Mozart onder een minaret aan Bodenmeer BREGENZER FESTSPIELE VAN 15 JULI TOT EN MET 21 AUGUSTUS .elke opvoering op het meer binnen het theater voor alle zekérheid ook al opgebouwd. Er blijft echter één moeilijkheid. Buiten is voor 4300 mensen plaats, terwijl het Festspielhaus bin nen „maar" aan 1800 bezoekers ruimte biedt. Een geruststelling voor hiet-Oostenrijkers: wie van ver weg komt gaat voor en zal door de suppoosten naar corresponderende overdekte plaatsen wor den geleid. Karl Böhm De Falstaff, die zich op andere dagen binnen In het theater afspeelt, wordt geregisseerd door de Ita liaan Giulio Chazaletes, die het Duits maar matig machtig is al is dat geen probleem want hij danst zijn enscenering bijna letterlijk voor aan de zan gers die trouwens bijna allemaal Italianen zijn. Chazaletes: „Wij gaan er geen echte Shakespeare- versie van maken. Tenslotte werkte Verdi vanuit een bewerking van drie Shakespeare-stukken, Hendrik de Vierde, deel I en II en De Vrolijke Vrouwtjes van Windsor en bovendien was zijn mu ziek zeer sterk verbonden met het Italië van zijn tijd. Toni Businger heeft er dan ook een strak de cor van gemaakt, dat de historie alleen maar visu eel suggereert". Dirigent van Verdi's Falstaff is de grijze maestro Oliviero de Fabritius, die er veertig jaar opera in Verona op heeft zitten, de opera-opvoeringen In de Romeinse Thermen van Carcalla uitdacht en er Inmiddels meer dan zeventig opera-directies op heeft zitten. Terwijl zangers en regisseur bezig zijn met de repetitor aan de piano, komt hij even bedaard de maat slaan om de handeling binnen de notenbalken van Verdi te houden. Er is meer aan de hand in Bregenz dan de uitvoe ring van deze twee klassieke kolossen. De Wiener Symphoniker geven er hun jaarlijkse reeks uitvoe ringen, het Wiener Burgtheater is present met een komedie van Nestroy „Einen Jux will er sich ma- chen", het Theater in der Josefstadt uit Wenen is present met een andere Oostenrijker, Arthur Schnitzler en diens „Der einsame Weg". Daar naast een avond gedirigeerd door de grijze Karl Böhm en financieel mogelijk gemaakt door het Ca sino van Bregenz, dat al eens als grootste financier Rudolf Nurejev naar de Seebühne haalde, een so listisch optreden van sopraan Montserat Caballe, de bariton Hermann Prey, terwijl Eugen Jochum zijn dochter, pianiste Veronika Jochum, bij de Wie ner Symphoniker zal dirigeren. alle windstreken. Ik kon overal wel komen praten, maar enige vergoeding van de reiskosten was er niet bij". „Alleen uit Nederland kwam een brief van een pro fessor bij het rubberinstituut in Delft, die schreef: kom naar het vliegveld van Salzburg, daar wacht ik op je en dan zullen we wel verder zien. Ik vond dat ongelooflijk sympathiek. Het ging door, ik kwam in Nederland terecht, werd bij een familie onderge bracht, moest lessen Nederlands gaan nemen en omdat ze wel wisten dat ik geen cent op zak had, kreeg ik meteen al een voorschot op mijn salaris. Ze hebben wat met me afgelachen, want al lijken Nederlands en Duits op elkaar, je kunt je goed vergissen. „U ziet er vanmorgen wel lustig uit", zei ik tegen een secretaresse die fluitend het kantoor binnenkwam. Ze werd knalrood en ik vroeg voor zichtig waarom dat dan was. Nou, dat moest ik el ders maar eens informeren... Die periode in Neder land is de mooiste tijd van mijn leven geweest". Vakantie Een bezoek aan de Festspiele en Bregenz, dat bin nenkort verlost wordt van het almaar