Koopmans behoudt titel tegen wil en dank Veel keus uit stoeten, vroom en vrolijk Karpov en Timman op eenzame Frits Don wil revanche De toren van Jansje en Julian^ BINNENLAND/SPORT LEIDSE COURANT 1 1 lÉJk Wat ons land ontbeert aan stoeten, processies, omme gangen en marsen komt men volop tegen bij onze zuiderburen. In België zijn de stoetenbouwers mannen van aanzien, architecten als het ware, die fabuleuze schouwspelen formeren als de Heilige Bloedprocessie te Brugge. Deze optocht is al door de straten getrokken. Maar tal van andere zijn nog in voor bereiding, zoals de vermaarde boetprocessie in Veurne, West-Vlaanderen. Op de laat ste zondag van juli (de 27ste dus) zal daar weer een schare boetelingen weeklagend door de straten gaan. Zij dragen zwarte kappen en pijen, gaan barrevoets en bezwijken bijna onder de last van een zwaar, houten kruis. Het droge staccato van ratels en de jammerklachten uit zeer oude recitatieven bege leiden deze processie, die méér is dan een attractie voor toeristen. De mystieke gela denheid wordt zelfs door mensen die in kerk noch kluis komen als zeer indruk wekkend ervaren en voert hen terug naar de middeleeu wen. In tal van andere stoeten pre senteren de Belgen een mix ture van religieuze en profane elementen. De historische praalstoet van „De Gouden Boom" is een luisterrijke ver toning, die telkenjare het hu welijksfeest van Karei de Stoute en prinses Margaretha van York doet herleven. Ook al weer in de ideale setting van Brugge. Slechts één keer in de vijf jaar is dit grandioze spektakel te zien. De vakantieganger 1980 boft; hij kan er getuige van zijn op de zondagen 17 en 24 augustus. Wie de vergelij king met een Nederlandse op tocht wil maken, zal daar be drogen uitkomen. „De Gou den Boom" is een kijkspel zonder weerga, opgevoerd door 90 groepen, in totaal 2000 deelnemers, schitterend ge- costumeerd en deel uitma kend van o.m. zeven muziek korpsen, zes koren, ruiter- groepen, praalwagenformaties enz. De stoet gaat op genoemde zondagen uit om 15.30 uur. Er zijn tribunes gebouwd voor vele duizenden toeschouwers, de prijzen der zitplaatsen va rieren van 300 tot 150 frank. In vrijwel alle manifestaties op dit gebied lopen reuzen mee. Het buurland is rijk ge sorteerd in deze soms huizen hoge en fraai geboetseerde poppen. Veel steden betwisten elkaar de eer om deze gevaar ten zo indrukwekkend moge lijk te laten voortschrijden. Speciale reuzenstoeten zijn schering en inslag. In Heusen- Destelbergen trekt er één uit op zondag 27 juli. In Dender- monde wordt op 28 augustus om 20 uur de middeleeuwse reuzenommegang gehouden. Eksaarde-Lokeren pakt nog op 13 september uit met een heksen- en reuzenstoet, ook om 20 uur, en de reuzenom megang in Borgerhout wordt gehouden op 20 september om 14 uur. Nederlanders in wier boezem een diep geworteld historisch besef en een neiging tot devo tie om de voorrang strijden, kunnen in België hun hart ophalen. Oogstprocessie, kaarskensprocessies (zoals de Kruisen torsend trekken de boetelingen door Veurne. beroemde van Scherpenheu- vel. Sint Hubertusfeesten, Sint Maartensfeesten enz. enz.) het buurland is er rijk in gesorteerd. Minder bekend zijn in ons land de folkloristische militai re marsen, voornamelijk in het land van Sambre en Maas, waarin Maria Vrouw al even min wordt vergeten, want deze spektakels zijn vaak aan haar opgedragen. De