De shorts van =/era Lynn Braziliaanse bisschoppen nemen krachtig stelling ten gunste van migranten Tips voor het weekeinde Uniek mosterd museum in hanzestad Doesburg Korte metten iGINw INNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 JULI 1980 PAGINA 9 1731 goo gidsen als „Where to Go" ®25e hand dreigt de bezoeker 15.onden het slachtoffer te Jen van zijn onderne- Tjjslust. Het assortiment 160 bezienswaardigheden is 108®nate overstelpend, dat pa- 195 reacties kunnen optreden. wie eenmaal gemangeld, 59 iet beroofd is op de eerste 23ienmarkt uit het boekje, ,^t in de eerste van tachtig 22^evolen pubs al een ge- '^1 van machteloosheid in opkomen. s te veel, dat niet overge- 4i en mag worden. Maar nie- 100 d lokt een vreemdeling 2§^r de shorts van Vera Lynn. 30okentoonstelling „Britain at waarop dit kledingstuk 76^ien is, wordt overscha kel door wereldexposities 51idie van de Vikings en de 276|npische Spelen uit de leid, in het British Mu- 62 n. ,14gtain at Bay" is een verhaal 43oeeld, woord en geluid van t11 jen in de Tweede Wereld en (og. Misschien gaan de En- 208 en er van uit, dat deze toonstelling een privé-aan- 69»genheid is en willen zij 48 sen uit de bezette gebie- 116 die genoeg met zichzelf 218(tellen hadden, er niet mee no] g vallen, in de toeristische or wordt er althans weinig 75fitbaarheid aan gegeven, «leze zaaltjes van het im- 43;ise Imperial War Museum os. Ier, leert de bezoeker van 47 continent méér van de ei- 3e Ibewoners, dan op Picca- 12T| Circus of in de ontelbare 101 s die Dickens als eregast 99 [nen. De stem van Vera 135 gaat er door merg en been, voor Nederlanders die zich herinneren hoe zij de moed er in hield. En haar shorts hangen er echt, in een vitrine, zoals el ders in dit museum de unifor men van generaals en veld maarschalken. Londen laat zien hoe het op de been bleef, toen er bij ons suikerbieten werden gegeten en naar de Engelse zender werd geluis terd. Het geneert zich niet voor de affiches van toen, waarop elke buurman werd af geschilderd als een potentiële spion. „Even the walls zelfs de muren hebben oren, is er één van. „The British Si lent Column" komt nu over als een schertsorganisatie die ie dereen het slot op de mond wilde leggen. Zelfs de onverstoorbare Brit ten raakten bijna in paniek en arresteerden in ijltempo 30.000 vreemdelingen, toen dagelijks de invasie werd ver wacht. Nederlanders, meer dan ooit geoccupeerd met de oorlogsjaren 1940-45, richtten de blik meestal naar het oos ten, waar zich de ergste gru welen voltrokken hebben. Het moet hen bekend zijn, dat de luchtaanvallen op Londen 60.000 slachtoffers hebben geëist. In „Britain at Bay" kunnen zij deze theoretische kennis toetsen aan de werke lijkheid. De V-I's en V-H's, wie herin nert zich niet de adembene mende spanning als hun ge ronk wegstierf en de bom elk ogenblik kon barsten? De Londenaren weten er alles van. Een aantal van respectie velijk 2400 en 1115 kwamen neer op hun stad. Maar de ze nuwslopende Blitzkrieg ten spijt herwonnen de inwoners snel hun normale bedaardheid en gevoel voor humor. Daarvan getuigt de expositie in ruime mate. De wijze waar op een volk met zoveel gevoel voor standing werd opgeroe pen om varkens en konijnen te gaan houden („Keep a Pig", „Start a Pig Club") en aan elk plekje grond gewas sen te ontworstelen („Dig for Victory") is er een onnavolg baar voorbeeld van. Een stroom van affiches en officië le mededelingen schetst situa ties, die het midden hielden tussen een tragedie en een blijspel. Het kleine schuilkel- dertje voor de hond, de foto van een man, slapend in zijn