doordende rende sluipverkeer door hartje stad, aangezien het Pfandermassief aangeboord is voor een tunnel van zeven kilometer die in oktober samen met de nieu we Autobahn de binnenstad vrijwaart, is ideaal te combineren met een vakantie in Oostenrijk of Oost-Zwitserland. De Oostenrijkers zijn de eersten om te wijzen op alle mogelijke uitstapjes. Zoals naar het Kleine Walsertal. Een merkwaardig stukje Oostenrijk dat je maar heel moeizaam vanuit het land zelf kunt binnenkomen. Autobussen gaan via Duitsland; de douane zit er nota bene in een Gast- haus weinig paraat te wezen. De bevolking woont soms al sinds de oervoorvaders in het dal, waar de boeren de mestvork erbij neer hebben gelegd en zich stuk voor stuk aan het toerisme zijn gaan wij den. Op de postzegels staan weliswaar Schillingen ver meld, maar je moet er wel Duitse marken voor neerleggen. Klein Walsertal staat verder helemaal in het teken van de DM, maakt in tegenstelling tot Oostenrijk zelf, wel deel uit van de EEG, en heeft zich in een ver verleden al verschoond van binnen dringende vreemdelingen die er land zouden willen kopen. Er is echter één uitzondering o]d de regel, en die geldt merkwaardigerwijs voor Russen, Per zen en, Jawel, Nederlanders. BERT JANSMA Foto's: MILAN KONVALINKA Titelloos =GENZ De professor kan beretrots zijn. De genzer Festspiele waarvan hij sinds 1953 direc- r is, gaan volgende week niet alleen een 35-ja- jubileum beleven, maar staan dan eigenlijk aan nieuw begin. Dan ontbranden de schiinwer- s boven een sprookjesachtig nieuwe Seebühne net Bodenmeer waar de Oriëntaalse vesting van tan Selim Bassa omspeeld wordt door de mu it van Mozart, terwijl daarna de beurt is aan de ling van een fonkelnieuw Festspielhaus, dat al I najaar klaar kwam maar pas nu Ingewijd It door de escapades van Falstaff en de vrolij- findsorse dametjes op de onvolprezen klanken Verdi's laatste opera. Herr Professor Ernst ir kan dan eindelijk opgelucht ademhalen. Want wordt een droom die hij al 25 jaar koestert, na hele generatie van soebatten, plannen maken «randeren, bewaarheid, j) jgenz, de poort naar Oostenrijk, toeristisch cen- van Vorarlberg, omringd door Duitsland, irland, Italië en Liechtenstein, kan dan nog vertederd smalend terugdenken aan die aller- ;te dagen van de Festspiele, met het inmiddels imde Spiel auf dem See dat toen nog plaats op het dek van een grote grindschuit terwijl toeschouwers op'door biervaten geschraagde iken niet konden dromen van al die tienduizen- toeristen die later hun voorbeeld op een wat itere manier zouden volgen, jden beginne was er alleen het water. En de K>m van de Vorarlbergers, die zich graag in de ste plaats Vorarlbergers en dan pas Oostenrij- noemen, iets moois te maken. Want het was J5 en het verlangen naar een schonere toe rist zou over heel Europa gaan waaien. In het ia kneuterig kleine stadje Bregenz kwamen een ftjgir enthousiastelingen op het idee een grote In de gondelhaven van hun Bodensee voor ing er te leggen en daarop in het behaaglijke duis- van de warme zomeravond theater te gaan len. Een stoute jongensdroom die allengs meer iraties zou krijgen en uiteindelijk zou uitmon- i in een volwassen festival dat dit jaar van 15 I tot en" met 21 augustus zal plaatsvinden. 3Q |i enorm gebeuren voor een stadje van nu zo'n ,000 inwoners, dat al gauw tot een kind met een lureel waterhoofd zou geworden zijn als de gun- le ligging van Bregenz niet voor een enorme loop van toeristen had gezorgd. Eenzelfde ef- als Verona met zijn arena en Salzburg met zijn ikale feestweken zou ervaren. 