militaire mars ter ere van O. L. Vrou we van het Licht bijvoorbeeld te Virelles (13 juli a.s.) van 11 tot 18 uur. De regimenten in hun historische uniformen verwijzen in feite naar de es cortes, die vroeger voorafgin gen aan velerlei processies. Het is een wonderlijk schouw spel, om deze stoeten voorbij te zien marcheren, elk met de eigen ceremonieën en tradi ties, doorgaans gekleed in uniformen uit de tijd van Na poleon. De bekendste marsen zijn die van Saint Roche, Florennes, Fosse, Gerpinnes, Marbais la Tour (700 man) Thuin en Walcours. Ht Belgisch Ver keersbureau, Leidseplein 5, Amsterdam, tel. 020-251251 verstrekt inlichtingen over de genoemde en tal van andere spektakels. LEO. J. LEEUWIS KLASSIEKE UITSTAPJES Alle moderniseringen ten spijt is de Koningin-Juliana- toren een klassiek voorbeeld gebleven van massatoerisme met een vleugje distinctie. Langzaam verdorrende coni feren vormen hun gangetjes in de doolhof. In een -spelonk schaart de Veluwse familie Heetmeijer zich rond de dis. Fraai geslepen oude lach spiegels weerkaatsen niet al leen reuzen en dwergen, maar ook de schimmen van een vorige generatie. Wat is er geworden van Jansje Middelkerk, die op 15 april 1910 de eerste steen legde voor de uitkijktoren? Niemand van de bezoekers weet het. Haar naam is over vleugeld door die van Juliana, eerst als prinses, la ter met de toevoeging konin gin, na een korte onderbre king tijdens de oorlog, toen het complex op last van de bezetters „Juliatoren" werd genoemd. Wie had er ooit van gehoord, een toren van kalkzandsteen, die niettemin overeind bleef Kort na de geboorte van het prinsesje in 1909 deed deze mare de ronde in Apeldoorn en omgeving. Mensen met verrekijkers klommen naar de hoogste trans, om te kijken hoe laat het was op de toren van de Lebivinuskerk in De venter. Dit voorbeeld vindt nog altijd navolging. Eén van de oudste pretparken in ons land heeft de bakens verzet, met behoud van een aantal traditionele at tracties zoals de onderaardse gewelven en het kwijnende doolhofje. De toevoeging van een amusementsinventaris uit het naburige Prins Bernhard- dal, luidde een nieuw tijdperk in. Maar een zekere waardigheid bleef kenmerkend voor de openluchtconcerten op zon dagmiddag, ook al beperken die zich tot het bespelen van een hammondorgel. En komen de prinsen- en koningskinde- - - Voor de grap in het schandblok. ren hier niet regelmatig hun vertier zoeken, al of niet ver gezeld van de hooggeplaatste moeders? De Koningin Julianatoren biedt nog avonturen als het varen in echte motorbootje,s. Wie weet dat de 7 PK Ste- wartdiesels afkomstig zijn van op D-day gebruikte landings vaartuigen, ervaart iets van een toegevoegde waarde. Maar even later wacht de sen satie van een hypermodern spookhuis, waarin elektronica voor schokeffecten zorgen. Oudgedienden als de onder houdsmonteur Vos (46 jaar trouwe dienst) en chef-kok Ti- nus Bosman, al twee jaar te rugblikkend op zijn zilveren ju bileum, werken getroost door, als één van de heren Kreekel weer eens op studiereis is naar Disneyland in Amerika. Daar doet deze familie, van vader op zoon leiding gevend aan dit ontspanningspark, tel kens nieuwe ideeën op. Zo blijft behouden, wat elders verloren ging, de naburige Echoput bijvoorbeeld, een na tionale klankbodem die geen enkele vraag meer kan beant woorden als gevolg van ver waarlozing. De