Morrisson-shelter, een soort kooi met afdekplaat tegen in stortingsgevaar! Een echtpaar dat die shelter gebruikt als tennistafel. Ook in hun weerbaarheid aan het thuisfront bleven de Brit ten zichzelf. „Daar komen de schutters". Deze televisieserie gaf misschien toch een minder absurd beeld van de situatie, dan veel Nederlanders ge dacht hebben. Soms zien zij in Londen, op een rommelig ter rein, nog een soort hondehok staan, met een dak van golf platen: Een laatste restant van de twee miljoen Anderson- schuilkeldertjes, die toen, ter ingraving in de tuin, zijn gedi stribueerd. wie minder dan 325 pond verdiende kreeg het zespersoonshutje gratis. Op de expositie getuigen deze sheltertjes nu van een aan doenlijke en kleinschalige Het Imperial War Museum weerbaarheid, in een stad die met bomtapijten werd belegd. Het leven verplaatste zich 's nachts naar de gewelven van de ondergrondse en reus achtige schuilkelders met kan tines en recreatiezalen. Maar het ging dóór. Hoe Londen het overleefde toont „Britain at Bay" In alle facetten, van mode (oorlogskledlng), kunst en distributie tot de onver saagde Wrens-dames. „We meet again", zingt Vera Lynn, soms onderbroken door het loeien van de vlammen en ex plosies van de film „Britain at War". De kleine en bescheiden, maar typische Engelse exposi tie - en dat niet alleen qua onderwerp - wordt gehouden in de reusachtige Imperial War Museum, Lambeth Road, tot april 1981. Wie ook de perma nente expositie van de twee wereldoorlogen wil bezichti gen, kan wel een dag in het gebouw doorbrengen. L.J.LEEUWIS Je weet maar nooit of er nog eens een eind komt aan die voort durende nattigheid en vandaar dan ook weer wat tips voor een uitje in het komende weekeinde: Meer dan tachtig handwerkslieden laten demonstraties van hun kunnen zien tijdens het oude-ambachtenfestival op zater dag en zondag in Meijel (gelegen in de driehoek Eindhoven- Venlo-Réermond). De demonstraties vinden beide dagen plaats tussen een en acht uur, samen met kruisboogschieten, vendel- zwaaien, steltlopen, wagenspelen, volksdansen en volksmuziek. Friesland is tot en met 25 juli weer In de ban van het „skuts- jesilen". Het evenement begint zaterdagmiddag om twee uur op het Pikmeer bij Grouw. Er zijn in Zeeland dit weekeinde verschillende wedstrijden handboogschieten. Zaterdag treden de keizers en koningen van Zuid-Beveland tegen elkaar in het strijdperk in Wolphaartsdijk. Verder begint dan 's middags om 2.30 uur een wedstrijd hand boogschieten in Terneuzen (Zeeuws-Vlaanderen). En zondag middag wordt vanaf 2.30 uur „Blokvogelschieting" gehouden in Axel, ook in Zeeuws-Vlaanderen. Acht gemeenten nemen deel aan de zeskamp die voor zater dagmiddag is georganiseerd op het terrein van „Rekradelta" in Bruinisse (Duiveland). De zeskamp begint om twee uur. Voor de zevende keer wordt zondag tussen Tilburg en Baar- le-Nassau een race gehouden tussen een stoomtrein èn een an tieke automobiel. Beide voertuigen vertrekken 's middags om 1.30 uur bij het station Tilburg-West. Zes kerken in het centrum van Amsterdam zijn de zaterdagen 12 en 19 juli tussen tien en vijf uur ter bezichtiging opengesteld. Het zijn de Nieuwe Kerk, de Oude Kerk, en de Engelkerk, de Begijnhofkapel, Ons Lieve Heer op Solder en de Papegaai. Enkele tientallen poppen in historische costuums worden tot en met 31 juli dagelijks van 10 tot 5 uur getoond in het Lim burgse kasteel Hoensbroek. Een aantal van deze poppen is ge plaatst op aardewerk fietsjes en de tentoonstelling heet dan ook „Poppen op de fiets". Bijna alle bedrijven, Instellingen en vereningingen in