te preciseren, dat er in een aantal fabrieken „discussies" hebben plaatsgevonden. De KOR verklaarde ook dat arbeiders in de Warschause gloeilampenfabriek Rosa Luxemburg het werk woens dag en donderdag hadden neergelegd. Het werk werd vrijdag hervat nadat de direc tie loonsverhoging had toege zegd. iSHINGTON De Vere de Staten en West-Duits- d zullen volgende week hoog niveau met elkaar 'n praten over de onder- ndelingen over de beper- 'S van nucleaire middel de afstandsraketten, zo •ft het Amerikaanse mi- J rie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. De Amerikaanse onderminister Warren Christopher zal de delegatie leiden die op 14 juli naar Bonn reist. De regering Carter heeft in middels de Russische ambassa deur Dobrynin uitgenodigd om een gedetailleerde toelichting te geven op het nieuwe Russi sche standpunt. Het vraagstuk van de kernwapens van de middellange afstad is zeer complex en het is volgens Amerikaanse deskundigen tot nu toe niet duidelijk geworden over welke wapens de Sovjets willen praten. PARIJS - In haar jongste halfjaarlijkse rapport over de economische vooruitzichten voor de Westerse industrielan den voorspelt de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) voor de "kleine" leden van de organisatie over het algemeèn een kortstondige en ondie pe recessie en een herstel van de groei in de loop van het ko mende jaar. Met "kleine" landen bedoelt de OESO alle ande re leden dan de zeven "grote", te weten de Verenigde Staten, West-Duitsland, Japan, Frankrijk, Engeland, Italië en Ca nada. Daartoe behoort dus onder meer Nederland, België en Luxemburg. In de zeventien resterende OESO-landen zal de afneming van de vraag in de tweede helft van dit jaar over het algemeen niet zo groot zijn als in de Grote Zeven. De zeventien hebben later en in geringere mate de nadelen te verwerken gekregen van de prijsverhogingen van ruwe olie. Het herstel dat voor de zeven tien in het komende jaar wordt verwacht zal volgens de deskun digen in Parijs niet al te krachtig zijn. Dat heeft te maken met het beperkende monetaire beleid dat algemeen wordt gevoerd als reactie op de ontwikkelingen in de grote OESO-landen. Ondanks de gematigde loonsverhogingen die in de meeste van de kleine OESO-landen tot stand komen zal de stijging van de energiekosten vrijwel overal tot een toeneming van de inflatie leiden. De inflatie zal dit jaar in de Benelux oplopen tot zeven procent (1979 4,5 procent) en in Nederland tot 6,25 (4,2) procent, aldus de Parijse voorspellers. HANDEN AF VAN NEDERLANDSE KAAS" (Van onze correspondent) WASHINGTON - Als het aan Richard Viguerie ligt, kopen Amerikanen geen pro- dukten meer van een aantal landen, die zich niet hebben geschaard achter de boycot van de Olympische Spelen in Moskou. Viguerie, een door gewinterde conservatief, die ooit actie voerde voor de ver kiezing van George Wallace tot president van de Verenig de Staten, talrijke andere conservatieve politici hand en spandiensten verleende en die uitgever is van een ui terst rechts tijdschrift, richt zijn actie vooral op Frank rijk. Maar ook andere lan den, zoals Nederland die on danks een pro-boycot rege ring atleten naar Moskou stu ren, vallen onder Vigueries toorn. Viguerie heeft ruim ander halve ton uit zijn eigen porte monnee gehaald om zijn actie te voeren. Hij heeft inmid dels zo'n honderdduizend brieven gezonden aan men sen, waarvan hij denkt dat ze hem kunnen helpen met zijn prive-boycot. Viguerie, zelf via vorige ge neraties begiftigd mét een vleugje Frans bloed heeft het vooral gemunt op de Fran sen. Ze heulen volgens hem teveel met de communisten. Voor wat Nederland betreft vraagt hij zijn landgenoten voortaan hun neus op te ha len voor kaas, porselein en sigaren uit ons land. Het bier -Heineken is het meest ver kochte exportbier in de Ver enigde Staten- is hij verge ten. Overigens geeft Viguerie zelf al toe niet te verwachten dat de gemiddelde consument snel op zijn boycot zal inhap- pen. Waar hij op rekent is dat een aantal conservatieve zakenlieden zullen stoppen met de invoer van de ge wraakte produkten. Vooruitzichten voor zondag en maandag: eerst af en toe zon, later weer regen. Middagtem- peratuur ongeveer 18 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp.: omstreeks 11 gra den. Max. temp.: omstreeks 18 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent Voor maandag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min. temp.: omstreeks 12 gra den. Max. temp.: omstreeks 17 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Weersgesteld- Eelde zw.bew. Eindhoven zw.bew. Den Helder regen Luchth. R'dam regen Bordeaux Helsfnkl Innsbrück Klagenfurt Kopenhagen KINDERDIJK Het scheepsbouw en bagger- bouwconcem IHC Holland heeft opnieuw een miljoene norder geboekt. Het gaat om opdrachten van in totaal 55 miljoen gulden, voorname lijk voor de werf van IHC in Sliedrecht. De nieuwe or ders komen uit Tunesië, Bel gië, Mexico, het Verre Oos ten en Polen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7