laatste toe zichthouder werkt nu als foto graaf in de Koningin Juliana toren. Een geduchte concurrentie van nieuwe pretdomeinen ten spijt komen jaarlijks nog f derdduizenden mensen de toren, die eigenlijk opnlj herdoopt zou moeten wor<£ omdat de koningin weer ses is geworden. Het nuttil van medegebrachte eetwa verdient geen aanbeveling]* tegenstelling tot veel rest* rants in deze amusements! tor geniet dat van chef-f Bosman een goede naam| der fijnproevers. De spijskld biedt hen die zojuist achtbnt en Bonanzacircuit beref hebben, een ruime keuzo! goedkope hapjes en men Maar men schrikt er ook terug voor de Poire Belle I lène, ter afsluiting van een V ner dat 42,50 kost. ut Tussen de eisen die het i satoerisme stelt en de haf having van tradities uit i geschiedenis van 70 jaar, d de Koningin Julianatoren 4 ken naar een verbindend^ ment. Men vindt het corr aan de oude Amersfoort» (nr. 35) te Apeldoorn, teg# ver de Kroondomeinen. H# geopend van Palmpasen W eind september. De toegai prijs is 7,50. Men krijgt D nen voor alle attracties,! tien in totaal, afgezien vaf lerlei kleinere (muntinw Ook familieboekjes (50 atl] ties 40). Telefoon 552015. Zweden houdt EUROPEES KAMPIOEN MIST SCHERPTE EN TIMING Italië op gelijke stand ROME/BOEKAREST Het Zweedse tennisteam zonder Björn Borg heeft het in de fi nalewedstrijden van de Euro pese zone van het toernooi om de Davisbeker beter gedaan dan de Roemeense ploeg zon der Ilie Nastase. Zweden sloot in Rome de eerste dag tegen Italië af met een gelijke stand (1—1). Roemenië kreeg geen enkele kans in Boekarest te gen Tsjecho Slowakije: 0—2. Björn Borg besloot na het ver overen van zijn vijfde Wim- bledontitel niet in de wedstrijd tegen Italië uit te komen om een lichte blessure wat rust te geven. Nu moesten Kiell Jo- hanson en Stefan Simonsson in de enkelspelen aantreden. Johanson kreeg voor 3000 toe schouwers geen kans tegen Corrado Barazzutti. Hij verloor met 36 36 26. Simonsson daarentegen zorgde voor een verrassing door Adriano Pa- natta in vijf sets te bedwingen: 8—6 1—6 6—2 4—6 6—4. De Tsjechoslowaken Ivan Lendl en Pavel Slozil hadden feen enkele moeite met hun :oemeense tegenstanders. Di- mitry Haradau maakte acht games tegen Lendl (46 16 36), Florin Segarceanu moest het met nog een game minder doen: 36 36 16. Nastase ontbrak wegens een onlangs opgelegde schorsing. APELDOORN Van de 1572 wandelaars die dinsdagmorgen aan de start van de vierdaagse van Apeldoorn verschenen, zijn er 1521 deelnemers aange komen. NEW YORK Voor de Noor- damerikaanse voetbalcompeti tie won Edmonton Drillers donderdag met 1-0 van Toron to Blizzard. STAVEREN Sjaak Haak man en Herman Ben Maas hebben na vier races in de strijd om de open Nederlandse zeiltitel in de Laserklasse sa men de leiding in het klasse ment Rudi Koopmans Is nog steeds Europees kampioen. Zijn partij van gisteravond was echter zonder enige overtuiging. DIFFERDANGE Rudi Koopmans mag dan voor de vierde maal zijn Europees kampioenschap in het half* zwaargewicht met succes heb ben verdedigd, wat de 32-jari- ge Fries gisteravond in Luxemburg liet zien, was bok- stechnisch niet erg overtui gend. Fred Serres, de 28-jarige uitdager, verloor weliswaar ruim op punten, maar met een bokser van de kwaliteiten van de Luxemburger, had Koop mans geen twaalf ronden no dig mogen hebben. Serres was alleen met zijn snelle directe