Vlissin- gen die te maken hebben met de zee, nemen deel aan de „Ma ritiem Expo" die van vrijdag tot en met 1 augustus wordt ge houden in het Maritiem Instituut. Openingsuren: op weekdagen van 14 tot 17 uur (alleen vrijdag aanstaande van 15 tot 17 uur). Een collectie cartoons uit de periode 1850-1950 toont tot en met 28 september in museum Boerhaave in Leiden hoe men vroeger de spot dreef met het werk van de dokter. De tentoon stelling heet „Ik lach me ziek" en is door de weeks van 10 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur geopend. #elen Eliet «irkeer k en leerzaam is het ii2jeerspark in Assen, j^jeren kunnen daar 99?n op een minla- loitoegennet in het Hvan het Asserbos. yerkeer is er onver- nagebootst, com- t met verkeersa- en. stoplichten en r. ides. zich in zijn trapau- r.' iet keurig aan de zfeersregels houdt, Rekenen op een fik- 3.4oete. Er rijden ook j^wagens, autobus- en treintjes in dit Voor nadere in- x> atie en een folder 3' dit verkeerspark inen bellen: 05920- w!: 0. In het hanzestadje Doesburg („toegangspoort tot de Achter hoek" noemt het zichzelf) staat een uniek mosterdmuseum. Dat is het wel een beetje aan zichzelf verplicht gezien de bijnaam die de Doesburgers hebben: „morsterdpotten". De Doesborghse Mosterdfabriek Is niet groot en men kan er kijken hoe de eeuwenoude „boerenmosterd" wordt gemaakt. Ook wordt verteld hoe men thuis mosterd maakte en in de tien tallen fabriekjes die Nederland kende. Het fabriekje annex mu seum is tot november van maandag tot en met zaterdag te be zichtigen tussen 11.00 en 16.00 uur. Groepen worden verzocht eerst een afspraak te maken (Boekholtstraat 2, Doesburg, tele foon 08334-2230). Aansluitend aan het museum is een gildehof ingericht; een gezellig plein in oude stijl met terrasjes, waar men onder meer kan vinden: boerenkaasmakerij, kruidenwin kel. Peruaanse volkskunst, poppenmaken. koperslaan, bijen tentoonstelling, sierstenenslijpen, weven, spinnen, batikken, kantklossen en pottenbakken. En verder is er in een stadje dat al sinds de Middeleeuwen bestaat, genoeg moois te zien aan oude gebouwen. Of, als men dat wil, kan men vanuit Doesburg gaan varen over de IJssel of Oude IJssel. Reserveren Gemak dient de mens, du3 ook de toerist. Wie waar ook ter wereld een kamer wil re serveren, kan zich wenden tot bureaus van hotelketens die deze overnachtingsmogelijk heden exploiteren. Holiday Inn is zo'n keten. Dag en nacht bereikbaar, zou ja denken. Maar nee, in de avonduren is het bureau niet bezet en kan er dus niet gere serveerd worden. Novotel is een andere keten. Daar wordt op het bureau een bandje gedraaid waar een juf frouw met de bekende nasale stem meedeelt: „U kunt bij ons hotels reserveren over de hele wereld, plus die van Mer- cure in Frankrijk en Ambassa dor in Engeland". Maar dan wel van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Want buiten die uren is het bureau dicht. Gemak dient de mens, maar niet de toerist. 9i| an de vooravond van zijn so irugkeer naar Rome heeft o6; aus Johannes Paulus II 07! is teren in Fortaleza kennis unnen nemen van een do- ee! ument van de Braziliaanse JJ- isschoppen, waarin de re dering onder meer wordt «Jeschuldigd van discrimi- atie inzake rassen en stan- en. Het is hun krachtigste erklaring tot nu toe tij- ens het bezoek van de J^us. congres, waarin het grote pro bleem van de binnenlandse migratie in Brazilië aan de orde komt, gaan de bisschop pen na wat kan worden ge daan voor de tientallen mil joenen mensen, die constant op weg zijn naar plaatsen waar zij hopen werk en een beter leven te kunnen vinden. De