'I Festspielgebeuren geeft aan het toerisme van arlberg een impuls van miljoenen en omgo rd is het een attractie extra voor de toeristen in toeristenland Oostenrijk. De toeristen zijn imelijk Duitsers, maar de Benelux komt op goede tweede plaats, terwijl Hollanders graag ne gasten zijn waarvoor een hoop Oostenrij- inmiddels een mondjevol „Dak miniers" en kaat het met oe's" gereed hebben. „Hollan- Gott sei dank, ja", zegt de eigenaar van Igasthof Haggen, een nieuw eet- en overnach- Drd hoog boven Bregenz tegen het Pfënder- >f aan. rtessor Ernst Bahr zelf weet ook goed genoeg de buitenlanders zijn festival moeten maken, it voor niets reist hij elk voorjaar met echtgeno- J,aar Nederland en België om daar persoonlijk plannen voor de komende zomer te ontvou- „Het wezenlijke voor mij", stelt de in Tirol ge en Oostenrijker, „is dat wij met het nieuwe tspielhaus het geëigende instrument hebben de artistieke ontwikkeling van onze Festspiele der uit te bouwen. Want midden zestiger jaren we in feite een pas op de plaats gaan maken, ir ballet en opera zijn er nu de allernieuwste inische uitrustingen, kunnen we optisch en estisch perfecte opvoeringen brengen en het rbelangrijkste is dat we de toeschouwers ze- heid kunnen geven". het verleden gebeurde het wel dat mensen r huis gestuurd moesten worden omdat het ir gewoon te slecht was. en er met geen moge- leid in de open lucht aan opera of ballet ge in kon worden. „Hoe wordt het weer?", zal nie- nd zich meer hoeven af te vragen. Als dat ;ht is. verhuist opera of ballet naar het nieuwe Btergebouw. waaraan de Seebühne vast zit. Dit was al te merken dat zoiets een goede uitwer- heeft. want de kaartverkoop is dit jaar veel eger begonnen dan in vorige jaren". Helmut Herbert als on derdirecteur van de VVV van Vorarlberg wat vreemd titelloos tussen alle Oosten rijkse Herren Professo ren en Doktoren: „De Wiener Symphoniker komen hier al zo lang, dat ze eigenlijk halve Bregenzers zijn gewor den. Ze worden steeds bij families hier onder gebracht en dat heeft er inmiddels toe geleid dat velen met. een meisje van hier ge trouwd zijn. Sommigen wonen hier, hebben hier hun tweede thuis, en zijn eigenlijk een soort ereburgers ge worden. Het grote plein voor het nieuwe Fest- spiel- en Congresge bouw, heet dan ook het Plein van de Wiener Symphoniker". De witgekuifde Herbert spreekt trouwens Ne derlands en is de enige buitenlandse VVV-di- recteur die zijn persbe richten in onze taal de deur uit stuurt, waarbij de fouten hem verge ven zijn omdat het al zo lang geleden is dat hij In Nederland woonde en werkte. Herbert: „Ik zocht na de oorlog een baan. Ik wilde uit Oos tenrijk weg, was zeven tien jaar en stuurde sollicitatiebrieven naar irbekken De Italiaanse regisseur Giulio Chazaletes tijdens de repetities van Verdi's Falstaff. ir heeft een goede voor internatio- hoog genoteerd nt en weet produk- neer te zetten aan Bodensee, die later andere festivals lig worden overge- nen zoals ooit Doni- i's „Het debuut van mma Agatha". Giu- pe Taddei speelde vrouwenkleren toen hoofdrol en is bijna vaste gast gewor- In Bregenz. Dit jaar elt hij de titelrol In di's Falstaff, een aal vehikel voor zijn ne bas en zijn even n geschapen figuur. Idei. een bonhomme een bulderende die zonder veel ;pas vertelt dat hij lonnen is met zingen iet bad, en