rechtse gevaar lijk en bleek verder over wei nig technisch vermogen te be schikken. Bovendien bokste Serres pas zijn veertiende par tij als professional. Dat zijn er 22 minder dan de nog ongesla gen Koopmans. Alleen al op grond van zijn ervaring had Koopmans met zijn tegenstan der moeten spelen. Pas in de laatste van de twaalf ronden was Koopmans echt superieur. Serres, die voor de eerste maal in zijn carrière meer dan tien ronden bokste, was toen dui delijk aan het einde van zijn krachten. De titelhouder daar entegen maakte nog een rede lijk frisse indruk. Na de uitdagers Amory, Tafer (beiden Frankrijk) en Cometti (Italië) trof Koopmans het op nieuw niet. Ook Serres wilde zijn rol als uitdager niet spe len. De Luxemburger ver trouwde duidelijk op zijn rechtse. Dit bleek inderdaad een bijzonder gevaarlijk wa pen. Koopmans ondervond dat in de derde ronde. Na een flit sende dubbele rechtse ging de Fries, duidelijk geschrokken, neer. De 2200 toeschouwers in de vrijwel uitverkochte .hal, roken sensatie. Serres, die vóór het gevecht bijna 2000 gulden aan premies uit het pu bliek had gekregen, kon toen Koopmans overeind was geko men, niet opnieuw toeslaan omdat de gong het einde van de ronde aankondigde. Van de knock down bleek Koopmans weinig te hebben geleerd. Hij bleef opnieuw stil staan en draaide voortdurend de verkeerde kant op in de richting van Serres' gevaarlij ke rechtse. In de vijfde ronde leek Koopmans orde op zaken te gaan stellen. Hij zette Serres herhaaldelijk vast en sloeg kort voor het einde toe. Met een rechts-links-rechtse com binatie kop de kin ging Serres neer. Languit liggend op de rug leek zijn rol uitgespeeld. Hij kwam nog overeind en ging tollend naar zijn hoek omdat op dat moment de gong klonk. Rudi Koopmans wilde daarna het gevecht forceren. Hij nam risico's, maar miste scherpte en timing in zijn stoten. Zijn excuus luidde dat hij een ge brek aan sparring partners had voor het duel. Serres be paalde zich tot zijn rechtse, kreeg daarvoor weinig kansen en ondanks de aanmoedigin gen van het fanatieke publiek werd hij naar een kansloze derlaag op punten geleid. Koopmans later in de klee( 01 mer: „Best was het niet. 11 ik ben nog steeds Euro| q kampioen. Er is ook nog 0 kans dat ik om de wereldV mag boksen". De scores in het voordeel112 Koopmans waren: 117— van scheidsrechter Brimi (Eng), 120114 van jurjig Jensen (Den) en 118114 jurylid Ambrosini (Ita). AMSTERDAM Met nog twee ronden te spelen hebben wereldkampioen Karpov en Nederlands titelhouder Jan Timman zich los gespeeld van het achtervolgende duo Ribli- /Hort Karpov maakte het zich gistermiddag in de twaalfde ronde gemakkelijk door snel remise te schuiven met zijn landgenoot Dolma- tov. Timman won met zwart bijzonder overtuigend van de dit keer wel erg onzekere Lar- sen. Zodoende liep hij een half punt in op Karpov, die nu nog een half punt „overschot" heeft (8 tegen 7,5). De beste partij leverde onge twijfeld Hort af. De Tsjechos- lowaak zette Van der Wiel via een knap stukoffer mat Zo langzamerhand durft nie mand meer iets anders te voorspellen dan remise als het om Gennadi Sosonko gaat Aan de ene kant lijkt hij on verslaanbaar, anderzijds am bieert hij kennelijk nauwelijks een winstpartij. Deze opmer kelijke instelling bracht hem tot nu toe louter delingen van het punt. Ook de partij tegen Ribli maakte daarop geen