bisschoppen wijzen in dit verband op de zware belastin gen op landbouwprodukten, in plaats van steun aan de boeren, op het gebrek aan goede scholen in het binnen land, op de discriminatie van rassen en standen, zoals de minachting voor de negerbe volking. Voorts op de toene mende vakkundig georgani seerde prostitutie die voorna melijk op de migranten is ge richt en cynisch wordt beti teld als „de enige bewust ge organiseerde dienst ten bate van de migranten". Ook noemen de bisschoppen de „luxe, pronkzucht en het nationale triomfalisme" van de kant van de regerende klasse, hetgeen wordt ge noemd een „misdrijf, terwijl duizenden Brazilianen honger lijden". Aangedrongen wordt op een eenvoudiger beleid, dat dichter bij het volk staat. De kerk dient meer centra te stichten om migranten op te vangen, te begeleiden en te helpen tegen de „uitbuiting" door grote ondernemingen of grondbezitters, aldus het do cument, dat het probleem van de migranten de verantwoor delijkheid noemt van het land als geheel, van elke Braziliaan en vooral van de welvaren den onder hen. De massale migratie, waaro ver de bisschoppen spreken, is 'in Brazilië een verschijnsel, dat al een halve eeuw oud is, maar dat de laatste jaren sterk is toegenomen. De trekken- den zijn mensen die geen grond hebben of kleine grondbezitters, die het niet kunnen rooien. Volgens offi-' ciële statistieken uit 1976 heb ben 37 miljoen Brazilianen (een op de drie) hun eigen streek vaarwel gezegd. Meer dan de helft bezit geen cent, bijna driekwart heeft geen werk, meer dan de helft is ge heel en dertig procent gedeel telijk analfabeet. Het grootste deel beschikt niet over identi teitspapieren. Een deel der migranten trekt naar de grote steden in de geïndustrialiseerde gebieden, een ander deel naar de grote plantages. In beide gevallen gaan zij vaak een kommervol bestaan tegemoet, omdat er niet genoeg werk is. In de fa- vela's (krottenwijken) zijn meestal zelfs niet de meest elementaire voorzieningen aanwezig. De kerk probeert het pro bleem van de migratie te hel pen oplossen. Zij wijst op de structurele oorzaak ervan. De verhuizing is immers niet het probleem van de migrant zelf, maar van de situatie, die hem ertoe dwingt. Aan migranten worden de meest wezenlijke levensvoorwaarden onthou den of ontnomen. De kerk meent, dat hun probleem de meeste aandacht moet krijgen en wil ook hulp voor de klei ne landbouwers. Zij veroor deelt tevens de bouw van mo derne steden, omdat daardoor het platteland wordt verwaar loosd. De kerk doet veel aan pastoraal werk onder migran ten en helpt bij de vorming van mensen die leiding kun nen geven. 11/ ie Wereldraad van Kerken 1ju de Lutherse Wereldbond i aan meer samenwerken, >5jUdus is meegedeeld in ugsburg waar het bestuur i' an de LWB, de overkoepe organisatie van de fond zeventig miljoen lu- -Aeranen, vergadert. De lu- ïeranen verwachten van e grotere samenwerking ren betere coördinatie bij de 4 leologische arbeid en de 4 «oordeling van principiële n actuele problemen. Ook e dialoog met de rooms- s atholieke kerk zal worden oortgezet. De Amerikaan- e theoloog, prof. George •Wndbeck, voorzitter van de gemeenschappelijke r. k.