het daar enlijk nog steeds het ite doet, is boven- n een prima acteur, nte Bregenz-gan- kunnen zich hem ineren in Donizet- Don Pasquale. Ïarln hij op het toneel een bed moet neerploffen. Taddei zakt met z'n aarlijvige gestalte dwars door dat bed heen en zaal heeft het niet meer. Taddei krabbelt over- d alsof er niets aan de hand is, weet zich zeker de lach van de zaal, maakt van Don Pasquale veel komischer figuur dan de zeurpiet die hij enlijk normaliter is en kan tot het slot van de o- nefo lachsalvo's zonder ongelukken blijven incas- en. or de hoofdrol in Mozarts „Entführung aus d'em fail" had Bahr onze Christina Deutekom geën- ird, maar een nierbekken-ontsteking verhin- ft haar dit jaar naar Bregenz te komen. De rol i Konstanze wordt nu afwisselend vertolkt door zislawa Donat en de in Dortmund zingende -r torikaanse Barbara Carter. Volgend Jaar haalt I Ihr voor de titelrol van Verdi's Otello zelfs een duurste tenors ter wereld, Placido Domin- naar de Bodensee. Dan zal op het meer zelf msteins „West Side Story" worden uitgevoerd. spectaculaire combinatie, die voor 1982 met nizetti's „Lucia di Lammermoor" en Strauss' 'aeunerbaron" geëvenaard wordt. id!, Prof. Ernst Bahr, de directeur van de Bregenzer Festspiele. Fluitje Wie 's avonds naar de Seebühne trekt om eens te kijken hoe het er allemaal uit gaat zien, raakt zelfs tijdens de rommelige repetities van het koor der Janitsjaren even onder de indruk. De Seebühne is herschapen in een verblindend witte Moorse ves ting met trappen en schietgaten, met op de ach tergrond een reusachtige witte minaret. Het water tussen toeschouwerstribune en toneel wordt beva ren door een serie bootjes die op een fluitje van de regisseur driftig heen en weer peddelen. Wie via een wijde, brede steiger achter dat decor gaat kijken, ziet een gigantisch bouwsel van sta ketsels en steunijzers waarop zeker voor een klein Oostenrijks bos aan hout is verwerkt. Een doolhof waarin de koorzangers dik ingepakt ronddrente len, want net als elders in West-Europa wil het weer niet wat wij willen. Je vraagt je af wat er moet gebeuren om zo'n hele produktie bij plotselinge regenval van buiten- tot binnengebeuren om te scholen op één avond. Professor Bahr heeft er een antwoord op. Vorig jaar heeft hij met zijn mensen een „Generalstabs- plan" ontworpen dat inhoudt dat binnen een half uur In het Festspielgebouw doorgespeeld kan wor den. Dat betekent dat dirigent, 50 musici, 10 solis ten, 70 koorzangers, 100 figuranten. 45 man aan technisch personeel, kostuums, rekwisieten en in strumenten van de ene kant van het water nèar de andere moeten. Een complete volksverhuizing die plaats vindt via de 100 meter lange steiger, waarna nog eens 120 meter naar het blnnentoneel moeten worden afgelegd. Voor die „Operatie Bodenmeer" staan tien radio zenders en twaalf telefoons klaar. Tijdens de repe titie wordt het allemaal uitgeprobeerd. Met busjes gaat het over de vier meter brede steiger: spelers, kostuums, pruiken, lansen, geweren, pijlen, zwe pen. Costumiers, toneelkappers en mensen van de schmink gaan vooruit, want er zal wel het een en ander bijgewerkt moeten worden. Bovendien zijn de kostuums voor buiten vaak van dikker mate riaal gemaakt zodat er binnen dunnere duplicaten gereed liggen. Ook de decorstukken worden bij Grote bedrijvigheid tijdens de avondrepetitie op de nieuwe „Seebühne" op het Bodenmeer.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13