uit zondering. Vandaag is men doorgegaan met de dertiende ronde, mor gen houden de schakers rust en maandag wordt het twin tigste IBM-toernooi afgesloten. De resultaten van de twaalfde ronde in de kroongroep zijn: Hort (Tsj) Van der Wiel (Ned) 10; Larsen (Den)—'Timman (Ned) 0—1; Ribli (Hon>—Sosonko (Ned) 1/2—1/2; Dol- matov (Sow)—Karpov (Sow) 1/2 1/2. Stand: 1. Karpov 8 punten; 2. Tim man 7.5; 3/4. Ribli en Hort 6,5; 5/6. Sosonko en Dolmatov 6; 7. Van der Wiel 4; 8. Larsen 3.5. De partij tussen Larsen en Timman verliep als volgt: Wit: B. Larsen (Denemarken). Zwart: J. Timman (Nederland). I. c2—c4, e7e5; 2. g2—g3, Pg3—f6; 3. LflG2, d7d5; 4. c4xd5, Pf6xd5; 5. Pbl—c3. Pd5b6; 6. d2—d3. Lf8— e7; 7. Pgl—f3, Pb8—c6; 8. 0-0. 0-0; 9. a2a3, Lc8-e6; 10. b2—b4. f7—f6; II. Lel—b2. Dd8—e8; 12. Pf3-d2. De8—f7; 13. Tal—cl. Tf8—d8; 14. Pc3b5, Le6d5; 15. Lg2xd5. Pb6xd5; 16. e2-e4, Pd5—b6; 17. Pd2—b3. a7—a6; 18. Pb5xc7, Ta8—e8; 19. b4b5, Tc8xc7; 20. b5xc6. Pb6— a4; 21. Lb2—al. Le7xa3; 22. Tel—bl, b7—b5; 23. Pb£-a5 La3—c5; 24. Tbl—el, Td8d6; 25. d3—d4. Lc5xd4; 26. Lalxd4. Td6xd4; 27. Ddl—c2, Pa4b6; 28. Tfl—dl. Pb6— c4; 29. Pa5b3, Td4xdlf; 30. De2xdl, Df7—e8; 31. Ddl—J5t. Kg8—h8; 32. Pb3—d2, h7—h6; 33. Pd2xc4, De8xc6; 34. Tel—al. b5xc4; 35. Talxa6, Dc6xa6; 36. Dd5—d8f, Kh8—h7; 37. Dd8xc7, Da6alf; 38. Kgl—g2. Dald4. Wit geeft het op. Dertien Europese landen mijden Olympische ceremonie MOSKOU De afspraken, die ruim een dozijn Westeuro- pese landen, met betrekking tot de ceremonieën bij de Olympische Spelen, twee we ken geleden in Parijs hebben gemaakt, zijn bevestigd tij dens de vergadering van het bestuur van het Internatio naal Olympisch Comité. De woordvoerster voor het IOC, Monique Berlioux, ver telde tiidens een persconferen tie in Moskou dat dertien Eu ropese landen niet aan de ce remonieën zullen deelnemen, zoals bij vorige Olympische Spelen. Nederland, Italië, Ier land, Groot-Brittannië, België, Luxemburg, Portugal, San Marino, Frankrijk en Zwitser land zullen zich volgende week zaterdag bij de openings plechtigheid niet vertonen. Slechts hét bord dat de naam van het nationale Olympische comité aangeeft en de Olym pische vlag zullen in het sta dion worden rondgedragen. SCHEVENINGEN Frits Don krijgt vandaag de kans re vanche te nemen op Louk Sanders, die hem het vorig jaar op dezelfde Metsbanen kansloos liet in de eindstrijd om de Nederlandse tennistiteL Gisteren plaatsten beide spelers zich voor de tweede halve finale van het internationale kampioenschap van Scheveningen. De andere halve finale gaat tussen de Australiër Guan en de Amerikaan Adams. Louk Sanders maakte gisteren de indruk in een uitstekende vorm te zijn, aangemoedigd door de eerste zonnestralen van het toernooi. De zesvoudige Nederlandse kampioen overklaste in de kwartfinale de toch wel gevreesde Mexicaan Gonzales. Gonza les, wiens temperament hem na een scheidsrechterlijke dwaling nog sneller naar de slachtbank voerde, verloor met 6-1, 6-2 en weigerde na afloop Sanders te feliciteren. Het pleit voor de Mexicaan dat hij niet met zijn racket heeft gesmeten. Dat kon hij trouwens ook niet, want net slagwapen was uit voorzorg met een lus aan zijn pols vastgemaakt. Hoewel Frits Don voor de derde keer een set van 6-0 uit zijn tennisbagage haalde, moeten zijn kansen op een finaleplaats zeer gering worden geacht. Hij liep opnieuw te veel om zijn