-lu- therse commissie, zei, dat de r. k. kerk nog nooit zo open voor de dialoog had gestaan. De algemene synode van de anglicaanse kerk heeft beslo ten de bijdrage aan de We reldraad van Kerken, die nu ruim honderdduizend gulden bedraagt, voor 1981 te ver dubbelen. De verhoging is een eerste stap in de richting van de vier ton, die is geadviseerd als een bijdrage, die meer in overeenstemming is met stan ding en ledental van de angli caanse kerk. Paus Johannes Paulus II aal deelnemen aan de twee de zitting van de Raad van Europa in 1981 in Straats burg. Dat heeft de voorzit ter van de algemene verga dering van de raad, H. J. de Koster, meegedeeld in Ma drid bij een werkvergade ring van de raad. Het eerste nieuwe kerkge bouw van na de Russische re volutie van 1917 is in Moskou geopend en ingewijd. Het gaat hier om de kapel in het olym pisch dorp, die is onderge bracht in het culturele cen trum. Aan de inwijdings plechtigheid namen deel priesters van de russisch-ort- nodoxe en van de rooms-kat- holieke kerk, alsmede baptis ten en lutheranen. In het olympische dorp wordt nog gewerkt aan een boeddhis tische tempel en een synago ge. Aan de wereldvrouwencon ferentie van de Verenigde Naties deze maand in Ko penhagen zal het Vaticaan deelnemen met een zes le den tellende delegatie, bij wie drie vrouwen. Leider van de afvaardiging is de Westduitse bisschop Paul Cordes, vice-voorzitter van de Vaticaanse raad voor de leken. Ongeveer twintigduizend baptisten uit negentig landen nemen momenteel in het Ca nadese Toronto deel aan het veertiende wereldcongres, dat als thema heeft: „Wij viéren Christus' aanwezigheid door de geest". Het congres her denkt het vijfenzeventigjarig bestaan van de baptistenwe reldbond, die in 1905 in Lon den werd opgericht. Nu zijn 115 nationale bonden met on geveer dertig miljoen gelovi gen lid van de wereldbond, ongeveer tachtig procent van alle baptisten. Op het congres moet een opvolger worden ge kozen voor de huidige secre taris-generaal, de Amerikaan Bob Denny. De Westduitse predikant Gerhard Claas uit Hamburg wordt als opvolger genoemd. Rotislav Galetsky (32), woordvoerder van de kerk van zevendedags-adventis- ten in de Sovjet-Unie, die al vijf jaar op de opsporings lijst van de politie stond, is aangehouden op een station in Leningrad. De zevende dag-adventisten vormen een van de grootste protestantse groeperingen in de Sovjet- Unie. Zij weigeren zich te laten registreren, omdat „ze willen ontkomen aan de controle van de atheïstische staat". De adventisten heb ben een heel netwerk opge zet van ondergrondse druk kerijen en brengen talrijke godsdienstige werken en brochures in omloop. In de afgelopen twee jaar zijn meer dan dertig leden van de geloofsgemeenschap tot vrijheidsstraffen veroor deeld. Vrouwen taboe bij bezoek van Indiase geestelijk leider Het bezoek, dat de geestelij ke leider van 35 miljoen In diase Hindoes, swami Shree Pramukh, aan de aartsbi- schop van Canterbury brengt, heeft voor de angli canen een ongemakkelijk kantje. De swami heeft na melijk het verzoek gedaan om alle vrouwelijke perso nen buiten zijn gezichtsveld te houden tijdens zijn ont moeting met de aartsbis schop of bij andere gelegen heden gedurende zijn ron dreis van veertig dagen door Groot-Brittannië. Wegens hun celibaatsverplich ting moeten de swami en de hem vergezellende monniken enige tijd vasten wanneer zij met een vrouw in contact ko men, ook al is dit slechts visu eel en op een afstand. In de ambtsvertrekken van de aarts bisschop werden passende voorzieningen getroffen. Zelfs de persoonlijke secretaresse van de aartsbisschop mocht niet bij de ontmoeting aanwe zig zijn. Eerder moesten vrouwen tij dens een welkomstbijeenkomst voor de swami in de Royal Al- bert Hall op het balkon plaats nemen om te voorkomen, dat hij hen zou zien. Het verzoek is door een aantal verslaggeef sters, die geregeld over reli gieuze zaken berichten met woede en ongeloof ontvangen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9