back hand heen, een fout die door Sanders genadeloos lijkt te worden afgestraft. Het wegvallen van Paul van Min, die donderdag de als eerste geplaatste Scott Lipton had uitgeschakeld, was te wijten aan de enorme reikwijdte van zijn tegenstander Guan. Deze boomlange Australiër sloeg de onmogelijkste ballen terug en corrigeerde in de tweede set een achterstand van 5-3 in zijn voordeel. Guan wacht nu een spectaculaire ontmoeting met de Amerikaan Adams, een aanvallend ingestelde topspinspecialist, die onder het kreunende motto 'alles of niets' de ballen door midden lijkt te willen slaan. Het aantal winnende slagen van Adams is enorm. In het damestoernooi bereikten Marijke Schaar en Tine Zwaan de halve eindstrijd, waardoor de kans op een Nederlandse finale behouden bleef. HERMAN JANSEN Uitslagen heren kwartfinales: Guan (Aus)-Van Min 6-1, 7-5. Adams (VSt)-Mirza (Roe) 6-2, 7-6. Sanders-Gon- ules (Mex) 6-1, 6-2. Don-Balten 6-3, 6-0. Dames kwartfinales: Schaar-Pryor (Aus) 6-2, 7-5. Catton (Aus)-Albers 2-6, 6-3, 6-3. Zwaan-Heffels 6-1, 7-5. De Witte (Bel)-Bouwer 3-5, 7-5, 6-1. LEUVEN Els Vader is gis teravond winnares geworden van de 200 meter van een in ternationale atletiekontmoe ting in Leuven. De Olym pische atlete kwam tot 11.62 •seconden. Mirjam van Laar werd twee de bij het hoogspringen. De at lete van ADA kwam tot 1.80 meter. De zege was voor de Belgische Chris Soetewey, die de 1.85 meter haalde. Een tweede plaats was er ook voor Tilly Verhoef op de 400 meter met 53,63 seconden. Raymond Heerenveen kwam in de tweede serie van de 100 meter tot een gedeelde eerste plaats. Evenals voor de Belg Van Nieuwenhuyzen werd voor hem 10.96 seconden afge drukt. Van Santen werd derde in 11.23. Later eindigde Els Vader als tweede op de 200 meter in 23.33 seconden. De Jamaicaan- Goede tij'd van Els Vader se Ottey was met 22.80 se den veel sneller. In een ra 1500-meterloop eind voorts Hans Ruyter als z in 3.41.7. Winnaar Nyar uit Tanzania had een tijd 3.37.6 nodig, evenals de tweede geklasseerde Nie zeelander John Walker. 0[ 200 meter werd Rayrr Heerenveen vierde in 21.6! conden. Voor Verriedt weinig succes weggelegd o 5000 meter. Hij finishte 14.47,6 als twaalfde, net i dan een minuut achter de naar. Dat was de Austri Fitzsimmons, die 13.35,8 afdrukken. Twee dopinggevallen Westduitse zwemsters HAMBURG Twee deel neemsters aan de Westduitse zwemkampioenschappen, die begin juni in München wer den gehouden, hebben positief gereageerd op het onderzoek naar verboden stimulerende middelen. Het gaat om de 15- jarige Nicole Hasse uit Bonn en een meisje, van wie de naam nog niet werd vrijgege ven. „Het geval van Nicole Hasse is door een indiscretie bekend geworden," aldus Harm Beyer, voorzitter van de National Zwembond. „We wilden het pas openbaar maken als ook de contra-expertise positief Ui zou zijn uitgevallen. Er is derdaad nog een tweede pinggeval, waarbij het e eens om een meisje gaat, wie ik de naam echter niet wil noemen." Nicole Hasse werd in n; chen derde op de 200 m vlinderslag dames. Binnen dagen na het ontdekken een positieve analyse moe contra-expertise zijn aa sj( vraagd. Als ook het tv/ lr onderzoek positief uitvalt,™ de betrokkene één tot maanden worden gesch ,»t Sinds 1978 houdt de Wesf lns se zwembond tijdens wedsfjj den dopingcontroles. ind

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10